2019 Speedo Winter Juniors East: Carmel Boys Sweep Both Relays to Open Meet in Atlanta

jacob-mitchell-
Jake Mitchell anchored both of Carmel's winning relays at Winter Juniors East. Photo Courtesy: Peter H. Bick

The 2019 Speedo Winter Juniors East Championships started on Wednesday night in Atlanta with just the timed finals of the 200 medley and 800 free relays. Carmel Swim Club boys won both relays while the Dynamo Swim Club girls and Swim MAC Carolina won the 200 medley and 800 free relays respectively.

Speedo Winter Juniors East Details

Women’s 200 Medley Relay

Dynamo Swim Club got the 2019 Speedo Junior Nationals East started off with a 1:39.51 to win the 200 medley relay with the team of Rye Ulett (25.24), Alicia Henry (27.45), Tristen Ulett (24.05) and Peyton Curry (22.77). Henry was the big difference maker as she was the only breaststroker to split under 28 seconds among teams in the top eight. The Ulett sisters were also big for the team as Rye had the sixth fastest backstroke lead-off and Tristen had the third fastest butterfly split.

Cardinal Aquatics came in second (1:40.17) ahead of Swim MAC Carolina for third (1:40.60).

The quickest splits outside of Dynamo came from Baylor’s Ellie Waldrep (24.79), Somerset Valley’s Victoria Eisenhauer (27.88), Cardinal’s Gabi Albiero (23.57) and Swim MAC’s Elizabeth Sowards (22.57).

 Event 1  Women 4x50 Yard Medley Relay
==================================================================================
  SC Jrs Meet: M 1:37.65  12/6/2017 Fort Collins Area Swim Team
                          B Stewart, Z Bartel, C Gillilan, K Alons
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 Dynamo Swim Club-GA  'A'      3:39.70    1:39.51         40  
     1) Rye Ulett 15                  2) r:0.11 Alicia Henry 16       
     3) r:0.33 Tristen Ulett 17       4) r:0.26 Peyton Curry 16       
    r:+0.62  25.24        52.69 (27.45)
        1:16.74 (24.05)     1:39.51 (22.77)
  2 Cardinal Aquatic-KY  'A'      3:40.10    1:40.17         34  
     1) Krista Wheeler 16             2) r:0.08 Ella Welch 15         
     3) r:0.15 Gabi Albiero 17        4) r:0.20 Emma Hixenbaugh 18    
    r:+0.62  25.16        53.56 (28.40)
        1:17.13 (23.57)     1:40.17 (23.04)
  3 SwimMAC Carolina-NC  'A'      3:39.57    1:40.60         32  
     1) Kensley Merritt 18            2) r:0.32 Grace Rainey 15       
     3) r:0.21 Kiley Wilhelm 15       4) r:0.30 Elizabeth Sowards 16  
    r:+0.96  25.24        53.99 (28.75)
        1:18.03 (24.04)     1:40.60 (22.57)
  4 Lakeside Swim Te-KY  'A'      3:38.34    1:40.79         30  
     1) Annabel Crush 16              2) r:-0.08 Claire Donan 18      
     3) r:0.17 Emily Lenihan 17       4) r:0.02 Madeline Meredith 15  
    r:+0.59  25.13        53.27 (28.14)
        1:17.86 (24.59)     1:40.79 (22.93)
  5 Club Wolverine-MI  'A'        3:41.93    1:41.71         28  
     1) Casey Chung 18                2) r:0.26 Jordyn Libler 15      
     3) r:0.31 Rhianna Hensler 18     4) r:0.37 Sydney Stricklin 16   
    r:+0.63  24.97        54.06 (29.09)
        1:18.63 (24.57)     1:41.71 (23.08)
  6 Carmel Swim Club-IN  'A'      3:43.28    1:42.08         26  
     1) Berit Berglund 14             2) r:0.23 Devon Kitchel 15      
     3) r:0.27 Meredith Berglund 17   4) r:0.24 Colleen Duffy 16      
    r:+0.62  25.15        53.41 (28.26)
        1:18.22 (24.81)     1:42.08 (23.86)
  7 Baylor Swim Club-SE  'A'      3:41.81    1:42.09         24  
     1) Ellie Waldrep 17              2) r:-0.03 Lillie Boggs 14      
     3) r:0.11 Jewel Gordon 18        4) r:0.12 *Logan Watson-Brown 16
    r:+0.69  24.79        54.00 (29.21)
        1:18.51 (24.51)     1:42.09 (23.58)
  8 Mason Manta Rays-OH  'A'      3:40.44    1:42.16         22  
     1) Nicola Lane 17                2) r:0.49 Jessey Li 15          
     3) r:0.33 Hannah Hill 16         4) r:0.27 Bella Matesa 17       
    r:+0.58  25.94        54.19 (28.25)
        1:19.29 (25.10)     1:42.16 (22.87)

Men’s 200 Medley Relay

Carmel Swim Club won the men’s 200 medley relay with a 1:28.66 with the team of Wyatt Davis (21.36), Ryan Malicki (25.36), Griffin Hadley (21.81) and Jake Mitchell (20.13). Carmel actually swam in heat one away from the top seeded heat but it didn’t matter as Davis had the fastest backstroke split, giving them some momentum to open.

Swim MAC Carolina (1:29.70) came in second ahead of Spartan Aquatic Club (1:30.00). Top seed Mason Manta Rays notably did not use either Carson Foster or Adam Chaney and the team still ended up fifth at 1:30.21.

The quickest splits outside of Carmel came form Swim MAC’s Tim Connery (21.92), Dynamo’s Quinn Harron (24.71), Swim Atlanta’s Jake Magahey (21.11) and Lakeside’s William Cole (19.68).

 Event 2  Men 4x50 Yard Medley Relay
==================================================================================
  SC Jrs Meet: M 1:26.52  12/5/2018 Mason Manta Rays, Mason
                          C Foster, J Foster, J McDonald, A Chaney
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 Carmel Swim Club-IN  'A'      3:21.02    1:28.66         40  
     1) Wyatt Davis 18                2) r:0.29 Ryan Malicki 15       
     3) r:0.40 Griffin Hadley 17      4) r:0.28 Jake Mitchell 17      
    r:+0.54  21.36        46.72 (25.36)
        1:08.53 (21.81)     1:28.66 (20.13)
  2 SwimMAC Carolina-NC  'A'      3:19.89    1:29.70         34  
     1) Tim Connery 17                2) r:0.31 Stephen Kim 16        
     3) r:0.28 Boyd Poelke 18         4) r:0.21 Hugh Svendsen 18      
    r:+0.61  21.92        48.26 (26.34)
        1:09.45 (21.19)     1:29.70 (20.25)
  3 Spartan Aquatic-GA  'A'       3:18.49    1:30.00         32  
     1) Nathaniel Stoffle 17          2) r:0.35 Jacob Budnitz 18      
     3) r:0.37 Kamal Muhammad 16      4) r:0.45 Grant Allison 18      
    r:+0.55  21.93        47.14 (25.21)
        1:09.76 (22.62)     1:30.00 (20.24)
  4 Upper Dublin Aqu-MA  'A'      3:22.25    1:30.09         30  
     1) Jake Dimartile 17             2) r:0.22 Kevin O'Dare 17       
     3) r:0.36 Matthew Jensen 18      4) r:0.17 Kyle Pro 17           
    r:+0.58  23.14        48.54 (25.40)
        1:09.86 (21.32)     1:30.09 (20.23)
  5 Mason Manta Rays-OH  'A'      3:11.11    1:30.29         28  
     1) Jacob McDonald 17             2) r:0.22 Ansel Froass 18       
     3) r:0.19 Carl Bloebaum 16       4) r:0.23 Ian Van Gorp 18       
    r:+0.61  22.96        48.19 (25.23)
        1:09.50 (21.31)     1:30.29 (20.79)
  6 SwimAtlanta-GA  'A'           3:19.49    1:30.42         26  
     1) Alex Gonzalez 17              2) r:0.50 Ben Phifer 18         
     3) r:0.33 Jake Magahey 18        4) r:0.46 Jack Aikins 17        
    r:+0.59  23.27        49.28 (26.01)
        1:10.39 (21.11)     1:30.42 (20.03)
  7 Dynamo Swim Club-GA  'A'      3:14.40    1:30.46         24  
     1) Andrew Simmons 16             2) r:0.35 Quinn Harron 17       
     3) r:0.14 Arie Voloschin 17      4) r:0.26 Cooper Cook 16        
    r:+0.97  23.01        47.72 (24.71)
        1:09.81 (22.09)     1:30.46 (20.65)
  8 Lakeside Swim Te-KY  'A'      3:18.58    1:31.02         22  
     1) Jackson Mussler 16            2) r:1.75 Alex Brehm 17         
     3) r:0.16 Conner Kang 18         4) r:0.32 William Cole 17       
    r:+0.62  23.57        49.20 (25.63)
        1:11.34 (22.14)     1:31.02 (19.68)

Women’s 800 Free Relay

Swim MAC Carolina won round two with Dynamo Swim Club in the women’s 800 free relay with a 7:12.97. The team of Elizabeth Sowards (1:49.49), Kiley Wilhelm (1:47.53), Morgan Razewski (1:49.08) and Kensley Merritt (1:46.87) won over Dynamo (7:14.20) as those teams were first and third in the medley relay earlier.

Club Wolverine (7:16.37) finished in third place.

The quickest splits outside of Swim MAC came from Blue Dolfins’ Micayla Cronk (1:44.27), Club Wolverine’s Kaylee Williams (1:46.65) Dynamo’s Tristen Ulett (1:46.97) and Michigan Lakeshore’s Kathryn Ackerman (1:47.44).

 Event 3  Women 4x200 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
  SC Jrs Meet: M 7:05.85  12/6/2017 Nashville Aquatic Club
                          A Raab, G Walsh, E Nelson, A Walsh
                 7:32.99  JRS 2019 SC Juniors
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 SwimMAC Carolina-NC  'A'      7:16.42    7:12.97         40  
     1) Elizabeth Sowards 16          2) r:0.19 Kiley Wilhelm 15      
     3) r:0.49 Morgan Razewski 15     4) r:0.27 Kensley Merritt 18    
    r:+0.60  24.96        51.93 (51.93)
      1:20.42 (1:20.42)   1:49.49 (1:49.49)
        2:07.76 (18.27)     2:41.13 (51.64)
      3:08.82 (1:19.33)   3:37.02 (1:47.53)
        3:55.08 (18.06)     4:29.89 (52.87)
      4:58.31 (1:21.29)   5:26.10 (1:49.08)
        5:50.70 (24.60)     6:17.99 (51.89)
      6:45.33 (1:19.23)   7:12.97 (1:46.87)
  2 Dynamo Swim Club-GA  'A'      7:16.83    7:14.20         34  
     1) Tristen Ulett 17              2) r:0.27 Peyton Curry 16       
     3) r:0.23 Rye Ulett 15           4) r:0.14 Abby Pilkenton 17     
    r:+0.75  24.92        51.67 (51.67)
      1:19.11 (1:19.11)   1:46.97 (1:46.97)
        2:12.57 (25.60)     2:40.61 (53.64)
      3:09.44 (1:22.47)   3:38.09 (1:51.12)
        4:02.69 (24.60)     4:30.25 (52.16)
      4:58.23 (1:20.14)   5:25.85 (1:47.76)
        5:50.86 (25.01)     6:18.43 (52.58)
      6:46.36 (1:20.51)   7:14.20 (1:48.35)
  3 Club Wolverine-MI  'A'        7:17.79    7:16.37         32  
     1) Sydney Stricklin 16           2) r:0.38 Hannah Bellard 14     
     3) r:0.11 Sophia Tuinman 17      4) r:0.03 Kaylee Williams 17    
    r:+0.68  25.41        53.08 (53.08)
      1:21.70 (1:21.70)   1:50.55 (1:50.55)
        2:16.05 (25.50)     2:44.02 (53.47)
      3:12.67 (1:22.12)   3:40.72 (1:50.17)
        4:05.74 (25.02)     4:33.38 (52.66)
      5:01.57 (1:20.85)   5:29.72 (1:49.00)
        5:54.02 (24.30)     6:20.94 (51.22)
      6:48.73 (1:19.01)   7:16.37 (1:46.65)
  4 SwimAtlanta-GA  'A'           7:20.50    7:17.09         30  
     1) Abigail McCulloh 16           2) r:0.53 Gigi Johnson 15       
     3) r:0.29 Lily Burke 16          4) r:0.20 Madeline Singletary 17
    r:+0.75  25.30        52.64 (52.64)
      1:20.71 (1:20.71)   1:48.71 (1:48.71)
        2:14.43 (25.72)     2:42.60 (53.89)
      3:10.47 (1:21.76)   3:37.77 (1:49.06)
        4:02.50 (24.73)     4:30.23 (52.46)
      4:58.50 (1:20.73)   5:27.55 (1:49.78)
        5:52.66 (25.11)     6:20.22 (52.67)
      6:48.59 (1:21.04)   7:17.09 (1:49.54)
  5 Blue Dolfins-FL  'A'          7:15.12    7:17.87         28  
     1) *Gabby Donahue 17             2) r:0.23 Carlie Rose 17        
     3) r:0.34 Abby Gibbons 17        4) r:0.21 Micayla Cronk 16      
    r:+0.66  25.51        53.48 (53.48)
      1:22.12 (1:22.12)   1:50.79 (1:50.79)
        2:15.89 (25.10)     2:43.57 (52.78)
      3:11.85 (1:21.06)   3:40.45 (1:49.66)
        4:05.63 (25.18)     4:34.43 (53.98)
      5:04.13 (1:23.68)   5:33.60 (1:53.15)
        5:57.40 (23.80)     6:24.07 (50.47)
      6:51.19 (1:17.59)   7:17.87 (1:44.27)
  6 SwimAtlanta-GA  'B'           7:22.61    7:20.06         26  
     1) Abby Grottle 18               2) r:0.30 Reagan Sweeney 16     
     3) r:0.22 Sarah-Grace Thopson 17 4) r:0.33 Annie Jardina 16      
    r:+0.70  25.71        53.09 (53.09)
      1:20.89 (1:20.89)   1:48.73 (1:48.73)
        2:14.03 (25.30)     2:41.66 (52.93)
      3:09.93 (1:21.20)   3:38.13 (1:49.40)
        4:03.11 (24.98)     4:30.94 (52.81)
      4:59.60 (1:21.47)   5:27.99 (1:49.86)
        5:53.03 (25.04)     6:21.02 (53.03)
      6:49.81 (1:21.82)   7:20.06 (1:52.07)
  7 Lakeside Swim Te-KY  'A'      7:18.10    7:21.87         24  
     1) Claire Donan 18               2) r:0.36 Mackenzie Lanning 15  
     3) r:-0.06 Madeline Meredith 15  4) r:0.29 Annabel Crush 16      
    r:+0.70  25.83        53.33 (53.33)
      1:21.33 (1:21.33)   1:49.70 (1:49.70)
        2:15.56 (25.86)     2:43.87 (54.17)
      3:11.76 (1:22.06)   3:40.28 (1:50.58)
        4:05.42 (25.14)     4:33.58 (53.30)
      5:02.72 (1:22.44)   5:32.05 (1:51.77)
        5:57.03 (24.98)     6:24.99 (52.94)
      6:53.58 (1:21.53)   7:21.87 (1:49.82)
  8 Aquatic Team Of-NC  'A'       7:17.93    7:22.81         22  
     1) Teresa Ivan 16                2) r:0.46 Katie Rauch 17        
     3) r:0.52 Lindsay Flynn 17       4) r:0.25 Liza Whitmire 17      
    r:+0.78  25.08        52.93 (52.93)
      1:21.73 (1:21.73)   1:51.00 (1:51.00)
        2:16.15 (25.15)     2:43.48 (52.48)
      3:11.74 (1:20.74)   3:40.40 (1:49.40)
        4:05.02 (24.62)     4:33.12 (52.72)
      5:02.21 (1:21.81)   5:31.12 (1:50.72)
        5:56.67 (25.55)     6:24.76 (53.64)
      6:53.68 (1:22.56)   7:22.81 (1:51.69)

Men’s 800 Free Relay

Carmel Swim Club set a new meet record in the 800 free relay with a 6:23.21 in the boys race with Wyatt Davis (1:33.68), Gus Rothrock (1:37.94), Griffin Hadley (1:37.54) and Jake Mitchell (1:34.05). They erased the 6:23.97 set by Mason Manta Rays last year. As of this point in the season, Carmel Swim Club has the tenth fastest time in Division I in this event. That will change throughout the course of the season but that goes to show how stacked Carmel is in this race.

They finished ahead of Swim MAC (6:25.50), Swim Atlanta (6:27.89) and Mason Manta Rays (6:32.61).

The quickest splits outside Carmel came from Swim Atlanta’s Jake Magahey (1:33.32), Mason Manta Rays’ Carson Foster (1:33.92), Swim MAC’s Tim Connery (1:34.77) and North Carolina’s Sam Hoover (1:35.93).

 Event 4  Men 4x200 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
  SC Jrs Meet: M 6:23.97  12/5/2018 Mason Manta Rays, Mason
                          C Foster, J Foster, J McDonald, A Chaney
                 6:50.59  JRS 2019 SC Juniors
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 Carmel Swim Club-IN  'A'      6:30.94    6:23.21M        40  
     1) Wyatt Davis 18                2) r:0.36 Gus Rothrock 17       
     3) r:0.28 Griffin Hadley 17      4) r:0.37 Jake Mitchell 17      
    r:+0.71  21.84        45.45 (45.45)
      1:09.49 (1:09.49)   1:33.68 (1:33.68)
        1:55.80 (22.12)     2:20.20 (46.52)
      2:45.77 (1:12.09)   3:11.62 (1:37.94)
        3:33.91 (22.29)     3:58.88 (47.26)
      4:24.30 (1:12.68)   4:49.16 (1:37.54)
        5:10.62 (21.46)     5:34.63 (45.47)
      5:58.95 (1:09.79)   6:23.21 (1:34.05)
  2 SwimMAC Carolina-NC  'A'      6:35.02    6:25.50         34  
     1) Tim Connery 17                2) r:0.29 Hugh Svendsen 18      
     3) r:0.33 Ike Atkinson 18        4) r:0.35 Baylor Nelson 16      
    r:+0.70  22.14        45.84 (45.84)
      1:10.26 (1:10.26)   1:34.77 (1:34.77)
        1:56.67 (21.90)     2:21.24 (46.47)
      2:46.27 (1:11.50)   3:11.16 (1:36.39)
        3:33.50 (22.34)     3:58.12 (46.96)
      4:23.17 (1:12.01)   4:48.36 (1:37.20)
        5:10.44 (22.08)     5:34.98 (46.62)
      5:59.82 (1:11.46)   6:25.50 (1:37.14)
  3 SwimAtlanta-GA  'A'           6:38.50    6:27.89         32  
     1) Jake Magahey 18               2) r:0.41 Jack Aikins 17        
     3) r:0.30 Nicholas Kalenik 17    4) r:0.28 Sebastien Sergile 15  
    r:+0.74  22.03        45.55 (45.55)
      1:09.43 (1:09.43)   1:33.32 (1:33.32)
        1:54.50 (21.18)     2:18.38 (45.06)
      2:43.59 (1:10.27)   3:09.46 (1:36.14)
        3:32.25 (22.79)     3:56.84 (47.38)
      4:22.26 (1:12.80)   4:48.58 (1:39.12)
        5:10.75 (22.17)     5:35.39 (46.81)
      6:01.36 (1:12.78)   6:27.89 (1:39.31)
  4 Mason Manta Rays-OH  'A'      6:23.14    6:32.61         30  
     1) Carson Foster 18              2) r:0.29 Ansel Froass 18       
     3) r:0.09 Ian Van Gorp 18        4) r:0.33 Jacob McDonald 17     
    r:+0.67  21.41        44.73 (44.73)
      1:08.96 (1:08.96)   1:33.92 (1:33.92)
        1:56.26 (22.34)     2:21.24 (47.32)
      2:46.96 (1:13.04)   3:13.19 (1:39.27)
        3:35.30 (22.11)     4:00.19 (47.00)
      4:25.97 (1:12.78)   4:51.95 (1:38.76)
        5:13.77 (21.82)     5:38.88 (46.93)
      6:05.56 (1:13.61)   6:32.61 (1:40.66)
  5 Upper Dublin Aqu-MA  'A'      6:47.71    6:32.70         28  
     1) Matthew Jensen 18             2) r:0.28 Jake Dimartile 17     
     3) r:0.22 Kyle Pro 17            4) r:0.43 Liam Smith 18         
    r:+0.71  22.17        46.43 (46.43)
      1:11.38 (1:11.38)   1:36.89 (1:36.89)
        1:59.27 (22.38)     2:24.79 (47.90)
      2:50.78 (1:13.89)   3:16.97 (1:40.08)
        3:39.77 (22.80)     4:04.48 (47.51)
      4:30.33 (1:13.36)   4:56.53 (1:39.56)
        5:18.63 (22.10)     5:42.99 (46.46)
      6:07.81 (1:11.28)   6:32.70 (1:36.17)
  6 Aquatic Team Of-NC  'A'       6:40.40    6:37.27         26  
     1) Garrett Boone 17              2) r:0.37 Jack Meehan 17        
     3) r:0.02 Austin Lockhart 16     4) r:0.40 Graham Hohnbaum 16    
    r:+0.65  22.27        46.34 (46.34)
      1:10.93 (1:10.93)   1:36.56 (1:36.56)
        1:58.81 (22.25)     2:23.18 (46.62)
      2:48.47 (1:11.91)   3:15.10 (1:38.54)
        3:37.79 (22.69)     4:03.18 (48.08)
      4:29.02 (1:13.92)   4:55.38 (1:40.28)
        5:18.18 (22.80)     5:43.86 (48.48)
      6:10.34 (1:14.96)   6:37.27 (1:41.89)
  7 Lakeside Swim Te-KY  'A'      6:38.54    6:37.72         24  
     1) William Cole 17               2) r:0.27 Alex Brehm 17         
     3) r:0.19 Jack Anderson 16       4) r:0.21 Conner Kang 18        
    r:+0.67  22.19        46.70 (46.70)
      1:11.60 (1:11.60)   1:36.76 (1:36.76)
        1:59.46 (22.70)     2:24.72 (47.96)
      2:50.74 (1:13.98)   3:17.95 (1:41.19)
        3:40.77 (22.82)     4:06.22 (48.27)
      4:32.18 (1:14.23)   4:58.09 (1:40.14)
        5:19.77 (21.68)     5:44.73 (46.64)
      6:11.06 (1:12.97)   6:37.72 (1:39.63)
  8 Carpet Capital A-GA  'A'      6:47.64    6:37.98         22  
     1) Ross Valdez 18                2) r:0.11 Roman Valdez 15       
     3) r:0.42 Jonathan Shaheen 18    4) r:0.29 Henry Bethel 17       
    r:+0.65  23.61        49.30 (49.30)
      1:15.65 (1:15.65)   1:41.46 (1:41.46)
        2:03.67 (22.21)     2:29.80 (48.34)
      2:55.02 (1:13.56)   3:20.18 (1:38.72)
        3:42.90 (22.72)     4:08.58 (48.40)
      4:34.64 (1:14.46)   5:00.85 (1:40.67)
        5:22.75 (21.90)     5:47.39 (46.54)
      6:12.37 (1:11.52)   6:37.98 (1:37.13)