Indian River Off To Fast Start at NJCAA Championships

Editorial content for the 2018 NJCAA Championship coverage is sponsored by TritonWear. Visit TritonWear.com for more information on our sponsor.

In the first day of the NJCAA National Swimming & Diving Championships, Indian River was off to a fast start during Wednesday’s prelims in Ft. Pierce, Florida.

COMPLETE DAY 1 PRELIMS RESULTS

Women’s 50 Breast

Indian River’s Courtney Perrett took the top seed in the 50 breaststroke in 28.96. Indian River teammates Olivia Berglund (30.49) and Elianna Kennon (31.44) took the second and fourth seeds, respectively.

Event 1  Women 50 Yard Breaststroke
==================================================================
 NJCAA Record: * 28.84  3/1/2017  Courtney Perrett, Indian River
               1:30.79  QUAL Qualifying Standards
    Name            Age School               Seed    Prelims              
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Perrett, Courtn  20 Indian River-FL   1:03.08      28.96 QUAL   
  2 Berglund, Olivi  19 Indian River-FL   1:04.65      30.49 QUAL   
  3 Graham, Jessily     SGSC-GA           1:09.36      31.41 QUAL   
  4 Kennon, Elianna  19 Indian River-FL   1:12.07      31.44 QUAL   
  5 Neves, Brenda       Iowa Lakes-IA     1:10.00      31.94 QUAL   
  6 DeBiase, Allie   20 Erie-NI           1:13.08      32.11 QUAL   
  7 Kindhart, Miran     Lincoln-IL        1:12.22      32.38 QUAL   
  8 Asuncion, Shayn     Iowa Lakes-IA     1:12.92      32.52 QUAL

Men’s 50 Breast

South Georgia State’s Andrew Brown took the top seed in the 50 breast in 26.28. Indian River took the second and third seeds behind Ruben Van Leeuwen (26.29) and Eric Veit (26.36).

Event 2  Men 50 Yard Breaststroke
==================================================================
 NJCAA Record: * 24.20  3/2/2016  Craig Emslie, Indian River
               1:20.99  QUAL Qualifying Standards
    Name            Age School               Seed    Prelims              
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Brown, Andrew       SGSC-GA             58.90      26.28 QUAL   
  2 Van Leeuwen, Ru  20 Indian River-FL   1:02.12      26.29 QUAL   
  3 Veit, Eric       19 Indian River-FL     57.26      26.36 QUAL   
  4 Knaut, Gabriel   19 MCC               1:03.64      26.95 QUAL   
  5 Williams, Shane  19 Swocc-OR            59.82      27.04 QUAL   
  6 Scaglione, Chri  18 Swocc-OR          1:03.91      27.33 QUAL   
  7 Johns, Oakley    20 Lincoln-IL        1:01.17      27.92 QUAL   
  8 Williams, Sean      Barton Cougars-Z  1:04.79      28.13 QUAL

Women’s 1000 Free

MCC’s Ashley VanDermeer took the top seed in the 1000 free in 11:06.94, finishing ahead of FIT’s Leah King (12:00.47) and SWOCC’s Maddie Huestis (12:03.34).

 Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
=========================================================================
 NJCAA Record: * 10:05.15  3/2/2016  Tamara Miler, Monroe CC
                 24:13.99  QUAL Qualifying Standards
    Name            Age School               Seed     Finals       Points 
=========================================================================
 -- Van Der Westhui  19 Indian River-FL  17:24.65    No Data        
 -- Van Der Merwe,   19 Indian River-FL  17:41.42    No Data        
 -- Layde, Molly     18 Indian River-FL  18:06.55    No Data        
 -- Herndon, Britta     SGSC-GA          18:16.48    No Data        
 -- Hall, Casey         SGSC-GA          18:30.71    No Data        
 -- Chalifoux, Kenz  18 Lincoln-IL       19:29.71    No Data        
 -- Falk, Mya        19 Swocc-OR         19:35.67    No Data        
 -- Nordquist, Grac  20 Iowa Central-IA  19:35.85    No Data        
  1 VanDermeer, Ash  19 MCC              19:36.26   11:06.94 QUAL   
                 28.28      1:00.19 (31.91)
        1:33.01 (32.82)     2:06.58 (33.57)
        2:40.23 (33.65)     3:14.33 (34.10)
        3:48.23 (33.90)     4:22.09 (33.86)
        4:56.05 (33.96)     5:29.53 (33.48)
        6:03.04 (33.51)     6:37.22 (34.18)
        7:11.19 (33.97)     7:44.89 (33.70)
        8:19.17 (34.28)     8:53.21 (34.04)
        9:26.40 (33.19)    10:00.44 (34.04)
       10:33.85 (33.41)    11:06.94 (33.09)
  2 King, Leah          FIT-MR           20:38.64   12:00.47 QUAL   
                 31.64      1:07.06 (35.42)
        1:43.23 (36.17)     2:19.63 (36.40)
        2:56.44 (36.81)     3:33.03 (36.59)
        4:09.28 (36.25)     4:45.46 (36.18)
        5:21.81 (36.35)     5:58.45 (36.64)
        6:34.75 (36.30)     7:10.79 (36.04)
        7:47.40 (36.61)     8:23.66 (36.26)
        8:59.80 (36.14)     9:36.26 (36.46)
       10:12.56 (36.30)    10:49.26 (36.70)
       11:25.38 (36.12)    12:00.47 (35.09)
  3 Huestis, Maddie  19 Swocc-OR         20:51.99   12:03.34 QUAL   
                 31.86      1:07.06 (35.20)
        1:43.24 (36.18)     2:19.33 (36.09)
        2:55.51 (36.18)     3:31.66 (36.15)
        4:08.21 (36.55)     4:44.61 (36.40)
        5:20.82 (36.21)     5:57.21 (36.39)
        6:33.77 (36.56)     7:10.63 (36.86)
        7:47.28 (36.65)     8:23.56 (36.28)
        9:00.57 (37.01)     9:37.30 (36.73)
       10:14.64 (37.34)    10:51.87 (37.23)
       11:28.84 (36.97)    12:03.34 (34.50)
  4 Landis, Alexa       FIT-MR           21:36.34   12:07.89 QUAL   
                 34.43      1:10.22 (35.79)
        1:47.01 (36.79)     2:23.61 (36.60)
        3:00.09 (36.48)     3:36.84 (36.75)
        4:13.51 (36.67)     4:50.48 (36.97)
        5:27.30 (36.82)     6:04.02 (36.72)
        6:40.40 (36.38)     7:16.57 (36.17)
        7:53.21 (36.64)     8:29.65 (36.44)
        9:05.94 (36.29)     9:42.88 (36.94)
       10:19.16 (36.28)    10:55.44 (36.28)
       11:32.26 (36.82)    12:07.89 (35.63)
  5 Adams, Jo        19 Swocc-OR         21:02.77   12:10.81 QUAL   
                 30.96      1:06.28 (35.32)
        1:42.94 (36.66)     2:19.56 (36.62)
        2:56.26 (36.70)     3:33.11 (36.85)
        4:09.92 (36.81)     4:46.76 (36.84)
        5:24.12 (37.36)     6:01.94 (37.82)
        6:39.17 (37.23)     7:16.40 (37.23)
        7:53.81 (37.41)     8:31.01 (37.20)
        9:07.45 (36.44)     9:44.73 (37.28)
       10:21.42 (36.69)    10:58.55 (37.13)
       11:35.55 (37.00)    12:10.81 (35.26)
  6 Miglino, Julia      FIT-MR           21:58.34   12:14.48 QUAL   
                 32.29      1:08.06 (35.77)
        1:44.39 (36.33)     2:20.83 (36.44)
        2:57.14 (36.31)     3:33.54 (36.40)
        4:10.60 (37.06)     4:48.32 (37.72)
        5:25.52 (37.20)     6:03.68 (38.16)
        6:40.99 (37.31)     7:17.90 (36.91)
        7:55.46 (37.56)     8:33.22 (37.76)
        9:10.83 (37.61)     9:47.90 (37.07)
       10:24.87 (36.97)    11:02.76 (37.89)
       11:39.42 (36.66)    12:14.48 (35.06)
  7 Toussaint, Andr  20 MCC              21:47.76   12:20.84 QUAL   
                 32.75      1:08.17 (35.42)
        1:44.84 (36.67)     2:21.79 (36.95)
        2:59.66 (37.87)     3:37.43 (37.77)
        4:15.78 (38.35)     4:53.54 (37.76)
        5:31.27 (37.73)     6:09.17 (37.90)
        6:46.21 (37.04)     7:23.66 (37.45)
        8:01.30 (37.64)     8:38.75 (37.45)
        9:16.25 (37.50)     9:53.55 (37.30)
       10:31.32 (37.77)    11:08.93 (37.61)
       11:45.83 (36.90)    12:20.84 (35.01)
  8 Williams, Sydne  18 Barton Cougars-Z 21:14.31   12:22.32 QUAL   
                 31.94      1:06.75 (34.81)
        1:42.18 (35.43)     2:18.47 (36.29)
        2:55.51 (37.04)     3:31.81 (36.30)
        4:08.78 (36.97)     4:46.19 (37.41)
        5:24.33 (38.14)     6:01.97 (37.64)
        6:40.61 (38.64)     7:18.87 (38.26)
        7:57.06 (38.19)     8:35.68 (38.62)
        9:13.72 (38.04)     9:52.27 (38.55)
       10:30.36 (38.09)    11:07.82 (37.46)
       11:45.19 (37.37)    12:22.32 (37.13)

Men’s 1000 Free

MCC’s Cameron Wagner took the top seed in the Men’s 1000 free in 10:15.82, followed by Genesee’s Matt Langerman (10:22.18) and Lincoln’s Mark Dominovic (10:30.84).

Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
=========================================================================
 NJCAA Record: * 9:14.36  3/2/2016  Jason Van Der Touw, Indian River
                22:26.99  QUAL Qualifying Standards
    Name            Age School               Seed     Finals       Points 
=========================================================================
 -- Milosavljevic,   19 Indian River-FL  15:57.96    No Data        
 -- McGuire, Collin  19 Swocc-OR         16:48.53    No Data        
 -- Lynch, Conor     19 Indian River-FL  16:58.29    No Data        
 -- Pilkington, Tig  18 Indian River-FL  16:58.34    No Data        
 -- Johnson, Daniel     SGSC-GA          17:04.40    No Data        
 -- Woith, Andrew       SGSC-GA          17:21.82    No Data        
 -- Shimon, Karter      Iowa Central-IA  17:24.38    No Data        
 -- Singleton, Jaco  19 Indian River-FL  17:46.27    No Data        
  1 Wagner, Cameron  19 MCC              18:33.60   10:15.82 QUAL   
                 27.31        57.35 (30.04)
        1:27.94 (30.59)     1:59.21 (31.27)
        2:30.52 (31.31)     3:02.06 (31.54)
        3:33.50 (31.44)     4:05.01 (31.51)
        4:36.33 (31.32)     5:07.85 (31.52)
        5:39.47 (31.62)     6:10.93 (31.46)
        6:42.47 (31.54)     7:13.38 (30.91)
        7:43.96 (30.58)     8:14.83 (30.87)
        8:45.47 (30.64)     9:15.89 (30.42)
        9:46.40 (30.51)    10:15.82 (29.42)
  2 Langerman, Matt     Genesee          18:02.32   10:22.18 QUAL   
                 27.42        57.22 (29.80)
        1:27.92 (30.70)     1:59.11 (31.19)
        2:30.20 (31.09)     3:01.41 (31.21)
        3:32.72 (31.31)     4:03.97 (31.25)
        4:35.75 (31.78)     5:07.63 (31.88)
        5:39.22 (31.59)     6:10.90 (31.68)
        6:42.37 (31.47)     7:14.24 (31.87)
        7:46.01 (31.77)     8:17.92 (31.91)
        8:49.11 (31.19)     9:20.75 (31.64)
        9:52.21 (31.46)    10:22.18 (29.97)
  3 Dominovic, Mark  20 Lincoln-IL       17:49.58   10:30.84 QUAL   
                 25.87        55.29 (29.42)
        1:25.88 (30.59)     1:57.01 (31.13)
        2:28.64 (31.63)     3:00.37 (31.73)
        3:32.25 (31.88)     4:04.28 (32.03)
        4:35.86 (31.58)     5:08.08 (32.22)
        5:39.81 (31.73)     6:11.96 (32.15)
        6:44.64 (32.68)     7:16.95 (32.31)
        7:49.87 (32.92)     8:22.72 (32.85)
        8:55.99 (33.27)     9:28.15 (32.16)
       10:00.42 (32.27)    10:30.84 (30.42)
  4 Marsh, Patrick   20 MCC              18:34.75   10:31.14 QUAL   
                 26.30        56.69 (30.39)
        1:27.94 (31.25)     1:59.45 (31.51)
        2:30.95 (31.50)     3:02.72 (31.77)
        3:34.59 (31.87)     4:06.28 (31.69)
        4:38.73 (32.45)     5:10.48 (31.75)
        5:42.64 (32.16)     6:15.08 (32.44)
        6:47.82 (32.74)     7:20.46 (32.64)
        7:53.07 (32.61)     8:25.27 (32.20)
        8:57.22 (31.95)     9:29.21 (31.99)
       10:01.59 (32.38)    10:31.14 (29.55)
  5 Smith, Steven       SGSC-GA          18:14.24   10:35.75 QUAL   
                 26.66        56.78 (30.12)
        1:28.09 (31.31)     1:59.48 (31.39)
        2:30.95 (31.47)     3:03.26 (32.31)
        3:35.80 (32.54)     4:08.55 (32.75)
        4:41.16 (32.61)     5:13.79 (32.63)
        5:46.31 (32.52)     6:18.61 (32.30)
        6:51.34 (32.73)     7:24.01 (32.67)
        7:56.87 (32.86)     8:29.59 (32.72)
        9:01.93 (32.34)     9:34.22 (32.29)
       10:06.11 (31.89)    10:35.75 (29.64)
  6 Stolberg, Logan  19 MCC              19:06.94   10:36.12 QUAL   
                 27.89        58.76 (30.87)
        1:30.84 (32.08)     2:02.82 (31.98)
        2:35.15 (32.33)     3:07.84 (32.69)
        3:39.95 (32.11)     4:12.88 (32.93)
        4:45.24 (32.36)     5:17.50 (32.26)
        5:50.08 (32.58)     6:22.45 (32.37)
        6:54.88 (32.43)     7:27.14 (32.26)
        7:59.30 (32.16)     8:31.92 (32.62)
        9:03.75 (31.83)     9:35.37 (31.62)
       10:06.58 (31.21)    10:36.12 (29.54)
  7 Sunberg, Joshua     Iowa Central-IA  19:09.61   10:46.51 QUAL   
                 26.86        57.62 (30.76)
        1:29.07 (31.45)     2:00.86 (31.79)
        2:32.56 (31.70)     3:04.35 (31.79)
        3:36.25 (31.90)     4:08.32 (32.07)
        4:40.30 (31.98)     5:13.14 (32.84)
        5:47.40 (34.26)     6:20.99 (33.59)
        6:54.92 (33.93)     7:28.59 (33.67)
        8:01.82 (33.23)     8:35.56 (33.74)
        9:08.74 (33.18)     9:41.65 (32.91)
       10:14.69 (33.04)    10:46.51 (31.82)
  8 Brown, Brandon      Genesee          19:22.99   10:47.50 QUAL   
                 26.52        56.43 (29.91)
        1:28.25 (31.82)     2:00.76 (32.51)
        2:33.67 (32.91)     3:06.81 (33.14)
        3:39.37 (32.56)     4:12.03 (32.66)
        4:44.94 (32.91)     5:17.93 (32.99)
        5:50.86 (32.93)     6:23.72 (32.86)
        6:57.09 (33.37)     7:30.47 (33.38)
        8:03.98 (33.51)     8:37.16 (33.18)
        9:10.82 (33.66)     9:44.11 (33.29)
       10:16.88 (32.77)    10:47.50 (30.62)

Women’s 200 IM

Malin Wallen of Indian River took the top seed in the 200 IM (2:09.33), going 1-2 with Sophia Diagne (2:11.12).

SGSC’s Jessica Dunton took the third seed in 2:15.29.

Event 5  Women 200 Yard IM
==================================================================
 NJCAA Record: * 2:01.05  3/7/2014  Barbara Caraballo, Indian River
                 3:00.09  QUAL Qualifying Standards
    Name            Age School               Seed    Prelims              
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Wallen, Malin    20 Indian River-FL   2:07.42    2:09.33 QUAL   
                 28.57      1:00.84 (32.27)
        1:39.45 (38.61)     2:09.33 (29.88)
  2 Diagne, Sophia   19 Indian River-FL   2:06.91    2:11.12 QUAL   
                 27.00        59.92 (32.92)
        1:38.43 (38.51)     2:11.12 (32.69)
  3 Dunton, Jessica     SGSC-GA           2:14.45    2:15.29 QUAL   
                 28.70      1:03.04 (34.34)
        1:44.50 (41.46)     2:15.29 (30.79)
  4 Engler, Piper    18 Swocc-OR          2:19.62    2:15.68 QUAL   
                 29.05      1:02.13 (33.08)
        1:43.31 (41.18)     2:15.68 (32.37)
  5 Dias, Monique       Iowa Lakes-IA     2:17.14    2:17.13 QUAL   
                 29.40      1:05.28 (35.88)
        1:44.38 (39.10)     2:17.13 (32.75)
  6 Shiozawa, Nanak     Genesee           2:24.71    2:19.78 QUAL   
                 28.56      1:05.16 (36.60)
        1:46.30 (41.14)     2:19.78 (33.48)
  7 Robinson, Jessi  19 Swocc-OR          2:21.04    2:20.03 QUAL   
                 29.61      1:04.24 (34.63)
        1:46.95 (42.71)     2:20.03 (33.08)
  8 Aldridge, Abiga     SGSC-GA           2:23.55    2:22.18 QUAL   
                 28.96      1:05.00 (36.04)
        1:47.89 (42.89)     2:22.18 (34.29)

Men’s 200 IM

Indian River continued to get top seeds as Gabriele Sasia (1:51.68) took the top seed in the Men’s 200 IM. Teammate Kevin Bargate (1:53.51) was second and Tucker Adams was fourth (1:56.07).

Iowa Lakes’ Hylt Collinson took the third seed (1:54.41).

Event 6  Men 200 Yard IM
==================================================================
 NJCAA Record: * 1:47.68  1998      Marcin Malinski, Indian River
                 2:22.09  QUAL Qualifying Standards
    Name            Age School               Seed    Prelims              
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Sasia, Gabriele  20 Indian River-FL   1:51.68    1:51.69 QUAL   
                 23.78        51.42 (27.64)
        1:24.64 (33.22)     1:51.69 (27.05)
  2 Bargate, Kevin   19 Indian River-FL   1:56.31    1:53.51 QUAL   
                 23.96        53.06 (29.10)
        1:27.37 (34.31)     1:53.51 (26.14)
  3 Collinson, Hylt     Iowa Lakes-IA     1:54.27    1:54.41 QUAL   
                 24.56        54.94 (30.38)
        1:26.78 (31.84)     1:54.41 (27.63)
  4 Adams, Tucker    19 Indian River-FL   1:55.45    1:56.07 QUAL   
                 24.73        55.72 (30.99)
        1:28.49 (32.77)     1:56.07 (27.58)
  5 Neinas, Macoy    19 Lincoln-IL        1:54.67    1:56.14 QUAL   
                 25.32        53.93 (28.61)
        1:28.31 (34.38)     1:56.14 (27.83)
  6 Nishimura, Chri  19 Indian River-FL   1:53.83    1:56.77 QUAL   
                 25.03        56.28 (31.25)
        1:28.82 (32.54)     1:56.77 (27.95)
  7 Brown, Andrew       SGSC-GA           1:58.66    1:57.79 QUAL   
                 25.45        55.58 (30.13)
        1:28.95 (33.37)     1:57.79 (28.84)
  8 Metzger, Benjam  22 MCC               2:06.19    1:58.79 QUAL   
                 24.70        56.82 (32.12)
        1:31.17 (34.35)     1:58.79 (27.62)

Women’s 50 Free

Indian River dominated the Women’s 50 free and took the top five seeds.

Courtney Stewart took the top seed in 23.79, followed by Courtney Perrett (23.89), Camryn Wheals (23.93), Elianna Kennon (24.09) and Elizabeth Watts (24.36).

 Event 7  Women 50 Yard Freestyle
==================================================================
 NJCAA Record: * 22.47  3/3/2016  Tayla Lovemore, Indian River
                 30.29  QUAL Qualifying Standards
    Name            Age School               Seed    Prelims              
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Stewart, Courtn  20 Indian River-FL     24.34      23.79 QUAL   
  2 Perrett, Courtn  20 Indian River-FL     23.86      23.89 QUAL   
  3 Wheals, Camryn   20 Indian River-FL     24.23      23.93 QUAL   
  4 Kennon, Elianna  19 Indian River-FL     24.01      24.09 QUAL   
  5 Watts, Elizabet  18 Indian River-FL     24.09      24.36 QUAL   
  6 Alonso Rivas, S     Iowa Central-IA     24.55      24.41 QUAL   
  7 Shenal, Alicia   19 MCC                 25.01      24.62 QUAL   
  8 Smith, Tabby     20 Erie-NI             25.54      24.65 QUAL

Men’s 50 Free

Indian River’s men got four in the final in the 50 free. Guillaume Bolivard took the top seed in 20.35, followed by Ryen Van Wyk (20.40).

Luka Tomic was fourth (21.21) and Jared Ingram (21.37) was seventh.

Event 8  Men 50 Yard Freestyle
==================================================================
 NJCAA Record: * 19.06  3/8/2012  Bradley Tandy, Indian River
                 26.99  QUAL Qualifying Standards
    Name            Age School               Seed    Prelims              
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Bolivard, Guill  20 Indian River-FL     20.24      20.35 QUAL   
  2 Van Wyk, Ryen    19 Indian River-FL     20.32      20.40 QUAL   
  3 Knaut, Gabriel   19 MCC                 21.17      20.91 QUAL   
  4 Tomic, Luka      19 Indian River-FL     21.83      21.21 QUAL   
  5 Elz, Zac            SGSC-GA             21.21      21.29 QUAL   
  6 Wilson, Keagan   19 Barton Cougars-Z    21.94      21.33 QUAL   
  7 Ingram, Jared    19 Indian River-FL     21.31      21.37 QUAL   
  8 Dean, Caleb      19 Swocc-OR            22.83      21.70 QUAL
3 Comments

3 comments

  1. Tim Grubb

    Annette Knerr Mallard

  2. avatar

    I don’t understand why Indian River State College is still considered a Junior college. It graduated from that designation long ago.

Author: Daniel D'Addona

avatar
Dan D'Addona is the lead college swim writer for Swimming World. He has covered swimming at all levels since 2003, including the NCAA championships, USA nationals, Duel in the Pool and Olympic trials. He is a native of Ann Arbor, Michigan, and a graduate of Central Michigan University. He currently lives in Holland, Michigan, where he also is the Sports Editor at The Holland Sentinel.

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here