Talia Bates Breaks State Record; Buchholz Girls Four-Peat, Oviedo Boys Win Florida 4A Championships

talia bates florida buchholz
Photo Courtesy: The Gainesville Sun

Agon is the proud sponsor of all high school coverage (recruiting, results, state championships, etc.) on SwimmingWorld.com. For more information about Agon, visit their website?AgonSwim.com.?National Records for High School Are Pending Application Verification.? Click Here to Learn More

Following the 3A State meet yesterday, the Florida 4A Swimming and Diving State Championships took place on Nov. 10 at the Sailfish Splashpark Aquatic Athletics Center in Stuart, Fla.

Buchholz senior Talia Bates highlighted the meet by breaking her own Florida State record in the 100 fly. She led her team to their fourth-straight championship title while Ovideo won the boys’ team crown.

Click here for full results.

Girls Meet

Top 5 Team Scores:

1. Buchholz – 250
2. Oviedo – 239.5
3. Riverview – 230
4. Plant – 182
5. Boca Raton – 128

The meet began as Plant’s Reagan FlynnElla BathurstJilian Schulte and Ella Marlow combined to win the 4×50 medley relay in 1:42.92.

Flagler Palm Coast’s Micayla Cronk successfully defended her State 200 free title, stopping the clock in 1:46.68 to hold off a charging Bathurst who took second in 1:46.82. She was the only swimmer in the field under the 50-second barrier, grabbing the 100 free title in 49.43. Bathurst found herself on top of the podium in the 100 breast, getting her hands to the wall first in 1:01.97.

Riverview’s Emma Weyant dropped over two seconds from her prelims swim to grab a win in the 200 IM with a quick 1:58.07. Cooper City’s Kathleen Golding also snuck under the two-minute mark, taking second in 1:59.30. Weyant then went on to win the 500 free in 4:44.32, besting the competition by six seconds.

Buchholz’s Talia Bates sprinted to first in the 50 free for the fourth-consecutive year, splashing and dashing her way to the State title in a swift 22.45. She was back in the water soon after to earn her second gold medal of the meet in the 100 fly, getting her hands to the wall first in 52.82 to defend her title in that event as well for the third time. Her 100 fly time set a new Florida State record, crushing the old one of 53.28 she set at this meet last year.

Boca Raton’s Jessie Creed dove to first on the 1-meter board with a final score of 479.35 for the win. Wellington’s Julia Wortman dove to second with 454.30 points and Olympia Orlando’s Kara Holt took third with a score of 441.84.

Buchholz’s Georgia BatesCaitlin BrooksKaitlyn Cronin and Bates dominated the 4×50 free relay, swimming three seconds faster than the runner-up to victory in 1:32.85. Shortly after, Brooks powered her way to her fourth-straight 100 back title in 52.54, only hundredths shy of the State record of 52.46 set by Clara Smiddy in 2013.

The relay squad of Cronin, Julia RodriquezLeah Reisker and T. Bates gave Buchholz another victory and secured their State Championship title in the 4×100 free relay with a time of 3:23.21, over three seconds ahead of runners-up Riverview (3:26.81).

Boys Meet

Top 5 Team Scores:

1. Oviedo – 231.5
2. Seminole – 216
3. Lake Brantley Altamonte – 211
4. Buchholz – 150
5. Newsome – 127

The Seminole 4×50 medley relay quartet of Noah EvansSkylar KleinDawson Joyce and Payton Poore began the boys’ meet with the win in 1:33.61, barely holding off Buchholz (1:33.70). Joyce then went on to win two individual events of his own, earning the top spot in both the 50 free (20.34) and 100 free (45.12).

Joyce and Poore combined with Griffin Ciancimino and Andy Rivera-Maldonado to give Seminole another relay victory, this time swimming to the top spot in the 4×50 free relay in 1:24.38.

Buchholz’s Julian Hill cruised to first in the 200 free, swimming past the rest of the competition by three seconds to secure the State crown for the second-straight year in 1:35.70. He bested the field by five seconds in the 500 free for his second win of the night in a fast 4:22.35.

Newsome’s Garrett McGovern shaved off almost two seconds from his prelims swim to take the top spot in the 200 IM with a time of 1:50.30. St. Thomas Aquinas’ Juan Zapata flew to first in the 100 fly with a time of 50.06 to grab the gold ahead of Lakewood Ranch’s Sebastian Aguirre (50.27).

Jupiter’s Tyler Coffey dove to the top spot on the 1-meter board, posting a final score of 516.10 for the win. Olympia Orlando’s Brandon Wenger took second with a score of 502.70 and Jupiter’s Will Lefebvre took third with 500.10 points.

Lake Brantley’s Jhon Moncada won a nail-biter in the 100 back, powering his way to the wall first in 50.47 ahead of Evans(50.68) and Oviedo’s Carlos Cartagena-Diaz (50.74). Nathaniel Boccuzzo gave Lake Brantley another victory in the 100 breast, stopping the clock in 56.88.

Lake Brantley’s Sage Sungail, Moncada, Alexander Guitian and Boccuzzo concluded the meet as champions in the 4×100 free relay, combining to win by a full second in 3:06.26.

1 comment

  1. avatar
    Erin

    Brooks *fourth straight 100 back state ttle