2017 Speedo Sectionals: Iowa City, Day 3 Finals - Meet Results


3/9/2017 - 3/12/2017  
 Event 15  Women 400 Yard IM
=========================================================================
  Meet Record: M 4:08.61  3/12/2010 Dagny Knutson, ASK-ND
  Pool Record: P 4:01.41  2/17/2012 Allysa Vavra, Indiana
                 4:15.49  USO US Open
                 4:15.99  JNAT Summer Jr. Nationals
                 4:30.69  FUTR Futures Champs
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Davey, Gillian   15 Central Iowa Aqu  4:23.58    4:14.47 USO     20  
             28.14        59.92 (31.78)
        1:33.28 (33.36)     2:05.35 (32.07)
        2:39.56 (34.21)     3:14.28 (34.72)
        3:45.16 (30.88)     4:14.47 (29.31)
  2 Gillilan, Colee  15 Fort Collins Are  4:20.23    4:15.29 USO     17  
             26.66        57.17 (30.51)
        1:30.29 (33.12)     2:03.78 (33.49)
        2:39.83 (36.05)     3:16.20 (36.37)
        3:46.70 (30.50)     4:15.29 (28.59)
  3 Theobald, Emma   16 Dunlap Dolphins-  4:25.20    4:20.01 FUTR    16  
             26.76        57.38 (30.62)
        1:29.70 (32.32)     2:01.79 (32.09)
        2:40.04 (38.25)     3:19.38 (39.34)
        3:50.37 (30.99)     4:20.01 (29.64)
  4 McCarthy, Kelli  17 Edina Swim Club-  4:26.05    4:21.94 FUTR    15  
             28.15        59.76 (31.61)
        1:33.86 (34.10)     2:07.12 (33.26)
        2:45.03 (37.91)     3:22.85 (37.82)
        3:52.83 (29.98)     4:21.94 (29.11)
  5 Drake, Kelsey D  18 Linn-Mar Swim Te  4:29.20    4:23.60 FUTR    14  
             27.28      1:00.24 (32.96)
        1:34.57 (34.33)     2:08.55 (33.98)
        2:46.22 (37.67)     3:24.51 (38.29)
        3:54.59 (30.08)     4:23.60 (29.01)
  6 Emary, Magdalen  17 Barrington Swim-  4:29.02    4:24.24 FUTR    13  
             28.46      1:00.86 (32.40)
        1:34.06 (33.20)     2:06.41 (32.35)
        2:45.83 (39.42)     3:25.42 (39.59)
        3:55.50 (30.08)     4:24.24 (28.74)
  7 Johnston, Olivi  19 Unattached-MN     4:28.66    4:27.64 FUTR    12  
             28.06      1:00.43 (32.37)
        1:35.70 (35.27)     2:09.81 (34.11)
        2:46.82 (37.01)     3:24.54 (37.72)
        3:56.66 (32.12)     4:27.64 (30.98)
  8 Kovac, Cameron   16 Fort Collins Are  4:28.78    4:27.88 FUTR    11  
             28.68      1:01.57 (32.89)
        1:35.17 (33.60)     2:09.12 (33.95)
        2:47.85 (38.73)     3:26.90 (39.05)
        3:57.26 (30.36)     4:27.88 (30.62)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Jia, Yvonne H    13 Edina Swim Club-  4:29.63    4:26.34 FUTR     9  
             28.65      1:00.98 (32.33)
        1:36.09 (35.11)     2:10.42 (34.33)
        2:48.89 (38.47)     3:27.24 (38.35)
        3:57.25 (30.01)     4:26.34 (29.09)
 10 Herrmann, Vanes  16 AquaStorm-ND      4:30.34    4:27.63 FUTR     7  
             29.44      1:02.35 (32.91)
        1:37.25 (34.90)     2:11.18 (33.93)
        2:48.49 (37.31)     3:26.19 (37.70)
        3:57.34 (31.15)     4:27.63 (30.29)
 11 Seddon, Jamie A  17 Arizona Aquatic-  4:33.14    4:28.37 FUTR     6  
             28.40      1:00.62 (32.22)
        1:35.86 (35.24)     2:11.05 (35.19)
        2:48.84 (37.79)     3:28.35 (39.51)
        3:58.95 (30.60)     4:28.37 (29.42)
 12 Liu, Skyler H    18 Terrapins Swim T  4:31.67    4:28.48 FUTR     5  
             28.33      1:00.22 (31.89)
        1:35.81 (35.59)     2:10.67 (34.86)
        2:48.71 (38.04)     3:27.28 (38.57)
        3:58.02 (30.74)     4:28.48 (30.46)
 13 Hunter, Madison  17 Fort Collins Are  4:33.24    4:31.26          4  
             28.52      1:00.99 (32.47)
        1:35.53 (34.54)     2:09.82 (34.29)
        2:50.08 (40.26)     3:30.67 (40.59)
        4:01.65 (30.98)     4:31.26 (29.61)
 14 Amerman, Ashton  16 Peoria Area Wate  4:32.30    4:31.60          3  
             28.00      1:00.81 (32.81)
        1:36.54 (35.73)     2:11.42 (34.88)
        2:50.82 (39.40)     3:30.66 (39.84)
        4:01.78 (31.12)     4:31.60 (29.82)
 15 Beagle, Taylor   18 Black Hills Gold  4:32.48    4:32.67          2  
             28.35      1:00.94 (32.59)
        1:35.93 (34.99)     2:10.50 (34.57)
        2:51.00 (40.50)     3:31.30 (40.30)
        4:02.34 (31.04)     4:32.67 (30.33)
 16 Koh, Claire G    17 Waves Bloomingto  4:32.06    4:33.66          1  
             28.69      1:01.49 (32.80)
        1:37.81 (36.32)     2:13.42 (35.61)
        2:52.65 (39.23)     3:32.05 (39.40)
        4:03.59 (31.54)     4:33.66 (30.07)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Matlashewski, Z  16 Edina Swim Club-  4:34.46    4:29.80 FUTR   
             29.24      1:02.41 (33.17)
        1:37.72 (35.31)     2:12.06 (34.34)
        2:50.40 (38.34)     3:29.02 (38.62)
        3:59.90 (30.88)     4:29.80 (29.90)
 18 Schiml, Madison  15 Chicago Wolfpack  4:34.21    4:30.95        
             29.53      1:02.41 (32.88)
        1:38.17 (35.76)     2:12.74 (34.57)
        2:51.78 (39.04)     3:30.68 (38.90)
        4:01.71 (31.03)     4:30.95 (29.24)
 19 Pryor, Kaitlin   15 Fort Collins Are  4:34.41    4:31.96        
             28.48      1:01.27 (32.79)
        1:36.32 (35.05)     2:10.26 (33.94)
        2:50.56 (40.30)     3:30.57 (40.01)
        4:02.08 (31.51)     4:31.96 (29.88)
 20 Buyers, Haylee   15 Fort Collins Are  4:33.70    4:32.21        
             29.23      1:02.52 (33.29)
        1:35.81 (33.29)     2:09.57 (33.76)
        2:49.97 (40.40)     3:29.95 (39.98)
        4:01.59 (31.64)     4:32.21 (30.62)
 21 Niemann, Andrea  16 Fort Collins Are  4:36.56    4:34.99        
             29.24      1:02.55 (33.31)
        1:37.23 (34.68)     2:11.51 (34.28)
        2:52.18 (40.67)     3:32.71 (40.53)
        4:04.39 (31.68)     4:34.99 (30.60)
 22 Schade, Megan T  18 Lane Four Aquati  4:35.30    4:37.09        
             28.47      1:02.86 (34.39)
        1:37.96 (35.10)     2:12.48 (34.52)
        2:52.50 (40.02)     3:31.93 (39.43)
        4:05.14 (33.21)     4:37.09 (31.95)
 23 Hughes, Jennife  17 Eastern Iowa Swi  4:36.31    4:37.40        
             30.77      1:04.94 (34.17)
        1:41.88 (36.94)     2:16.83 (34.95)
        2:55.25 (38.42)     3:34.66 (39.41)
        4:07.03 (32.37)     4:37.40 (30.37)
 24 Horner, Lexi R   18 Central Iowa Aqu  4:36.20    4:39.29        
             28.89      1:03.13 (34.24)
        1:38.97 (35.84)     2:15.19 (36.22)
        2:54.13 (38.94)     3:34.40 (40.27)
        4:07.04 (32.64)     4:39.29 (32.25)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Berdelman, Emma  15 Edina Swim Club-  4:36.56    4:34.16        
             28.32      1:00.86 (32.54)
        1:36.62 (35.76)     2:11.84 (35.22)
        2:52.30 (40.46)     3:32.65 (40.35)
        4:04.48 (31.83)     4:34.16 (29.68)
 26 Svendsen, Hanna  16 Longmont Swim Cl  4:38.01    4:34.80        
             29.08      1:02.91 (33.83)
        1:37.73 (34.82)     2:11.76 (34.03)
        2:52.66 (40.90)     3:33.41 (40.75)
        4:04.85 (31.44)     4:34.80 (29.95)
 27 Buyers, Amelia   14 Fort Collins Are  4:38.55    4:35.39        
             29.00      1:02.64 (33.64)
        1:37.24 (34.60)     2:11.54 (34.30)
        2:51.54 (40.00)     3:32.80 (41.26)
        4:04.75 (31.95)     4:35.39 (30.64)
 28 Schmitz, Sophia  14 Waunakee Wave-WI  4:36.71    4:35.63        
             29.31      1:02.36 (33.05)
        1:38.82 (36.46)     2:14.98 (36.16)
        2:53.85 (38.87)     3:32.55 (38.70)
        4:04.93 (32.38)     4:35.63 (30.70)
 29 Putikova, Irena  16 Arizona Aquatic-  4:38.61    4:36.69        
             29.26      1:03.32 (34.06)
        1:38.68 (35.36)     2:13.17 (34.49)
        2:54.59 (41.42)     3:35.67 (41.08)
        4:06.67 (31.00)     4:36.69 (30.02)
 30 Horras, Jazlyn   17 Ames Cyclone Aqu  4:38.56    4:37.91        
             28.04      1:01.00 (32.96)
        1:35.12 (34.12)     2:08.66 (33.54)
        2:51.02 (42.36)     3:34.50 (43.48)
        4:06.95 (32.45)     4:37.91 (30.96)
 31 Housenga, Kaitl  18 Iowa Flyers Swim  4:38.70    4:41.14        
             28.18      1:00.87 (32.69)
        1:36.11 (35.24)     2:10.87 (34.76)
        2:53.55 (42.68)     3:36.08 (42.53)
        4:08.96 (32.88)     4:41.14 (32.18)
 32 Rosser, Morgan   18 Ames Cyclone Aqu  4:37.91    4:44.07        
             29.90      1:05.43 (35.53)
        1:41.87 (36.44)     2:17.42 (35.55)
        2:59.07 (41.65)     3:40.52 (41.45)
        4:13.14 (32.62)     4:44.07 (30.93)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 33 Ratzburg, Baile  12 J-Hawk Aquatic C  4:38.73                   
 34 Stewart, Sara C  15 Badger Aquatics-  4:39.14                   
 35 Blumenau, Helen  15 Lake Forest Swim  4:40.19                   
 36 Staver, Ali J    17 Piranhas Swim Cl  4:40.42                   
 37 Hughes, Jillian  16 Eastern Iowa Swi  4:40.88                   
 38 Matlashewski, R  15 Edina Swim Club-  4:40.98                   
 39 Kimmel, Hayley   12 Linn-Mar Swim Te  4:41.21                   
 40 Lee, Alexis A    15 Edina Swim Club-  4:41.27                   
 41 Snyder, Gracyn   18 Ames Cyclone Aqu  4:41.34                   
 42 Knutson, Maya L  18 Piranhas Swim Cl  4:41.42                   
 43 Galluzzo, Natal  17 Des Moines Swimm  4:41.45                   
 44 Melendy, Riley   16 Howard Suamico S  4:41.55                   
 45 Loper, Lindsey   16 Des Moines Swimm  4:41.94                   
 46 Augustain, Sere  18 Arizona Aquatic-  4:42.07                   
 47 Wozny, Rhiannon  15 Barrington Swim-  4:42.29                   
 48 Beine, Alexis M  16 Piranhas Swim Cl  4:42.56                   
 49 Erlandson, Maha  14 Fort Collins Are  4:42.84                   
 50 Gordillo, Rylee  15 Terrapins Swim T  4:43.08                   
 51 Sepic, Natalie   16 Lake Country Swi  4:43.13                   
 52 Green, Riley E   15 Fort Collins Are  4:43.35                   
 53 Washenberger, C  18 Sioux Falls Swim  4:43.46                   
 54 Auditore, Saman  15 Dayton Raiders-O  4:43.61                   
 55 Burke, Mary C    15 Blackline Aquati  4:43.96                   
 56 Putikova, Arina  17 Arizona Aquatic-  4:44.07                   
 57 Rinderknecht, K  16 Central Iowa Aqu  4:44.47                   
 58 McCarthy, Averi  17 Dayton Raiders-O  4:44.51                   
 59 Clarkowski, Nor  15 Edina Swim Club-  4:44.65                   
 60 Stemper, Sydney  13 Lake Country Swi  4:44.87                   
 61 Tiltmann, Reese  12 Elmbrook Swim Cl  4:44.90                   
 62 Andrle, Angelay  14 Una Edi-MN        4:44.93                   
 63 Pritchett, Mari  16 Barrington Swim-  4:45.06                   
 64 Elie, Elena R    16 Edina Swim Club-  4:45.16                   
 65 Skogg, Annika E  17 Team Foxjet-MN    4:45.18                   
 66 Swigart, Emily   16 Bloomington Norm  4:45.59                   
 67 Kitzman, Cather  16 Barrington Swim-  4:45.64                   
 68 O'Connor, Fiona  14 Edina Swim Club-  4:45.72                   
 69 Spaans, Elizabe  16 Sioux Falls Swim  4:45.74                   
 70 Hartman, Emily   16 Redbird Swim Clu  4:46.03                   
 71 Svendsen, Emma   14 Longmont Swim Cl  4:46.45                   
 72 Teng, Maggie     15 Elmbrook Swim Cl  4:46.78                   
 73 Weaver, Taylor   13 Dunlap Dolphins-  4:46.99                   
 74 Dudden, Megan R  18 Northglenn Fusio  4:47.02                   
 75 Smith, Abigail   15 Highland Park Aq  4:47.19                   
 76 Godfrey, Madely  14 Etown Dolphins-K  4:47.24                   
 77 Pelzer, Corinne  15 Sioux Falls Swim  4:47.36                   
 78 Welbes, Karlie   15 Dubuque Area Swi  4:47.95                   
 79 Scargill, Sarah  16 Menomonee Falls-  4:48.14                   
 80 Schultz, Caroli  13 Central Iowa Aqu  4:48.74                   
 81 McCarty, Anna L  17 Dayton Raiders-O  4:49.00                   
 82 Zietlow, Emmale  13 Lake Country Swi  4:49.01                   
 83 Burns, Alison S  15 Edina Swim Club-  4:49.09                   
 84 Grebner, Lillia  13 Aberdeen Swim Cl  4:49.62                   
 85 Rotert, Emily K  16 Sioux Falls Swim  4:49.96                   
 86 McKeon, Carly E  14 Badger Aquatics-  4:50.50                   
 87 Langlois, Sarah  17 Barrington Swim-  4:50.55                   
 88 Rud, Caitlyn E   16 Team Foxjet-MN    4:51.59                   
 89 DeJong, Madison  16 Med-City Aquatic  4:52.10                   
 90 Shanahan, Avery  17 Fort Atkinson Sw  4:52.68                   
 91 Francis, Malia   13 Wausau Tide Swim  4:53.45                   
 92 Jacob, Erin P    15 Elmbrook Swim Cl  4:54.12                   
 93 Grant, Meredith  15 Riptide-IA        4:55.45                   
 94 Mellum, Morgan   15 Edina Swim Club-  4:56.24                   
 95 Mayfield, Aliso  18 Unattached-MN     4:58.15                   
 96 Moulden, Mia C   14 Ames Cyclone Aqu  4:58.25                   
 97 Koch, Rachel M   16 Menomonee Falls-  4:58.40                   
 98 Dietrich, Leah   15 Ames Cyclone Aqu  5:00.17                   
 -- Donfris, Ayden   15 Barrington Swim-      DQ                    
 -- Martin, Ruby F   17 Iowa Flyers Swim      DQ                    
 -- Kovac, Bailey J  18 Fort Collins Are      DQ                    
 -- Harris, Alyssa   16 Eastern Iowa Swi      DQ                    
 -- Sorenson, Sophi  16 Ames Cyclone Aqu     DFS                    
 -- Wesselmann, Gra  13 Ames Cyclone Aqu     DFS                    
 -- Bartel, Zoe E    16 Fort Collins Are     DFS                    
 -- Baker, Caraline  14 Fort Collins Are     DFS                    
 -- Stewart, Bayley  17 Fort Collins Are     DFS                    
 -- Hamilton, Annie  14 Edina Swim Club-     DFS                    
 -- Rundell, Madiso  16 Edina Swim Club-     DFS                    
 -- Alons, Kylee J   17 Fort Collins Are     DFS                    
 -- Joerger, Jenna   15 Blackline Aquati     DFS                    
 -- Bolling, Megan   15 Homewood Flossmo     DFS                    
 -- Shimp, Ellie T   15 Black Hawk Area-     DFS                    
 -- Netolicky, Kath  14 Iowa Flyers Swim     DFS                    
 -- Ericson, Kathry  17 Med-City Aquatic     DFS                    
 
                Women - Team Rankings - Through Event 15                 
 
  1. Fort Collins Area Swim Team       390   2. Edina Swim Club                   150
  3. Waves Bloomington/Normal Y S.T    125   4. Central Iowa Aquatics              92
  5. Iowa Flyers Swim Club              83   6. Ames Cyclone Aquatics Club         70
  7. Barrington Swim Club               61   8. Dunlap Dolphins Swim Team          52
  9. Linn-Mar Swim Team                 40  10. Terrapins Swim Team                39
 11. Chicago Wolfpack Aquatic Club      34  12. Red River Valley                   31
 13. AquaStorm                          30  14. Arizona Aquatic Club               27
 14. Dowling Catholic Riptide           27  16. Sea Devils                         18
 17. Peoria Area Water Wizards          15  18. Blackline Aquatics                 14
 18. Team Vortex                        14  20. Piranhas Swim Club                 10
 21. Aberdeen Swim Club                  9  21. Black Hills Gold Swimming           9
 23. Bloomington Normal Swim Club        8  24. Lane Four Aquatics                  7
 25. Lake Country Swim Team              5  26. Wausau Tide Swim Club               3
 27. Dubuque Area Swimmin' Hurrican      2  27. Des Moines Swimming Federation      2
 29. Altitude Performance Swim Team      1                                           

Event 16  Men 400 Yard IM
=========================================================================
  Meet Record: M 3:46.70  3/14/2015 John P Bushman, Unattached-MN
  Pool Record: P 3:36.37  3/27/2015 Will Licon, Texas-ST
                 3:50.99  USO US Open
                 3:53.49  JNAT Summer Jr. Nationals
                 4:07.59  FUTR Futures Champs
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Larson, JohnTho  18 Edina Swim Club-  3:58.06    3:54.12 FUTR    20  
             25.47        54.49 (29.02)
        1:26.34 (31.85)     1:56.93 (30.59)
        2:29.96 (33.03)     3:03.18 (33.22)
        3:29.01 (25.83)     3:54.12 (25.11)
  2 Larson, Peter L  15 Edina Swim Club-  4:02.37    3:56.86 FUTR    17  
             25.28        54.17 (28.89)
        1:23.17 (29.00)     1:51.80 (28.63)
        2:27.97 (36.17)     3:03.84 (35.87)
        3:31.19 (27.35)     3:56.86 (25.67)
  3 Hoce, Kristophe  20 Unattached-IA     3:59.69    3:57.68 FUTR    16  
             25.27        54.42 (29.15)
        1:25.28 (30.86)     1:55.43 (30.15)
        2:28.15 (32.72)     3:02.32 (34.17)
        3:30.51 (28.19)     3:57.68 (27.17)
  4 Rodriguez, Andr  16 Ripon Community-  4:00.64    3:58.14 FUTR    15  
             24.74        53.36 (28.62)
        1:23.91 (30.55)     1:53.30 (29.39)
        2:28.08 (34.78)     3:02.83 (34.75)
        3:31.50 (28.67)     3:58.14 (26.64)
  5 Lillibridge, Da  17 Ames Cyclone Aqu  4:02.60    4:01.47 FUTR    14  
             25.75        55.25 (29.50)
        1:26.71 (31.46)     1:58.94 (32.23)
        2:31.26 (32.32)     3:04.62 (33.36)
        3:33.34 (28.72)     4:01.47 (28.13)
  6 Keenan, Eamonn   18 Chicago Wolfpack  4:03.76    4:02.23 FUTR    13  
             25.01        54.52 (29.51)
        1:25.48 (30.96)     1:56.99 (31.51)
        2:32.12 (35.13)     3:07.56 (35.44)
        3:35.90 (28.34)     4:02.23 (26.33)
  7 Matlock, Daniel  16 Dunlap Dolphins-  4:06.10    4:05.49 FUTR    12  
             25.51        54.86 (29.35)
        1:27.15 (32.29)     1:58.98 (31.83)
        2:33.95 (34.97)     3:09.30 (35.35)
        3:38.05 (28.75)     4:05.49 (27.44)
  8 Lakes, Trent T   16 Swimchester Sail  4:05.60    4:08.20         11  
             25.20        54.97 (29.77)
        1:26.02 (31.05)     1:56.39 (30.37)
        2:32.73 (36.34)     3:09.04 (36.31)
        3:39.10 (30.06)     4:08.20 (29.10)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Pham, Austin T   17 Team Foxjet-MN    4:07.04    4:03.91 FUTR     9  
             25.04        53.75 (28.71)
        1:24.02 (30.27)     1:54.16 (30.14)
        2:30.68 (36.52)     3:07.71 (37.03)
        3:36.33 (28.62)     4:03.91 (27.58)
 10 Boley, William   16 Dunlap Dolphins-  4:07.87    4:04.83 FUTR     7  
             24.30        53.17 (28.87)
        1:24.92 (31.75)     1:55.48 (30.56)
        2:32.14 (36.66)     3:09.22 (37.08)
        3:37.79 (28.57)     4:04.83 (27.04)
 11 Pekarek, Samuel  18 Blackline Aquati  4:06.83    4:05.14 FUTR     6  
             26.04        56.20 (30.16)
        1:28.24 (32.04)     2:00.96 (32.72)
        2:35.01 (34.05)     3:09.36 (34.35)
        3:37.95 (28.59)     4:05.14 (27.19)
 12 Linder, Cameron  15 Central Iowa Aqu  4:10.21    4:08.62          5  
             27.48        59.04 (31.56)
        1:29.76 (30.72)     1:59.67 (29.91)
        2:35.21 (35.54)     3:11.06 (35.85)
        3:40.67 (29.61)     4:08.62 (27.95)
 13 Gray, Andrew A   15 Edina Swim Club-  4:11.92    4:08.72          4  
             26.40        56.70 (30.30)
        1:29.61 (32.91)     2:00.66 (31.05)
        2:36.39 (35.73)     3:12.77 (36.38)
        3:41.74 (28.97)     4:08.72 (26.98)
 14 Webb, Charles J  15 Edina Swim Club-  4:13.08    4:09.53          3  
             26.94        57.61 (30.67)
        1:30.77 (33.16)     2:04.21 (33.44)
        2:38.00 (33.79)     3:12.83 (34.83)
        3:41.61 (28.78)     4:09.53 (27.92)
 15 Jones, Jed Mich  15 Edina Swim Club-  4:13.10    4:10.20          2  
             27.07        58.08 (31.01)
        1:29.72 (31.64)     2:01.26 (31.54)
        2:37.51 (36.25)     3:14.34 (36.83)
        3:43.02 (28.68)     4:10.20 (27.18)
 16 Caplis, Matthew  18 Waves Bloomingto  4:11.73    4:11.46          1  
             26.32        56.66 (30.34)
        1:28.80 (32.14)     2:01.33 (32.53)
        2:36.96 (35.63)     3:13.07 (36.11)
        3:42.82 (29.75)     4:11.46 (28.64)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Dwyer, Sean J    15 South Metro Stor  4:13.34    4:09.45        
             26.72        57.79 (31.07)
        1:30.05 (32.26)     2:00.82 (30.77)
        2:36.63 (35.81)     3:13.16 (36.53)
        3:42.27 (29.11)     4:09.45 (27.18)
 18 Tullemans, Nich  16 Edina Swim Club-  4:14.29    4:11.02        
             25.38        55.64 (30.26)
        1:27.44 (31.80)     1:58.92 (31.48)
        2:35.06 (36.14)     3:12.39 (37.33)
        3:42.37 (29.98)     4:11.02 (28.65)
 19 Glover, Cole J   16 Fort Collins Are  4:14.27    4:12.09        
             24.84        54.30 (29.46)
        1:25.92 (31.62)     1:57.98 (32.06)
        2:35.37 (37.39)     3:13.19 (37.82)
        3:43.36 (30.17)     4:12.09 (28.73)
 20 Clayton, Robert  17 Rocky Mountain R  4:15.36    4:12.58        
             26.23        56.28 (30.05)
        1:28.94 (32.66)     2:01.47 (32.53)
        2:38.02 (36.55)     3:14.98 (36.96)
        3:44.03 (29.05)     4:12.58 (28.55)
 21 Lounsbery, Cain  17 Brookings Swim C  4:14.15    4:16.01        
             26.49        57.12 (30.63)
        1:29.08 (31.96)     2:00.56 (31.48)
        2:38.52 (37.96)     3:16.87 (38.35)
        3:46.88 (30.01)     4:16.01 (29.13)
 22 Bentley, James   16 Ames Cyclone Aqu  4:18.32    4:16.74        
             26.53        58.65 (32.12)
        1:32.04 (33.39)     2:04.49 (32.45)
        2:40.29 (35.80)     3:18.16 (37.87)
        3:48.01 (29.85)     4:16.74 (28.73)
 23 Thomas, Adonis   16 Terrapins Swim T  4:15.47    4:22.99        
             26.27        57.23 (30.96)
        1:30.45 (33.22)     2:03.65 (33.20)
        2:42.34 (38.69)     3:22.42 (40.08)
        3:53.33 (30.91)     4:22.99 (29.66)
 24 Kraft, Alexande  17 South Metro Stor  4:17.00    4:33.04        
             27.86      1:01.29 (33.43)
        1:34.87 (33.58)     2:08.28 (33.41)
        2:48.08 (39.80)     3:27.36 (39.28)
        4:00.68 (33.32)     4:33.04 (32.36)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Grebner, Dan J   17 Aberdeen Swim Cl  4:21.22    4:13.94        
             25.72        56.68 (30.96)
        1:29.01 (32.33)     2:00.92 (31.91)
        2:37.01 (36.09)     3:14.80 (37.79)
        3:46.19 (31.39)     4:13.94 (27.75)
 26 Gehling, Nichol  17 Black Hawk Area-  4:19.39    4:18.24        
             25.87        56.81 (30.94)
        1:29.52 (32.71)     2:01.71 (32.19)
        2:39.94 (38.23)     3:18.94 (39.00)
        3:48.52 (29.58)     4:18.24 (29.72)
 27 Columbus, Andre  14 Edina Swim Club-  4:19.36    4:18.81        
             26.85        57.67 (30.82)
        1:32.11 (34.44)     2:06.02 (33.91)
        2:43.80 (37.78)     3:21.60 (37.80)
        3:50.61 (29.01)     4:18.81 (28.20)
 28 Latto, Reese C   16 Arizona Aquatic-  4:23.34    4:19.37        
             26.64        56.76 (30.12)
        1:30.26 (33.50)     2:03.99 (33.73)
        2:41.18 (37.19)     3:18.57 (37.39)
        3:49.17 (30.60)     4:19.37 (30.20)
 29 Van Meter, John  16 Riptide-IA        4:23.38    4:22.75        
             27.98        59.51 (31.53)
        1:33.42 (33.91)     2:07.73 (34.31)
        2:45.36 (37.63)     3:23.45 (38.09)
        3:54.11 (30.66)     4:22.75 (28.64)
 30 Patton, Gavin D  16 Bearsharktopus A  4:23.19    4:22.86        
             27.13        58.41 (31.28)
        1:30.48 (32.07)     2:02.55 (32.07)
        2:41.99 (39.44)     3:22.68 (40.69)
        3:53.41 (30.73)     4:22.86 (29.45)
 31 Throndson, Jere  16 Eastern Iowa Swi  4:27.66    4:24.49        
             27.13        58.76 (31.63)
        1:32.15 (33.39)     2:04.24 (32.09)
        2:44.63 (40.39)     3:24.74 (40.11)
        3:55.57 (30.83)     4:24.49 (28.92)
 -- Gao, Lucius Y    15 Fort Collins Are  4:18.60         DQ        
      Other - Misc
             26.28        57.58 (31.30)
        1:29.50 (31.92)     2:00.34 (30.84)
        2:38.83 (38.49)     3:17.44 (38.61)
        3:46.47 (29.03)          DQ (28.63)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 11 Kovac, William   16 Fort Collins Are  4:07.87                   
 19 Ng, Daniel K     16 Cats Aquatic Tea  4:13.35                   
 20 Vizental, Antho  15 Terrapins Swim T  4:13.80                   
 26 Schilz, Calvin   16 Pulaski Area Swi  4:15.61                   
 30 Stigman, Maxwel  17 Blackline Aquati  4:19.06                   
 31 Roth, Samuel I   17 Fort Collins Are  4:19.13                   
 35 Polsky, Edward   16 Chicago Wolfpack  4:22.03                   
 39 Adamski, Jacob   17 North Iowa Splas  4:25.76                   
 41 Kaster, Jaxon D  15 Central Iowa Aqu  4:28.05                   
 -- Bork, Samuel R   13 Mid Wisconsin Wa      DQ                    
 -- Nagle, William   14 Una Tera-PC          DFS                    
 -- Holter, Jack R   18 Fort Collins Are     DFS                    
 -- Schade, Ryan J   18 Lane Four Aquati     DFS                    
 -- Worlund, Lars C  16 Fort Collins Are     DFS                    
 -- Pales, Joshua E  15 Fort Collins Are     DFS                    
 
                 Men - Team Rankings - Through Event 16                  
 
  1. Edina Swim Club                   184   2. Terrapins Swim Team               134
  3. Fort Collins Area Swim Team       114   4. Chicago Wolfpack Aquatic Club      89
  5. Des Moines Swimming Federation     61   6. Dunlap Dolphins Swim Team          59
  7. Central Iowa Aquatics              58   8. Ames Cyclone Aquatics Club         51
  9. South Metro Storm                  47  10. Swimchester Sailfish               42
 11. Blackline Aquatics                 40  12. Barrington Swim Club               35
 13. Black Hawk Area Swim Team          32  14. Lane Four Aquatics                 27
 14. Fox Valley Wave Swim Team Inc      27  16. Ripon Community Swim Club          25
 17. Iowa Flyers Swim Club              24  17. Sioux Falls Swim Team              24
 19. Team Foxjet                        23  20. Waunakee Wave                      21
 21. Jacksonville Sharks                16  22. Dayton Raiders                     13
 22. Aberdeen Swim Club                 13  22. Fond Du Lac Swim Club              13
 25. Med-City Aquatics                  12  26. Cats Aquatic Team                   9
 27. New Trier Swim Club                 7  28. Dubuque Area Swimmin' Hurrican      6
 29. Waves Bloomington/Normal Y S.T      3  29. A.S.K. Swim                         3
 31. Sea Devils                          1  31. Badger Aquatics Club                1
 31. Linn-Mar Swim Team                  1                                           

 Event 17  Women 50 Yard Freestyle
=========================================================================
  Meet Record: M 22.75  3/11/2017 Kylee J Alons, Fort Collins Are
  Pool Record: P 22.04  2/16/2012 Rebecca Thompson, Wisconsin
                 22.79  USO US Open
                 22.89  JNAT Summer Jr. Nationals
                 24.39  FUTR Futures Champs
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Alons, Kylee J   17 Fort Collins Are    22.75      22.70MUSO     20  
  2 Bartel, Zoe E    16 Fort Collins Are    23.07      23.03 FUTR    17  
  3 Gillilan, Colee  15 Fort Collins Are    23.30      23.11 FUTR    16  
  4 Sorenson, Sophi  16 Ames Cyclone Aqu    23.42      23.30 FUTR    15  
  5 Jones, Raime S   16 Edina Swim Club-    23.50      23.36 FUTR    14  
  6 Pish, Melissa N  17 Waves Bloomingto    23.65      23.44 FUTR    13  
  7 Winnett, Lexie   17 Central Iowa Aqu    23.71      23.55 FUTR    12  
  8 Schemmel, Sarah  17 Piranhas Swim Cl    23.74      23.58 FUTR    11  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Shaner, Reilly   16 Riptide-IA          23.84      23.60 FUTR     9  
 10 Rittenbach, Bri  16 AquaStorm-ND        23.96      23.66 FUTR     7  
 11 Barrier, Emily   17 Team Vortex-CO      23.94      23.76 FUTR     6  
 12 Hathaway, Ryenn  17 South Metro Stor    23.77      23.78 FUTR     5  
 13 Peplowski, Noel  16 Waves Bloomingto    24.02      23.83 FUTR     4  
 14 Reimer, Audrey   17 Fort Collins Are    23.98      23.85 FUTR     3  
 15 Baeth, Emily E   16 Central Iowa Aqu    24.00      24.07 FUTR     2  
 16 Kelzer, Elizabe  16 Sea Devils-MN       24.10      24.37 FUTR     1  
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Larson, Jessica  16 Terrapins Swim T    24.18      23.30 FUTR   
 18 Duchsherer, Ale  14 AquaStorm-ND        24.24      24.04 FUTR   
 19 Hogg, Molly M    18 Aberdeen Swim Cl    24.33      24.17 FUTR   
 20 Niebuhr, Elle M  14 Edina Swim Club-    24.16      24.20 FUTR   
 21 Smithbaker, Mer  14 Team Vortex-CO      24.33      24.24 FUTR   
 22 Francis, Kiah A  18 Wausau Tide Swim    24.30      24.30 FUTR   
 23 Clark, Olivia K  17 Black Hawk Area-    24.27      24.34 FUTR   
 24 Pfeiffer, Anna   15 Dubuque Area Swi    24.21      24.39 FUTR   
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Meier, Charlott  17 Terrapins Swim T    24.42      24.04 FUTR   
 26 Peterson, Anna   17 Chicago Wolfpack    24.38      24.21 FUTR   
 27 Beadle, Taylor   18 Iowa Flyers Swim    24.36      24.31 FUTR   
 28 Smith, Emily J   17 Dunlap Dolphins-    24.42      24.33 FUTR   
 29 Seddon, Jamie A  17 Arizona Aquatic-    24.39      24.35 FUTR   
 30 Van De Wiele, E  16 Lane Four Aquati    24.41      24.51        
 31 Findley, Sara D  18 Longmont Swim Cl    24.42      24.56        
 32 Baxley, Amelia   16 Piranhas Swim Cl    24.35      24.67        
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 21 Jia, Yvonne H    13 Edina Swim Club-    24.26                   
 34 Wenman, Anna N   15 Blackline Aquati    24.48                   
 35 Kovac, Bailey J  18 Fort Collins Are    24.49                   
 36 Stoffregen, Bri  17 McGuire Aquatics    24.50                   
 36 Ottavianelli, A  14 Iowa Flyers Swim    24.50                   
 36 Greenley, Megan  15 Lane Four Aquati    24.50                   
 39 Chen, Juliana M  16 Dayton Raiders-O    24.51                   
 39 Stewart, Bayley  17 Fort Collins Are    24.51                   
 41 Mitchell, Lara   15 Blackline Aquati    24.56                   
 42 Lenertz, Jennif  15 Blackline Aquati    24.57                   
 42 Clarkowski, Nor  15 Edina Swim Club-    24.57                   
 44 Hepper, Emma G   18 AquaStorm-ND        24.60                   
 45 Staver, Olivia   15 Piranhas Swim Cl    24.62                   
 46 Jager, Madelyn   15 Lincoln Way Swim    24.65                   
 47 Stewart, Sara C  15 Badger Aquatics-    24.67                   
 48 Trimm, Sidney L  17 Fort Collins Are    24.68                   
 48 Cabush, Abigail  16 Lake Country Swi    24.68                   
 50 Gagnard, Gillia  18 Chicago Wolfpack    24.70                   
 51 O'Neil, Mary G   14 South Metro Stor    24.71                   
 51 Backlund, Steph  17 Terrapins Swim T    24.71                   
 53 Thorson, Alexan  16 Central Iowa Aqu    24.73                   
 53 Winer, Molly E   16 Ames Cyclone Aqu    24.73                   
 53 Brackett, Molli  15 Fox Valley Wave-    24.73                   
 53 Baker, Caraline  14 Fort Collins Are    24.73                   
 53 O'Leary, Bridge  15 Barrington Swim-    24.73                   
 58 Eisele, Claire   15 Fox Valley Wave-    24.76                   
 59 Hippe, Danielle  19 Una Rock-CO         24.77                   
 60 Hassan, Hena     17 Lane Four Aquati    24.79                   
 60 Schaeffer, Cour  16 Davenport Metro-    24.79                   
 60 Knutson, Maya L  18 Piranhas Swim Cl    24.79                   
 63 Ellis, Anna C    17 Edina Swim Club-    24.80                   
 64 Schieffer, Laur  16 Des Moines Swimm    24.84                   
 65 Zuehl, Mackenzi  12 Badger Aquatics-    24.86                   
 66 Rink, Macy I     16 Bloomington Norm    24.87                   
 67 Reynolds, Ashle  18 Una Vast-NM         24.89                   
 68 Hart, Natalie E  16 Arizona Aquatic-    24.91                   
 69 Brandenburg, Ka  14 Etown Dolphins-K    24.94                   
 69 Waite, Isabel J  17 Watertown Area S    24.94                   
 71 Hoekstra, Kelli  18 Ozaukee Aquatics    24.96                   
 71 Barker, Carissa  16 Blue Devil Swim-    24.96                   
 73 Clarkowski, Sop  16 Edina Swim Club-    24.98                   
 73 Kocon, Kelsey A  15 Sea Devils-MN       24.98                   
 75 Kosek, Tianna R  15 Sea Devils-MN       25.00                   
 76 Niemann, Andrea  16 Fort Collins Are    25.03                   
 77 Pelzer, Corinne  15 Sioux Falls Swim    25.04                   
 78 Duffy, Megan M   15 Waterloo Swim Cl    25.08                   
 78 Snyder, Gracyn   18 Ames Cyclone Aqu    25.08                   
 78 Malinowski, Lau  13 Tosa Aquatic Clu    25.08                   
 78 Timpe, Andie C   15 Sea Devils-MN       25.08                   
 82 Hofstede, Ellen  16 Edina Swim Club-    25.10                   
 83 Marowsky, Maria  16 Fort Atkinson Sw    25.12                   
 84 Thorson, Lehr M  18 Ames Cyclone Aqu    25.13                   
 85 Hall, Samantha   17 Black Hawk Area-    25.14                   
 86 Tietjen, Hannah  18 Watertown Area S    25.16                   
 87 Eckstein, Alyss  15 Sea Devils-MN       25.17                   
 87 Pardy, Katie J   14 Sioux Falls Swim    25.17                   
 89 Rinderknecht, K  16 Central Iowa Aqu    25.21                   
 90 Galvin, Ansley   14 Ames Cyclone Aqu    25.22                   
 90 Chatman, Olivia  17 Altitude Perform    25.22                   
 90 Defever, Ella K  14 Badger Aquatics-    25.22                   
 93 Schultz, Claire  12 Wausau Tide Swim    25.26                   
 94 Clark, Emma E    14 Black Hawk Area-    25.28                   
 94 Pattee, Megan E  15 Spirit Swimming-    25.28                   
 96 Kroening, Marga  14 Castle Rock Swim    25.30                   
 97 Dallman, Rachel  17 Wausau Tide Swim    25.32                   
 97 Schnell, Jordyn  16 Sea Devils-MN       25.32                   
 99 Broderick, Kath  14 Riptide-IA          25.33                   
100 Seidler, Mari T  15 Fox Valley Wave-    25.37                   
100 Palmer, Carly E  15 AquaStorm-ND        25.37                   
102 Wigham, Jessica  12 Riptide-IA          25.38                   
102 Volz, Katy M     16 Wausau Tide Swim    25.38                   
104 Houlette, Rache  17 Des Moines Swimm    25.39                   
105 Park, Taylor M   16 Terrapins Swim T    25.40                   
105 Kuck, Halle M    13 Aberdeen Swim Cl    25.40                   
107 Ericson, Kathry  17 Med-City Aquatic    25.41                   
108 Andrle, Angelay  14 Una Edi-MN          25.42                   
109 Ault, Nicole A   16 Central Iowa Aqu    25.43                   
109 Murphy, Lauren   16 Team Foxjet-MN      25.43                   
109 Kull, Mckenna M  16 Sullivan Blue Do    25.43                   
112 Sullivan, Bridg  14 Badger Aquatics-    25.47                   
113 Krahn, Jenna R   18 Central Iowa Aqu    25.48                   
114 Krogman, Alexis  17 Sheridan Swim Te    25.49                   
115 Cox, Meredith J  18 Davenport Metro-    25.50                   
116 Zuehl, Kaitlyn   15 Badger Aquatics-    25.54                   
117 Norum, Rebecca   17 Fox Valley Wave-    25.58                   
118 Bolling, Megan   15 Homewood Flossmo    25.59                   
119 White, Olivia M  17 Central Iowa Aqu    25.62                   
120 Kester, Mackenz  15 Oro Valley Swim-    25.72                   
121 Moulden, Mia C   14 Ames Cyclone Aqu    25.82                   
121 Hargraves, Camr  16 Dfac Swimming-WI    25.82                   
123 Brizard, Serena  15 Eastern Iowa Swi    25.96                   
124 Effinger, Kayla  16 Dayton Raiders-O    26.21                   
 -- De Moya-Cotter,  14 J-Hawk Aquatic C      DQ                    
 -- Cochrane, Sheil  18 Brookings Swim C      DQ                    
 -- Klostermann, Ab  14 Davenport Metro-     DFS                    
 -- Groenenboom, La  15 Piranhas Swim Cl     DFS                    
 
                Women - Team Rankings - Through Event 17                 
 
  1. Fort Collins Area Swim Team       446   2. Edina Swim Club                   164
  3. Waves Bloomington/Normal Y S.T    142   4. Central Iowa Aquatics             106
  5. Ames Cyclone Aquatics Club         85   6. Iowa Flyers Swim Club              83
  7. Barrington Swim Club               61   8. Dunlap Dolphins Swim Team          52
  9. Linn-Mar Swim Team                 40  10. Terrapins Swim Team                39
 11. AquaStorm                          37  12. Dowling Catholic Riptide           36
 13. Chicago Wolfpack Aquatic Club      34  14. Red River Valley                   31
 15. Arizona Aquatic Club               27  16. Piranhas Swim Club                 21
 17. Team Vortex                        20  18. Sea Devils                         19
 19. Peoria Area Water Wizards          15  20. Blackline Aquatics                 14
 21. Black Hills Gold Swimming           9  21. Aberdeen Swim Club                  9
 23. Bloomington Normal Swim Club        8  24. Lane Four Aquatics                  7
 25. South Metro Storm                   5  25. Lake Country Swim Team              5
 27. Wausau Tide Swim Club               3  28. Dubuque Area Swimmin' Hurrican      2
 28. Des Moines Swimming Federation      2  30. Altitude Performance Swim Team      1

 Event 18  Men 50 Yard Freestyle
=========================================================================
  Meet Record: M 20.12  3/14/2009 Adam Mania, SSTY-IL
  Pool Record: P 18.67  3/26/2015 Caeleb Dressel, Florida-FL
                 20.29  USO US Open
                 20.59  JNAT Summer Jr. Nationals
                 21.49  FUTR Futures Champs
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Sancov, Alexei   17 Terrapins Swim T    20.65      20.29 USO     20  
  2 Jacobson, Danie  22 Unattached-SD       20.72      20.49 JNAT    17  
  3 Trepanier, Andr  16 South Metro Stor    20.90      20.60 FUTR    16  
  4 Kovac, William   16 Fort Collins Are    20.92      20.81 FUTR    15  
  5 Winnett, Justin  21 Unattached-IA       21.00      20.91 FUTR    14  
  6 Larson, Peter L  15 Edina Swim Club-    20.96      20.92 FUTR    13  
  7 Baginski, Nicho  17 Cats Aquatic Tea    21.01      20.93 FUTR    12  
  8 Linder, Zachary  17 Central Iowa Aqu    20.94      20.99 FUTR    11  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Gillilan, Loren  18 Fort Collins Are    21.07      20.94 FUTR     9  
 10 Torborg, Brady   17 South Metro Stor    21.19      21.03 FUTR     7  
 11 Brown, Gerald D  18 A.S.K. Swim-ND      21.48      21.11 FUTR     6  
 12 Alkaff, Shamzi   17 Fort Collins Are    21.17      21.15 FUTR     5  
 13 Bean, Charles J  17 Sea Devils-MN       21.18      21.23 FUTR     4  
 14 Barsanti, Natha  18 Terrapins Swim T    21.42      21.33 FUTR     3  
 15 James, Tyler C   18 Terrapins Swim T    21.48      21.35 FUTR     2  
 16 Lakes, Trent T   16 Swimchester Sail    21.47      21.77          1  
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Wowk, Alex P     16 Waunakee Wave-WI    21.60      21.42 FUTR   
 18 Szabados, Bence  15 Chicago Wolfpack    21.62      21.44 FUTR   
 19 Geraghty, Matth  17 Fort Collins Are    21.55      21.53        
 20 Keller, Jacob A  16 Des Moines Swimm    21.58      21.57        
 21 Breen, John M    17 Des Moines Swimm    21.67      21.59        
 22 Brenner, Trever  16 Sioux Falls Swim    21.77      21.62        
 23 Babb, Caleb N    15 Jacksonville Sha    21.76      21.67        
 24 Bergstrom, Luke  17 Northern Lights-    21.66      21.79        
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Kraft, Alexande  17 South Metro Stor    21.85      21.75        
 26 Larson, Nolan H  18 Des Moines Swimm    22.01      21.76        
 27 Peng, Matt Y     17 Linn-Mar Swim Te    21.92      21.78        
 27 Falkenhagen, Jo  17 New Richmond Are    21.85      21.78        
 29 Bierschbach, Wi  18 Watertown Area S    21.88      21.96        
 30 Erickson, Chris  15 Aberdeen Swim Cl    22.05      22.11        
 31 Wolner, Griffin  17 Winona Swim Club    21.86      22.22        
 32 Hedeen, Christi  16 Fond Du Lac Swim    22.06      22.64        
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 12 Dumford, Samuel  18 Unattached-IA       21.19                   
 21 Webb, Isaak E    18 Unattached-IA       21.61                   
 27 Withers, Joshua  17 Edina Swim Club-    21.78                   
 28 Hunter, Erik J   19 Unattached-MN       21.80                   
 34 Dragan, Alex S   18 Fort Collins Are    22.00                   
 36 Pales, Joshua E  15 Fort Collins Are    22.05                   
 38 Land, Seth D     17 Davenport Metro-    22.06                   
 40 Ng, Daniel K     16 Cats Aquatic Tea    22.09                   
 41 Willner, Maxwel  16 Jacksonville Sha    22.09                   
 42 Muntifering, Jo  18 Sea Devils-MN       22.10                   
 42 Bunn, Zachary J  18 Lane Four Aquati    22.10                   
 44 Miller, Jack R   16 Team Vortex-CO      22.17                   
 45 Katai, Pierce C  15 Dayton Raiders-O    22.19                   
 46 Rykken, Nils     17 Hopkins Hurrican    22.20                   
 47 Schoenauer, Cad  18 Eastern Iowa Swi    22.21                   
 47 Kondratenko, Ma  17 Fort Collins Are    22.21                   
 49 Ayangoke, Imman  15 New Trier Swim C    22.23                   
 50 Stewart, Jacob   18 Arizona Aquatic-    22.27                   
 51 Matlock, Benjam  18 Dunlap Dolphins-    22.30                   
 52 Tullemans, Nich  16 Edina Swim Club-    22.31                   
 53 Nodland, Adam D  15 AquaStorm-ND        22.32                   
 53 Bueling, Zachar  17 Fargo-Moorhead Y    22.32                   
 55 Matthews, Peter  17 Ames Cyclone Aqu    22.33                   
 55 Duffy, Quynlan   17 Ripon Community-    22.33                   
 55 Pettit, Jakob D  17 Rock Island Coun    22.33                   
 58 Bunn, Charles R  15 Lane Four Aquati    22.37                   
 58 Vaske, Adam D    16 Des Moines Swimm    22.37                   
 60 Owens, Benjamin  15 Peoria Area Wate    22.38                   
 61 Lezer, Maxwell   17 Sea Devils-MN       22.40                   
 62 Moran, Andrew J  18 Dunlap Dolphins-    22.41                   
 63 Bentley, James   16 Ames Cyclone Aqu    22.45                   
 64 Petri, Elias J   15 Med-City Aquatic    22.46                   
 65 Duncan, Jaden C  15 Chicago Wolfpack    22.51                   
 65 Phillips, Travi  14 Wausau Tide Swim    22.51                   
 67 Stone, Nathanie  18 Hopkins Hurrican    22.52                   
 67 Ottavianelli, A  16 Iowa Flyers Swim    22.52                   
 67 Dougherty, Alex  18 Northern Lights-    22.52                   
 70 Boley, William   16 Dunlap Dolphins-    22.54                   
 71 Gabel, Delton R  18 Northern Lights-    22.57                   
 72 Seip, Connor J   16 Terrapins Swim T    22.68                   
 73 Barr, Thomas P   17 New Trier Swim C    22.69                   
 74 Chwieros, Adam   16 Blue Devil Swim-    22.74                   
 75 Yoon, Calvin J   16 Cats Aquatic Tea    22.77                   
 75 Gehling, Nichol  17 Black Hawk Area-    22.77                   
 77 Wagner, Brendan  15 Elmhurst Swim Te    22.78                   
 78 Rhode, Jack P    16 Dunlap Dolphins-    22.82                   
 79 Hirota, Keisuke  17 Waunakee Wave-WI    22.83                   
 80 Jurgensen, Atti  18 Ames Cyclone Aqu    22.94                   
 81 Artz, Samuel J   18 AquaStorm-ND        22.98                   
 82 Mattson, Jared   16 Black Hawk Area-    23.00                   
 83 Bierschbach, Th  16 Watertown Area S    23.07                   
 84 Novak, Steve R   16 A.S.K. Swim-ND      23.10                   
 85 Sassi, Massimo   16 Northern Lights-    23.22                   
 86 Gabel, Payton D  16 Northern Lights-    23.67                   
 -- Wicklander, Gav  17 Blackline Aquati      DQ                    
 -- Sorbe, Kyle J    16 Brookings Swim C      DQ                    
 -- Grebner, Dan J   17 Aberdeen Swim Cl     DFS                    
 
                 Men - Team Rankings - Through Event 18                  
 
  1. Edina Swim Club                   197   2. Terrapins Swim Team               159
  3. Fort Collins Area Swim Team       143   4. Chicago Wolfpack Aquatic Club      89
  5. South Metro Storm                  70   6. Central Iowa Aquatics              69
  7. Des Moines Swimming Federation     61   8. Dunlap Dolphins Swim Team          59
  9. Ames Cyclone Aquatics Club         51  10. Swimchester Sailfish               43
 11. Blackline Aquatics                 40  12. Barrington Swim Club               35
 13. Black Hawk Area Swim Team          32  14. Lane Four Aquatics                 27
 14. Fox Valley Wave Swim Team Inc      27  16. Ripon Community Swim Club          25
 17. Sioux Falls Swim Team              24  17. Iowa Flyers Swim Club              24
 19. Team Foxjet                        23  20. Waunakee Wave                      21
 20. Cats Aquatic Team                  21  22. Jacksonville Sharks                16
 23. Aberdeen Swim Club                 13  23. Dayton Raiders                     13
 23. Fond Du Lac Swim Club              13  26. Med-City Aquatics                  12
 27. A.S.K. Swim                         9  28. New Trier Swim Club                 7
 29. Dubuque Area Swimmin' Hurrican      6  30. Sea Devils                          5
 31. Waves Bloomington/Normal Y S.T      3  32. Badger Aquatics Club                1
 32. Linn-Mar Swim Team                  1                                           

 Event 19  Women 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
  Meet Record: M 2:09.45  3/11/2017 Zoe E Bartel, Fort Collins Are
  Pool Record: P 2:05.85  12/8/2013 Emma C Reaney, Notre Dame
                 2:14.79  USO US Open
                 2:15.89  JNAT Summer Jr. Nationals
                 2:23.09  FUTR Futures Champs
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Bartel, Zoe E    16 Fort Collins Are  2:09.45    2:08.11MUSO     20  
             28.66      1:01.22 (32.56)
        1:34.64 (33.42)     2:08.11 (33.47)
  2 Davey, Gillian   15 Central Iowa Aqu  2:15.91    2:12.86 USO     17  
             30.92      1:04.58 (33.66)
        1:38.76 (34.18)     2:12.86 (34.10)
  3 Gillilan, Colee  15 Fort Collins Are  2:16.16    2:12.95 USO     16  
             30.03      1:03.81 (33.78)
        1:38.23 (34.42)     2:12.95 (34.72)
  4 Kovac, Bailey J  18 Fort Collins Are  2:16.69    2:13.82 USO     15  
             30.58      1:04.14 (33.56)
        1:38.80 (34.66)     2:13.82 (35.02)
  5 Baker, Caraline  14 Fort Collins Are  2:17.36    2:15.58 JNAT    14  
             30.45      1:04.55 (34.10)
        1:39.90 (35.35)     2:15.58 (35.68)
  6 Lezer, Emma J    16 Sea Devils-MN     2:18.09    2:17.71 FUTR    13  
             30.69      1:05.30 (34.61)
        1:41.27 (35.97)     2:17.71 (36.44)
  7 Herrmann, Vanes  16 AquaStorm-ND      2:19.74    2:19.59 FUTR    12  
             31.45      1:06.57 (35.12)
        1:42.72 (36.15)     2:19.59 (36.87)
  8 Liu, Skyler H    18 Terrapins Swim T  2:22.07    2:21.71 FUTR    11  
             31.99      1:07.61 (35.62)
        1:44.30 (36.69)     2:21.71 (37.41)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Sauder, Katelyn  19 Unattached-MN     2:22.46    2:18.99 FUTR     9  
             31.22      1:06.14 (34.92)
        1:42.50 (36.36)     2:18.99 (36.49)
 10 Culp, Lillian M  15 Bloomington Norm  2:23.42    2:19.32 FUTR     7  
             31.50      1:07.50 (36.00)
        1:43.83 (36.33)     2:19.32 (35.49)
 11 Eckstein, Alyss  15 Sea Devils-MN     2:23.51    2:21.77 FUTR     6  
             32.22      1:08.34 (36.12)
        1:45.07 (36.73)     2:21.77 (36.70)
 12 Murray, Claire   17 Iowa Flyers Swim  2:24.08    2:21.94 FUTR     5  
             32.64      1:07.77 (35.13)
        1:44.38 (36.61)     2:21.94 (37.56)
 13 Johnston, Olivi  19 Unattached-MN     2:22.41    2:21.99 FUTR     4  
             32.04      1:08.36 (36.32)
        1:44.85 (36.49)     2:21.99 (37.14)
 14 Winer, Molly E   16 Ames Cyclone Aqu  2:22.67    2:23.18          3  
             31.17      1:07.42 (36.25)
        1:45.34 (37.92)     2:23.18 (37.84)
 15 Will, Summer S   15 Bloomington Norm  2:23.64    2:24.61          2  
             32.86      1:09.58 (36.72)
        1:47.11 (37.53)     2:24.61 (37.50)
 16 Hughes, Jennife  17 Eastern Iowa Swi  2:24.45    2:27.18          1  
             32.67      1:10.62 (37.95)
        1:49.98 (39.36)     2:27.18 (37.20)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Rundell, Madiso  16 Edina Swim Club-  2:24.51    2:21.65 FUTR   
             31.63      1:07.19 (35.56)
        1:44.19 (37.00)     2:21.65 (37.46)
 18 Francis, Kiah A  18 Wausau Tide Swim  2:24.80    2:22.24 FUTR   
             32.68      1:09.25 (36.57)
        1:46.18 (36.93)     2:22.24 (36.06)
 19 Kovac, Cameron   16 Fort Collins Are  2:24.57    2:22.81 FUTR   
             32.07      1:07.87 (35.80)
        1:44.94 (37.07)     2:22.81 (37.87)
 20 Horner, Lexi R   18 Central Iowa Aqu  2:24.81    2:24.28        
             32.87      1:09.29 (36.42)
        1:46.43 (37.14)     2:24.28 (37.85)
 21 Hart, Natalie E  16 Arizona Aquatic-  2:24.71    2:25.24        
             32.03      1:09.06 (37.03)
        1:47.03 (37.97)     2:25.24 (38.21)
 22 Mawae, Abigail   16 Una Lfsc-IL       2:26.83    2:26.25        
             32.43      1:09.70 (37.27)
        1:47.17 (37.47)     2:26.25 (39.08)
 23 Scheff, Jayci M  16 Ozaukee Aquatics  2:26.49    2:27.85        
             32.93      1:10.08 (37.15)
        1:48.44 (38.36)     2:27.85 (39.41)
 24 Wander, Hannah   16 Highland Park Aq  2:25.33    2:27.91        
             33.84      1:10.80 (36.96)
        1:48.36 (37.56)     2:27.91 (39.55)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Galluzzo, Natal  17 Des Moines Swimm  2:27.46    2:23.58        
             31.70      1:08.21 (36.51)
        1:45.92 (37.71)     2:23.58 (37.66)
 26 Ratzburg, Baile  12 J-Hawk Aquatic C  2:27.37    2:25.01        
             32.34      1:09.42 (37.08)
        1:47.64 (38.22)     2:25.01 (37.37)
 27 Clark, Olivia K  17 Black Hawk Area-  2:27.62    2:26.03        
             32.67      1:09.25 (36.58)
        1:47.96 (38.71)     2:26.03 (38.07)
 28 Tatro, Jordan C  16 Wausau Tide Swim  2:27.52    2:26.48        
             32.61      1:09.62 (37.01)
        1:47.94 (38.32)     2:26.48 (38.54)
 29 Henkaline, Addi  16 Lake Country Swi  2:27.04    2:26.66        
             32.31      1:08.88 (36.57)
        1:47.04 (38.16)     2:26.66 (39.62)
 30 Niemann, Andrea  16 Fort Collins Are  2:27.65    2:26.69        
             33.76      1:10.79 (37.03)
        1:48.66 (37.87)     2:26.69 (38.03)
 31 Neymeyer, Jorda  15 Davenport Metro-  2:27.19    2:27.23        
             33.58      1:10.56 (36.98)
        1:48.54 (37.98)     2:27.23 (38.69)
 32 Putikova, Arina  17 Arizona Aquatic-  2:27.68    2:30.06        
             33.29      1:11.77 (38.48)
        1:51.21 (39.44)     2:30.06 (38.85)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 23 Jia, Yvonne H    13 Edina Swim Club-  2:25.94                   
 25 Ottavianelli, A  14 Iowa Flyers Swim  2:26.79                   
 34 Wedewer, Claire  14 Dubuque Area Swi  2:27.66                   
 36 Ohlensehlen, Sa  17 Lane Four Aquati  2:27.80                   
 37 Fondren, Charlo  15 Scout Aquatics-I  2:27.88                   
 38 Crouse, Olivia   17 Central Iowa Aqu  2:27.89                   
 39 Berdelman, Emma  15 Edina Swim Club-  2:27.94                   
 40 Reymann, Kather  16 Dayton Raiders-O  2:27.96                   
 41 Kroening, Marga  14 Castle Rock Swim  2:28.30                   
 42 Dudden, Megan R  18 Northglenn Fusio  2:28.34                   
 43 Smithbaker, Mer  14 Team Vortex-CO    2:28.41                   
 44 Wesselmann, Gra  13 Ames Cyclone Aqu  2:28.47                   
 45 Nelson, Michael  16 Dfac Swimming-WI  2:28.62                   
 46 Wander, Rachel   16 Highland Park Aq  2:28.63                   
 47 Teng, Maggie     15 Elmbrook Swim Cl  2:28.65                   
 48 Schiml, Madison  15 Chicago Wolfpack  2:28.70                   
 49 Kitzman, Cather  16 Barrington Swim-  2:28.78                   
 49 Oostman, Julia   16 Waves Bloomingto  2:28.78                   
 51 Green, Riley E   15 Fort Collins Are  2:28.90                   
 52 Washenberger, C  18 Sioux Falls Swim  2:28.91                   
 53 Thorson, Lehr M  18 Ames Cyclone Aqu  2:29.34                   
 54 Erlandson, Maha  14 Fort Collins Are  2:29.37                   
 55 Tietjen, Hannah  18 Watertown Area S  2:29.48                   
 56 Schade, Megan T  18 Lane Four Aquati  2:29.63                   
 57 Hostetler, Kend  16 Central Iowa Aqu  2:29.76                   
 58 Houwers, Elizab  14 J-Hawk Aquatic C  2:29.88                   
 59 Schmitz, Sophia  14 Waunakee Wave-WI  2:29.90                   
 60 Matlashewski, R  15 Edina Swim Club-  2:29.93                   
 61 Frear, Peyton M  14 Sioux Falls Swim  2:30.02                   
 62 Baldwin, Tilly   16 Swimchester Sail  2:30.05                   
 63 Roemer, Samanth  14 Lane Four Aquati  2:30.11                   
 64 Gawronski, Oliv  16 Barrington Swim-  2:30.26                   
 65 Seiberlich, Cat  14 Ozaukee Aquatics  2:30.52                   
 66 Bina, Rebekah N  14 Central Iowa Aqu  2:30.53                   
 67 Smith, Emily J   17 Dunlap Dolphins-  2:30.57                   
 68 Lee, Alexis A    15 Edina Swim Club-  2:30.62                   
 69 Seymour, Emma S  17 Edina Swim Club-  2:30.67                   
 70 Timpe, Andie C   15 Sea Devils-MN     2:30.77                   
 71 Martin, Mary E   14 Riptide-IA        2:30.91                   
 72 Hall, Alison C   14 Hopkins Hurrican  2:31.10                   
 73 Gearing, Delani  15 Terrapins Swim T  2:31.16                   
 74 Elie, Elena R    16 Edina Swim Club-  2:31.26                   
 75 Schulz, Janelle  14 Dfac Swimming-WI  2:31.36                   
 76 Bolling, Megan   15 Homewood Flossmo  2:31.55                   
 77 Lohr, Ella M     12 Baraboo Area Mak  2:31.60                   
 78 Joerger, Jenna   15 Blackline Aquati  2:31.85                   
 79 Blumenau, Helen  15 Lake Forest Swim  2:32.29                   
 79 Scargill, Sarah  16 Menomonee Falls-  2:32.29                   
 81 Erickson, Ella   14 Edina Swim Club-  2:32.43                   
 82 Robertson, Kirs  14 Ames Cyclone Aqu  2:32.60                   
 83 Tiltmann, Reese  12 Elmbrook Swim Cl  2:32.61                   
 84 Buyers, Amelia   14 Fort Collins Are  2:32.68                   
 85 Heiar, Zoe K     13 Dubuque Area Swi  2:32.71                   
 86 Shepard, Arabel  16 Uss Destroyer-IA  2:32.79                   
 87 McKeon, Carly E  14 Badger Aquatics-  2:33.06                   
 88 Depover, Mikayl  16 Rock Island Coun  2:33.09                   
 89 Tumey, Lauren M  16 Lane Four Aquati  2:33.21                   
 90 Russell, Maia H  15 Blue Devil Swim-  2:33.26                   
 91 Bissen, Kiara H  13 Badger Aquatics-  2:33.29                   
 92 Haus, Catherine  14 Riptide-IA        2:34.03                   
 92 Dudden, Josie R  16 Northglenn Fusio  2:34.03                   
 94 Weiner, Nicole   16 Elmbrook Swim Cl  2:34.04                   
 95 Sheldon, Mayson  14 Mandan Marlins S  2:34.06                   
 96 Romano, Mikaela  16 Northglenn Fusio  2:34.34                   
 97 Burns, Alison S  15 Edina Swim Club-  2:34.73                   
 98 Stemper, Sydney  13 Lake Country Swi  2:35.67                   
 99 Mickol, Alissa   14 Lake Country Swi  2:35.71                   
100 Kugler, Hattie   15 Hopkins Hurrican  2:35.99                   
101 Grebner, Lillia  13 Aberdeen Swim Cl  2:36.82                   
102 Cortina, Rachel  15 Fox Valley Wave-  2:36.84                   
103 Haggie, Julia C  15 Cats Aquatic Tea  2:37.99                   
104 Frangopoulos, G  16 Lake Country Swi  2:38.61                   
105 Schaetz, Grace   14 Elmbrook Swim Cl  2:39.72                   
106 Ma, Angela S     14 Badger Aquatics-  2:39.88                   
 -- Klostermann, Ab  14 Davenport Metro-     DFS                    
 -- Palmer, Carly E  15 AquaStorm-ND         DFS                    
 -- Shimp, Ellie T   15 Black Hawk Area-     DFS                    
 -- McCarthy, Kelli  17 Edina Swim Club-     DFS                    
 
                Women - Team Rankings - Through Event 19                 
 
  1. Fort Collins Area Swim Team       511   2. Edina Swim Club                   164
  3. Waves Bloomington/Normal Y S.T    142   4. Central Iowa Aquatics             123
  5. Iowa Flyers Swim Club              88   5. Ames Cyclone Aquatics Club         88
  7. Barrington Swim Club               61   8. Dunlap Dolphins Swim Team          52
  9. Terrapins Swim Team                50  10. AquaStorm                          49
 11. Linn-Mar Swim Team                 40  12. Sea Devils                         38
 13. Dowling Catholic Riptide           36  14. Chicago Wolfpack Aquatic Club      34
 15. Red River Valley                   31  16. Arizona Aquatic Club               27
 17. Piranhas Swim Club                 21  18. Team Vortex                        20
 19. Bloomington Normal Swim Club       17  20. Peoria Area Water Wizards          15
 21. Blackline Aquatics                 14  22. Black Hills Gold Swimming           9
 22. Aberdeen Swim Club                  9  24. Lane Four Aquatics                  7
 25. South Metro Storm                   5  25. Lake Country Swim Team              5
 27. Wausau Tide Swim Club               3  28. Des Moines Swimming Federation      2
 28. Dubuque Area Swimmin' Hurrican      2  30. Eastern Iowa Swim Federation        1
 30. Altitude Performance Swim Team      1                                           

 Event 20  Men 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
  Meet Record: M 1:55.10  3/14/2015 Sean R Mahoney, Terrapins Swim T
  Pool Record: P 1:49.48  3/28/2015 Will Licon, Texas-ST
                 2:01.59  USO US Open
                 2:01.59  JNAT Summer Jr. Nationals
                 2:08.59  FUTR Futures Champs
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Winnett, Justin  21 Unattached-IA     2:03.11    2:00.69 USO     20  
             26.59        56.74 (30.15)
        1:28.32 (31.58)     2:00.69 (32.37)
  2 Pekarek, Samuel  18 Blackline Aquati  2:02.71    2:03.09 FUTR    17  
             27.56        58.55 (30.99)
        1:30.62 (32.07)     2:03.09 (32.47)
  3 Frazier, Forres  15 Iowa Flyers Swim  2:03.25    2:03.84 FUTR    16  
             27.30        58.66 (31.36)
        1:30.95 (32.29)     2:03.84 (32.89)
  4 Pales, Joshua E  15 Fort Collins Are  2:08.50    2:04.16 FUTR    15  
             26.68        58.27 (31.59)
        1:31.22 (32.95)     2:04.16 (32.94)
  5 Lillibridge, Da  17 Ames Cyclone Aqu  2:04.34    2:04.51 FUTR    14  
             28.13        59.53 (31.40)
        1:31.70 (32.17)     2:04.51 (32.81)
  6 Schade, Ryan J   18 Lane Four Aquati  2:06.20    2:05.04 FUTR    13  
             27.58        58.58 (31.00)
        1:31.70 (33.12)     2:05.04 (33.34)
  7 Boehnlein, Maxw  18 Fox Valley Wave-  2:05.27    2:07.04 FUTR    12  
             28.19      1:00.22 (32.03)
        1:33.37 (33.15)     2:07.04 (33.67)
  8 Dragan, Alex S   18 Fort Collins Are  2:08.07    2:07.21 FUTR    11  
             28.45      1:00.54 (32.09)
        1:33.60 (33.06)     2:07.21 (33.61)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Babb, Caleb N    15 Jacksonville Sha  2:09.37    2:07.31 FUTR     9  
             27.74        59.95 (32.21)
        1:34.02 (34.07)     2:07.31 (33.29)
 10 Henderson, Alex  17 Team Vortex-CO    2:08.61    2:08.85          7  
             29.09      1:00.87 (31.78)
        1:33.92 (33.05)     2:08.85 (34.93)
 11 Matlock, Daniel  16 Dunlap Dolphins-  2:09.11    2:09.03          6  
             29.32      1:02.03 (32.71)
        1:35.74 (33.71)     2:09.03 (33.29)
 12 Kueter, Ethan C  17 Dubuque Area Swi  2:09.88    2:09.25          5  
             28.73      1:01.34 (32.61)
        1:35.22 (33.88)     2:09.25 (34.03)
 13 Martens-Goldman  17 Hopkins Hurrican  2:10.27    2:09.66          4  
             28.79      1:01.23 (32.44)
        1:35.38 (34.15)     2:09.66 (34.28)
 14 Schiml, Michael  17 Chicago Wolfpack  2:10.11    2:10.03          3  
             29.02      1:02.23 (33.21)
        1:35.86 (33.63)     2:10.03 (34.17)
 15 Keefe, Brett T   17 The Stateline Aq  2:08.82    2:10.96          2  
             28.64      1:01.10 (32.46)
        1:35.31 (34.21)     2:10.96 (35.65)
 16 Biscan, Jacob H  15 Edina Swim Club-  2:10.77    2:14.10          1  
             29.43      1:02.66 (33.23)
        1:37.32 (34.66)     2:14.10 (36.78)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Turner, Brandon  17 Swimchester Sail  2:11.50    2:07.16 FUTR   
             28.30        59.49 (31.19)
        1:32.52 (33.03)     2:07.16 (34.64)
 18 Nepomuceno, Jos  16 Bloomington Norm  2:12.25    2:09.61        
             28.93      1:01.85 (32.92)
        1:35.59 (33.74)     2:09.61 (34.02)
 19 Polsky, Edward   16 Chicago Wolfpack  2:12.23    2:10.31        
             28.80      1:02.17 (33.37)
        1:36.01 (33.84)     2:10.31 (34.30)
 20 Vizental, Antho  15 Terrapins Swim T  2:11.71    2:10.71        
             29.25      1:02.85 (33.60)
        1:36.90 (34.05)     2:10.71 (33.81)
 21 Hojnacki, Skyle  18 Arizona Aquatic-  2:11.31    2:11.21        
             28.43      1:02.14 (33.71)
        1:36.57 (34.43)     2:11.21 (34.64)
 22 Griffis, Lane K  17 Iowa Flyers Swim  2:11.47    2:11.52        
             29.89      1:03.49 (33.60)
        1:37.33 (33.84)     2:11.52 (34.19)
 23 Roth, Samuel I   17 Fort Collins Are  2:11.87    2:11.83        
             28.89      1:02.00 (33.11)
        1:36.25 (34.25)     2:11.83 (35.58)
 24 Stephan, Louis   15 Iowa Flyers Swim  2:11.86    2:14.00        
             29.20      1:02.49 (33.29)
        1:37.63 (35.14)     2:14.00 (36.37)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Dulay, Michael   14 Terrapins Swim T  2:12.30    2:07.83 FUTR   
             29.82      1:02.14 (32.32)
        1:34.94 (32.80)     2:07.83 (32.89)
 26 Grebner, Dan J   17 Aberdeen Swim Cl  2:12.70    2:11.02        
             29.09      1:02.27 (33.18)
        1:36.39 (34.12)     2:11.02 (34.63)
 27 Stewart, Jacob   18 Arizona Aquatic-  2:14.13    2:11.25        
             29.12      1:02.33 (33.21)
        1:36.66 (34.33)     2:11.25 (34.59)
 28 Erickson, Chris  15 Aberdeen Swim Cl  2:13.63    2:11.68        
             29.32      1:03.02 (33.70)
        1:37.41 (34.39)     2:11.68 (34.27)
 29 Brossart, Franc  16 Dayton Raiders-O  2:12.92    2:11.91        
             30.56      1:04.05 (33.49)
        1:37.84 (33.79)     2:11.91 (34.07)
 30 Porter, Jayden   16 AquaStorm-ND      2:12.60    2:13.77        
             29.46      1:02.75 (33.29)
        1:37.31 (34.56)     2:13.77 (36.46)
 31 Legg, Troy A     17 Rocky Mountain R  2:13.30    2:14.57        
             29.78      1:03.56 (33.78)
        1:38.51 (34.95)     2:14.57 (36.06)
 32 Bergeson, Eric   17 AquaStorm-ND      2:13.63    2:15.71        
             29.56      1:03.31 (33.75)
        1:39.10 (35.79)     2:15.71 (36.61)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 12 Breen, John M    17 Des Moines Swimm  2:09.20                   
 34 Glover, Cole J   16 Fort Collins Are  2:15.01                   
 35 Reiter, Andrew   13 Central Iowa Aqu  2:15.03                   
 36 Johnson, Kade M  16 Central Iowa Aqu  2:15.04                   
 37 Xiao, Emileo     17 Iowa City Eels S  2:15.38                   
 38 Larson, Renner   17 Greater Rapid Ci  2:16.49                   
 39 Latto, Reese C   16 Arizona Aquatic-  2:16.64                   
 40 Matthews, Peter  17 Ames Cyclone Aqu  2:16.98                   
 41 Schilz, Calvin   16 Pulaski Area Swi  2:17.38                   
 42 Matthews, Nicho  16 Ames Cyclone Aqu  2:17.85                   
 43 Jones, Jed Mich  15 Edina Swim Club-  2:18.88                   
 44 Jia, Byron H     15 Edina Swim Club-  2:18.92                   
 45 Lounsbery, Cain  17 Brookings Swim C  2:19.57                   
 46 Arcot, Satyajit  18 Blue Devil Swim-  2:19.85                   
 47 Liang, Young     13 J-Hawk Aquatic C  2:21.03                   
 48 Nelson, Gage M   17 Mitchell Aquatic  2:22.24                   
 49 Yoon, Calvin J   16 Cats Aquatic Tea  2:27.43                   
 -- Stigman, Maxwel  17 Blackline Aquati      DQ                    
 -- Vorobev, Andrew  16 Highland Park Aq     DFS                    
 -- Webb, Isaak E    18 Unattached-IA        DFS                    
 -- Keenan, Eamonn   18 Chicago Wolfpack     DFS                    
 -- Webb, Charles J  15 Edina Swim Club-     DFS                    
 -- Fudge, Harrison  17 Bloomington Norm     DFS                    
 
                 Men - Team Rankings - Through Event 20                  
 
  1. Edina Swim Club                   198   2. Fort Collins Area Swim Team       169
  3. Terrapins Swim Team               159   4. Chicago Wolfpack Aquatic Club      92
  5. South Metro Storm                  70   6. Central Iowa Aquatics              69
  7. Dunlap Dolphins Swim Team          65   7. Ames Cyclone Aquatics Club         65
  9. Des Moines Swimming Federation     61  10. Blackline Aquatics                 57
 11. Swimchester Sailfish               43  12. Iowa Flyers Swim Club              40
 12. Lane Four Aquatics                 40  14. Fox Valley Wave Swim Team Inc      39
 15. Barrington Swim Club               35  16. Black Hawk Area Swim Team          32
 17. Jacksonville Sharks                25  17. Ripon Community Swim Club          25
 19. Sioux Falls Swim Team              24  20. Team Foxjet                        23
 21. Waunakee Wave                      21  21. Cats Aquatic Team                  21
 23. Dayton Raiders                     13  23. Fond Du Lac Swim Club              13
 23. Aberdeen Swim Club                 13  26. Med-City Aquatics                  12
 27. Dubuque Area Swimmin' Hurrican     11  28. A.S.K. Swim                         9
 29. New Trier Swim Club                 7  29. Team Vortex                         7
 31. Sea Devils                          5  32. Hopkins Hurricanes Swim Club        4
 33. Waves Bloomington/Normal Y S.T      3  34. The Stateline Aquatic Team          2
 35. Linn-Mar Swim Team                  1  35. Badger Aquatics Club                1

 Event 21  Women 500 Yard Freestyle
=========================================================================
  Meet Record: M 4:41.16  3/12/2010 Dagny Knutson, ASK-ND
  Pool Record: P 4:38.00  2/16/2012 Ashley Steenvoorden, Minnesota
                 4:47.09  USO US Open
                 4:49.09  JNAT Summer Jr. Nationals
                 5:03.49  FUTR Futures Champs
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Pish, Melissa N  17 Waves Bloomingto  4:53.22    4:48.80 JNAT    20  
             25.65        53.75 (28.10)
        1:22.56 (28.81)     1:51.82 (29.26)
        2:21.36 (29.54)     2:51.01 (29.65)
        3:20.66 (29.65)     3:50.51 (29.85)
        4:20.13 (29.62)     4:48.80 (28.67)
  2 McCarthy, Kelli  17 Edina Swim Club-  4:56.62    4:51.25 FUTR    17  
             26.89        55.89 (29.00)
        1:25.20 (29.31)     1:55.03 (29.83)
        2:24.76 (29.73)     2:54.81 (30.05)
        3:25.00 (30.19)     3:55.17 (30.17)
        4:23.52 (28.35)     4:51.25 (27.73)
  3 Jones, Raime S   16 Edina Swim Club-  4:54.85    4:52.85 FUTR    16  
             26.36        55.33 (28.97)
        1:24.68 (29.35)     1:54.01 (29.33)
        2:23.80 (29.79)     2:53.99 (30.19)
        3:24.32 (30.33)     3:54.65 (30.33)
        4:24.48 (29.83)     4:52.85 (28.37)
  4 Ljunggren, Alex  17 Red River Valley  4:56.74    4:52.87 FUTR    15  
             26.55        55.63 (29.08)
        1:25.13 (29.50)     1:54.78 (29.65)
        2:24.55 (29.77)     2:54.44 (29.89)
        3:24.59 (30.15)     3:54.55 (29.96)
        4:24.24 (29.69)     4:52.87 (28.63)
  5 Peplowski, Noel  16 Waves Bloomingto  4:55.74    4:55.05 FUTR    14  
             26.93        56.36 (29.43)
        1:26.30 (29.94)     1:56.26 (29.96)
        2:26.44 (30.18)     2:56.70 (30.26)
        3:27.09 (30.39)     3:57.35 (30.26)
        4:26.76 (29.41)     4:55.05 (28.29)
  6 Kennedy, Sidney  17 Waves Bloomingto  4:58.54    4:57.00 FUTR    13  
             27.27        56.77 (29.50)
        1:26.76 (29.99)     1:56.99 (30.23)
        2:27.04 (30.05)     2:57.16 (30.12)
        3:27.10 (29.94)     3:57.09 (29.99)
        4:27.07 (29.98)     4:57.00 (29.93)
  7 Emary, Magdalen  17 Barrington Swim-  4:57.88    4:58.08 FUTR    12  
             27.17        56.62 (29.45)
        1:26.67 (30.05)     1:56.72 (30.05)
        2:26.76 (30.04)     2:57.31 (30.55)
        3:27.76 (30.45)     3:58.09 (30.33)
        4:28.48 (30.39)     4:58.08 (29.60)
  8 O'Leary, Bridge  15 Barrington Swim-  4:58.47    5:05.19         11  
             27.17        56.43 (29.26)
        1:26.60 (30.17)     1:56.88 (30.28)
        2:27.52 (30.64)     2:58.63 (31.11)
        3:30.27 (31.64)     4:02.18 (31.91)
        4:34.14 (31.96)     5:05.19 (31.05)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Quass, Berit E   14 Riptide-IA        4:59.84    4:55.37 FUTR     9  
             27.10        56.72 (29.62)
        1:26.77 (30.05)     1:56.80 (30.03)
        2:26.64 (29.84)     2:56.71 (30.07)
        3:26.52 (29.81)     3:56.53 (30.01)
        4:26.33 (29.80)     4:55.37 (29.04)
 10 Reimer, Audrey   17 Fort Collins Are  5:04.27    4:58.25 FUTR     7  
             26.72        55.69 (28.97)
        1:25.13 (29.44)     1:55.12 (29.99)
        2:25.42 (30.30)     2:55.56 (30.14)
        3:26.17 (30.61)     3:56.77 (30.60)
        4:28.09 (31.32)     4:58.25 (30.16)
 11 Staver, Olivia   15 Piranhas Swim Cl  5:01.78    4:58.43 FUTR     6  
             26.69        55.93 (29.24)
        1:25.70 (29.77)     1:56.01 (30.31)
        2:26.31 (30.30)     2:56.88 (30.57)
        3:27.46 (30.58)     3:58.15 (30.69)
        4:28.95 (30.80)     4:58.43 (29.48)
 12 Rundell, Madiso  16 Edina Swim Club-  4:58.64    4:59.64 FUTR     5  
             27.38        57.41 (30.03)
        1:27.87 (30.46)     1:58.33 (30.46)
        2:28.75 (30.42)     2:59.10 (30.35)
        3:29.33 (30.23)     3:59.67 (30.34)
        4:30.39 (30.72)     4:59.64 (29.25)
 13 Thorson, Alexan  16 Central Iowa Aqu  5:03.22    5:01.30 FUTR     4  
             27.38        57.06 (29.68)
        1:27.24 (30.18)     1:57.73 (30.49)
        2:28.20 (30.47)     2:58.75 (30.55)
        3:29.62 (30.87)     4:00.77 (31.15)
        4:31.54 (30.77)     5:01.30 (29.76)
 14 Amerman, Ashton  16 Peoria Area Wate  5:01.95    5:01.72 FUTR     3  
             27.27        57.30 (30.03)
        1:27.87 (30.57)     1:58.52 (30.65)
        2:29.47 (30.95)     3:00.44 (30.97)
        3:31.37 (30.93)     4:02.22 (30.85)
        4:32.70 (30.48)     5:01.72 (29.02)
 15 Niebuhr, Elle M  14 Edina Swim Club-  5:02.39    5:03.50          2  
             26.86        56.37 (29.51)
        1:26.37 (30.00)     1:57.26 (30.89)
        2:28.41 (31.15)     2:59.79 (31.38)
        3:30.85 (31.06)     4:01.97 (31.12)
        4:33.49 (31.52)     5:03.50 (30.01)
 16 Oostman, Julia   16 Waves Bloomingto  5:04.35    5:07.72          1  
             27.51        57.83 (30.32)
        1:28.81 (30.98)     2:00.06 (31.25)
        2:31.31 (31.25)     3:02.74 (31.43)
        3:34.24 (31.50)     4:05.74 (31.50)
        4:37.14 (31.40)     5:07.72 (30.58)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Hunter, Madison  17 Fort Collins Are  5:06.12    5:02.66 FUTR   
             27.45        57.61 (30.16)
        1:27.86 (30.25)     1:58.67 (30.81)
        2:29.50 (30.83)     3:00.50 (31.00)
        3:31.50 (31.00)     4:02.59 (31.09)
        4:33.07 (30.48)     5:02.66 (29.59)
 18 Rink, Macy I     16 Bloomington Norm  5:06.13    5:03.03 FUTR   
             27.08        56.50 (29.42)
        1:26.97 (30.47)     1:57.69 (30.72)
        2:28.29 (30.60)     2:59.26 (30.97)
        3:30.50 (31.24)     4:01.84 (31.34)
        4:32.74 (30.90)     5:03.03 (30.29)
 19 Barrier, Emily   17 Team Vortex-CO    5:05.67    5:04.80        
             27.69        57.76 (30.07)
        1:28.18 (30.42)     1:58.88 (30.70)
        2:29.80 (30.92)     3:00.97 (31.17)
        3:32.42 (31.45)     4:03.68 (31.26)
        4:34.76 (31.08)     5:04.80 (30.04)
 20 Hartley, Taylor  17 Ames Cyclone Aqu  5:04.51    5:05.29        
             27.83        57.78 (29.95)
        1:28.19 (30.41)     1:59.06 (30.87)
        2:30.14 (31.08)     3:01.27 (31.13)
        3:32.61 (31.34)     4:03.61 (31.00)
        4:34.59 (30.98)     5:05.29 (30.70)
 21 Welbes, Karlie   15 Dubuque Area Swi  5:07.70    5:09.04        
             27.93        58.14 (30.21)
        1:29.03 (30.89)     2:00.20 (31.17)
        2:31.80 (31.60)     3:03.42 (31.62)
        3:35.00 (31.58)     4:06.65 (31.65)
        4:38.18 (31.53)     5:09.04 (30.86)
 22 Backlund, Steph  17 Terrapins Swim T  5:05.17    5:09.65        
             27.82        58.54 (30.72)
        1:29.91 (31.37)     2:01.17 (31.26)
        2:32.56 (31.39)     3:03.84 (31.28)
        3:35.17 (31.33)     4:07.11 (31.94)
        4:38.74 (31.63)     5:09.65 (30.91)
 23 Matlashewski, Z  16 Edina Swim Club-  5:08.23    5:11.69        
             28.69        59.62 (30.93)
        1:31.25 (31.63)     2:02.96 (31.71)
        2:34.49 (31.53)     3:05.84 (31.35)
        3:37.38 (31.54)     4:09.16 (31.78)
        4:40.86 (31.70)     5:11.69 (30.83)
 24 Knutson, Maya L  18 Piranhas Swim Cl  5:08.15    5:16.99        
             27.71        58.56 (30.85)
        1:30.39 (31.83)     2:02.56 (32.17)
        2:35.14 (32.58)     3:07.80 (32.66)
        3:41.01 (33.21)     4:13.83 (32.82)
        4:45.86 (32.03)     5:16.99 (31.13)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Horras, Brinley  14 Ames Cyclone Aqu  5:09.66    5:04.40        
             27.44        57.82 (30.38)
        1:28.69 (30.87)     1:59.63 (30.94)
        2:30.35 (30.72)     3:01.37 (31.02)
        3:32.45 (31.08)     4:03.59 (31.14)
        4:35.08 (31.49)     5:04.40 (29.32)
 26 Auditore, Saman  15 Dayton Raiders-O  5:09.26    5:06.86        
             26.89        56.74 (29.85)
        1:27.57 (30.83)     1:58.37 (30.80)
        2:29.57 (31.20)     3:01.19 (31.62)
        3:32.64 (31.45)     4:04.31 (31.67)
        4:36.18 (31.87)     5:06.86 (30.68)
 27 Augustain, Sere  18 Arizona Aquatic-  5:10.24    5:07.07        
             27.25        57.69 (30.44)
        1:28.66 (30.97)     2:00.02 (31.36)
        2:31.49 (31.47)     3:03.13 (31.64)
        3:34.87 (31.74)     4:06.20 (31.33)
        4:37.31 (31.11)     5:07.07 (29.76)
 28 Stalkfleet, Hei  13 Iowa Flyers Swim  5:10.75    5:07.96        
             28.37        58.93 (30.56)
        1:30.24 (31.31)     2:01.49 (31.25)
        2:33.12 (31.63)     3:04.34 (31.22)
        3:35.94 (31.60)     4:07.25 (31.31)
        4:38.14 (30.89)     5:07.96 (29.82)
 29 Roper, Grace V   16 Barrington Swim-  5:10.51    5:08.39        
             27.98        58.55 (30.57)
        1:29.84 (31.29)     2:01.07 (31.23)
        2:32.52 (31.45)     3:03.90 (31.38)
        3:35.28 (31.38)     4:06.60 (31.32)
        4:37.83 (31.23)     5:08.39 (30.56)
 30 Pryor, Kaitlin   15 Fort Collins Are  5:08.75    5:12.70        
             27.82        58.32 (30.50)
        1:29.81 (31.49)     2:01.63 (31.82)
        2:33.56 (31.93)     3:05.69 (32.13)
        3:37.80 (32.11)     4:09.89 (32.09)
        4:41.53 (31.64)     5:12.70 (31.17)
 31 Pfeiffer, Anna   15 Dubuque Area Swi  5:08.76    5:14.75        
             26.51        57.15 (30.64)
        1:28.94 (31.79)     2:00.94 (32.00)
        2:33.07 (32.13)     3:05.40 (32.33)
        3:38.05 (32.65)     4:10.57 (32.52)
        4:43.44 (32.87)     5:14.75 (31.31)
 32 Lovig, Kassidy   16 Eastern Iowa Swi  5:08.82    5:16.72        
             27.82        58.44 (30.62)
        1:29.75 (31.31)     2:01.52 (31.77)
        2:33.70 (32.18)     3:06.23 (32.53)
        3:38.82 (32.59)     4:11.60 (32.78)
        4:44.50 (32.90)     5:16.72 (32.22)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 18 Koh, Claire G    17 Waves Bloomingto  5:04.86                   
 23 Peterson, Anna   17 Chicago Wolfpack  5:06.25                   
 27 Considine, Grac  16 Black Hawk Area-  5:08.27                   
 33 Stewart, Bayley  17 Fort Collins Are  5:10.17                   
 35 Mensinger, Mega  19 North Shore Swim  5:10.49                   
 38 Homan, Andria J  17 Fort Collins Are  5:11.05                   
 39 Clarkowski, Sop  16 Edina Swim Club-  5:11.63                   
 40 Clarkowski, Nor  15 Edina Swim Club-  5:11.71                   
 41 Kishish, Sophie  16 Blackline Aquati  5:11.81                   
 42 Horras, Jazlyn   17 Ames Cyclone Aqu  5:11.91                   
 43 Putikova, Irena  16 Arizona Aquatic-  5:12.08                   
 44 Graves, Emma K   17 Barrington Swim-  5:12.31                   
 45 Fromme, Amy J    17 Team Vortex-CO    5:12.73                   
 46 Hughes, Jillian  16 Eastern Iowa Swi  5:12.86                   
 47 Galovich, Rebec  15 Barrington Swim-  5:12.92                   
 48 Keating, Jenna   15 Chicago Wolfpack  5:13.05                   
 49 Rosser, Morgan   18 Ames Cyclone Aqu  5:13.32                   
 50 Wozny, Rhiannon  15 Barrington Swim-  5:13.50                   
 51 Baldwin, Tilly   16 Swimchester Sail  5:13.60                   
 51 Veliz, Isabel R  16 Chicago Wolfpack  5:13.60                   
 53 Danielson, Jord  15 Red River Valley  5:13.62                   
 54 Batkiewicz, Mad  17 Central Iowa Aqu  5:13.73                   
 55 Johnson, Anika   14 Piranhas Swim Cl  5:13.94                   
 56 Seddon, Kathlee  15 Arizona Aquatic-  5:13.99                   
 57 Roghair, Aurora  13 Iowa Flyers Swim  5:14.07                   
 58 Ericson, Kathry  17 Med-City Aquatic  5:14.16                   
 59 Pritchett, Mari  16 Barrington Swim-  5:14.25                   
 60 Godfrey, Madely  14 Etown Dolphins-K  5:14.30                   
 61 O'Connor, Sarah  16 Edina Swim Club-  5:14.78                   
 62 Ernst, Lily A    15 Iowa Flyers Swim  5:14.94                   
 63 Theobald, Olivi  18 Dunlap Dolphins-  5:14.95                   
 64 Buyers, Haylee   15 Fort Collins Are  5:15.07                   
 65 Hartman, Emily   16 Redbird Swim Clu  5:15.46                   
 66 Kaster, Brookly  13 Central Iowa Aqu  5:16.71                   
 67 Berdelman, Emma  15 Edina Swim Club-  5:17.08                   
 68 Gordillo, Remy   17 Terrapins Swim T  5:17.18                   
 69 Donfris, Ayden   15 Barrington Swim-  5:17.67                   
 69 Ware, Christina  17 Central Iowa Aqu  5:17.67                   
 71 Murphy, Lilly M  15 Edina Swim Club-  5:18.30                   
 72 Seymour, Emma S  17 Edina Swim Club-  5:18.86                   
 73 Gordillo, Rylee  15 Terrapins Swim T  5:18.90                   
 74 Sadecky, Trinit  14 Iowa Flyers Swim  5:20.15                   
 75 Jacobs, Elyse R  18 Lake Forest Swim  5:20.17                   
 76 Sheridan, Payto  16 Lake Country Swi  5:20.33                   
 77 Rodriguez-Arzol  15 Des Moines Swimm  5:20.59                   
 78 Susil, Meghan E  13 Riptide-IA        5:20.95                   
 79 Galvin, Samanth  16 Lane Four Aquati  5:21.21                   
 80 Jacob, Erin P    15 Elmbrook Swim Cl  5:22.11                   
 81 Scott, Cailey P  16 Mitchell Aquatic  5:22.35                   
 82 Swigart, Emily   16 Bloomington Norm  5:22.70                   
 83 Garza, Celeste   15 Des Moines Swimm  5:22.92                   
 84 Geschwind, Mega  18 Med-City Aquatic  5:23.63                   
 85 Mayfield, Aliso  18 Unattached-MN     5:23.98                   
 86 Sentel, Brynna   18 Sullivan Blue Do  5:24.24                   
 87 Park, Taylor M   16 Terrapins Swim T  5:24.42                   
 88 Langlois, Sarah  17 Barrington Swim-  5:26.12                   
 89 Fellows, Demetr  14 Vipers of Albuqu  5:30.64                   
 -- Kovac, Cameron   16 Fort Collins Are     DFS                    
 -- Seddon, Jamie A  17 Arizona Aquatic-     DFS                    
 
                Women - Team Rankings - Through Event 21                 
 
  1. Fort Collins Area Swim Team       518   2. Edina Swim Club                   204
  3. Waves Bloomington/Normal Y S.T    190   4. Central Iowa Aquatics             127
  5. Ames Cyclone Aquatics Club         88   5. Iowa Flyers Swim Club              88
  7. Barrington Swim Club               84   8. Dunlap Dolphins Swim Team          52
  9. Terrapins Swim Team                50  10. AquaStorm                          49
 11. Red River Valley                   46  12. Dowling Catholic Riptide           45
 13. Linn-Mar Swim Team                 40  14. Sea Devils                         38
 15. Chicago Wolfpack Aquatic Club      34  16. Arizona Aquatic Club               27
 16. Piranhas Swim Club                 27  18. Team Vortex                        20
 19. Peoria Area Water Wizards          18  20. Bloomington Normal Swim Club       17
 21. Blackline Aquatics                 14  22. Black Hills Gold Swimming           9
 22. Aberdeen Swim Club                  9  24. Lane Four Aquatics                  7
 25. South Metro Storm                   5  25. Lake Country Swim Team              5
 27. Wausau Tide Swim Club               3  28. Des Moines Swimming Federation      2
 28. Dubuque Area Swimmin' Hurrican      2  30. Eastern Iowa Swim Federation        1
 30. Altitude Performance Swim Team      1                                           

 Event 22  Men 500 Yard Freestyle
=========================================================================
  Meet Record: M 4:27.51  3/12/2005 Zach Wood, UN-MN
  Pool Record: P 4:09.72  3/26/2015 Clark Smith, Texas-ST
                 4:22.79  USO US Open
                 4:29.29  JNAT Summer Jr. Nationals
                 4:37.09  FUTR Futures Champs
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Sancov, Alexei   17 Terrapins Swim T  4:33.82    4:24.88MJNAT    20  
             23.31        49.39 (26.08)
        1:16.15 (26.76)     1:42.97 (26.82)
        2:09.85 (26.88)     2:36.90 (27.05)
        3:04.18 (27.28)     3:31.83 (27.65)
        3:58.61 (26.78)     4:24.88 (26.27)
  2 Furlong, Jacob   16 Chicago Wolfpack  4:32.67    4:27.53 JNAT    17  
             24.35        50.54 (26.19)
        1:17.34 (26.80)     1:44.60 (27.26)
        2:11.84 (27.24)     2:39.48 (27.64)
        3:06.52 (27.04)     3:33.97 (27.45)
        4:01.52 (27.55)     4:27.53 (26.01)
  3 Moffatt, Dylan   14 Black Hawk Area-  4:35.99    4:29.76 FUTR    16  
             24.70        51.07 (26.37)
        1:18.01 (26.94)     1:45.16 (27.15)
        2:12.59 (27.43)     2:40.18 (27.59)
        3:07.88 (27.70)     3:35.42 (27.54)
        4:02.88 (27.46)     4:29.76 (26.88)
  4 Bunn, Zachary J  18 Lane Four Aquati  4:38.02    4:33.56 FUTR    15  
             24.65        52.30 (27.65)
        1:19.95 (27.65)     1:47.92 (27.97)
        2:16.33 (28.41)     2:44.96 (28.63)
        3:12.67 (27.71)     3:40.33 (27.66)
        4:07.43 (27.10)     4:33.56 (26.13)
  5 Gavars, Mitchel  17 Barrington Swim-  4:34.29    4:33.82 FUTR    14  
             24.83        51.95 (27.12)
        1:19.72 (27.77)     1:47.97 (28.25)
        2:16.09 (28.12)     2:44.07 (27.98)
        3:11.77 (27.70)     3:39.65 (27.88)
        4:07.19 (27.54)     4:33.82 (26.63)
  6 Brenner, Trever  16 Sioux Falls Swim  4:36.61    4:36.10 FUTR    13  
             24.38        51.53 (27.15)
        1:19.55 (28.02)     1:47.63 (28.08)
        2:15.98 (28.35)     2:44.26 (28.28)
        3:12.71 (28.45)     3:41.03 (28.32)
        4:09.07 (28.04)     4:36.10 (27.03)
  7 Hedeen, Christi  16 Fond Du Lac Swim  4:37.53    4:40.02         12  
             25.23        52.88 (27.65)
        1:20.41 (27.53)     1:48.33 (27.92)
        2:16.71 (28.38)     2:45.35 (28.64)
        3:13.96 (28.61)     3:43.14 (29.18)
        4:11.89 (28.75)     4:40.02 (28.13)
  8 Neils, Connor K  17 Des Moines Swimm  4:35.71    4:40.94         11  
             24.78        51.77 (26.99)
        1:19.31 (27.54)     1:47.46 (28.15)
        2:15.60 (28.14)     2:44.20 (28.60)
        3:12.98 (28.78)     3:41.99 (29.01)
        4:11.53 (29.54)     4:40.94 (29.41)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Holter, Jack R   18 Fort Collins Are  4:38.99    4:36.80 FUTR     9  
             24.48        51.81 (27.33)
        1:20.00 (28.19)     1:48.37 (28.37)
        2:17.08 (28.71)     2:45.11 (28.03)
        3:13.28 (28.17)     3:40.99 (27.71)
        4:09.10 (28.11)     4:36.80 (27.70)
 10 O'Leary, Colin   18 Barrington Swim-  4:39.29    4:37.57          7  
             24.82        52.12 (27.30)
        1:19.97 (27.85)     1:48.14 (28.17)
        2:16.64 (28.50)     2:44.92 (28.28)
        3:13.45 (28.53)     3:41.81 (28.36)
        4:10.17 (28.36)     4:37.57 (27.40)
 11 Lemke, Parker D  18 Unattached-MN     4:40.17    4:40.40          6  
             24.11        51.40 (27.29)
        1:19.61 (28.21)     1:47.96 (28.35)
        2:16.64 (28.68)     2:45.70 (29.06)
        3:14.76 (29.06)     3:43.67 (28.91)
        4:12.38 (28.71)     4:40.40 (28.02)
 12 Lefebvre, Peter  20 Unattached-MN     4:41.54    4:41.00          5  
             24.76        52.00 (27.24)
        1:20.64 (28.64)     1:49.19 (28.55)
        2:17.85 (28.66)     2:46.78 (28.93)
        3:15.72 (28.94)     3:44.60 (28.88)
        4:13.55 (28.95)     4:41.00 (27.45)
 13 Gates, Nathan E  16 Lake Forest Swim  4:43.57    4:41.08          4  
             24.84        52.63 (27.79)
        1:20.86 (28.23)     1:49.42 (28.56)
        2:18.08 (28.66)     2:47.20 (29.12)
        3:16.30 (29.10)     3:45.21 (28.91)
        4:13.31 (28.10)     4:41.08 (27.77)
 14 Petri, Elias J   15 Med-City Aquatic  4:40.47    4:41.22          3  
             24.69        52.11 (27.42)
        1:20.27 (28.16)     1:48.78 (28.51)
        2:17.71 (28.93)     2:46.38 (28.67)
        3:15.64 (29.26)     3:44.72 (29.08)
        4:13.75 (29.03)     4:41.22 (27.47)
 15 Lezer, Maxwell   17 Sea Devils-MN     4:40.52    4:44.62          2  
             24.47        51.82 (27.35)
        1:20.17 (28.35)     1:48.85 (28.68)
        2:17.47 (28.62)     2:46.43 (28.96)
        3:16.05 (29.62)     3:45.75 (29.70)
        4:15.81 (30.06)     4:44.62 (28.81)
 16 Kruse, Sawyer L  16 Fort Collins Are  4:43.23    4:45.57          1  
             25.47        53.01 (27.54)
        1:21.35 (28.34)     1:50.11 (28.76)
        2:19.11 (29.00)     2:48.13 (29.02)
        3:17.51 (29.38)     3:47.00 (29.49)
        4:16.65 (29.65)     4:45.57 (28.92)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Szabados, Bence  15 Chicago Wolfpack  4:44.10    4:38.93        
             25.03        53.43 (28.40)
        1:21.94 (28.51)     1:50.49 (28.55)
        2:18.87 (28.38)     2:47.35 (28.48)
        3:15.44 (28.09)     3:43.74 (28.30)
        4:11.89 (28.15)     4:38.93 (27.04)
 18 Nagle, William   14 Una Tera-PC       4:44.11    4:41.05        
             25.32        53.62 (28.30)
        1:22.37 (28.75)     1:51.09 (28.72)
        2:19.42 (28.33)     2:47.83 (28.41)
        3:16.42 (28.59)     3:44.90 (28.48)
        4:13.56 (28.66)     4:41.05 (27.49)
 19 Wolner, Griffin  17 Winona Swim Club  4:45.29    4:42.06        
             25.73        54.00 (28.27)
        1:22.72 (28.72)     1:51.74 (29.02)
        2:20.63 (28.89)     2:49.29 (28.66)
        3:17.88 (28.59)     3:46.31 (28.43)
        4:14.88 (28.57)     4:42.06 (27.18)
 20 Dwyer, Sean J    15 South Metro Stor  4:45.36    4:42.32        
             25.77        53.38 (27.61)
        1:21.81 (28.43)     1:50.91 (29.10)
        2:20.11 (29.20)     2:48.93 (28.82)
        3:17.71 (28.78)     3:46.40 (28.69)
        4:15.04 (28.64)     4:42.32 (27.28)
 21 Colin, William   16 Dubuque Area Swi  4:45.04    4:42.89        
             25.46        53.57 (28.11)
        1:22.22 (28.65)     1:51.15 (28.93)
        2:20.40 (29.25)     2:49.52 (29.12)
        3:18.61 (29.09)     3:47.78 (29.17)
        4:16.33 (28.55)     4:42.89 (26.56)
 22 Venner, Damon R  16 Sioux Falls Swim  4:45.83    4:44.13        
             26.29        54.37 (28.08)
        1:22.98 (28.61)     1:51.89 (28.91)
        2:20.82 (28.93)     2:49.47 (28.65)
        3:18.15 (28.68)     3:46.83 (28.68)
        4:15.85 (29.02)     4:44.13 (28.28)
 23 Wagner, Brendan  15 Elmhurst Swim Te  4:44.10    4:45.52        
             25.45        53.78 (28.33)
        1:22.65 (28.87)     1:52.21 (29.56)
        2:20.84 (28.63)     2:49.91 (29.07)
        3:19.24 (29.33)     3:48.52 (29.28)
        4:17.61 (29.09)     4:45.52 (27.91)
 24 Matlock, Benjam  18 Dunlap Dolphins-  4:46.02    4:45.72        
             24.80        53.17 (28.37)
        1:22.01 (28.84)     1:50.97 (28.96)
        2:20.02 (29.05)     2:49.42 (29.40)
        3:18.75 (29.33)     3:48.45 (29.70)
        4:17.92 (29.47)     4:45.72 (27.80)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Johnson, Kade M  16 Central Iowa Aqu  4:49.50    4:47.02        
             25.77        53.79 (28.02)
        1:22.42 (28.63)     1:51.58 (29.16)
        2:20.94 (29.36)     2:50.46 (29.52)
        3:19.90 (29.44)     3:49.38 (29.48)
        4:18.81 (29.43)     4:47.02 (28.21)
 26 Worlund, Lars C  16 Fort Collins Are  4:49.07    4:47.15        
             25.65        53.72 (28.07)
        1:22.71 (28.99)     1:52.32 (29.61)
        2:21.33 (29.01)     2:49.83 (28.50)
        3:19.31 (29.48)     3:48.90 (29.59)
        4:18.23 (29.33)     4:47.15 (28.92)
 27 Crews, Joshua T  16 Dayton Raiders-O  4:49.04    4:47.78        
             25.47        53.53 (28.06)
        1:21.58 (28.05)     1:50.04 (28.46)
        2:19.39 (29.35)     2:49.17 (29.78)
        3:18.81 (29.64)     3:48.86 (30.05)
        4:18.85 (29.99)     4:47.78 (28.93)
 28 Vanderzee, Mark  17 Brookings Swim C  4:48.10    4:48.18        
             25.82        54.56 (28.74)
        1:23.54 (28.98)     1:53.08 (29.54)
        2:22.48 (29.40)     2:51.78 (29.30)
        3:20.90 (29.12)     3:50.41 (29.51)
        4:19.74 (29.33)     4:48.18 (28.44)
 29 Torre, Nicholas  16 New Trier Swim C  4:50.05    4:48.31        
             25.04        53.09 (28.05)
        1:22.34 (29.25)     1:51.59 (29.25)
        2:21.17 (29.58)     2:50.89 (29.72)
        3:20.63 (29.74)     3:50.44 (29.81)
        4:20.30 (29.86)     4:48.31 (28.01)
 30 Griffith, Micha  15 Dayton Raiders-O  4:50.18    4:49.74        
             26.14        54.74 (28.60)
        1:23.57 (28.83)     1:52.81 (29.24)
        2:22.39 (29.58)     2:52.13 (29.74)
        3:21.81 (29.68)     3:51.73 (29.92)
        4:21.37 (29.64)     4:49.74 (28.37)
 31 Linder, Cameron  15 Central Iowa Aqu  4:47.45    4:51.54        
             26.10        54.58 (28.48)
        1:23.65 (29.07)     1:52.86 (29.21)
        2:22.39 (29.53)     2:52.16 (29.77)
        3:21.89 (29.73)     3:51.89 (30.00)
        4:21.91 (30.02)     4:51.54 (29.63)
 32 Bergmann, Peyto  17 Waves Bloomingto  4:49.72    4:52.09        
             25.60        54.38 (28.78)
        1:24.15 (29.77)     1:53.82 (29.67)
        2:23.91 (30.09)     2:54.02 (30.11)
        3:24.07 (30.05)     3:53.80 (29.73)
        4:23.56 (29.76)     4:52.09 (28.53)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 14 Lakes, Trent T   16 Swimchester Sail  4:41.11                   
 18 Pekarek, Samuel  18 Blackline Aquati  4:43.84                   
 23 Hansen, Jan E    21 Unattached-MN     4:45.11                   
 24 Withers, Joshua  17 Edina Swim Club-  4:45.22                   
 31 Miller, Jack R   16 Team Vortex-CO    4:48.57                   
 38 Hoppe, Jack R    15 Barrington Swim-  4:50.25                   
 39 Martin, Andrew   16 Badger Aquatics-  4:50.41                   
 40 Dukes, Benjamin  16 New Trier Swim C  4:50.72                   
 41 Larson, Nolan H  18 Des Moines Swimm  4:50.75                   
 42 Fierke, Andrew   16 Ames Cyclone Aqu  4:50.98                   
 43 Charles, Ian K   16 Oregon Community  4:51.00                   
 44 Cavanah, Nick M  14 Linn-Mar Swim Te  4:51.05                   
 45 Throndson, Jere  16 Eastern Iowa Swi  4:51.10                   
 46 Burns, William   17 Edina Swim Club-  4:51.13                   
 47 Grebert, Zachar  18 Arizona Aquatic-  4:51.17                   
 48 Glover, Zachary  16 Dunlap Dolphins-  4:51.32                   
 49 Duncan, Jaden C  15 Chicago Wolfpack  4:51.34                   
 50 Smith, Jacob A   17 Northern Lights-  4:51.78                   
 51 Brossart, Franc  16 Dayton Raiders-O  4:51.92                   
 52 Lehmann, Riley   18 Cats Aquatic Tea  4:52.01                   
 53 Robertson, Gord  16 Arizona Aquatic-  4:52.07                   
 54 Porter, Evan F   16 Central Iowa Aqu  4:52.43                   
 55 Sorbe, Kyle J    16 Brookings Swim C  4:52.70                   
 56 Kolker, Zachary  16 Eastern Iowa Swi  4:53.09                   
 57 Falkenhagen, Jo  17 New Richmond Are  4:53.37                   
 58 Chase, Nicholas  16 Des Moines Swimm  4:53.51                   
 59 Wowk, Will       15 Waunakee Wave-WI  4:53.96                   
 60 Eichenseer Buxt  17 Central Iowa Aqu  4:54.30                   
 61 Columbus, Andre  14 Edina Swim Club-  4:54.52                   
 62 Van Meter, John  16 Riptide-IA        4:54.72                   
 63 Wicklander, Gav  17 Blackline Aquati  4:55.26                   
 64 Chamberlain, Ma  15 Dubuque Area Swi  4:55.37                   
 65 Robinson, Jonat  15 Team Foxjet-MN    4:55.61                   
 66 Stukerjurgen, B  14 Central Iowa Aqu  4:56.02                   
 67 Patton, Gavin D  16 Bearsharktopus A  4:56.70                   
 68 Mason, Cole W    15 Fort Collins Are  4:57.23                   
 69 Link, Jonathon   17 Team Foxjet-MN    4:57.94                   
 70 Shimon, Karter   18 Des Moines Swimm  4:58.13                   
 71 Lehman, Luke I   15 Dayton Raiders-O  4:58.34                   
 72 Greenlee, Jacob  13 Swimchester Sail  4:58.53                   
 73 Kaster, Jaxon D  15 Central Iowa Aqu  4:59.66                   
 74 Bunn, Charles R  15 Lane Four Aquati  4:59.89                   
 75 Minin, Jacob A   15 Cats Aquatic Tea  5:00.01                   
 76 Wright, Jared M  17 Team Vortex-CO    5:00.72                   
 77 Dutton, Joe A    17 Dayton Raiders-O  5:01.20                   
 78 Birnbaum, Chris  15 AquaStorm-ND      5:01.29                   
 79 Canney, Nichola  16 Arizona Aquatic-  5:01.35                   
 80 Carlson, Joshua  16 Lincoln Way Swim  5:02.22                   
 81 Brady, Colin P   17 Lincoln Way Swim  5:02.42                   
 82 Sterns, Blake R  19 Una Long-CO       5:03.79                   
 83 Wu, Niels H      15 Edina Swim Club-  5:04.18                   
 84 Land, Devin B    15 Davenport Metro-  5:05.71                   
 85 Korabelnikov, I  14 Elmbrook Swim Cl  5:06.35                   
 86 Tuschl, Jason M  16 Waunakee Wave-WI  5:06.76                   
 -- Vaske, Adam D    16 Des Moines Swimm     DFS                    
 -- Larson, Peter L  15 Edina Swim Club-     DFS                    
 -- Hojnacki, Skyle  18 Arizona Aquatic-     DFS                    
 -- Jones, Jed Mich  15 Edina Swim Club-     DFS                    
 -- Webb, Charles J  15 Edina Swim Club-     DFS                    
 
                 Men - Team Rankings - Through Event 22                  
 
  1. Edina Swim Club                   198   2. Fort Collins Area Swim Team       179
  2. Terrapins Swim Team               179   4. Chicago Wolfpack Aquatic Club     109
  5. Des Moines Swimming Federation     72   6. South Metro Storm                  70
  7. Central Iowa Aquatics              69   8. Ames Cyclone Aquatics Club         65
  8. Dunlap Dolphins Swim Team          65  10. Blackline Aquatics                 57
 11. Barrington Swim Club               56  12. Lane Four Aquatics                 55
 13. Black Hawk Area Swim Team          48  14. Swimchester Sailfish               43
 15. Iowa Flyers Swim Club              40  16. Fox Valley Wave Swim Team Inc      39
 17. Sioux Falls Swim Team              37  18. Jacksonville Sharks                25
 18. Ripon Community Swim Club          25  18. Fond Du Lac Swim Club              25
 21. Team Foxjet                        23  22. Waunakee Wave                      21
 22. Cats Aquatic Team                  21  24. Med-City Aquatics                  15
 25. Aberdeen Swim Club                 13  25. Dayton Raiders                     13
 27. Dubuque Area Swimmin' Hurrican     11  28. A.S.K. Swim                         9
 29. Team Vortex                         7  29. Sea Devils                          7
 29. New Trier Swim Club                 7  32. Hopkins Hurricanes Swim Club        4
 32. Lake Forest Swim Club               4  34. Waves Bloomington/Normal Y S.T      3
 35. The Stateline Aquatic Team          2  36. Linn-Mar Swim Team                  1
 36. Badger Aquatics Club                1                                           

 Event 23  Women 400 Yard Medley Relay
==================================================================================
  Meet Record: M 3:44.34  3/14/2015 Clovis Swim Club, Clovis Swim Club
                          S Bartel, D Herrmann, C Snyder, S Elkington
  Pool Record: P 3:33.50  2/17/2012 Penn St
                          P Whitmire, M Krawczyk, M Powers, S Palser
                 3:57.09  FUTR Futures Champs
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 Fort Collins Are-CO  'A'      3:35.12    3:36.58MFUTR    40  
     1) Stewart, Bayley D 17          2) Bartel, Zoe E 16             
     3) Gillilan, Coleen S 15         4) Alons, Kylee J 17            
             26.39        54.24 (54.24)
        1:21.87 (27.63)     1:53.21 (58.97)
        2:18.02 (24.81)     2:47.27 (54.06)
        3:10.67 (23.40)     3:36.58 (49.31)
  2 Fort Collins Are-CO  'B'      3:56.00    3:48.05 FUTR    34  
     1) Kovac, Bailey J 18            2) Baker, Caraline M 14         
     3) Hunter, Madison A 17          4) Reimer, Audrey C 17          
             26.70        54.93 (54.93)
        1:24.52 (29.59)   1:58.04 (1:03.11)
        2:25.40 (27.36)     2:56.98 (58.94)
        3:21.26 (24.28)     3:48.05 (51.07)
  3 Edina Swim Club-MN  'A'       3:49.58    3:48.51 FUTR    32  
     1) Ellis, Anna C 17              2) McCarthy, Kelli J 17         
     3) Clarkowski, Sophie M 16       4) Jones, Raime S 16            
             28.07        57.48 (57.48)
        1:28.16 (30.68)   2:02.60 (1:05.12)
        2:28.15 (25.55)     2:58.01 (55.41)
        3:22.35 (24.34)     3:48.51 (50.50)
  4 Central Iowa Aqu-IA  'A'      3:49.46    3:51.24 FUTR    30  
     1) Baeth, Emily E 16             2) Davey, Gillian K 15          
     3) Rinderknecht, Kayla D 16      4) Thorson, Alexandra A 16      
             28.15        58.58 (58.58)
        1:28.51 (29.93)   2:02.06 (1:03.48)
        2:28.86 (26.80)     2:59.68 (57.62)
        3:24.34 (24.66)     3:51.24 (51.56)
  5 Ames Cyclone Aqu-IA  'A'      3:50.28    3:51.78 FUTR    28  
     1) Sorenson, Sophia L 16         2) Winer, Molly E 16            
     3) Snyder, Gracyn E 18           4) Hartley, Taylor E 17         
             26.64        55.07 (55.07)
        1:25.16 (30.09)   2:00.04 (1:04.97)
        2:25.90 (25.86)     2:58.45 (58.41)
        3:23.90 (25.45)     3:51.78 (53.33)
  6 Iowa Flyers Swim-IA  'A'      3:48.13    3:52.88 FUTR    26  
     1) Martin, Ruby F 17             2) Ottavianelli, Arianna N 14   
     3) Martin, Scarlet R 12          4) Beadle, Taylor D 18          
             26.84        55.22 (55.22)
        1:26.13 (30.91)   2:01.69 (1:06.47)
        2:28.43 (26.74)     3:00.31 (58.62)
        3:25.37 (25.06)     3:52.88 (52.57)
  7 Terrapins Swim T-PC  'A'      3:44.57    3:53.98 FUTR    24  
     1) Larson, Jessica E 16          2) Gearing, Delanie L 15        
     3) Liu, Skyler H 18              4) Meier, Charlotte S 17        
             27.03        56.12 (56.12)
        1:27.99 (31.87)   2:04.89 (1:08.77)
        2:31.23 (26.34)     3:02.05 (57.16)
        3:26.52 (24.47)     3:53.98 (51.93)
  8 Chicago Wolfpack-IL  'A'      3:54.22    3:54.40 FUTR    22  
     1) Gagnard, Gillian 18           2) Schiml, Madison E 15         
     3) Veliz, Isabel R 16            4) Peterson, Anna G 17          
             27.18        56.35 (56.35)
        1:28.15 (31.80)   2:04.17 (1:07.82)
        2:30.75 (26.58)     3:01.93 (57.76)
        3:26.93 (25.00)     3:54.40 (52.47)
  9 Blackline Aquati-MN  'A'      3:58.56    3:55.71 FUTR    18  
     1) Mitchell, Lara E 15           2) Joerger, Jenna C 15          
     3) Wenman, Anna N 15             4) Lenertz, Jennifer R 15       
             28.53        57.57 (57.57)
        1:29.24 (31.67)   2:06.22 (1:08.65)
        2:32.19 (25.97)     3:02.88 (56.66)
        3:28.18 (25.30)     3:55.71 (52.83)
 10 Waves Bloomingto-IL  'A'      3:40.57    3:55.79 FUTR    14  
     1) Heagy, Ashley L 15            2) Peplowski, Noelle C 16       
     3) Koh, Claire G 17              4) Pish, Melissa N 17           
             29.49    1:01.79 (1:01.79)
        1:30.53 (28.74)   2:04.01 (1:02.22)
        2:31.94 (27.93)   3:04.64 (1:00.63)
        3:29.09 (24.45)     3:55.79 (51.15)
 11 Edina Swim Club-MN  'B'       3:59.55    3:55.92 FUTR    12  
     1) Jones, Eason S 13             2) Berdelman, Emma M 15         
     3) Jia, Yvonne H 13              4) Clarkowski, Nora J 15        
             28.65        59.44 (59.44)
        1:30.39 (30.95)   2:06.37 (1:06.93)
        2:32.54 (26.17)     3:03.46 (57.09)
        3:28.44 (24.98)     3:55.92 (52.46)
 12 Des Moines Swimm-IA  'A'      3:54.31    3:57.01 FUTR    10  
     1) Slater, Carson E 15           2) Galluzzo, Natalie L 17       
     3) Houlette, Rachelle A 17       4) Schieffer, Lauryn E 16       
             28.24        58.96 (58.96)
        1:29.19 (30.23)   2:04.69 (1:05.73)
        2:31.87 (27.18)     3:04.47 (59.78)
        3:29.84 (25.37)     3:57.01 (52.54)
 13 Wausau Tide Swim-WI  'A'      3:55.52    3:57.37          8  
     1) Francis, Malia K 13           2) Francis, Kiah A 18           
     3) Tatro, Jordan C 16            4) Dallman, Rachel M 17         
             28.63        59.58 (59.58)
        1:29.88 (30.30)   2:04.51 (1:04.93)
        2:31.14 (26.63)     3:02.60 (58.09)
        3:28.37 (25.77)     3:57.37 (54.77)
 14 Barrington Swim-IL  'A'       3:55.75    3:57.53          6  
     1) Emary, Magdalena E 17         2) Kitzman, Catherine C 16      
     3) Graves, Emma K 17             4) O'Leary, Bridget C 15        
             28.29        58.35 (58.35)
        1:29.24 (30.89)   2:05.27 (1:06.92)
        2:32.68 (27.41)     3:04.09 (58.82)
        3:29.76 (25.67)     3:57.53 (53.44)
 15 Riptide-IA  'A'               3:55.78    3:57.61          4  
     1) Broderick, Katherine E 14     2) Martin, Mary E 14            
     3) Quass, Berit E 14             4) Susil, Meghan E 13           
             28.72        59.63 (59.63)
        1:30.77 (31.14)   2:06.76 (1:07.13)
        2:32.79 (26.03)     3:02.38 (55.62)
        3:28.54 (26.16)     3:57.61 (55.23)
 16 Sea Devils-MN  'A'            4:05.61    3:58.03          2  
     1) Kocon, Kelsey A 15            2) Lezer, Emma J 16             
     3) Eckstein, Alyssa L 15         4) Kelzer, Elizabeth M 16       
             28.20        58.66 (58.66)
        1:27.78 (29.12)   2:01.97 (1:03.31)
        2:29.12 (27.15)   3:03.92 (1:01.95)
        3:29.77 (25.85)     3:58.03 (54.11)
 17 Team Foxjet-MN  'A'           4:09.88    3:59.83        
     1) Skogg, Chloe M 14             2) Rud, Caitlyn E 16            
     3) Skogg, Annika E 17            4) Murphy, Lauren E 16          
             28.08        57.61 (57.61)
        1:29.31 (31.70)   2:05.97 (1:08.36)
        2:33.33 (27.36)     3:05.28 (59.31)
        3:31.22 (25.94)     3:59.83 (54.55)
 18 Bloomington Norm-IL  'A'      3:57.36    3:59.99        
     1) Swigart, Emily N 16           2) Will, Summer S 15            
     3) Culp, Lillian M 15            4) Rink, Macy I 16              
             29.71    1:00.61 (1:00.61)
        1:31.83 (31.22)   2:08.26 (1:07.65)
        2:35.34 (27.08)     3:07.35 (59.09)
        3:32.39 (25.04)     3:59.99 (52.64)
 19 AquaStorm-ND  'A'             4:01.32    4:00.15        
     1) Rittenbach, Briana G 16       2) Herrmann, Vanessa L 16       
     3) Duchsherer, Alexis L 14       4) Hepper, Emma G 18            
             27.58        57.34 (57.34)
        1:28.09 (30.75)   2:02.89 (1:05.55)
        2:31.76 (28.87)   3:05.60 (1:02.71)
        3:31.62 (26.02)     4:00.15 (54.55)
 20 Piranhas Swim Cl-MN  'A'      4:03.82    4:00.36        
     1) Baxley, Amelia M 16           2) Knutson, Maya L 18           
     3) Stok, Abigail G 16            4) Johnson, Anika R 14          
             27.42        58.70 (58.70)
        1:29.60 (30.90)   2:05.60 (1:06.90)
        2:32.94 (27.34)   3:06.05 (1:00.45)
        3:32.00 (25.95)     4:00.36 (54.31)
 21 South Metro Stor-MN  'A'      4:07.55    4:01.70        
     1) Van Dyne, Ashley A 16         2) Hathaway, Ryenne N 17        
     3) Thull, Liz J 16               4) O'Neil, Mary G 14            
             29.35    1:00.56 (1:00.56)
        1:32.65 (32.09)   2:09.46 (1:08.90)
        2:36.96 (27.50)     3:08.27 (58.81)
        3:33.19 (24.92)     4:01.70 (53.43)
 22 Dayton Raiders-OH  'A'        4:00.19    4:01.78        
     1) Effinger, Kayla F 16          2) Reymann, Katherine M 16      
     3) Chen, Juliana M 16            4) Auditore, Samantha R 15      
             29.18        59.65 (59.65)
        1:32.00 (32.35)   2:08.97 (1:09.32)
        2:35.71 (26.74)     3:06.74 (57.77)
        3:32.98 (26.24)     4:01.78 (55.04)
 23 Linn-Mar Swim Te-IA  'A'      4:09.91    4:01.91        
     1) Kimmel, Hayley L 12           2) Kelley, Shannon E 15         
     3) Drake, Kelsey D 18            4) Haars, Lily L 12             
             29.80    1:01.76 (1:01.76)
        1:34.30 (32.54)   2:12.34 (1:10.58)
        2:37.40 (25.06)     3:06.45 (54.11)
        3:32.56 (26.11)     4:01.91 (55.46)
 24 Central Iowa Aqu-IA  'B'      3:53.71    4:01.94        
     1) Hostetler, Kendall L 16       2) Horner, Lexi R 18            
     3) Bina, Rebekah N 14            4) Winnett, Lexie J 17          
             29.87    1:02.22 (1:02.22)
        1:33.62 (31.40)   2:11.21 (1:08.99)
        2:38.70 (27.49)     3:10.00 (58.79)
        3:34.30 (24.30)     4:01.94 (51.94)
 25 Badger Aquatics-WI  'A'       4:08.59    4:02.76        
     1) Defever, Ella K 14            2) Bissen, Kiara H 13           
     3) Felsheim, Bailey M 14         4) Stewart, Sara C 15           
             29.17        59.81 (59.81)
        1:32.13 (32.32)   2:09.11 (1:09.30)
        2:36.80 (27.69)   3:09.17 (1:00.06)
        3:34.68 (25.51)     4:02.76 (53.59)
 26 Team Vortex-CO  'A'           4:42.18L   4:02.82        
     1) Fromme, Amy J 17              2) Waterman, Hunter R 16        
     3) Valade, Taylor A 15           4) Barrier, Emily P 17          
             29.52    1:00.83 (1:00.83)
        1:31.74 (30.91)   2:08.42 (1:07.59)
        2:36.12 (27.70)   3:09.86 (1:01.44)
        3:34.86 (25.00)     4:02.82 (52.96)
 27 Dubuque Area Swi-IA  'A'      4:06.30    4:03.67        
     1) Fish, Samantha J 13           2) Wedewer, Claire E 14         
     3) Welbes, Karlie D 15           4) Pfeiffer, Anna F 15          
             29.55    1:00.73 (1:00.73)
        1:32.46 (31.73)   2:08.40 (1:07.67)
        2:36.86 (28.46)   3:10.98 (1:02.58)
        3:36.05 (25.07)     4:03.67 (52.69)
 28 Aberdeen Swim Cl-SD  'A'      4:01.80    4:04.46        
     1) Hogg, Molly M 18              2) Stolle, Autumn R 18          
     3) Schmidt, Anna M 14            4) Kuck, Halle M 13             
             28.14        58.23 (58.23)
        1:30.72 (32.49)   2:08.80 (1:10.57)
        2:36.88 (28.08)   3:09.77 (1:00.97)
        3:35.62 (25.85)     4:04.46 (54.69)
 29 Elmbrook Swim Cl-WI  'A'      3:57.88    4:04.72        
     1) Geske, Elizabeth H 13         2) Teng, Maggie 15              
     3) Tiltmann, Reegan H 15         4) Jacob, Erin P 15             
             28.63        59.68 (59.68)
        1:31.21 (31.53)   2:07.44 (1:07.76)
        2:35.72 (28.28)   3:08.79 (1:01.35)
        3:35.47 (26.68)     4:04.72 (55.93)
 30 Menomonee Falls-WI  'A'       4:06.33    4:04.73        
     1) Beay, Alison M 13             2) Scargill, Sarah E 16         
     3) Paar, Madeline R 14           4) Koch, Rachel M 16            
             27.74        58.72 (58.72)
        1:30.83 (32.11)   2:08.76 (1:10.04)
        2:37.06 (28.30)   3:09.34 (1:00.58)
        3:35.66 (26.32)     4:04.73 (55.39)
 31 Iowa Flyers Swim-IA  'B'      4:06.16    4:04.88        
     1) Stalkfleet, Heidi L 13        2) Murray, Claire C 17          
     3) Ernst, Lily A 15              4) Roghair, Aurora J 13         
             30.48    1:02.21 (1:02.21)
        1:34.24 (32.03)   2:10.03 (1:07.82)
        2:38.03 (28.00)   3:10.15 (1:00.12)
        3:36.51 (26.36)     4:04.88 (54.73)
 32 Dunlap Dolphins-IL  'A'       4:02.18    4:04.91        
     1) Smith, Emily J 17             2) Shively, Caroline E 16       
     3) Theobald, Emma R 16           4) Theobald, Olivia M 18        
             28.45        58.46 (58.46)
        1:31.59 (33.13)   2:10.70 (1:12.24)
        2:37.16 (26.46)     3:07.40 (56.70)
        3:35.32 (27.92)     4:04.91 (57.51)
 33 Ames Cyclone Aqu-IA  'B'      3:55.73    4:05.24        
     1) Horras, Jazlyn B 17           2) Horras, Brinley J 14         
     3) Moulden, Mia C 14             4) Galvin, Ansley R 14          
             28.03        57.80 (57.80)
        1:30.78 (32.98)   2:09.04 (1:11.24)
        2:36.77 (27.73)   3:10.53 (1:01.49)
        3:36.38 (25.85)     4:05.24 (54.71)
 34 Lake Country Swi-WI  'A'      4:08.57    4:05.46        
     1) Zietlow, Emmaleigh E 13       2) Mickol, Alissa M 14          
     3) Ceren, Rachel E 14            4) Cabush, Abigail C 16         
             29.05    1:00.09 (1:00.09)
        1:32.68 (32.59)   2:09.86 (1:09.77)
        2:38.30 (28.44)   3:11.54 (1:01.68)
        3:36.72 (25.18)     4:05.46 (53.92)
 35 Black Hawk Area-IA  'A'       4:02.00    4:06.08        
     1) Hall, Samantha M 17           2) Clark, Olivia K 17           
     3) Clark, Emma E 14              4) Considine, Grace O 16        
             29.43    1:00.07 (1:00.07)
        1:31.42 (31.35)   2:07.64 (1:07.57)
        2:36.67 (29.03)   3:11.22 (1:03.58)
        3:37.11 (25.89)     4:06.08 (54.86)
 36 Blackline Aquati-MN  'B'      4:09.27    4:06.37        
     1) Snyder, Grace E 18            2) Gram, Anika L 15             
     3) Le, Sarina K 17               4) Kishish, Sophie L 16         
             28.30        58.71 (58.71)
        1:31.83 (33.12)   2:10.23 (1:11.52)
        2:38.93 (28.70)   3:12.62 (1:02.39)
        3:38.21 (25.59)     4:06.37 (53.75)
 37 Ozaukee Aquatics-WI  'A'      4:09.17    4:06.54        
     1) Meyer, Ariana N 14            2) Seiberlich, Catherine E 14   
     3) Estrada, Lucia A 15           4) Hoekstra, Kellie A 18        
             29.43    1:01.52 (1:01.52)
        1:34.13 (32.61)   2:10.50 (1:08.98)
        2:39.02 (28.52)   3:13.15 (1:02.65)
        3:38.55 (25.40)     4:06.54 (53.39)
 38 Highland Park Aq-IL  'A'      4:07.29    4:07.47        
     1) Smith, Abigail R 15           2) Wander, Hannah S 16          
     3) Wander, Rachel E 16           4) Morris, Holland L 15         
             29.51    1:01.41 (1:01.41)
        1:32.67 (31.26)   2:09.59 (1:08.18)
        2:38.40 (28.81)   3:13.60 (1:04.01)
        3:38.98 (25.38)     4:07.47 (53.87)
 39 Riptide-IA  'B'               4:03.42    4:07.72        
     1) Grant, Meredith M 15          2) Haus, Catherine A 14         
     3) Shaner, Reilly K 16           4) Wigham, Jessica M 12         
             30.06    1:02.17 (1:02.17)
        1:36.71 (34.54)   2:15.57 (1:13.40)
        2:42.38 (26.81)     3:13.35 (57.78)
        3:39.59 (26.24)     4:07.72 (54.37)
 40 Hopkins Hurrican-MN  'A'      4:08.25    4:07.98        
     1) Reinke, Emma E 14             2) Kugler, Hattie M 15          
     3) Bevell, Frances B 14          4) Orton, Elizabeth C 14        
             29.45    1:01.58 (1:01.58)
        1:33.21 (31.63)   2:11.43 (1:09.85)
        2:39.47 (28.04)   3:13.09 (1:01.66)
        3:39.02 (25.93)     4:07.98 (54.89)
 41 Lake Country Swi-WI  'B'      4:08.61    4:08.22        
     1) Drake, Isabella C 13          2) Frangopoulos, Gabriella M 16 
     3) Sepic, Natalie C 16           4) Stemper, Sydney E 13         
             29.82    1:01.21 (1:01.21)
        1:33.92 (32.71)   2:12.65 (1:11.44)
        2:40.12 (27.47)     3:11.62 (58.97)
        3:38.29 (26.67)     4:08.22 (56.60)
 42 Sioux Falls Swim-SD  'A'      4:03.55    4:08.50        
     1) Spaans, Elizabeth J 16        2) Washenberger, Claire A 18    
     3) Rotert, Emily K 16            4) Pardy, Katie J 14            
             28.83        59.51 (59.51)
        1:32.68 (33.17)   2:10.47 (1:10.96)
        2:39.83 (29.36)   3:14.42 (1:03.95)
        3:40.31 (25.89)     4:08.50 (54.08)
 43 Cats Aquatic Tea-IL  'A'      4:10.31    4:09.02        
     1) Wong, Megan N 17              2) Haggie, Julia C 15           
     3) Wong, Emily C 17              4) Church, Alyssa R 16          
             30.43    1:02.75 (1:02.75)
        1:36.52 (33.77)   2:15.88 (1:13.13)
        2:42.52 (26.64)     3:14.95 (59.07)
        3:40.54 (25.59)     4:09.02 (54.07)
 44 Barrington Swim-IL  'B'       4:03.49    4:09.11        
     1) Wozny, Rhiannon M 15          2) Gawronski, Olivia N 16       
     3) Langlois, Sarah N 17          4) Galovich, Rebecca J 15       
             30.82    1:02.45 (1:02.45)
        1:33.68 (31.23)   2:10.20 (1:07.75)
        2:39.79 (29.59)   3:14.76 (1:04.56)
        3:40.31 (25.55)     4:09.11 (54.35)
 45 Davenport Metro-IA  'A'       4:08.62    4:09.66        
     1) Cox, Meredith J 18            2) Neymeyer, Jordan M 15        
     3) Fellner, Allison G 15         4) Schaeffer, Courtney M 16     
             29.89    1:02.41 (1:02.41)
        1:35.43 (33.02)   2:12.31 (1:09.90)
        2:40.61 (28.30)   3:14.93 (1:02.62)
        3:41.00 (26.07)     4:09.66 (54.73)
 46 Badger Aquatics-WI  'B'       4:09.92    4:09.83        
     1) Sullivan, Bridget A 14        2) McKeon, Carly E 14           
     3) Graf, Ella P 13               4) Zuehl, Mackenzie M 12        
             29.90    1:02.25 (1:02.25)
        1:35.18 (32.93)   2:13.08 (1:10.83)
        2:41.92 (28.84)   3:16.10 (1:03.02)
        3:41.36 (25.26)     4:09.83 (53.73)
 47 Blue Devil Swim-IL  'A'       4:09.81    4:10.16        
     1) Barker, Carissa A 16          2) Cepon, Karissa M 15          
     3) Russell, Maia H 15            4) Oehlerking, Jacklyn A 16     
             28.99    1:00.07 (1:00.07)
        1:32.07 (32.00)   2:09.63 (1:09.56)
        2:38.75 (29.12)   3:13.61 (1:03.98)
        3:40.22 (26.61)     4:10.16 (56.55)
 48 J-Hawk Aquatic C-WI  'A'      4:08.54    4:10.95        
     1) Ratzburg, Bailey G 12         2) Yeazel, Anna M 17            
     3) Dammen, Elizabeth A 17        4) De Moya-Cotter, Gabriela T 14
             29.37    1:00.16 (1:00.16)
        1:33.91 (33.75)   2:12.53 (1:12.37)
        2:41.86 (29.33)   3:16.14 (1:03.61)
        3:42.35 (26.21)     4:10.95 (54.81)
 49 Watertown Area S-SD  'A'      4:08.52    4:11.88        
     1) Stein, Grace A 16             2) Tietjen, Hannah N 18         
     3) Waite, Isabel J 17            4) Schulte, Megan K 15          
             30.73    1:13.63 (1:13.63)
        1:36.52 (22.89)   2:13.88 (1:00.25)
        2:43.24 (29.36)   3:16.99 (1:03.11)
        3:43.53 (26.54)     4:11.88 (54.89)
 50 Dayton Raiders-OH  'B'        4:09.78    4:12.12        
     1) McCarthy, Averi P 17          2) Mulligan, Kathleen A 17      
     3) McCarty, Anna L 17            4) Granderson, Maya 15          
             29.61    1:00.32 (1:00.32)
        1:34.38 (34.06)   2:13.61 (1:13.29)
        2:41.53 (27.92)   3:14.45 (1:00.84)
        3:41.58 (27.13)     4:12.12 (57.67)
 51 Dfac Swimming-WI  'A'         4:09.13    4:12.30        
     1) Hargraves, Camryn M 16        2) Nelson, Michaela G 16        
     3) Garcia, Fern L 15             4) Schulz, Janelle L 14         
             30.78    1:05.20 (1:05.20)
        1:37.26 (32.06)   2:13.99 (1:08.79)
        2:41.15 (27.16)   3:15.43 (1:01.44)
        3:42.44 (27.01)     4:12.30 (56.87)
 52 Elmbrook Swim Cl-WI  'B'      4:07.60    4:12.67        
     1) Wanezek, Margaret J 11        2) Weiner, Nicole I 16          
     3) Bingenheimer, Megan M 15      4) Tiltmann, Reese A 12         
             29.11    1:00.38 (1:00.38)
        1:33.68 (33.30)   2:12.04 (1:11.66)
        2:40.95 (28.91)   3:14.46 (1:02.42)
        3:42.05 (27.59)     4:12.67 (58.21)
 53 Northglenn Fusio-CO  'A'      4:09.51    4:12.77        
     1) Gonzales, Madelyn F 15        2) Romano, Mikaela J 16         
     3) Dudden, Megan R 18            4) Dudden, Josie R 16           
             30.27    1:01.24 (1:01.24)
        1:34.94 (33.70)   2:13.56 (1:12.32)
        2:41.65 (28.09)   3:15.51 (1:01.95)
        3:42.91 (27.40)     4:12.77 (57.26)
 54 Des Moines Swimm-IA  'B'      4:06.25    4:13.13        
     1) Daniel, Taylor M 17           2) Rodriguez-Arzola, Andrea I 15
     3) Loper, Lindsey R 16           4) Yuran, Shea L 15             
             30.37    1:02.45 (1:02.45)
        1:36.67 (34.22)   2:16.19 (1:13.74)
        2:44.59 (28.40)   3:17.08 (1:00.89)
        3:43.67 (26.59)     4:13.13 (56.05)
 55 Team Foxjet-MN  'B'           4:51.02L   4:13.93        
     1) Pham, Olivia A 15             2) Grohs, Alysse K 16           
     3) Felton, Isabelle M 17         4) Witherspoon, Grace P 15      
             30.67    1:04.00 (1:04.00)
        1:36.71 (32.71)   2:13.62 (1:09.62)
        2:44.28 (30.66)   3:18.73 (1:05.11)
        3:44.80 (26.07)     4:13.93 (55.20)
 56 Wausau Tide Swim-WI  'B'      4:10.25    4:14.07        
     1) Schultz, Grace M 12           2) Rudeen, Riyah R 16           
     3) Rahn, Bethany R 12            4) Volz, Katy M 16              
             29.35    1:01.61 (1:01.61)
        1:37.47 (35.86)   2:16.61 (1:15.00)
        2:44.96 (28.35)   3:18.43 (1:01.82)
        3:44.22 (25.79)     4:14.07 (55.64)
 57 Hopkins Hurrican-MN  'B'      4:51.28L   4:14.85        
     1) Stone, Claudia K 16           2) Hall, Alison C 14            
     3) Anderson, Sara L 16           4) Bixby, Elsa J 14             
             30.38    1:03.09 (1:03.09)
        1:35.75 (32.66)   2:13.99 (1:10.90)
        2:42.61 (28.62)   3:16.20 (1:02.21)
        3:43.55 (27.35)     4:14.85 (58.65)
 58 Elmhurst Swim Te-IL  'A'      4:08.31    4:17.98        
     1) Harrington, Samantha M 16     2) Feltz, Amy A 18              
     3) Hori, Kanah F 17              4) Tase, Delaney N 15           
             30.19    1:02.42 (1:02.42)
        1:37.37 (34.95)   2:19.26 (1:16.84)
        2:48.29 (29.03)   3:22.15 (1:02.89)
        3:48.79 (26.64)     4:17.98 (55.83)
 59 Red River Valley-ND  'A'      4:48.18L   4:18.57        
     1) Ohe, Elizabeth R 15           2) Danielson, Jordyn R 15       
     3) Pulkrabek, Ellie A 14         4) Macleod, Lauryn C 17         
             30.19    1:03.00 (1:03.00)
        1:37.31 (34.31)   2:16.31 (1:13.31)
        2:46.51 (30.20)   3:22.93 (1:06.62)
        3:48.81 (25.88)     4:18.57 (55.64)
 60 Sioux Falls Swim-SD  'B'      4:09.07    4:22.28        
     1) Pelzer, Corinne M 15          2) Frear, Peyton M 14           
     3) Sugrue, George F 14           4) Timmer, Katie A 14           
             32.42    1:07.50 (1:07.50)
        1:40.66 (33.16)   2:17.80 (1:10.30)
        2:48.69 (30.89)   3:24.91 (1:07.11)
        3:52.40 (27.49)     4:22.28 (57.37)
 -- Lane Four Aquati-IA  'A'      3:54.73        DFS        
      Declared false start - Misc
 -- Arizona Aquatic-AZ  'A'       4:00.36        SCR        
 
                     Women - Team Rankings - Through Event 23                     
 
  1. Fort Collins Area Swim Team       592   2. Edina Swim Club                   248
  3. Waves Bloomington/Normal Y S.T    204   4. Central Iowa Aquatics             157
  5. Ames Cyclone Aquatics Club        116   6. Iowa Flyers Swim Club             114
  7. Barrington Swim Club               90   8. Terrapins Swim Team                74
  9. Chicago Wolfpack Aquatic Club      56  10. Dunlap Dolphins Swim Team          52
 11. Dowling Catholic Riptide           49  11. AquaStorm                          49
 13. Red River Valley                   46  14. Linn-Mar Swim Team                 40
 14. Sea Devils                         40  16. Blackline Aquatics                 32
 17. Arizona Aquatic Club               27  17. Piranhas Swim Club                 27
 19. Team Vortex                        20  20. Peoria Area Water Wizards          18
 21. Bloomington Normal Swim Club       17  22. Des Moines Swimming Federation     12
 23. Wausau Tide Swim Club              11  24. Black Hills Gold Swimming           9
 24. Aberdeen Swim Club                  9  26. Lane Four Aquatics                  7
 27. South Metro Storm                   5  27. Lake Country Swim Team              5
 29. Dubuque Area Swimmin' Hurrican      2  30. Altitude Performance Swim Team      1
 30. Eastern Iowa Swim Federation        1                                           

 Event 24  Men 400 Yard Medley Relay
==================================================================================
  Meet Record: M 3:18.20  3/14/2009 Ntsc-Il
                          M Dominski, S. Metz, K. Bubolz, J. Jeffers
  Pool Record: P 3:01.23  3/26/2015 Texas
                          K Darmody, W Licon, J Schooling, J Conger
                 3:32.79  FUTR Futures Champs
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 Edina Swim Club-MN  'A'       3:21.96    3:21.28 FUTR    40  
     1) Larson, Peter L 15            2) Tullemans, Nicholas J 16     
     3) Withers, Joshua C 17          4) Larson, JohnThomas S 18      
             24.15        49.49 (49.49)
        1:16.37 (26.88)     1:48.01 (58.52)
        2:10.46 (22.45)     2:36.78 (48.77)
        2:58.40 (21.62)     3:21.28 (44.50)
  2 Fort Collins Are-CO  'A'      3:31.20    3:21.66 FUTR    34  
     1) Kovac, William D 16           2) Pales, Joshua E 15           
     3) Gillilan, Loren G 18          4) Alkaff, Shamzi 17            
             23.80        49.27 (49.27)
        1:14.96 (25.69)     1:45.38 (56.11)
        2:08.35 (22.97)     2:35.12 (49.74)
        2:56.62 (21.50)     3:21.66 (46.54)
  3 Terrapins Swim T-PC  'A'      3:21.16    3:22.56 FUTR    32  
     1) James, Tyler C 18             2) Sancov, Alexei 17            
     3) Rodriguez, Andrew D 16        4) Barsanti, Nathan J 18        
             24.97        50.93 (50.93)
        1:17.44 (26.51)     1:47.60 (56.67)
        2:10.43 (22.83)     2:37.03 (49.43)
        2:58.90 (21.87)     3:22.56 (45.53)
  4 Blackline Aquati-MN  'A'      3:27.94    3:25.61 FUTR    30  
     1) Bergerson, Liam M 16          2) Pekarek, Samuel T 18         
     3) Hover, Hans D 17              4) Kehoe, Colin T 16            
             24.65        51.45 (51.45)
        1:17.43 (25.98)     1:47.16 (55.71)
        2:10.92 (23.76)     2:38.66 (51.50)
        3:00.93 (22.27)     3:25.61 (46.95)
  5 South Metro Stor-MN  'A'      3:28.44    3:28.75 FUTR    28  
     1) Torborg, Brady T 17           2) Dwyer, Sean J 15             
     3) Trepanier, Andrew K 16        4) Kraft, Alexander R 17        
             24.49        51.64 (51.64)
        1:19.75 (28.11)   1:52.24 (1:00.60)
        2:15.56 (23.32)     2:42.53 (50.29)
        3:04.44 (21.91)     3:28.75 (46.22)
  6 Chicago Wolfpack-IL  'A'      3:29.06    3:29.08 FUTR    26  
     1) Keenan, Eamonn L 18           2) Polsky, Edward N 16          
     3) Szabados, Bence 15            4) Furlong, Jacob A 16          
             24.54        51.31 (51.31)
        1:20.00 (28.69)   1:52.04 (1:00.73)
        2:15.39 (23.35)     2:42.90 (50.86)
        3:04.90 (22.00)     3:29.08 (46.18)
  7 Fort Collins Are-CO  'B'      3:36.90    3:29.61 FUTR    24  
     1) Kruse, Sawyer L 16            2) Dragan, Alex S 18            
     3) Holter, Jack R 18             4) Geraghty, Matthew J 17       
             25.47        53.14 (53.14)
        1:20.54 (27.40)     1:51.81 (58.67)
        2:15.29 (23.48)     2:43.39 (51.58)
        3:05.11 (21.72)     3:29.61 (46.22)
  8 Ames Cyclone Aqu-IA  'A'      3:30.21    3:29.91 FUTR    22  
     1) Johnson, Ethan T 15           2) Lillibridge, Dalton J 17     
     3) Mahrous, Michael 16           4) Bentley, James Y 16          
             26.15        53.49 (53.49)
        1:20.37 (26.88)     1:51.02 (57.53)
        2:14.80 (23.78)     2:42.84 (51.82)
        3:05.17 (22.33)     3:29.91 (47.07)
  9 Des Moines Swimm-IA  'A'      3:28.46    3:30.55 FUTR    18  
     1) Chase, Nicholas W 16          2) Breen, John M 17             
     3) Lichinsky, Gregg A 16         4) Larson, Nolan H 18           
             25.85        52.82 (52.82)
        1:20.20 (27.38)     1:51.78 (58.96)
        2:15.37 (23.59)     2:43.30 (51.52)
        3:05.63 (22.33)     3:30.55 (47.25)
 10 Cats Aquatic Tea-IL  'A'      3:32.08    3:31.73 FUTR    14  
     1) Ng, Daniel K 16               2) Yoon, Calvin J 16            
     3) Baginski, Nicholas S 17       4) Batko, Ethan B 15            
             25.34        52.48 (52.48)
        1:19.63 (27.15)     1:51.81 (59.33)
        2:14.99 (23.18)     2:42.44 (50.63)
        3:05.57 (23.13)     3:31.73 (49.29)
 11 Central Iowa Aqu-IA  'A'      3:29.71    3:32.99         12  
     1) Porter, Evan F 16             2) Reiter, Andrew L 13          
     3) Eichenseer Buxton, Simon L 17 4) Linder, Zachary J 17         
             25.99        53.28 (53.28)
        1:21.77 (28.49)   1:55.51 (1:02.23)
        2:19.79 (24.28)     2:47.51 (52.00)
        3:09.00 (21.49)     3:32.99 (45.48)
 12 Bloomington Norm-IL  'A'      3:38.02    3:34.15         10  
     1) Spires, Brett W 17            2) Fudge, Harrison Z 17         
     3) Nepomuceno, Joshua F 16       4) Mitchell, Zachary L 18       
             24.36        51.04 (51.04)
        1:18.64 (27.60)     1:50.67 (59.63)
        2:15.71 (25.04)     2:44.59 (53.92)
        3:07.71 (23.12)     3:34.15 (49.56)
 13 Edina Swim Club-MN  'B'       3:39.87    3:34.20          8  
     1) Gray, Andrew A 15             2) Biscan, Jacob H 15           
     3) Fairman, Aiden E 15           4) Webb, Charles J 15           
             26.40        54.23 (54.23)
        1:22.40 (28.17)   1:54.60 (1:00.37)
        2:18.11 (23.51)     2:45.97 (51.37)
        3:09.08 (23.11)     3:34.20 (48.23)
 14 Barrington Swim-IL  'A'       3:34.45    3:34.95          6  
     1) O'Leary, Colin M 18           2) Hoppe, Jack R 15             
     3) Gavars, Mitchell A 17         4) Burrell, Samuel A 16         
             25.03        51.45 (51.45)
        1:20.10 (28.65)   1:53.19 (1:01.74)
        2:17.24 (24.05)     2:45.21 (52.02)
        3:08.87 (23.66)     3:34.95 (49.74)
 15 Dunlap Dolphins-IL  'A'       3:35.92    3:35.93          4  
     1) Moran, Andrew J 18            2) Matlock, Daniel I 16         
     3) Boley, William Z 16           4) Matlock, Benjamin J 18       
             26.28        54.68 (54.68)
        1:23.23 (28.55)   1:55.08 (1:00.40)
        2:19.56 (24.48)     2:47.58 (52.50)
        3:10.63 (23.05)     3:35.93 (48.35)
 16 Team Vortex-CO  'A'           4:14.99L   3:36.72          2  
     1) Horton, Colby S 16            2) Henderson, Alexander S 17    
     3) Martinez, Gabriel R 17        4) Miller, Jack R 16            
             26.50        54.73 (54.73)
        1:22.86 (28.13)     1:54.72 (59.99)
        2:18.87 (24.15)     2:49.29 (54.57)
        3:11.38 (22.09)     3:36.72 (47.43)
 17 Iowa Flyers Swim-IA  'A'      3:34.24    3:36.94        
     1) Frazier, Forrest W 15         2) Stephan, Louis V 15          
     3) Hajek, Izaak S 15             4) Ottavianelli, Andrew D 16    
             25.68        53.67 (53.67)
        1:21.47 (27.80)   1:53.97 (1:00.30)
        2:18.11 (24.14)     2:46.95 (52.98)
        3:10.25 (23.30)     3:36.94 (49.99)
 18 Sea Devils-MN  'A'            3:38.84    3:37.64        
     1) Loven, Kameran J 16           2) Muntifering, Joshua J 18     
     3) Lezer, Maxwell A 17           4) Bean, Charles J 17           
             27.56        56.88 (56.88)
        1:24.98 (28.10)   1:58.47 (1:01.59)
        2:22.86 (24.39)     2:51.00 (52.53)
        3:13.38 (22.38)     3:37.64 (46.64)
 19 Terrapins Swim T-PC  'B'      3:30.43    3:37.92        
     1) Thomas, Adonis M 16           2) Vizental, Anthony 15         
     3) Dulay, Michael A 14           4) Seip, Connor J 16            
             27.15        55.61 (55.61)
        1:24.41 (28.80)   1:57.04 (1:01.43)
        2:21.82 (24.78)     2:50.07 (53.03)
        3:12.64 (22.57)     3:37.92 (47.85)
 20 Swimchester Sail-KY  'A'      3:39.97    3:38.46        
     1) Lakes, Trent T 16             2) Turner, Brandon J 17         
     3) Coffey, Cameron L 14          4) Greenlee, Jacob C 13         
             25.02        51.20 (51.20)
        1:18.77 (27.57)     1:50.74 (59.54)
        2:16.42 (25.68)     2:46.29 (55.55)
        3:11.44 (25.15)     3:38.46 (52.17)
 21 Des Moines Swimm-IA  'B'      3:34.04    3:38.66        
     1) Westercamp, Andrew J 17       2) Keinroth, Mason J 15         
     3) Keller, Jacob A 16            4) Vaske, Adam D 16             
             25.72        52.85 (52.85)
        1:21.85 (29.00)   1:56.05 (1:03.20)
        2:21.08 (25.03)     2:50.54 (54.49)
        3:13.26 (22.72)     3:38.66 (48.12)
 22 AquaStorm-ND  'A'             3:42.16    3:38.71        
     1) Bergeson, Eric L 17           2) Porter, Jayden T 16          
     3) Hunter, Malcolm O 17          4) Artz, Samuel J 18            
             26.60        55.00 (55.00)
        1:22.90 (27.90)   1:55.33 (1:00.33)
        2:20.40 (25.07)     2:49.42 (54.09)
        3:12.56 (23.14)     3:38.71 (49.29)
 23 Team Foxjet-MN  'A'           3:34.32    3:39.24        
     1) Korolev, Mikhail A 17         2) Dunn, Soren C 15             
     3) Pham, Austin T 17             4) Link, Jonathon B 17          
             27.26        56.23 (56.23)
        1:23.66 (27.43)   1:56.30 (1:00.07)
        2:20.50 (24.20)     2:48.39 (52.09)
        3:12.74 (24.35)     3:39.24 (50.85)
 24 Black Hawk Area-IA  'A'       3:39.83    3:39.69        
     1) Gehling, Nicholas J 17        2) Mattson, Jared G 16          
     3) Moffatt, Dylan T 14           4) Reinart, Samual R 16         
             26.13        53.63 (53.63)
        1:23.52 (29.89)   1:57.71 (1:04.08)
        2:22.55 (24.84)     2:51.10 (53.39)
        3:14.26 (23.16)     3:39.69 (48.59)
 25 Hopkins Hurrican-MN  'A'      3:37.91    3:40.11        
     1) Salamzadeh, David S 17        2) Martens-Goldman, Avery T 17  
     3) Rykken, Nils 17               4) Stone, Nathaniel L 18        
             28.36        58.32 (58.32)
        1:26.52 (28.20)   1:58.38 (1:00.06)
        2:22.93 (24.55)     2:52.07 (53.69)
        3:15.10 (23.03)     3:40.11 (48.04)
 26 Northern Lights-ND  'A'       3:39.04    3:40.32        
     1) Duncan, Nate S 21             2) Diers, Casey R 17            
     3) Bergstrom, Luke K 17          4) Gabel, Payton D 16           
             25.72        52.91 (52.91)
        1:21.89 (28.98)   1:56.12 (1:03.21)
        2:20.81 (24.69)     2:50.94 (54.82)
        3:14.27 (23.33)     3:40.32 (49.38)
 27 Dubuque Area Swi-IA  'A'      3:39.75    3:41.04        
     1) Colin, William W 16           2) Kueter, Ethan C 17           
     3) Hammel, Dalton A 16           4) Chamberlain, Mathias A 15    
             26.46        55.57 (55.57)
        1:22.91 (27.34)     1:55.25 (59.68)
        2:20.33 (25.08)     2:49.52 (54.27)
        3:13.96 (24.44)     3:41.04 (51.52)
 28 Dayton Raiders-OH  'A'        3:38.16    3:42.05        
     1) Lehman, Luke I 15             2) Brossart, Francesco S 16     
     3) Griffith, Michael P 15        4) Katai, Pierce C 15           
             27.85        56.94 (56.94)
        1:13.29 (16.35)                    
            2:24.77 ( )         2:54.59 ( )
        3:17.44 (22.85)     3:42.05 (47.46)
 29 Aberdeen Swim Cl-SD  'A'      3:41.30    3:42.40        
     1) Grebner, Matthew J 15         2) Grebner, Dan J 17            
     3) Erickson, Christopher C 15    4) Mesmer, Samuel J 16          
             28.23        58.61 (58.61)
        1:25.73 (27.12)     1:57.50 (58.89)
        2:22.02 (24.52)     2:51.44 (53.94)
        3:15.91 (24.47)     3:42.40 (50.96)
 30 Arizona Aquatic-AZ  'A'       3:42.66    3:42.49        
     1) Hojnacki, Skyler M 18         2) Peterson, Ean A 15           
     3) Latto, Reese C 16             4) Stewart, Jacob C 18          
             26.79        56.56 (56.56)
        1:25.34 (28.78)   1:58.57 (1:02.01)
        2:24.93 (26.36)     2:55.32 (56.75)
        3:17.74 (22.42)     3:42.49 (47.17)
 31 Sioux Falls Swim-SD  'A'      3:43.26    3:42.58        
     1) Brenner, Trever J 16          2) Sommervold, Joseph D 15      
     3) Venner, Damon R 16            4) Johnson, Samuel D 15         
             25.60        52.67 (52.67)
        1:22.89 (30.22)   1:56.38 (1:03.71)
        2:22.35 (25.97)     2:52.45 (56.07)
        3:16.11 (23.66)     3:42.58 (50.13)
 32 Blue Devil Swim-IL  'A'       3:42.20    3:42.64        
     1) Tabourot, Brian A 16          2) Arcot, Satyajit 18           
     3) Edmondson, Austin C 16        4) Chwieros, Adam 16            
             26.95        55.96 (55.96)
        1:24.26 (28.30)   1:56.77 (1:00.81)
        2:22.37 (25.60)     2:52.94 (56.17)
        3:16.09 (23.15)     3:42.64 (49.70)
 33 Central Iowa Aqu-IA  'B'      3:42.14    3:42.68        
     1) Stukerjurgen, Brek A 14       2) Johnson, Kade M 16           
     3) Rottinghaus, Andrew J 17      4) Dieleman, Jake R 16          
             27.24        55.91 (55.91)
        1:25.84 (29.93)   1:59.39 (1:03.48)
        2:23.99 (24.60)     2:53.01 (53.62)
        3:16.17 (23.16)     3:42.68 (49.67)
 34 Brookings Swim C-SD  'A'      3:44.17    3:43.82        
     1) Vanderzee, Mark S 17          2) Henderson, Joshua E 16       
     3) Lounsbery, Cain J 17          4) Sorbe, Kyle J 16             
             27.01        55.93 (55.93)
        1:26.53 (30.60)   2:01.91 (1:05.98)
        2:26.36 (24.45)     2:54.69 (52.78)
        3:17.98 (23.29)     3:43.82 (49.13)
 35 Ames Cyclone Aqu-IA  'B'      3:44.06    3:46.74        
     1) Pearson, Cole J 16            2) Matthews, Peter D 17         
     3) Jurgensen, Atticus J 18       4) Matthews, Nicholas D 16      
             27.30        55.82 (55.82)
        1:24.32 (28.50)   1:57.17 (1:01.35)
        2:24.18 (27.01)     2:56.57 (59.40)
        3:20.17 (23.60)     3:46.74 (50.17)
 36 Dayton Raiders-OH  'B'        3:48.30    3:48.81        
     1) Leighninger, Ian F 15         2) Dutton, Joe A 17             
     3) Wilkinson, Mason R 15         4) Crews, Joshua T 16           
             27.38        55.23 (55.23)
        1:25.22 (29.99)   2:00.52 (1:05.29)
        2:27.16 (26.64)     2:58.31 (57.79)
        3:21.97 (23.66)     3:48.81 (50.50)
 37 Linn-Mar Swim Te-IA  'A'      3:41.20    3:50.57        
     1) Cavanah, Nick M 14            2) Peng, Matt Y 17              
     3) Peng, Samuel X 14             4) Sanchez Portillo, Ivan 34    
             27.46        56.31 (56.31)
        1:26.81 (30.50)   2:01.85 (1:05.54)
        2:27.88 (26.03)     2:58.12 (56.27)
        3:23.05 (24.93)     3:50.57 (52.45)
 38 Northern Lights-ND  'B'       3:42.42    3:51.08        
     1) Smith, Jacob A 17             2) Gabel, Delton R 18           
     3) Sassi, Massimo P 16           4) Dougherty, Alex M 18         
             28.18        57.89 (57.89)
        1:27.05 (29.16)   2:01.52 (1:03.63)
        2:29.05 (27.53)     3:01.30 (59.78)
        3:25.02 (23.72)     3:51.08 (49.78)
 39 Hopkins Hurrican-MN  'B'      3:47.48    3:54.37        
     1) Anderson, Luke K 16           2) Rosenthal, Ethan S 16        
     3) Waterman, Trey A 16           4) Bundt, Avinoam H 17          
             28.56        58.98 (58.98)
        1:30.01 (31.03)   2:06.00 (1:07.02)
        2:32.84 (26.84)     3:04.24 (58.24)
        3:27.55 (23.31)     3:54.37 (50.13)
 -- New Trier Swim C-IL  'A'      3:45.39         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Dukes, Benjamin M 16          2) Barr, Thomas P 17            
     3) Ayangoke, Immanuel O 15       4) Torre, Nicholas E 16         
             28.12        57.26 (57.26)
        1:26.30 (29.04)   2:00.52 (1:03.26)
        2:25.83 (25.31)     2:55.70 (55.18)
        3:19.05 (23.35)          DQ (49.65)
 
                      Men - Team Rankings - Through Event 24                      
 
  1. Edina Swim Club                   246   2. Fort Collins Area Swim Team       237
  3. Terrapins Swim Team               211   4. Chicago Wolfpack Aquatic Club     135
  5. South Metro Storm                  98   6. Des Moines Swimming Federation     90
  7. Ames Cyclone Aquatics Club         87   7. Blackline Aquatics                 87
  9. Central Iowa Aquatics              81  10. Dunlap Dolphins Swim Team          69
 11. Barrington Swim Club               62  12. Lane Four Aquatics                 55
 13. Black Hawk Area Swim Team          48  14. Swimchester Sailfish               43
 15. Iowa Flyers Swim Club              40  16. Fox Valley Wave Swim Team Inc      39
 17. Sioux Falls Swim Team              37  18. Cats Aquatic Team                  35
 19. Fond Du Lac Swim Club              25  19. Ripon Community Swim Club          25
 19. Jacksonville Sharks                25  22. Team Foxjet                        23
 23. Waunakee Wave                      21  24. Med-City Aquatics                  15
 25. Aberdeen Swim Club                 13  25. Dayton Raiders                     13
 27. Dubuque Area Swimmin' Hurrican     11  28. Bloomington Normal Swim Club       10
 29. Team Vortex                         9  29. A.S.K. Swim                         9
 31. New Trier Swim Club                 7  31. Sea Devils                          7
 33. Lake Forest Swim Club               4  33. Hopkins Hurricanes Swim Club        4
 35. Waves Bloomington/Normal Y S.T      3  36. The Stateline Aquatic Team          2
 37. Linn-Mar Swim Team                  1  37. Badger Aquatics Club                1

Results Link Embed HTML: