USA Swimming Names 43 Girls, 36 Boys to 2021-22 U.S. National Junior Team

justina-kozan-
Justina Kozan; Photo Courtesy: FINA / Budapest 2019

USA Swimming Names 43 Girls, 36 Boys to 2021-22 U.S. National Junior Team

USA Swimming announced 79 athletes (43 girls, 36 boys) to the 2021-22 U.S. National Junior Team.

In all, 61 clubs and 26 states are represented. Leading the way with four events is Justina Kozan, selected in the girls 200 free, 200 fly, 200 IM and 400 IM. Five athletes are on the team in three events each.

Nation’s Capital Swim Club and TAC Titans each have four athletes on the team, followed by three apiece from Sandpipers of Nevada and SwimMAC Carolina. Of the 72 pool swimmers, 61 competed at Wave II of U.S. Olympic Trials. Ten girls and eight boys are holdovers from the 2019-20 squad.

The national girls team is strongest in distance freestyle, with eight swimmers in each the 800 free and 1,500. There are 13 backstrokers and seven 200 butterfly swimmers.

On the boys side, an event-high five swimmers are qualified in each the 1,500 free, 100 back, 200 fly and 400 IM.

The full list is below.

2021-22 U.S. National Junior Team

Name Event(s) Hometown Club*

Girls

  • Juli Arzave, 10K, San Diego, Calif, Tritons Aquatics Club
  • Hannah Bellard, 800 free, 200 fly, Grosse Ile, Mich., Club Wolverine
  • Berit Berglund, 100 back, Carmel, Ind., Carmel Swim Club
  • Lilla Bognar, 200 back, Greensville, S .C, Team Greenville
  • Madelyn Christman, 200 back, Carmel, Ind., Carmel Swim Club
  • Jillian Cox, 800 free, Cedar Park, Texas, Austin Swim Club
  • Katie Crom, 400 free, 200 fly, Rancho Santa Margarita, Calif., Mission Viejo Nadadores
  • Mariah Denigan, 1,500 free, 400 IM, Walton, Ky., Lakeside Swim Team
  • Zoe Dixon, 200 IM, 400 IM, Richmond, Va., NOVA of Virginia Aquatics, Inc
  • Lindsay Flynn, 50 free, Matthews, N.C., Mecklenburg Swim Association
  • Cadence Fort, 10K, Estero, Fla., Gulf Coast Swim Team
  • Erin Gemmell, 100 free, 200 free, 400 free, Potomac, Md., Nation’s Capital Swim Club
  • Cavan Gormsen, 400 free, 800 free, 1,500 free, Wantagh, N.Y., Long Island Aquatic Club
  • Leah Hayes, 200 IM, 400 IM, Sugar Grove, Ill., Fox Valley Park District Riptides
  • Tess Howley, 200 fly, Rockaway Park, N.Y., Long Island Aquatic Club
  • Justina Kozan, 200 free, 200 fly, 200 IM, 400 IM, Brea, Calif., Mission Viejo Nadadores
  • Mia Kragh, 100 fly, 200 fly, San Diego, Calif., Rancho San Dieguito
  • Paige Kuwata, 1,500 free, 7.5K, Las Vegas, Nev., Sandpipers of Nevada
  • Abigail McCulloh, 800 free, Lilburn, Ga., SwimAtlanta
  • Paige McKenna, 800 free, 1,500 free, Easton, Pa., Nation’s Capital Swim Club
  • Hayden Miller, 800 free, Houston, Texas, Cypress Fairbanks Swim Club
  • Anna Moesch, 50 free, Green Brook, N.J., StreamLine Aquatics Club
  • Kennedy Noble, 100 back, 200 back, Avondale, Ariz., YMCA Westside Silver Fins
  • Carly Novelline, 100 free, Wilmette, Ill., NASA Wildcat Aquatics
  • Teagan O’Dell, 100 back, 200 back, 200 IM, West Covina, Calif., Irvine Novaquatics
  • Erika Pelaez, 100 free, Miami, Fla., Eagle Aquatics
  • Caroline Pennington, 800 free, 1,500 free, Greenwich, Conn., TAC Titans
  • Julia Podkoscielny, 400 IM, Fort Lauderdale, Fla., Pine Crest Swimming
  • Amanda Ray, 200 fly, Raleigh, N.C., New Wave Swim Team
  • Carlie Rose, 10K, Oviedo, Fla., Blue Dolphins
  • Grace Sheble, 200 fly, North Chesterfield, Va., NOVA of Virginia Aquatics, Inc
  • Levenia Sim, 100 back, Montrose, Ala., TNT Swimming
  • Letitia Sim, 100 breast, 200 breast, Montrose, Ala., TNT Swimming
  • Summer Smith, 1,500 free, 200 back, 400 IM, Agawam, Mass., Bluefish Swim Club
  • Camille Spink, 100 free, Haymarket, Va., Nation’s Capital Swim Club
  • Campbell Stoll, 100 fly, Hartland, Wisc., Elmbrook Swim Club
  • Blair Stoneburg, 1,500 free, Jensen Beach, Fla., Treasure Coast Aquatics
  • Claire Tuggle, 200 free, 400 free, Mariposa, Calif., Santa Maria Swim Club
  • Maddie Waggoner, 1500 free, Moorestown, N.J., Jersey Wahoos
  • Maggie Wanezek, 100 back, 200 back, Brookfield, Wisc., Elmbrook Swim Club
  • Emma Weber, 100 breast, 200 breast, Boulder, Colo, Univ of Denver Hilltoppers
  • Claire Weinstein, 200 free, 400 free, 800 free, Port Jefferson, N.Y., Westchester Aquatic Club
  • Kiley Wilhelm, 100 back, 200 back, Charlotte, N.C.,Lifetime Swim Team North Carolina

Boys

  • Jack Aikins, 100 back, 200 back, Cumming, Ga., SwimAtlanta
  • Jack Alexy, 50 free, 100 free, Mendham, N.J., Greater Somerset County YMCA Storm
  • Alex Ayers, 10K, Charlotte, N.C., SwimMAC Carolina
  • Brice Barrieault, 1500 free, Las Vegas, Nev, Sandpipers of Nevada
  • Carl Bloebaum, 100 fly, 200 fly, Mason, Ohio, Mason Manta Rays
  • Joshua Brown, 10K, Winter Park, Fla., Highlander Aquatic Club
  • Arsenio Bustos, 100 free, 200 IM, Orange, Conn., Woodbridge Aquatic Club
  • Tim Connery, 100 free, Davidson, N.C., SwimMAC Carolina
  • Michael Cotter, 400 free, Cary, N.C., TAC Titans
  • Daniel Diehl, 100 back, Cumberland, Md., YMCA of Cumberland
  • Alec Enyeart, 800 free, 1,500 free, Kansas City, Mo., Tsunami Swim Team of K.C.
  • Zhier Fan, 100 breast, 200 breast, Plano, Texas, Metroplex Aquatics
  • Matthew Fenlon, 200 fly, Chappaqua, N.Y., Badger Swim Club, Inc.
  • Landon Gentry, 200 fly, Bristow, Va., Nation’s Capital Swim Club
  • Jeremy Graunke, 50 free, Gilbert, Ariz., Rio Salado Swim Club
  • Aiden Hayes, 100 fly, 200 fly, Norman, Okla., Sooner Swim Club
  • Luke Hobson, 200 free, 400 free, Reno, Nev., Lakeridge Swim Team
  • Sam Hoover, 100 free, Chapel Hill, N.C., North Carolina Aquatic Club
  • Gabriel Jett, 200 free, 200 fly, Clovis, Calif., Clovis Swim Club
  • Keaton Jones, 200 back, Gilbert, Ariz., Swim Neptune
  • Cooper Lucas, 400 IM, Keller, Texas, Lakeside Aquatic Club
  • Josh Matheny, 100 breast, 200 breast, Pittsburgh, Pa., Team Pittsburgh Elite Aquatics
  • Daniel Matheson, 800 free, 1,500 free, Peoria, Ariz., Scottsdale Aquatic Club
  • Quintin McCarty, 50 free, Colorado Springs, Colo, Pikes Peak Athletics
  • Will Modglin, 100 back, Zionsville, Ind., Zionsville Swim Club
  • Chris Nagy, 1,500 free, San Diego, Calif., University of Minnesota
  • Baylor Nelson, 200 free, 200 IM, 400 IM, Huntersville, N.C., SwimMAC Carolina
  • Lance Norris, 200 back, 400 IM, Rocky Mount, N.C., TAC Titans
  • Josh Parent, 1,500 free, 400 IM, Wilbraham, Mass., Bluefish Swim Club
  • Jacob Pishko, 7.5K, Raleigh, N.C., TAC Titans/Lakeside Aquatic Club
  • Kyle Ponsler, 400 IM, Fishers, Ind., Fishers Area Swimming Tigers
  • Dare Rose, 200 free, Jersey City, N.J., Scarlet Aquatics
  • Nick Simons, 100 back, Lake Oswego, Ore., Sandpipers of Nevada
  • Nathaniel Stoffle, 100 back, Lilburn, Ga., Spartan Aquatic Club
  • Joey Tepper, 10K, Egg Harbor Township, N.J., University of Tennessee/EHT Seahawks
  • Josh Zuchowski, 200 back, Jupiter, Fla., Flood Aquatics Swim Team

*Club affiliation when athlete had their 2021-22 U.S. National Junior Team qualifying swim

Leave a Reply

Your email address will not be published.