2019 Speedo Winter Juniors East: Josh Matheny Takes Down Meet Record in 200 Breast; Curzan Claims Fifth Title (RACE VIDEO)

josh-matheny-
Josh Matheny set the meet record in the 200 breast Photo Courtesy: FINA / Budapest 2019

2019 Speedo Winter Juniors East

Day Four Finals

The 2019 Speedo Winter Juniors East Championships concluded from Atlanta on Saturday night. Josh Matheny broke a meet record in the 200 breaststroke and Wyatt Davis claimed his third individual title of the weekend in the 200 back.

Claire Curzan won her fifth event of the weekend as she was the female high point winner while Jake Magahey was the male high point winer.

Dynamo Swim Club won the women’s meet while the Swim Atlanta won the men’s meet.

Speedo Winter Juniors East Details

Women’s 1650 Free

Swim Atlanta’s Abigail McCulloh won the 1650 free to open the final night in her home city as she won the mile with a 16:09.55, lowering her own best time by 16 seconds. She moved up to tied for 35th all-time in the 15-16 age group with current Indiana senior Cassy Jernberg. McCulloh won by three seconds over Swim Florida’s Olivia McMurray (16:12.75) and Badger’s Caroline Pennington (16:29.64).

McCulloh is in her junior year but has committed to Auburn for the fall of 2021. McMurray will be at Texas that fall and Pennington will be headed to Virginia.

 Event 25  Women 1650 Yard Freestyle
=========================================================================
  SC Jrs Meet: M 15:56.39  12/13/2014Gabrielle Kopenski, Texas Ford Aquat
                 16:18.09  NATS 2019 LC Nats
                 16:32.59  NATB 2019 LC Nats - Bonus
                 16:46.19  JR-B 2019 LC Jrs - Bonus
                 16:46.19  JRS 2019 SC Juniors
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Abigail McCullo  16 SwimAtlanta-GA   16:25.45   16:09.55         20  
    r:+0.78  27.02        56.59 (29.57)
        1:26.50 (29.91)     1:56.42 (29.92)
        2:26.21 (29.79)     2:56.19 (29.98)
        3:26.29 (30.10)     3:56.13 (29.84)
        4:26.11 (29.98)     4:55.41 (29.30)
        5:24.66 (29.25)     5:54.26 (29.60)
        6:23.74 (29.48)     6:53.23 (29.49)
        7:22.80 (29.57)     7:52.22 (29.42)
        8:21.68 (29.46)     8:51.02 (29.34)
        9:20.48 (29.46)     9:49.80 (29.32)
       10:18.90 (29.10)    10:48.01 (29.11)
       11:17.29 (29.28)    11:46.56 (29.27)
       12:15.92 (29.36)    12:45.22 (29.30)
       13:14.66 (29.44)    13:44.01 (29.35)
       14:13.40 (29.39)    14:42.83 (29.43)
       15:12.14 (29.31)    15:41.42 (29.28)    16:09.55 (28.13)
  2 Olivia McMurray  16 Swim Florida-FL  16:12.25   16:12.75         17  
    r:+0.74  26.96        56.59 (29.63)
        1:26.41 (29.82)     1:56.28 (29.87)
        2:26.02 (29.74)     2:55.91 (29.89)
        3:25.57 (29.66)     3:55.06 (29.49)
        4:24.55 (29.49)     4:54.29 (29.74)
        5:23.79 (29.50)     5:53.17 (29.38)
        6:22.72 (29.55)     6:52.33 (29.61)
        7:21.87 (29.54)     7:51.46 (29.59)
        8:20.90 (29.44)     8:50.43 (29.53)
        9:19.95 (29.52)     9:49.53 (29.58)
       10:19.10 (29.57)    10:48.65 (29.55)
       11:18.22 (29.57)    11:47.72 (29.50)
       12:17.41 (29.69)    12:46.88 (29.47)
       13:16.66 (29.78)    13:46.42 (29.76)
       14:16.14 (29.72)    14:45.66 (29.52)
       15:15.43 (29.77)    15:44.68 (29.25)    16:12.75 (28.07)
  3 Caroline Pennin  16 Badger Swim Club 16:54.95L  16:29.64         16  
    r:+0.76  26.74        55.59 (28.85)
        1:24.86 (29.27)     1:54.62 (29.76)
        2:24.13 (29.51)     2:53.75 (29.62)
        3:23.44 (29.69)     3:53.18 (29.74)
        4:23.19 (30.01)     4:53.36 (30.17)
        5:23.49 (30.13)     5:53.59 (30.10)
        6:23.67 (30.08)     6:54.02 (30.35)
        7:24.17 (30.15)     7:54.64 (30.47)
        8:24.73 (30.09)     8:55.29 (30.56)
        9:25.54 (30.25)     9:55.94 (30.40)
       10:26.32 (30.38)    10:56.81 (30.49)
       11:27.39 (30.58)    11:58.00 (30.61)
       12:28.87 (30.87)    12:59.12 (30.25)
       13:29.45 (30.33)    14:00.07 (30.62)
       14:30.74 (30.67)    15:01.09 (30.35)
       15:31.18 (30.09)    16:00.74 (29.56)    16:29.64 (28.90)
  4 Leah Degeorge    18 Bolles School Sh 17:01.07L  16:30.71         15  
    r:+0.87  27.23        56.35 (29.12)
        1:26.01 (29.66)     1:55.81 (29.80)
        2:25.54 (29.73)     2:55.60 (30.06)
        3:25.48 (29.88)     3:55.42 (29.94)
        4:25.38 (29.96)     4:55.50 (30.12)
        5:25.41 (29.91)     5:55.55 (30.14)
        6:25.67 (30.12)     6:55.88 (30.21)
        7:26.49 (30.61)     7:56.71 (30.22)
        8:26.97 (30.26)     8:57.37 (30.40)
        9:27.92 (30.55)     9:58.54 (30.62)
       10:28.90 (30.36)    10:59.35 (30.45)
       11:29.74 (30.39)    11:59.92 (30.18)
       12:30.38 (30.46)    13:00.57 (30.19)
       13:31.29 (30.72)    14:01.59 (30.30)
       14:31.75 (30.16)    15:02.03 (30.28)
       15:32.12 (30.09)    16:01.97 (29.85)    16:30.71 (28.74)
  5 Kaylee Williams  17 Club Wolverine-M 16:32.21   16:31.75         14  
    r:+0.73  27.00        56.45 (29.45)
        1:26.25 (29.80)     1:56.25 (30.00)
        2:26.30 (30.05)     2:56.32 (30.02)
        3:26.57 (30.25)     3:56.58 (30.01)
        4:26.56 (29.98)     4:56.54 (29.98)
        5:26.43 (29.89)     5:56.48 (30.05)
        6:26.41 (29.93)     6:56.54 (30.13)
        7:26.66 (30.12)     7:56.93 (30.27)
        8:27.20 (30.27)     8:57.42 (30.22)
        9:27.67 (30.25)     9:58.10 (30.43)
       10:28.49 (30.39)    10:58.93 (30.44)
       11:29.40 (30.47)    11:59.80 (30.40)
       12:30.00 (30.20)    13:00.25 (30.25)
       13:30.64 (30.39)    14:00.95 (30.31)
       14:31.19 (30.24)    15:01.94 (30.75)
       15:32.40 (30.46)    16:02.40 (30.00)    16:31.75 (29.35)
  6 Stella Grace Wa  16 Area Tallahassee  8:55.86L  16:33.68         13  
    r:+0.76  27.46        56.78 (29.32)
        1:26.42 (29.64)     1:56.32 (29.90)
        2:26.47 (30.15)     2:56.61 (30.14)
        3:26.91 (30.30)     3:56.95 (30.04)
        4:27.01 (30.06)     4:57.18 (30.17)
        5:27.43 (30.25)     5:57.65 (30.22)
        6:27.77 (30.12)     6:58.27 (30.50)
        7:28.60 (30.33)     7:59.02 (30.42)
        8:29.46 (30.44)     8:59.98 (30.52)
        9:30.35 (30.37)    10:00.78 (30.43)
       10:31.24 (30.46)    11:01.36 (30.12)
       11:31.77 (30.41)    12:02.06 (30.29)
       12:32.54 (30.48)    13:02.81 (30.27)
       13:33.15 (30.34)    14:03.40 (30.25)
       14:33.85 (30.45)    15:04.41 (30.56)
       15:34.56 (30.15)    16:04.65 (30.09)    16:33.68 (29.03)
  7 Abby Grottle     18 SwimAtlanta-GA    8:59.14L  16:39.31         12  
    r:+0.75  27.58        57.42 (29.84)
        1:27.78 (30.36)     1:58.13 (30.35)
        2:28.67 (30.54)     2:59.10 (30.43)
        3:29.73 (30.63)     4:00.23 (30.50)
        4:30.93 (30.70)     5:01.43 (30.50)
        5:31.85 (30.42)     6:02.68 (30.83)
        6:33.21 (30.53)     7:04.08 (30.87)
        7:34.74 (30.66)     8:05.30 (30.56)
        8:35.84 (30.54)     9:06.24 (30.40)
        9:37.09 (30.85)    10:07.58 (30.49)
       10:37.91 (30.33)    11:08.19 (30.28)
       11:38.20 (30.01)    12:08.09 (29.89)
       12:38.13 (30.04)    13:08.25 (30.12)
       13:38.38 (30.13)    14:08.66 (30.28)
       14:38.99 (30.33)    15:09.05 (30.06)
       15:39.52 (30.47)    16:09.99 (30.47)    16:39.31 (29.32)
  8 Carlie Rose      17 Blue Dolfins-FL   8:58.73L  16:39.69         11  
    r:+0.83  27.70        57.69 (29.99)
        1:28.17 (30.48)     1:58.50 (30.33)
        2:28.81 (30.31)     2:59.29 (30.48)
        3:29.72 (30.43)     4:00.10 (30.38)
        4:30.49 (30.39)     5:00.87 (30.38)
        5:31.18 (30.31)     6:01.57 (30.39)
        6:32.06 (30.49)     7:02.68 (30.62)
        7:33.08 (30.40)     8:03.54 (30.46)
        8:34.06 (30.52)     9:04.66 (30.60)
        9:35.13 (30.47)    10:05.77 (30.64)
       10:36.21 (30.44)    11:06.83 (30.62)
       11:37.26 (30.43)    12:07.75 (30.49)
       12:38.24 (30.49)    13:08.74 (30.50)
       13:39.16 (30.42)    14:09.56 (30.40)
       14:39.77 (30.21)    15:10.19 (30.42)
       15:40.70 (30.51)    16:10.85 (30.15)    16:39.69 (28.84)

Men’s 1650 Free

Swim Atlanta swept the 1650s as 18-year-old Jake Magahey won his second title of the weekend in his home city of Atlanta with a 14:51.76 in the 1650. He was just off his best time of 14:51.5 from last year’s Juniors but it was good enough for the win as he won ahead over Jake Mitchell (14:57.92) of Carmel Swim Club, who was on the gold medal winning 4×200 free relay team with Magahey at World Juniors this summer.

Charlie Clark finished in third at 15:07.84.

Magahey will be at Georgia next fall while Mitchell will be at Michigan as he moved up to 56th all-time in the 17-18 age group. Clark will be a freshman at Ohio State next fall.

 Event 26  Men 1650 Yard Freestyle
=========================================================================
  SC Jrs Meet: M 14:37.71  12/9/2017 Michael Brinegar, Mission Viejo
                 15:10.09  NATS 2019 LC Nats
                 15:34.17  NATB 2019 LC Nats - Bonus
                 15:46.99  JR-B 2019 LC Jrs - Bonus
                 15:46.99  JRS 2019 SC Juniors
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Jake Magahey     18 SwimAtlanta-GA   14:51.54   14:51.76         20  
    r:+0.76  24.62        51.48 (26.86)
        1:18.80 (27.32)     1:46.35 (27.55)
        2:13.73 (27.38)     2:41.25 (27.52)
        3:08.80 (27.55)     3:36.32 (27.52)
        4:03.74 (27.42)     4:31.34 (27.60)
        4:58.92 (27.58)     5:26.48 (27.56)
        5:54.04 (27.56)     6:21.69 (27.65)
        6:49.38 (27.69)     7:17.10 (27.72)
        7:44.42 (27.32)     8:11.73 (27.31)
        8:38.95 (27.22)     9:06.04 (27.09)
        9:33.08 (27.04)    10:00.06 (26.98)
       10:26.95 (26.89)    10:53.57 (26.62)
       11:20.33 (26.76)    11:47.11 (26.78)
       12:13.64 (26.53)    12:40.15 (26.51)
       13:06.77 (26.62)    13:33.19 (26.42)
       13:59.72 (26.53)    14:26.24 (26.52)    14:51.76 (25.52)
  2 Jake Mitchell    17 Carmel Swim Club 15:09.39   14:57.92         17  
    r:+0.74  25.02        51.67 (26.65)
        1:18.96 (27.29)     1:46.54 (27.58)
        2:14.09 (27.55)     2:41.54 (27.45)
        3:09.10 (27.56)     3:36.65 (27.55)
        4:04.08 (27.43)     4:31.60 (27.52)
        4:59.06 (27.46)     5:26.70 (27.64)
        5:54.25 (27.55)     6:21.88 (27.63)
        6:49.62 (27.74)     7:17.20 (27.58)
        7:44.65 (27.45)     8:11.89 (27.24)
        8:39.24 (27.35)     9:06.41 (27.17)
        9:33.42 (27.01)    10:00.51 (27.09)
       10:27.32 (26.81)    10:54.52 (27.20)
       11:21.85 (27.33)    11:48.84 (26.99)
       12:16.28 (27.44)    12:43.43 (27.15)
       13:10.40 (26.97)    13:37.80 (27.40)
       14:05.08 (27.28)    14:32.10 (27.02)    14:57.92 (25.82)
  3 Charlie Clark    17 Vacationland Swi 15:20.73   15:07.84         16  
    r:+0.75  25.30        52.47 (27.17)
        1:19.92 (27.45)     1:47.56 (27.64)
        2:15.29 (27.73)     2:43.32 (28.03)
        3:11.04 (27.72)     3:38.63 (27.59)
        4:06.47 (27.84)     4:34.43 (27.96)
        5:01.93 (27.50)     5:29.49 (27.56)
        5:57.19 (27.70)     6:24.82 (27.63)
        6:52.66 (27.84)     7:20.37 (27.71)
        7:47.95 (27.58)     8:15.39 (27.44)
        8:42.90 (27.51)     9:10.25 (27.35)
        9:37.66 (27.41)    10:05.20 (27.54)
       10:32.68 (27.48)    11:00.22 (27.54)
       11:27.78 (27.56)    11:55.39 (27.61)
       12:23.05 (27.66)    12:50.77 (27.72)
       13:18.47 (27.70)    13:46.51 (28.04)
       14:14.25 (27.74)    14:41.78 (27.53)    15:07.84 (26.06)
  4 Jack Vandeusen   18 Bolles School Sh 15:20.58   15:08.66         15  
    r:+0.68  24.41        51.30 (26.89)
        1:18.45 (27.15)     1:45.99 (27.54)
        2:13.21 (27.22)     2:40.38 (27.17)
        3:07.96 (27.58)     3:35.77 (27.81)
        4:03.61 (27.84)     4:31.54 (27.93)
        4:59.40 (27.86)     5:27.15 (27.75)
        5:54.82 (27.67)     6:22.53 (27.71)
        6:50.42 (27.89)     7:18.12 (27.70)
        7:45.85 (27.73)     8:13.58 (27.73)
        8:41.25 (27.67)     9:09.33 (28.08)
        9:37.23 (27.90)    10:05.03 (27.80)
       10:32.94 (27.91)    11:00.78 (27.84)
       11:28.56 (27.78)    11:56.55 (27.99)
       12:24.50 (27.95)    12:52.59 (28.09)
       13:20.30 (27.71)    13:48.40 (28.10)
       14:16.04 (27.64)    14:43.30 (27.26)    15:08.66 (25.36)
  5 Jackson Carlile  16 Fishers Area Swi 15:40.03   15:08.71         14  
    r:+0.64  24.92        52.32 (27.40)
        1:19.88 (27.56)     1:47.67 (27.79)
        2:15.64 (27.97)     2:43.69 (28.05)
        3:11.78 (28.09)     3:39.77 (27.99)
        4:07.70 (27.93)     4:35.48 (27.78)
        5:03.29 (27.81)     5:31.13 (27.84)
        5:59.02 (27.89)     6:26.61 (27.59)
        6:54.16 (27.55)     7:21.70 (27.54)
        7:48.89 (27.19)     8:16.63 (27.74)
        8:44.25 (27.62)     9:12.03 (27.78)
        9:39.64 (27.61)    10:06.93 (27.29)
       10:34.81 (27.88)    11:02.20 (27.39)
       11:29.74 (27.54)    11:57.38 (27.64)
       12:24.89 (27.51)    12:52.48 (27.59)
       13:20.05 (27.57)    13:47.53 (27.48)
       14:15.13 (27.60)    14:42.48 (27.35)    15:08.71 (26.23)
  6 Sam Oliver       17 Snow Swimming-PV 15:12.66   15:09.30         13  
    r:+0.79  24.80        51.48 (26.68)
        1:18.70 (27.22)     1:46.22 (27.52)
        2:13.72 (27.50)     2:41.19 (27.47)
        3:08.72 (27.53)     3:36.30 (27.58)
        4:03.77 (27.47)     4:31.20 (27.43)
        4:58.96 (27.76)     5:26.56 (27.60)
        5:54.09 (27.53)     6:21.89 (27.80)
        6:49.59 (27.70)     7:17.38 (27.79)
        7:45.28 (27.90)     8:12.93 (27.65)
        8:40.68 (27.75)     9:08.51 (27.83)
        9:36.74 (28.23)    10:04.68 (27.94)
       10:32.44 (27.76)    11:00.46 (28.02)
       11:28.54 (28.08)    11:56.45 (27.91)
       12:24.38 (27.93)    12:52.80 (28.42)
       13:20.28 (27.48)    13:48.34 (28.06)
       14:16.14 (27.80)    14:43.34 (27.20)    15:09.30 (25.96)
  7 Connor Hunt      16 Ridgefield Aquat 15:32.78   15:17.77         12  
    r:+0.63  25.05        52.22 (27.17)
        1:19.80 (27.58)     1:47.65 (27.85)
        2:15.56 (27.91)     2:43.39 (27.83)
        3:11.49 (28.10)     3:39.26 (27.77)
        4:07.08 (27.82)     4:35.15 (28.07)
        5:03.15 (28.00)     5:31.21 (28.06)
        5:59.24 (28.03)     6:27.28 (28.04)
        6:55.19 (27.91)     7:23.20 (28.01)
        7:51.29 (28.09)     8:19.22 (27.93)
        8:47.11 (27.89)     9:15.17 (28.06)
        9:43.15 (27.98)    10:11.02 (27.87)
       10:39.04 (28.02)    11:07.04 (28.00)
       11:35.09 (28.05)    12:03.09 (28.00)
       12:31.20 (28.11)    12:59.40 (28.20)
       13:27.61 (28.21)    13:55.80 (28.19)
       14:23.91 (28.11)    14:51.56 (27.65)    15:17.77 (26.21)
  8 Aaron Frollo     17 Fishers Area Swi 15:36.66   15:18.02         11  
    r:+0.72  24.83        52.09 (27.26)
        1:20.04 (27.95)     1:48.05 (28.01)
        2:15.97 (27.92)     2:43.86 (27.89)
        3:11.82 (27.96)     3:39.93 (28.11)
        4:07.81 (27.88)     4:35.80 (27.99)
        5:03.84 (28.04)     5:31.80 (27.96)
        5:59.85 (28.05)     6:28.00 (28.15)
        6:56.03 (28.03)     7:24.05 (28.02)
        7:52.01 (27.96)     8:20.08 (28.07)
        8:48.10 (28.02)     9:16.21 (28.11)
        9:44.24 (28.03)    10:12.36 (28.12)
       10:40.31 (27.95)    11:08.48 (28.17)
       11:36.48 (28.00)    12:04.65 (28.17)
       12:32.68 (28.03)    13:00.83 (28.15)
       13:28.95 (28.12)    13:56.84 (27.89)
       14:24.34 (27.50)    14:52.02 (27.68)    15:18.02 (26.00)

Women’s 200 Back

15-year-old Rye Ulett of Dynamo Swim Club made it 3-for-3 in wins for the Atlanta-based club teams to win the 200 back final at 1:53.68. She moved up to 22nd all-time in the 15-16 age group with her win as she had a dominating performance in winning by two seconds over Club Wolverine’s Sophia Tuinman (1:55.19) and Lakeside’s Annabel Crush.

Ulett is not committed to a college but Tuinman will be headed to Michigan and Crush to NC State.

 Event 27  Women 200 Yard Backstroke
=========================================================================
  SC Jrs Meet: M 1:50.16  12/8/2018 Katharine Berkoff, Missoula Aquatic
                 1:55.39  NATS 2019 LC Nats
                 1:57.69  NATB 2019 LC Nats - Bonus
                 2:00.99  JRS 2019 SC Juniors
                 2:01.29  JR-B 2019 LC Jrs - Bonus
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Rye Ulett        15 Dynamo Swim Club  1:55.80    1:53.68         20  
    r:+0.62  26.92        55.34 (28.42)
        1:24.28 (28.94)     1:53.68 (29.40)
  2 Sophia Tuinman   17 Club Wolverine-M  1:55.85    1:55.19         17  
    r:+1.01  27.04        55.97 (28.93)
        1:25.75 (29.78)     1:55.19 (29.44)
  3 Annabel Crush    16 Lakeside Swim Te  1:57.21    1:55.89         16  
    r:+0.61  27.45        56.56 (29.11)
        1:26.33 (29.77)     1:55.89 (29.56)
  4 Justine Murdock  16 Atlantis Swimmin  1:57.28    1:56.48         15  
    r:+0.65  27.98        57.40 (29.42)
        1:27.16 (29.76)     1:56.48 (29.32)
  5 Katie Rauch      17 Aquatic Team Of-  1:57.58    1:56.50         14  
    r:+0.72  27.68        57.14 (29.46)
        1:26.68 (29.54)     1:56.50 (29.82)
  6 Hannah Wasmuth   17 Dynamo Swim Club  1:57.96    1:57.02         13  
    r:+0.69  27.74        57.12 (29.38)
        1:27.12 (30.00)     1:57.02 (29.90)
  7 Ellie Waldrep    17 Baylor Swim Club  1:57.80    1:57.61         12  
    r:+0.74  27.29        56.53 (29.24)
        1:27.04 (30.51)     1:57.61 (30.57)
  8 Kathryn Ackerma  17 Michigan Lakesho  1:57.80    1:57.88         11  
    r:+0.71  27.80        57.31 (29.51)
        1:27.66 (30.35)     1:57.88 (30.22)

Men’s 200 Back

18-year-old Wyatt Davis claimed his third win of the weekend at the Speedo Winter Juniors East Championships in Atlanta, taking the 200 back in an upset win over Carson Foster. Davis won the race with a 1:40.85, adding to his wins on the weekend in the 200 free and 100 back as he moved up to 10th all-time in the 17-18 age group. This was a bit of an upset for Davis as he took down Foster, who also won two events on the weekend in the 200 and 400 IM. Foster was second at 1:41.54 as he had been faster earlier this year with a 1:40.0.

Davis and Foster were on the World Juniors team this summer and Davis will be a freshman at Michigan next fall while Foster will be at Texas.

Third place went to Swim Atlanta’s Jack Aikins (1:42.63) as he couldn’t make it four straight wins for Atlanta-based clubs. Aikins will be at the University of Virginia in the fall of 2021.

17-18 All-Time Rankings:

  1. 1:37.35, Ryan Murphy, 2014
  2. 1:38.49, Austin Katz, 2017
  3. 1:38.75, Jack Conger, 2012
  4. 1:40.04, Shaine Casas, 2018
  5. 1:40.07, Carson Foster, 2019
  6. 1:40.53, Max Murphy, 2009
  7. 1:40.57, Justin Ress, 2016
  8. 1:40.74, Matthew Josa, 2014
  9. 1:40.79, Jacob Pebley, 2011
  10. 1:40.85, Wyatt Davis, 2019

 
 Event 28  Men 200 Yard Backstroke
=========================================================================
  SC Jrs Meet: M 1:40.79  12/10/2011Jacob Pebley, Corvallis Aquati
                 1:44.79  NATS 2019 LC Nats
                 1:47.99  NATB 2019 LC Nats - Bonus
                 1:49.99  JRS 2019 SC Juniors
                 1:50.69  JR-B 2019 LC Jrs - Bonus
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Wyatt Davis      18 Carmel Swim Club  1:43.27    1:40.85         20  
    r:+0.54  23.57        48.91 (25.34)
        1:14.77 (25.86)     1:40.85 (26.08)
  2 Carson Foster    18 Mason Manta Rays  1:43.24    1:41.54         17  
    r:+0.59  23.56        48.85 (25.29)
        1:14.97 (26.12)     1:41.54 (26.57)
  3 Jack Aikins      17 SwimAtlanta-GA    1:42.99    1:42.63         16  
    r:+0.61  23.58        49.00 (25.42)
        1:15.48 (26.48)     1:42.63 (27.15)
  4 *Anthony Rincon  18 Tidal Wave Swim-  1:44.16    1:44.01         15  
    r:+0.59  24.26        50.40 (26.14)
        1:17.05 (26.65)     1:44.01 (26.96)
  5 Nathaniel Stoff  17 Spartan Aquatic-  1:44.11    1:44.90         14  
    r:+0.59  23.76        49.94 (26.18)
        1:17.04 (27.10)     1:44.90 (27.86)
  6 Griffin Hadley   17 Carmel Swim Club  1:45.01    1:45.78         13  
    r:+0.59  24.47        51.19 (26.72)
        1:18.52 (27.33)     1:45.78 (27.26)
  7 Josh Zuchowski   15 Flood Aquatics S  1:45.46    1:46.27         12  
    r:+0.69  24.53        51.37 (26.84)
        1:19.23 (27.86)     1:46.27 (27.04)
  8 Hayden Kwan      17 United Swim Club  1:45.98    1:46.33         11  
    r:+0.63  24.76        51.54 (26.78)
        1:18.99 (27.45)     1:46.33 (27.34)

Women’s 100 Free

15-year-old Claire Curzan won her fourth event of the 2019 Speedo Winter Juniors East with a 47.85 in the 100 freestyle, adding to her wins in the 50 free, 100 fly and 100 back. Curzan nearly broke her third NAG record of the weekend as she moved up to fourth all-time in the 15-16 age group, just missing the 47.4 record by Gretchen Walsh earlier this year.

Curzan used her impressive underwaters to her advantage as she won ahead of 17-year-old Lindsay Flynn (48.56) and 16-year-old Micayla Cronk (48.75), who was a 48.2 earlier this fall to sit eighth all-time in the 15-16 age group.

17-18 All-Time Rankings:

  1. 47.49, Gretchen Walsh, 2019
  2. 47.73, Simone Manuel, 2013
  3. 47.80, Dagny Knutson, 2008
  4. 47.85, Claire Curzan, 2019
  5. 47.88, Izzy Ivey, 2016
  6. 48.13, Lia Neal, 2010
  7. 48.14, Stanzi Moseley, 2015
  8. 48.20, Micayla Cronk, 2019
  9. 48.32, Kristen Vredeveld, 2011
  10. 48.34, Amy Tang, 2019

 Event 29  Women 100 Yard Freestyle
=========================================================================
  SC Jrs Meet: M 46.29  12/13/2014Abbey Weitzeil, Canyons Aquatic
                 48.89  NATS 2019 LC Nats
                 49.69  NATB 2019 LC Nats - Bonus
                 50.69  JRS 2019 SC Juniors
                 50.99  JR-B 2019 LC Jrs - Bonus
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Claire Curzan    15 TAC Titans-NC       48.75      47.85         20  
    r:+0.65  22.77        47.85 (25.08)
  2 Lindsay Flynn    17 Aquatic Team Of-    49.26      48.56         17  
    r:+0.72  23.46        48.56 (25.10)
  3 Micayla Cronk    16 Blue Dolfins-FL     49.87      48.75         16  
    r:+0.64  23.49        48.75 (25.26)
  4 Tristen Ulett    17 Dynamo Swim Club    49.75      49.13         15  
    r:+0.74  23.76        49.13 (25.37)
  5 Ella Bathurst    16 Tampa Elite Aqua    50.35      49.47         14  
    r:+0.72  23.93        49.47 (25.54)
  6 Lexie Mulvihill  16 Tampa Elite Aqua    49.88      49.66         13  
    r:+0.65  23.93        49.66 (25.73)
  7 Catherine Stanf  17 Long Beach Aquat    50.07      49.82         12  
    r:+0.69  23.68        49.82 (26.14)
  8 Yi Xuan Chang    17 Stamford Sailfis    49.95      50.57         11  
    r:+0.70  24.33        50.57 (26.24)

Men’s 100 Free

16-year-old Jack Alexy took the win in the 100 free for Somerset Valley with a 42.87 from lane 2 as the World Junior team member moved to second all-time in the 15-16 age group on Saturday night at the Speedo Winter Juniors East Championships. Alexy nearly took down Ryan Hoffer’s NAG record of 42.6 from 2014 as he won ahead of Jake Magahey (43.12) and Adam Chaney (43.39).

Alexy is in his junior year and will be headed to Cal Berkeley in the fall of 2021, following in the footsteps of the NAG record holder Hoffer. He improved on his best time of 43.07 as he previously sat fourth all-time in the age group. Arsenio Bustos of Woodbridge finished in fifth at 43.62 and moved into a five-way tie for eighth all-time in the 15-16 age group.

15-16 All-Time Rankings:

  1. 42.67, Ryan Hoffer, 2014
  2. 42.87, Jack Alexy, 2019
  3. 42.99, Drew Kibler, 2016
  4. 43.00, Adam Chaney, 2019
  5. 43.29, Caeleb Dressel, 2012
  6. 43.52, Jack Walker, 2016
  7. 43.61, Jack Dolan, 2016
  8. 43.62, Arsenio Bustos, 2019
  9. 43.62, Michael Andrew, 2016
  10. 43.62, Mason Gonzalez, 2017
  11. 43.62, Destin Lasco, 2017
  12. 43.62, Matt King, 2018

 Event 30  Men 100 Yard Freestyle
=========================================================================
  SC Jrs Meet: M 41.23  12/12/2015Ryan Hoffer, Scottsdale Aquat
                 43.09  NATS 2019 LC Nats
                 44.39  NATB 2019 LC Nats - Bonus
                 45.39  JRS 2019 SC Juniors
                 45.79  JR-B 2019 LC Jrs - Bonus
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Jack Alexy       16 Somerset Hills Y    44.21      42.87         20  
    r:+0.72  20.45        42.87 (22.42)
  2 Jake Magahey     18 SwimAtlanta-GA      44.10      43.12         17  
    r:+0.76  21.06        43.12 (22.06)
  3 Adam Chaney      17 Mason Manta Rays    44.19      43.39         16  
    r:+0.67  20.39        43.39 (23.00)
  4 Matthew Jensen   18 Upper Dublin Aqu    43.83      43.49         15  
    r:+0.68  20.84        43.49 (22.65)
  5 Arsenio Bustos   16 Woodbridge Aquat    43.82      43.62         14  
    r:+0.65  21.29        43.62 (22.33)
  6 William Cole     17 Lakeside Swim Te    44.40      43.94         13  
    r:+0.67  20.92        43.94 (23.02)
  7 Chris Guiliano   16 TOPS Swimming-MA    44.53      44.29         12  
    r:+0.67  21.04        44.29 (23.25)
  8 Jack Aikins      17 SwimAtlanta-GA      44.55      44.88         11  
    r:+0.67  21.19        44.88 (23.69)

Women’s 200 Breast

17-year-old Abby Arens won the 200 breast final to claim her second win of the weekend as she swam a 2:09.49. She was a 2:08.0 earlier this year which sits as her best time but the time tonight was good enough for the win as the senior committed to NC State also won the 100 breast at the Speedo Winter Junior Nationals East last night.

Arens won by over a second ahead of 15-year-old Grace Rainey (2:10.78), who moved up to 24th all-time in the 15-16 age group, improving on her 2:12.1 from this morning. Letitia Sim finished in third at 2:11.03 as the 16-year-old moved up to 28th all-time in the same age group.

 Event 31  Women 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
  SC Jrs Meet: M 2:06.02  12/8/2018 Alex Walsh, Nashville Aquati
                 2:11.69  NATS 2019 LC Nats
                 2:15.49  NATB 2019 LC Nats - Bonus
                 2:18.79  JRS 2019 SC Juniors
                 2:19.79  JR-B 2019 LC Jrs - Bonus
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Abby Arens       17 Marlins Of Ralei  2:12.21    2:09.49         20  
    r:+0.69  29.69      1:02.94 (33.25)
        1:36.01 (33.07)     2:09.49 (33.48)
  2 Grace Rainey     15 SwimMAC Carolina  2:12.18    2:10.78         17  
    r:+0.80  29.85      1:02.86 (33.01)
        1:36.48 (33.62)     2:10.78 (34.30)
  3 Letitia Sim      16 TNT Swimming-SE   2:12.55    2:11.03         16  
    r:+0.65  29.63      1:02.88 (33.25)
        1:36.92 (34.04)     2:11.03 (34.11)
  4 Adeline Farring  18 SwimAtlanta-GA    2:16.23    2:12.73         15  
    r:+0.75  29.81      1:02.95 (33.14)
        1:37.18 (34.23)     2:12.73 (35.55)
  5 Ainsley Jones    16 Dynamo Swim Club  2:14.78    2:13.34         14  
    r:+0.73  30.11      1:03.48 (33.37)
        1:37.91 (34.43)     2:13.34 (35.43)
  6 Brooke Zettel    16 TAC Titans-NC     2:16.83    2:14.51         13  
    r:+0.72  30.46      1:05.19 (34.73)
        1:40.01 (34.82)     2:14.51 (34.50)
  7 Claire Donan     18 Lakeside Swim Te  2:14.50    2:16.07         12  
    r:+0.70  30.53      1:04.07 (33.54)
        1:39.33 (35.26)     2:16.07 (36.74)
  8 Alicia Henry     16 Dynamo Swim Club  2:15.36    2:19.83         11  
    r:+0.71  30.63      1:04.99 (34.36)
        1:42.23 (37.24)     2:19.83 (37.60)

Men’s 200 Breast

17-year-old Josh Matheny broke the meet record in the 200 breaststroke on Saturday night at the Speedo East Winter Juniors in Atlanta with a 1:52.12, taking down Reece Whitley’s 1:52.37 record from 2016. Matheny moved up to fifth all-time in the 17-18 age group as the junior dropped three seconds off his best time of 1:55.0 from March of this year. Matheny keeps on dropping insane amounts of time as he won the gold medal in the 200 breast at the World Juniors this summer, giving himself an outside chance at making the 2020 Olympic team before his senior year.

Matheny will be headed to Indiana in two years.

Fellow World Juniors team member Matt Fallon of Somerset Valley finished in second at 1:54.18 ahead of Tyler Christianson (1:56.01). Fallon moved up to 11th all-time in the 17-18 age group.

17-18 All-Time Rankings:

  1. 1:51.43, Reece Whitley, 2017
  2. 1:51.57, Andrew Seliskar, 2015
  3. 1:51.69, Daniel Roy, 2018
  4. 1:51.97, Kevin Cordes, 2012
  5. 1:52.12, Josh Matheny, 2019
  6. 1:53.59, Max McHugh, 2018
  7. 1:53.78, Nolan Koon, 2009
  8. 1:53.87, Tanner Olson, 2018
  9. 1:53.92, Matthew Otto, 2018
  10. 1:54.06, Michael Andrew, 2017

 Event 32  Men 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
  SC Jrs Meet: M 1:52.37  12/10/2016Reece Whitley, Penn Charter  AC
                 1:58.29  NATS 2019 LC Nats
                 2:01.19  NATB 2019 LC Nats - Bonus
                 2:04.59  JRS 2019 SC Juniors
                 2:05.89  JR-B 2019 LC Jrs - Bonus
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Josh Matheny     17 Team Pittsburgh-  1:56.17    1:52.12M        20  
    r:+0.70  25.24        53.47 (28.23)
        1:22.52 (29.05)     1:52.12 (29.60)
  2 Matt Fallon      17 Somerset Valley-  1:56.18    1:54.18         17  
    r:+0.71  26.43        55.39 (28.96)
        1:24.06 (28.67)     1:54.18 (30.12)
  3 Tyler Christian  18 Naval Academy Aq  1:57.23    1:56.01         16  
    r:+0.62  26.17        55.99 (29.82)
        1:25.71 (29.72)     1:56.01 (30.30)
  4 Maxwell Reich    17 Phoenix Swimming  1:57.20    1:56.32         15  
    r:+0.77  26.38        55.74 (29.36)
        1:25.98 (30.24)     1:56.32 (30.34)
  5 Reid Mikuta      18 Swim GSA-NC       1:57.69    1:56.34         14  
    r:+0.68  26.77        56.07 (29.30)
        1:26.03 (29.96)     1:56.34 (30.31)
  6 Coleman Modglin  18 Zionsville Swim-  1:58.67    1:58.74         13  
    r:+0.70  26.66        56.56 (29.90)
        1:27.21 (30.65)     1:58.74 (31.53)
  7 Matthew Segal    17 Club Wolverine-M  1:59.81    1:59.97         12  
    r:+0.75  26.74        56.80 (30.06)
        1:27.84 (31.04)     1:59.97 (32.13)
 -- Quinn Harron     17 Dynamo Swim Club  1:59.72         DQ        
         r:+0.68

Women’s 200 Fly

Claire Curzan won her fifth title of the weekend of the Speedo Junior Nationals East Championships in Atlanta with a 1:54.36 in the 200 butterfly. Curzan already won the 50 free, 100 fly, 100 back, 100 free, and moved herself up to sixth all-time in the 15-16 age group.

Curzan won ahead of 17-year-old Megan Deuel (1:55.70) and Gabi Albiero (1:55.82). Deuel will be headed to Notre Dame next fall while Albiero will be off to Louisville.

15-16 All-Time Rankings:

  1. 1:51.24, Regan Smith, 2018
  2. 1:52.99, Mary T. Meagher, 1981
  3. 1:53.62, Lillie Nordmann, 2019
  4. 1:53.70, Charlotte Hook, 2019
  5. 1:54.21, Olivia Bray, 2017
  6. 1:54.36, Claire Curzan, 2019
  7. 1:54.37, Courtney Harnish, 2015
  8. 1:54.48, Katie McLaughlin, 2013
  9. 1:54.55, Emma Sticklen, 2019
  10. 1:54.63, Jasmine Tosky, 2011

 Event 33  Women 200 Yard Butterfly
=========================================================================
  SC Jrs Meet: M 1:51.24  12/8/2018 Regan Smith, Riptide-MN
                 1:57.79  NATS 2019 LC Nats
                 1:59.39  NATB 2019 LC Nats - Bonus
                 2:02.09  JRS 2019 SC Juniors
                 2:03.29  JR-B 2019 LC Jrs - Bonus
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Claire Curzan    15 TAC Titans-NC     1:56.81    1:54.36         20  
    r:+0.70  24.47        53.46 (28.99)
        1:23.11 (29.65)     1:54.36 (31.25)
  2 Megan Deuel      17 PACK Swim Team o  1:57.48    1:55.70         17  
    r:+0.76  26.44        56.54 (30.10)
        1:26.29 (29.75)     1:55.70 (29.41)
  3 Gabi Albiero     17 Cardinal Aquatic  1:58.71    1:55.82         16  
    r:+0.65  25.84        55.13 (29.29)
        1:25.29 (30.16)     1:55.82 (30.53)
  4 Tristen Ulett    17 Dynamo Swim Club  1:59.43    1:55.88         15  
    r:+0.80  26.09        55.22 (29.13)
        1:25.04 (29.82)     1:55.88 (30.84)
  5 Sara Stotler     16 Planet Swim Aqua  2:00.79    1:58.58         14  
    r:+0.72  26.27        56.31 (30.04)
        1:27.24 (30.93)     1:58.58 (31.34)
  6 Maddy Burt       17 Swim Florida-FL   2:00.77    1:58.81         13  
    r:+0.71  26.65        57.20 (30.55)
        1:27.72 (30.52)     1:58.81 (31.09)
  7 Hannah Bellard   14 Club Wolverine-M  2:00.79    2:00.21         12  
    r:+0.82  26.73        57.31 (30.58)
        1:29.06 (31.75)     2:00.21 (31.15)
  8 Caroline Irwin   17 SwimAtlanta-GA    2:00.50    2:00.84         11  
    r:+0.79  26.28        56.51 (30.23)
        1:27.78 (31.27)     2:00.84 (33.06)

Men’s 200 Fly

17-year-old Matthew Fenlon won the 200 butterfly final in dominating fashion with a 1:42.53, moving up to 14th all-time in the 17-18 age group. The junior has not committed to a school yet but he dropped a second off his best time of 1:43.4 as he won by three seconds ahead of Jace Crawford (1:45.92) and Evan McInerny (1:46.23).

 Event 34  Men 200 Yard Butterfly
=========================================================================
  SC Jrs Meet: M 1:40.91  12/8/2018 Gianluca Urlando, DART Swimming-SN
                 1:45.09  NATS 2019 LC Nats
                 1:47.89  NATB 2019 LC Nats - Bonus
                 1:51.59  JR-B 2019 LC Jrs - Bonus
                 1:51.59  JRS 2019 SC Juniors
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Matthew Fenlon   17 Badger Swim Club  1:43.49    1:42.53         20  
    r:+0.75  22.55        48.43 (25.88)
        1:15.19 (26.76)     1:42.53 (27.34)
  2 Jace Crawford    17 Episcopal AmberJ  1:46.63    1:45.92         17  
    r:+0.69  24.00        50.96 (26.96)
        1:18.45 (27.49)     1:45.92 (27.47)
  3 Evan McInerny    18 SwimAtlanta-GA    1:46.58    1:46.23         16  
    r:+0.69  23.64        50.57 (26.93)
        1:17.97 (27.40)     1:46.23 (28.26)
  4 Carl Bloebaum    16 Mason Manta Rays  1:47.74    1:46.35         15  
    r:+0.65  23.65        50.46 (26.81)
        1:18.31 (27.85)     1:46.35 (28.04)
  5 Tommy Bried      16 ACE Aquatic Club  1:46.99    1:46.45         14  
    r:+0.71  23.53        50.52 (26.99)
        1:18.33 (27.81)     1:46.45 (28.12)
  6 Tyler Sicignano  16 Chelsea Piers Aq  1:47.52    1:47.24         13  
    r:+0.63  24.00        50.86 (26.86)
        1:18.79 (27.93)     1:47.24 (28.45)
  7 Conner Kang      18 Lakeside Swim Te  1:47.93    1:47.53         12  
    r:+0.60  24.00        51.23 (27.23)
        1:19.38 (28.15)     1:47.53 (28.15)
  8 Preston Forst    18 Enfinity Aquatic  1:47.60    1:47.81         11  
    r:+0.69  24.04        51.16 (27.12)
        1:19.22 (28.06)     1:47.81 (28.59)

Women’s 400 Free Relay

Lindsay Flynn (48.60), Teresa Ivan (49.82), Liza Whitmire (49.98) and Katie Rauch (50.30) won the 400 free relay for the Aquatic Team of Mecklenberg as they won with a 3:18.70 ahead of Dynamo Swim Club (3:19.59) and Carmel Swim Club (3:20.75).

The quickest splits outside of the winners came from Blue Dolfins’ Micayla Cronk (48.12), Dynamo’s Tristen Ulett (48.55), Swim Atlanta’s Gigi Johnson (49.29) and Carmel’s Devon Kitchel (49.57).

 Event 35  Women 4x100 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
  SC Jrs Meet: M 3:16.62  12/12/2015SwimMAC Carolina
                          A Marsh, E Brown, C Lappin, J Merritt
                 3:29.19  JRS 2019 SC Juniors
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 Aquatic Team Of-NC  'A'       3:23.13    3:18.70         40  
     1) Lindsay Flynn 17              2) r:0.52 Teresa Ivan 16        
     3) r:0.24 Liza Whitmire 17       4) r:0.21 Katie Rauch 17        
    r:+0.83  23.38        48.60 (48.60)
        1:12.36 (23.76)     1:38.42 (49.82)
        2:02.09 (23.67)     2:28.40 (49.98)
        2:52.27 (23.87)     3:18.70 (50.30)
  2 Dynamo Swim Club-GA  'B'      3:28.56    3:19.59         34  
     1) Peyton Curry 16               2) r:0.29 Abby Pilkenton 17     
     3) r:0.26 Rye Ulett 15           4) r:0.33 Tristen Ulett 17      
    r:+0.75  23.87        50.37 (50.37)
        1:14.47 (24.10)     1:40.99 (50.62)
        2:04.86 (23.87)     2:31.04 (50.05)
        2:54.25 (23.21)     3:19.59 (48.55)
  3 Carmel Swim Club-IN  'A'      3:23.00    3:20.75         32  
     1) Meghan Christman 15           2) r:0.11 Gretchen Lueking 16   
     3) r:0.23 Devon Kitchel 15       4) r:0.24 Madelyn Christman 16  
    r:+0.73  24.65        51.37 (51.37)
        1:15.21 (23.84)     1:41.30 (49.93)
        2:04.58 (23.28)     2:30.87 (49.57)
        2:54.51 (23.64)     3:20.75 (49.88)
  4 Club Wolverine-MI  'A'        3:25.33    3:21.58         30  
     1) Abbey Ketslakh 16             2) r:0.08 Casey Chung 18        
     3) r:0.00 Mia Keranen 17         4) r:0.36 Sydney Stricklin 16   
    r:+0.68  24.49        50.96 (50.96)
        1:14.78 (23.82)     1:41.39 (50.43)
        2:05.07 (23.68)     2:31.63 (50.24)
        2:55.42 (23.79)     3:21.58 (49.95)
  5 SwimAtlanta-GA  'A'           3:25.26    3:22.19         28  
     1) Lily Burke 16                 2) r:0.30 Annie Jardina 16      
     3) r:0.24 Sarah-Grace Thopson 17 4) r:0.44 Gigi Johnson 15       
    r:+0.68  24.39        50.70 (50.70)
        1:14.88 (24.18)     1:41.96 (51.26)
        2:05.95 (23.99)     2:32.90 (50.94)
        2:56.47 (23.57)     3:22.19 (49.29)
  6 Blue Dolfins-FL  'A'          3:23.36    3:22.56         26  
     1) *Gabby Donahue 17             2) r:0.13 Abby Gibbons 17       
     3) r:0.31 Jaden Herbet 17        4) r:0.32 Micayla Cronk 16      
    r:+0.66  24.43        51.30 (51.30)
        1:15.41 (24.11)     1:42.69 (51.39)
        2:07.38 (24.69)     2:34.44 (51.75)
        2:57.37 (22.93)     3:22.56 (48.12)
  7 SwimMAC Carolina-NC  'A'      3:19.56    3:22.90         24  
     1) Elizabeth Sowards 16          2) r:0.51 Kensley Merritt 18    
     3) r:0.32 Kiley Wilhelm 15       4) r:0.50 Sarah Barton 17       
    r:+0.66  24.31        50.65 (50.65)
        1:14.94 (24.29)     1:41.35 (50.70)
        2:05.33 (23.98)     2:32.09 (50.74)
        2:56.64 (24.55)     3:22.90 (50.81)
  8 Mason Manta Rays-OH  'A'      3:22.44    3:23.77         22  
     1) Hannah Hill 16                2) r:0.22 Nicola Lane 17        
     3) r:0.39 Jessey Li 15           4) r:0.14 Bella Matesa 17       
    r:+0.65  24.34        51.33 (51.33)
        1:15.52 (24.19)     1:42.09 (50.76)
        2:06.54 (24.45)     2:33.73 (51.64)
        2:57.28 (23.55)     3:23.77 (50.04)

Men’s 400 Free Relay

Swim Atlanta closed out the 2019 Speedo Winter Junior Nationals East Championships with a 2:56.76 in the 400 free relay. The team of Jack Aikins (43.51), Jake Magahey (43.19), TJ Pittenger (44.91) and Sebastien Sergile (45.15) won the race ahead of Carmel Swim Club (2:58.34) and Swim MAC Carolina (2:59.00).

The quickest splits outside the winners came from Upper Dublin’s Matthew Jensen (43.50), Manta Rays’ Adam Chaney (43.57), Carmel’s Wyatt Davis (43.66) and Manta Rays’ Carson Foster (43.81).

 Event 36  Men 4x100 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
  SC Jrs Meet: M 2:55.89  12/8/2012 Bolles School Sharks
                          J Booth, C Dressel, S Condorelli, J Schooling
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 SwimAtlanta-GA  'A'           3:03.20    2:56.76         40  
     1) Jack Aikins 17                2) r:0.23 Jake Magahey 18       
     3) r:0.33 Tj Pittenger 16        4) r:0.41 Sebastien Sergile 15  
    r:+0.69  20.39        43.51 (43.51)
        1:04.09 (20.58)     1:26.70 (43.19)
        1:47.99 (21.29)     2:11.61 (44.91)
        2:33.11 (21.50)     2:56.76 (45.15)
  2 Carmel Swim Club-IN  'A'      3:01.98    2:58.34         34  
     1) Griffin Hadley 17             2) r:0.30 Wyatt Davis 18        
     3) r:0.21 Gus Rothrock 17        4) r:0.19 Jake Mitchell 17      
    r:+0.70  21.84        44.99 (44.99)
        1:05.91 (20.92)     1:28.65 (43.66)
        1:50.30 (21.65)     2:14.22 (45.57)
        2:35.30 (21.08)     2:58.34 (44.12)
  3 SwimMAC Carolina-NC  'A'      3:01.23    2:59.00         32  
     1) Hugh Svendsen 18              2) r:0.25 Boyd Poelke 18        
     3) r:0.22 John Gehrig 17         4) r:0.46 Baylor Nelson 16      
    r:+0.76  21.75        44.74 (44.74)
        1:05.80 (21.06)     1:29.45 (44.71)
        1:50.83 (21.38)     2:14.51 (45.06)
        2:35.65 (21.14)     2:59.00 (44.49)
  4 Upper Dublin Aqu-MA  'A'      3:04.55    2:59.91         30  
     1) Kyle Pro 17                   2) r:0.32 Jake Dimartile 17     
     3) r:0.36 Liam Smith 18          4) r:0.28 Matthew Jensen 18     
    r:+0.66  21.83        45.90 (45.90)
        1:07.49 (21.59)     1:31.65 (45.75)
        1:53.14 (21.49)     2:16.41 (44.76)
        2:37.29 (20.88)     2:59.91 (43.50)
  5 Mason Manta Rays-OH  'B'      3:03.18    3:00.10         28  
     1) Carl Bloebaum 16              2) r:0.12 Ian Van Gorp 18       
     3) r:0.34 Gibson Holmes 15       4) r:0.21 Adam Chaney 17        
    r:+0.64  22.14        46.10 (46.10)
        1:07.03 (20.93)     1:30.86 (44.76)
        1:52.29 (21.43)     2:16.53 (45.67)
        2:37.18 (20.65)     3:00.10 (43.57)
  6 Mason Manta Rays-OH  'A'      2:53.93    3:00.93         26  
     1) Carson Foster 18              2) r:0.32 Jacob McDonald 17     
     3) r:0.31 Ansel Froass 18        4) r:0.29 Adam McDonald 15      
    r:+0.70  21.19        43.81 (43.81)
        1:04.70 (20.89)     1:28.23 (44.42)
        1:49.28 (21.05)     2:12.46 (44.23)
        2:35.13 (22.67)     3:00.93 (48.47)
  7 SwimMAC Carolina-NC  'B'      3:05.22    3:01.89         24  
     1) Cam Abaqueta 16               2) r:0.23 Jackson Davis 17      
     3) r:0.28 Logan Zucker 16        4) r:0.40 Kenneth Lowe 18       
    r:+0.69  21.86        45.73 (45.73)
        1:07.17 (21.44)     1:31.75 (46.02)
        1:53.12 (21.37)     2:17.04 (45.29)
        2:38.10 (21.06)     3:01.89 (44.85)
  8 Dynamo Swim Club-GA  'A'      2:57.66    3:02.06         22  
     1) Arie Voloschin 17             2) r:0.18 Idris Muhammad 15     
     3) r:0.07 Andrew Simmons 16      4) r:0.34 Cooper Cook 16        
    r:+0.66  21.95        45.64 (45.64)
        1:06.87 (21.23)     1:30.81 (45.17)
        1:52.43 (21.62)     2:16.83 (46.02)
        2:38.10 (21.27)     3:02.06 (45.23)

Leave a Reply

Your email address will not be published.