Gianluca Urlando Sets Pair of NAG Records on Night Three of 2018 Speedo Winter Junior Nationals West

A64B1BA7-3926-43B8-8314-6C48B050D62D
Photo Courtesy: Melissa Wolf

Gianluca Urlando stole the show on the third night of the 2018 Junior National Championships West in Austin, Texas. The sixteen-year-old set a pair of boys’ 15-16 National Age Group records in the 100 fly and 100 back.

Regan Smith also set her second Junior National meet record of the weekend in the 200 free while Katharine Berkoff did the same in the 100 back. Zoie Hartman lowered the Juniors West meet mark in the 100 breast as well.

The fourth and final day of the meet will begin tomorrow at 9:00 a.m. CST (10:00 a.m. EST) and will see action in the 200 back, 100 free, 200 breast, 200 fly, 1650 free and 4×100 free relay.

Click here for full results.

Women’s 400 IM

Crow Canyon’s Zoie Hartman successfully completed the IM sweep this weekend after adding the women’s 400 IM title to her 200 IM meet record from last night. Hartman led the race from start to finish, dropping nearly five seconds from her morning swim to post a final time of 4:10.44.

Magnolia Aquatic Club’s Kaitlynn Sims finished second in 4:11.13 while Metroplex Aquatics’ Lindsey Looney was close behind in 4:11.27 for third. Both swimmers posted significant time drops from their previous best times.

Springfield YMCA’s Megan Van Berkom (4:12.81), Bellevue’s Sarah Dimeco (4:15.33), Central Iowa Aquatics’ Gillian Davey (4:15.47), Texas Ford Aquatics’ Ashlyn Fiorilli (4:15.63) and Boise YMCA’s Charity Pittard (4:16.98) rounded out the top eight.

Mission Viejo’s Katie Crom dropped well over three seconds from her morning swim to win the B-final in 4:15.34.

Event 13  Women 400 Yard IM
=========================================================================
     Jrs West: * 4:05.25  12/13/2013Ella Eastin, SOCAL Aquatics A
  SC Jrs Meet: # 4:02.51  12/9/2016 Brooke Forde, Lakeside ST
    13-14 NAG:   4:08.44  2004      Katie Hoff
    15-16 NAG:   4:00.62  2008      Dagny Knutson
    17-18 NAG:   3:58.40  2016      Ella Eastin
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Hartman, Zoie          17 Crow Canyon Coun  4:15.01    4:10.44   20  
    r:+0.81  26.78        57.73 (30.95)
        1:29.48 (31.75)     2:00.87 (31.39)
        2:36.03 (35.16)     3:11.91 (35.88)
        3:41.65 (29.74)     4:10.44 (28.79)
  2 Sims, Kaitlynn         18 Magnolia Aquatic  4:13.15    4:11.13   17  
    r:+0.91  28.07        59.90 (31.83)
        1:32.59 (32.69)     2:03.89 (31.30)
        2:39.35 (35.46)     3:14.92 (35.57)
        3:43.70 (28.78)     4:11.13 (27.43)
  3 Looney, Lindsay        17 Metroplex Aquati  4:15.69    4:11.27   16  
    r:+0.72  27.28        57.05 (29.77)
        1:30.11 (33.06)     2:02.31 (32.20)
        2:39.52 (37.21)     3:16.54 (37.02)
        3:44.26 (27.72)     4:11.27 (27.01)
  4 Van Berkom, Megan      16 Springfield YMCA  4:17.21    4:12.81   15  
    r:+0.77  26.89        57.50 (30.61)
        1:29.82 (32.32)     2:01.73 (31.91)
        2:38.14 (36.41)     3:14.16 (36.02)
        3:43.90 (29.74)     4:12.81 (28.91)
  5 Dimeco, Sarah          17 Bellevue Club Sw  4:15.44    4:15.33   14  
    r:+0.79  26.84        57.65 (30.81)
        1:29.94 (32.29)     2:01.54 (31.60)
        2:39.06 (37.52)     3:17.10 (38.04)
        3:46.79 (29.69)     4:15.33 (28.54)
  6 Davey, Gillian         17 Central Iowa Aqu  4:16.91    4:15.47   13  
    r:+0.81  27.65        59.16 (31.51)
        1:32.31 (33.15)     2:05.82 (33.51)
        2:39.93 (34.11)     3:15.38 (35.45)
        3:46.00 (30.62)     4:15.47 (29.47)
  7 Fiorilli, Ashlyn       17 Texas Ford Aquat  4:15.78    4:15.63   12  
    r:+0.76  26.76        57.39 (30.63)
        1:30.51 (33.12)     2:01.82 (31.31)
        2:39.57 (37.75)     3:17.03 (37.46)
        3:46.92 (29.89)     4:15.63 (28.71)
  8 Pittard, Charity       18 Boise YMCA Swim-  4:15.99    4:16.98   11  
    r:+0.72  27.96        58.90 (30.94)
        1:32.02 (33.12)     2:04.75 (32.73)
        2:40.30 (35.55)     3:17.31 (37.01)
        3:47.66 (30.35)     4:16.98 (29.32)

Men’s 400 IM

In what was a tight race at the 250 mark, La Mirada Armada’s Kevin Vargas started to pull away and took off on freestyle to claim the men’s 400 IM title. Vargas, who will become a Gator next fall, posted a final time of 3:47.52.

Charger Aquatics’ Jack Hoagland had the fastest freestyle split in the field to race to second place in 3:49.30, a new best time by almost five seconds. Phoenix Swim Club’s Zachary Tan wound up third in 3:49.62.

Also competing in the top heat were DU Hilltoppers’ Will Goodwin (3:49.74), Scottsdale Aquatics’ Jordan Tiffany (3:50.62), Mission Viejo’s Jason Schreiber (3:51.97), Tigard Tualatin’s Ben Miller (3:53.22) and Metroplex Aquatics’ Jed Michael Jones (3:54.20).

Katy Aquatics’ Tyler Kopp used a strong backstroke leg to pull away from the field to claim the B-final in 3:52.87, knocking off nearly nine seconds from his previous lifetime best.

Winning the C-final of this event was 14-year-old Tona Linn of SoCal Aquatic, who posted a lifetime best of 3:52.52. That time moves him up to fourth all-time in 13-14 age group history behind Tyler Lu (3:51.54), Michael Andrew (3:52.08) and Carson Foster (3:52.25).

 Event 14  Men 400 Yard IM
=========================================================================
     Jrs West: * 3:44.26  12/13/2013Curtis Ogren, Palo Alto Stanfo
  SC Jrs Meet: # 3:43.64  12/8/2017 Kieran Smith, Ridgefield Aquat
    13-14 NAG:   3:51.54  2018      Tyler Lu
    15-16 NAG:   3:42.08  2002      Michael Phelps
    17-18 NAG:   3:37.52  2015      Andrew Seliskar
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Vargas, Kevin          17 La Mirada Armada  3:52.04    3:47.52   20  
    r:+0.73  24.52        52.61 (28.09)
        1:22.57 (29.96)     1:52.07 (29.50)
        2:23.43 (31.36)     2:55.23 (31.80)
        3:21.72 (26.49)     3:47.52 (25.80)
  2 Hoagland, Jack         18 Charger Aquatics  3:53.82    3:49.30   17  
    r:+0.75  24.74        53.00 (28.26)
        1:22.89 (29.89)     1:52.08 (29.19)
        2:24.40 (32.32)     2:57.39 (32.99)
        3:23.97 (26.58)     3:49.30 (25.33)
  3 Tan, Zachary           15 Phoenix Swim Clu  3:53.59    3:49.62   16  
    r:+0.67  24.33        52.71 (28.38)
        1:22.93 (30.22)     1:51.83 (28.90)
        2:23.32 (31.49)     2:55.27 (31.95)
        3:23.19 (27.92)     3:49.62 (26.43)
  4 Goodwin, Will          18 DU Hilltoppers-C  3:51.79    3:49.74   15  
    r:+0.67  24.66        53.25 (28.59)
        1:23.07 (29.82)     1:52.38 (29.31)
        2:23.83 (31.45)     2:56.05 (32.22)
        3:23.14 (27.09)     3:49.74 (26.60)
  5 Tiffany, Jordan        16 Scottsdale Aquat  3:51.93    3:50.62   14  
    r:+0.74  23.61        51.68 (28.07)
        1:21.07 (29.39)     1:50.27 (29.20)
        2:23.07 (32.80)     2:57.18 (34.11)
        3:24.35 (27.17)     3:50.62 (26.27)
  6 Schreiber, Jason       17 Mission Viejo Na  3:53.17    3:51.97   13  
    r:+0.70  24.99        53.18 (28.19)
        1:23.15 (29.97)     1:53.46 (30.31)
        2:24.51 (31.05)     2:57.16 (32.65)
        3:24.80 (27.64)     3:51.97 (27.17)
  7 Miller, Ben            18 Tigard Tualatin-  3:54.28    3:53.22   12  
    r:+0.71  24.10        51.84 (27.74)
        1:21.52 (29.68)     1:50.70 (29.18)
        2:24.04 (33.34)     2:58.11 (34.07)
        3:25.86 (27.75)     3:53.22 (27.36)
  8 Jones, Jed Michael     16 Metroplex Aquati  3:54.36    3:54.20   11  
    r:+0.69  24.78        53.46 (28.68)
        1:22.82 (29.36)     1:52.02 (29.20)
        2:25.79 (33.77)     2:59.67 (33.88)
        3:27.63 (27.96)     3:54.20 (26.57)

Women’s 100 Fly

Katy Aquatics’ Emma Sticklen flew to first in a close women’s 100 fly battle, getting her hands to the wall in 52.29. That time propels her to eighth all-time in the girls’ 15-16 age group rankings.

15-16 All-Time Rankings:

  1. Beata Nelson, 51.08 (2014)
  2. Olivia Bray, 51.48 (2017)
  3. Regan Smith, 51.63 (2018)
  4. Grace Oglesby, 51.75 (2015)
  5. Katie McLaughlin, 51.78 (2014)
  6. Eva Merrell, 51.93 (2016)
  7. Coleen Gillilan, 52.00 (2018)
  8. Emma Sticklen, 52.29 (2018)

Magnolia Aquatic Club’s Lillie Nordmann grabbed the silver in 52.45 while Fort Collins’ Coleen Gillilan earned the bronze in 52.68.

Bellevue’s Gabby Dang (52.82), Brea Aquatics’ Justina Kozan (52.84), Fort Collins’ Renee Gillilan (53.20), Arkansas’ Kobie Melton (53.77), Brea Aquatics’ Zephy Koh (53.77) also swam in the top eight.

Dads Club Swim Team’s Emma Stephenson won the B-final by half a second in 53.33.

Event 15  Women 100 Yard Butterfly
=========================================================================
     Jrs West: * 51.73  12/9/2016 Regan Smith, Riptide Swim Tea
  SC Jrs Meet: # 51.73  12/9/2016 Regan Smith, Riptide
    13-14 NAG:   51.73  2016      Regan Smith
    15-16 NAG:   51.08  2014      Beata Nelson
    17-18 NAG:   51.02  2016      Annie Ochitwa
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Sticklen, Emma         16 Katy Aquatic Tea    53.13      52.29   20  
    r:+0.69  24.16        52.29 (28.13)
  2 Nordmann, Lillie       16 Magnolia Aquatic    52.61      52.45   17  
    r:+0.71  24.58        52.45 (27.87)
  3 Gillilan, Coleen       17 Fort Collins Are    52.85      52.68   16  
    r:+0.64  24.74        52.68 (27.94)
  4 Dang, Gabby            18 Bellevue Club Sw    52.88      52.82   15  
    r:+0.68  24.64        52.82 (28.18)
  5 Kozan, Justina         14 Brea Aquatics-CA    53.38      52.84   14  
    r:+0.66  24.80        52.84 (28.04)
  6 Gillilan, Renee        14 Fort Collins Are    53.48      53.20   13  
    r:+0.66  24.71        53.20 (28.49)
  7 Melton, Kobie          18 Univ Arkansas Sw    53.44      53.77   11.5
    r:+0.65  24.68        53.77 (29.09)
  7 Koh, Zephy             17 Brea Aquatics-CA    53.63      53.77   11.5
    r:+0.75  25.34        53.77 (28.43)

Men’s 100 Fly

For the second time today, DART Swimming’s Gianluca Urlando set a new boys’ 15-16 National Age Group record in the 100 fly. After posting a time of 45.97 during prelims he erased Michael Andrew’s previous record of 46.23 set back in 2015. He became the youngest swimmer to ever crack the 46-second barrier.

He then lowered his own mark during finals, getting his hands to the wall in 45.62. Only a high school junior, that time currently ranks fifth in the NCAA so far this season. He also owns the boys’ 15-16 National Age Group record in the 100m fly.

He currently sits on top of an impressive 15-16 all-time list and owns three of the top-6 times:

  1. Gianluca Urlando, 45.62 (2018)
  2. Gianluca Urlando, 45.97 (2018)
  3. Michael Andrew, 46.23 (2015)
  4. Ryan Hoffer, 46.42 (2014)
  5. Brendan Burns, 46.61 (2018)
  6. Gianluca Urlando, 46.70 (2018)

Peak Swimming’s Ethan Hu powered home to second in 46.25 while Sooner Swim Club’s Aiden Hayes finished third in 46.96 as the only other swimmers in the field under the 47-second barrier.

Chicago Wolfpack’s Bence Szabados (47.35), Rosemead Rapids’ Connor Lee (47.42), Rose Bowl Aquatics’ Danny Syrkin (47.91), Palo Alto Stanford’s Brooks Taner (47.95) and Spring Swim Team’s Dalton Lowe (48.37) rounded out the A-final.

Irvine Novaquatics’ Sean Slusiewicz posted an impressive 47.14 to win the B-final.

Event 16  Men 100 Yard Butterfly
=========================================================================
     Jrs West: * 45.46  12/11/2015Ryan Hoffer, Scottsdale Aquat
  SC Jrs Meet: # 45.46  12/11/2015Ryan Hoffer, Scottsdale AC
    13-14 NAG:   46.95  2014      Michael Andrew
    15-16 NAG:   46.23  2015      Michael Andrew
    17-18 NAG:   44.91  2010      Thomas Shields
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Urlando, Gianluca      16 DART Swimming-SN    45.97      45.62   20  
    r:+0.71  21.42        45.62 (24.20)
  2 Hu, Ethan              16 Peak Swimming-PC    46.97      46.25   17  
    r:+0.66  21.71        46.25 (24.54)
  3 Hayes, Aiden           15 Sooner Swim Club    47.50      46.96   16  
    r:+0.70  21.78        46.96 (25.18)
  4 Szabados, Bence        17 Chicago Wolfpack    47.91      47.35   15  
    r:+0.69  22.05        47.35 (25.30)
  5 Lee, Connor            17 Rosemead Rapids-    47.62      47.42   14  
    r:+0.72  22.17        47.42 (25.25)
  6 Syrkin, Danny          16 Rose Bowl Aquati    47.77      47.91   13  
    r:+0.66  22.05        47.91 (25.86)
  7 Taner, Brooks          17 Palo Alto Stanfo    47.87      47.95   12  
    r:+0.65  22.22        47.95 (25.73)
  8 Lowe, Dalton           16 Spring Swim Team    48.06      48.37   11  
    r:+0.70  22.30        48.37 (26.07)

Women’s 200 Free

Riptide’s Regan Smith continues to show her freestyle versatility at this meet and added the women’s 200 free title to her 500 free win and meet record from last night. She won the event by 2.5 seconds in 1:43.27, breaking the old Junior National meet record of 1:43.64 set by Isabel Ivey in 2016.

That time now ranks her fourth on the girls’ 15-16 all-time list:

  1. Katie Ledecky, 1:42.03 (2013)
  2. Dagny Knutson, 1:42.81 (2008)
  3. Missy Franklin, 1:43.15 (2012)
  4. Regan Smith, 1:43.27 (2018)
  5. Isabel Ivey, 1:43.63 (2016)

Irvine Novaquatics’ Ayla Spitz dropped over a second from her morning swim to place second in 1:45.87 while Longhorn Aquatics’ Quinn Schaedler raced to third in 1:45.91.

Irvine Novaquatics’ Ella Ristic (1:46.13), Santa Clara Swim Club’s Nicole Oliva (1:46.34), Brea Aquatics’ Samantha Pearson (1:46.78), Nordmann (1:47.55) and Kozan (1:48.67) completed the top heat.

Scottsdale Aquatics’ Ashley Strouse won the B-final in 1:48.87.

Event 17  Women 200 Yard Freestyle
=========================================================================
     Jrs West: * 1:43.27  12/7/2018 Regan Smith, Riptide-MN
  SC Jrs Meet: # 1:43.27  12/7/2018 Regan Smith, Riptide-MN
    13-14 NAG:   1:44.55  2010      Missy Franklin
    15-16 NAG:   1:42.03  2013      Katie Ledecky
    17-18 NAG:   1:40.31  2014      Missy Franklin
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Smith, Regan           16 Riptide-MN        1:45.61    1:43.27*  20  
    r:+0.73  23.88        49.80 (25.92)
        1:16.33 (26.53)     1:43.27 (26.94)
  2 Spitz, Ayla            17 Irvine Novaquati  1:46.95    1:45.87   17  
    r:+0.78  25.24        52.06 (26.82)
        1:19.08 (27.02)     1:45.87 (26.79)
  3 Schaedler, Quinn       16 Longhorn Aquatic  1:46.20    1:45.91   16  
    r:+0.74  25.25        51.64 (26.39)
        1:18.43 (26.79)     1:45.91 (27.48)
  4 Ristic, Ella           16 Irvine Novaquati  1:46.41    1:46.13   15  
    r:+0.74  24.93        51.58 (26.65)
        1:18.77 (27.19)     1:46.13 (27.36)
  5 Oliva, Nicole          16 Santa Clara Swim  1:46.32    1:46.34   14  
    r:+0.70  24.80        51.65 (26.85)
        1:19.11 (27.46)     1:46.34 (27.23)
  6 Pearson, Samantha      17 Brea Aquatics-CA  1:46.68    1:46.78   13  
    r:+0.73  24.51        51.14 (26.63)
        1:18.68 (27.54)     1:46.78 (28.10)
  7 Nordmann, Lillie       16 Magnolia Aquatic  1:47.42    1:47.55   12  
    r:+0.70  25.22        52.62 (27.40)
        1:20.09 (27.47)     1:47.55 (27.46)
  8 Kozan, Justina         14 Brea Aquatics-CA  1:47.24    1:48.87   11  
    r:+0.71  24.99        52.40 (27.41)
        1:20.81 (28.41)     1:48.87 (28.06)

Men’s 200 Free

Swimming in his home pool, Longhorn Aquatics’ Coby Carroza won the men’s 200 free gold. After winning the 500 free last night, he added his second individual title tonight after stopping the clock in 1:34.67.

Kamehameha’s Michael Petrides grabbed the silver in 1:35.21 and Edina Swim Club’s Peter Larson took the bronze in 1:35.36.

Also racing in the A-final were Sierra Marlins’ Colby Mefford (1:36.06), Santa Clara Swim Club’s Max Saunders (1:36.44), Hillsboro Swim Team’s Luke Thornbrue (1:37.36), Rockwood Swim Club’s Jack Dolan (1:37.54) and  Beach Cities Swimming’s Christian Bathurst (1:37.64).

Lukas Miller dropped two seconds from his lifetime best to win the consolation final in 1:36.22.

Event 18  Men 200 Yard Freestyle
=========================================================================
     Jrs West: * 1:33.67  12/13/2013Dylan Carter, Una TROJ-CA
  SC Jrs Meet: # 1:33.40  12/9/2016 Drew Kibler, Carmel Swim Club
    13-14 NAG:   1:38.24  2016      Destin Lasco
    15-16 NAG:   1:33.30  2017      Drew Kibler
    17-18 NAG:   1:32.18  2017      Maxime Rooney
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Carrozza, Coby         17 Longhorn Aquatic  1:35.37    1:34.67   20  
    r:+0.74  22.22        46.23 (24.01)
        1:10.50 (24.27)     1:34.67 (24.17)
  2 Petrides, Michael      18 Kamehameha Swim-  1:35.65    1:35.21   17  
    r:+0.78  22.30        46.37 (24.07)
        1:10.75 (24.38)     1:35.21 (24.46)
  3 Larson, Peter          17 Edina Swim Club-  1:35.32    1:35.36   16  
    r:+0.65  21.99        46.38 (24.39)
        1:11.05 (24.67)     1:35.36 (24.31)
  4 Mefford, Colby         17 Sierra Marlins S  1:37.49    1:36.06   15  
    r:+0.77  22.35        46.90 (24.55)
        1:11.50 (24.60)     1:36.06 (24.56)
  5 Saunders, Max          17 Santa Clara Swim  1:35.71    1:36.44   14  
    r:+0.71  22.77        47.44 (24.67)
        1:12.09 (24.65)     1:36.44 (24.35)
  6 Thornbrue, Luke        17 Hillsboro Swim T  1:37.50    1:37.36   13  
    r:+0.76  22.69        47.40 (24.71)
        1:12.65 (25.25)     1:37.36 (24.71)
  7 Dolan, Jack            17 Rockwood Swim Cl  1:36.10    1:37.54   12  
    r:+0.66  21.85        46.34 (24.49)
        1:11.65 (25.31)     1:37.54 (25.89)
  8 Bathurst, Christian    18 Beach Cities Swi  1:36.46    1:37.64   11  
    r:+0.66  22.74        47.26 (24.52)
        1:12.36 (25.10)     1:37.64 (25.28)

Women’s 100 Breast

Not too long after winning the 400 IM, Hartman found herself on top of the podium for the third time this weekend. The Georgia commit got her hands to the wall in 58.94, a new personal best time and Juniors West meet record. The old record was held by Zoe Bartel in 58.98 set last year.

Hartman’s performance now ranks her sixth all-time for the 17-18 age group:

  1. Miranda Tucker, 58.10 (2016)
  2. Breeja Larson, 58.51 (2011)
  3. Lindsey Kozelsky, 58.56 (2015)
  4. Zoe Bartel, 58.72 (2018)
  5. Kasey Carlson, 58.75 (2009)
  6. Zoie Hartman, 58.94 (2018)

The Dolphins Portland’s Kaitlyn Dobler was the only other swimmer in the field to crack the minute mark, doing so in 59.25 for second. C. Gillilan finished third in 1:00.74.

Lake Oswego’s Ellie Jew (1:00.99), Texas Ford Aquatics’ Kiara Xanthos (1:01.34), Colorado Springs’ Edenna Chen (1:01.54), Madison Aquatics’ Grace Bennin (1:02.27) and Palo Alto Stanford’s Melanie Julia (1:02.99) completed the top eight. Fourteen-year-old Xanthos now ranks eighth in the 13-14 age group for the event.

Santa Clara Swim Club’s Jordan Morgan claimed the B-final in 1:01.68.

Event 19  Women 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
     Jrs West: *   58.94  12/7/2018 Zoie Hartman, Crow Canyon Coun
  SC Jrs Meet: #   58.19  12/8/2017 Alexandra Walsh, Nashville Aquati
    13-14 NAG:   1:00.02  2015      Alexis Wenger
    15-16 NAG:     58.19  2017      Alex Walsh
    17-18 NAG:     58.10  2016      Miranda Tucker
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Hartman, Zoie          17 Crow Canyon Coun  1:00.56      58.94*  20  
    r:+0.79  27.82        58.94 (31.12)
  2 Dobler, Kaitlyn        16 The Dolphins Por  1:00.99      59.25   17  
    r:+0.68  28.36        59.25 (30.89)
  3 Gillilan, Coleen       17 Fort Collins Are  1:01.48    1:00.74   16  
    r:+0.66  28.72      1:00.74 (32.02)
  4 Jew, Ellie             17 Lake Oswego Swim  1:01.61    1:00.99   15  
    r:+0.70  28.78      1:00.99 (32.21)
  5 Xanthos, Kiara         14 Texas Ford Aquat  1:01.56    1:01.34   14  
    r:+0.68  28.73      1:01.34 (32.61)
  6 Chen, Edenna           17 Colorado Springs  1:01.63    1:01.54   13  
    r:+0.67  29.11      1:01.54 (32.43)
  7 Bennin, Grace          17 Madison Aquatic-  1:01.84    1:02.27   12  
    r:+0.67  29.02      1:02.27 (33.25)
  8 Julia, Melanie         16 Palo Alto Stanfo  1:01.87    1:02.99   11  
    r:+0.73  29.57      1:02.99 (33.42)

Men’s 100 Breast

Eastern Iowa Swim Federation’s Forrest Frazier won a close 100 breast race as the future Cal Bear posted a lifetime best by nearly two full seconds in 52.51. That time moves him up to second all-time in the 15-16 age group.

  1. Michael Andrew, 51.75 (2015)
  2. Forrest Frazier, 52.51 (2018)
  3. Reece Whitley, 52.56 (2015)
  4. Carsten Vissering, 52.83 (2014)
  5. Max McHugh, 53.00 (2016)

Taking a close second in 52.59 was St. Charles’ Will Myhre and Team Rebel Aquatics’ AJ Pouch finished third in 53.63.

Also finishing in the top eight were King Aquatics’ Ethan Dang (53.96), Empire KC’s Daniel Worth (54.67), St. Croix Swim Club’s Shane Blindman (54.92), Bainbridge Island’s Kevin Houseman (54.94) and West Coast Aquatics’ Alejandro Flores (55.03).

Slusiewicz again won the B-final in 54.86.

Event 20  Men 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
     Jrs West: * 52.21  12/11/2015Michael Andrew, Indie Swimming
  SC Jrs Meet: # 52.21  12/11/2015Michael Andrew, Indie Swimming
    13-14 NAG:   53.06  2014      Reece Whitley
    15-16 NAG:   51.75  2015      Michael Andrew
    17-18 NAG:   51.16  2018      Reece Whitley
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Frazier, Forrest       16 Eastern Iowa Swi    53.16      52.51   20  
    r:+0.67  24.67        52.51 (27.84)
  2 Myhre, Will            18 St Charles Swim-    53.20      52.59   17  
    r:+0.70  24.77        52.59 (27.82)
  3 Pouch, AJ              18 Team Rebel Aquat    53.71      53.63   16  
    r:+0.72  25.42        53.63 (28.21)
  4 Dang, Ethan            16 King Aquatic Clu    53.92      53.96   15  
    r:+0.65  25.45        53.96 (28.51)
  5 Worth, Daniel          16 Empire KC Swim C    54.45      54.67   14  
    r:+0.70  25.75        54.67 (28.92)
  6 Blinkman, Shane        17 St Croix Swim Cl    54.29      54.92   13  
    r:+0.65  25.80        54.92 (29.12)
  7 Houseman, Kevin        17 Bainbridge Islan    54.76      54.94   12  
    r:+0.67  25.95        54.94 (28.99)
  8 Flores, Alejandro      16 West Coast Aquat    54.71      55.03   11  
    r:+0.65  25.80        55.03 (29.23)

Women’s 100 Back

Missoula Aquatics’ Katharine Berkoff lowered the Junior National meet record for the second time today during finals. The NC State commit controlled the race from start to finish to win in 50.72. She eclipsed her own record of 50.83 done during prelims.

Berkoff’s time now ranks her third in history for the girls’ 17-18 age group rankings:

  1. Amy Bilquist, 50.50 (2016)
  2. Rachel Bootsma, 50.54 (2012)
  3. Katharine Berkoff, 50.72 (2018)
  4. Katharine Berkoff, 50.83 (2018)
  5. Claire Adams, 50.95 (2017)

Aquajets’ Isabelle Stadden was the only other swimmer in the field under 52 seconds, sneaking below the barrier in 51.96 for second. Pikes Peak’s Meredith Rees cruised to third in 52.94.

Buenaventura’s Tea Laughlin (53.41), Crow Canyon’s Sophia Kosturos (53.71), Sticklen (53.75), Beach Cities Swimming’s Alexandra Crisera (53.80) and DART Swimming’s Zoe Cosgrove (54.60) completed the fastest eight.

Spitz blasted a best time of 53.37 for a win in the B-final.

Event 21  Women 100 Yard Backstroke
=========================================================================
     Jrs West: * 50.83  12/7/2018 Katharine Berkoff, Missoula Aquatic
  SC Jrs Meet: # 50.83  12/7/2018 Katharine Berkoff, Missoula Aquatic
    13-14 NAG:   51.09  2016      Regan Smith
    15-16 NAG:   50.84  2018      Regan Smith
    17-18 NAG:   50.50  2016      Amy Bilquist
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Berkoff, Katharine     17 Missoula Aquatic    50.83      50.72*  20  
             24.42        50.72 (26.30)
  2 Stadden, Isabelle      16 Aquajets Swim Te    52.29      51.96   17  
             25.27        51.96 (26.69)
  3 Rees, Meredith         17 Pikes Peak Athle    53.66      52.94   16  
             25.41        52.94 (27.53)
  4 Laughlin, Tea          16 Buenaventura Swi    52.58      53.41   15  
             25.49        53.41 (27.92)
  5 Kosturos, Sophia       18 Crow Canyon Coun    53.87      53.71   14  
             26.22        53.71 (27.49)
  6 Sticklen, Emma         16 Katy Aquatic Tea    53.24      53.75   13  
             25.62        53.75 (28.13)
  7 Crisera, Alexandra     17 Beach Cities Swi    53.80      53.80   12  
             26.32        53.80 (27.48)
  8 Cosgrove, Zoe          17 DART Swimming-SN    53.89      54.60   11  
             26.07        54.60 (28.53)

Men’s 100 Back

Urlandoset a new National Age Group record for the second time of the meet, this time in the 100 back. Shortly after lowering his own boys’ 15-16 NAG record in the 100 fly for the second time of the day, Urlando was back in the water to break yet another national age group mark. After coming within six-hundredths of the record during prelims, his finals’ time of 45.66 erased the previous mark of 45.83 set by Destin Lasco earlier this year.

Urlando now owns three of the top 10 fastest times in boys’ 15-16 age group history for the event:

  1. Gianluca Urlando, 45.66 (2018)
  2. Destin Lasco, 45.93 (2018)
  3. Gianluca Urlando, 45.99 (2018)
  4. Brendan Burns, 46.24 (2018)
  5. Mike Thomas, 46.65 (2014)
  6. Ryan Murphy, 46.72 (2011)
  7. Gianluca Urlando, 46.83 (2018)
  8. Carson Foster, 47.07 (2018)
  9. Jack Dolan, 47.10 (2017)
  10. Wyatt Davis, 47.12 (2018)

Fifteen-year-old Hayes finished second in 47.46 while Harder took third in a close 47.49.

Harrison Lierz (47.57), Larson (47.90), Foothills Swim Team’s Gavin Olson (48.00), Dolan (48.16) and Rose Bowl Aquatics’ Ronald Dalmacio (49.46) also were in the top eight.

Seattle’s Tyler Lu won a close B-final in 48.22.

Event 22  Men 100 Yard Backstroke
=========================================================================
     Jrs West: * 45.58  12/11/2015Ryan Hoffer, Scottsdale Aquat
  SC Jrs Meet: # 45.58  12/11/2015Ryan Hoffer, Scottsdale AC
    13-14 NAG:   47.83  2014      Michael Andrew
    15-16 NAG:   45.93  2018      Destin Lasco
    17-18 NAG:   44.63  2014      Ryan Murphy
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Urlando, Gianluca      16 DART Swimming-SN    45.99      45.66   20  
             22.15        45.66 (23.51)
  2 Hayes, Aiden           15 Sooner Swim Club    47.26      47.46   17  
             22.44        47.46 (25.02)
  3 Harder, Ethan          18 Billings Aquatic    47.74      47.49   16  
             22.98        47.49 (24.51)
  4 Lierz, Harrison        16 Una EA-CO           48.39      47.57   15  
             22.85        47.57 (24.72)
  5 Larson, Peter          17 Edina Swim Club-    47.85      47.90   14  
             23.34        47.90 (24.56)
  6 Olson, Gavin           17 Foothills Swim T    48.67      48.00   13  
             23.36        48.00 (24.64)
  7 Dolan, Jack            17 Rockwood Swim Cl    47.81      48.16   12  
             23.04        48.16 (25.12)
  8 Dalmacio, Ronald       14 Rose Bowl Aquati    48.64      49.46   11  
             23.84        49.46 (25.62)

Women’s 4×50 Free Relay

Bellevue’s Dang (23.17), Christina Bradley (22.71), Jazlynn Pak (22.96) and Gracie Felner (22.32) combined to win the women’s 4×50 free relay in 1:31.16, two-tenths ahead of the runners-up.

Crow Canyon’s Sophia Kosturos, Hartman, Alexis Depaco and Shelby Suppiger took second in 1:31.36 and third place went to Aquajets’ Abby Kapeller, Taylor WilliamsPeyton D’Emanuele and Stadden in 1:31.65.

Arkansas (1:32.04), Irvine Novaquatics (1:32.19), Western Hills Athletic Club (1:32.36), Brea Aquatics (1:32.37) and Palo Alto Stanford (1:32.39) rounded out the top eight relay finishers.

Event 23  Women 200 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
     Jrs West: * 1:30.09  12/11/2015SwimMAC Carolina
                          A Marsh, C Lappin, J Merritt, E Brown
  SC Jrs Meet: # 1:30.09  12/11/2015SwimMac Carolina
                          A Marsh, C Lappin, J Merritt, E Brown
    13-14 NAG:   1:33.37  2012      Aquajets Swim Team
    15-16 NAG:   1:30.99  2017      Virginia Gators
    17-18 NAG:   1:30.09  2015      SwimMAC
    15-18 NAG:   1:30.09  2015      SwimMAC
    Team                                   Seed     Finals Points 
==================================================================================
  1 Bellevue Club Sw-PN  'A'            3:20.89    1:31.16   40  
     1) Dang, Gabby 18                2) r:+0.41 Bradley, Christina 18
     3) r:+0.34 Pak, Jazlynn 16       4) r:+0.13 Felner, Gracie 17    
    r:+0.68  23.17        45.88 (22.71)
        1:08.84 (22.96)     1:31.16 (22.32)
  2 Crow Canyon Coun-PC  'A'            3:23.78    1:31.36   34  
     1) Kosturos, Sophia 18           2) r:+0.41 Hartman, Zoie 17     
     3) r:+0.27 Depaco, Alexis 16     4) r:+0.19 Suppiger, Shelby 15  
    r:+0.69  22.96        45.46 (22.50)
        1:08.24 (22.78)     1:31.36 (23.12)
  3 Aquajets Swim Te-MN  'A'            3:19.92    1:31.65   32  
     1) Kapeller, Abby 15             2) r:+0.40 Williams, Taylor 15  
     3) r:+0.24 D'Emanuele, Peyton 16 4) r:+0.15 Stadden, Isabelle 16 
    r:+0.71  22.87        46.16 (23.29)
        1:08.93 (22.77)     1:31.65 (22.72)
  4 Univ Arkansas Sw-AR  'A'            3:21.74    1:32.04   30  
     1) Melton, Kobie 18              2) r:+0.31 Moore, Molly 18      
     3) r:+0.24 Pike, Brittney 18     4) r:+0.21 Sansores De Ladrea 18
    r:+0.67  22.67        45.32 (22.65)
        1:08.94 (23.62)     1:32.04 (23.10)
  5 Irvine Novaquati-CA  'A'            3:20.47    1:32.19   28  
     1) Ristic, Ella 16               2) r:+0.30 Spitz, Ayla 17       
     3) r:+0.61 Ervin, Lindsay 14     4) r:+0.29 Degn, Mackenzie 17   
    r:+0.75  23.22        45.66 (22.44)
        1:09.08 (23.42)     1:32.19 (23.11)
  6 Western Hills At-ST  'A'            3:26.35    1:32.36   26  
     1) Wheal, Emma 17                2) r:+0.42 Myers, Elizabeth 16  
     3) r:+0.50 Longi, Ava 16         4) r:+0.19 Truong, Kyanh 15     
    r:+0.69  22.83        46.47 (23.64)
        1:10.18 (23.71)     1:32.36 (22.18)
  7 Brea Aquatics-CA  'A'               3:19.24    1:32.37   24  
     1) Pearson, Samantha 17          2) r:+0.38 Trieu, Emily 17      
     3) r:+0.11 Koh, Zephy 17         4) r:+0.41 Kozan, Justina 14    
    r:+0.72  23.15        46.18 (23.03)
        1:09.36 (23.18)     1:32.37 (23.01)
  8 Palo Alto Stanfo-PC  'A'            3:20.40    1:32.39   22  
     1) Snyder, Sarah 17              2) r:+0.20 Reinstein, Sloane 17 
     3) r:+0.45 Anderson, Grace 16    4) r:+0.14 Schaffer, Brooke 17  
    r:+0.68  23.36        46.32 (22.96)
        1:09.60 (23.28)     1:32.39 (22.79)

Men’s 4×50 Free Relay

Irvine Novaquatics’ Slusiewicz (20.31), Brian Lou (20.47), Christopher Mykkanen (20.73) and Hunter Ingram (20.63) came out on top of a tight men’s 4×50 free relay to conclude the night. They combined for a winning time of 1:22.14.

Rose Bowl’s Dalmacio, Will BlakeMark McCrary and Danny Syrkin finished second in 1:22.27 while Sierra Marlins’ Ben DillardColby MeffordSean Swift and Finn O’Haimhirgin took third in 1:22.34.

Alamo Area Aquatic Association (1:22.45), Chicago Wolfpack Aquatic Club (1:22.72), Scottsdale Aquatic Club (1:22.87), Nitro Swimming (1:22.98) and Premier Aquatics Club of Klein (1:23.28) completed the top eight.

Event 24  Men 200 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
     Jrs West: * 1:19.03  12/6/2012 Bolles School Sharks
                          C Dressel, S Condorelli, E Goossen, J Schooling
  SC Jrs Meet: # 1:19.03  12/6/2012 Bolles School Sharks
                          C Dressel, S Condorelli, E Goossen, J Schooling
    13-14 NAG:   1:25.63  2013      Scottsdale Aquatic Club
    15-16 NAG:   1:22.51  2018      Mason Manta Rays
    17-18 NAG:   1:19.55  2015      Nation's Capital S.C.
    15-18 NAG:   1:19.29  2016      Scottsdale Aquatic Club
    Team                                   Seed     Finals Points 
==================================================================================
  1 Irvine Novaquati-CA  'A'            3:00.31    1:22.14   40  
     1) Slusiewicz, Sean 17           2) r:+0.48 Lou, Brian 16        
     3) r:+0.71 Mykkanen, Chripher 17 4) r:+0.37 Ingram, Hunter 17    
    r:+0.66  20.31        40.78 (20.47)
        1:01.51 (20.73)     1:22.14 (20.63)
  2 Rose Bowl Aquati-CA  'A'            3:05.06    1:22.27   34  
     1) Dalmacio, Ronald 14           2) r:+0.26 Blake, Will 17       
     3) r:+0.29 McCrary, Mark 17      4) r:+0.08 Syrkin, Danny 16     
    r:+0.69  20.82        41.11 (20.29)
        1:02.28 (21.17)     1:22.27 (19.99)
  3 Sierra Marlins S-SN  'A'            3:03.56    1:22.34   32  
     1) Dillard, Ben 17               2) r:+0.16 Mefford, Colby 17    
     3) r:+0.41 Swift, Sean 16        4) r:+0.26 O'Haimhirgin, Finn 17
    r:+0.72  20.89        40.92 (20.03)
        1:02.26 (21.34)     1:22.34 (20.08)
  4 Alamo Area Aquat-ST  'A'            3:05.89    1:22.45   30  
     1) Klinksiek, Konnar 18          2) r:+0.42 Bruns, Cole 17       
     3) r:+0.24 Nwaeze, Amechi 16     4) r:+0.22 Garcia, Brandon 17   
    r:+0.64  20.41        40.91 (20.50)
        1:01.92 (21.01)     1:22.45 (20.53)
  5 Chicago Wolfpack-IL  'A'            3:04.51    1:22.72   28  
     1) Olson, Jaden 16               2) r:+0.17 Nolan, Parker 15     
     3) r:+0.20 Fernandez, Matthew 17 4) r:+0.45 Szabados, Bence 17   
    r:+0.64  21.49        41.68 (20.19)
        1:02.87 (21.19)     1:22.72 (19.85)
  6 Scottsdale Aquat-AZ  'A'            3:05.36    1:22.87   26  
     1) Falls, Tanner 16              2) r:+0.44 Hughes, Parker 17    
     3) r:+0.30 Melin, Dylan 16       4) r:+0.20 Leblanc, Matthew 17  
    r:+0.64  21.03        41.30 (20.27)
        1:02.08 (20.78)     1:22.87 (20.79)
  7 Nitro Swimming-ST  'A'              3:03.29    1:22.98   24  
     1) Hammer, Kevin 17              2) r:+0.42 Toledo Sanchezinic 17
     3) r:+0.25 Ribeiro, Vincent 16   4) r:+0.17 Furrer, Corby 16     
    r:+0.63  20.76        41.50 (20.74)
        1:02.49 (20.99)     1:22.98 (20.49)
  8 Premier Aquatics-GU  'A'            3:06.21    1:23.28   22  
     1) Powell, Jacob 17              2) r:+0.46 Oderinde, David 16   
     3) r:+0.29 Fuchs, Collin 16      4) r:+0.32 Darnell, Cooper 17   
    r:+0.68  20.68        41.07 (20.39)
        1:02.15 (21.08)     1:23.28 (21.13)