Aussie Stars Cruise Prelim Swims on Day Four of Pan Pacific Trials

Photo Courtesy: Swimming Australia

Australian swim stars Ariarne Titmus, Mack Horton, Emma McKeon, Grant Irvine and more all put together a relaxed morning session on day four of the 2018 Australian Pac Pacific Trials.

Many swimmers, however, were at or under their preliminary/semi-final times from the recent Commonwealth Games where the Aussies shook up the world rankings. A quick swim or two in tonight’s finals is not out of the question.

Men’s 200 IM MC Prelims

Day four prelims started off with the men’s multi-class 200 IM. Matthew Levy (2:37.08) narrowly out-scored Timothy Disken (2:19.35) by just two multi-class points to earn the top seed. Timothy Hodge earn the third seed in 2:20.55 while Liam Schluter swam the fastest race in 2:17.74.

 Event 29  Men 12 & Over 200 LC Metre IM Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims  MCPS       
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 LEVY, MATTHEW S  31 NSYD              2:35.35    2:37.08   883  
    r:+0.84  33.01      1:14.15 (41.14)
        2:01.57 (47.42)     2:37.08 (35.51)
  2 DISKEN, TIMOTHY  21 PLC               2:19.53    2:19.35   881  
    r:+0.71  29.94      1:06.48 (36.54)
        1:47.08 (40.60)     2:19.35 (32.27)
  3 HODGE, TIMOTHY   17 AUBN              2:21.00    2:20.55   859  
    r:+0.68  30.05      1:05.15 (35.10)
        1:48.14 (42.99)     2:20.55 (32.41)
  4 SCHLUTER, LIAM   19 KAWANA WATERS     2:15.76    2:17.74   821  
    r:+0.75  29.00      1:05.13 (36.13)
        1:46.29 (41.16)     2:17.74 (31.45)
  5 AUNGLES, JESSE   23 MARI              2:30.15    2:29.68   818  
    r:+0.73  31.93      1:09.78 (37.85)
        1:53.81 (44.03)     2:29.68 (35.87)
  6 IRELAND, JACK S  18 UQ                2:20.51    2:19.87   784  
    r:+0.76  29.07      1:05.25 (36.18)
        1:48.51 (43.26)     2:19.87 (31.36)
  7 GILSON, DARCY S  17 SNGL              2:21.70    2:20.73   770  
    r:+0.77  29.74      1:06.14 (36.40)
        1:45.81 (39.67)     2:20.73 (34.92)
  8 BRIGHT, ROHAN S  20 BAQU              2:42.89    2:44.64   767  
    r:+0.43  34.58      1:20.46 (45.88)
        2:06.20 (45.74)     2:44.64 (38.44)
  9 POWELL, LOGAN S  19 USC SPARTANS      2:24.83    2:26.06   765  
    r:+0.84  30.79      1:05.97 (35.18)
        1:52.45 (46.48)     2:26.06 (33.61)
 10 BETAR, RICKY SM  14 AUBN              2:15.51    2:21.84   752  
    r:+0.64  28.84      1:04.63 (35.79)
        1:48.79 (44.16)     2:21.84 (33.05)

Women’s 200 IM MC Prelims

Lake Patterson earned top honors in the first women’s event of the night. She had the second-fastest closing 50 to go 2:47.17. Katherine Downie blasted a 38.61 backstroke split to take second in these prelims in 2:35.82.

13-year-old Jasmine Greenwood rounded out the top three in 2:36.65, just off her personal best time. Also of note, Fraser Coast’s Keira Stephens dropped over twenty-four seconds to earn a lifetime best of 2:45.12 – she is seeded seventh headed into tonight’s final.

 Event 30  Women 12 & Over 200 LC Metre IM Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims  MCPS       
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 PATTERSON, LAKE  19 LAWNTON           2:42.93    2:47.17   813  
    r:+0.81  36.85      1:21.00 (44.15)
        2:11.00 (50.00)     2:47.17 (36.17)
  2 DOWNIE, KATHERI  22 PERC              2:31.81    2:35.82   804  
    r:+0.73  32.46      1:11.07 (38.61)
        1:59.36 (48.29)     2:35.82 (36.46)
  3 GREENWOOD, JASM  13 BBASC             2:34.97    2:36.65   791  
    r:+0.75  31.63      1:13.22 (41.59)
        1:59.58 (46.36)     2:36.65 (37.07)
  4 SCOTT, MADELEIN  25 NUN               2:39.01    2:40.47   782  
    r:+0.72  32.70      1:14.80 (42.10)
        2:01.23 (46.43)     2:40.47 (39.24)
  5 LEONHARDT, PAIG  17 YERONGA PARK      2:32.68    2:39.77   746  
    r:+0.68  32.51      1:16.22 (43.71)
        2:03.01 (46.79)     2:39.77 (36.76)
  6 DEDEKIND, KATJA  16 USC SPARTANS      2:40.31    2:42.75   687  
    r:+0.84  33.47      1:14.79 (41.32)
        2:06.69 (51.90)     2:42.75 (36.06)
  7 STEPHENS, KEIRA  15 FRASER COAST      3:09.16    2:45.12   676  
    r:+0.78  34.82      1:17.67 (42.85)
        2:06.79 (49.12)     2:45.12 (38.33)
  8 JONES, JENNA SM  17 SOSC              2:42.88    2:45.73   651  
    r:+0.72  33.79      1:17.48 (43.69)
        2:07.43 (49.95)     2:45.73 (38.30)
  9 CORRY, TAYLOR S  23 TRLM              2:36.95    2:40.99   635  
    r:+0.82  31.46      1:11.93 (40.47)
        2:03.68 (51.75)     2:40.99 (37.31)
 10 THOMAS-KANE, TI  16 LCOV              3:06.43    3:17.59   619  
    r:+0.60  41.64      1:36.72 (55.08)
        2:33.09 (56.37)     3:17.59 (44.50)

Women’s 400 Free Prelims

Australian-record holder Ariarne Titmus cruised to victory in the 400 Free heats with a time of 4:09.17. Out 2:01.54, Titmus definitely swam a relaxed back-half and should have more left in the tank for the final. Kiah Melverton put on a solid morning swim of 4:11.25, just over three seconds off her best time. Mikkayla Sheridan did likewise in 4:12.22 after negative splitting her race 2:06.22-2:06.00.

Chandler’s Jessica Ashwood, currently ranked fifteenth in the World from Australia’s Commonwealth Trials, finished in eighth with a 4:17.91.

 Event 31  Women 400 LC Metre Freestyle
==================================================================
        World:   3:56.46  12/08/2016Katie Ledecky, USA
 Commonwealth:   4:00.60  26/07/2009Joanne Jackson, GBR
   Australian:   4:00.93  5/04/2018 Ariarne Titmus, SPW
   All Comers:   3:58.37  23/08/2014Katie Ledecky, USA
         PPQT: P 4:06.48
 Meet Qualifying:  4:27.39
    Name            Age Team                 Seed    Prelims  FINA       
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 TITMUS, ARIARNE  17 STPET             4:00.93    4:09.17   854  
    r:+0.76  28.19        58.80 (30.61)
        1:29.89 (31.09)     2:01.54 (31.65)
        2:33.33 (31.79)     3:05.28 (31.95)
        3:37.42 (32.14)     4:09.17 (31.75)
  2 MELVERTON, KIAH  21 TSS AQUATICS      4:08.07    4:11.25   833  
    r:+0.72  28.79      1:00.04 (31.25)
        1:31.45 (31.41)     2:03.62 (32.17)
        2:35.58 (31.96)     3:07.70 (32.12)
        3:39.69 (31.99)     4:11.25 (31.56)
  3 SHERIDAN, MIKKA  23 USC SPARTANS      4:10.22    4:12.22   824  
    r:+0.72  28.93      1:01.07 (32.14)
        1:33.44 (32.37)     2:06.22 (32.78)
        2:37.20 (30.98)     3:09.01 (31.81)
        3:40.86 (31.85)     4:12.22 (31.36)
  4 GOUGH, MADELEIN  19 TSS AQUATICS      4:11.55    4:12.61   820  
    r:+0.79  29.40      1:00.86 (31.46)
        1:32.81 (31.95)     2:05.01 (32.20)
        2:36.75 (31.74)     3:09.04 (32.29)
        3:40.95 (31.91)     4:12.61 (31.66)
  5 PALLISTER, LANI  16 ALEXANDRA HLDS    4:11.30    4:13.16   814  
    r:+0.73  28.77      1:00.16 (31.39)
        1:31.82 (31.66)     2:04.00 (32.18)
        2:36.31 (32.31)     3:08.77 (32.46)
        3:41.37 (32.60)     4:13.16 (31.79)
  6 MESSER, MIKAYLA  18 CHANDLER          4:10.95    4:14.98   797  
    r:+0.70  29.64      1:01.13 (31.49)
        1:32.87 (31.74)     2:05.05 (32.18)
        2:36.98 (31.93)     3:09.63 (32.65)
        3:42.46 (32.83)     4:14.98 (32.52)
  7 WHITE, JORDAN    24 SLCA              4:12.71    4:17.52   774  
    r:+0.69  29.87      1:01.87 (32.00)
        1:34.38 (32.51)     2:06.87 (32.49)
        2:39.60 (32.73)     3:12.07 (32.47)
        3:44.89 (32.82)     4:17.52 (32.63)
  8 ASHWOOD, JESSIC  25 CHANDLER          4:07.73    4:17.91   770  
    r:+0.76  29.32      1:01.18 (31.86)
        1:33.51 (32.33)     2:06.34 (32.83)
        2:38.85 (32.51)     3:12.09 (33.24)
        3:45.48 (33.39)     4:17.91 (32.43)
  9 BUCHANAN, CARLA  22 ACACIA BAYSIDE    4:11.73    4:19.17   759  
    r:+0.71  29.12      1:01.17 (32.05)
        1:33.75 (32.58)     2:06.61 (32.86)
        2:39.18 (32.57)     3:12.39 (33.21)
        3:45.87 (33.48)     4:19.17 (33.30)
 10 JOHNSON, MOESHA  20 COOPERS BURLEIGH  4:17.21    4:19.61   755  
    r:+0.82  29.84      1:01.60 (31.76)
        1:33.88 (32.28)     2:06.88 (33.00)
        2:39.98 (33.10)     3:13.15 (33.17)
        3:46.82 (33.67)     4:19.61 (32.79)

Men’s 400 Free Prelims

Chandler’s Jack McLoughlin added to the list of relaxed morning swims, coming in at 3:50.79. The swim was about two seconds off his morning swim at the Commonwealth Games where he went 3:45.21 for a third-place world ranking.

Mack Horton, who currently holds the world’s top time, took second in 2:51.88. Elijah Winnington was off to a quick start in 1:52.35, but was passed up by the veterans in the back half.

 Event 32  Men 400 LC Metre Freestyle
==================================================================
        World:   3:40.07  26/07/2009Paul Biedermann, GER
 Commonwealth:   3:40.08  30/07/2002Ian Thorpe, AUS
   Australian:   3:40.08  30/07/2002Ian Thorpe, SLC Aquadot
   All Comers:   3:40.54  18/03/2002Ian Thorpe, AUS
         PPQT: P 3:46.14
 Meet Qualifying:  4:05.37
    Name            Age Team                 Seed    Prelims  FINA       
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 MCLOUGHLIN, JAC  23 CHANDLER          3:45.21    3:50.79   867  
    r:+0.71  26.66        55.78 (29.12)
        1:24.60 (28.82)     1:53.92 (29.32)
        2:23.04 (29.12)     2:52.37 (29.33)
        3:21.85 (29.48)     3:50.79 (28.94)
  2 HORTON, MACK     22 MVC               3:43.76    3:51.88   854  
    r:+0.71  26.78        55.81 (29.03)
        1:25.41 (29.60)     1:54.86 (29.45)
        2:24.33 (29.47)     2:53.98 (29.65)
        3:23.27 (29.29)     3:51.88 (28.61)
  3 WINNINGTON, ELI  18 BOND              3:48.26    3:52.04   853  
    r:+0.69  25.75        54.21 (28.46)
        1:23.03 (28.82)     1:52.35 (29.32)
        2:21.79 (29.44)     2:51.85 (30.06)
        3:22.38 (30.53)     3:52.04 (29.66)
  4 PARRISH, JOSHUA  21 TSS AQUATICS      3:50.31    3:55.35   817  
    r:+0.65  27.00        56.18 (29.18)
        1:25.55 (29.37)     1:55.38 (29.83)
        2:25.19 (29.81)     2:55.26 (30.07)
        3:25.54 (30.28)     3:55.35 (29.81)
  5 HERTZ, JOSHUA    22 SOSC              3:55.18    3:55.39   817  
    r:+0.77  26.35        55.60 (29.25)
        1:25.48 (29.88)     1:55.26 (29.78)
        2:24.99 (29.73)     2:55.31 (30.32)
        3:25.80 (30.49)     3:55.39 (29.59)
  6 CARLETON, MAX    20 STPET             3:55.06    3:55.92   811  
    r:+0.68  26.68        56.08 (29.40)
        1:25.81 (29.73)     1:55.49 (29.68)
        2:25.43 (29.94)     2:55.84 (30.41)
        3:26.36 (30.52)     3:55.92 (29.56)
  7 SMITH, DANIEL    27 GRIFFITH UNI      3:52.13    3:57.83   792  
    r:+0.68  26.13        55.59 (29.46)
        1:25.70 (30.11)     1:55.86 (30.16)
        2:26.36 (30.50)     2:57.06 (30.70)
        3:27.73 (30.67)     3:57.83 (30.10)
  8 ROBERTS, BEN     19 BRW               3:55.65    3:58.62   784  
    r:+0.69  27.31        57.16 (29.85)
        1:27.35 (30.19)     1:58.14 (30.79)
        2:27.86 (29.72)     2:58.33 (30.47)
        3:28.71 (30.38)     3:58.62 (29.91)
  9 OWENS, ETHAN     21 MARI              3:55.21    3:59.61   774  
    r:+0.72  27.44        57.05 (29.61)
        1:27.33 (30.28)     1:57.86 (30.53)
        2:28.07 (30.21)     2:59.09 (31.02)
        3:30.07 (30.98)     3:59.61 (29.54)
 10 HARRIS, SILAS    16 NTC               3:56.67    4:00.78   763  
    r:+0.77  27.29        56.93 (29.64)
        1:27.41 (30.48)     1:57.78 (30.37)
        2:28.65 (30.87)     2:59.61 (30.96)
        3:30.77 (31.16)     4:00.78 (30.01)

Women’s 100 Fly Prelims

Emma McKeon swam a quick 57.98 100 Fly – the time is just four one-hundredths off her semi-finals swim from the Commonwealth Games and faster than prelims race, so she will be one to keep an eye on in tonight’s finals.

An Se-hyeon of South Korea took second in 59.24, followed closely by Brianna Throssell in 59.90. Throssell is Australia’s third swimmer in the World top ten rankings behind McKeon and Madeline Groves.

 Event 33  Women 100 LC Metre Butterfly
==================================================================
        World:   55.48  7/08/2016 Sarah Sjostrom, SWE
 Commonwealth:   56.18  24/07/2017Emma McKeon, AUS
   Australian:   56.18  24/07/2017Emma McKeon, SPW
   All Comers:   56.61  17/09/2000Inge de Bruijn, NED
         PPQT: P 57.64
 Meet Qualifying:  1:03.86
    Name            Age Team                 Seed    Prelims  FINA       
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 MCKEON, EMMA     24 GRIFFITH UNI        56.18      57.98   876  
    r:+0.70  26.64        57.98 (31.34)
  2 AN, (V), SEHYEO  22 KOR                 57.07      59.24   821  
    r:+0.64  27.43        59.24 (31.81)
  3 THROSSELL, BRIA  22 UWSC                57.30      59.90   794  
    r:+0.68  27.86        59.90 (32.04)
  4 RYAN, MICHAELA   16 STPET               58.96    1:00.54   769  
    r:+0.74  27.73      1:00.54 (32.81)
  5 TAYLOR, LAURA    18 TSS AQUATICS        58.91    1:00.77   760  
    r:+0.66  28.57      1:00.77 (32.20)
  6 COONEY, GEMMA    18 BRISBANE GRAMMAR    59.04    1:00.83   758  
    r:+0.76  28.24      1:00.83 (32.59)
  7 COSTA, KAYLA     16 NUN                 59.87    1:01.08   749  
    r:+0.70  28.22      1:01.08 (32.86)
  8 STUART, ALICE    20 TSS AQUATICS      1:00.91    1:01.54   732  
    r:+0.66  28.49      1:01.54 (33.05)
  9 OLDSEN, ELLYSIA  22 MARI              1:00.29    1:01.61   730  
    r:+0.72  28.21      1:01.61 (33.40)
 10 TONNER, JORDANA  20 SHILD             1:01.50    1:02.62   695  
    r:+0.66  28.51      1:02.62 (34.11)

Men’s 100 Fly Prelims

Grant Irvine (52.55) got the upper hand over David Morgan (52.86) and Theodoros Benehoutsos (52.98). Irvine had the lead from the start, but Benehoutsos out-split his competitors on the second lap coming home in 28.01. All three men will look to be under 52 in tonight’s final.

 Event 34  Men 100 LC Metre Butterfly
==================================================================
        World:   49.82  1/08/2009 Michael Phelps, USA
 Commonwealth:   50.39  12/08/2016Joseph Schooling, SIN
   Australian:   50.85  1/08/2009 Andrew Lauterstein, SOPAC
   All Comers:   50.65  4/09/2018 Chad le Clos, RSA
         PPQT: P 51.31
 Meet Qualifying:  56.66
    Name            Age Team                 Seed    Prelims  FINA       
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 IRVINE, GRANT    27 GRIFFITH UNI        51.00      52.55   852  
    r:+0.69  24.12        52.55 (28.43)
  2 MORGAN, DAVID    24 TSS AQUATICS        51.73      52.86   837  
    r:+0.65  24.71        52.86 (28.15)
  3 BENEHOUTSOS, TH  20 MVC                 52.83      52.98   831  
    r:+0.75  24.97        52.98 (28.01)
  4 MARKS, EDWARD    22 CARL                53.20      53.55   805  
    r:+0.68  24.93        53.55 (28.62)
  4 RAVEN, CHRISTOP  25 USC SPARTANS        52.77      53.55   805  
    r:+0.71  24.64        53.55 (28.91)
  6 GOUGH, BOWEN     20 NUN                 53.28      53.60   803  
    r:+0.70  25.06        53.60 (28.54)
  7 YANG, WILLIAM    19 KNXP                53.87      53.71   798  
    r:+0.65  24.64        53.71 (29.07)
  8 LEWIS, CLYDE     20 STPET               54.00      53.74   796  
    r:+0.67  24.98        53.74 (28.76)
  9 HANSFORD, JACOB  22 STPET               53.88      54.82   750  
    r:+0.66  25.74        54.82 (29.08)
 10 QAIUM, KEIRAN    25 SYDU                54.00      54.96   744

Men’s 50 Breast MC Prelims

CJ’s Jake Michel earned a best time en route to the top seed in this event. His 31.19 was enough to edge out Ahmed Kelly (52.81) in multi-class points. 17-year-old Liam Bekric was third in 32.37.

 Event 35  Men 12 & Over 50 LC Metre Breaststroke Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims  MCPS       
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 MICHEL, JAKE SB  20 CJ'S                31.30      31.19   786  
         r:+0.69                       
  2 KELLY, AHMED SB  26 MVC                 51.06      52.81   730  
         r:+0.80                       
  3 BEKRIC, LIAM SB  17 NWD                 31.68      32.37   676  
         r:+0.66                       
  4 WARD, MATTHEW S  22 MVC                 31.84      32.51   619  
         r:+0.68                       
  4 GILSON, DARCY S  17 SNGL                33.64      33.77   619  
         r:+0.80                       
  6 STUBBS, OSCAR S  17 SOSC                34.37      35.46   514  
         r:+0.69                       
  7 PATTERSON, GRAN  29 CENCA             1:02.87    1:04.65   481  
  8 BRIGHT, ROHAN S  20 BAQU                39.55      40.84   469  
         r:+0.65                       
  9 DYER, JARROD SB  17 WGNG                37.13      37.41   455  
         r:+0.82                       
 10 HANRATTY, LACHL  14 REVW                37.34      37.79   442  
         r:+0.72

Women’s 50 Breast MC Prelims

Paige Leonhardt grabbed the top seed in the women’s event, finishing in 37.66. Keira Stephens was back in the pool for second-place this time around in 37.97. Tiffany Thomas Kane was third in 47.45.

 Event 36  Women 12 & Over 50 LC Metre Breaststroke Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims  MCPS       
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 LEONHARDT, PAIG  17 YERONGA PARK        36.22      37.66   629  
         r:+0.63                       
  2 STEPHENS, KEIRA  15 FRASER COAST        37.39      37.97   614  
         r:+0.76                       
  3 THOMAS-KANE, TI  16 LCOV                43.52      47.45   545  
         r:+0.60                       
  4 SIGANTO, MERCED  12 WATERWORX           41.58      40.56   504  
         r:+0.73                       
  5 VAN-RIJSWIJK, A  17 TUMT                38.69      39.66   496  
         r:+0.79                       
  6 WILSON, KATE SB  20 KNGC                55.36      57.53   360  
         r:+0.60                       
  7 LUCY, JADE SB14  21 SLCA                45.02      44.57   350  
         r:+0.89                       
  8 HINDS, MADDISON  13 AQBL                45.60      47.03   298  
         r:+0.77

Women’s 200 IM Prelims

Abbey Harkin turned in the fastest time in the 200 IM heats – her swim of 2:16.54 was enough to edge out Taylor McKeown (2:17.37). The event is one of the weaker races for the Australians on the global scale, as it takes a 2:11.89 to be in the top twenty so far this year. Blair Evans rounded out the top three finishers in 2:17.56.

 Event 37  Women 200 LC Metre IM
==================================================================
        World:   2:06.12  3/08/2015 Katinka Hosszu, HUN
 Commonwealth:   2:06.88  9/08/2016 Siobhan-Marie O'Connor, GBR
   Australian:   2:07.03  27/07/2009Stephanie Rice, SPW
   All Comers:   2:08.63  27/04/2013Alicia Coutts, QLD
         PPQT: P 2:10.45
 Meet Qualifying:  2:23.22
    Name            Age Team                 Seed    Prelims  FINA       
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 HARKIN, ABBEY    20 STPET             2:13.78    2:16.54   788  
    r:+0.72  28.84      1:04.30 (35.46)
        1:43.37 (39.07)     2:16.54 (33.17)
  2 MCKEOWN, TAYLOR  23 USC SPARTANS      2:13.13    2:17.37   773  
    r:+0.74  29.08      1:04.37 (35.29)
        1:42.63 (38.26)     2:17.37 (34.74)
  3 EVANS, BLAIR     27 UWSC              2:12.76    2:17.56   770  
    r:+0.72  29.49      1:04.58 (35.09)
        1:44.53 (39.95)     2:17.56 (33.03)
  4 WILDIN-SNEDDEN,  20 STPET             2:17.23    2:17.89   765  
    r:+0.80  29.00      1:04.36 (35.36)
        1:45.23 (40.87)     2:17.89 (32.66)
  5 BAKER, HAYLEY    23 CBRA              2:18.72    2:17.92   764  
    r:+0.69  29.92      1:04.23 (34.31)
        1:45.13 (40.90)     2:17.92 (32.79)
  6 GILMOUR, TIANNI  22 USC SPARTANS      2:16.48    2:18.49   755  
    r:+0.67  28.83      1:03.98 (35.15)
        1:44.99 (41.01)     2:18.49 (33.50)
  7 NGAWATI, KOTUKU  24 MVC               2:12.18    2:18.70   751  
    r:+0.88  29.25      1:04.08 (34.83)
        1:46.10 (42.02)     2:18.70 (32.60)
  8 BOHL, GEORGIA    21 GRIFFITH UNI      2:19.05    2:19.28   742  
    r:+0.69  28.58      1:07.52 (38.94)
        1:44.59 (37.07)     2:19.28 (34.69)
  8 ADAMS, JESSICA   19 DVE               2:17.40    2:19.28   742  
    r:+0.68  30.01      1:04.64 (34.63)
        1:45.38 (40.74)     2:19.28 (33.90)
 10 FITZHENRY, FRAN  18 TRGR              2:18.96    2:19.52   738  
    r:+0.68  29.70      1:05.05 (35.35)
        1:46.65 (41.60)     2:19.52 (32.87)

Men’s 200 IM Prelims

Mitch Larkin and Clyde Lewis both hold top fifteen times in the world in this event this year. The men places seventh (2:03.07) and first (2:01.25), respectively in the heats at these Championships. Travis Mahoney was first to the wall in the opening 100, ultimately coming in seconds in 2:01.50. Thomas Fraser-Holmes also put in a solid 2:02.05, dropping over seven seconds from his entry time.

 Event 38  Men 200 LC Metre IM
==================================================================
        World:   1:54.00  28/07/2011Ryan Lochte, USA
 Commonwealth:   1:56.64  26/07/2017Max Litchfield, GBR
   Australian:   1:56.69  30/07/2009Leith Brodie, Albany Creek
   All Comers:   1:54.98  29/03/2007Michael Phelps, USA
         PPQT: P 1:57.81
 Meet Qualifying:  2:09.21
    Name            Age Team                 Seed    Prelims  FINA       
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 LEWIS, CLYDE     20 STPET             1:58.06    2:01.25   831  
    r:+0.67  26.15        56.99 (30.84)
        1:31.48 (34.49)     2:01.25 (29.77)
  2 MAHONEY, TRAVIS  27 MARI              2:00.19    2:01.50   826  
    r:+0.70  25.71        55.68 (29.97)
        1:31.14 (35.46)     2:01.50 (30.36)
  3 FRASER-HOLMES,   26 GRIFFITH UNI      2:09.21    2:02.05   814  
    r:+0.66  25.86        56.36 (30.50)
        1:32.14 (35.78)     2:02.05 (29.91)
  4 TRAIFOROS, JAME  21 TRGR              2:01.72    2:02.51   805  
    r:+0.69  26.63        57.28 (30.65)
        1:32.64 (35.36)     2:02.51 (29.87)
  5 HUNTER, LIAM     21 CHANDLER          2:02.77    2:02.59   804  
    r:+0.66  26.38        58.82 (32.44)
        1:32.90 (34.08)     2:02.59 (29.69)
  6 GILLILAND, JARE  23 BRISBANE GRAMMAR  2:00.52    2:03.03   795  
    r:+0.69  26.00        57.31 (31.31)
        1:32.98 (35.67)     2:03.03 (30.05)
  7 LARKIN, MITCH    24 STPET             1:57.67    2:03.07   794  
    r:+0.75  25.85        56.87 (31.02)
        1:33.19 (36.32)     2:03.07 (29.88)
  8 MILLIGAN, ALEX   20 UWSC              2:04.70    2:04.53   767  
    r:+0.72  26.60        59.11 (32.51)
        1:33.86 (34.75)     2:04.53 (30.67)
  9 ELLIOTT, TOMAS   23 SOSC              2:01.64    2:04.58   766  
    r:+0.69  26.60        58.28 (31.68)
        1:33.17 (34.89)     2:04.58 (31.41)
 10 MCKECHNIE, JAME  23 STP               2:04.33    2:04.76   762  
    r:+0.76  26.93        59.52 (32.59)
        1:33.45 (33.93)     2:04.76 (31.31)

Men’s 50 Back MC Prelims

Three teenagers dominated the multi-class men’s 50 Back. Timothy Hodge came out on top in 30.37 and was followed by Ricky Betar (30.54) and Darcy Gilson (31.20). 31-year-old Jeremy McClure also swam to a best time of 34.06 to earn fourth headed into finals.

 Event 39  Men 12 & Over 50 LC Metre Backstroke Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims  MCPS       
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 HODGE, TIMOTHY   17 AUBN                30.49      30.37   810  
         r:+0.64                       
  2 BETAR, RICKY S1  14 AUBN                29.97      30.54   791  
         r:+0.53                       
  3 GILSON, DARCY S  17 SNGL                30.81      31.20   742  
         r:+0.68                       
  4 MCCLURE, JEREMY  31 STSH                36.32      34.06   694  
         r:+0.55                       
  5 DYER, JARROD S1  17 WGNG                32.83      33.54   598  
         r:+0.76                       
  6 STUBBS, OSCAR S  17 SOSC                30.57      30.99   594  
         r:+0.64                       
  7 SMITH, LIAM S9   24 UWSC                34.46      34.45   555  
         r:+0.64                       
  8 GETSON, PATRICK  19 MTOR                32.25      34.57   546  
         r:+0.73                       
  9 BETTENS, BRADLE  26 H&G                 37.77      36.55   462  
         r:+0.62                       
 10 HANRATTY, LACHL  14 REVW                38.34      38.02   410  
         r:+0.78

Women’s 50 Back MC Prelims

Taylor Corry dominated the 50 Back coming in at 33.10 and 749 multi class points. Madeline McTernan was next in 34.22 and was followed by Jamie-Lee Getson in 34.55.

 Event 40  Women 12 & Over 50 LC Metre Backstroke Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims  MCPS       
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 CORRY, TAYLOR S  23 TRLM                32.57      33.10   749  
         r:+0.72                       
  2 MCTERNAN, MADEL  17 TSS AQUATICS        33.69      34.22   678  
         r:+0.65                       
  3 GETSON, JAIME-L  19 MTOR                33.86      34.55   659  
         r:+0.73                       
  4 STEPHENS, KEIRA  15 FRASER COAST        34.61      35.03   634  
         r:+0.67                       
  5 JONES, ELLA S8   17 SPRW                40.88      40.48   573  
         r:+0.66                       
  6 SLACK, ELIZABET  21 LCOV                36.46      36.84   545  
         r:+0.65                       
  7 PONTIFEX, SOPHI  15 NWD                 47.92      49.80   390  
         r:+0.78                       
  8 STEVENS, CASEY   19 SLCA                40.33      41.23   388  
         r:+0.70                       
  9 HINDS, MADDISON  13 AQBL                40.87      42.16   362  
         r:+0.71
Comments Off on Aussie Stars Cruise Prelim Swims on Day Four of Pan Pacific Trials

Author: Diana Pimer

avatar
Diana Pimer was a breaststroke/IMer at Keene State College and is the NEISDA Conference record holder in the 200 IM. She is currently an Age Group Coach at AGUA in New York City and has covered major competitions for Swimming World including the 2016 Rio Olympic Games, 2015 and 2017 FINA World Championships, USA Swimming Nationals and more.

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here