Gianluca Urlando Breaks 100 Fly NAG Record at Juniors West Prelims

Photo Courtesy: Peter H. Bick

Gianluca Urlando set a new 15-16 National Age Group record this morning during prelims of the 100 fly at the 2018 Junior National Championships – West. His time of 45.97 erased the former mark of 46.23 set by Michael Andrew in 2015 and he is now the youngest swimmer to ever crack the 46-second barrier. He also owns the NAG record in the 100m fly.

Click here for full results.

Read below for a recap of Juniors West day 3 prelims. Finals will begin tonight at 6:00 p.m. CST (7:00 p.m. EST).

Women’s 400 IM

After taking second in the 500 free last night, Magnolia Aquatics’ Kaitlynn Sims will be the top seed in the women’s 400 IM tonight. The Michigan commit dropped just over three seconds from her entry time to post a prelims swim of 4:13.15.

After breaking the 200 IM meet record last night, Crow Canyon’s Zoie Hartman will aim to complete the IM sweep at this meet, and she is seeded second headed into tonight’s final with a seed time of 4:15.01. Bellevue’s Sarah Dimeco is the third seed with a time of 4:15.44.

Event 13  Women 400 Yard IM
==================================================================
     Jrs West: * 4:05.25  12/13/2013Ella Eastin, SOCAL Aquatics A
  SC Jrs Meet: # 4:02.51  12/9/2016 Brooke Forde, Lakeside ST
    13-14 NAG:   4:08.44  2004      Katie Hoff
    15-16 NAG:   4:00.62  2008      Dagny Knutson
    17-18 NAG:   3:58.40  2016      Ella Eastin
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Sims, Kaitlynn         18 Magnolia Aquatic  4:16.40    4:13.15  
    r:+0.89  28.27      1:00.06 (31.79)
        1:32.59 (32.53)     2:04.02 (31.43)
        2:40.95 (36.93)     3:15.95 (35.00)
        3:45.17 (29.22)     4:13.15 (27.98)
  2 Hartman, Zoie          17 Crow Canyon Coun  4:17.00    4:15.01  
    r:+0.81  27.20        58.19 (30.99)
        1:30.71 (32.52)     2:02.34 (31.63)
        2:37.83 (35.49)     3:14.19 (36.36)
        3:44.85 (30.66)     4:15.01 (30.16)
  3 Dimeco, Sarah          17 Bellevue Club Sw  4:15.83    4:15.44  
    r:+0.77  26.97        57.31 (30.34)
        1:29.64 (32.33)     2:01.32 (31.68)
        2:38.90 (37.58)     3:17.19 (38.29)
        3:46.87 (29.68)     4:15.44 (28.57)
  4 Looney, Lindsay        17 Metroplex Aquati  4:19.94    4:15.69  
    r:+0.67  26.69        58.62 (31.93)
        1:30.80 (32.18)     2:03.04 (32.24)
        2:40.72 (37.68)     3:18.14 (37.42)
        3:47.29 (29.15)     4:15.69 (28.40)
  5 Fiorilli, Ashlyn       17 Texas Ford Aquat  4:15.53    4:15.78  
    r:+0.79  27.53        58.09 (30.56)
        1:30.94 (32.85)     2:02.51 (31.57)
        2:39.82 (37.31)     3:17.12 (37.30)
        3:47.13 (30.01)     4:15.78 (28.65)
  6 Pittard, Charity       18 Boise YMCA Swim-  4:18.23    4:15.99  
    r:+0.73  27.87        59.80 (31.93)
        1:32.85 (33.05)     2:05.06 (32.21)
        2:40.43 (35.37)     3:16.61 (36.18)
        3:47.26 (30.65)     4:15.99 (28.73)
  7 Davey, Gillian         17 Central Iowa Aqu  4:13.26    4:16.91  
    r:+0.76  27.70        59.11 (31.41)
        1:32.75 (33.64)     2:05.89 (33.14)
        2:40.95 (35.06)     3:16.48 (35.53)
        3:47.16 (30.68)     4:16.91 (29.75)
  8 Van Berkom, Megan      16 Springfield YMCA  4:17.48    4:17.21  
    r:+0.75  26.94        58.27 (31.33)
        1:31.53 (33.26)     2:03.99 (32.46)
        2:40.70 (36.71)     3:17.63 (36.93)
        3:47.82 (30.19)     4:17.21 (29.39)

Men’s 400 IM

DU Hilltoppers’ Will Goodwin, who is headed off to Missouri next fall, shaved about a second from his previous lifetime best to post a morning swim of 3:51.79 to have a second swim in the middle lane tonight during finals.

Scottsdale’s Jordan Tiffany, who finished eighth in the 200 IM last night, finished right behind Goodwin in 3:51.93 for the second seed. La Mirada’s Kevin Vargas rounds out the top three heading into finals with a time of 3:52.04.

Event 14  Men 400 Yard IM
==================================================================
     Jrs West: * 3:44.26  12/13/2013Curtis Ogren, Palo Alto Stanfo
  SC Jrs Meet: # 3:43.64  12/8/2017 Kieran Smith, Ridgefield Aquat
    13-14 NAG:   3:51.54  2018      Tyler Lu
    15-16 NAG:   3:42.08  2002      Michael Phelps
    17-18 NAG:   3:37.52  2015      Andrew Seliskar
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Goodwin, Will          18 DU Hilltoppers-C  3:52.89    3:51.79  
             24.96        53.69 (28.73)
        1:23.74 (30.05)     1:53.01 (29.27)
        2:24.99 (31.98)     2:57.62 (32.63)
        3:24.90 (27.28)     3:51.79 (26.89)
  2 Tiffany, Jordan        16 Scottsdale Aquat  4:34.35L   3:51.93  
             24.40        53.42 (29.02)
        1:22.11 (28.69)     1:51.35 (29.24)
        2:24.55 (33.20)     2:57.97 (33.42)
        3:25.54 (27.57)     3:51.93 (26.39)
  3 Vargas, Kevin          17 La Mirada Armada  3:49.61    3:52.04  
             25.03        53.44 (28.41)
        1:24.29 (30.85)     1:54.82 (30.53)
        2:26.01 (31.19)     2:58.33 (32.32)
        3:25.69 (27.36)     3:52.04 (26.35)
  4 Schreiber, Jason       17 Mission Viejo Na  3:53.09    3:53.17  
             25.29        53.76 (28.47)
        1:24.05 (30.29)     1:54.38 (30.33)
        2:25.92 (31.54)     2:57.79 (31.87)
        3:25.84 (28.05)     3:53.17 (27.33)
  5 Tan, Zachary           15 Phoenix Swim Clu  4:26.57L   3:53.59  
             24.36        53.24 (28.88)
        1:23.80 (30.56)     1:53.69 (29.89)
        2:25.25 (31.56)     2:57.97 (32.72)
        3:26.32 (28.35)     3:53.59 (27.27)
  6 Hoagland, Jack         18 Charger Aquatics  3:54.09    3:53.82  
             24.83        53.76 (28.93)
        1:23.78 (30.02)     1:53.13 (29.35)
        2:26.11 (32.98)     3:00.15 (34.04)
        3:27.72 (27.57)     3:53.82 (26.10)
  7 Miller, Ben            18 Tigard Tualatin-  3:57.50    3:54.28  
             25.08        52.03 (26.95)
        1:21.19 (29.16)     1:51.26 (30.07)
        2:24.05 (32.79)     2:59.32 (35.27)
        3:26.65 (27.33)     3:54.28 (27.63)
  8 Jones, Jed Michael     16 Metroplex Aquati  3:57.86    3:54.36  
             25.20        53.96 (28.76)
        1:23.22 (29.26)     1:52.19 (28.97)
        2:26.27 (34.08)     3:00.61 (34.34)
        3:28.04 (27.43)     3:54.36 (26.32)

Women’s 100 Fly

Magnolia Aquatics earned another top seed for tonight, this time from Lillie Nordmann in the women’s 100 fly. She shaved two-tenths from her entry time

Nordmann led the charge of only three swimmers under the 53-second barrier this morning. Fort Collins’ Coleen Gillilan, who earned the bronze last night in the 200 IM, is the second seed in 52.85 while Bellevue’s Gabby Dang is close behind in 52.88 for third.

Event 15  Women 100 Yard Butterfly
==================================================================
     Jrs West: * 51.73  12/9/2016 Regan Smith, Riptide Swim Tea
  SC Jrs Meet: # 51.73  12/9/2016 Regan Smith, Riptide
    13-14 NAG:   51.73  2016      Regan Smith
    15-16 NAG:   51.08  2014      Beata Nelson
    17-18 NAG:   51.02  2016      Annie Ochitwa
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Nordmann, Lillie       16 Magnolia Aquatic    52.81      52.61  
    r:+0.72  24.85        52.61 (27.76)
  2 Gillilan, Coleen       17 Fort Collins Are    52.00      52.85  
    r:+0.67  24.82        52.85 (28.03)
  3 Dang, Gabby            18 Bellevue Club Sw    52.58      52.88  
    r:+0.67  24.83        52.88 (28.05)
  4 Sticklen, Emma         16 Katy Aquatic Tea    52.38      53.13  
    r:+0.69  24.32        53.13 (28.81)
  5 Kozan, Justina         14 Brea Aquatics-CA    52.83      53.38  
    r:+0.69  25.03        53.38 (28.35)
  6 Melton, Kobie          18 Univ Arkansas Sw    53.48      53.44  
    r:+0.67  24.65        53.44 (28.79)
  7 Gillilan, Renee        14 Fort Collins Are    54.20      53.48  
    r:+0.63  24.74        53.48 (28.74)
  8 Koh, Zephy             17 Brea Aquatics-CA    53.23      53.63  
    r:+0.75  25.09        53.63 (28.54)

Men’s 100 Fly

Urlando lit the pool on fire this morning after posting a time of 45.97 in the 100 fly for a new 15-16 National Age Group record. He became the youngest swimmer to ever break the 46-barrier in the event. The high school junior and future Georgia Bulldog will swim in the middle lane tonight during finals for a chance to lower the record again.

Peak Swimming’s Ethan Hu, last night’s 200 IM third-place finisher, grabbed the second seed in 46.97 while Sooner’s Aidan Hayes dropped nearly a full second from his entry time to swim on the other side of Urlando in 47.50.

Event 16  Men 100 Yard Butterfly
==================================================================
     Jrs West: * 45.46  12/11/2015Ryan Hoffer, Scottsdale Aquat
  SC Jrs Meet: # 45.46  12/11/2015Ryan Hoffer, Scottsdale AC
    13-14 NAG:   46.95  2014      Michael Andrew
    15-16 NAG:   46.23  2015      Michael Andrew
    17-18 NAG:   44.91  2010      Thomas Shields
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Urlando, Gianluca      16 DART Swimming-SN    46.70      45.97  
             21.51        45.97 (24.46)
  2 Hu, Ethan              16 Peak Swimming-PC    46.86      46.97  
             22.06        46.97 (24.91)
  3 Hayes, Aiden           15 Sooner Swim Club    48.33      47.50  
             21.94        47.50 (25.56)
  4 Lee, Connor            17 Rosemead Rapids-    47.33      47.62  
             22.27        47.62 (25.35)
  5 Syrkin, Danny          16 Rose Bowl Aquati    47.48      47.77  
             22.27        47.77 (25.50)
  6 Taner, Brooks          17 Palo Alto Stanfo    47.59      47.87  
             22.22        47.87 (25.65)
  7 Szabados, Bence        17 Chicago Wolfpack    49.56      47.91  
             22.28        47.91 (25.63)
  8 Lowe, Dalton           16 Spring Swim Team    48.69      48.06  
             22.20        48.06 (25.86)

Women’s 200 Free

Riptide’s Regan Smith continues to show her freestyle versatility this weekend and will be the top seed in the women’s 200 free. After breaking the meet record in the 500 free yesterday and moving to sixth all-time in the event, the sixteen-year-old cruised to the top spot in 1:45.61 this morning.

Longhorn’s Quinn Schaedler will also get a second swim after posting a time of 1:46.20 for the second spot while Santa Clara’s Nicole Olivia, last night’s 500 free bronze medalist, will be third in 1:46.32.

Event 17  Women 200 Yard Freestyle
==================================================================
     Jrs West: * 1:44.46  12/11/2015Katie Drabot, Ozaukee Aquatics
  SC Jrs Meet: # 1:43.64  12/9/2016 Isabel Ivey, Gator Swim Club
    13-14 NAG:   1:44.55  2010      Missy Franklin
    15-16 NAG:   1:42.03  2013      Katie Ledecky
    17-18 NAG:   1:40.31  2014      Missy Franklin
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Smith, Regan           16 Riptide-MN        1:44.49    1:45.61  
    r:+0.73  24.35        51.06 (26.71)
        1:18.13 (27.07)     1:45.61 (27.48)
  2 Schaedler, Quinn       16 Longhorn Aquatic  1:46.02    1:46.20  
    r:+0.70  25.46        52.39 (26.93)
        1:19.11 (26.72)     1:46.20 (27.09)
  3 Oliva, Nicole          16 Santa Clara Swim  1:47.35    1:46.32  
    r:+0.70  25.31        52.07 (26.76)
        1:19.16 (27.09)     1:46.32 (27.16)
  4 Ristic, Ella           16 Irvine Novaquati  1:45.93    1:46.41  
    r:+0.81  25.31        51.98 (26.67)
        1:18.86 (26.88)     1:46.41 (27.55)
  5 Pearson, Samantha      17 Brea Aquatics-CA  1:46.27    1:46.68  
    r:+0.75  24.63        51.62 (26.99)
        1:19.12 (27.50)     1:46.68 (27.56)
  6 Spitz, Ayla            17 Irvine Novaquati  1:45.44    1:46.95  
    r:+0.92  25.43        52.66 (27.23)
        1:19.80 (27.14)     1:46.95 (27.15)
  7 Kozan, Justina         14 Brea Aquatics-CA  1:45.77    1:47.24  
    r:+0.70  24.99        52.01 (27.02)
        1:19.71 (27.70)     1:47.24 (27.53)
  8 Nordmann, Lillie       16 Magnolia Aquatic  1:48.04    1:47.42  
    r:+0.72  25.18        52.76 (27.58)
        1:20.33 (27.57)     1:47.42 (27.09)

Men’s 200 Free

After placing second in the 500 free, Edina’s Peter Larson will look for redemption later tonight as the top seed in the men’s 200 free. The Texas commit dropped almost a second from his entry time to post a prelims time of 1:35.32.

It’ll be a tight battle tonight as Longhorn’s Coby Carrozza, who edged out Larson for the 500 free title, will be the second seed in a close 1:35.37. Kamehameha’s Michael Petrides isn’t too far behind in 1:35.65 as the third seed.

Event 18  Men 200 Yard Freestyle
==================================================================
     Jrs West: * 1:33.67  12/13/2013Dylan Carter, Una TROJ-CA
  SC Jrs Meet: # 1:33.40  12/9/2016 Drew Kibler, Carmel Swim Club
    13-14 NAG:   1:38.24  2016      Destin Lasco
    15-16 NAG:   1:33.30  2017      Drew Kibler
    17-18 NAG:   1:32.18  2017      Maxime Rooney
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Larson, Peter          17 Edina Swim Club-  1:36.26    1:35.32  
             21.81        46.12 (24.31)
        1:10.75 (24.63)     1:35.32 (24.57)
  2 Carrozza, Coby         17 Longhorn Aquatic  1:36.76    1:35.37  
             22.10        45.73 (23.63)
        1:10.32 (24.59)     1:35.37 (25.05)
  3 Petrides, Michael      18 Kamehameha Swim-  1:36.25    1:35.65  
             22.45        46.52 (24.07)
        1:11.11 (24.59)     1:35.65 (24.54)
  4 Saunders, Max          17 Santa Clara Swim  1:56.03L   1:35.71  
             22.48        46.61 (24.13)
        1:10.93 (24.32)     1:35.71 (24.78)
  5 Dolan, Jack            17 Rockwood Swim Cl  1:34.78    1:36.10  
             21.64        45.87 (24.23)
        1:11.01 (25.14)     1:36.10 (25.09)
  6 Bathurst, Christian    18 Beach Cities Swi  1:38.17    1:36.46  
             22.64        46.76 (24.12)
        1:11.15 (24.39)     1:36.46 (25.31)
  7 Mefford, Colby         17 Sierra Marlins S  1:37.28    1:37.49  
             22.91        47.84 (24.93)
        1:12.58 (24.74)     1:37.49 (24.91)
  8 Thornbrue, Luke        17 Hillsboro Swim T  1:37.47    1:37.50  
             22.60        47.21 (24.61)
        1:12.55 (25.34)     1:37.50 (24.95)

Women’s 100 Breast

Hartman will get another second-swim tonight, this time in the women’s 100 breast. The seventeen-year-old posted a time of 1:00.56 for the middle lane tonight during finals.

The Dolphins Portland’s Kaitlyn Dobler will be the second seed in 1:00.99 and Gillilan will be third in 1:01.48. All three swimmers have already broken the minute-mark before.

Event 19  Women 100 Yard Breaststroke
==================================================================
     Jrs West: *   58.98  12/8/2017 Zoe Bartel, Fort Collins Are
  SC Jrs Meet: #   58.19  12/8/2017 Alexandra Walsh, Nashville Aquati
    13-14 NAG:   1:00.02  2015      Alexis Wenger
    15-16 NAG:     58.19  2017      Alex Walsh
    17-18 NAG:     58.10  2016      Miranda Tucker
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Hartman, Zoie          17 Crow Canyon Coun    59.66    1:00.56  
    r:+0.81  28.42      1:00.56 (32.14)
  2 Dobler, Kaitlyn        16 The Dolphins Por    59.17    1:00.99  
    r:+0.68  28.83      1:00.99 (32.16)
  3 Gillilan, Coleen       17 Fort Collins Are    59.59    1:01.48  
    r:+0.67  28.94      1:01.48 (32.54)
  4 Xanthos, Kiara         14 Texas Ford Aquat  1:02.76    1:01.56  
    r:+0.71  29.10      1:01.56 (32.46)
  5 Jew, Ellie             17 Lake Oswego Swim  1:01.16    1:01.61  
    r:+0.67  29.02      1:01.61 (32.59)
  6 Chen, Edenna           17 Colorado Springs  1:01.86    1:01.63  
    r:+0.68  29.12      1:01.63 (32.51)
  7 Bennin, Grace          17 Madison Aquatic-  1:00.65    1:01.84  
    r:+0.67  28.68      1:01.84 (33.16)
  8 Julia, Melanie         16 Palo Alto Stanfo  1:02.17    1:01.87  
    r:+0.74  29.40      1:01.87 (32.47)

Men’s 100 Breast

Eastern Iowa Swim Federation’s Forrest Frazier took off exactly one second from his lifetime best to take the top seed in the men’s 100 breast. Only a high school junior, Frazier recently committed to Cal and posted an impressive 53.16.

Only four-hundredths back for the second seed is St. Charles’ Will Mhyre in 53.20. Team Rebel’s AJ Pouch sits in third after posting a time of 53.71 this morning.

Event 20  Men 100 Yard Breaststroke
==================================================================
     Jrs West: * 52.21  12/11/2015Michael Andrew, Indie Swimming
  SC Jrs Meet: # 52.21  12/11/2015Michael Andrew, Indie Swimming
    13-14 NAG:   53.06  2014      Reece Whitley
    15-16 NAG:   51.75  2015      Michael Andrew
    17-18 NAG:   51.16  2018      Reece Whitley
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Frazier, Forrest       16 Eastern Iowa Swi    54.16      53.16  
             25.07        53.16 (28.09)
  2 Myhre, Will            18 St Charles Swim-    54.13      53.20  
             25.06        53.20 (28.14)
  3 Pouch, AJ              18 Team Rebel Aquat    54.21      53.71  
             25.57        53.71 (28.14)
  4 Dang, Ethan            16 King Aquatic Clu    53.65      53.92  
             25.27        53.92 (28.65)
  5 Blinkman, Shane        17 St Croix Swim Cl    54.96      54.29  
             25.53        54.29 (28.76)
  6 Worth, Daniel          16 Empire KC Swim C    55.12      54.45  
             25.51        54.45 (28.94)
  7 Flores, Alejandro      16 West Coast Aquat    55.17      54.71  
             25.97        54.71 (28.74)
  8 Houseman, Kevin        17 Bainbridge Islan    54.69      54.76  
             25.61        54.76 (29.15)

Women’s 100 Back

200 IM runner-up Katharine Berkoff dominated the women’s 100 back this morning and will handily be the top seed tonight. Berkoff, who just committed to NC State, dropped just over a second from her previous best to post a time of 50.83. She will be eyeing Amy Bilquist‘s 17-18 NAG record of 50.50.

Aquajets’ Isabelle Stadden will be the second seed in 52.29 and Buenaventura’s Tea Laughlin also got under the 53-second mark in 52.58 to round out the top three qualifiers for tonight.

Event 21  Women 100 Yard Backstroke
==================================================================
     Jrs West: * 51.09  12/9/2016 Regan Smith, Riptide Swim Tea
  SC Jrs Meet: # 51.09  12/9/2016 Regan Smith, Riptide
    13-14 NAG:   51.09  2016      Regan Smith
    15-16 NAG:   50.84  2018      Regan Smith
    17-18 NAG:   50.50  2016      Amy Bilquist
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Berkoff, Katharine     17 Missoula Aquatic    51.93      50.83* 
             24.76        50.83 (26.07)
  2 Stadden, Isabelle      16 Aquajets Swim Te    51.33      52.29  
             25.54        52.29 (26.75)
  3 Laughlin, Tea          16 Buenaventura Swi    52.77      52.58  
             25.38        52.58 (27.20)
  4 Sticklen, Emma         16 Katy Aquatic Tea    53.36      53.24  
             25.24        53.24 (28.00)
  5 Rees, Meredith         17 Pikes Peak Athle    54.21      53.66  
             26.02        53.66 (27.64)
  6 Crisera, Alexandra     17 Beach Cities Swi    52.87      53.80  
             26.40        53.80 (27.40)
  7 Kosturos, Sophia       18 Crow Canyon Coun    54.75      53.87  
             26.31        53.87 (27.56)
  8 Cosgrove, Zoe          17 DART Swimming-SN    54.12      53.89  
             25.76        53.89 (28.13)

Men’s 100 Back

It was a busy morning for Urlando, who will also be the top seed in the men’s 100 back. He snuck under the 46-second mark for the first time in his young career to take the top spot tonight in 45.99. He’ll be chasing the 15-16 NAG record of 45.93 set by Destin Lasco earlier this year.

Hayes will also have another A-final appearance after dropping two seconds from his entry time to finish second in 47.27. Billings’ Ethan Harder, who took fourth in the 200 IM, is the third seed in 47.74.

Event 22  Men 100 Yard Backstroke
==================================================================
     Jrs West: * 45.58  12/11/2015Ryan Hoffer, Scottsdale Aquat
  SC Jrs Meet: # 45.48  12/11/2015Ryan Hoffer, Scottsdale AC
    13-14 NAG:   47.83  2014      Michael Andrew
    15-16 NAG:   45.93  2018      Destin Lasco
    17-18 NAG:   44.63  2014      Ryan Murphy
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Urlando, Gianluca      16 DART Swimming-SN    46.83      45.99  
             22.38        45.99 (23.61)
  2 Hayes, Aiden           15 Sooner Swim Club    49.23      47.26  
             22.45        47.26 (24.81)
  3 Harder, Ethan          18 Billings Aquatic    47.59      47.74  
             23.04        47.74 (24.70)
  4 Dolan, Jack            17 Rockwood Swim Cl    47.10      47.81  
             23.25        47.81 (24.56)
  5 Larson, Peter          17 Edina Swim Club-    48.18      47.85  
             23.14        47.85 (24.71)
  6 Lierz, Harrison        16 Una EA-CO           48.61      48.39  
             23.45        48.39 (24.94)
  7 Dalmacio, Ronald       14 Rose Bowl Aquati    49.94      48.64  
             23.19        48.64 (25.45)
  8 Olson, Gavin           17 Foothills Swim T    48.05      48.67  
             23.76        48.67 (24.91)
3 Comments

3 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Author: Chandler Brandes

avatar
Chandler Brandes is a senior at the University of Vermont where she is majoring in Public Communication and double minoring in Coaching and Sports Management. She is a former swimmer for the Catamounts and this is her fourth year on board with Swimming World.

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here