2018 Australian Pan Pacific Trials Day 3: McKeown, Campbell, Larkin Set Pool Records

Photo Courtesy: Delly Carr/Swimming Australia Ltd.

The 2018 Hancock Prospecting Pan Pacific Championship Trials continued Monday at the SA Aquatic & Leisure Centre in Adelaide, with Australia’s best swimmers fighting for a spot on their country’s Pan Pacific Games roster.

Cate Campbell, Kaylee McKeown and Mitch Larkin each won events, setting pool records in the process.

DAY 3 RESULTS

Order of individual events

• Women’s 50 Free MC
• Men’s 50 Free MC
• Women’s 100 Free
• Men’s 100 Free
• Women’s 200 Fly
• Men’s 200 Fly
• Women’s 100 Breast MC
• Men’s 100 Breast MC
• Women’s 100 Back
• Men’s 100 Back
• Men’s 100 Back MC
• Women’s 100 Back MC
• Mixed 150 IM MC

Women’s 100 Free

Cate Campbell bettered her preliminary time by more than a second to win the 100 free, finishing in a pool-record 52.61.

Her time is the third fastest in the world this year. Her sister Bronte Campbell holds a 52.27 from the Commonwealth Games, while Cate herself, swam a 52.37 earlier in the year.

Emma McKeon finished second in 52.35, the eighth-fastest time this year.

Shayna Jack finished third in 54.20, followed by Brianna Throssel (54.69), Madison Wilson (55.09) and Mikka Sheridan (55.61).

 Event 16  Women 100 LC Metre Freestyle
==================================================================
        World:   51.71  23/07/2017Sarah Sjostrom, SWE
 Commonwealth:   52.06  2/07/2016 Cate Campbell, AUS
   Australian:   52.06  2/07/2016 Cate Campbell, Commercial
   All Comers:   52.06  2/07/2016 Cate Campbell, AUS
         PPQT: P 53.20
 Meet Qualifying:  58.23
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 CAMPBELL, CATE   26 CHANDLER            53.38      52.61P  968  
    r:+0.82  25.19        52.61 (27.42)
  2 MCKEON, EMMA     24 GRIFFITH UNI        54.07      53.25   934  
    r:+0.70  25.70        53.25 (27.55)
  3 JACK, SHAYNA     19 CHANDLER            54.32      54.20   886  
    r:+0.71  25.95        54.20 (28.25)
  4 THROSSELL, BRIA  22 UWSC                55.12      54.69   862  
    r:+0.68  26.25        54.69 (28.44)
  5 WILSON, MADISON  24 MARI                55.32      55.09   843  
    r:+0.74  26.77        55.09 (28.32)
  6 SHERIDAN, MIKKA  23 USC SPARTANS        56.07      55.61   820  
    r:+0.69  27.06        55.61 (28.55)
  7 NGAWATI, KOTUKU  24 MVC                 55.92      55.63   819  
    r:+0.66  27.10        55.63 (28.53)
  8 GILLETT, CHELSE  21 ALEXANDRA HLDS      56.07      55.92   806  
    r:+0.62  27.04        55.92 (28.88)
  9 COONEY, GEMMA    18 BRISBANE GRAMMAR    56.10      55.96   805  
    r:+0.74  26.88        55.96 (29.08)
 10 WOODS, ELYSE     19 MVC                 56.15      56.30   790  
    r:+0.67  27.19        56.30 (29.11)

Men’s 100 Free

Jack Cartwright surged to victory in the 100 free, winning in 48.33. It wasn’t an overly fast race by the field. Cartwright’s time was not in the top 10 in the world this year.

Alexander Graham took second in 49.05, followed by James Roberts (49.21) and Kyle Chalmers (49.46).

Event 17  Men 100 LC Metre Freestyle
==================================================================
        World:   46.91  30/07/2009Cesar Cielo, BRA
 Commonwealth:   47.04  11/04/2016Cameron McEvoy, AUS
   Australian:   47.04  11/04/2016Cameron McEvoy, Bond
   All Comers:   47.04  11/04/2016Cameron McEvoy, AUS
         PPQT: P 48.31
 Meet Qualifying:  52.37
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 CARTWRIGHT, JAC  19 STPET               48.56      48.33   914  
    r:+0.70  23.34        48.33 (24.99)
  2 GRAHAM, ALEXAND  23 BOND                49.25      49.05   874  
    r:+0.74  23.80        49.05 (25.25)
  3 ROBERTS, JAMES   27 SOMERSET GC         49.21      49.21   866  
    r:+0.70  23.52        49.21 (25.69)
  4 CHALMERS, KYLE   20 MARI                50.20      49.46   853  
    r:+0.74  23.88        49.46 (25.58)
  5 TOWNSEND, LOUIS  20 RACKLEY             49.49      49.64   843  
    r:+0.61  23.97        49.64 (25.67)
  6 SMITH, DANIEL    27 GRIFFITH UNI        49.40      49.69   841  
    r:+0.71  23.88        49.69 (25.81)
  7 CARLETON, MAX    20 STPET               50.00      49.81   835  
    r:+0.64  24.02        49.81 (25.79)
  8 JONES, BLAKE     22 SOMERSET GC         49.91      49.83   834  
    r:+0.62  23.95        49.83 (25.88)
  9 MAHONEY, TRAVIS  27 MARI                50.06      50.11   820  
    r:+0.65  24.06        50.11 (26.05)
 10 WINNINGTON, ELI  18 BOND                50.23      50.24   814  
    r:+0.67  24.43        50.24 (25.81)

Women’s 200 Fly

One of the few top-level non-Australians competing in the meet, Korea’s An Sehyeon won the 200 butterfly in 2:09.85.

It also was a time not in the top 10 in the world this year, but good enough to beat the rest of the field.

Laura Taylor was second in 2:10.05, followed by Michaela Ryan (2:12.50) and Alice Stuart (2:1.65).

Event 18  Women 200 LC Metre Butterfly
==================================================================
        World:   2:01.81  21/10/2009Liu Zige, CHN
 Commonwealth:   2:03.41  30/07/2009Jessicah Schipper, AUS
   Australian:   2:03.41  30/07/2009Jessicah Schipper, Commercial
   All Comers:   2:05.41  7/04/2015 Madeline Groves, AUS
         PPQT: P 2:07.82
 Meet Qualifying:  2:20.46
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 AN, (V), SEHYEO  22 KOR               2:11.10    2:09.85   825  
    r:+0.70  29.24      1:02.17 (32.93)
        1:36.34 (34.17)     2:09.85 (33.51)
  2 TAYLOR, LAURA    18 TSS AQUATICS      2:13.92    2:10.05   821  
    r:+0.70  29.06      1:02.09 (33.03)
        1:35.89 (33.80)     2:10.05 (34.16)
  3 RYAN, MICHAELA   16 STPET             2:14.95    2:12.50   776  
    r:+0.74  28.70      1:02.93 (34.23)
        1:37.36 (34.43)     2:12.50 (35.14)
  4 STUART, ALICE    20 TSS AQUATICS      2:14.75    2:12.65   774  
    r:+0.67  29.42      1:03.13 (33.71)
        1:37.71 (34.58)     2:12.65 (34.94)
  5 GILMOUR, TIANNI  22 USC SPARTANS      2:14.18    2:13.70   756  
    r:+0.71  29.38      1:03.17 (33.79)
        1:37.97 (34.80)     2:13.70 (35.73)
  6 WHITE, JORDAN    24 SLCA              2:15.66    2:14.15   748  
    r:+0.70  29.84      1:03.40 (33.56)
        1:38.08 (34.68)     2:14.15 (36.07)
  7 COSTA, KAYLA     16 NUN               2:16.60    2:16.06   717  
    r:+0.65  29.42      1:03.97 (34.55)
        1:38.80 (34.83)     2:16.06 (37.26)
  8 FITZHENRY, FRAN  18 TRGR              2:20.56    2:16.95   703  
    r:+0.66  29.88      1:04.08 (34.20)
        1:40.09 (36.01)     2:16.95 (36.86)
  9 WOOD, RACHEL     19 AUBN              2:23.76    2:21.08   643  
    r:+0.72  31.39      1:06.62 (35.23)
        1:43.73 (37.11)     2:21.08 (37.35)
 10 CROSS, BEC       18 GIND              2:22.71    2:21.25   641  
    r:+0.81  30.27      1:06.48 (36.21)
        1:42.87 (36.39)     2:21.25 (38.38)

Men’s 200 Fly

Veteran David Morgan used a fast start to crush the field in the 200 fly, winning by nearly a second, despite not being anywhere near the top 10 in the world this year.

Morgan finished in 1:56.98, holding off Nicholas Brown (1:57.71) and Theodoros Benehoutsos (1:58.40), a Greek swimmer who trains in Australia.

Event 19  Men 200 LC Metre Butterfly
==================================================================
        World:   1:51.51  29/07/2009Michael Phelps, USA
 Commonwealth:   1:52.96  31/07/2012Chad le Clos, RSA
   Australian:   1:54.46  17/03/2009Nick D'Arcy, Maroochydore
   All Comers:   1:52.09  28/03/2007Michael Phelps, USA
         PPQT: P 1:55.58
 Meet Qualifying:  2:07.33
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 MORGAN, DAVID    24 TSS AQUATICS      1:59.29    1:56.98   866  
    r:+0.65  25.68        55.35 (29.67)
        1:26.17 (30.82)     1:56.98 (30.81)
  2 BROWN, NICHOLAS  22 UWSC              1:58.50    1:57.71   850  
    r:+0.69  26.29        56.05 (29.76)
        1:26.56 (30.51)     1:57.71 (31.15)
  3 BENEHOUTSOS, TH  20 MVC               1:58.72    1:58.40   835  
    r:+0.76  26.44        56.36 (29.92)
        1:27.21 (30.85)     1:58.40 (31.19)
  4 GOUGH, BOWEN     20 NUN               1:59.99    1:58.51   833  
    r:+0.69  26.19        55.75 (29.56)
        1:26.33 (30.58)     1:58.51 (32.18)
  5 COOK, BRODIE     22 HELENSVALE        1:59.37    1:59.20   818  
    r:+0.73  26.39        56.68 (30.29)
        1:27.72 (31.04)     1:59.20 (31.48)
  6 HANSFORD, JACOB  22 STPET             2:01.62    1:59.96   803  
    r:+0.69  26.81        57.33 (30.52)
        1:28.30 (30.97)     1:59.96 (31.66)
  7 LEWIS, CLYDE     20 STPET             2:00.20    2:00.24   797  
    r:+0.69  26.40        56.96 (30.56)
        1:28.41 (31.45)     2:00.24 (31.83)
  8 QAIUM, KEIRAN    25 SYDU              2:01.16    2:00.30   796  
    r:+0.65  26.50        57.24 (30.74)
        1:28.61 (31.37)     2:00.30 (31.69)
  9 POON, BRYAN      19 KAWANA WATERS     2:05.29    2:05.76   697  
    r:+0.61  27.73        59.62 (31.89)
        1:32.54 (32.92)     2:05.76 (33.22)
 10 SINCLAIR, JOSEP  19 NUN               2:04.63    2:06.56   683  
    r:+0.65  27.11        59.40 (32.29)
        1:32.50 (33.10)     2:06.56 (34.06)

Women’s 100 Back

Sixteen-year-old Kaylee McKeown set a pool record to win the 100 backstroke in 59.62, winning the race by nearly a second. Her time is tied for ninth in the world this year. Kylie Masse (58.54) has the top time this year.

Emily Seebohm had the top seed from prelims but did not swim in the finals.

Minna Atherton, 18, was second in 1:00.43, followed by 30-year-old Holly Barratt (1:00.81). Hayley Baker finished in 1:00.91 to take fourth and Sian Whittaker was fifth (1:01.32).

Event 22  Women 100 LC Metre Backstroke
==================================================================
        World:   58.10  25/07/2017Kylie Masse, CAN
 Commonwealth:   58.10  25/07/2017Kylie Masse, CAN
   Australian:   58.23  28/07/2012Emily Seebohm, Brothers
   All Comers:   58.63  7/04/2018 Kylie Masse, CAN
         PPQT: P 59.82
 Meet Qualifying:  1:05.68
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 MCKEOWN, KAYLEE  16 USC SPARTANS      1:00.93      59.62P  926  
    r:+0.58  29.17        59.62 (30.45)
  2 ATHERTON, MINNA  18 BRISBANE GRAMMAR  1:00.63    1:00.43   889  
    r:+0.62  29.42      1:00.43 (31.01)
  3 BARRATT, HOLLY   30 ROC               1:02.00    1:00.81   873  
    r:+0.56  29.28      1:00.81 (31.53)
  4 BAKER, HAYLEY    23 CBRA              1:01.35    1:00.91   868  
    r:+0.54  29.68      1:00.91 (31.23)
  5 WHITTAKER, SIAN  20 MVC               1:01.44    1:01.32   851  
    r:+0.61  30.25      1:01.32 (31.07)
  6 WILSON, MADISON  24 MARI              1:01.96    1:01.35   850  
    r:+0.61  29.95      1:01.35 (31.40)
  7 UNICOMB, JESSIC  21 ALL SAINTS        1:01.98    1:01.83   830  
    r:+0.63  29.93      1:01.83 (31.90)
  8 OLDSEN, ELLYSIA  22 MARI              1:03.08    1:03.55   764  
    r:+0.64  30.67      1:03.55 (32.88)
  9 WILLIAMS, ZOE    23 MARI              1:03.55    1:03.98   749  
    r:+0.69  31.33      1:03.98 (32.65)
 10 O'CALLAGHAN, MO  14 WATERWORX         1:03.04    1:04.14   744  
    r:+0.64  30.88      1:04.14 (33.26)

Men’s 100 Back

Make it two pool records in the backstroke. Following McKeown’s in the women’s 100 back, Mitch Larkin held on to his top seed to win the men’s 100 backstroke in 53.66, breaking the pool record.

Larkin’s time puts his race just outside the top 10 in the world this year, though he is fourth at 53.14, a time he achieved at the Commonwealth Games.

Bradley Woodward finished second in 53.89, followed by Tristan Hollard (53.98).

Event 23  Men 100 LC Metre Backstroke
==================================================================
        World:   51.85  13/08/2016Ryan Murphy, USA
 Commonwealth:   52.11  6/11/2015 Mitch Larkin, AUS
   Australian:   52.11  6/11/2015 Mitch Larkin, SPW
   All Comers:   52.48  8/04/2016 Mitch Larkin, AUS
         PPQT: P 53.76
 Meet Qualifying:  58.73
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 LARKIN, MITCH    24 STPET               53.84      53.66P  902  
    r:+0.60  25.99        53.66 (27.67)
  2 WOODWARD, BRADL  19 MING                54.13      53.89   890  
    r:+0.63  26.32        53.89 (27.57)
  3 HOLLARD, TRISTA  21 SOUTHPORT           54.51      53.98   886  
    r:+0.60  26.74        53.98 (27.24)
  4 GRAHAM, ALEXAND  23 BOND                55.42      54.37   867  
    r:+0.70  26.50        54.37 (27.87)
  5 YANG, WILLIAM    19 KNXP                55.22      55.09   833  
    r:+0.59  26.55        55.09 (28.54)
  6 MILLS, PETER     21 BRISBANE GRAMMAR    55.08      55.12   832  
    r:+0.61  26.98        55.12 (28.14)
  7 SELMAN, JACK     23 USC SPARTANS        56.16      56.07   790  
    r:+0.64  27.22        56.07 (28.85)
  8 MERRILEES, JORD  23 MVC                 55.92      56.15   787  
    r:+0.63  27.04        56.15 (29.11)
  9 LUDLOW, TRISTAN  20 RACKLEY             56.37      56.59   769  
    r:+0.64  27.14        56.59 (29.45)
 10 RICE, ANDREW     20 NUN                 56.98      56.85   758  
    r:+0.55  27.36        56.85 (29.49)

Multi-Class Events

The multi-class events are not ranked by time but how each swimmer fares compared to the world record in their class. So some swimmers may not have made it to the final despite swimming faster times than those that did make it.

Women’s 50 Free Multi-Class

Nineteen-Year-Old Lake Patterson won the 50 freestyle multi-class in 30.87.

Rachael Watson was next at 40.05, followed by 15-year-old Keira Stephens (29.02).

Event 14  Women 12 & Over 50 LC Metre Freestyle Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals  MCPS       
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 PATTERSON, LAKE  19 LAWNTON             31.53      30.87   893  
         r:+0.80                       
  2 WATSON, RACHAEL  26 CHANDLER            40.85      40.05   845  
  3 STEPHENS, KEIRA  15 FRASER COAST        29.25      29.02   839  
         r:+0.75                       
  4 DEDEKIND, KATJA  16 USC SPARTANS        28.82      28.51   829  
         r:+0.78                       
  5 LEONHARDT, PAIG  17 YERONGA PARK        29.18      29.16   827  
         r:+0.68                       
  6 GREENWOOD, JASM  13 BBASC               29.64      29.36   810  
         r:+0.74                       
  7 JONES, JENNA S1  17 SOSC                29.10      29.11   779  
         r:+0.74                       
  8 COOK, AMY S14    19 SLCA                29.38      28.79   739  
         r:+0.74                       
  9 STORM, RUBY S14  14 TRL                 29.12      28.92   729  
         r:+0.72                       
 10 JONES, ELLA S8   17 SPRW                33.37      33.37   707  
         r:+0.59                       

Men’s 50 Free Multi-Class

Timothy Disken won the men’s multi-class 50 freestyle in 25.90.

Rowan Crothers took the second spot in 23.92.

Daniel Fox was second at 24.75, followed by Braedan Jason (24.78).

Event 15  Men 12 & Over 50 LC Metre Freestyle Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals  MCPS       
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 CROTHERS, ROWAN  20 YERONGA PARK        24.15      23.92   908  
         r:+0.74                       
  2 FOX, DANIEL S14  27 USC SPARTANS        24.99      24.75   836  
         r:+0.73                       
  3 JASON, BRAEDAN   20 USC SPARTANS        25.04      24.78   821  
         r:+0.65                       
  4 KILDUFF, MITCHE  22 SLCA                25.21      25.20   792  
         r:+0.72                       
  5 STUBBS, OSCAR S  17 SOSC                25.33      25.26   775  
         r:+0.69                       
  6 HARRISON-MURRAY  21 WESTSIDE            25.82      25.47   752  
         r:+0.69                       
  7 TEMPLETON, JACO  23 USC SPARTANS        25.67      25.74   732  
         r:+0.65                       
  9 DISKEN, TIMOTHY  21 PLC                 25.78      25.90   913  
         r:+0.68                       
 10 ALFORD, JOSHUA   23 TNGV                25.99      25.97   724  
         r:+0.73                       
 16 LEVY, MATTHEW S  31 NSYD                29.67      29.18   823  
         r:+0.69                       
 
                        === B - Final ===                         
 
  8 BETAR, RICKY S1  14 AUBN                26.02      25.75   743  
         r:+0.62                       
 11 JASON, NATHAN S  15 USC SPARTANS        27.20      26.98   530  
         r:+0.60                       
 12 PEARSE, COL S10  14 MH2O                27.38      27.47   599  
         r:+0.72                       
 13 DYER, JARROD S1  17 WGNG                27.38      27.59   604  
         r:+0.87                       
 14 POPHAM, BEN S8   17 ARE                 28.47      28.04   631  
         r:+0.78                       
 15 SMITH, LIAM S9   24 UWSC                28.98      28.72   670  
         r:+0.78                       
 17 HEALD, LOGAN S1  17 VAQC                30.83      30.46   501  
         r:+0.86                       
 18 BRIGHT, ROHAN S  20 BAQU                31.30      30.77   702  
 19 TUCKFIELD, ALEX  13 SLCA                30.51      30.89   538  
         r:+0.74                       

Women’s 100 Breast Multi-Class

Paige Leonhardt won the 100 breaststroke multi-class in 1:21.00.

Keira Stephens was next in 1:22.46 and Tanya Huebner (1:46.73).

Event 20  Women 12 & Over 100 LC Metre Breaststroke Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals  MCPS       
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 LEONHARDT, PAIG  17 YERONGA PARK      1:22.33    1:21.00   755  
    r:+0.66  38.19      1:21.00 (42.81)
  2 STEPHENS, KEIRA  15 FRASER COAST      1:22.39    1:22.46   716  
    r:+0.76  38.66      1:22.46 (43.80)
  3 HUEBNER, TANYA   39 MH2O              1:46.13    1:46.73   704  
    r:+0.74  50.24      1:46.73 (56.49)
  4 THOMAS-KANE, TI  16 LCOV              1:40.51    1:39.65   692  
    r:+0.60  46.33      1:39.65 (53.32)
  5 STORM, RUBY SB1  14 TRL               1:24.58    1:23.19   665  
    r:+0.75  38.78      1:23.19 (44.41)
  6 GREENWOOD, JASM  13 BBASC             1:24.45    1:25.01   653  
    r:+0.76  40.09      1:25.01 (44.92)
  7 JONES, JENNA SB  17 SOSC              1:25.35    1:24.17   638  
    r:+0.73  39.08      1:24.17 (45.09)
  8 VAN-RIJSWIJK, A  17 TUMT              1:25.33    1:26.12   599  
    r:+0.84  40.50      1:26.12 (45.62)
  9 SIGANTO, MERCED  12 WATERWORX         1:31.67    1:31.23   529  
    r:+0.70  41.31      1:31.23 (49.92)
 10 CORRY, TAYLOR S  23 TRLM              1:30.67    1:31.77   495  
    r:+0.84  42.02      1:31.77 (49.75)

Men’s 100 Breast Multi-Class

Jake Michel won the 100 breast multi-class event in 1:07.83.

The 20-year-old was followed by 27-year-old Blake Cochrane (1:18.52). Darcy Gilson finished in 1:11.97.

 Event 21  Men 12 & Over 100 LC Metre Breaststroke Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals  MCPS       
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 MICHEL, JAKE SB  20 CJ'S              1:08.89    1:07.83   935  
    r:+0.70  32.75      1:07.83 (35.08)
  2 COCHRANE, BLAKE  27 USC SPARTANS      1:21.73    1:18.52   787  
    r:+0.73  36.98      1:18.52 (41.54)
  3 GILSON, DARCY S  17 SNGL              1:11.72    1:11.97   783  
    r:+0.77  34.16      1:11.97 (37.81)
  4 PENDLETON, RICK  33 GENESIS           1:11.04    1:09.84   770  
    r:+0.65  32.94      1:09.84 (36.90)
  5 BEKRIC, LIAM SB  17 NWD               1:12.84    1:11.26   710  
    r:+0.65  33.01      1:11.26 (38.25)
  6 WARD, MATTHEW S  22 MVC               1:13.90    1:11.93   705  
    r:+0.71  32.94      1:11.93 (38.99)
  7 PATTERSON, GRAN  29 CENCA             2:19.39    2:19.63   682  
           1:06.55    2:19.63 (1:13.08)
  8 BRIGHT, ROHAN S  20 BAQU              1:24.45    1:24.59   630  
    r:+0.72  39.93      1:24.59 (44.66)
  9 STARK, MATTHEW   18 GENESIS           1:15.69    1:15.15   618  
    r:+0.74  35.49      1:15.15 (39.66)
 10 JASON, NATHAN S  15 USC SPARTANS      1:18.50    1:18.64   541  
    r:+0.62  36.16      1:18.64 (42.48)

Men’s 100 Back Multi-Class

Timothy Hodge took the top spot in the multi-class 100 backstroke, finishing in 1:03.88.

Logan Powell was second at 1:05.70. Ricky Betar followed with a time of 1:03.13.

Event 24  Men 12 & Over 100 LC Metre Backstroke Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals  MCPS       
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 HODGE, TIMOTHY   17 AUBN              1:04.07    1:03.88   903  
    r:+0.65  30.85      1:03.88 (33.03)
  2 POWELL, LOGAN S  19 USC SPARTANS      1:05.83    1:05.70   830  
    r:+0.68  32.20      1:05.70 (33.50)
  3 BETAR, RICKY S1  14 AUBN              1:05.34    1:03.13   827  
    r:+0.51  30.29      1:03.13 (32.84)
  4 FOX, DANIEL S14  27 USC SPARTANS      1:03.98    1:04.13   789  
    r:+0.72  31.50      1:04.13 (32.63)
  5 MCCLURE, JEREMY  31 STSH              1:13.36    1:13.19   756  
    r:+0.60  35.08      1:13.19 (38.11)
  6 IRELAND, JACK S  18 UQ                1:04.46    1:05.25   749  
    r:+0.71  31.54      1:05.25 (33.71)
  7 SCHLUTER, LIAM   19 KAWANA WATERS     1:05.60    1:06.06   722  
    r:+0.75  32.18      1:06.06 (33.88)
  8 AUNGLES, JESSE   23 MARI              1:11.80    1:10.72   704  
    r:+0.72  34.47      1:10.72 (36.25)
  9 GILSON, DARCY S  17 SNGL              1:06.54    1:06.83   697  
    r:+0.64  32.80      1:06.83 (34.03)
 10 ALFORD, JOSHUA   23 TNGV              1:06.57    1:07.94   664  
    r:+0.73  33.21      1:07.94 (34.73)

Women’s 100 Back Multi-Class

Ellie Cole took the top spot in the women’s 100 backstroke multi-class event. She finished in 1:11.77.

Katja Dedekind was next at 1:11.56 and Katherine Downie finished in 1:12.82.

 Event 25  Women 12 & Over 100 LC Metre Backstroke Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals  MCPS       
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 COLE, ELLIE S9   26 USC SPARTANS      1:12.05    1:11.77   838  
    r:+0.75  34.64      1:11.77 (37.13)
  2 DEDEKIND, KATJA  16 USC SPARTANS      1:12.19    1:11.56   815  
    r:+0.77  34.94      1:11.56 (36.62)
  3 DOWNIE, KATHERI  22 PERC              1:13.70    1:12.82   740  
    r:+0.70  35.42      1:12.82 (37.40)
  4 CORRY, TAYLOR S  23 TRLM              1:11.63    1:11.30   725  
    r:+0.74  33.94      1:11.30 (37.36)
  5 PATTERSON, LAKE  19 LAWNTON           1:23.29    1:22.02   703  
    r:+0.78  40.62      1:22.02 (41.40)
  6 MCTERNAN, MADEL  17 TSS AQUATICS      1:13.03    1:12.20   698  
    r:+0.69  34.51      1:12.20 (37.69)
  7 MCCONNELL, ASHL  22 MVC               1:17.26    1:16.91   681  
    r:+0.69  36.39      1:16.91 (40.52)
  8 MURPHY, MONIQUE  24 LAWNTON           1:15.28    1:14.98   678  
    r:+0.78  36.58      1:14.98 (38.40)
  9 GETSON, JAIME-L  19 MTOR              1:13.17    1:13.10   673  
    r:+0.80  35.48      1:13.10 (37.62)
 10 SLACK, ELIZABET  21 LCOV              1:17.79    1:16.95   627  
    r:+0.77  37.45      1:16.95 (39.50)


Men’s 150 IM Multi-Class

 Event 26  Mixed 12 & Over 150 LC Metre IM Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  MCPS       
==================================================================
  1 PATTERSON, GRAN  29 CENCA             3:12.24    3:10.36   596  
             58.81    2:08.74 (1:09.93)
      3:10.36 (1:01.62)                    
  2 KELLY, AHMED SM  26 MVC               3:19.01    2:57.68   523  
             59.57      1:58.61 (59.04)
        2:57.68 (59.07)                    

Women 4x200 Free Relay
Event 27  Women 4x200 LC Metre Freestyle Relay
====================================================================
        World:   7:42.08  30/07/2009China
                          Y. Yang, Q. Zhu, J. Lui, J. Pang
 Commonwealth:   7:44.31  14/08/2008Australia
                          S. Rice, B. Barratt, K. Palmer, L Mackenzie
   Australian:   7:44.31  14/08/2008Australia
                          S. Rice, B. Barratt, K. Palmer, L. Mackenzie
   All Comers:   7:46.90  22/08/2014USA
                          S. Vreeland, M. Franklin, L. Smith, K. Ledecky
     Aus Club:   7:58.53  2/07/2018 St Peters Western, STPET
                          A Titmus, M Ryan, J Forrester, A Harkin
 Meet Qualifying:  8:40.00
    Team                             Seed     Finals  FINA       
====================================================================
  1 STPET  'A'                    7:55.06    7:58.53   900  
     1) TITMUS, ARIARNE 17            2) r:0.62 RYAN, MICHAELA 16     
     3) r:0.55 FORRESTER, JENNA 15    4) r:0.31 HARKIN, ABBEY 20      
    r:+0.79  27.33        56.73 (56.73)
      1:26.56 (1:26.56)   1:56.02 (1:56.02)
        2:23.75 (27.73)     2:53.74 (57.72)
      3:25.11 (1:29.09)   3:56.10 (2:00.08)
        4:24.33 (28.23)     4:55.03 (58.93)
      5:26.66 (1:30.56)   5:58.02 (2:01.92)
        6:25.16 (27.14)     6:55.37 (57.35)
      7:26.65 (1:28.63)   7:58.53 (2:00.51)

Men's 4x200 Free Relay
Event 28  Men 4x200 LC Metre Freestyle Relay
====================================================================
        World:   6:58.55  31/07/2009USA
                          M. Phelps, R. Berens, D. Walters, R. Lochte
 Commonwealth:   7:01.65  31/07/2009Australia
                          K. Monk, R. Hurley, T. D'Orsogna, P. Murphy
   Australian:   7:01.65  31/07/2009Australia
                          K. Monk, R. Hurley, T. D'Orsogna, P. Murphy
   All Comers:   7:03.24  30/03/2007USA
                          M. Phelps, R. Lochte, K. Keller, P. Vanderkaay
     Aus Club:   7:10.24  8/04/2015 Miami
                          D Smith, T Fraser-Holmes, J Harrison, G Hackett
 Meet Qualifying:  7:55.00
    Team                             Seed     Finals  FINA       
====================================================================
  1 STPET  'A'                    7:13.29    7:16.94   878  
     1) CARTWRIGHT, JACK 19           2) r:0.34 LEWIS, CLYDE 20       
     3) r:0.28 CARLETON, MAX 20       4) r:0.36 HANSFORD, JACOB 22    
    r:+0.69  24.53        51.38 (51.38)
      1:19.39 (1:19.39)   1:47.21 (1:47.21)
        2:12.36 (25.15)     2:39.98 (52.77)
      3:08.22 (1:21.01)   3:35.72 (1:48.51)
        4:00.40 (24.68)     4:27.65 (51.93)
      4:56.36 (1:20.64)   5:25.82 (1:50.10)
        5:51.41 (25.59)     6:19.52 (53.70)
      6:48.48 (1:22.66)   7:16.94 (1:51.12)
  2 GRIFFITH UNI  'A'             7:28.50    7:23.28   841  
     1) FRASER-HOLMES, THOMAS 26      2) r:0.11 SMITH, DANIEL 27      
     3) r:0.53 SPOOR, ANDREW 21       4) r:0.54 DEJAGER, JASPER 19    
    r:+0.67  24.75        51.89 (51.89)
      1:19.59 (1:19.59)   1:47.87 (1:47.87)
        2:12.36 (24.49)     2:39.80 (51.93)
      3:07.47 (1:19.60)   3:34.99 (1:47.12)
        4:00.76 (25.77)     4:29.22 (54.23)
      4:58.71 (1:23.72)   5:28.20 (1:53.21)
        5:54.07 (25.87)     6:22.91 (54.71)
      6:53.59 (1:25.39)   7:23.28 (1:55.08)
2 Comments

2 comments

Author: Daniel D'Addona

avatar
Dan D'Addona is the lead college swim writer for Swimming World. He has covered swimming at all levels since 2003, including the NCAA championships, USA nationals, Duel in the Pool and Olympic trials. He is a native of Ann Arbor, Michigan, and a graduate of Central Michigan University. He currently lives in Holland, Michigan, where he also is the Sports Editor at The Holland Sentinel.

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here