2019 Speedo Winter Junior Championships West: Justina Kozan Dominates 400 IM (RACE VIDEOS)

justina-kozan-
Justina Kozan won the 400 IM to start the session. Photo Courtesy: FINA / Budapest 2019

The 2019 Speedo Winter Junior Championships West continued Friday night from Federal Way, Washington, at the King County Aquatic Center.

As national age group records were broken and rattled in the East meet, the West swimmers looked to keep pace.

Justina Kozan was the star of the session, winning two events in a powerful double of the 400 IM and 200 free.

SPEEDO WINTER JUNIOR CHAMPIONSHIPS WEST DETAILS

Live results

Live stream

East Day 1

West Day 1

West Day 2

East Day 2

West Day 3

Speedo Winter Junior Championships West Events

Women’s 400 IM

Brea Aquatics’ Justina Kozan got the session off to a fast start with a dominating performance in the 400 IM.

The 15-year-old put together a time of 4:05.67 to win the event by a stunning five seconds. Kozan was still five seconds off the national age group record of 4:00.62 set by Dagny Knutson in 2008.

Springfield YMCA’s Megan Van Berkom finished second in 4:10.50 another four seconds ahead of third-place Laci Black of Rockwell Aquatic, who touched the wall in 4:14.92.

Denver’s Teagan Steinmetz finished fourth in 4:16.65, followed by Riptide’s Megan Hutchins (4:16.93), Austin Swim Club’s Sarah Kutz (4:17.94), Fort Collins Area’s Lucy Bell (4:19.12) and Elevation’s Mary Codevilla (4:20.62).

Event 13  Women 400 Yard IM
==================================================================
     Jrs West: * 4:05.25  12/13/2013Ella Eastin, SOCAL Aquatics A
  SC Jrs Meet: # 4:02.51  12/9/2016 Brooke Forde, Lakeside ST
    13-14 NAG:   4:08.44  2004      Katie Hoff
    15-16 NAG:   4:00.62  2008      Dagny Knutson
    17-18 NAG:   3:58.40  2016      Ella Eastin
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                    === Championship Final ===                    
 
  1 Kozan, Justina         15 Brea Aquatics-CA  4:11.24    4:05.67  
                 26.22        56.17 (29.95)
        1:28.06 (31.89)     1:59.65 (31.59)
        2:34.94 (35.29)     3:10.60 (35.66)
        3:38.54 (27.94)     4:05.67 (27.13)
  2 Van Berkom, Megan      17 Springfield YMCA  4:16.22    4:10.50  
                 26.15        56.02 (29.87)
        1:28.45 (32.43)     1:59.92 (31.47)
        2:35.31 (35.39)     3:11.33 (36.02)
        3:41.48 (30.15)     4:10.50 (29.02)
  3 Black, Laci            15 Rockwall Aquatic  4:16.84    4:14.92  
                 26.87        57.29 (30.42)
        1:30.09 (32.80)     2:01.98 (31.89)
        2:39.02 (37.04)     3:17.00 (37.98)
        3:46.34 (29.34)     4:14.92 (28.58)
  4 Steinmetz, Teagan      15 Denver Swim Acad  4:18.57    4:16.65  
                 27.41        58.47 (31.06)
        1:31.99 (33.52)     2:04.74 (32.75)
        2:40.14 (35.40)     3:15.78 (35.64)
        3:46.41 (30.63)     4:16.65 (30.24)
  5 Hutchins, Megan        14 Riptide-MN        4:18.53    4:16.93  
                 27.74        59.53 (31.79)
        1:31.82 (32.29)     2:03.50 (31.68)
        2:40.15 (36.65)     3:17.48 (37.33)
        3:47.86 (30.38)     4:16.93 (29.07)
  6 Kutz, Sarah            18 Austin Swim Club  4:18.76    4:17.94  
                 27.12        56.58 (29.46)
        1:29.72 (33.14)     2:02.19 (32.47)
        2:40.13 (37.94)     3:16.59 (36.46)
        3:47.56 (30.97)     4:17.94 (30.38)
  7 Bell, Lucy             15 Fort Collins Are  4:16.50    4:19.12  
                 26.61        56.99 (30.38)
        1:30.22 (33.23)     2:03.09 (32.87)
        2:40.83 (37.74)     3:19.14 (38.31)
        3:49.56 (30.42)     4:19.12 (29.56)
  8 Codevilla, Mary        15 Elevation Athlet  4:18.73    4:20.62  
                 26.96        58.66 (31.70)
        1:31.54 (32.88)     2:04.94 (33.40)
        2:41.64 (36.70)     3:19.39 (37.75)
        3:50.23 (30.84)     4:20.62 (30.39)

Men’s 400 IM

Hillsboro Swim Team’s Ethan Heasley earned victory in the men’s 400 IM, finishing in 3:45.20, three seconds ahead of the field.

Cypress Fairbanks’ Munzy Kabbara finished second in 3:48.16, followed by Katy Aquatic’s Tyler Kopp (3:48.85).

Rockwell Aquatic Club’s David Johnston took fourth in 3:49.19, followed by Metroplex’s Jed Michael Jones (3:50.41), Crawfish’s Jacques Rathle (3:51.16), Nitro’s Vincent Ribeiro (3:52.56) and Scottsdale’s Ryan Trichler (3:54.16).

Event 14  Men 400 Yard IM
==================================================================
     Jrs West: * 3:44.26  12/13/2013Curtis Ogren, Palo Alto Stanfo
  SC Jrs Meet: # 3:40.86  12/7/2018 Carson Foster, Mason Manta Rays
    13-14 NAG:   3:51.54  2018      Tyler Lu
    15-16 NAG:   3:42.08  2002      Michael Phelps
    17-18 NAG:   3:37.52  2015      Andrew Seliskar
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                    === Championship Final ===                    
 
  1 Heasley, Ethan         18 Hillsboro Swim T  3:47.55    3:45.20  
                 22.72        49.08 (26.36)
        1:17.66 (28.58)     1:46.59 (28.93)
        2:18.75 (32.16)     2:51.44 (32.69)
        3:19.05 (27.61)     3:45.20 (26.15)
  2 Kabbara, Munzy         17 Cypress Fairbank  3:47.76    3:48.16  
                 24.10        51.52 (27.42)
        1:21.42 (29.90)     1:49.99 (28.57)
        2:22.27 (32.28)     2:55.14 (32.87)
        3:22.59 (27.45)     3:48.16 (25.57)
  3 Kopp, Tyler            17 Katy Aquatic Tea  3:51.76    3:48.85  
                 24.37        52.10 (27.73)
        1:21.03 (28.93)     1:49.56 (28.53)
        2:22.20 (32.64)     2:55.52 (33.32)
        3:23.02 (27.50)     3:48.85 (25.83)
  4 Johnston, David        18 Rockwall Aquatic  3:49.19    3:49.19  
                 24.88        53.30 (28.42)
        1:22.42 (29.12)     1:51.05 (28.63)
        2:24.21 (33.16)     2:57.55 (33.34)
        3:24.10 (26.55)     3:49.19 (25.09)
  5 Jones, Jed Michael     17 Metroplex Aquati  3:50.42    3:50.41  
                 24.73        52.91 (28.18)
        1:21.99 (29.08)     1:51.18 (29.19)
        2:24.30 (33.12)     2:57.95 (33.65)
        3:24.92 (26.97)     3:50.41 (25.49)
  6 Rathle, Jacques        16 Crawfish Aquatic  3:50.17    3:51.16  
                 24.83        52.73 (27.90)
        1:22.60 (29.87)     1:51.37 (28.77)
        2:23.41 (32.04)     2:56.65 (33.24)
        3:24.91 (28.26)     3:51.16 (26.25)
  7 Ribeiro, Vincent       17 Nitro Swimming-S  3:52.14    3:52.56  
                 24.81        53.21 (28.40)
        1:22.85 (29.64)     1:52.37 (29.52)
        2:24.59 (32.22)     2:57.79 (33.20)
        3:25.86 (28.07)     3:52.56 (26.70)
  8 Trichler, Ryan         18 Scottsdale Aquat  3:52.67    3:54.16  
                 24.95        53.28 (28.33)
        1:23.72 (30.44)     1:53.43 (29.71)
        2:25.99 (32.56)     2:59.41 (33.42)
        3:27.23 (27.82)     3:54.16 (26.93)

Women’s 100 Fly

Fort Collins Area’s Lucy Bell won the 100 butterfly in 52.24 to finish ahead of Katy Aquatic Team’s Emma Sticklen (52.48) buy 24 hundredths of a second.

North Texas Nadadores’ Katherine Zenick was third in 52.53, followed by Rancho’s Mia Kragh (52.63), Bellevue’s Sam Baron (53.39), Santa Clara’s Angela Quan (53.89), West Coast’s Ava Collinge (53.94) and Fort Collins’ Renee Gillilan (54.22).

Event 15  Women 100 Yard Butterfly
==================================================================
     Jrs West: * 51.73  12/9/2016 Regan Smith, Riptide Swim Tea
  SC Jrs Meet: # 51.73  12/9/2016 Regan Smith, Riptide
    13-14 NAG:   50.64  2019      Claire Curzan
    15-16 NAG:   51.08  2014      Beata Nelson
    17-18 NAG:   50.19  2019      Olivia Bray
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                    === Championship Final ===                    
 
  1 Bell, Lucy             15 Fort Collins Are    53.17      52.24  
                 24.43        52.24 (27.81)
  2 Sticklen, Emma         17 Katy Aquatic Tea    52.95      52.48  
                 24.13        52.48 (28.35)
  3 Zenick, Katherine      18 North Texas Nada    52.59      52.53  
                 24.49        52.53 (28.04)
  4 Kragh, Mia             16 Rancho San Diegu    53.12      52.63  
                 24.58        52.63 (28.05)
  5 Baron, Sam             17 Bellevue Club Sw    53.59      53.39  
                 24.53        53.39 (28.86)
  6 Quan, Angela           15 Santa Clara Swim    53.57      53.89  
                 25.09        53.89 (28.80)
  7 Collinge, Ava          17 West Coast Aquat    53.74      53.94  
                 25.23        53.94 (28.71)
  8 Gillilan, Renee        15 Fort Collins Are    53.87      54.22  
                 25.40        54.22 (28.82)
 

Men’s 100 Fly

Peak Swimming’s Ethan Hu continued his strong meet by winning the 100 fly in 45.61, dropping nearly a second from his prelims time.

Sooner Swim Club’s Aiden Hayes was second in 46.01, followed by teammate Daniel Wilson (46.68).

Alto Swim Club’s Jonathan Affeld finished fourth (47.11), followed by Hilltop’s Jordan Tiffany (47.56), Quicksilver’s Kevin Sichak (47.69), Chicago Wolfpack’s Bence Szabados (47.74) and Rose Bowl’s Danny Syrkin (48.15).

 Event 16  Men 100 Yard Butterfly
==================================================================
     Jrs West: * 45.46  12/11/2015Ryan Hoffer, Scottsdale Aquat
  SC Jrs Meet: # 45.46  12/11/2015Ryan Hoffer, Scottsdale AC
    13-14 NAG:   46.95  2014      Michael Andrew
    15-16 NAG:   45.62  2018      Gianluca Urlando
    17-18 NAG:   44.91  2010      Thomas Shields
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                    === Championship Final ===                    
 
  1 Hu, Ethan              18 Peak Swimming-PC    46.25      45.61  
                 21.07        45.61 (24.54)
  2 Hayes, Aiden           16 Sooner Swim Club    46.39      46.01  
                 21.56        46.01 (24.45)
  3 Wilson, Daniel         17 Sooner Swim Club    46.94      46.68  
                 21.31        46.68 (25.37)
  4 Affeld, Jonathan       17 Alto Swim Club-P    46.90      47.11  
                 22.23        47.11 (24.88)
  5 Tiffany, Jordan        17 Hilltop Aquatic-    47.36      47.56  
                 22.11        47.56 (25.45)
  6 Sichak, Kevin          17 Quicksilver Swim    47.83      47.69  
                 21.97        47.69 (25.72)
  7 Szabados, Bence        18 Chicago Wolfpack    47.68      47.74  
                 21.97        47.74 (25.77)
  8 Syrkin, Danny          17 Rose Bowl Aquati    47.83      48.15  
                 22.44        48.15 (25.71)

 

Women’s 200 Free

One win wasn’t enough for Brea Aquatics’ Justina Kozan. The 15-year-old dominated the 400 IM to win, then earned a much closer victory in the 200 free to earn double victories on the night.

Scottsdale Aquatic’s Ashley Strouse, also having an extremely fast meet, finished second in 1:45.64, dropping two seconds from her prelims time.

King Aquatic Club’s Janelle Rudolph finished third in 1:46.33, followed by Irvine Novaquatic’s Ella Ristic (1:46.40) and Nitro’s Ana Herceg (1:46.69).

Bellevue’s Gracie Felner finished sixth (1:46.73), while Lakeside’s Riley Francis (1:48.47) and Iowa Flyers’ Aurora Roghair (1:48.73), rounded out the top eight.

Event 17  Women 200 Yard Freestyle
==================================================================
     Jrs West: * 1:43.27  12/7/2018 Regan Smith, Riptide-MN
  SC Jrs Meet: # 1:43.27  12/7/2018 Regan Smith, Riptide-MN
    13-14 NAG:   1:44.55  2010      Missy Franklin
    15-16 NAG:   1:42.03  2013      Katie Ledecky
    17-18 NAG:   1:40.31  2014      Missy Franklin
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                    === Championship Final ===                    
 
  1 Kozan, Justina         15 Brea Aquatics-CA  1:46.67    1:45.15  
                 25.17        52.16 (26.99)
        1:19.09 (26.93)     1:45.15 (26.06)
  2 Strouse, Ashley        17 Scottsdale Aquat  1:47.86    1:45.64  
                 24.83        51.76 (26.93)
        1:18.77 (27.01)     1:45.64 (26.87)
  3 Rudolph, Janelle       17 King Aquatic Clu  1:47.49    1:46.33  
                 24.81        51.97 (27.16)
        1:19.17 (27.20)     1:46.33 (27.16)
  4 Ristic, Ella           17 Irvine Novaquati  1:46.54    1:46.40  
                 25.23        52.13 (26.90)
        1:19.02 (26.89)     1:46.40 (27.38)
  5 Herceg, Ana            16 Nitro Swimming-S  1:47.88    1:46.69  
                 25.16        52.70 (27.54)
        1:20.08 (27.38)     1:46.69 (26.61)
  6 Felner, Gracie         18 Bellevue Club Sw  1:47.35    1:46.73  
                 24.83        51.97 (27.14)
        1:19.32 (27.35)     1:46.73 (27.41)
  7 Francis, Riley         16 Lakeside Aquatic  1:48.40    1:48.47  
                 25.21        52.74 (27.53)
        1:20.88 (28.14)     1:48.47 (27.59)
  8 Roghair, Aurora        16 Iowa Flyers Swim  1:48.55    1:48.73  
                 25.25        52.67 (27.42)
        1:20.73 (28.06)     1:48.73 (28.00)

Men’s 200 Free

Elevation’s Lukas Miller won the 200 free despite going a bit slower than his prelims time, a little more or a rarity.

Miller won the event in 1:33.96 after going 1:33.64 in the morning prelims.

It was enough to hold off Longhorn Aquatic’s Coby Carrozza, who finished in 1;34.37 to take second.

Third place went to Hurrcane’s Michael Bonson (1:35.89), while fourth went to Peak Swimming’s Dylan Hawk (1:36.04).

Central Iowa’s Trent Frandson was fifth (1:36.75), followed by Alto’s Jonathan Affeld (1:36.90), Lakeridge’s Luke Hobson (1:37.04) and Austin’s Jaden Luo (1:37.21).

Event 18  Men 200 Yard Freestyle
==================================================================
     Jrs West: * 1:33.67  12/13/2013Dylan Carter, Una TROJ-CA
  SC Jrs Meet: # 1:33.40  12/9/2016 Drew Kibler, Carmel Swim Club
    13-14 NAG:   1:38.24  2016      Destin Lasco
    15-16 NAG:   1:33.30  2017      Drew Kibler
    17-18 NAG:   1:32.18  2017      Maxime Rooney
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                    === Championship Final ===                    
 
  1 Miller, Lukas          17 Elevation Athlet  1:33.64    1:33.96  
                 21.69        45.52 (23.83)
        1:09.63 (24.11)     1:33.96 (24.33)
  2 Carrozza, Coby         18 Longhorn Aquatic  1:35.12    1:34.37  
                 22.11        45.92 (23.81)
        1:10.09 (24.17)     1:34.37 (24.28)
  3 Bonson, Michael        17 Hurricane Swim C  1:36.17    1:35.89  
                 22.47        46.64 (24.17)
        1:11.53 (24.89)     1:35.89 (24.36)
  4 Hawk, Dylan            17 Peak Swimming-PC  1:36.21    1:36.04  
                 22.09        46.20 (24.11)
        1:10.73 (24.53)     1:36.04 (25.31)
  5 Frandson, Trent        17 Central Iowa Aqu  1:36.36    1:36.75  
                 22.63        47.13 (24.50)
        1:12.19 (25.06)     1:36.75 (24.56)
  6 Affeld, Jonathan       17 Alto Swim Club-P  1:36.06    1:36.90  
                 22.61        47.01 (24.40)
        1:12.03 (25.02)     1:36.90 (24.87)
  7 Hobson, Luke           16 Lakeridge Swim T  1:36.90    1:37.04  
                 22.40        47.05 (24.65)
        1:12.19 (25.14)     1:37.04 (24.85)
  8 Luo, Jaden             16 Austin Swim Club  1:37.11    1:37.21  
                 22.36        46.79 (24.43)
        1:11.95 (25.16)     1:37.21 (25.26)
 

Women’s 100 Breaststroke

Dolphins’ Kaitlyn Dobler put together a stellar race to win the 100 breaststroke. She dropped nearly three tenths from prelims to win in 59.31.

The time was a little more than a second off the NAG set by Miranda Tucker (58.10) in 2016.

Denver’s Emma Weber finished second in 59.74, at age 15, close to Alex Walsh‘s NAG of 58.19.

Peak’s Skyler Smith was third in 1:00.55, followed by Rockwall’s Alaya Smith (1:00.97), Palo Alto’s Melanie Julia (1:01.00), Dolphin’s Eva Carlson (1:01.05), Shelby Suppinger (1:01.31) and Austin Trinity’s Sophia Garrison (1:02.52).

Event 19  Women 100 Yard Breaststroke
==================================================================
     Jrs West: *   58.94  12/7/2018 Zoie Hartman, Crow Canyon Coun
  SC Jrs Meet: #   58.19  12/8/2017 Alexandra Walsh, Nashville Aquati
    13-14 NAG:   1:00.02  2015      Alexis Wenger
    15-16 NAG:     58.19  2017      Alex Walsh
    17-18 NAG:     58.10  2016      Miranda Tucker
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                    === Championship Final ===                    
 
  1 Dobler, Kaitlyn        17 The Dolphins Por    59.59      59.31  
                 28.05        59.31 (31.26)
  2 Weber, Emma            15 Univ of Denver H  1:00.52      59.74  
                 28.40        59.74 (31.34)
  3 Smith, Skyler          16 Una PEAK-PC       1:01.11    1:00.55  
                 28.27      1:00.55 (32.28)
  4 Smith, Alaya           18 Rockwall Aquatic  1:01.66    1:00.97  
                 28.71      1:00.97 (32.26)
  5 Julia, Melanie         17 Palo Alto Stanfo  1:00.80    1:01.00  
                 28.85      1:01.00 (32.15)
  6 Carlson, Eva           16 The Dolphins Por  1:00.43    1:01.05  
                 28.69      1:01.05 (32.36)
  7 Suppiger, Shelby       16 Crow Canyon Coun  1:01.82    1:01.31  
                 28.55      1:01.31 (32.76)
  8 Garrison, Sophia       16 Austin Trinity A  1:01.70    1:02.52  
                 29.07      1:02.52 (33.45)

Men’s 100 Breaststroke

Sierra Marlins’ Ben Dillard flirted with a NAG record in his 100 breast victory.

Dillard won the event in 52.99, as he was not quite able to keep the pace of Reece Whitley‘s record of 51.16.

It was still a stellar performance and enough to hold off Eastern Iowa’s Forrest Frazier, who took second in 53.06.

Aquajets’ Hayden Zheng finished third in 53.23, followed by Bellevue’s Ethan Dang (53.42), Empire KC’s Daniel Worth (53.64), Golden West’s Hank Rivers (54.01), Metroplex’s Alexander Sanchez (54.91) and Aquajets’ Alex Deng (55.36).

Event 20  Men 100 Yard Breaststroke
==================================================================
     Jrs West: * 52.21  12/11/2015Michael Andrew, Indie Swimming
  SC Jrs Meet: # 52.21  12/11/2015Michael Andrew, Indie Swimming
    13-14 NAG:   53.06  2014      Reece Whitley
    15-16 NAG:   51.75  2015      Michael Andrew
    17-18 NAG:   51.16  2018      Reece Whitley
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                    === Championship Final ===                    
 
  1 Dillard, Ben           18 Sierra Marlins S    52.97      52.99  
                 24.92        52.99 (28.07)
  2 Frazier, Forrest       17 Eastern Iowa Swi    52.71      53.06  
                 24.89        53.06 (28.17)
  3 Zheng, Hayden          16 Aquajets Swim Te    53.09      53.23  
                 25.08        53.23 (28.15)
  4 Dang, Ethan            17 Bellevue Club Sw    53.88      53.42  
                 25.02        53.42 (28.40)
  5 Worth, Daniel          17 Empire KC Swim C    54.13      53.64  
                 25.02        53.64 (28.62)
  6 Rivers, Hank           16 Golden West Swim    53.91      54.01  
                 25.80        54.01 (28.21)
  7 Sanchez, Alexander     17 Metroplex Aquati    54.83      54.91  
                 25.79        54.91 (29.12)
  8 Deng, Alex             16 Aquajets Swim Te    54.80      55.36  
                 26.05        55.36 (29.31)

Women’s 100 Backstroke

Aquajets Swim Team’s Isabelle Stadden won her second race of the meet, clocking a 51.34 to win the 100 backstroke.

The time was nearly a second faster than her prelims time, and nearly a second faster than runner-up Amy Tang, swimming unattached. Tang finished in 52.17.

Lomg Aquatic’s Janelle Rudolph was third in 52.44, her second event of the night.

Buenaventura’s Tea Laughlin was fourth in 53.75, followed by Magnolia’s Kaitlyn Owens (53.93), Denver’s Sydney Silver (54.15), Scottdale’s Greer Pattison (54.29) and Sierra Marlins’ Rosie Murphy (54.33).

Event 21  Women 100 Yard Backstroke
==================================================================
     Jrs West: * 50.72  12/7/2018 Katharine Berkoff, Missoula Aquatic
  SC Jrs Meet: # 50.72  12/7/2018 Katharine Berkoff, Missoula Aquatic
    13-14 NAG:   51.09  2016      Regan Smith
    15-16 NAG:   50.58  2018      Regan Smith
    17-18 NAG:   49.66  2019      Regan Smith
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                    === Championship Final ===                    
 
  1 Stadden, Isabelle      17 Aquajets Swim Te    52.28      51.34  
                 24.90        51.34 (26.44)
  2 Tang, Amy              16 Unattached-PN       52.57      52.17  
                 25.19        52.17 (26.98)
  3 Rudolph, Janelle       17 King Aquatic Clu    52.47      52.44  
                 25.51        52.44 (26.93)
  4 Laughlin, Tea          17 Buenaventura Swi    53.49      53.75  
                 25.99        53.75 (27.76)
  5 Owens, Kaitlyn         17 Magnolia Aquatic    53.72      53.93  
                 25.65        53.93 (28.28)
  6 Silver, Sydney         17 Univ of Denver H    54.09      54.15  
                 26.26        54.15 (27.89)
  7 Pattison, Greer        16 Scottsdale Aquat    54.24      54.29  
                 25.86        54.29 (28.43)
  8 Murphy, Rosie          15 Sierra Marlins S    54.46      54.33  
                 26.21        54.33 (28.12)

Men’s 100 Backstroke

Sooner Swim Club’s Aiden Hayes put together a strong swim to win the 100 back, closing the individual events for the evening.

Elevation’s Harrison Lierz finished second in 47.31 to edge The Woodland’s Tyler Hulet (47.81) and Seattle’s Tyler Lu (47.82).

Peak’s Andy Huang took fifth (47.87), ahead of Mansfield’s Eric Stelmar (47.94), Swim Pasadena’s Tommy Park (48.56) and Premiere’s Elliott Jones (49.08).

Event 22  Men 100 Yard Backstroke
==================================================================
     Jrs West: * 45.58  12/11/2015Ryan Hoffer, Scottsdale Aquat
  SC Jrs Meet: # 45.58  12/11/2015Ryan Hoffer, Scottsdale AC
    13-14 NAG:   47.83  2014      Michael Andrew
    15-16 NAG:   45.60  2019      Anthony Grimm
    17-18 NAG:   44.63  2014      Ryan Murphy
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                    === Championship Final ===                    
 
  1 Hayes, Aiden           16 Sooner Swim Club    46.83      46.31  
                 22.03        46.31 (24.28)
  2 Lierz, Harrison        17 Elevation Athlet    48.12      47.31  
                 22.82        47.31 (24.49)
  3 Hulet, Tyler           17 The Woodlands Sw    48.26      47.81  
                 22.84        47.81 (24.97)
  4 Lu, Tyler              16 Seattle Metropol    48.21      47.82  
                 23.03        47.82 (24.79)
  5 Huang, Andy            17 Peak Swimming-PC    48.33      47.87  
                 23.12        47.87 (24.75)
  6 Stelmar, Eric          17 Mansfield Aquati    48.44      47.94  
                 23.29        47.94 (24.65)
  7 Park, Tommy            16 Swim Pasadena-CA    48.43      48.56  
                 23.14        48.56 (25.42)
  8 Jones, Elliott         18 Premier Aquatics    48.58      49.08  
                 24.01        49.08 (25.07)

Women’s 400 Free Relay

Lakeside Aquatic’s Pricilla Wongso, Riley Francis, Grace Anderson and Margaret Gholston won the 400 free relay in 1:31.89.

Scottsdale was second in 1:32.09, followed by Bellevue (1:32.43).

Event 23  Women 4x50 Yard Freestyle Relay
====================================================================
     Jrs West: * 1:30.09  12/11/2015SwimMAC Carolina
                          A Marsh, C Lappin, J Merritt, E Brown
  SC Jrs Meet: # 1:29.04  12/7/2018 Chelsea Piers Aquatic Club, Chels
                          B Semenuk, S Moore, M Parker, K Douglass
    13-14 NAG:   1:33.30  2019      TAC Titans
    15-16 NAG:   1:30.99  2017      Virginia Gators
    17-18 NAG:   1:30.09  2015      SwimMAC
    15-18 NAG:   1:29.04  2018      Chelsea Piers A.C.
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 Lakeside Aquatic-NT  'A'            3:24.46    1:31.89  
     1) Wongso, Priscilla 18          2) Francis, Riley 16            
     3) Anderson, Grace 17            4) Gholston, Margaret 17        
                 23.07        45.96 (22.89)
        1:09.18 (23.22)     1:31.89 (22.71)
  2 Scottsdale Aquat-AZ  'A'            3:22.92    1:32.09  
     1) Pattison, Greer 16            2) Brophy, Morgan 16            
     3) Wylie, Bella 17               4) Strouse, Ashley 17           
                 23.10        46.27 (23.17)
        1:09.71 (23.44)     1:32.09 (22.38)
  3 Bellevue Club Sw-PN  'A'            3:18.53    1:32.43  
     1) Baron, Sam 17                 2) Chen, Jaime 16               
     3) Pak, Jazlynn 17               4) Felner, Gracie 18            
                 23.63        46.64 (23.01)
        1:09.62 (22.98)     1:32.43 (22.81)
  4 Univ of Denver H-CO  'A'            3:23.16    1:32.63  
     1) Smith, Jenna 16               2) Shaw, Anna 16                
     3) Dennis, Holley 17             4) Silver, Sydney 17            
                 23.51        46.22 (22.71)
        1:09.56 (23.34)     1:32.63 (23.07)
  5 Quicksilver Swim-PC  'A'            3:24.44    1:32.85  
     1) Winter, Tenaya 14             2) Winter, Kailyn 16            
     3) Seljeseth, Courtney 15        4) Mazurek, Ella 16             
                 23.67        46.32 (22.65)
        1:10.03 (23.71)     1:32.85 (22.82)
  6 SOCAL Aquatics A-CA  'A'            3:21.82    1:33.34  
     1) Brenner, Mandy 17             2) Gilbert, Libby 17            
     3) McGuire, Maggie 15            4) Pearson, Samantha 18         
                 23.13        46.82 (23.69)
        1:10.39 (23.57)     1:33.34 (22.95)
  7 Irvine Novaquati-CA  'A'            3:18.77    1:33.61  
     1) Ervin, Lindsay 15             2) Ristic, Ella 17              
     3) Yeh, Phoebe 15                4) Morgan, Jordan 16            
                 23.15        46.38 (23.23)
        1:09.92 (23.54)     1:33.61 (23.69)
  8 Palo Alto Stanfo-PC  'A'            3:22.27    1:33.72  
     1) Reinstein, Sloane 18          2) Li, Kaia 16                  
     3) J-Cheng, Audrey 15            4) Rudolph, Lexi 17             
                 23.50        47.20 (23.70)
        1:10.61 (23.41)     1:33.72 (23.11)

Men’s 400 Free Relay

Bellevue Club’s Matt King, Ethan Dang, Raf Barreto and Brian Lee won the men’s 400 free relay.

Rose Bowl Aquatics finished second in 1:21.03 and Chicago Wolfpack was third in 1:21.83.

 Event 24  Men 4x50 Yard Freestyle Relay
====================================================================
     Jrs West: * 1:19.03  12/6/2012 Bolles School Sharks
                          C Dressel, S Condorelli, E Goossen, J Schooling
  SC Jrs Meet: # 1:19.03  12/6/2012 Bolles School Sharks
                          C Dressel, S Condorelli, E Goossen, J Schooling
    13-14 NAG:   1:25.63  2013      Scottsdale Aquatic Club
    15-16 NAG:   1:22.51  2018      Mason Manta Rays
    17-18 NAG:   1:19.55  2015      Nation's Capital S.C.
    15-18 NAG:   1:19.29  2016      Scottsdale Aquatic Club
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 Bellevue Club Sw-PN  'A'            3:01.55    1:21.03  
     1) King, Matt 17                 2) Dang, Ethan 17               
     3) Barreto, Raf 18               4) Lee, Brian 15                
                 19.70        39.91 (20.21)
        1:00.21 (20.30)     1:21.03 (20.82)
  2 Rose Bowl Aquati-CA  'A'            2:59.42    1:21.48  
     1) Syrkin, Danny 17              2) Gu, Rafael 15                
     3) Dalmacio, Ronald 15           4) O'Grady, Chris 17            
                 20.20        40.45 (20.25)
        1:00.69 (20.24)     1:21.48 (20.79)
  3 Chicago Wolfpack-IL  'A'            3:03.62    1:21.83  
     1) Miller, Seth 17               2) Nolan, Parker 16             
     3) Fernandez, Matthew 18         4) Szabados, Bence 18           
                 20.70        41.03 (20.33)
        1:02.17 (21.14)     1:21.83 (19.66)
  4 Premier Aquatics-GU  'A'            2:59.84    1:22.13  
     1) Oderinde, David 17            2) Fuchs, Collin 17             
     3) Dickerson, Thad 18            4) Jones, Elliott 18            
                 20.20        40.29 (20.09)
        1:01.02 (20.73)     1:22.13 (21.11)
  5 Rancho San Diegu-SI  'A'            3:05.52    1:22.70  
     1) Parker, Mateo 16              2) Lukashev, Stephan 18         
     3) Hildesheim, Ethan 16          4) Workman, Eric 17             
                 20.63        40.66 (20.03)
        1:01.77 (21.11)     1:22.70 (20.93)
  6 Phoenix Swim Clu-AZ  'A'            3:05.86    1:22.83  
     1) Stoddard, Grant 16            2) Bayless, Kolbe 18            
     3) Milovanovic, Mateja 17        4) Dowdall, Finn 17             
                 20.72        41.72 (21.00)
        1:02.47 (20.75)     1:22.83 (20.36)
  7 Sierra Marlins S-SN  'A'            3:00.49    1:23.78  
     1) Dillard, Ben 18               2) McCormick, Evan 17           
     3) Gillespie, Jack 17            4) Swift, Sean 17               
                 20.87        41.49 (20.62)
        1:02.85 (21.36)     1:23.78 (20.93)
  8 Peak Swimming-PC  'A'               3:06.24    1:23.91  
     1) Hawk, Dylan 17                2) Huang, Andy 17               
     3) Yep, Jassen 17                4) Hu, Ethan 18                 
                 21.01        41.83 (20.82)
        1:03.76 (21.93)     1:23.91 (20.15)