2018 Canada Pan Pac Trials Day 4 Finals: Kylie Masse, Markus Thormeyer Win Again

Kylie Masse. Photo Courtesy: Ian MacNicol

The Canadian Swimming Trials continued Saturday in Edmonton, Alberta.

Top swimmers in the country are vying for spots on the Pan Pac national team, many in multiple events.

Kylie Masse is one of those multi-event members of the Pan Pac team after she won big in the 200 backstroke. Markus Thormeyer and Mackenzie Padington also earned victories on Day 4.

Here is what happened in Saturday’s finals:

DAY 4 RESULTS

Order of events

Women’s 100 Fly Multi-Class
Men’s 100 Fly Multi-Class
Women’s 200 Back
Men’s 200 Back
Women’s 50 Free
Men’s 50 Free
Women’s 50 Fly Multi-Class
Men’s 50 Fly Multi-Class
Women’s 1500 Free

 

Men’s 100 Fly Multi-Class

Maxime Rousselle took the top spot in the men’s 100 fly multi-class event. He finished in 1:02.82.

Alexander Elliot was second in 59.59.

Multi-class events are not scored on time alone. The different classes of paralympics are factored into the race.

Event 318  Men 100 LC Meter Fly PARA Multi-Class
==================================================================
 Meet Qualifying:  56.33
    Name            Age Team              Prelims     Finals  Para       
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 %RousselleS14,   25 C. N. HAUT-RICHE  1:02.65    1:02.82   778  
                 28.54      1:02.82 (34.28)
  2 %Elliots10sb9sm  22 ROW/3, 5, 12+       59.77      59.59   774  
                 27.50        59.59 (32.09)
  3 %BennettS14SB14  14 RAC/0             1:06.88    1:05.48   687  
                 30.26      1:05.48 (35.22)
  4 %TurbideS13SB13  21 CNQ/T             1:02.76    1:01.82   661  
                 28.56      1:01.82 (33.26)
  5 %VachonS8SB8SM8  22 M�GOPHIAS/*A 6,   1:08.59    1:08.29   651  
                 31.91      1:08.29 (36.38)
  6 %BissettS14SB14  18 OSC/0             1:09.08    1:06.98   642  
                 30.74      1:06.98 (36.24)
  7 %PlamondonS9SB9  20 CNQ/*A 6, 12+     1:12.13    1:10.52   583  
                 32.59      1:10.52 (37.93)
  8 %Goodyear S9sb7  18 COMOX/A 12+       1:23.49    1:19.05   414  
                 36.00      1:19.05 (43.05)
  9 %CowanS9SB9SM9,  15 CLUB DE NATATION  1:19.64    1:20.01   399  
                 36.47      1:20.01 (43.54)
 10 %Miller S10sb9s  17 SEALS/	*A 12+     1:19.35    1:17.80   348  
                 34.89      1:17.80 (42.91)

Women’s 200 Back

Kylie Masse got off to an extremely fast start in the 200 back, taking a 29.90 split to take an early lead of more than a second.

She cruised in to victory in 2:08.94, more than a second ahead of Kennedy Goss (2:10.14), who finished second. It was a full three seconds slower than Masse’s best time in the world this year, set at the Commonwealth Games.

Aela Janvier took third in 2:11.82, followed by Mackenzie Glover (2:12.78).

Event 21  Women 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: w 2:04.06  8/3/2012  Melissa Franklin, USA
     Canadian: n 2:05.97  7/28/2017 Kylie Masse, WEST
 Meet Qualifying:  2:19.60
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Masse, Kylie     22 WEST              2:11.66    2:08.94   890  
                 29.90      1:02.97 (33.07)
        1:35.91 (32.94)     2:08.94 (33.03)
  2 Goss, Kennedy    21 GATORS            2:13.40    2:10.14   866  
                 31.12      1:04.10 (32.98)
        1:36.99 (32.89)     2:10.14 (33.15)
  3 Janvier, Aela    18 POINTE-CLAIRE SW  2:14.88    2:11.82   833  
                 31.28      1:04.97 (33.69)
        1:39.00 (34.03)     2:11.82 (32.82)
  4 Glover, Mackenz  20 UMAN              2:14.27    2:12.78   815  
                 31.57      1:05.25 (33.68)
        1:39.15 (33.90)     2:12.78 (33.63)
  5 Broad, Madison   17 CYPS              2:13.54    2:12.90   813  
                 30.65      1:05.18 (34.53)
        1:40.12 (34.94)     2:12.90 (32.78)
  6 Wilm, Ingrid     20 UBCSC             2:15.96    2:14.40   786  
                 31.69      1:06.15 (34.46)
        1:40.65 (34.50)     2:14.40 (33.75)
  7 Daigneault, Val  20 POINTE-CLAIRE SW  2:16.24    2:14.97   776  
                 31.98      1:06.21 (34.23)
        1:41.06 (34.85)     2:14.97 (33.91)
  8 Gowans, Molly    18 ISC               2:15.51    2:15.56   766  
                 31.78      1:05.62 (33.84)
        1:40.44 (34.82)     2:15.56 (35.12)
  9 Danyluk, Daphne  19 NEPTUNE           2:15.59    2:15.84   761  
                 32.38      1:06.65 (34.27)
        1:41.34 (34.69)     2:15.84 (34.50)
 10 Ellard, Olivia   20 UBCSC             2:15.96    2:16.97   743  
                 32.65      1:07.53 (34.88)
        1:42.55 (35.02)     2:16.97 (34.42)

Men’s 200 Back

Markus Thormeyer continued to dominate this week. The 20-year-old cruised to victory in 1:59.13, nearly two seconds ahead of Sebastien Somerset (2:01.86).

The time was not in the top 25 in the world this year.

Josh Zakala was third in 2:01.87, followed by Cole Pratt (2:01.96).

Event 22  Men 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: w 1:51.92  7/31/2009 Aaron Peirsol, USA
     Canadian: n 1:57.34  7/11/2009 Matthew Hawes, UBCD
 Meet Qualifying:  2:08.60
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Thormeyer, Mark  20 UBCSC             2:01.12    1:59.13   829  
                 28.00        57.48 (29.48)
        1:27.61 (30.13)     1:59.13 (31.52)
  2 Somerset, Sebas  17 CASC              2:04.42    2:01.86   774  
                 28.77        59.64 (30.87)
        1:31.15 (31.51)     2:01.86 (30.71)
  3 Zakala, Josh     20 ISC               2:02.84    2:01.87   774  
                 28.76        59.96 (31.20)
        1:30.99 (31.03)     2:01.87 (30.88)
  4 Pratt, Cole      15 CASC              2:02.94    2:01.96   772  
                 28.97        59.83 (30.86)
        1:30.89 (31.06)     2:01.96 (31.07)
  5 Marois, William  19 C.A. ST-EUSTACHE  2:03.57    2:02.66   759  
                 28.67        59.94 (31.27)
        1:31.55 (31.61)     2:02.66 (31.11)
  6 Hill, Robert     22 UCSC              2:03.06    2:03.80   738  
                 28.97      1:00.29 (31.32)
        1:32.41 (32.12)     2:03.80 (31.39)
  7 Tomic, Luka      19 ESWIM             2:04.04    2:04.26   730  
                 28.61      1:00.35 (31.74)
        1:32.41 (32.06)     2:04.26 (31.85)
  8 Mac, Matthew     20 OAK               2:04.46    2:05.25   713  
                 29.43      1:01.48 (32.05)
        1:33.99 (32.51)     2:05.25 (31.26)
  9 Gagne, Collyn    17 OAK               2:04.94    2:05.41   710  
                 29.56      1:01.13 (31.57)
        1:33.68 (32.55)     2:05.41 (31.73)
 10 Binnema, Josiah  20 UBCSC             2:04.52    2:05.48   709  
                 28.40        59.06 (30.66)
        1:32.07 (33.01)     2:05.48 (33.41)

Women’s 50 Free

In an entertaining duel involving two veterans, Sarah Fournier had enough in the tank to edge Aria Mainville in the 50 freestyle.

Fournier finished in 25.82, while Mainville was just behind in 25.89.

Kyle Leibel, a 16-year-old, was third in 25.91, followed by Charis Huddle (26.03) and Alexia Zevnik (26.05).

Event 23  Women 50 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: w 23.67  7/29/2017 Sarah Sj�str�m, SWE
     Canadian: n 24.26  4/7/2018  Taylor Ruck, SCAR
 Meet Qualifying:  26.87
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Fournier, Sarah  22 CNQ                 26.17      25.82   776  
  2 Mainville, Aria  24 CAMO                26.34      25.89   770  
  3 Leibel, Kyla     16 REDDEER CATALINA    26.16      25.91   768  
  4 Huddle, Charis   21 LAC                 26.33      26.03   757  
  5 Zevnik, Alexia   24 POINTE-CLAIRE SW    26.49      26.05   755  
  6 Watson, Sarah    17 UMAN                26.19      26.10   751  
  7 MacNeil, Maggie  18 LAC                 26.38      26.20   743  
  8 Lapointe, Marie  23 C.A. ST-EUSTACHE    26.37      26.25   738  
  9 Lemieux, Roxane  26 NEPTUNE             26.44      26.37   728  
  9 Fazekas, Sadie   21 WAC                 26.22      26.37   728  

Men’s 50 Free

Yuri Kisil dropped four tenths from his prelims time to win the 50 free by nearly a half second.

Kisil finished in 22.06, followed by Alex Loginov (22.49). Will Pisani was third 22.51 and Spencer Bougie was fourth in 22.70.

Event 24  Men 50 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: w 20.91  12/18/2009Cesar Cielo Filho, BRA
     Canadian: n 21.73  7/31/2009 Brent Hayden, UBCD
 Meet Qualifying:  23.95
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Kisil, Yuri      22 UBCSC               22.10      22.06   851  
  2 Loginov, Alex    26 TSC                 22.77      22.49   803  
  3 Pisani, Will J   20 UNATT CANADA/CS-    23.08      22.51   801  
  4 Bougie, Spencer  24 POINTE-CLAIRE SW    22.80      22.70   781  
  5 Daly, Owen       23 CAMO                22.91      22.86   765  
  6 Ayoubi, Mehdi    19 CAMO                23.11      22.88   763  
  7 Troskot, Kyle    26 KSC                 23.41      23.01   750  
  8 Calkins, Stephe  19 UCSC                23.02      23.04   747  
  9 Gaziev, Ruslan   18 MAC                 22.93      23.09   742  
 10 Liendo, Joshua   15 NYAC                23.48      23.36   717

Women’s 50 Fly Multi-Class

Tess Routliffe won the multi-class 50 free in 39.12.

Sabrina Duchesne was second in 39.91, followed by Shelby Newkirk (44.49).

 Event 315  Women 50 LC Meter Fly PARA Multi-Class
==================================================================
 Meet Qualifying:  28.41
    Name            Age Team              Prelims     Finals  Para       
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 %RoutliffeS7SB7  19 NEPTUNE/*12+        41.62      39.12   646  
  2 %DuchesneS7SB7S  17 ROUGE ET OR/A 3,    42.17      39.91   608  
  3 %Newkirk S7sb6s  22 LASER/	A 3, 4, 1    43.28      44.49   439  
  4 %CloettaS6SB6SM  13 POINTE-CLAIRE SW    52.13      51.82   321  
  5 %PareS5SB5SM5,   15 MUSTANG/*AY 7, 1  1:11.30    1:08.77   204  

Men’s 50 Fly Multi-Class

Nathan Clement won the 50 free multi-class in 35.11. The event had four competitors.

Event 316  Men 50 LC Meter Fly PARA Multi-Class
==================================================================
 Meet Qualifying:  25.75
    Name            Age Team              Prelims     Finals  Para       
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 %Clements6sb6sm  23 NG/*A 1, 2, 12+     36.68      35.11   617  
  2 %Tolgyesi S6sb6  23 Y PENGUINS/	*AE     38.33      37.92   490  
  3 %SharpeS7SB7SM7  16 NCSA/*4, 12+        38.95      37.92   421  
  4 %MurphyS5SB5SM5  29 HTAC/A 1, 3, 4,     53.31      52.30   274  

Women’s 1500 Free

It was a race that featured all teenagers in the top eight. Mackenzie Padington had enough in the tank to hold off the field in the women’s 1500 free, finishing in 16:25.38 — six seconds ahead of her seed time.

Kate Sanderson was second in 16:30.83, followed by Emma O’Croinin (16:40.59).

Event 25  Women 1500 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: w 15:20.48  5/16/2018 Katie Ledecky, USA
     Canadian: n 15:57.15  8/24/2014 Brittany MacLean, ESWIM
 Meet Qualifying:  18:07.43
    Name            Age Team                 Seed     Finals  FINA       
==================================================================
  1 Padington, Mack  19 KILLER WHALES    16:31.33   16:25.38   828  
                 30.97      1:03.85 (32.88)
        1:36.65 (32.80)     2:09.61 (32.96)
        2:42.45 (32.84)     3:15.40 (32.95)
        3:48.52 (33.12)     4:21.76 (33.24)
        4:55.04 (33.28)     5:28.27 (33.23)
        6:01.96 (33.69)     6:35.44 (33.48)
        7:08.59 (33.15)     7:42.06 (33.47)
        8:15.35 (33.29)     8:48.56 (33.21)
        9:21.48 (32.92)     9:54.44 (32.96)
       10:27.68 (33.24)    11:00.99 (33.31)
       11:34.14 (33.15)    12:07.31 (33.17)
       12:40.40 (33.09)    13:13.63 (33.23)
       13:46.79 (33.16)    14:19.92 (33.13)
       14:52.95 (33.03)    15:25.57 (32.62)
       15:54.97 (29.40)    16:25.38 (30.41)
  2 Sanderson, Kate  18 UNATT CANADA/CSS 16:33.48   16:30.83   814  
                 31.15      1:04.40 (33.25)
        1:37.53 (33.13)     2:10.75 (33.22)
        2:43.98 (33.23)     3:17.17 (33.19)
        3:49.99 (32.82)     4:23.21 (33.22)
        4:55.94 (32.73)     5:29.22 (33.28)
        6:02.15 (32.93)     6:35.59 (33.44)
        7:08.68 (33.09)     7:42.22 (33.54)
        8:15.36 (33.14)     8:48.62 (33.26)
        9:21.40 (32.78)     9:54.56 (33.16)
       10:27.83 (33.27)    11:01.06 (33.23)
       11:34.20 (33.14)    12:07.37 (33.17)
       12:40.48 (33.11)    13:13.77 (33.29)
       13:46.86 (33.09)    14:20.06 (33.20)
       14:53.40 (33.34)    15:26.18 (32.78)
       15:58.61 (32.43)    16:30.83 (32.22)
  3 O'Croinin, Emma  15 KEYANO           16:49.52   16:40.59   791  
                 30.44      1:03.71 (33.27)
        1:37.23 (33.52)     2:10.29 (33.06)
        2:43.82 (33.53)     3:16.70 (32.88)
        3:50.23 (33.53)     4:23.37 (33.14)
        4:56.77 (33.40)     5:29.90 (33.13)
        6:03.22 (33.32)     6:36.64 (33.42)
        7:10.22 (33.58)     7:43.40 (33.18)
        8:16.97 (33.57)     8:50.27 (33.30)
        9:23.53 (33.26)     9:56.76 (33.23)
       10:30.33 (33.57)    11:03.73 (33.40)
       11:37.36 (33.63)    12:10.69 (33.33)
       12:44.73 (34.04)    13:18.28 (33.55)
       13:52.04 (33.76)    14:26.07 (34.03)
       15:00.28 (34.21)    15:34.07 (33.79)
       16:07.53 (33.46)    16:40.59 (33.06)
  4 Anderson, Olivi  19 ESWIM            16:39.55   16:43.74   783  
                 30.64      1:03.19 (32.55)
        1:36.02 (32.83)     2:09.00 (32.98)
        2:42.00 (33.00)     3:15.11 (33.11)
        3:48.35 (33.24)     4:21.70 (33.35)
        4:54.89 (33.19)     5:28.27 (33.38)
        6:01.86 (33.59)     6:35.62 (33.76)
        7:09.08 (33.46)     7:42.77 (33.69)
        8:16.35 (33.58)     8:50.17 (33.82)
        9:23.66 (33.49)     9:57.42 (33.76)
       10:31.22 (33.80)    11:05.21 (33.99)
       11:38.81 (33.60)    12:12.68 (33.87)
       12:46.67 (33.99)    13:20.63 (33.96)
       13:54.61 (33.98)    14:28.65 (34.04)
       15:02.74 (34.09)    15:36.86 (34.12)
       16:10.60 (33.74)    16:43.74 (33.14)
  5 Anderson, Marit  18 CP               16:38.83   17:10.91   723  
                 30.71      1:04.13 (33.42)
        1:37.43 (33.30)     2:10.67 (33.24)
        2:44.22 (33.55)     3:17.56 (33.34)
        3:51.42 (33.86)     4:25.68 (34.26)
        5:00.31 (34.63)     5:35.39 (35.08)
        6:09.61 (34.22)     6:44.16 (34.55)
        7:18.70 (34.54)     7:53.83 (35.13)
        8:28.60 (34.77)     9:03.28 (34.68)
        9:38.41 (35.13)    10:14.17 (35.76)
       10:50.06 (35.89)    11:25.73 (35.67)
       12:00.13 (34.40)    12:35.04 (34.91)
       13:09.84 (34.80)    13:44.44 (34.60)
       14:19.06 (34.62)    14:53.90 (34.84)
       15:28.66 (34.76)    16:03.42 (34.76)
       16:37.68 (34.26)    17:10.91 (33.23)
  6 Lamoureux, Broo  19 ISC              17:02.07   17:16.68   711  
                 31.16      1:05.31 (34.15)
        1:39.49 (34.18)     2:13.77 (34.28)
        2:48.14 (34.37)     3:22.65 (34.51)
        3:57.06 (34.41)     4:32.10 (35.04)
        5:06.48 (34.38)     5:41.23 (34.75)
        6:15.95 (34.72)     6:50.74 (34.79)
        7:25.77 (35.03)     8:00.52 (34.75)
        8:35.49 (34.97)     9:10.29 (34.80)
        9:45.12 (34.83)    10:19.81 (34.69)
       10:54.54 (34.73)    11:29.28 (34.74)
       12:04.24 (34.96)    12:39.05 (34.81)
       13:13.88 (34.83)    13:48.67 (34.79)
       14:23.61 (34.94)    14:58.61 (35.00)
       15:33.99 (35.38)    16:08.68 (34.69)
       16:43.13 (34.45)    17:16.68 (33.55)
  7 Lau, Octavia     16 HYACK            17:07.84   17:17.02   710  
                 31.37      1:05.35 (33.98)
        1:39.98 (34.63)     2:14.51 (34.53)
        2:49.32 (34.81)     3:23.89 (34.57)
        3:58.71 (34.82)     4:33.25 (34.54)
        5:07.96 (34.71)     5:42.69 (34.73)
        6:17.55 (34.86)     6:52.58 (35.03)
        7:27.36 (34.78)     8:02.12 (34.76)
        8:37.56 (35.44)     9:12.21 (34.65)
        9:47.29 (35.08)    10:22.22 (34.93)
       10:57.01 (34.79)    11:31.95 (34.94)
       12:06.70 (34.75)    12:41.69 (34.99)
       13:16.69 (35.00)    13:51.61 (34.92)
       14:26.73 (35.12)    15:01.86 (35.13)
       15:36.87 (35.01)    16:11.40 (34.53)
       16:45.21 (33.81)    17:17.02 (31.81)
  8 Zavaros, Mabel   18 OAK              17:00.26   17:18.22   708  
                 31.43      1:05.14 (33.71)
        1:39.87 (34.73)     2:14.64 (34.77)
        2:49.21 (34.57)     3:23.71 (34.50)
        3:58.40 (34.69)     4:33.00 (34.60)
        5:07.91 (34.91)     5:42.72 (34.81)
        6:17.61 (34.89)     6:52.31 (34.70)
        7:27.11 (34.80)     8:01.92 (34.81)
        8:36.91 (34.99)     9:11.98 (35.07)
        9:46.76 (34.78)    10:21.70 (34.94)
       10:56.65 (34.95)    11:31.45 (34.80)
       12:06.37 (34.92)    12:41.51 (35.14)
       13:16.52 (35.01)    13:51.43 (34.91)
       14:26.59 (35.16)    15:01.81 (35.22)
       15:36.83 (35.02)    16:11.23 (34.40)
       16:45.54 (34.31)    17:18.22 (32.68)
Comments Off on 2018 Canada Pan Pac Trials Day 4 Finals: Kylie Masse, Markus Thormeyer Win Again

Author: Daniel D'Addona

avatar
Dan D'Addona is the lead college swim writer for Swimming World. He has covered swimming at all levels since 2003, including the NCAA championships, USA nationals, Duel in the Pool and Olympic trials. He is a native of Ann Arbor, Michigan, and a graduate of Central Michigan University. He currently lives in Holland, Michigan, where he also is the Sports Editor at The Holland Sentinel.

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here