2019 NCAA Division II Psych Sheets Finalized–Line at 21, 26

venue-
Photo Courtesy: Peter H. Bick

The psych sheet for the 2019 NCAA Division II Swimming and Diving Championships was finalized today. The official line for qualified swimmers was 21 for the men’s events and 26 for the women’s. The meet will be held in Indianapolis, Indiana at the famous IU Natatorium downtown.

Most Invited Swimmers (Men)

  1. (13)- Queens
  2. (10)- Lindenwood
  3. (10)- UC San Diego
  4. (9)- Delta State
  5. (9)- Simon Fraser
  6. (8)- Grand Valley
  7. (8)- Nova Southeastern
  8. (8)- Wayne State
  9. (7)- Indianapolis
  10. (7)- Missouri S&T

Top Seeds (Men)

  • 1000 Free- Alex Kunert, Queens
  • 200 IM- Marius Kusch, Queens
  • 50 Free- Victor Rocha Furtado, Florida Tech
  • 200 Medley Relay- Queens
  • 200 Free Relay- Queens
  • 400 IM- Matthew Holmes, Florida Southern
  • 100 Fly- Marius Kusch, Queens
  • 200 Free- Alex Kunert, Queens
  • 400 Medley Relay- Queens
  • 500 Free- Alex Sobers, Emmanuel
  • 100 Back- Giulio Brugnoni, Delta State
  • 100 Breast- Sasha Palazzo, Wayne State
  • 200 Fly- Alex Kunert, Queens
  • 800 Free Relay- Queens
  • 1650 Free- Adam Rosipal, Indianapolis
  • 100 Free- Marius Kusch, Queens
  • 200 Back- Harry Shalamon, Grand Valley
  • 200 Breast- Henrik Dahrendoff, Saint Leo
  • 400 Free Relay- Queens

Alternates (Men)

  1. Jonathan Ham, Grand Valley (50 Free)
  2. Lukas Kraft, Wingate (100 Free)
  3. Aleksei Averchenko, Nova Southeastern (100 Fly)
  4. Sebastian Wenk, Indianapolis (500)
  5. Ben Evans, Wingate (1000)
  6. Antonio Marino, Simon Fraser (200 Breast)
  7. Jackson Tunks, Queens (200 Back)
  8. Bernardo Abascal, Nova Southeastern (1650)
  9. Yann Corbel, Saint Leo (1000)
  10. Hayden Johnson, UC San Diego (500)

Most Invited Swimmers (Women)

  1. (18)- Queens
  2. (13)- UC San Diego
  3. (10)- Tampa
  4. (10)- Wingate
  5. (9)- Drury
  6. (9)- Indianapolis
  7. (8)- Delta State
  8. (7)- Lindenwood
  9. (7)- Nova Southeastern
  10. (6)- Wayne State
  11. (6)- West Chester

Top Seeds (Women)

  • 1000 Free- Emma Sundstedt, Nova Southeastern
  • 200 IM- Bailee Nunn, Drury
  • 50 Free- Polina Lapshina, Queens
  • 200 Medley Relay- Queens
  • 200 Free Relay- Queens
  • 400 IM- Hannah Kastigar, Northern State
  • 100 Fly- Bailee Nunn, Drury
  • 200 Free- Simone de Rijcke, Lindenwood
  • 400 Medley Relay- Queens
  • 500 Free- Francesca Bains, Queens
  • 100 Back- Polina Lapshina, Queens
  • 100 Breast- Bailee Nunn, Drury
  • 200 Fly- Tori Sopp, Drury
  • 800 Free Relay- Lindenwood
  • 1650 Free- Francesca Bains, Queens
  • 100 Free- Polina Lapshina, Queens
  • 200 Back- Bobbi Gichard, Queens
  • 200 Breast- Bailee Nunn, Drury
  • 400 Free Relay- Queens

Alternates (Women)

  1. Amilia Nusbaum, Nova Southeastern (100 Free)
  2. Denise Quentin, Malone (100 Free)
  3. Suzanne Afchain, Nova Southeastern (100 Back)
  4. Kelly Leonard, MSU Mankato (200 Back)
  5. Mathilde Cros, Wingate (1650)
  6. Madison Grenoble, West Chester (200 IM)
  7. Natalie Hayes, Emmanuel (200 Fly)
  8. Anne Lindstrom, Saint Leo (50 Free)
  9. Caitlin Tierney, West Florida (200 Free)
  10. Sarah Fillerup, Colorado Mesa (200 Back)

14 comments

  1. Ryan Monroe

    Jennifer Ann Raiffeisen Monroe

  2. Eileen Ham

    J.d. Ham

    • Dianne Hartsock Brennan

      Jacqui Hampson Thank you
      Thinking of Chloe Hampson this weekend – go go go go 🏊🏻‍♀️🧡🏅

  3. Gerry Sisson

    Carol LaRue Sisson

    • Dianne Hartsock Brennan

      A dream come true for her – a big thank you to all that believed in her….so many played a part in her success 🌠🏅😀

    • Thomas Kennedy

      Dianne more good still to come!