NCAA Division II Championships, Night 3: Fabio Dalu Wins Third Title

2021 NCAA Division II Men’s Swimming and Diving Championship - Finals
Photo Courtesy: NIK LAYMAN PHOTO/VIDEO

The third morning session of the NCAA Division II Championships set up some intriguing finals for Friday night, with a tone of points on offer in the championship races. Records also hang in the balance.

NCAA Division II Championships Women’s Team Scores

Women - Team Rankings - Through Event 30                     
 
  1. Queens (Nc)                     517.5   2. Drury                             333
  3. Lindenwood                        292   4. Indy                              284
  5. Grand Valley                      203   6. Tampa                           181.5
  7. Wingate                           166   8. Delta State                       162
  9. Carson-Newman                     157  10. Nova S'Eastern                    147

NCAA Division II Championships Men’s Team Scores

Men - Team Rankings - Through Event 31                      
 
  1. Queens (Nc)                       456   2. Drury                             391
  3. McKendree                         240   4. Lindenwood                      237.5
  5. Indy                              233   6. Delta State                       217
  7. Wingate                           174   8. Grand Valley                      147
  9. Wayne State                       119  10. Florida Southern                  117

Women’s 500 freestyle

In the team battle, Drury spoiled the Queens party a tad. The team competition leaders had posted the top three times in prelims, but they were forced to settle for 1-3-5 with Drury inserting itself into second and fourth. It was very close to nabbing 1-3.

Giulia Grasso won in 4:48.80, just .03 ahead of Drury’s Bec Cross. Sophie Lange of Queens, who still has the 200 fly to come, was third, .02 ahead of Allison Weber. Francesca Bains took fifth.

 Event 21  Women 500 Yard Freestyle
==================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Grasso, Giulia         SO Queens (NC)       4:53.59    4:48.80  
                 27.18        56.48 (29.30)
        1:25.86 (29.38)     1:55.08 (29.22)
        2:24.60 (29.52)     2:53.85 (29.25)
        3:22.99 (29.14)     3:51.63 (28.64)
        4:20.46 (28.83)     4:48.80 (28.34)
  2 Cross, Bec             JR Drury             4:54.86    4:48.83  
                 27.01        56.56 (29.55)
        1:26.38 (29.82)     1:56.01 (29.63)
        2:25.71 (29.70)     2:55.22 (29.51)
        3:23.46 (28.24)     3:52.17 (28.71)
        4:20.89 (28.72)     4:48.83 (27.94)
  3 Lange, Sophie          FR Queens (NC)       4:52.47    4:49.97  
                 27.09        56.32 (29.23)
        1:25.62 (29.30)     1:55.38 (29.76)
        2:24.73 (29.35)     2:54.22 (29.49)
        3:23.45 (29.23)     3:53.03 (29.58)
        4:22.07 (29.04)     4:49.97 (27.90)
  4 Weber, Allison         JR Drury             4:54.00    4:49.99  
                 27.25        56.47 (29.22)
        1:25.95 (29.48)     1:55.39 (29.44)
        2:24.87 (29.48)     2:54.25 (29.38)
        3:23.54 (29.29)     3:52.97 (29.43)
        4:22.00 (29.03)     4:49.99 (27.99)
  5 Bains, Francesca       SR Queens (NC)       4:51.80    4:50.17  
                 27.28        56.37 (29.09)
        1:25.73 (29.36)     1:55.19 (29.46)
        2:24.60 (29.41)     2:54.05 (29.45)
        3:23.41 (29.36)     3:52.58 (29.17)
        4:21.94 (29.36)     4:50.17 (28.23)
  6 Hellenschmidt, Jana    JR Lindenwood        4:55.23    4:52.46  
                 27.39        56.86 (29.47)
        1:26.46 (29.60)     1:56.29 (29.83)
        2:26.01 (29.72)     2:55.54 (29.53)
        3:25.15 (29.61)     3:54.86 (29.71)
        4:24.29 (29.43)     4:52.46 (28.17)
  7 Agger, Kate            JR Wingate           4:54.57    4:53.85  
                 27.21        56.64 (29.43)
        1:26.46 (29.82)     1:56.29 (29.83)
        2:26.03 (29.74)     2:55.97 (29.94)
        3:25.75 (29.78)     3:55.48 (29.73)
        4:25.17 (29.69)     4:53.85 (28.68)
  8 Amorim, Marina         SO Drury             4:54.10    4:54.25  
                 27.76        57.06 (29.30)
        1:26.74 (29.68)     1:56.73 (29.99)
        2:26.28 (29.55)     2:55.98 (29.70)
        3:25.33 (29.35)     3:54.87 (29.54)
        4:24.83 (29.96)     4:54.25 (29.42)

Men’s 500 freestyle

McKendree’s Fabio Dalu picked up his third individual win of the meet, easing past the field in 4:19.88, a margin of more than three seconds. Queens’ Luke Erwee was second with Indy’s Christian Heeden in third.

Event 22  Men 500 Yard Freestyle
==================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Dalu, Fabio            SO McKendree         4:23.86    4:19.88  
                 23.75        49.13 (25.38)
        1:15.24 (26.11)     1:41.75 (26.51)
        2:08.27 (26.52)     2:35.01 (26.74)
        3:01.54 (26.53)     3:28.22 (26.68)
        3:54.34 (26.12)     4:19.88 (25.54)
  2 Erwee, Luke            JR Queens (NC)       4:24.03    4:23.20  
                 24.22        50.81 (26.59)
        1:17.37 (26.56)     1:44.21 (26.84)
        2:11.15 (26.94)     2:38.14 (26.99)
        3:05.14 (27.00)     3:31.65 (26.51)
        3:58.02 (26.37)     4:23.20 (25.18)
  3 Hedeen, Christian      SO Indy              4:23.11    4:23.28  
                 24.33        50.39 (26.06)
        1:17.13 (26.74)     1:44.16 (27.03)
        2:11.00 (26.84)     2:37.92 (26.92)
        3:04.94 (27.02)     3:31.91 (26.97)
        3:58.03 (26.12)     4:23.28 (25.25)
  4 Mikesell, Luke         FR IUP               4:24.92    4:24.67  
                 24.33        51.03 (26.70)
        1:17.86 (26.83)     1:44.88 (27.02)
        2:11.89 (27.01)     2:39.14 (27.25)
        3:05.89 (26.75)     3:32.82 (26.93)
        3:59.25 (26.43)     4:24.67 (25.42)
  5 Wenk, Sebastian        JR Indy              4:25.61    4:24.70  
                 24.62        51.28 (26.66)
        1:18.13 (26.85)     1:45.10 (26.97)
        2:12.11 (27.01)     2:39.30 (27.19)
        3:05.98 (26.68)     3:33.03 (27.05)
        3:59.53 (26.50)     4:24.70 (25.17)
  6 Faber, Hendrik         SR Queens (NC)       4:25.37    4:26.93  
                 24.39        51.25 (26.86)
        1:18.60 (27.35)     1:45.83 (27.23)
        2:13.11 (27.28)     2:39.36 (26.25)
        3:06.01 (26.65)     3:33.10 (27.09)
        4:00.55 (27.45)     4:26.93 (26.38)
  7 Soerensen, Jonas       JR Wingate           4:25.67    4:27.40  
                 24.68        51.76 (27.08)
        1:19.17 (27.41)     1:46.35 (27.18)
        2:13.72 (27.37)     2:40.87 (27.15)
        3:07.81 (26.94)     3:34.77 (26.96)
        4:01.59 (26.82)     4:27.40 (25.81)
  8 Hegazy, Mohamed        JR Queens (NC)       4:24.79    4:30.38  
                 24.43        51.31 (26.88)
        1:18.48 (27.17)     1:45.92 (27.44)
        2:13.49 (27.57)     2:40.90 (27.41)
        3:08.37 (27.47)     3:35.93 (27.56)
        4:03.52 (27.59)     4:30.38 (26.86)

Women’s 100 backstroke

Lauren Pareja was the quickest this morning and again was the only one to crack 53 seconds, her time of 52.98 good enough for the win. She pulled away in the last 50 from Queens’ Rachel Massaro. Cassie Wright of Nova Southeastern was third.

Event 23  Women 100 Yard Backstroke
==================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Pareja, Laura          JR Drury               52.93      52.98  
                 25.52        52.98 (27.46)
  2 Massaro, Rachel        SR Queens (NC)         53.44      53.18  
                 25.48        53.18 (27.70)
  3 Wright, Cassie         SR Nova S'eastern      54.24      53.73  
                 25.91        53.73 (27.82)
  4 McCoy, Katie           JR Indy                54.46      54.18  
                 26.36        54.18 (27.82)
  5 Baker, Lexie           SR Queens (NC)         54.89      54.60  
                 26.42        54.60 (28.18)
  6 Marks, Stephanie       SO Lindenwood          55.20      54.66  
                 26.54        54.66 (28.12)
  7 Maznytska, Vladyslava  SR Queens (NC)         54.94      55.07  
                 26.08        55.07 (28.99)
  8 De Cort, Melina        JR Grand Valley        55.15      55.72  
                 26.84        55.72 (28.88)

Men’s 100 backstroke

A tight prelims bestowed a surprise at night. Well two surprises.

The third seed from prelims, Giulio Burgnoni, surged in the final, using the fastest final 50 to clock in at 46.77 and earn the Delta State senior the victory. Tim Stollings, the 100 fly champ, was second, while 200 IM champ Emanuel Fava and Drury’s Nathan Bighetti tied for third in 47.07.

The second surprise? The fastest time of the whole shebang came from the B final: Karol Ostrowski, who failed to make the A final with a lackluster swim this morning, vented his anger with a 46.55, the quickest in the evening. It was good for ninth.

Event 24  Men 100 Yard Backstroke
==================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Brugnoni, Giulio       SR Delta State         47.08      46.77  
                 22.45        46.77 (24.32)
  2 Stollings, Tim         SO Findlay             46.96      46.97  
                 22.40        46.97 (24.57)
  3 Fava, Emanuel          JR Delta State         47.04      47.07  
                 22.55        47.07 (24.52)
  3 Bighetti, Nathan       JR Drury               47.41      47.07  
                 22.52        47.07 (24.55)
  5 Dyck, Brandon          SR Florida Southern    47.66      47.26  
                 22.82        47.26 (24.44)
  6 Aizenberg, Daniel      SO Florida Tech        47.53      47.27  
                 22.10        47.27 (25.17)
  7 Taylor, Lamar          FR Henderson St.       47.50      47.29  
                 22.90        47.29 (24.39)
  8 Howard, Finn           SO Queens (NC)         47.18      47.59  
                 22.65        47.59 (24.94)

Women’s 100 breaststroke

Danielle Melilli grabbed her second individual gold of the meet, going from the sixth seed after prelims to the victory in 1:01.32. Kailee Morgan or Carson-Newman was .12 back in 1:01.44. After six-tenths separated the top eight finishers in the morning, Melilli and Morgan ended up seventh-tenths ahead of the field at night. Third was Natalie Galluzzo of Truman State and Julia Augustsson of Tampa, tied at 1:02.28.

Event 25  Women 100 Yard Breaststroke
==================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Melilli, Danielle      SO Queens (NC)       1:02.31    1:01.32  
                 28.75      1:01.32 (32.57)
  2 Morgan, Kailee         SO Carson-Newman     1:02.25    1:01.44  
                 29.18      1:01.44 (32.26)
  3 Galluzzo, Natalie      SR Truman St.        1:02.27    1:02.28  
                 29.47      1:02.28 (32.81)
  3 Augustsson, Julia      SO TAMPA             1:02.58    1:02.28  
                 29.37      1:02.28 (32.91)
  5 Borgenheimer, Lily     JR Colorado Mesa     1:01.97    1:02.29  
                 29.37      1:02.29 (32.92)
  6 Best, Savanna          JR Nova S'eastern    1:02.14    1:02.35  
                 29.15      1:02.35 (33.20)
  7 Winnett, Lexie         SR Lindenwood        1:02.62    1:02.47  
                 29.52      1:02.47 (32.95)
  8 Tolman, Meghan         FR Biola University  1:02.18    1:03.22  
                 29.61      1:03.22 (33.61)

Men’s 100 breaststroke

No one was able to get close to Joao Santos in prelims. Not so in finals.

Santos, a senior from Emmanuel, and Lindenwood senior Gerald Brown tied for the victory in 52.77. Santos was first at the 50 by fourth-tenths, but Brown delivered the fastest second 50 (27.96) to get to the wall even with Santos.

McKendree freshman Filipe Pinhiero took third place.

Event 26  Men 100 Yard Breaststroke
==================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Brown, Gerald          SR Lindenwood          53.43      52.77  
                 24.81        52.77 (27.96)
  1 Santos, Joao           SR Emmanuel            52.40      52.77  
                 24.33        52.77 (28.44)
  3 Pinheiro, Filipe       FR McKendree           53.83      53.48  
                 25.55        53.48 (27.93)
  4 Elgayar, Mahmoud       JR Colorado Mesa       53.95      53.54  
                 25.11        53.54 (28.43)
  5 Nowodworski, Dawid     JR Drury               53.56      53.88  
                 24.75        53.88 (29.13)
  6 Zuchowicz, Jan         SR Indy                53.76      54.01  
                 24.95        54.01 (29.06)
  7 Delkeskamp, Jan        JR Queens (NC)         53.89      54.04  
                 25.19        54.04 (28.85)
  8 Camera, Roberto        SO NMU                 54.02      54.12  
                 25.21        54.12 (28.91)

Women’s 200 butterfly

After pulling a surprise in the 200 free Thursday night, Paige Mikesell had a surprise pulled on her in the 200 fly Friday. Celeste Turner, the fourth seed out of prelims from Delta State, charged early and hung on to win the race in 1:58.29. Second was IUPs Mikesell, the fastest seed this morning by nearly a second who still cut time to 1:58.92. Indy’s Marizel van Jaarsveld was second in 1:58.97 no one else cracking two minutes.

Event 27  Women 200 Yard Butterfly
==================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Turner, Celeste        JR Delta State       2:01.01    1:58.29  
                 26.77        56.65 (29.88)
        1:27.25 (30.60)     1:58.29 (31.04)
  2 Mikesell, Paige        JR IUP               1:59.13    1:58.92  
                 27.21        57.34 (30.13)
        1:27.73 (30.39)     1:58.92 (31.19)
  3 Van Jaarsveld, Marize  SR Indy              2:00.10    1:58.97  
                 26.75        57.18 (30.43)
        1:28.37 (31.19)     1:58.97 (30.60)
  4 Jensen, Cecilie        SR Carson-Newman     2:01.79    2:00.56  
                 27.60        58.28 (30.68)
        1:29.62 (31.34)     2:00.56 (30.94)
  5 Lange, Sophie          FR Queens (NC)       2:00.78    2:00.89  
                 27.20        57.80 (30.60)
        1:29.14 (31.34)     2:00.89 (31.75)
  6 Tennant, Kayla         JR Queens (NC)       2:01.05    2:01.38  
                 27.01        57.36 (30.35)
        1:29.20 (31.84)     2:01.38 (32.18)
  7 Sherwood, Courtney     JR TAMPA             2:01.44    2:02.36  
                 27.39        58.53 (31.14)
        1:30.42 (31.89)     2:02.36 (31.94)
  8 Martelli, Lucia        SR Delta State       2:01.59    2:03.02  
                 26.92        57.54 (30.62)
        1:29.56 (32.02)     2:03.02 (33.46)

Men’s 200 butterfly

Queens’ Alex Kunert pulled away in the final 50 yards to get the victory and defend his top seed, a time of 1:42.85 just .03 quicker than what he turned in with a very fast morning swim.

Second was Wingate’s Iran Almeida, who kept it close in 1:44.50, though Kunert pulled away with a 27.88 final 50 to Almeida’s 28.36. Third was Kunert’s teammate Yannick Plasil, using a 27.41 final 50 go jump past Drury’s Dominik Karacic into third.

Event 28  Men 200 Yard Butterfly
==================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Kunert, Alex           JR Queens (NC)       1:42.88    1:42.85  
                 22.46        48.40 (25.94)
        1:14.97 (26.57)     1:42.85 (27.88)
  2 Almeida, Iran          SR Wingate           1:44.80    1:43.50  
                 23.11        49.34 (26.23)
        1:15.14 (25.80)     1:43.50 (28.36)
  3 Plasil, Yannick        FR Queens (NC)       1:45.39    1:44.60  
                 23.21        49.78 (26.57)
        1:17.19 (27.41)     1:44.60 (27.41)
  4 Karacic, Dominik       SO Drury             1:45.52    1:44.63  
                 22.99        49.58 (26.59)
        1:17.10 (27.52)     1:44.63 (27.53)
  5 Winiatowski, Patryk    SO Lindenwood        1:47.29    1:46.51  
                 23.91        51.25 (27.34)
        1:18.99 (27.74)     1:46.51 (27.52)
  6 Huffman, Andy          JR Missouri S & T    1:46.50    1:46.55  
                 24.16        51.23 (27.07)
        1:18.77 (27.54)     1:46.55 (27.78)
  7 Brown, James           JR Drury             1:47.34    1:47.15  
                 24.01        51.35 (27.34)
        1:19.49 (28.14)     1:47.15 (27.66)
  8 Bernotti, Miguel       SR Florida Southern  1:47.06    1:47.77  
                 23.85        51.20 (27.35)
        1:19.38 (28.18)     1:47.77 (28.39)

Women’s 3-meter diving

Graycn Segard added a second diving title, again by a miniscule margin. After a .05-point victory in one-meter, this time she won by a full point, but not much more. She scored 487.15 to outdistance herself from Madison Brinkman of St. Cloud State (485.50). Third was West Florida’s Kelsey DeJesus.

 Event 29  Women 3 mtr Diving
=========================================================================
     NCAA DII: N 555.70  3/14/2015 Elizabeth Rawlings, Wayne State
         Meet: M 555.70  3/14/2015 Elizabeth Rawlings, Wayne State
    Name                 Year School            Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                             === Finals ===                              
 
  1 Graycn Segard             Grand Valley       474.00     487.15   20  
  2 Madison Brinkman          St. Cloud St.-M    443.10     485.50   17  
  3 Kelsey DeJesus            West Florida       450.65     470.70   16  
  4 Nicole Taormina           Grand Valley       462.30     468.05   15  
  5 Mandy Baird               NMU                442.20     458.40   14  
  6 Mikaela Starr             Indy               428.50     444.40   13  
  7 Katie Werkema             Lindenwood         424.10     422.00   12  
  8 Alyssa Doherty            St. Cloud St.-M    440.20     421.50   11

Women’s 800 free relay

Queens ended the night by emphatically extending its already large lead with a relay triumph. The foursome of Giulia Grasso, Hannah Foster, Anna De Boer and Francesca Bains went 7:16.98, 4.5 seconds faster than the field. Indy was second with Lindenwood third. With Drury falling to fourth, the lead entering the last day of the meet is nearly 200 points.

 Event 30  Women 800 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
     NCAA DII: N 7:12.96  2/10/2016 Queens (NC)
                          Castro Ortega, Arakelian, Lorda, Stevens
         Meet: M 7:14.69  3/13/2015 Queens (NC)
                          Castro Ortega, Gordy, Stevens, Arakelian
    School                                 Seed     Finals Points 
==================================================================================
  1 Queens (NC)                         7:17.87    7:16.98   40  
     1) Grasso, Giulia SO             2) Foster, Hannah JR            
     3) De Boer, Anna JR              4) Bains, Francesca SR          
                 25.47        52.79 (52.79)
      1:20.36 (1:20.36)   1:48.10 (1:48.10)
        2:13.23 (25.13)     2:40.94 (52.84)
      3:09.41 (1:21.31)   3:37.48 (1:49.38)
        4:02.38 (24.90)     4:30.47 (52.99)
      4:59.26 (1:21.78)   5:28.35 (1:50.87)
        5:53.35 (25.00)     6:20.77 (52.42)
      6:48.88 (1:20.53)   7:16.98 (1:48.63)
  2 Indy                                7:23.06    7:21.54   34  
     1) McCoy, Katie JR               2) Vaselli, Leticia SO          
     3) Van Jaarsveld, Marizel SR     4) Caylor, Krystal SR           
                 25.90        53.44 (53.44)
      1:21.72 (1:21.72)   1:50.13 (1:50.13)
        2:14.88 (24.75)     2:42.88 (52.75)
      3:11.36 (1:21.23)   3:40.52 (1:50.39)
        4:05.89 (25.37)     4:33.75 (53.23)
      5:02.67 (1:22.15)   5:30.62 (1:50.10)
        5:55.81 (25.19)     6:23.71 (53.09)
      6:52.45 (1:21.83)   7:21.54 (1:50.92)
  3 Lindenwood                          7:24.12    7:25.83   32  
     1) Rimmereide, Camilla SO        2) Maruszczyk, Beata SO         
     3) Rodrigues, Leticia Maria SR   4) Hellenschmidt, Jana JR       
                 26.01        53.89 (53.89)
      1:22.30 (1:22.30)   1:50.90 (1:50.90)
        2:16.67 (25.77)     2:45.20 (54.30)
      3:13.92 (1:23.02)   3:41.92 (1:51.02)
        4:08.00 (26.08)     4:36.43 (54.51)
      5:05.65 (1:23.73)   5:35.11 (1:53.19)
        6:00.86 (25.75)     6:28.51 (53.40)
      6:57.21 (1:22.10)   7:25.83 (1:50.72)
  4 Drury                               7:23.56    7:26.21   30  
     1) Cross, Bec JR                 2) Reinertsen, Karianne JR      
     3) Harris, Mackenzie JR          4) Weber, Allison JR            
                 25.64        53.69 (53.69)
      1:22.19 (1:22.19)   1:50.22 (1:50.22)
        2:15.77 (25.55)     2:43.84 (53.62)
      3:12.45 (1:22.23)   3:41.11 (1:50.89)
        4:06.80 (25.69)     4:35.23 (54.12)
      5:04.45 (1:23.34)   5:33.58 (1:52.47)
        5:59.33 (25.75)     6:27.70 (54.12)
      6:56.76 (1:23.18)   7:26.21 (1:52.63)
  5 Colorado Mesa                       7:22.40    7:28.40   28  
     1) White, Lauren SO              2) Wright, Kelsea JR            
     3) Matoskova, Katerina FR        4) Borgenheimer, Lily JR        
                 25.36        53.17 (53.17)
      1:22.34 (1:22.34)   1:51.53 (1:51.53)
        2:17.42 (25.89)     2:45.30 (53.77)
      3:13.65 (1:22.12)   3:42.69 (1:51.16)
        4:07.95 (25.26)     4:36.32 (53.63)
      5:05.53 (1:22.84)   5:34.98 (1:52.29)
        6:01.05 (26.07)     6:29.62 (54.64)
      6:58.81 (1:23.83)   7:28.40 (1:53.42)
  6 Carson-Newman                            NT    7:28.64   26  
     1) Peden, Rachel SO              2) Jensen, Cecilie SR           
     3) Ginn, Meredith JR             4) Compagner, Manon SO          
                 26.60        55.45 (55.45)
      1:24.62 (1:24.62)   1:53.16 (1:53.16)
        2:18.58 (25.42)     2:46.76 (53.60)
      3:14.72 (1:21.56)   3:43.41 (1:50.25)
        4:08.67 (25.26)     4:37.09 (53.68)
      5:06.60 (1:23.19)   5:36.88 (1:53.47)
        6:01.74 (24.86)     6:29.92 (53.04)
      6:59.10 (1:22.22)   7:28.64 (1:51.76)

Men’s 800 free relay

The battle was more pitched in the men’s relay, befitting the team race, but it still left Queens on top. Seeded within a second of each other, Queens pulled away on the second leg, the team of Balazs Berecz, Skyler Cook-Weeks, Luke Erwee and Alex Kunert going 6:22.59 for the win. Drury was second in 6:23.89 (Karol Ostrowski made it interesting with a 1:32.45 off the end). Grand Valley was third.

It leaves Queens up by 65 points after three days.

 Event 31  Men 800 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
     NCAA DII: N 6:18.46  3/10/2017 Queens (NC)
                          Dreesens, Pijulet, Kusch, Arakelian
         Meet: M 6:18.46  3/10/2017 Queens (NC)
                          Dreesens, Pijulet, Kusch, Arakelian
    School                                 Seed     Finals Points 
==================================================================================
  1 Queens (NC)                         6:29.09    6:22.59   40  
     1) Berecz, Balazs FR             2) Cook-Weeks, Skyler JR        
     3) Erwee, Luke JR                4) Kunert, Alex JR              
                 22.19        46.65 (46.65)
      1:11.86 (1:11.86)   1:36.77 (1:36.77)
        1:58.71 (21.94)     2:23.12 (46.35)
      2:47.85 (1:11.08)   3:12.66 (1:35.89)
        3:34.61 (21.95)     3:59.01 (46.35)
      4:24.20 (1:11.54)   4:49.26 (1:36.60)
        5:10.45 (21.19)     5:34.05 (44.79)
      5:58.35 (1:09.09)   6:22.59 (1:33.33)
  2 Drury                               6:29.75    6:23.89   34  
     1) Wahby, Ahmed SR               2) Vandergraaf, Ean JR          
     3) Karacic, Dominik SO           4) Ostrowski, Karol FR          
                 22.14        46.72 (46.72)
      1:11.96 (1:11.96)   1:37.48 (1:37.48)
        1:59.83 (22.35)     2:24.25 (46.77)
      2:49.38 (1:11.90)   3:15.08 (1:37.60)
        3:37.01 (21.93)     4:01.45 (46.37)
      4:26.51 (1:11.43)   4:51.44 (1:36.36)
        5:12.77 (21.33)     5:35.79 (44.35)
      5:59.31 (1:07.87)   6:23.89 (1:32.45)
  3 Grand Valley                        6:35.37    6:30.09   32  
     1) Miret Sala, Roger SO          2) Hawkins, Keegan JR           
     3) Saura Armengol, Oscar SR      4) Hieber, Eric FR              
                 22.66        47.16 (47.16)
      1:11.83 (1:11.83)   1:36.45 (1:36.45)
        1:58.16 (21.71)     2:22.87 (46.42)
      2:48.52 (1:12.07)   3:14.56 (1:38.11)
        3:35.79 (21.23)     4:00.09 (45.53)
      4:26.03 (1:11.47)   4:52.35 (1:37.79)
        5:14.29 (21.94)     5:38.92 (46.57)
      6:04.64 (1:12.29)   6:30.09 (1:37.74)
  4 Wingate                             6:31.46    6:30.95   30  
     1) Snitko, Marcel SO             2) Ohnov, Viacheslav JR         
     3) Hathcock, Ethan SO            4) Almeida, Iran SR             
                 22.78        47.38 (47.38)
      1:12.08 (1:12.08)   1:36.63 (1:36.63)
        1:58.56 (21.93)     2:23.16 (46.53)
      2:48.47 (1:11.84)   3:14.01 (1:37.38)
        3:36.17 (22.16)     4:01.28 (47.27)
      4:26.88 (1:12.87)   4:51.94 (1:37.93)
        5:14.31 (22.37)     5:39.26 (47.32)
      6:04.70 (1:12.76)   6:30.95 (1:39.01)
  5 Lindenwood                          6:33.76    6:32.26   28  
     1) Mateos-Mongelo, Matheo FR     2) Winiatowski, Patryk SO       
     3) Linder, Zach SR               4) Jaworski, Vincent SO         
                 22.83        47.48 (47.48)
      1:12.67 (1:12.67)   1:37.65 (1:37.65)
        1:59.25 (21.60)     2:24.25 (46.60)
      2:49.41 (1:11.76)   3:14.56 (1:36.91)
        3:35.80 (21.24)     4:00.56 (46.00)
      4:26.84 (1:12.28)   4:53.58 (1:39.02)
        5:15.68 (22.10)     5:40.07 (46.49)
      6:05.95 (1:12.37)   6:32.26 (1:38.68)
  6 McKendree                           6:34.40    6:33.38   26  
     1) Skinner, Xander SR            2) Lichinsky, Gregg JR          
     3) Carey, DaVante SO             4) Dalu, Fabio SO               
                 22.90        47.52 (47.52)
      1:12.46 (1:12.46)   1:37.32 (1:37.32)
        1:59.00 (21.68)     2:24.17 (46.85)
      2:49.28 (1:11.96)   3:13.78 (1:36.46)
        3:36.38 (22.60)     4:01.79 (48.01)
      4:28.49 (1:14.71)   4:56.13 (1:42.35)
        5:18.33 (22.20)     5:42.94 (46.81)
      6:08.20 (1:12.07)   6:33.38 (1:37.25)