Zoe Bartel, Sancov Pick Up Two Victories Each at Iowa City Speedo Sectionals

Zoe Bartel (center) at the 2016 Speedo Winter Junior Nationals

Speedo Sectional Series is proudly sponsored by Speedo. Visit SpeedoUsa.com for more information on our sponsor.

The 2017 Speedo Sectionals in Iowa City continued with Zoe Bartel and Alexei Sancov picking up two victories each.

Gillian Davey of CIA turned in the top time in the women’s 400 IM with a final time of 4:14.47, dropping 9.11 seconds off her prelims time of 4:28.58. FAST’s Coleen Gillilan finished a close second with a 4:15.29, followed by DDST’s Emma Theobald’s 4:20.01.

                            === A - Final ===                            
 
  1 Davey, Gillian   15 Central Iowa Aqu  4:23.58    4:14.47 USO     20  
             28.14        59.92 (31.78)
        1:33.28 (33.36)     2:05.35 (32.07)
        2:39.56 (34.21)     3:14.28 (34.72)
        3:45.16 (30.88)     4:14.47 (29.31)
  2 Gillilan, Colee  15 Fort Collins Are  4:20.23    4:15.29 USO     17  
             26.66        57.17 (30.51)
        1:30.29 (33.12)     2:03.78 (33.49)
        2:39.83 (36.05)     3:16.20 (36.37)
        3:46.70 (30.50)     4:15.29 (28.59)
  3 Theobald, Emma   16 Dunlap Dolphins-  4:25.20    4:20.01 FUTR    16  
             26.76        57.38 (30.62)
        1:29.70 (32.32)     2:01.79 (32.09)
        2:40.04 (38.25)     3:19.38 (39.34)
        3:50.37 (30.99)     4:20.01 (29.64)

EDI’s JohnThomas Larson took the top time in the men’s 400 IM with a time of 3:54.12, while teammate Peter Larson grabbed second with a 3:56.86. Christopher Hoce, swimming unattached, was third with a 3:57.68.

                            === A - Final ===                            
 
  1 Larson, JohnTho  18 Edina Swim Club-  3:58.06    3:54.12 FUTR    20  
             25.47        54.49 (29.02)
        1:26.34 (31.85)     1:56.93 (30.59)
        2:29.96 (33.03)     3:03.18 (33.22)
        3:29.01 (25.83)     3:54.12 (25.11)
  2 Larson, Peter L  15 Edina Swim Club-  4:02.37    3:56.86 FUTR    17  
             25.28        54.17 (28.89)
        1:23.17 (29.00)     1:51.80 (28.63)
        2:27.97 (36.17)     3:03.84 (35.87)
        3:31.19 (27.35)     3:56.86 (25.67)
  3 Hoce, Kristophe  20 Unattached-IA     3:59.69    3:57.68 FUTR    16  
             25.27        54.42 (29.15)
        1:25.28 (30.86)     1:55.43 (30.15)
        2:28.15 (32.72)     3:02.32 (34.17)
        3:30.51 (28.19)     3:57.68 (27.17)

FAST swept the podium in the women’s 50 free, led by Kylee Alons. Alons posted the only sub-23 second swim of the evening with a 22.70. Her time sits as the new meet record, dashing past the 22.75 she set earlier in the meet. Teammates Zoe Bartel and Coleen Gillilan picked up second and third with times of 23.03 and 23.11.

                            === A - Final ===                            
 
  1 Alons, Kylee J   17 Fort Collins Are    22.75      22.70MUSO     20  
  2 Bartel, Zoe E    16 Fort Collins Are    23.07      23.03 FUTR    17  
  3 Gillilan, Colee  15 Fort Collins Are    23.30      23.11 FUTR    16  
  4 Sorenson, Sophi  16 Ames Cyclone Aqu    23.42      23.30 FUTR    15  
  5 Jones, Raime S   16 Edina Swim Club-    23.50      23.36 FUTR    14  
  6 Pish, Melissa N  17 Waves Bloomingto    23.65      23.44 FUTR    13  
  7 Winnett, Lexie   17 Central Iowa Aqu    23.71      23.55 FUTR    12  
  8 Schemmel, Sarah  17 Piranhas Swim Cl    23.74      23.58 FUTR    11

Bartel returned not long after to dominate the competition in the women’s 200 breast, finishing more than four seconds ahead of the competition with a 2:08.11. Bartel’s time over-turned her own meet record of 2:09.45, which she had set earlier in the day. Davey was second overall with a 2:12.85, followed closely by Gillilan’s 2:12.95.

                            === A - Final ===                            
 
  1 Bartel, Zoe E    16 Fort Collins Are  2:09.45    2:08.11MUSO     20  
             28.66      1:01.22 (32.56)
        1:34.64 (33.42)     2:08.11 (33.47)
  2 Davey, Gillian   15 Central Iowa Aqu  2:15.91    2:12.86 USO     17  
             30.92      1:04.58 (33.66)
        1:38.76 (34.18)     2:12.86 (34.10)
  3 Gillilan, Colee  15 Fort Collins Are  2:16.16    2:12.95 USO     16  
             30.03      1:03.81 (33.78)

Alexei Sancov of TERA turned in the top time of the men’s 50 free, stopping the clock at a 20.29. Daniel Jacobson, swimming unattached, grabbed second with a 20.49, followed by STRM’s Andrew Trepanier’s 20.60.

                           === A - Final ===                            
 
  1 Sancov, Alexei   17 Terrapins Swim T    20.65      20.29 USO     20  
  2 Jacobson, Danie  22 Unattached-SD       20.72      20.49 JNAT    17  
  3 Trepanier, Andr  16 South Metro Stor    20.90      20.60 FUTR    16  
  4 Kovac, William   16 Fort Collins Are    20.92      20.81 FUTR    15  
  5 Winnett, Justin  21 Unattached-IA       21.00      20.91 FUTR    14  
  6 Larson, Peter L  15 Edina Swim Club-    20.96      20.92 FUTR    13  
  7 Baginski, Nicho  17 Cats Aquatic Tea    21.01      20.93 FUTR    12  
  8 Linder, Zachary  17 Central Iowa Aqu    20.94      20.99 FUTR    11

Sancov later added a gold medal in the men’s 500 free with a winning time of 4:24.88, slashing 8.94 seconds off his prelims time of 4:33.82. Sancov’s time broke a 12-year old meet record of 4:27.51 from 2005. Chicago Wolfpack’s Jacob Furlong picked up second with a final time of 4:27.53, just ahead of Black Hawk Area’s Dylan Moffatt and his time of 4:29.76.

                           === A - Final ===                            
 
  1 Sancov, Alexei   17 Terrapins Swim T  4:33.82    4:24.88MJNAT    20  
             23.31        49.39 (26.08)
        1:16.15 (26.76)     1:42.97 (26.82)
        2:09.85 (26.88)     2:36.90 (27.05)
        3:04.18 (27.28)     3:31.83 (27.65)
        3:58.61 (26.78)     4:24.88 (26.27)
  2 Furlong, Jacob   16 Chicago Wolfpack  4:32.67    4:27.53 JNAT    17  
             24.35        50.54 (26.19)
        1:17.34 (26.80)     1:44.60 (27.26)
        2:11.84 (27.24)     2:39.48 (27.64)
        3:06.52 (27.04)     3:33.97 (27.45)
        4:01.52 (27.55)     4:27.53 (26.01)
  3 Moffatt, Dylan   14 Black Hawk Area-  4:35.99    4:29.76 FUTR    16  
             24.70        51.07 (26.37)
        1:18.01 (26.94)     1:45.16 (27.15)
        2:12.59 (27.43)     2:40.18 (27.59)
        3:07.88 (27.70)     3:35.42 (27.54)
        4:02.88 (27.46)     4:29.76 (26.88)

Justin Winnett, swimming unattached, claimed the gold in the men’s 200 breast with a 2:00.69, shaving 2.42 seconds off his prelims time of 2:03.11. BLA’s Samuel Pekarek was second with a 2:03.09, while iFly’s Forrest Frazier took third with a 2:03.84.

                            === A - Final ===                            
 
  1 Winnett, Justin  21 Unattached-IA     2:03.11    2:00.69 USO     20  
             26.59        56.74 (30.15)
        1:28.32 (31.58)     2:00.69 (32.37)
  2 Pekarek, Samuel  18 Blackline Aquati  2:02.71    2:03.09 FUTR    17  
             27.56        58.55 (30.99)
        1:30.62 (32.07)     2:03.09 (32.47)
  3 Frazier, Forres  15 Iowa Flyers Swim  2:03.25    2:03.84 FUTR    16  
             27.30        58.66 (31.36)
        1:30.95 (32.29)     2:03.84 (32.89)

BNY’s Melissa Pish swam ahead of the competition in the women’s 500 free, stopping the clock at a final time of 4:48.80. EDI teammates Kelli McCarthy and Raime Jones completed the podium with times of 4:51.25 and 4:52.85 respectively.

                           === A - Final ===                            
 
  1 Pish, Melissa N  17 Waves Bloomingto  4:53.22    4:48.80 JNAT    20  
             25.65        53.75 (28.10)
        1:22.56 (28.81)     1:51.82 (29.26)
        2:21.36 (29.54)     2:51.01 (29.65)
        3:20.66 (29.65)     3:50.51 (29.85)
        4:20.13 (29.62)     4:48.80 (28.67)
  2 McCarthy, Kelli  17 Edina Swim Club-  4:56.62    4:51.25 FUTR    17  
             26.89        55.89 (29.00)
        1:25.20 (29.31)     1:55.03 (29.83)
        2:24.76 (29.73)     2:54.81 (30.05)
        3:25.00 (30.19)     3:55.17 (30.17)
        4:23.52 (28.35)     4:51.25 (27.73)
  3 Jones, Raime S   16 Edina Swim Club-  4:54.85    4:52.85 FUTR    16  
             26.36        55.33 (28.97)
        1:24.68 (29.35)     1:54.01 (29.33)
        2:23.80 (29.79)     2:53.99 (30.19)
        3:24.32 (30.33)     3:54.65 (30.33)
        4:24.48 (29.83)     4:52.85 (28.37)

Fort Collins’ ‘A’ and ‘B’ relays took first and second in the 400 medley relay. The ‘A’ team of Bayley Stewart, Zoe Bartel, Coleen Gillilan, and Kaylee Alons posted a final time of 3:36.58 for first and a new meet record. Edina Swim Club wrapped up the top three with a time of 3:48.51.

 1 Fort Collins Are-CO  'A'      3:35.12    3:36.58MFUTR    40  
     1) Stewart, Bayley D 17          2) Bartel, Zoe E 16             
     3) Gillilan, Coleen S 15         4) Alons, Kylee J 17            
             26.39        54.24 (54.24)
        1:21.87 (27.63)     1:53.21 (58.97)
        2:18.02 (24.81)     2:47.27 (54.06)
        3:10.67 (23.40)     3:36.58 (49.31)
  2 Fort Collins Are-CO  'B'      3:56.00    3:48.05 FUTR    34  
     1) Kovac, Bailey J 18            2) Baker, Caraline M 14         
     3) Hunter, Madison A 17          4) Reimer, Audrey C 17          
             26.70        54.93 (54.93)
        1:24.52 (29.59)   1:58.04 (1:03.11)
        2:25.40 (27.36)     2:56.98 (58.94)
        3:21.26 (24.28)     3:48.05 (51.07)
  3 Edina Swim Club-MN  'A'       3:49.58    3:48.51 FUTR    32  
     1) Ellis, Anna C 17              2) McCarthy, Kelli J 17         
     3) Clarkowski, Sophie M 16       4) Jones, Raime S 16            
             28.07        57.48 (57.48)
        1:28.16 (30.68)   2:02.60 (1:05.12)
        2:28.15 (25.55)     2:58.01 (55.41)
        3:22.35 (24.34)     3:48.51 (50.50)

Edina Swim Club topped the competition in finals of the men’s 400 medley relay. Peter Larson, Nicholas Pullmans, Joshua Withers, and JohnThomas Larson combined to post a final 3:21.28, followed by Fort Collin’ 3:21.66. Terrapins Swim Team finished third overall with a 3:22.56.

 1 Edina Swim Club-MN  'A'       3:21.96    3:21.28 FUTR    40  
     1) Larson, Peter L 15            2) Tullemans, Nicholas J 16     
     3) Withers, Joshua C 17          4) Larson, JohnThomas S 18      
             24.15        49.49 (49.49)
        1:16.37 (26.88)     1:48.01 (58.52)
        2:10.46 (22.45)     2:36.78 (48.77)
        2:58.40 (21.62)     3:21.28 (44.50)
  2 Fort Collins Are-CO  'A'      3:31.20    3:21.66 FUTR    34  
     1) Kovac, William D 16           2) Pales, Joshua E 15           
     3) Gillilan, Loren G 18          4) Alkaff, Shamzi 17            
             23.80        49.27 (49.27)
        1:14.96 (25.69)     1:45.38 (56.11)
        2:08.35 (22.97)     2:35.12 (49.74)
        2:56.62 (21.50)     3:21.66 (46.54)
  3 Terrapins Swim T-PC  'A'      3:21.16    3:22.56 FUTR    32  
     1) James, Tyler C 18             2) Sancov, Alexei 17            
     3) Rodriguez, Andrew D 16        4) Barsanti, Nathan J 18        
             24.97        50.93 (50.93)
        1:17.44 (26.51)     1:47.60 (56.67)
        2:10.43 (22.83)     2:37.03 (49.43)
        2:58.90 (21.87)     3:22.56 (45.53)

2017 Speedo Sectionals: Iowa City, Day 3 Finals – Results

Comments Off on Zoe Bartel, Sancov Pick Up Two Victories Each at Iowa City Speedo Sectionals

Author: Taylor Brien

avatar
Taylor Brien is the Circulation and Operations Manager at Swimming World. A native of Bettendorf, IA and a 2015 graduate of Illinois College, she has covered a variety of events since joining the SW team in 2015, including the NCAA Championships, World Championships, Olympic Trials, and 2016 Rio Olympic Games.

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here