ACC-B1G Challenge Day Two: Big Ten Sweeps Title

lilly-king-
Photo Courtesy: Peter H. Bick

The inaugural ACC – B1G Challenge concluded Sunday in West Lafayette, Ind. The event featured the top stars from both the Atlantic Coast Conference (ACC) and Big Ten Conference (B1G).

The Big Ten won both the men’s and women’s competitions. The Big Ten women won 251-102. The men’s event was much closer with the Big Ten winning 179-174.

Beata Nelson and Lilly King dominated for the Big Ten, while Siobhan Haughey held off Mallory Comerford in the most exciting women’s event of the day.

In the men’s meet, the win came down to the final two events, but performances by Vini Lanza and Ian Finnerty helped push the Big Ten ahead.

COMPLETE RESULTS

MEET PAGE

Order of events

Women’s 200 Medley Relay
Men’s 200 Medley Relay
Women’s 1000 Free
Men’s 1000 Free
Women’s 200 Free
Men’s 200 Free
Women’s 100 Back
Men’s 100 Back
Women’s 100 Breast
Men’s 100 Breast
Women’s 200 Fly
Men’s 200 Fly
Women’s 50 Free
Men’s 50 Free
Women’s 200 IM
Men’s 200 IM
Women’s 3-meter Diving
Men’s Platform Diving
Women’s 400 Free Relay
Men’s 400 Free Relay

Women’s 200 Medley Relay

The Big Ten women opened the second day of the challenge by nearly going 1-2 in the 200 medley relay.

Wisconsin’s Beata Nelson, Indiana’s Lilly King teamed with Michigan’s Maggie MacNeil and Catie DeLoof to win in 1:34.96 for the Big Ten.

The ACC had Elise Haan, Marlia Astashkina, Alyssa Marsh and Mallory Comerford finish in 1:35.38.

The Big Ten’s B team of Calypso Sheridan, Lindsey Kozelsky, Christie Jensen and Ilia Doctor finished third in 1:35.97.

Event 19  Women 200 Yard Medley Relay
==================================================================================
         Pool:   1:34.58  2017      Indiana, India
                          Rockett, King, Jansen, Haskett
                 1:36.75  A NCAA  - A Cut
                 1:37.39  B NCAA - B Cut
    School                           Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 B1G  'A'                           NT    1:34.96 A       11  
     1) Nelson, Beata D JR            2) King, Lilly C SR             
     3) MacNeil, Maggie J FR          4) Deloof, Catie E SR           
                 24.12        49.84 (25.72)
        1:13.15 (23.31)     1:34.96 (21.81)
  2 ACC  'A'                           NT    1:35.38 A        4  
     1) Haan, Elise M SR              2) Astashkina, Marlia SO        
     3) Marsh, Alyssa J JR            4) Comerford, Mallory E SR      
                 24.45        51.72 (27.27)
        1:14.30 (22.58)     1:35.38 (21.08)
  3 B1G  'B'                           NT    1:35.97 A        2  
     1) Sheridan, Calypso P SO        2) Kozelsky, Lindsey S JR       
     3) Jensen, Christie M SR         4) Doctor, Ileah M FR           
                 24.27        51.09 (26.82)
        1:13.96 (22.87)     1:35.97 (22.01)
  4 ACC  'B'                           NT    1:37.17 B      
     1) Kendzior, Alina SR            2) Vereb, Joelle K SO           
     3) Oglesby, Grace A JR           4) Perry, Ky-lee L JR           
                 24.88      1:01.67 (36.79)
        1:23.64 (21.97)     1:37.17 (13.53)
  5 ACC  'C'                           NT   x1:39.48        
     1) Richter, Abigail N SO         2) Mason, Zorry L FR            
     3) Jordan, Kylie V JR            4) Hill, Morgan E JR            
                 25.45        53.64 (28.19)
        1:17.32 (23.68)     1:39.48 (22.16)
  6 B1G  'C'                           NT   x1:40.74        
     1) Coughlin, Katie M SR          2) Roche, Ellie A SR            
     3) Drake, Kelsey D SO            4) Burvill, Hannah J JR         
                 25.12        53.53 (28.41)
        1:17.78 (24.25)     1:40.74 (22.96)
  7 ACC  'D'                           NT   x1:41.60        
     1) Muzzy, Emma E FR              2) Covington, Taylor A JR       
     3) Lin, Victoria JR              4) Wang, Haibing SR             
                 25.02        53.74 (28.72)
        1:18.68 (24.94)     1:41.60 (22.92)
 -- B1G  'D'                           NT         DQ        
     1) Haebig, Autumn D SO           2) Martinez, Ilse J SO          
     3) Hart, Maddie A JR             4) Vuong, Megan SR              
                 26.64        55.64 (29.00)
        1:19.31 (23.67)          DQ (23.47)

Men’s 200 Medley Relay

The Big Ten won the men’s relay as well as Gabriel Fantoni, Max McHugh, Vini Lanza and Zach Apple clocked a 1:24.26 to hold off the ACC.

The ACC was close as Coleman Stewart, Valdas Abaliksta, Kanoa Kaleoloha and Justin Ress finished in 1:24.56.

The Big Ten saw Joseph Young, Ian Finnerty, Michael Salazar and Bowen Becker take third in 1:25.96.

Event 20  Men 200 Yard Medley Relay
==================================================================================
         Pool:   1:24.12  2016      Michigan, Michi
                          Chen, Klein, Raisky, Powers
                 1:24.56  A NCAA  - A Cut
                 1:25.33  B NCAA - B Cut
    School                           Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 B1G  'A'                           NT    1:24.26 A       11  
     1) Fantoni, Gabriel A SO         2) McHugh, Maxwell J FR         
     3) Lanza, Vinicius M SR          4) Apple, Zachary SR            
                 21.59        44.64 (23.05)
        1:05.03 (20.39)     1:24.26 (19.23)
  2 ACC  'A'                           NT    1:24.56 A        4  
     1) Stewart, Coleman M JR         2) Abaliksta, Valdas SO         
     3) Kaleoaloha, Kanoa K SR        4) Ress, Justin A SR            
                 21.10        45.44 (24.34)
        1:05.85 (20.41)     1:24.56 (18.71)
  3 B1G  'B'                           NT    1:25.96          2  
     1) Young, Joseph A SR            2) Finnerty, Ian J SR           
     3) Salazar, Michael G SR         4) Becker, Bowen T SR           
                 22.33        45.97 (23.64)
        1:06.58 (20.61)     1:25.96 (19.38)
  4 ACC  'B'                           NT    1:26.04        
     1) Albiero, Nicolas J SO         2) Barnum, Keefer O SO          
     3) Izzo, Giovanni SO             4) Ho, Ian Y SR                 
                 22.00        46.18 (24.18)
        1:06.75 (20.57)     1:26.04 (19.29)
  5 ACC  'C'                           NT   x1:26.75        
     1) St. George, Max S SR          2) Howard, Judd C SR            
     3) Ferraro, Christian SO         4) Barna, Andrej JR             
                 21.93        46.76 (24.83)
        1:07.71 (20.95)     1:26.75 (19.04)
  6 B1G  'C'                           NT   x1:28.51        
     1) Mende, Kenneth SR             2) Pellini, Trent SO            
     3) Lense, Noah J JR              4) Borges, Luiz F SO            
                 23.18        47.74 (24.56)
        1:09.01 (21.27)     1:28.51 (19.50)
  7 B1G  'D'                           NT   x1:29.91        
     1) Thorne, John L SR             2) Hofstadter, William A SR     
     3) Schwers, Michael W JR         4) Castano, Gabriel SO          
                 23.37        48.40 (25.03)
        1:09.98 (21.58)     1:29.91 (19.93)
  8 ACC  'D'                           NT   x1:30.14        
     1) Thames, Christopher S SO      2) Kleinsmith, Charles L SR     
     3) O'Leary, Colin M SO           4) Williams, Miles J JR         
                 23.38        48.64 (25.26)
        1:10.63 (21.99)     1:30.14 (19.51)

Women’s 1000 Free

Minnesota’s Mackenzie Padington cruised to victory in the women’s 1000 free in 9:34.06 in a packed field.

Penn State’s Ally McHugh was second in 9:40.12, followed by Michigan’s Rose Bi in 9:40.14, giving the Big Ten a 1-2-3 sweep.

ACC’s Tamil Holub was fourth in 9:41.09.

Event 21  Women 1000 Yard Freestyle
=========================================================================
         Pool:   9:32.02  2005      Flavia Rigamonti, SMU
    Name           Year School               Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Padington, Mack  SO B1G                    NT    9:34.06          9  
                 26.87        56.07 (29.20)
        1:25.33 (29.26)     1:54.57 (29.24)
        2:23.88 (29.31)     2:52.90 (29.02)
        3:21.73 (28.83)     3:50.60 (28.87)
        4:19.37 (28.77)     4:48.36 (28.99)
        5:17.17 (28.81)     5:45.93 (28.76)
        6:14.74 (28.81)     6:43.76 (29.02)
        7:12.62 (28.86)     7:41.54 (28.92)
        8:10.21 (28.67)     8:38.64 (28.43)
        9:07.25 (28.61)     9:34.06 (26.81)
  2 McHugh, Ally J   SR B1G                    NT    9:40.12          4  
                 27.90        57.49 (29.59)
        1:27.20 (29.71)     1:56.98 (29.78)
        2:26.34 (29.36)     2:55.80 (29.46)
        3:25.23 (29.43)     3:54.63 (29.40)
        4:23.96 (29.33)     4:53.11 (29.15)
        5:21.83 (28.72)     5:50.54 (28.71)
        6:19.22 (28.68)     6:48.01 (28.79)
        7:16.93 (28.92)     7:45.94 (29.01)
        8:15.01 (29.07)     8:44.05 (29.04)
        9:12.88 (28.83)     9:40.12 (27.24)
  3 Bi, Rose         SR B1G                    NT    9:40.14          3  
                 27.47        57.04 (29.57)
        1:26.61 (29.57)     1:56.21 (29.60)
        2:25.47 (29.26)     2:55.00 (29.53)
        3:24.35 (29.35)     3:53.69 (29.34)
        4:22.93 (29.24)     4:52.22 (29.29)
        5:21.52 (29.30)     5:50.52 (29.00)
        6:19.62 (29.10)     6:48.52 (28.90)
        7:17.74 (29.22)     7:46.74 (29.00)
        8:15.97 (29.23)     8:45.00 (29.03)
        9:13.55 (28.55)     9:40.14 (26.59)
  4 Holub, Tamila H  SO ACC                    NT    9:41.09          2  
                 27.28        56.37 (29.09)
        1:25.64 (29.27)     1:54.91 (29.27)
        2:24.47 (29.56)     2:53.83 (29.36)
        3:23.13 (29.30)     3:52.39 (29.26)
        4:21.67 (29.28)     4:51.10 (29.43)
        5:20.23 (29.13)     5:49.23 (29.00)
        6:18.50 (29.27)     6:47.72 (29.22)
        7:17.00 (29.28)     7:46.19 (29.19)
        8:15.29 (29.10)     8:44.36 (29.07)
        9:13.41 (29.05)     9:41.09 (27.68)
  5 Stone, Lindsay   SO ACC                    NT    9:45.62          1  
                 27.84        57.73 (29.89)
        1:27.66 (29.93)     1:57.59 (29.93)
        2:27.31 (29.72)     2:56.90 (29.59)
        3:26.46 (29.56)     3:55.92 (29.46)
        4:25.41 (29.49)     4:54.98 (29.57)
        5:24.12 (29.14)     5:53.12 (29.00)
        6:22.22 (29.10)     6:51.48 (29.26)
        7:20.74 (29.26)     7:49.80 (29.06)
        8:18.90 (29.10)     8:48.08 (29.18)
        9:16.96 (28.88)     9:45.62 (28.66)
  6 Kowal, Molly A   JR B1G                    NT   x9:46.59        
                 27.75        57.46 (29.71)
        1:27.34 (29.88)     1:57.29 (29.95)
        2:27.15 (29.86)     2:57.04 (29.89)
        3:26.87 (29.83)     3:56.79 (29.92)
        4:26.65 (29.86)     4:56.56 (29.91)
        5:25.87 (29.31)     5:54.96 (29.09)
        6:24.04 (29.08)     6:53.24 (29.20)
        7:22.19 (28.95)     7:51.22 (29.03)
        8:20.36 (29.14)     8:49.46 (29.10)
        9:18.52 (29.06)     9:46.59 (28.07)
  7 Cattermole, Sop  SR ACC                    NT    9:49.77        
                 27.68        57.52 (29.84)
        1:27.34 (29.82)     1:57.22 (29.88)
        2:27.33 (30.11)     2:57.34 (30.01)
        3:27.01 (29.67)     3:56.80 (29.79)
        4:26.46 (29.66)     4:56.08 (29.62)
        5:25.70 (29.62)     5:55.37 (29.67)
        6:25.11 (29.74)     6:54.68 (29.57)
        7:24.23 (29.55)     7:53.92 (29.69)
        8:22.90 (28.98)     8:52.41 (29.51)
        9:21.19 (28.78)     9:49.77 (28.58)
  8 Ilgenfritz, Emi  JR ACC                    NT   x9:55.55        
                 27.67        57.57 (29.90)
        1:27.35 (29.78)     1:57.41 (30.06)
        2:27.22 (29.81)     2:56.99 (29.77)
        3:26.96 (29.97)     3:56.84 (29.88)
        4:26.75 (29.91)     4:56.69 (29.94)
        5:26.39 (29.70)     5:56.19 (29.80)
        6:26.03 (29.84)     6:55.86 (29.83)
        7:25.84 (29.98)     7:55.78 (29.94)
        8:25.82 (30.04)     8:56.02 (30.20)
        9:26.00 (29.98)     9:55.55 (29.55)

Men’s 1000 Free

Michigan’s Ricardo Vargas kept the Big Ten winning streak going on Sunday with a win in the 1000 free. He finished in 8:46.64.

The ACC finished 2-3 as Zach Yeadon finished runner-up in 8:51.97 and Marcelo Acosta was third in 8:56.28.

Event 22  Men 1000 Yard Freestyle
=========================================================================
         Pool:   8:46.96  2016      Patrick Ransford, Michigan
    Name           Year School               Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Vargas Jacobo,   SO B1G                    NT    8:46.64          9  
                 24.79        51.09 (26.30)
        1:17.82 (26.73)     1:44.59 (26.77)
        2:11.44 (26.85)     2:38.19 (26.75)
        3:04.98 (26.79)     3:31.90 (26.92)
        3:58.71 (26.81)     4:25.34 (26.63)
        4:51.73 (26.39)     5:18.01 (26.28)
        5:44.32 (26.31)     6:10.69 (26.37)
        6:37.10 (26.41)     7:03.30 (26.20)
        7:29.41 (26.11)     7:55.26 (25.85)
        8:21.28 (26.02)     8:46.64 (25.36)
  2 Yeadon, Zach S   SO ACC                    NT    8:51.97          4  
                 24.40        50.88 (26.48)
        1:17.52 (26.64)     1:44.37 (26.85)
        2:11.18 (26.81)     2:38.06 (26.88)
        3:05.04 (26.98)     3:32.08 (27.04)
        3:58.88 (26.80)     4:25.84 (26.96)
        4:52.71 (26.87)     5:19.48 (26.77)
        5:46.33 (26.85)     6:12.98 (26.65)
        6:39.67 (26.69)     7:06.41 (26.74)
        7:33.13 (26.72)     7:59.25 (26.12)
        8:25.89 (26.64)     8:51.97 (26.08)
  3 Acosta, Marcelo  SR ACC                    NT    8:56.28          3  
                 24.97        51.54 (26.57)
        1:18.52 (26.98)     1:45.75 (27.23)
        2:13.08 (27.33)     2:40.20 (27.12)
        3:07.36 (27.16)     3:34.36 (27.00)
        4:01.61 (27.25)     4:28.76 (27.15)
        4:56.07 (27.31)     5:23.27 (27.20)
        5:50.21 (26.94)     6:17.39 (27.18)
        6:43.98 (26.59)     7:10.72 (26.74)
        7:37.74 (27.02)     8:04.65 (26.91)
        8:30.91 (26.26)     8:56.28 (25.37)
  4 Auboeck, Felix   JR B1G                    NT    9:00.95          2  
                 24.93        51.56 (26.63)
        1:18.68 (27.12)     1:45.92 (27.24)
        2:13.17 (27.25)     2:40.37 (27.20)
        3:07.34 (26.97)     3:34.43 (27.09)
        4:01.75 (27.32)     4:29.02 (27.27)
        4:56.30 (27.28)     5:23.80 (27.50)
        5:51.14 (27.34)     6:18.58 (27.44)
        6:45.94 (27.36)     7:13.24 (27.30)
        7:40.47 (27.23)     8:07.80 (27.33)
        8:35.02 (27.22)     9:00.95 (25.93)
  5 Hogsed, Nichola  SR B1G                    NT    9:01.68          1  
                 25.22        52.40 (27.18)
        1:19.50 (27.10)     1:46.88 (27.38)
        2:14.36 (27.48)     2:41.92 (27.56)
        3:09.43 (27.51)     3:36.67 (27.24)
        4:04.09 (27.42)     4:31.59 (27.50)
        4:58.93 (27.34)     5:26.30 (27.37)
        5:53.85 (27.55)     6:21.07 (27.22)
        6:48.34 (27.27)     7:15.33 (26.99)
        7:42.22 (26.89)     8:08.89 (26.67)
        8:35.57 (26.68)     9:01.68 (26.11)
  6 Casey, Brendan   SR ACC                    NT    9:05.04        
                 25.03        51.99 (26.96)
        1:19.11 (27.12)     1:46.22 (27.11)
        2:13.42 (27.20)     2:40.65 (27.23)
        3:07.96 (27.31)     3:35.28 (27.32)
        4:02.58 (27.30)     4:29.87 (27.29)
        4:57.19 (27.32)     5:24.87 (27.68)
        5:52.63 (27.76)     6:20.34 (27.71)
        6:48.18 (27.84)     7:15.92 (27.74)
        7:43.47 (27.55)     8:10.86 (27.39)
        8:38.10 (27.24)     9:05.04 (26.94)
  7 McDowell, Nicho  JR B1G                    NT   x9:07.21        
                 24.94        51.97 (27.03)
        1:19.34 (27.37)     1:46.86 (27.52)
        2:14.32 (27.46)     2:41.68 (27.36)
        3:09.09 (27.41)     3:36.52 (27.43)
        4:04.07 (27.55)     4:31.51 (27.44)
        4:58.82 (27.31)     5:26.29 (27.47)
        5:53.86 (27.57)     6:21.50 (27.64)
        6:49.10 (27.60)     7:17.00 (27.90)
        7:44.65 (27.65)     8:12.28 (27.63)
        8:40.15 (27.87)     9:07.21 (27.06)
  8 Giller, Robby S  SO ACC                    NT   x9:26.03        
                 23.86        49.79 (25.93)
        1:17.51 (27.72)     1:46.16 (28.65)
        2:14.79 (28.63)     2:43.89 (29.10)
        3:12.78 (28.89)     3:41.56 (28.78)
        4:10.68 (29.12)     4:39.28 (28.60)
        5:08.13 (28.85)     5:37.30 (29.17)
        6:06.27 (28.97)     6:35.11 (28.84)
        7:03.94 (28.83)     7:32.91 (28.97)
        8:01.68 (28.77)     8:30.36 (28.68)
        8:58.74 (28.38)     9:26.03 (27.29)
 -- Stone, Lane R    SO ACC                    NT        SCR        
 

Women’s 200 Free

Michigan’s Siobhan Haughey cruised to an NCAA automatic cut in the 200 free, winning the event in 1:42.63.

Haughey pulled away from Louisville’s Mallory Comerford, who finished second in 1:43.58, a provisional cut.

Michigan teammate Catie DeLoof finished third in 1:45.42, followed by Abigail Dolan (1:45.61) and Chantal Nack (1:46.04), all NCAA “B” cuts.

Event 23  Women 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         Pool:   1:42.49  2/17/2017 Siobhan Bernadette Haughey, Michigan-MI
                 1:43.17  A NCAA  - A Cut
                 1:47.12  B NCAA - B Cut
    Name           Year School               Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Haughey, Siobha  SR B1G                    NT    1:42.63 A        9  
                 23.94        49.94 (26.00)
        1:16.34 (26.40)     1:42.63 (26.29)
  2 Comerford, Mall  SR ACC                    NT    1:43.58 B        4  
                 24.49        50.76 (26.27)
        1:17.07 (26.31)     1:43.58 (26.51)
  3 Deloof, Catie E  SR B1G                    NT    1:45.42 B        3  
                 25.51        52.23 (26.72)
        1:18.79 (26.56)     1:45.42 (26.63)
  4 Dolan, Abigail   JR ACC                    NT    1:45.61 B        2  
                 24.98        51.72 (26.74)
        1:18.63 (26.91)     1:45.61 (26.98)
  5 Nack, Chantal K  SR B1G                    NT    1:46.04 B        1  
                 25.09        51.95 (26.86)
        1:19.10 (27.15)     1:46.04 (26.94)
  6 Madden, Paige C  SO ACC                    NT    1:47.73        
                 25.21        52.62 (27.41)
        1:20.25 (27.63)     1:47.73 (27.48)
  7 Lee, Easop V     JR ACC                    NT   x1:48.55        
                 25.68        53.07 (27.39)
        1:20.93 (27.86)     1:48.55 (27.62)
  8 Romano, Kristen  SO B1G                    NT   x1:48.81        
                 25.84        53.67 (27.83)
        1:21.24 (27.57)     1:48.81 (27.57)

Men’s 200 Free

Indiana’s Mohamed Hassan kept the Big Ten rolling with a win in the 200 free, finishing in 1:33.75, an NCAA “B” cut.

The ACC finished 2-3 behind Jacob Molacek (1:34.48) and Andrea Vazaios (1:35.65), both “B” cuts.

Event 24  Men 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         Pool:   1:32.33  2016      Blake Pieroni (2x), Indiana
                 1:32.13  A NCAA  - A Cut
                 1:36.32  B NCAA - B Cut
    Name           Year School               Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Hassan, Mohamed  JR B1G                    NT    1:33.75 B        9  
                 22.50        46.68 (24.18)
        1:10.17 (23.49)     1:33.75 (23.58)
  2 Molacek, Jacob   SR ACC               1:36.89    1:34.48 B        4  
                 22.02        46.09 (24.07)
        1:10.24 (24.15)     1:34.48 (24.24)
  3 Vazaios, Andrea  SR ACC               1:31.32    1:35.65 B        3  
                 23.11        47.25 (24.14)
        1:10.88 (23.63)     1:35.65 (24.77)
  4 Delakis, Paul J  JR B1G                    NT    1:36.87          2  
                 23.12        47.39 (24.27)
        1:12.13 (24.74)     1:36.87 (24.74)
  5 Correia, Rodrig  SR ACC                    NT    1:37.24          1  
                 22.62        47.83 (25.21)
        1:12.93 (25.10)     1:37.24 (24.31)
  6 Saulnier, Nicho  SO B1G                    NT    1:37.46        
                 22.73        47.41 (24.68)
        1:12.59 (25.18)     1:37.46 (24.87)
  7 Helmbacher, Sam  JR ACC                    NT   x1:37.73        
                 23.07        47.95 (24.88)
        1:12.83 (24.88)     1:37.73 (24.90)
  8 Arndt, Mateusz   FR B1G                    NT   x1:38.46        
                 22.74        47.44 (24.70)
        1:12.86 (25.42)     1:38.46 (25.60)
 

Women’s 100 Back

Wisconsin’s Beata Nelson continued her strong performances in the backstroke events, winning the 100 back in 51.03, an NCAA “B” cut, crushing the field by nearly a second and a half.

The Big Ten went 1-2 as Tevyn Waddell finished second in 52.48.

Elise Haan of the ACC finished third in 52.77, followed by Jess Unicomb (53.04), Alina Kendzior (53.64) and Carly Quast (53.93), all NCAA “B” cuts.

Event 25  Women 100 Yard Backstroke
=========================================================================
         Pool:   50.84  2010      Gemma Spofforth, FLOR
                 50.99  A NCAA  - A Cut
                 53.94  B NCAA - B Cut
    Name           Year School               Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Nelson, Beata D  JR B1G                    NT      51.03 B        9  
                 24.82        51.03 (26.21)
  2 Waddell, Tevyn   JR B1G                    NT      52.48 B        4  
                 25.60        52.48 (26.88)
  3 Haan, Elise M    SR ACC                    NT      52.77 B        3  
                 25.59        52.77 (27.18)
  4 Unicomb, Jess    SR B1G                    NT      53.04 B        2  
                 25.78        53.04 (27.26)
  5 Kendzior, Alina  SR ACC                    NT      53.64 B        1  
                 25.88        53.64 (27.76)
  6 Quast, Carly L   SO ACC                    NT      53.93 B      
                 25.92        53.93 (28.01)
  7 Grusova, Tereza  FR B1G                    NT     x53.97        
                 26.07        53.97 (27.90)
  8 Muzzy, Emma E    FR ACC                    NT     x54.01        
                 26.44        54.01 (27.57)
 

Men’s 100 Back

NC State’s Coleman Stewart got the ACC on the board with a win, crushing the field with an NCAA automatic cut of 45.04.

He, like Nelson, beat the field by a second and a half.

Gabriel Fantoni was second in 46.58, followed by Alvin Jiang (46.74), Max St. George (46.75) and Cameron Tysoe (47.23), all “B” cuts.

Event 26  Men 100 Yard Backstroke
=========================================================================
         Pool:   45.07  2016      Matt McHugh, Ohio State
                 45.12  A NCAA  - A Cut
                 47.77  B NCAA - B Cut
    Name           Year School               Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Stewart, Colema  JR ACC                 44.54      45.04 A        9  
                 21.81        45.04 (23.23)
  2 Fantoni, Gabrie  SO B1G                    NT      46.58 B        4  
                 22.56        46.58 (24.02)
  3 Jiang, Alvin P   SO ACC                    NT      46.74 B        3  
                 22.52        46.74 (24.22)
  4 St. George, Max  SR ACC                    NT      46.75 B        2  
                 22.71        46.75 (24.04)
  5 Tysoe, Cameron   JR B1G                    NT      47.23 B        1  
                 22.88        47.23 (24.35)
  6 Montesi, Jack J  JR ACC                    NT     x47.87        
                 23.06        47.87 (24.81)
  7 Young, Joseph A  SR B1G                    NT      48.25        
                 22.93        48.25 (25.32)
  8 Mende, Kenneth   SR B1G                    NT     x49.73        
                 23.98        49.73 (25.75)
 

Women’s 100 Breast

Two swimmers reached NCAA automatic cuts in the 100 breaststroke. Not shockingly, the winner was Indiana’s Lilly King, who finished in 57.85. It was a stunning swim, nearly a second ahead of the runner-up, who also clocked an “A” cut.

Minnesota’s Lindsey Kozelsky finished second in 58.70.

Purdue’s Jinq En Phee took third (59.93) in a “B” cut to give the Big Ten a 1-2-3 finish.

Ashtashkinka took fourth for the ACC in 1:00.37.

 Event 27  Women 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
         Pool:   56.30  2/17/2017 Lillia King, Indiana-IN
                 58.79  A NCAA  - A Cut
               1:01.84  B NCAA - B Cut
    Name           Year School               Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 King, Lilly C    SR B1G                    NT      57.85 A        9  
                 27.37        57.85 (30.48)
  2 Kozelsky, Linds  JR B1G                    NT      58.70 A        4  
                 27.67        58.70 (31.03)
  3 Phee, Jinq En    JR B1G                    NT      59.93 B        3  
                 28.53        59.93 (31.40)
  4 Astashkina, Mar  SO ACC                    NT    1:00.37 B        2  
                 28.66      1:00.37 (31.71)
  5 Munson, Rachel   SR B1G                    NT   x1:00.75 B      
                 29.45      1:00.75 (31.30)
  6 Vereb, Joelle K  SO ACC                    NT    1:01.31 B        1  
                 28.85      1:01.31 (32.46)
  7 Mason, Zorry L   FR ACC                    NT    1:02.87        
                 29.85      1:02.87 (33.02)
  8 Covington, Tayl  JR ACC                    NT   x1:03.32        
                 29.97      1:03.32 (33.35)
 -- Hauder, Carolin  SO ACC                    NT        SCR  

Men’s 100 Breast

The Big Ten went 1-2 in the men’s 100 breast as Indiana’s Ian Finnerty, the reigning NCAA champion, won the race in 51.54, an NCAA automatic cut.

Minnesota’s Max McHugh was second in 52.19, an NCAA provisional cut.

The ACC finished third with Keefer Barnum (53.70) and Evgenii Somov (53.74), both “B” cuts.

Event 28  Men 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
         Pool:   51.75  2016      Ian Finnerty, Indiana
                 51.73  A NCAA  - A Cut
                 54.27  B NCAA - B Cut
    Name           Year School               Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Finnerty, Ian J  SR B1G                    NT      51.54 A        9  
                 24.26        51.54 (27.28)
  2 McHugh, Maxwell  FR B1G                    NT      52.19 B        4  
                 24.76        52.19 (27.43)
  3 Barnum, Keefer   SO ACC                    NT      53.70 B        3  
                 25.18        53.70 (28.52)
  4 Somov, Evgenii   SO ACC                    NT      53.74 B        2  
                 25.37        53.74 (28.37)
  5 Abaliksta, Vald  SO ACC                    NT      53.85 B        1  
                 25.46        53.85 (28.39)
  6 Howard, Judd C   SR ACC                    NT     x55.05        
                 26.20        55.05 (28.85)
  7 Pellini, Trent   SO B1G                    NT      55.08        
                 25.94        55.08 (29.14)
  8 Hofstadter, Wil  SR B1G                    NT     x56.37        
                 26.37        56.37 (30.00)
 

Women’s 200 Fly

The ACC got a women’s victory in the 200 fly as Louisville’s Grace Oglesby won in 1:54.97, an NCAA “B” cut.

The Big Ten went 2-3 behind Michigan’s Vanessa Krause (1:55.54) and Francesca Stoppa (1:57.19) of Rutgers.

 Event 29  Women 200 Yard Butterfly
=========================================================================
         Pool:   1:52.39  2010      Elaine Breeden, STAN
                 1:53.48  A NCAA  - A Cut
                 1:59.23  B NCAA - B Cut
    Name           Year School               Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Oglesby, Grace   JR ACC                    NT    1:54.07 B        9  
                 26.38        55.67 (29.29)
        1:24.65 (28.98)     1:54.07 (29.42)
  2 Krause, Vanessa  JR B1G                    NT    1:55.54 B        4  
                 26.34        55.30 (28.96)
        1:24.83 (29.53)     1:55.54 (30.71)
  3 Stoppa, Frances  SR B1G                    NT    1:57.19 B        3  
                 26.39        56.15 (29.76)
        1:27.28 (31.13)     1:57.19 (29.91)
  4 Cameron, Bryann  JR ACC                    NT    1:57.35 B        2  
                 26.46        56.05 (29.59)
        1:26.64 (30.59)     1:57.35 (30.71)
  5 Menkhaus, Julie  FR ACC                    NT    1:58.30 B        1  
                 26.71        56.54 (29.83)
        1:27.31 (30.77)     1:58.30 (30.99)
  6 Kitchel, Taite   SR B1G                    NT    1:58.74 B      
                 27.12        56.97 (29.85)
        1:27.20 (30.23)     1:58.74 (31.54)
  7 Smith, Nicole E  SR ACC                    NT   x1:58.86 B      
                 27.08        56.51 (29.43)
        1:26.85 (30.34)     1:58.86 (32.01)
  8 Koontz, Shelby   JR B1G                    NT   x2:00.51        
                 26.97        57.04 (30.07)
        1:28.68 (31.64)     2:00.51 (31.83)

Men’s 200 Fly

In what turned out to be one of the closest races of the meet, Indiana’s Vini Lanza held off Georgia Tech’s Christian Ferraro to win the 200 fly.

Lanza finished in 1:42.67, just three hundredths ahead of Ferraro (1:42.70). Both times were NCAA “B” cuts.

Lousiville’s Nicholas Albiero finished third in 1:42.96 and Virginia’s Zach Fong was 1:44.75, as the ACC went 2-3-4-5 in the event.

Event 30  Men 200 Yard Butterfly
=========================================================================
         Pool:   1:40.86  2016      Dylan Bosch, Michigan
                 1:41.02  A NCAA  - A Cut
                 1:46.69  B NCAA - B Cut
    Name           Year School               Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Lanza, Vinicius  SR B1G                    NT    1:42.67 B        9  
                 22.67        48.93 (26.26)
        1:15.77 (26.84)     1:42.67 (26.90)
  2 Ferraro, Christ  SO ACC                    NT    1:42.70 B        4  
                 24.51        50.27 (25.76)
        1:17.06 (26.79)     1:42.70 (25.64)
  3 Albiero, Nicola  SO ACC                    NT    1:42.96 B        3  
                 23.41        49.75 (26.34)
        1:16.50 (26.75)     1:42.96 (26.46)
  4 Fong, Zach L     SR ACC                    NT    1:44.75 B        2  
                 24.15        50.79 (26.64)
        1:17.67 (26.88)     1:44.75 (27.08)
  5 Harting, Zach S  SR ACC                    NT   x1:44.90 B      
                 23.52        50.43 (26.91)
        1:17.51 (27.08)     1:44.90 (27.39)
  6 Thomas, Matthew  JR B1G                    NT    1:46.10 B        1  
                 23.47        50.78 (27.31)
        1:18.04 (27.26)     1:46.10 (28.06)
  7 Lense, Noah J    JR B1G                    NT    1:46.87        
                 24.27        51.67 (27.40)
        1:19.11 (27.44)     1:46.87 (27.76)
  8 Salazar, Michae  SR B1G                    NT   x1:46.95        
                 23.72        51.12 (27.40)
        1:18.77 (27.65)     1:46.95 (28.18)

Women’s 50 Free

The Big Ten went 1-2-4 in the 50 free as three Michigan swimmers turned in strong performances.

Michigan’s Maggie MacNeil won the raccoon 22.08, followed by Siobhan Haughey in 22.12, just a few minutes after winning the 200 free.

NC State’s Ky-lee Perry was third in 22.24 ahead of another Wolverine, Catie DeLoof, who finished in 22.55 minutes after taking third in the 200 free.

Duke’s Alyssa Marsh was fifth (22.62) as the top five in the field turned in “B” cuts.

Event 31  Women 50 Yard Freestyle
=========================================================================
         Pool:   21.48  2/16/2017 Zhesi Li, Ohio State-OH
                 21.74  A NCAA  - A Cut
                 22.76  B NCAA - B Cut
    Name           Year School               Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 MacNeil, Maggie  FR B1G                    NT      22.08 B        9  
                 10.87        22.08 (11.21)
  2 Haughey, Siobha  SR B1G                    NT      22.12 B        4  
                 10.87        22.12 (11.25)
  3 Perry, Ky-lee L  JR ACC                    NT      22.24 B        3  
                 10.67        22.24 (11.57)
  4 Deloof, Catie E  SR B1G                    NT      22.55 B        2  
                 11.09        22.55 (11.46)
  5 Marsh, Alyssa J  JR ACC                    NT      22.62 B        1  
                 10.94        22.62 (11.68)
  6 Countie, Grace   FR ACC                    NT      22.81        
                 11.08        22.81 (11.73)
  7 Hill, Morgan E   JR ACC                    NT     x22.84        
                 11.19        22.84 (11.65)
  8 Burvill, Hannah  JR B1G                    NT     x23.40        
                 11.45        23.40 (11.95)
 -- Rayner, Freya    SO B1G                    NT        SCR        
 

Men’s 50 Free

Minnesota’s Bowen Becker earned a touch-out win in the 50 freestyle, finishing in 19.62.

He finished eight hundredths ahead of NC State’s Justin Ress (19.70).

Louisville’s Andrej Barna took third (19.82) ahead of Virginia Tech’s Ian Ho (19.86) and Indiana’s Zach Apple (19.92), all NCAA “B” cuts.

Event 32  Men 50 Yard Freestyle
=========================================================================
         Pool:   18.66  2017      Caeleb Dressel, Florida
                 19.00  A NCAA  - A Cut
                 19.96  B NCAA - B Cut
    Name           Year School               Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Becker, Bowen T  SR B1G                    NT      19.62 B        9  
                  9.62        19.62 (10.00)
  2 Ress, Justin A   SR ACC                 18.96      19.70 B        4  
                  9.47        19.70 (10.23)
  3 Barna, Andrej    JR ACC                    NT      19.82 B        3  
                  9.60        19.82 (10.22)
  4 Ho, Ian Y        SR ACC                    NT      19.86 B        2  
                  9.67        19.86 (10.19)
  5 Apple, Zachary   SR B1G                    NT      19.92 B        1  
                  9.65        19.92 (10.27)
  6 Kaleoaloha, Kan  SR ACC                    NT     x19.97        
                  9.68        19.97 (10.29)
  6 Hassan, Mohamed  JR B1G                    NT      19.97        
                  9.75        19.97 (10.22)
  8 Borges, Luiz F   SO B1G                    NT     x20.32        
                  9.77        20.32 (10.55)

Women’s 200 IM

Wisconsin’s Beata Nelson earned another victory, crushing the field to win the 200 IM in 1:54.94.

She won by more than a second as Indiana’s Bailey Andison (1:56.04) and Lilly King (1:57.62) went 2-3, giving the Big Ten a 1-2-3 finish.

NC State’s Julia Poole was fourth in 1:57.68, an NCAA “B” cut.

Event 33  Women 200 Yard IM
=========================================================================
         Pool:   1:53.56  2010      Julia Smit, STAN
                 1:54.31  A NCAA  - A Cut
                 1:59.94  B NCAA - B Cut
    Name           Year School               Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Nelson, Beata D  JR B1G                    NT    1:54.94 B        9  
                 24.82        53.91 (29.09)
        1:27.17 (33.26)     1:54.94 (27.77)
  2 Andison, Bailey  SR B1G                    NT    1:56.04 B        4  
                 25.71        55.30 (29.59)
        1:28.49 (33.19)     1:56.04 (27.55)
  3 King, Lilly C    SR B1G                    NT    1:57.62 B        3  
                 26.66        57.21 (30.55)
        1:29.53 (32.32)     1:57.62 (28.09)
  4 Poole, Julia T   SO ACC                    NT    1:57.68 B        2  
                 26.29        56.58 (30.29)
        1:29.98 (33.40)     1:57.68 (27.70)
  5 Doty, Megan E    JR B1G                    NT   x1:58.33 B      
                 25.41        55.32 (29.91)
        1:30.18 (34.86)     1:58.33 (28.15)
  6 Daigneault, Val  JR ACC                    NT    1:58.76 B        1  
                 26.31        56.47 (30.16)
        1:31.76 (35.29)     1:58.76 (27.00)
  7 Richter, Abigai  SO ACC                    NT    2:00.94        
                 26.30        55.73 (29.43)
        1:32.34 (36.61)     2:00.94 (28.60)
  8 Jordan, Kylie V  JR ACC                    NT   x2:03.39        
                 26.22        57.20 (30.98)
        1:34.56 (37.36)     2:03.39 (28.83)
 -- Hauder, Carolin  SO ACC                    NT        SCR    

Men’s 200 IM

NC State’s Andreas Vazaios won the 200 IM in 1:42.44, an NCAA “B” cut and a win by more than two seconds.

Georgia Tech’s Caio Pumputis finished second in 1:44.83, also a “B” cut.

Notre Dame’s Marci Barta finished third (1:46.79), giving the ACC a 1-2-3 finish.

Michigan’s Thomas Cope was fourth (1:46.98).

Event 34  Men 200 Yard IM
=========================================================================
         Pool:   1:40.61  2017      Caeleb Dressel, Florida
                 1:41.34  A NCAA  - A Cut
                 1:46.77  B NCAA - B Cut
    Name           Year School               Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Vazaios, Andrea  SR ACC               1:39.97    1:42.44 B        9  
                 23.73        48.15 (24.42)
        1:17.60 (29.45)     1:42.44 (24.84)
  2 Pumputis, Caio   SO ACC                    NT    1:44.83 B        4  
                 23.10        49.49 (26.39)
        1:19.35 (29.86)     1:44.83 (25.48)
  3 Barta, Marci     FR ACC                    NT    1:46.79          3  
                 23.38        50.90 (27.52)
        1:21.60 (30.70)     1:46.79 (25.19)
  4 Cope, Thomas E   JR B1G                    NT    1:46.98          2  
                 23.28        50.65 (27.37)
        1:21.26 (30.61)     1:46.98 (25.72)
  5 Helmbacher, Sam  JR ACC                    NT   x1:48.17        
                 23.61        51.79 (28.18)
        1:22.47 (30.68)     1:48.17 (25.70)
  6 Swanson, Charle  JR B1G                    NT    1:48.34          1  
                 24.08        51.95 (27.87)
        1:22.57 (30.62)     1:48.34 (25.77)
  7 Finnerty, Ian J  SR B1G                    NT    1:49.08        
                 22.90        51.25 (28.35)
        1:22.51 (31.26)     1:49.08 (26.57)
  8 Lanza, Vinicius  SR B1G                    NT   x1:51.78        
                 23.21        51.88 (28.67)
        1:24.52 (32.64)     1:51.78 (27.26)

Women’s 3-meter Diving

Miami’s Alicia Blagg on the 3-meter diving with a 335.30. She closed her set with a 5152B and scored a 67.50 to earn the victory.

Virginia’s Sydney Dusel finished second with a score of 323.55 as the ACC went 1-2.

Northwestern’s Olivia Rosendahl finished third with 310.95.

Nebraska’s Abigail Knapton was fourth with 310.80.

Men’s Platform Diving

Purdue’s Brandon Loschiavo dominated the platform competition to win with 508.85 points.

Miami’s Zach Cooper finished second with 428.40 points.

Michigan’s Ross Todd was third with 369.00 points.

Duke’s Nathanial Hernandez was fourth with 362.20.

 

Women’s 400 Free Relay

The Big Ten capped a dominant performance by winning the 400 free relay in 3:11.60.

Wisconsin’s Beata Nelson, finished her stellar meet with the leadoff before giving way to a trio of

Wolverines as Catie DeLoof, Maggie MacNeil and Siobhan Haughey finished up.

ACC’s Abigail Dolan, Ky-lee Perry, Morgan Hill and Mallory Comerford finished second in 3:12.25.

=================================================================================
         Pool:   3:12.32  2010      Stanford, STAN
                          Dwelley, Woodward, Webb, Smit
                 3:14.97  A NCAA  - A Cut
                 3:16.82  B NCAA - B Cut
    School                           Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 B1G  'A'                           NT    3:11.60 A       11  
     1) Nelson, Beata D JR            2) Deloof, Catie E SR           
     3) MacNeil, Maggie J FR          4) Haughey, Siobhan B SR        
                 23.45        48.53 (48.53)
        1:11.49 (22.96)     1:35.77 (47.24)
        1:59.45 (23.68)     2:24.38 (48.61)
        2:47.01 (22.63)     3:11.60 (47.22)
  2 ACC  'A'                           NT    3:12.25 A        4  
     1) Dolan, Abigail M JR           2) Perry, Ky-lee L JR           
     3) Hill, Morgan E JR             4) Comerford, Mallory E SR      
                 23.28        48.82 (48.82)
        1:11.68 (22.86)     1:37.29 (48.47)
        2:00.40 (23.11)     2:25.74 (48.45)
        2:47.90 (22.16)     3:12.25 (46.51)
  3 ACC  'B'                           NT    3:18.63          2  
     1) Wang, Haibing SR              2) Haan, Elise M SR             
     3) Marsh, Alyssa J JR            4) Terebo, Emma SO              
                 24.38        50.13 (50.13)
        1:13.91 (23.78)     1:39.97 (49.84)
        2:02.83 (22.86)     2:28.34 (48.37)
        2:51.81 (23.47)     3:18.63 (50.29)
  4 B1G  'C'                           NT    3:19.12        
     1) Unicomb, Jess SR              2) Haebig, Autumn D SO          
     3) Burvill, Hannah J JR          4) Andison, Bailey S SR         
                 24.02        49.91 (49.91)
        1:13.62 (23.71)     1:39.52 (49.61)
        2:03.56 (24.04)     2:29.63 (50.11)
        2:53.19 (23.56)     3:19.12 (49.49)
  5 B1G  'B'                           NT   x3:20.49        
     1) Romano, Kristen E SO          2) Padington, Mackenzie SO      
     3) Koontz, Shelby L JR           4) Nack, Chantal K SR           
                 24.59        50.74 (50.74)
        1:14.34 (23.60)     1:41.17 (50.43)
        2:05.18 (24.01)     2:31.39 (50.22)
        2:54.89 (23.50)     3:20.49 (49.10)
  6 B1G  'D'                           NT   x3:21.67        
     1) Johnson, Megan E SO           2) Jensen, Christie M SR        
     3) Vuong, Megan SR               4) Lebl, Ilektra V SO           
                 24.52        50.72 (50.72)
        1:14.10 (23.38)     1:39.98 (49.26)
        2:04.23 (24.25)     2:30.66 (50.68)
        2:54.82 (24.16)     3:21.67 (51.01)
  7 ACC  'C'                           NT   x3:23.85        
     1) Madden, Paige C SO            2) Artigas Fernandez, Maria FR  
     3) Viguier, Manon JR             4) Lee, Easop V JR              
                 25.02        51.77 (51.77)
        1:16.10 (24.33)     1:43.02 (51.25)
        2:06.43 (23.41)     2:32.47 (49.45)
        2:57.21 (24.74)     3:23.85 (51.38)

Men’s 400 Free Relay

The ACC closed the meet with a win in the 400 free relay.

Coleman Stewart, Jacob Molacek, Andrej Barna and Justin Ress finished in 2:49.64.

They barely held off the Big Ten as Zach Apple, Russian Gaziev, Bowen Becker and Mohamed Hassan finished in 2:49.77.

Event 38  Men 400 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
         Pool:   2:50.51  2016      Indiana, India
                          Tavcar, Khalafalla, Finnerty, Pieroni
                 2:51.39  A NCAA  - A Cut
                 2:52.72  B NCAA - B Cut
    School                           Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 ACC  'A'                           NT    2:49.64 A       11  
     1) Stewart, Coleman M JR         2) Molacek, Jacob P SR          
     3) Barna, Andrej JR              4) Ress, Justin A SR            
                 20.50        43.21 (43.21)
        1:03.42 (20.21)     1:25.09 (41.88)
        1:45.19 (20.10)     2:07.89 (42.80)
        2:27.52 (19.63)     2:49.64 (41.75)
  2 B1G  'A'                           NT    2:49.77 A        4  
     1) Apple, Zachary SR             2) Gaziev, Rusian FR            
     3) Becker, Bowen T SR            4) Hassan, Mohamed S JR         
                 20.59        42.78 (42.78)
        1:03.69 (20.91)     1:25.72 (42.94)
        1:45.49 (19.77)     2:08.02 (42.30)
        2:27.80 (19.78)     2:49.77 (41.75)
  3 ACC  'B'                           NT    2:53.81          2  
     1) Pisani, Will J SR             2) Correia, Rodrigo Q SR        
     3) Ho, Ian Y SR                  4) Harting, Zach S SR           
                 20.50        43.43 (43.43)
        1:03.95 (20.52)     1:26.67 (43.24)
        1:47.24 (20.57)                    
            2:30.78 ( )         2:53.81 ( )
  4 ACC  'C'                           NT   x2:56.12        
     1) Izzo, Giovanni SO             2) Schultz, Aaron R JR          
     3) Williams, Miles J JR          4) Schubert, Ted T JR           
                 21.02        44.58 (44.58)
        1:05.12 (20.54)     1:28.54 (43.96)
        1:48.90 (20.36)     2:11.44 (42.90)
        2:32.18 (20.74)     2:56.12 (44.68)
  5 B1G  'B'                           NT    2:56.50        
     1) Myhre, Joseph A               2) Auboeck, Felix O JR          
     3) Delakis, Paul J JR            4) Smith, Jack A SR             
                 21.13        43.98 (43.98)
        1:05.04 (21.06)     1:28.32 (44.34)
        1:49.33 (21.01)     2:12.62 (44.30)
        2:33.33 (20.71)     2:56.50 (43.88)
  6 B1G  'C'                           NT   x2:57.41        
     1) Scott, William S              2) Woods, Payton R JR           
     3) Castano, Gabriel SO           4) Back, Griffin W JR           
                 20.99        44.49 (44.49)
        1:05.55 (21.06)     1:29.68 (45.19)
        1:50.24 (20.56)     2:13.56 (43.88)
        2:34.25 (20.69)     2:57.41 (43.85)
  7 B1G  'D'                           NT   x3:01.48        
     1) Pellini, Trent SO             2) Saulnier, Nicholas A SO      
     3) Thomas, Matthew A JR          4) Thorne, John L SR            
                 21.82        45.28 (45.28)
        1:06.47 (21.19)     1:30.16 (44.88)
        1:51.29 (21.13)     2:15.00 (44.84)
        2:37.23 (22.23)     3:01.48 (46.48)
 -- ACC  'D'                           NT        SCR        
     1) Giller, Robby S SO            2) Somov, Evgenii I SO          
     3) Ferraro, Christian SO         4) Kleinsmith, Charles L SR