2019 Speedo Winter Junior Championships West: Ashley Strouse Wins 1650 Free; Ben Dillard Sets West Mark (Race Videos)

scottsdale-aquatic-club-junior-nationals
Scottsdale continued its strong meet at the Speedo Winter Junior Championships West. Photo Courtesy: Donna Nelson

The 2019 Speedo Winter Junior Championships West concluded on Saturday night from Federal Way, Washington, at the King County Aquatic Center.

Big performances have been a part of the entire weekend in both the East and West events.

SPEEDO WINTER JUNIOR CHAMPIONSHIPS WEST DETAILS

Live results

Live stream

East Day 1

West Day 1

West Day 2

East Day 2

West Day 3

East Day 3

West Day 4

Speedo Winter Junior Championships West Events

Women’s 1650 Free

Scottsdale Aquatics’ Ashley Strouse put the stamp on her stellar Winter Junior Championships West by winning the 1650 free in convincing fashion.

Strouse, a 17-year-old, won the mile in 16:14.84 to best the rest of the field by five seconds.

Riverside’s Liberty Williams finished second in 16:21.09 ahead of Foothills Swim Team’s Kathryn Shanley (16:24.16).

Austin Trinity’s Jillian Cox, 14, finished fourth in 16:24.28, ahead of Blue Tide’s Kylee Grafmiller (16:28.47), Cypress Fairbank’s Hayden Miller (16:33.56), Iowa Flyers’ Heidi Stalkfleet (16:34.30) and Riptide’s Katherine Randall (16:35.28).

Event 25  Women 1650 Yard Freestyle
==================================================================
     Jrs West: * 15:56.39  12/13/2014Gabrielle Kopenski, Texas Ford Aquat
  SC Jrs Meet: # 15:56.39  12/13/2014Gabrielle Kopenski, Texas Ford Aquat
    13-14 NAG:   15:54.46  2012      Becca Mann
    15-16 NAG:   15:15.17  2013      Katie Ledecky
    17-18 NAG:   15:13.30  2014      Katie Ledecky
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Strouse, Ashley        17 Scottsdale Aquat 16:01.20   16:14.84  
                 26.21        55.06 (28.85)
        1:24.17 (29.11)     1:53.34 (29.17)
        2:22.61 (29.27)     2:52.23 (29.62)
        3:21.93 (29.70)     3:51.37 (29.44)
        4:20.91 (29.54)     4:50.74 (29.83)
        5:20.31 (29.57)     5:49.93 (29.62)
        6:19.67 (29.74)     6:49.15 (29.48)
        7:18.91 (29.76)     7:48.93 (30.02)
        8:18.86 (29.93)     8:48.57 (29.71)
        9:18.51 (29.94)     9:47.99 (29.48)
       10:17.70 (29.71)    10:47.77 (30.07)
       11:17.61 (29.84)    11:47.63 (30.02)
       12:17.62 (29.99)    12:47.49 (29.87)
       13:17.26 (29.77)    13:46.92 (29.66)
       14:16.88 (29.96)    14:46.51 (29.63)
       15:15.97 (29.46)    15:45.71 (29.74)    16:14.84 (29.13)
  2 Williams, Liberty      17 Riverside Aquati 16:25.86   16:21.09  
                 27.99        57.69 (29.70)
        1:27.85 (30.16)     1:57.68 (29.83)
        2:27.74 (30.06)     2:57.66 (29.92)
        3:27.63 (29.97)     3:57.19 (29.56)
        4:27.01 (29.82)     4:56.52 (29.51)
        5:26.01 (29.49)     5:55.57 (29.56)
        6:25.04 (29.47)     6:54.58 (29.54)
        7:24.48 (29.90)     7:54.19 (29.71)
        8:23.96 (29.77)     8:53.55 (29.59)
        9:23.09 (29.54)     9:52.41 (29.32)
       10:22.25 (29.84)    10:51.89 (29.64)
       11:21.71 (29.82)    11:51.65 (29.94)
       12:21.48 (29.83)    12:51.40 (29.92)
       13:21.35 (29.95)    13:51.27 (29.92)
       14:21.46 (30.19)    14:51.75 (30.29)
       15:22.12 (30.37)    15:52.11 (29.99)    16:21.09 (28.98)
  3 Shanley, Kathryn       16 Foothills Swim T 16:41.37   16:24.16  
                 27.13        56.27 (29.14)
        1:25.82 (29.55)     1:55.63 (29.81)
        2:25.74 (30.11)     2:55.68 (29.94)
        3:25.88 (30.20)     3:56.08 (30.20)
        4:26.19 (30.11)     4:56.10 (29.91)
        5:26.16 (30.06)     5:56.39 (30.23)
        6:26.34 (29.95)     6:56.58 (30.24)
        7:26.64 (30.06)     7:56.78 (30.14)
        8:26.73 (29.95)     8:56.78 (30.05)
        9:26.80 (30.02)     9:56.97 (30.17)
       10:27.13 (30.16)    10:57.32 (30.19)
       11:27.33 (30.01)    11:56.99 (29.66)
       12:26.78 (29.79)    12:56.58 (29.80)
       13:26.47 (29.89)    13:56.51 (30.04)
       14:26.60 (30.09)    14:56.64 (30.04)
       15:26.60 (29.96)    15:56.20 (29.60)    16:24.16 (27.96)
  4 Cox, Jillian           14 Austin Trinity A 17:02.49L  16:24.28  
                 26.26        55.18 (28.92)
        1:24.36 (29.18)     1:53.14 (28.78)
        2:21.72 (28.58)     2:51.14 (29.42)
        3:21.33 (30.19)     3:51.91 (30.58)
        4:22.63 (30.72)     4:53.12 (30.49)
        5:23.75 (30.63)     5:54.19 (30.44)
        6:24.26 (30.07)     6:54.68 (30.42)
        7:24.86 (30.18)     7:55.31 (30.45)
        8:25.79 (30.48)     8:55.90 (30.11)
        9:26.38 (30.48)     9:56.71 (30.33)
       10:26.53 (29.82)    10:57.38 (30.85)
       11:27.58 (30.20)    11:58.02 (30.44)
       12:28.02 (30.00)    12:55.92 (27.90)
       13:26.33 (30.41)    13:56.72 (30.39)
       14:26.68 (29.96)    14:57.25 (30.57)
       15:27.62 (30.37)    15:57.26 (29.64)    16:24.28 (27.02)
  5 Grafmiller, Kylee      15 Blue Tide Aquati 17:11.25L  16:28.47  
                 26.44        55.50 (29.06)
        1:24.75 (29.25)     1:54.20 (29.45)
        2:23.75 (29.55)     2:53.48 (29.73)
        3:23.62 (30.14)     3:53.87 (30.25)
        4:24.06 (30.19)     4:54.40 (30.34)
        5:24.88 (30.48)     5:55.15 (30.27)
        6:25.41 (30.26)     6:55.59 (30.18)
        7:25.99 (30.40)     7:56.44 (30.45)
        8:26.78 (30.34)     8:56.94 (30.16)
        9:27.51 (30.57)     9:57.91 (30.40)
       10:28.06 (30.15)    10:58.43 (30.37)
       11:28.79 (30.36)    11:59.02 (30.23)
       12:29.11 (30.09)    12:59.15 (30.04)
       13:29.38 (30.23)    13:59.76 (30.38)
       14:30.09 (30.33)    15:00.43 (30.34)
       15:30.55 (30.12)    16:00.00 (29.45)    16:28.47 (28.47)
  6 Miller, Hayden         15 Cypress Fairbank 17:01.84L  16:33.56  
                 27.52        57.19 (29.67)
        1:27.25 (30.06)     1:57.63 (30.38)
        2:27.57 (29.94)     2:57.71 (30.14)
        3:27.88 (30.17)     3:57.90 (30.02)
        4:27.22 (29.32)     4:57.14 (29.92)
        5:27.25 (30.11)     5:57.18 (29.93)
        6:27.25 (30.07)     6:57.48 (30.23)
        7:27.73 (30.25)     7:58.10 (30.37)
        8:28.37 (30.27)     8:58.88 (30.51)
        9:29.54 (30.66)    10:00.08 (30.54)
       10:30.42 (30.34)    11:01.01 (30.59)
       11:31.91 (30.90)    12:02.50 (30.59)
       12:32.91 (30.41)    13:03.48 (30.57)
       13:33.60 (30.12)    14:03.99 (30.39)
       14:34.38 (30.39)    15:04.63 (30.25)
       15:34.96 (30.33)    16:04.78 (29.82)    16:33.56 (28.78)
  7 Stalkfleet, Heidi      16 Iowa Flyers Swim 16:42.60   16:34.30  
                 27.01        56.19 (29.18)
        1:25.77 (29.58)     1:55.54 (29.77)
        2:25.43 (29.89)     2:55.35 (29.92)
        3:25.04 (29.69)     3:55.18 (30.14)
        4:25.01 (29.83)     4:55.04 (30.03)
        5:25.17 (30.13)     5:55.09 (29.92)
        6:25.30 (30.21)     6:55.46 (30.16)
        7:25.77 (30.31)     7:56.04 (30.27)
        8:26.31 (30.27)     8:56.53 (30.22)
        9:27.03 (30.50)     9:57.22 (30.19)
       10:27.87 (30.65)    10:58.59 (30.72)
       11:29.86 (31.27)    12:00.92 (31.06)
       12:31.43 (30.51)    13:02.23 (30.80)
       13:32.92 (30.69)    14:03.54 (30.62)
       14:34.12 (30.58)    15:04.68 (30.56)
       15:35.01 (30.33)    16:05.21 (30.20)    16:34.30 (29.09)
  8 Randall, Katherine     16 Riptide-MN        9:03.16L  16:35.28  
                 27.48        57.02 (29.54)
        1:26.81 (29.79)     1:56.65 (29.84)
        2:26.50 (29.85)     2:56.36 (29.86)
        3:26.38 (30.02)     3:56.39 (30.01)
        4:26.41 (30.02)     4:56.34 (29.93)
        5:26.50 (30.16)     5:56.62 (30.12)
        6:26.94 (30.32)     6:57.02 (30.08)
        7:27.24 (30.22)     7:57.53 (30.29)
        8:27.83 (30.30)     8:58.13 (30.30)
        9:28.56 (30.43)     9:58.89 (30.33)
       10:29.38 (30.49)    10:59.59 (30.21)
       11:30.04 (30.45)    12:00.47 (30.43)
       12:31.09 (30.62)    13:01.78 (30.69)
       13:32.31 (30.53)    14:02.86 (30.55)
       14:33.39 (30.53)    15:04.02 (30.63)
       15:34.82 (30.80)    16:05.35 (30.53)    16:35.28 (29.93)

Men’s 1650 Free

Rockwall’s David Johnston put together a smart and strong race in the 1650 to win in 14:51.43, besting the field by a stunning 17 seconds.

Johnston was 24.26 in his first split and mostly in the 27s throughout the middle before closing with a 25.19 in the final 50.

Hillsboro’s Ethan Heasley finished second in 15:08.40 to edge Katy Aquatic’s Tyler Kopp (15:08.96).

Central Iowa’s Trent Frandson finished fourth (15:12.92), followed by Linn-Mar’s Dylan Moffatt (15:17.72), Bellevue’s Gabe Nickels (15:18.26), Trident’s Jack Callan (15:19.78), Lakeside’s Cooper Lucas (15:19.78) and Scottsdale’s 15:19.78, tying for seventh.

Event 26  Men 1650 Yard Freestyle
==================================================================
     Jrs West: * 14:37.71  12/9/2017 Michael Brinegar, Mission Viejo Na
  SC Jrs Meet: # 14:37.71  12/9/2017 Michael Brinegar, Mission Viejo
    13-14 NAG:   15:14.17  2008      Arthur Frayler
    15-16 NAG:   14:45.40  2014      Sean Grieshop
    17-18 NAG:   14:34.36  2015      P. J. Ransford
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Johnston, David        18 Rockwall Aquatic 15:05.20   14:51.42  
                 24.26        50.51 (26.25)
        1:16.93 (26.42)     1:43.73 (26.80)
        2:10.63 (26.90)     2:37.80 (27.17)
        3:04.66 (26.86)     3:31.43 (26.77)
        3:58.39 (26.96)     4:25.26 (26.87)
        4:52.45 (27.19)     5:19.55 (27.10)
        5:46.82 (27.27)     6:14.11 (27.29)
        6:41.52 (27.41)     7:08.80 (27.28)
        7:36.16 (27.36)     8:03.51 (27.35)
        8:30.93 (27.42)     8:58.35 (27.42)
        9:25.80 (27.45)     9:53.08 (27.28)
       10:20.65 (27.57)    10:47.98 (27.33)
       11:15.42 (27.44)    11:42.73 (27.31)
       12:10.13 (27.40)    12:37.36 (27.23)
       13:04.79 (27.43)    13:32.08 (27.29)
       13:59.30 (27.22)    14:26.23 (26.93)    14:51.42 (25.19)
  2 Heasley, Ethan         18 Hillsboro Swim T 15:03.24   15:08.40  
                 23.41        49.39 (25.98)
        1:15.94 (26.55)     1:42.57 (26.63)
        2:09.44 (26.87)     2:36.60 (27.16)
        3:03.91 (27.31)     3:31.45 (27.54)
        3:58.96 (27.51)     4:26.41 (27.45)
        4:53.92 (27.51)     5:21.67 (27.75)
        5:49.53 (27.86)     6:17.39 (27.86)
        6:45.35 (27.96)     7:13.56 (28.21)
        7:41.81 (28.25)     8:09.97 (28.16)
        8:38.52 (28.55)     9:06.75 (28.23)
        9:35.03 (28.28)    10:03.13 (28.10)
       10:31.36 (28.23)    10:59.49 (28.13)
       11:27.74 (28.25)    11:55.57 (27.83)
       12:23.33 (27.76)    12:51.65 (28.32)
       13:20.01 (28.36)    13:48.25 (28.24)
       14:15.38 (27.13)    14:42.55 (27.17)    15:08.40 (25.85)
  3 Kopp, Tyler            17 Katy Aquatic Tea 15:08.72   15:08.96  
                 25.02        51.92 (26.90)
        1:19.32 (27.40)     1:46.80 (27.48)
        2:14.19 (27.39)     2:41.66 (27.47)
        3:09.17 (27.51)     3:36.65 (27.48)
        4:04.09 (27.44)     4:31.54 (27.45)
        4:58.82 (27.28)     5:25.96 (27.14)
        5:53.21 (27.25)     6:20.72 (27.51)
        6:48.16 (27.44)     7:15.79 (27.63)
        7:43.22 (27.43)     8:10.92 (27.70)
        8:38.79 (27.87)     9:06.73 (27.94)
        9:34.82 (28.09)    10:02.90 (28.08)
       10:31.46 (28.56)    10:59.80 (28.34)
       11:28.08 (28.28)    11:56.45 (28.37)
       12:24.26 (27.81)    12:52.19 (27.93)
       13:20.47 (28.28)    13:48.88 (28.41)
       14:16.41 (27.53)    14:43.30 (26.89)    15:08.96 (25.66)
  4 Frandson, Trent        17 Central Iowa Aqu 15:27.58   15:12.92  
                 24.31        51.00 (26.69)
        1:18.40 (27.40)     1:46.30 (27.90)
        2:14.17 (27.87)     2:41.92 (27.75)
        3:09.70 (27.78)     3:37.54 (27.84)
        4:05.37 (27.83)     4:33.32 (27.95)
        5:01.11 (27.79)     5:28.82 (27.71)
        5:56.76 (27.94)     6:24.70 (27.94)
        6:52.52 (27.82)     7:20.47 (27.95)
        7:47.90 (27.43)     8:15.67 (27.77)
        8:43.53 (27.86)     9:11.32 (27.79)
        9:39.08 (27.76)    10:06.87 (27.79)
       10:34.91 (28.04)    11:02.96 (28.05)
       11:31.02 (28.06)    11:59.30 (28.28)
       12:27.52 (28.22)    12:55.49 (27.97)
       13:23.37 (27.88)    13:51.28 (27.91)
       14:18.78 (27.50)    14:46.43 (27.65)    15:12.92 (26.49)
  5 Moffatt, Dylan         17 Linn-Mar Swim Te 15:45.83   15:17.72  
                 25.09        52.20 (27.11)
        1:19.66 (27.46)     1:47.26 (27.60)
        2:15.08 (27.82)     2:42.86 (27.78)
        3:10.68 (27.82)     3:38.64 (27.96)
        4:06.55 (27.91)     4:34.47 (27.92)
        5:02.27 (27.80)     5:30.39 (28.12)
        5:58.29 (27.90)     6:26.46 (28.17)
        6:54.56 (28.10)     7:22.53 (27.97)
        7:50.58 (28.05)     8:18.73 (28.15)
        8:46.73 (28.00)     9:14.87 (28.14)
        9:42.93 (28.06)    10:10.93 (28.00)
       10:39.05 (28.12)    11:07.23 (28.18)
       11:35.22 (27.99)    12:03.24 (28.02)
       12:31.42 (28.18)    12:59.44 (28.02)
       13:27.37 (27.93)    13:55.36 (27.99)
       14:23.20 (27.84)    14:50.73 (27.53)    15:17.72 (26.99)
  6 Nickels, Gabe          17 Bellevue Club Sw  9:14.51   15:18.26  
                 25.44        53.47 (28.03)
        1:22.33 (28.86)     1:51.15 (28.82)
        2:19.40 (28.25)     2:47.63 (28.23)
        3:15.94 (28.31)     3:44.38 (28.44)
        4:12.57 (28.19)     4:40.82 (28.25)
        5:08.85 (28.03)     5:36.84 (27.99)
        6:04.94 (28.10)     6:32.87 (27.93)
        7:00.83 (27.96)     7:28.86 (28.03)
        7:56.72 (27.86)     8:24.69 (27.97)
        8:52.43 (27.74)     9:20.12 (27.69)
        9:47.84 (27.72)    10:15.57 (27.73)
       10:43.39 (27.82)    11:11.02 (27.63)
       11:38.92 (27.90)    12:06.60 (27.68)
       12:34.29 (27.69)    13:01.94 (27.65)
       13:29.56 (27.62)    13:57.06 (27.50)
       14:24.39 (27.33)    14:52.24 (27.85)    15:18.26 (26.02)
  7 Callan, Jack           18 Trident Aquatics 15:36.51   15:19.78  
                 24.60        51.94 (27.34)
        1:19.52 (27.58)     1:47.40 (27.88)
        2:15.41 (28.01)     2:43.61 (28.20)
        3:11.50 (27.89)     3:39.71 (28.21)
        4:08.09 (28.38)     4:36.12 (28.03)
        5:04.15 (28.03)     5:32.49 (28.34)
        6:00.53 (28.04)     6:28.88 (28.35)
        6:56.95 (28.07)     7:25.08 (28.13)
        7:53.26 (28.18)     8:21.58 (28.32)
        8:49.49 (27.91)     9:17.34 (27.85)
        9:45.34 (28.00)    10:13.31 (27.97)
       10:41.29 (27.98)    11:09.12 (27.83)
       11:36.90 (27.78)    12:04.78 (27.88)
       12:32.76 (27.98)    13:00.75 (27.99)
       13:29.36 (28.61)    13:57.39 (28.03)
       14:25.33 (27.94)    14:53.31 (27.98)    15:19.78 (26.47)
  7 Lucas, Cooper          14 Lakeside Aquatic 15:33.32   15:19.78  
                 24.66        51.80 (27.14)
        1:19.38 (27.58)     1:47.25 (27.87)
        2:14.99 (27.74)     2:42.83 (27.84)
        3:10.66 (27.83)     3:38.80 (28.14)
        4:06.76 (27.96)     4:34.79 (28.03)
        5:02.49 (27.70)     5:30.29 (27.80)
        5:58.30 (28.01)     6:26.55 (28.25)
        6:54.63 (28.08)     7:22.83 (28.20)
        7:51.08 (28.25)     8:19.09 (28.01)
        8:46.98 (27.89)     9:15.10 (28.12)
        9:43.34 (28.24)    10:11.61 (28.27)
       10:39.79 (28.18)    11:07.97 (28.18)
       11:36.13 (28.16)    12:04.44 (28.31)
       12:32.78 (28.34)    13:00.99 (28.21)
       13:29.19 (28.20)    13:57.33 (28.14)
       14:25.36 (28.03)    14:53.39 (28.03)    15:19.78 (26.39)

Women’s 200 Backstroke

Aquajets Swim Team star Isabelle Stadden put together a dominating performance to win the 200 backstroke. She dropped three seconds from her prelims time to touch the wall in 1:50.50 an claim victory.

Stadden’s race left her nearly five seconds ahead of the rest of the field.

Denver’s Sydney Silver finished second in 1:55.85, ahead of Mid Wisconsin’s Malia Francis (1:56.07).

Nitro’s Ana Herceg finished fourth (1:56.18), followed by Mansfield’s Madelyn Mechling (1:56.39), SoCal’s Maggie McGuire (1:57.07), St. Croix’s Gabi Baldwin (1:58.81) and Foothills’ Melinda Johnson (1:58.86).

 Event 27  Women 200 Yard Backstroke
==================================================================
     Jrs West: * 1:50.16  12/8/2018 Katharine Berkoff, Missoula Aquatic
  SC Jrs Meet: # 1:50.16  12/8/2018 Katharine Berkoff, Missoula Aquatic
    13-14 NAG:   1:51.07  2010      Missy Franklin
    15-16 NAG:   1:48.30  2018      Regan Smith
    17-18 NAG:   1:47.16  2019      Regan Smith
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                    === Championship Final ===                    
 
  1 Stadden, Isabelle      17 Aquajets Swim Te  1:53.72    1:50.50  
                 26.39        54.42 (28.03)
        1:22.78 (28.36)     1:50.50 (27.72)
  2 Silver, Sydney         17 Univ of Denver H  1:57.15    1:55.85  
                 27.24        56.29 (29.05)
        1:25.85 (29.56)     1:55.85 (30.00)
  3 Francis, Malia         16 Mid Wisconsin Wa  1:57.90    1:56.07  
                 26.40        55.73 (29.33)
        1:26.26 (30.53)     1:56.07 (29.81)
  4 Herceg, Ana            16 Nitro Swimming-S  1:57.20    1:56.18  
                 28.15        57.83 (29.68)
        1:27.20 (29.37)     1:56.18 (28.98)
  5 Mechling, Madelyn      17 Mansfield Aquati  1:57.77    1:56.39  
                 27.62        56.96 (29.34)
        1:26.86 (29.90)     1:56.39 (29.53)
  6 McGuire, Maggie        15 SOCAL Aquatics A  1:57.88    1:57.07  
                 27.97        57.53 (29.56)
        1:27.35 (29.82)     1:57.07 (29.72)
  7 Baldwin, Gabi          17 St Croix Swim Cl  1:58.38    1:58.81  
                 28.53        58.36 (29.83)
        1:28.75 (30.39)     1:58.81 (30.06)
  8 Johnson, Melinda       16 Foothills Swim T  1:58.28    1:58.86  
                 27.95        57.61 (29.66)
        1:28.00 (30.39)     1:58.86 (30.86)

Men’s 200 Backstroke

Fifteen-year-old Keaton Jones, of Swim Neptune, had just enough to earn the title in the 200 back.

He won the race in 1:42.81 to hold off Seattle’s Tyler Lu (1:42.97) by less than two tenths of a second.

Mansfield’s Eric Stelmar finished third in 1:42.26 to edge Elevation’s Harrison Lierz (1:43.49).

The Woodlands’ Tyler Hulet finished fifth (1:44.54), followed by Boise YMCA’s Nathan Quarterman (1:44.56), Rose Bowl Aquatics’ Ronald Dalmacio (1:46.04) and Irvine Novaquatic’s Joshua Cho (1:49.27).

 Event 28  Men 200 Yard Backstroke
==================================================================
     Jrs West: * 1:40.79  12/10/2011Jacob Pebley, Corvallis Aquati
  SC Jrs Meet: # 1:40.79  12/10/2011Jacob Pebley, Corvallis Aquati
    13-14 NAG:   1:43.15  2014      Michael Andrew
    15-16 NAG:   1:40.90  2011      Ryan Murphy
    17-18 NAG:   1:37.35  2014      Ryan Murphy
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                    === Championship Final ===                    
 
  1 Jones, Keaton          15 Swim Neptune-AZ   1:43.58    1:42.81  
                 24.35        50.41 (26.06)
        1:16.64 (26.23)     1:42.81 (26.17)
  2 Lu, Tyler              16 Seattle Metropol  1:44.00    1:42.97  
                 24.21        49.97 (25.76)
        1:16.31 (26.34)     1:42.97 (26.66)
  3 Stelmar, Eric          17 Mansfield Aquati  1:44.94    1:43.26  
                 24.34        50.21 (25.87)
        1:16.67 (26.46)     1:43.26 (26.59)
  4 Lierz, Harrison        17 Elevation Athlet  1:45.67    1:43.49  
                 23.76        49.71 (25.95)
        1:16.65 (26.94)     1:43.49 (26.84)
  5 Hulet, Tyler           17 The Woodlands Sw  1:45.65    1:44.54  
                 24.41        50.83 (26.42)
        1:17.41 (26.58)     1:44.54 (27.13)
  6 Quarterman, Nathan     17 Boise YMCA Swim-  1:45.48    1:44.56  
                 24.49        50.77 (26.28)
        1:17.74 (26.97)     1:44.56 (26.82)
  7 Dalmacio, Ronald       15 Rose Bowl Aquati  1:46.26    1:46.04  
                 24.89        51.86 (26.97)
        1:18.70 (26.84)     1:46.04 (27.34)
  8 Cho, Joshua            17 Irvine Novaquati  1:46.33    1:49.27  
                 24.94        51.58 (26.64)
        1:19.45 (27.87)     1:49.27 (29.82)

Women’s 100 Free

Amy Tang came to the meet swimming unattached, and the 16-year-old attached herself to winning.

Tang won the 100 free in 48.11 to hold off a strong field and claim victory on the final night.

King Aquatic’s Janelle Rudolph finished second in48.76, just ahead of North Texas Nadadores’ Katherine Zenick (48.81).

Bellevue’s Gracie Felner finished fourth (49.15), followed by Lakeside’s Riley Francis (49.60), Quicksilver’s Ella Mazurek (49.60), SoCal’s Samantha Pearson (49.95) and Tualatin Hills’ Elizabeth Cook (49.97).

 Event 29  Women 100 Yard Freestyle
==================================================================
     Jrs West: * 46.29  12/13/2014Abbigail Weitzeil, Canyons Aquatic
  SC Jrs Meet: # 46.29  12/13/2014Abbigail Weitzeil, Canyons Aquatic
    13-14 NAG:   47.67  2019      Claire Curzan
    15-16 NAG:   47.49  2019      Gretchen Walsh
    17-18 NAG:   46.09  2015      Simone Manuel
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                    === Championship Final ===                    
 
  1 Tang, Amy              16 Unattached-PN       48.36      48.11  
                 23.17        48.11 (24.94)
  2 Rudolph, Janelle       17 King Aquatic Clu    48.78      48.76  
                 23.22        48.76 (25.54)
  3 Zenick, Katherine      18 North Texas Nada    48.94      48.81  
                 23.29        48.81 (25.52)
  4 Felner, Gracie         18 Bellevue Club Sw    49.80      49.15  
                 23.55        49.15 (25.60)
  5 Francis, Riley         16 Lakeside Aquatic    49.91      49.60  
                 24.19        49.60 (25.41)
  5 Mazurek, Ella          16 Quicksilver Swim    50.11      49.60  
                 23.82        49.60 (25.78)
  7 Pearson, Samantha      18 SOCAL Aquatics A    50.00      49.95  
                 24.15        49.95 (25.80)
  8 Cook, Elizabeth        17 Tualatin Hills S    49.90      49.97  
                 24.15        49.97 (25.82)

Men’s 100 Free

Bellevue’s Matt King hung on for a touch-out victory in the men’s 100 free.

King touched the wall in 43.22, holding off Sooner Swim Club’s Daniel Wilson by two tenths of a second. Wilson finished in 42.42. Meanwhile, Elevation’s Lukas Miller was not far behind, taking third in 43.58.

Sooner Swim Club’s Aiden Hayes finished fourth (44.01), followed by Premier Aquatics’s David Oderinde (44.25) and teammate Collin Fuchs (44.26). Rose Bowl Aquatics’ Danny Syrkin was seventh (44.47) and Sarpy County’s Luke Barr was eighth (44.85).

 Event 30  Men 100 Yard Freestyle
==================================================================
     Jrs West: * 41.23  12/12/2015Ryan Hoffer, Scottsdale Aquat
  SC Jrs Meet: # 41.23  12/12/2015Ryan Hoffer, Scottsdale Aquat
    13-14 NAG:   43.90  2014      Michael Andrew
    15-16 NAG:   42.67  2013      Ryan Hoffer
    17-18 NAG:   41.23  2015      Ryan Hoffer
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                    === Championship Final ===                    
 
  1 King, Matt             17 Bellevue Club Sw    44.09      43.22  
                 20.82        43.22 (22.40)
  2 Wilson, Daniel         17 Sooner Swim Club    43.93      43.42  
                 20.74        43.42 (22.68)
  3 Miller, Lukas          17 Elevation Athlet    43.67      43.58  
                 20.96        43.58 (22.62)
  4 Hayes, Aiden           16 Sooner Swim Club    44.36      44.01  
                 20.86        44.01 (23.15)
  5 Oderinde, David        17 Premier Aquatics    44.44      44.25  
                 21.35        44.25 (22.90)
  6 Fuchs, Collin          17 Premier Aquatics    44.38      44.26  
                 21.31        44.26 (22.95)
  7 Syrkin, Danny          17 Rose Bowl Aquati    44.30      44.47  
                 21.35        44.47 (23.12)
  8 Barr, Luke             16 Sarpy County Swi    44.27      44.85  
                 21.41        44.85 (23.44)

Women’s 200 Breast

Dolphins’ star Kaitlyn Dobler dropped two seconds from prelims to earn victory in the 200 breast, beating the field by nearly a second.

Denver’s Emma Weber finished second (2:10.39). As far as Weber was behind Dobler, she was ahead of the next-highest finisher as Santa Clara’s Zoey Zeller finished third in 2:11.34.

Crow Canyon’s Shelby Supiger finished fourth (2:12.41), followed by Morganne Malloy (2:13.70), Palo Alto’s Melanie Julia (2:13.80), Nitro’s Jess Yeager (2:14.03) and Dolphins’ Eva Carlson (2:15.67).

Event 31  Women 200 Yard Breaststroke
==================================================================
     Jrs West: * 2:07.44  12/9/2017 Zoe Bartel, Fort Collins Are
  SC Jrs Meet: # 2:06.02  12/8/2018 Alex Walsh, Nashville Aquati
    13-14 NAG:   2:10.22  2012      Allie Szekely
    15-16 NAG:   2:06.45  2018      Alex Walsh
    17-18 NAG:   2:05.87  2019      Alex Walsh
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                    === Championship Final ===                    
 
  1 Dobler, Kaitlyn        17 The Dolphins Por  2:11.53    2:09.50  
                 29.76      1:03.16 (33.40)
        1:35.95 (32.79)     2:09.50 (33.55)
  2 Weber, Emma            15 Univ of Denver H  2:12.07    2:10.39  
                 29.99      1:03.76 (33.77)
        1:36.72 (32.96)     2:10.39 (33.67)
  3 Zeller, Zoey           14 Santa Clara Swim  2:13.04    2:11.34  
                 29.99      1:03.21 (33.22)
        1:36.96 (33.75)     2:11.34 (34.38)
  4 Suppiger, Shelby       16 Crow Canyon Coun  2:14.36    2:12.41  
                 29.55      1:02.82 (33.27)
        1:37.11 (34.29)     2:12.41 (35.30)
  5 Malloy, Morganne       15 Irvine Novaquati  2:13.86    2:13.70  
                 29.91      1:03.70 (33.79)
        1:38.99 (35.29)     2:13.70 (34.71)
  6 Julia, Melanie         17 Palo Alto Stanfo  2:14.19    2:13.80  
                 29.32      1:02.79 (33.47)
        1:37.64 (34.85)     2:13.80 (36.16)
  7 Yeager, Jess           18 Nitro Swimming-S  2:14.03    2:14.03  
                 30.28      1:04.12 (33.84)
        1:38.54 (34.42)     2:14.03 (35.49)
  8 Carlson, Eva           16 The Dolphins Por  2:12.49    2:15.67  
                 30.65      1:04.65 (34.00)
        1:39.52 (34.87)     2:15.67 (36.15)

Men’s 200 Breast

Sierra Marlins’ Ben Dillard set the west meet record to win the 200 breaststroke in 1:54.74.

The time was not close to Reece Whitley‘s national age group record of 1:51.43, but still the fastest int the west since USA Swimming split juniors into two meets.

Aquajets’ Hayden Zheng finished second in 1:54.98, ahead of Bellevue’s Ethan Dang (1:55.87).

Metroplex’s Alexander Sanchez finished fourth in 1:58.26, followed by teammate Zhier Fan (1:58.82), Aquajets’ Alex Deng (1:58.91), Nitro’s Vincent Ribeiro (1:59.01) and Palo Alto’s Shogo Moridaira (1:59.53).

 Event 32  Men 200 Yard Breaststroke
==================================================================
     Jrs West: * 1:54.74  12/14/2019Ben Dillard, Sierra Marlins S
  SC Jrs Meet: # 1:52.37  12/10/2016Reece Whitley, Penn Charter  AC
    13-14 NAG:   1:55.52  2014      Reece Whitley
    15-16 NAG:   1:52.37  2016      Reece Whitley
    17-18 NAG:   1:51.43  2017      Reece Whitley
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                    === Championship Final ===                    
 
  1 Dillard, Ben           18 Sierra Marlins S  1:56.13    1:54.74* 
                 25.65        55.05 (29.40)
        1:24.64 (29.59)     1:54.74 (30.10)
  2 Zheng, Hayden          16 Aquajets Swim Te  1:56.40    1:54.98  
                 26.33        55.03 (28.70)
        1:24.81 (29.78)     1:54.98 (30.17)
  3 Dang, Ethan            17 Bellevue Club Sw  1:57.31    1:55.87  
                 25.92        55.28 (29.36)
        1:24.91 (29.63)     1:55.87 (30.96)
  4 Sanchez, Alexander     17 Metroplex Aquati  1:57.41    1:58.26  
                 26.17        55.81 (29.64)
        1:26.53 (30.72)     1:58.26 (31.73)
  5 Fan, Zhier             15 Metroplex Aquati  1:58.24    1:58.82  
                 26.44        56.16 (29.72)
        1:26.99 (30.83)     1:58.82 (31.83)
  6 Deng, Alex             16 Aquajets Swim Te  1:59.51    1:58.91  
                 27.47        57.79 (30.32)
        1:27.91 (30.12)     1:58.91 (31.00)
  7 Ribeiro, Vincent       17 Nitro Swimming-S  1:59.07    1:59.01  
                 26.73        56.76 (30.03)
        1:27.59 (30.83)     1:59.01 (31.42)
  8 Moridaira, Shogo       18 Palo Alto Stanfo  1:58.72    1:59.53  
                 26.96        57.07 (30.11)
        1:28.05 (30.98)     1:59.53 (31.48)

Women’s 200 Fly

Brea Aquatics’ Justina Kozan put her final stamp on a stellar meet with a convincing victory in the 200 fly.

Kozan dropped nearly five seconds from her prelims time to win in 1:54.75. The time was nearly two seconds ahead of the field.

Katy Aquatic’s Emma Sticklen finished second in 1:56.20, while third place went to Sierra Marlins’ Morgan Gore (1:57.91).

Fort Collins Area’s Lucy Bell finished fourth (1:58.18), followed by Tualatin Hills’ Elizabeth Cook (1:58.64), Austin’s Sarah Kutz (1:59.30), Dart’s Sanne Dequine (2:01.00) and Rochester’s Anna Ogren (2:01.02).

Bellevue’s Sam Baron put together a 1:57.97 to win the consolation heat.

Event 33  Women 200 Yard Butterfly
==================================================================
     Jrs West: * 1:51.24  12/8/2018 Regan Smith, Riptide-MN
  SC Jrs Meet: # 1:51.24  12/8/2018 Regan Smith, Riptide-MN
    13-14 NAG:   1:55.29  2019      Tess Howley
    15-16 NAG:   1:51.24  2018      Regan Smith
    17-18 NAG:   1:51.04  2016      Ella Eastin
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                    === Championship Final ===                    
 
  1 Kozan, Justina         15 Brea Aquatics-CA  1:59.41    1:54.75  
                 25.55        54.91 (29.36)
        1:24.88 (29.97)     1:54.75 (29.87)
  2 Sticklen, Emma         17 Katy Aquatic Tea  1:57.89    1:56.20  
                 25.46        55.19 (29.73)
        1:25.64 (30.45)     1:56.20 (30.56)
  3 Gore, Morgan           15 Sierra Marlins S  1:58.00    1:57.91  
                 26.64        56.38 (29.74)
        1:26.67 (30.29)     1:57.91 (31.24)
  4 Bell, Lucy             15 Fort Collins Are  1:59.21    1:58.18  
                 26.53        56.82 (30.29)
        1:27.30 (30.48)     1:58.18 (30.88)
  5 Cook, Elizabeth        17 Tualatin Hills S  1:59.01    1:58.64  
                 26.92        56.67 (29.75)
        1:27.53 (30.86)     1:58.64 (31.11)
  6 Kutz, Sarah            18 Austin Swim Club  1:58.82    1:59.30  
                 25.88        55.66 (29.78)
        1:27.84 (32.18)     1:59.30 (31.46)
  7 Dequine, Sanne         15 DART Swimming-SN  1:59.46    2:01.00  
                 27.30        57.96 (30.66)
        1:28.83 (30.87)     2:01.00 (32.17)
  8 Ogren, Anna            16 Rochester Swim C  1:59.11    2:01.02  
                 26.30        56.87 (30.57)
        1:28.76 (31.89)     2:01.02 (32.26)

Men’s 200 Fly

Sooner Swim Club’s Aiden Hayes capped the west meet with a stellar victory in the 200 fly to close the individual events.

Hayes won the event in 1:41.34 to hold off the rest of the field by nearly three seconds.

Alto Swim Club’s Jonathan Affeld finished second in 1:44.02, just ahead of Longhorn Aquatic’s Coby Carrozza (1:44.28).

Katy Aquatic’s Seung Joon Ahn finished fourth in 1:44.64, followed by Chicago Wolfpack’s Bence Szabados (1:45.23), Brea’s Vincent Cheng (1:45.79), Hilltop Aquatic’s Jordan Tiffany (1:46.58) and Elevation’s Lukas Miller (1:47.59).

Event 34  Men 200 Yard Butterfly
==================================================================
     Jrs West: * 1:40.91  12/8/2018 Gianluca Urlando, DART Swimming-SN
  SC Jrs Meet: # 1:40.91  12/8/2018 Gianluca Urlando, DART Swimming-SN
    13-14 NAG:   1:45.39  2014      Michael Andrew
    15-16 NAG:   1:40.91  2018      Gianluca Urlando
    17-18 NAG:   1:40.85  2018      Nicolas Albiero
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                    === Championship Final ===                    
 
  1 Hayes, Aiden           16 Sooner Swim Club  1:43.90    1:41.34  
                 22.25        47.64 (25.39)
        1:14.27 (26.63)     1:41.34 (27.07)
  2 Affeld, Jonathan       17 Alto Swim Club-P  1:44.42    1:44.02  
                 23.13        48.95 (25.82)
        1:16.19 (27.24)     1:44.02 (27.83)
  3 Carrozza, Coby         18 Longhorn Aquatic  1:44.73    1:44.28  
                 22.95        48.92 (25.97)
        1:15.59 (26.67)     1:44.28 (28.69)
  4 Ahn, Seung Joon        18 Katy Aquatic Tea  1:46.28    1:44.64  
                 23.58        50.16 (26.58)
        1:17.05 (26.89)     1:44.64 (27.59)
  5 Szabados, Bence        18 Chicago Wolfpack  1:46.72    1:45.23  
                 23.28        50.12 (26.84)
        1:17.40 (27.28)     1:45.23 (27.83)
  6 Cheng, Vincent         16 Brea Aquatics-CA  1:45.81    1:45.79  
                 23.81        50.59 (26.78)
        1:17.46 (26.87)     1:45.79 (28.33)
  7 Tiffany, Jordan        17 Hilltop Aquatic-  1:45.95    1:46.58  
                 23.12        49.33 (26.21)
        1:17.32 (27.99)     1:46.58 (29.26)
  8 Miller, Lukas          17 Elevation Athlet  1:46.58    1:47.59  
                 23.23        49.57 (26.34)
        1:17.67 (28.10)     1:47.59 (29.92)

Women’s 400 Free Relay

Lakeside Aquatics finished the women’s session of the meet with a narrow victory in the 400 free relay.

Priscilla Wongso, Riley Francis, Grace Anderson and Margaret Gholston won the event in 3:20.21 to hold off Scottsdale by 19 hundredths.

Scottsdale’s Greer Pattison, Morgan Brophy, Sadie Edwards and Ashley Strouse finished second in 3:20.40.

Bellevue’s Gracie Felner, Sam Baron, Nathalie Valdman and Jaime Chen took third in 3:21.17.

Event 35  Women 4x100 Yard Freestyle Relay
====================================================================
     Jrs West: * 3:16.62  12/12/2015SwimMAC Carolina
                          A Marsh, E Brown, C Lappin, J Merritt
  SC Jrs Meet: # 3:16.62  12/12/2015SwimMAC Carolina
                          A Marsh, E Brown, C Lappin, J Merritt
    13-14 NAG:   3:21.90  2019      Nation's Capital
    15-16 NAG:   3:19.17  2016      Gator Swim Club
    17-18 NAG:   3:16.62  2015      SwimMAC
    15-18 NAG:   3:15.38  2015      Carmel Swim Club
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 Lakeside Aquatic-NT  'A'            3:24.46    3:20.21  
     1) Wongso, Priscilla 18          2) Francis, Riley 16            
     3) Anderson, Grace 17            4) Gholston, Margaret 17        
                 24.16        50.11 (50.11)
        1:13.59 (23.48)     1:39.34 (49.23)
        2:03.28 (23.94)     2:29.69 (50.35)
        2:53.59 (23.90)     3:20.21 (50.52)
  2 Scottsdale Aquat-AZ  'A'            3:22.92    3:20.40  
     1) Pattison, Greer 16            2) Brophy, Morgan 16            
     3) Edwards, Sadie 17             4) Strouse, Ashley 17           
                 23.75        50.13 (50.13)
        1:14.27 (24.14)     1:40.86 (50.73)
        2:05.07 (24.21)     2:31.89 (51.03)
        2:54.96 (23.07)     3:20.40 (48.51)
  3 Bellevue Club Sw-PN  'A'            3:18.53    3:21.17  
     1) Felner, Gracie 18             2) Baron, Sam 17                
     3) Valdman, Nathalie 18          4) Chen, Jaime 16               
                 23.35        48.95 (48.95)
        1:12.82 (23.87)     1:39.89 (50.94)
        2:03.93 (24.04)     2:30.77 (50.88)
        2:54.78 (24.01)     3:21.17 (50.40)
  4 Univ of Denver H-CO  'A'            3:23.16    3:22.06  
     1) Shaw, Anna 16                 2) Smith, Jenna 16              
     3) Dennis, Holley 17             4) Silver, Sydney 17            
                 23.94        49.85 (49.85)
        1:13.61 (23.76)     1:39.93 (50.08)
        2:04.12 (24.19)     2:31.87 (51.94)
        2:55.64 (23.77)     3:22.06 (50.19)
  5 Irvine Novaquati-CA  'A'            3:18.77    3:22.68  
     1) Ristic, Ella 17               2) Ervin, Lindsay 15            
     3) Ristic, Mia 17                4) Schalow, Maggie 15           
                 24.19        50.28 (50.28)
        1:14.45 (24.17)     1:40.83 (50.55)
        2:04.85 (24.02)     2:31.82 (50.99)
        2:56.22 (24.40)     3:22.68 (50.86)
  6 Quicksilver Swim-PC  'A'            3:24.44    3:23.08  
     1) Winter, Tenaya 14             2) Winter, Kailyn 16            
     3) Seljeseth, Courtney 15        4) Mazurek, Ella 16             
                 24.50        50.78 (50.78)
        1:14.47 (23.69)     1:41.20 (50.42)
        2:05.61 (24.41)     2:32.97 (51.77)
        2:56.68 (23.71)     3:23.08 (50.11)
  7 Tualatin Hills S-OR  'A'            3:25.24    3:23.29  
     1) Cook, Elizabeth 17            2) Lustria, Fay 15              
     3) Maeda, Jessica 16             4) Gardner, Lily 17             
                 24.60        50.83 (50.83)
        1:15.26 (24.43)     1:41.97 (51.14)
        2:06.58 (24.61)     2:33.57 (51.60)
        2:57.49 (23.92)     3:23.29 (49.72)
  8 Palo Alto Stanfo-PC  'A'            3:22.27    3:23.32  
     1) Rudolph, Lexi 17              2) Li, Kaia 16                  
     3) J-Cheng, Audrey 15            4) Reinstein, Sloane 18         
                 24.57        50.80 (50.80)
        1:15.61 (24.81)     1:42.82 (52.02)
        2:07.22 (24.40)     2:33.77 (50.95)
        2:57.35 (23.58)     3:23.32 (49.55)

Men’s 400 Free Relay

Rose Bowl Aquatics capped the meet by winning the men’s 400 free relay on Saturday night.

Rafael Gu, Ronald Dalmacio, Chris O’Grady and Danny Syrkin won the event in 2:58.95.

Premier Aquatics’ David Oderinde, Thad Dickerson, Elliott Jones and Collin Fuchs finished second in 2:59.34.

Bellevue also broke 3 minutes as Ethan Dang, Raf Barreto, Gabe Nickels and Matt King took third in 2:59.98.

 Event 36  Men 4x100 Yard Freestyle Relay
====================================================================
     Jrs West: * 2:55.89  12/8/2012 Bolles School Sharks
                          J Booth, C Dressel, S Condorelli, J Schooling
  SC Jrs Meet: # 2:55.89  12/8/2012 Bolles School Sharks
                          J Booth, C Dressel, S Condorelli, J Schooling
    13-14 NAG:   3:09.70  2015      Irvine Novaquatics
    15-16 NAG:   3:01.01  2014      Upper Dublin A.C.
    17-18 NAG:   2:56.15  2013      SwimMAC
    15-18 NAG:   2:53.81  2018      Allegheny North Swim Club
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 Rose Bowl Aquati-CA  'A'            2:59.42    2:58.95  
     1) Gu, Rafael 15                 2) Dalmacio, Ronald 15          
     3) O'Grady, Chris 17             4) Syrkin, Danny 17             
                 21.75        44.87 (44.87)
        1:06.13 (21.26)     1:29.67 (44.80)
        1:51.05 (21.38)     2:15.13 (45.46)
        2:35.86 (20.73)     2:58.95 (43.82)
  2 Premier Aquatics-GU  'A'            2:59.84    2:59.34  
     1) Oderinde, David 17            2) Dickerson, Thad 18           
     3) Jones, Elliott 18             4) Fuchs, Collin 17             
                 21.60        44.51 (44.51)
        1:05.67 (21.16)     1:29.17 (44.66)
        1:50.86 (21.69)     2:15.12 (45.95)
        2:36.25 (21.13)     2:59.34 (44.22)
  3 Bellevue Club Sw-PN  'A'            3:01.55    2:59.98  
     1) Dang, Ethan 17                2) Barreto, Raf 18              
     3) Nickels, Gabe 17              4) King, Matt 17                
                 21.71        45.34 (45.34)
        1:07.05 (21.71)     1:31.02 (45.68)
        1:53.06 (22.04)     2:17.24 (46.22)
        2:37.36 (20.12)     2:59.98 (42.74)
  4 Chicago Wolfpack-IL  'A'            3:03.62    3:00.48  
     1) Miller, Seth 17               2) Nolan, Parker 16             
     3) Fernandez, Matthew 18         4) Szabados, Bence 18           
                                1:29.92 ( )
        1:52.04 (22.12)     2:16.34 (46.42)
        2:37.35 (21.01)     3:00.48 (44.14)
  5 Phoenix Swim Clu-AZ  'A'            3:05.86    3:02.25  
     1) Milovanovic, Mateja 17        2) Stoddard, Grant 16           
     3) Bayless, Kolbe 18             4) Dowdall, Finn 17             
                 22.26        46.19 (46.19)
        1:07.53 (21.34)     1:31.41 (45.22)
        1:52.83 (21.42)     2:17.54 (46.13)
        2:38.79 (21.25)     3:02.25 (44.71)
  6 Irvine Novaquati-CA  'A'            3:00.79    3:02.65  
     1) Lou, Brian 17                 2) Abdollahi, Ryan 17           
     3) Cho, Joshua 17                4) Schott, Mitchell 15          
                 21.72        45.19 (45.19)
        1:07.11 (21.92)     1:30.97 (45.78)
        1:52.92 (21.95)     2:16.89 (45.92)
        2:38.73 (21.84)     3:02.65 (45.76)
  7 Sierra Marlins S-SN  'A'            3:00.49    3:02.83  
     1) McCormick, Evan 17            2) Dillard, Ben 18              
     3) Gillespie, Jack 17            4) Swift, Sean 17               
                 22.17        46.02 (46.02)
        1:07.22 (21.20)     1:30.91 (44.89)
        1:53.07 (22.16)     2:16.79 (45.88)
        2:38.80 (22.01)     3:02.83 (46.04)
  8 Rancho San Diegu-SI  'A'            3:05.52    3:02.88  
     1) Dugas, Yuma 17                2) Parker, Mateo 16             
     3) Lukashev, Stephan 18          4) Morris, Mason 17             
                                1:31.44 ( )
        1:52.89 (21.45)     2:16.74 (45.30)
        2:38.72 (21.98)     3:02.88 (46.14)