2017 Speedo Sectionals: Iowa City, Day 2 Results - Meet Results


3/9/2017 - 3/12/2017  
 Event 3  Women 100 Yard Backstroke
=========================================================================
  Meet Record: M 54.20  3/13/2015 Tevyn L Waddell, Mitchell Aquatic
  Pool Record: P 52.35  2/17/2012 Tess Behrens, Minnesota
                 54.29  USO US Open
                 54.69  JNAT Summer Jr. Nationals
                 58.49  FUTR Futures Champs
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Alons, Kylee J   17 Fort Collins Are    53.44      53.53MUSO     20  
             26.03        53.53 (27.50)
  2 Stewart, Bayley  17 Fort Collins Are    53.66      53.54MUSO     17  
             26.41        53.54 (27.13)
  3 Bartel, Zoe E    16 Fort Collins Are    54.88      53.63MUSO     16  
             25.99        53.63 (27.64)
  4 Kovac, Bailey J  18 Fort Collins Are    55.00      54.13MUSO     15  
             26.46        54.13 (27.67)
  5 Sorenson, Sophi  16 Ames Cyclone Aqu    54.49      54.57 JNAT    14  
             26.55        54.57 (28.02)
  6 Reimer, Audrey   17 Fort Collins Are    55.11      54.75 FUTR    13  
             26.57        54.75 (28.18)
  7 Theobald, Emma   16 Dunlap Dolphins-    54.71      54.92 FUTR    12  
             27.13        54.92 (27.79)
  8 Rittenbach, Bri  16 AquaStorm-ND        56.54      56.55 FUTR    11  
             27.03        56.55 (29.52)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Hogg, Molly M    18 Aberdeen Swim Cl    57.05      56.89 FUTR     9  
             27.53        56.89 (29.36)
 10 Horras, Jazlyn   17 Ames Cyclone Aqu    57.36      57.05 FUTR     7  
             27.94        57.05 (29.11)
 11 Baeth, Emily E   16 Central Iowa Aqu    57.29      57.07 FUTR     6  
             27.78        57.07 (29.29)
 12 Gagnard, Gillia  18 Chicago Wolfpack    56.94      57.08 FUTR     5  
             27.65        57.08 (29.43)
 13 Larson, Jessica  16 Terrapins Swim T    57.33      57.13 FUTR     4  
             27.23        57.13 (29.90)
 14 Ellis, Anna C    17 Edina Swim Club-    57.70      57.25 FUTR     3  
             27.85        57.25 (29.40)
 15 Van De Wiele, E  16 Lane Four Aquati    57.46      57.65 FUTR     2  
             27.62        57.65 (30.03)
 16 Chatman, Olivia  17 Altitude Perform    57.70      58.54          1  
             28.27        58.54 (30.27)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Veliz, Isabel R  16 Chicago Wolfpack    57.94      58.04 FUTR   
             28.57        58.04 (29.47)
 18 Kocon, Kelsey A  15 Sea Devils-MN       58.15      58.19 FUTR   
             28.24        58.19 (29.95)
 19 Wenman, Anna N   15 Blackline Aquati    57.80      58.22 FUTR   
             28.32        58.22 (29.90)
 20 Buyers, Haylee   15 Fort Collins Are    58.44      58.26 FUTR   
             28.04        58.26 (30.22)
 21 Skogg, Chloe M   14 Team Foxjet-MN      58.07      58.29 FUTR   
             28.52        58.29 (29.77)
 22 Meier, Charlott  17 Terrapins Swim T    58.26      58.64        
             28.34        58.64 (30.30)
 23 Snyder, Grace E  18 Blackline Aquati    58.47      58.95        
             28.54        58.95 (30.41)
 24 Hepper, Emma G   18 AquaStorm-ND        58.50      59.31        
             28.84        59.31 (30.47)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Baxley, Amelia   16 Piranhas Swim Cl    58.55      57.63 FUTR   
             27.89        57.63 (29.74)
 26 Mitchell, Lara   15 Blackline Aquati    58.99      57.83 FUTR   
             28.63        57.83 (29.20)
 27 Joerger, Jenna   15 Blackline Aquati    58.95      58.29 FUTR   
             27.97        58.29 (30.32)
 28 Luner, Celia B   17 Waunakee Wave-WI    58.74      58.55        
             28.62        58.55 (29.93)
 29 Schieffer, Laur  16 Des Moines Swimm    58.84      58.74        
             29.12        58.74 (29.62)
 30 Anderson, Lucie  17 Mitchell Aquatic    59.01      59.14        
             28.90        59.14 (30.24)
 31 Brandenburg, Ka  14 Etown Dolphins-K    58.55      59.56        
             28.65        59.56 (30.91)
 32 Trimm, Sidney L  17 Fort Collins Are    59.05    1:01.55        
             29.45      1:01.55 (32.10)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 33 Hall, Samantha   17 Black Hawk Area-    59.06                   
 34 Staver, Ali J    17 Piranhas Swim Cl    59.06                   
 35 Hartley, Taylor  17 Ames Cyclone Aqu    59.08                   
 36 Blumenau, Helen  15 Lake Forest Swim    59.11                   
 37 Stewart, Sara C  15 Badger Aquatics-    59.27                   
 38 Coons, Lindsey   17 Mid Wisconsin Wa    59.31                   
 39 Jones, Eason S   13 Edina Swim Club-    59.33                   
 40 Melendy, Riley   16 Howard Suamico S    59.41                   
 41 Miller, Sophia   17 Peoria Area Wate    59.46                   
 42 Erickson, Ella   14 Edina Swim Club-    59.47                   
 43 Effinger, Kayla  16 Dayton Raiders-O    59.49                   
 44 Geske, Elizabet  13 Elmbrook Swim Cl    59.54                   
 44 Fromme, Amy J    17 Team Vortex-CO      59.54                   
 46 Galvin, Ansley   14 Ames Cyclone Aqu    59.55                   
 47 Shaner, Reilly   16 Riptide-IA          59.56                   
 48 Schemmel, Sarah  17 Piranhas Swim Cl    59.64                   
 49 Hamilton, Annie  14 Edina Swim Club-    59.65                   
 50 Hostetler, Kend  16 Central Iowa Aqu    59.67                   
 51 Gonzales, Madel  15 Northglenn Fusio    59.69                   
 52 Rinderknecht, K  16 Central Iowa Aqu    59.74                   
 53 Ratzburg, Baile  12 J-Hawk Aquatic C    59.75                   
 54 Moulden, Mia C   14 Ames Cyclone Aqu    59.76                   
 55 Slater, Carson   15 Des Moines Swimm    59.78                   
 56 Kelzer, Elizabe  16 Sea Devils-MN       59.80                   
 57 Beay, Alison M   13 Menomonee Falls-    59.92                   
 58 Matlashewski, Z  16 Edina Swim Club-    59.93                   
 59 Francis, Malia   13 Wausau Tide Swim  1:00.02                   
 60 Spaans, Elizabe  16 Sioux Falls Swim  1:00.03                   
 61 Kester, Mackenz  15 Oro Valley Swim-  1:00.04                   
 62 Tobias, Sydney   16 Bearsharktopus A  1:00.09                   
 63 Barker, Carissa  16 Blue Devil Swim-  1:00.11                   
 64 Swigart, Emily   16 Bloomington Norm  1:00.18                   
 65 McCarthy, Averi  17 Dayton Raiders-O  1:00.21                   
 66 O'Connor, Fiona  14 Edina Swim Club-  1:00.27                   
 67 Shepard, Arabel  16 Uss Destroyer-IA  1:00.28                   
 68 Hippe, Danielle  19 Una Rock-CO       1:00.29                   
 69 Van Dyne, Ashle  16 South Metro Stor  1:00.32                   
 70 Schmidt, Anna M  14 Aberdeen Swim Cl  1:00.36                   
 71 Clarkowski, Sop  16 Edina Swim Club-  1:00.45                   
 72 Niebuhr, Elle M  14 Edina Swim Club-  1:00.51                   
 73 Xiao, Luanne     14 Ames Cyclone Aqu  1:00.52                   
 74 Andrle, Angelay  14 Una Edi-MN        1:00.59                   
 75 Sentel, Brynna   18 Sullivan Blue Do  1:00.60                   
 76 Beadle, Taylor   18 Iowa Flyers Swim  1:00.61                   
 77 Groenenboom, La  15 Piranhas Swim Cl  1:00.68                   
 78 Stok, Abigail G  16 Piranhas Swim Cl  1:00.69                   
 79 Fish, Samantha   13 Dubuque Area Swi  1:00.73                   
 80 Stalkfleet, Hei  13 Iowa Flyers Swim  1:00.78                   
 81 Krahn, Jenna R   18 Central Iowa Aqu  1:00.80                   
 82 Roghair, Aurora  13 Iowa Flyers Swim  1:00.81                   
 83 Svendsen, Hanna  16 Longmont Swim Cl  1:00.83                   
 84 Murphy, Lilly M  15 Edina Swim Club-  1:00.84                   
 85 Galluzzo, Natal  17 Des Moines Swimm  1:00.85                   
 86 Pardy, Katie J   14 Sioux Falls Swim  1:00.89                   
 87 Norum, Rebecca   17 Fox Valley Wave-  1:00.96                   
 88 Buyers, Amelia   14 Fort Collins Are  1:01.02                   
 89 Roemer, Samanth  14 Lane Four Aquati  1:01.06                   
 90 Sullivan, Bridg  14 Badger Aquatics-  1:01.10                   
 91 Defever, Ella K  14 Badger Aquatics-  1:01.12                   
 91 Wanezek, Margar  11 Elmbrook Swim Cl  1:01.12                   
 93 Svendsen, Emma   14 Longmont Swim Cl  1:01.19                   
 94 Zietlow, Emmale  13 Lake Country Swi  1:01.21                   
 95 Donfris, Ayden   15 Barrington Swim-  1:01.24                   
 96 Cochrane, Sheil  18 Brookings Swim C  1:01.29                   
 97 Yuran, Shea L    15 Des Moines Swimm  1:01.33                   
 98 Drake, Isabella  13 Lake Country Swi  1:01.34                   
 99 Pennewell, Mika  14 Fort Atkinson Sw  1:01.36                   
100 Graf, Ella P     13 Badger Aquatics-  1:01.52                   
101 Duchsherer, Ale  14 AquaStorm-ND      1:01.53                   
102 Dolan, Eleanor   15 Piranhas Swim Cl  1:01.57                   
103 Weigel, Charlot  15 Iowa Flyers Swim  1:01.58                   
104 Grebner, Lillia  13 Aberdeen Swim Cl  1:01.66                   
105 Carlson, Kately  15 Blue Marlins Swi  1:01.67                   
106 Wooters, Anna F  16 Sullivan Blue Do  1:01.70                   
107 Meyer, Ariana N  14 Ozaukee Aquatics  1:01.76                   
108 Shea, Moira E    15 Menomonee Falls-  1:01.79                   
109 Hofstede, Ellen  16 Edina Swim Club-  1:01.81                   
109 Hala, Abby L     12 Ames Cyclone Aqu  1:01.81                   
111 Paar, Madeline   14 Menomonee Falls-  1:01.86                   
112 Bradley, Kather  15 Lane Four Aquati  1:01.91                   
112 Broderick, Kath  14 Riptide-IA        1:01.91                   
114 Dietrich, Leah   15 Ames Cyclone Aqu  1:02.00                   
115 Schmeiser, Abig  14 Badger Aquatics-  1:02.03                   
116 Schultz, Grace   12 Wausau Tide Swim  1:02.09                   
117 Beagle, Taylor   18 Black Hills Gold  1:02.13                   
117 Cox, Meredith J  18 Davenport Metro-  1:02.13                   
119 Wciorka, Amanda  16 Fond Du Lac Swim  1:02.14                   
120 Van Hout, Adria  16 Unattached-WI     1:02.21                   
120 Schultz, Caroli  13 Central Iowa Aqu  1:02.21                   
122 Nauman, Daniell  16 Piranhas Swim Cl  1:02.26                   
123 Brown, Chloe J   15 New Trier Swim C  1:02.27                   
124 Sheridan, Payto  16 Lake Country Swi  1:02.33                   
124 Schnell, Jordyn  16 Sea Devils-MN     1:02.33                   
126 Felsheim, Baile  14 Badger Aquatics-  1:02.42                   
127 Volz, Katy M     16 Wausau Tide Swim  1:02.44                   
128 Wikner, Katheri  17 Black Hawk Area-  1:02.45                   
129 Pennington, Bec  15 AquaStorm-ND      1:02.46                   
130 De Moya-Cotter,  14 J-Hawk Aquatic C  1:02.47                   
131 Purvis, Taylor   16 South East Aquat  1:02.50                   
132 Johnson, Faith   12 Menomonee Falls-  1:02.58                   
133 Beacham-Herrera  18 Vipers of Albuqu  1:02.62                   
134 Malimanek, Alex  17 Vermillion Area-  1:02.63                   
135 Bellile, Bryann  12 Ashwaubenon Swim  1:02.74                   
136 Martin, Norah I  13 Badger Aquatics-  1:02.78                   
137 Daniel, Taylor   17 Des Moines Swimm  1:02.81                   
138 Mulligan, Kathl  17 Dayton Raiders-O  1:03.19                   
139 Kosek, Tianna R  15 Sea Devils-MN     1:03.21                   
140 Ohe, Elizabeth   15 Red River Valley  1:03.29                   
141 Heagy, Ashley L  15 Waves Bloomingto  1:03.43                   
142 Hochstetler, El  12 Iowa Flyers Swim  1:03.80                   
 -- Kimmel, Hayley   12 Linn-Mar Swim Te     DFS                    
 -- Gatzke, Emma R   14 Unattached-WI         NS                    
 
                 Women - Team Rankings - Through Event 3                 
 
  1. Fort Collins Area Swim Team        98   2. Edina Swim Club                    34
  3. Waves Bloomington/Normal Y S.T     31   4. Ames Cyclone Aquatics Club         26
  5. Red River Valley                   16   6. Barrington Swim Club               15
  7. Dunlap Dolphins Swim Team          12   7. Peoria Area Water Wizards          12
  9. Chicago Wolfpack Aquatic Club      11   9. AquaStorm                          11
 11. Aberdeen Swim Club                  9  11. Arizona Aquatic Club                9
 13. Black Hills Gold Swimming           7  14. Central Iowa Aquatics               6
 15. Terrapins Swim Team                 4  16. Iowa Flyers Swim Club               3
 17. Dubuque Area Swimmin' Hurrican      2  17. Lane Four Aquatics                  2
 19. Blackline Aquatics                  1  19. Altitude Performance Swim Team      1

 Event 4  Men 100 Yard Backstroke
=========================================================================
  Meet Record: M 47.12  3/13/2009 Adam Mania, SSTY-IL
  Pool Record: P 44.17  3/26/2015 Ryan Murphy, California-PC
                 48.09  USO US Open
                 49.89  JNAT Summer Jr. Nationals
                 52.49  FUTR Futures Champs
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Larson, Peter L  15 Edina Swim Club-    50.08      49.37 JNAT    20  
             24.18        49.37 (25.19)
  2 Rathbun, Thomas  21 Unattached-IA       49.53      49.88 JNAT    17  
             24.23        49.88 (25.65)
  3 James, Tyler C   18 Terrapins Swim T    50.42      49.92 FUTR    16  
             24.38        49.92 (25.54)
  4 Wowk, Alex P     16 Waunakee Wave-WI    50.78      49.97 FUTR    15  
             24.28        49.97 (25.69)
  5 Lemke, Parker D  18 Unattached-MN       50.76      50.28 FUTR    14  
             24.00        50.28 (26.28)
  6 O'Leary, Colin   18 Barrington Swim-    50.70      50.56 FUTR    13  
             24.47        50.56 (26.09)
  7 Rodriguez, Andr  16 Terrapins Swim T    50.66      50.93 FUTR    12  
             24.77        50.93 (26.16)
  8 Lakes, Trent T   16 Swimchester Sail    50.53      51.17 FUTR    11  
             24.83        51.17 (26.34)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Kovac, William   16 Fort Collins Are    50.84      50.13 FUTR     9  
             24.23        50.13 (25.90)
 10 Hunter, Erik J   19 Unattached-MN       51.03      50.67 FUTR     7  
             24.45        50.67 (26.22)
 11 Lefebvre, Peter  20 Unattached-MN       51.59      50.77 FUTR     6  
             24.46        50.77 (26.31)
 12 Rodriguez, Andr  16 Ripon Community-    51.50      50.92 FUTR     5  
             24.71        50.92 (26.21)
 13 Trepanier, Andr  16 South Metro Stor    51.07      50.94 FUTR     4  
             24.72        50.94 (26.22)
 14 Bergerson, Liam  16 Blackline Aquati    51.52      51.33 FUTR     3  
             24.67        51.33 (26.66)
 15 Kohrell, Garner  19 Unattached-MN       50.81      51.40 FUTR     2  
             24.91        51.40 (26.49)
 16 Torborg, Brady   17 South Metro Stor    51.33      51.73 FUTR     1  
             24.87        51.73 (26.86)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Keenan, Eamonn   18 Chicago Wolfpack    52.32      51.16 FUTR   
             24.61        51.16 (26.55)
 18 Brown, Gerald D  18 A.S.K. Swim-ND      51.72      51.40 FUTR   
             24.94        51.40 (26.46)
 19 Kruse, Sawyer L  16 Fort Collins Are    52.06      51.73 FUTR   
             24.86        51.73 (26.87)
 20 Vorobev, Andrew  16 Highland Park Aq    52.73      52.08 FUTR   
             25.66        52.08 (26.42)
 21 Duncan, Nate S   21 Northern Lights-    52.48      52.35 FUTR   
             25.21        52.35 (27.14)
 22 Gao, Lucius Y    15 Fort Collins Are    52.41      52.43 FUTR   
             25.31        52.43 (27.12)
 23 Duncan, Jaden C  15 Chicago Wolfpack    52.17      52.47 FUTR   
             25.30        52.47 (27.17)
 24 Hover, Hans D    17 Blackline Aquati    52.30      53.86        
             25.82        53.86 (28.04)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Pham, Austin T   17 Team Foxjet-MN      53.01      52.95        
             25.47        52.95 (27.48)
 26 Neils, Connor K  17 Des Moines Swimm    52.80      53.12        
             25.94        53.12 (27.18)
 27 Westercamp, And  17 Des Moines Swimm    53.30      53.26        
             26.34        53.26 (26.92)
 28 Kondratenko, Ma  17 Fort Collins Are    53.32      53.45        
             25.88        53.45 (27.57)
 29 Gray, Andrew A   15 Edina Swim Club-    53.46      53.47        
             26.28        53.47 (27.19)
 30 Muntifering, Jo  18 Sea Devils-MN       52.97      53.49        
             26.09        53.49 (27.40)
 31 Porter, Evan F   16 Central Iowa Aqu    53.31      53.64        
             26.19        53.64 (27.45)
 32 Francis, Nolan   15 Wausau Tide Swim    53.52      53.80        
             26.22        53.80 (27.58)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 23 Gillilan, Loren  18 Fort Collins Are    52.43                   
 27 Breen, John M    17 Des Moines Swimm    52.88                   
 35 Baginski, Nicho  17 Cats Aquatic Tea    53.57                   
 36 Reinart, Samual  16 Black Hawk Area-    53.58                   
 37 Geraghty, Matth  17 Fort Collins Are    53.69                   
 38 Burns, William   17 Edina Swim Club-    53.74                   
 39 Gehling, Nichol  17 Black Hawk Area-    53.78                   
 39 Lounsbery, Cain  17 Brookings Swim C    53.78                   
 41 Ng, Daniel K     16 Cats Aquatic Tea    53.79                   
 42 Tullemans, Nich  16 Edina Swim Club-    53.82                   
 43 Petri, Elias J   15 Med-City Aquatic    53.90                   
 44 Willner, Maxwel  16 Jacksonville Sha    53.93                   
 44 Lichinsky, Greg  16 Des Moines Swimm    53.93                   
 46 Horton, Colby S  16 Team Vortex-CO      53.97                   
 47 Wowk, Will       15 Waunakee Wave-WI    53.98                   
 48 Chase, Nicholas  16 Des Moines Swimm    54.07                   
 49 Johnson, Ethan   15 Ames Cyclone Aqu    54.12                   
 50 Bueling, Zachar  17 Fargo-Moorhead Y    54.16                   
 51 Kontos, Nichola  17 Lane Four Aquati    54.20                   
 52 Thoss, Carter    16 Palos-Orland Swi    54.21                   
 53 Rottinghaus, An  17 Central Iowa Aqu    54.45                   
 54 Duffy, Quynlan   17 Ripon Community-    54.62                   
 55 Anderson, Mason  15 Greater Rapid Ci    54.67                   
 56 Sorbe, Kyle J    16 Brookings Swim C    54.74                   
 57 Moran, Andrew J  18 Dunlap Dolphins-    54.81                   
 58 Rhode, Jack P    16 Dunlap Dolphins-    54.91                   
 59 Clayton, Robert  17 Rocky Mountain R    54.94                   
 60 Lehman, Luke I   15 Dayton Raiders-O    55.02                   
 60 Bergman, Reed R  18 Mandan Marlins S    55.02                   
 62 Tabourot, Brian  16 Blue Devil Swim-    55.03                   
 63 Leighninger, Ia  15 Dayton Raiders-O    55.22                   
 64 Bunn, Charles R  15 Lane Four Aquati    55.33                   
 65 Stukerjurgen, B  14 Central Iowa Aqu    55.34                   
 66 Jones, Jed Mich  15 Edina Swim Club-    55.53                   
 67 Lehmann, Riley   18 Cats Aquatic Tea    55.61                   
 68 Kraft, Alexande  17 South Metro Stor    55.67                   
 69 Bentley, James   16 Ames Cyclone Aqu    55.72                   
 70 Bergeson, Eric   17 AquaStorm-ND        55.74                   
 71 Bork, Samuel R   13 Mid Wisconsin Wa    55.75                   
 72 Bierschbach, Wi  18 Watertown Area S    55.76                   
 73 Korolev, Mikhai  17 Team Foxjet-MN      55.77                   
 74 Thompson, Jacob  16 Castle Rock Swim    55.84                   
 75 Culver, John W   14 Riptide-IA          55.86                   
 76 Adamski, Jacob   17 North Iowa Splas    55.96                   
 77 Bach, Casey R    16 Life Time Swim I    55.97                   
 78 Lohr, Aidan T    14 Baraboo Area Mak    55.98                   
 79 Goss, Charles W  17 Sullivan Blue Do    56.06                   
 80 Pearson, Cole J  16 Ames Cyclone Aqu    56.34                   
 81 Heller, Richard  16 Highland Park Aq    56.45                   
 82 Coffey, Cameron  14 Swimchester Sail    56.54                   
 83 Bierschbach, Th  16 Watertown Area S    56.82                   
 84 Upham, Zachary   15 South Metro Stor    56.95                   
 85 Ford, Ethan A    17 Linn-Mar Swim Te    57.32                   
 86 Edmondson, Aust  16 Blue Devil Swim-    58.18                   
 -- Spires, Brett W  17 Bloomington Norm      DQ                    
 -- Mitchell, Zacha  18 Bloomington Norm     DFS                    
 -- Colin, William   16 Dubuque Area Swi     DFS                    
 -- Withers, Joshua  17 Edina Swim Club-     DFS                    
 
                  Men - Team Rankings - Through Event 4                  
 
  1. Barrington Swim Club               29   2. Terrapins Swim Team                28
  3. Edina Swim Club                    27   4. Fort Collins Area Swim Team        23
  5. Chicago Wolfpack Aquatic Club      20   6. Black Hawk Area Swim Team          17
  7. Des Moines Swimming Federation     15   7. Waunakee Wave                      15
  7. Central Iowa Aquatics              15  10. Fond Du Lac Swim Club              13
 11. Med-City Aquatics                  12  12. Swimchester Sailfish               11
 12. Dayton Raiders                     11  14. Blackline Aquatics                 10
 15. New Trier Swim Club                 7  16. Ripon Community Swim Club           5
 16. South Metro Storm                   5  18. Badger Aquatics Club                1

 Event 5  Women 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
  Meet Record: M 59.31  3/13/2015 Danielle M Herrmann, Clovis Swim Club
  Pool Record: P 58.76  12/7/2013 Emily McClellan, Wis.- Milwaukee
               1:02.29  USO US Open
               1:03.09  JNAT Summer Jr. Nationals
               1:06.29  FUTR Futures Champs
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Bartel, Zoe E    16 Fort Collins Are    59.79      59.39 USO     20  
             28.20        59.39 (31.19)
  2 Gillilan, Colee  15 Fort Collins Are  1:01.38    1:00.42 USO     17  
             28.69      1:00.42 (31.73)
  3 Peplowski, Noel  16 Waves Bloomingto  1:01.47    1:01.55 USO     16  
             28.93      1:01.55 (32.62)
  4 Davey, Gillian   15 Central Iowa Aqu  1:04.56    1:01.97 USO     15  
             29.47      1:01.97 (32.50)
  5 Baker, Caraline  14 Fort Collins Are  1:02.82    1:02.79 JNAT    14  
             29.79      1:02.79 (33.00)
  6 Lezer, Emma J    16 Sea Devils-MN     1:03.28    1:02.85 JNAT    13  
             29.54      1:02.85 (33.31)
  7 Herrmann, Vanes  16 AquaStorm-ND      1:03.66    1:03.05 JNAT    12  
             30.15      1:03.05 (32.90)
  8 Kovac, Bailey J  18 Fort Collins Are  1:04.14    1:03.07 JNAT    11  
             30.15      1:03.07 (32.92)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Sauder, Katelyn  19 Unattached-MN     1:04.98    1:04.04 FUTR     9  
             29.86      1:04.04 (34.18)
 10 Drake, Kelsey D  18 Linn-Mar Swim Te  1:04.86    1:04.29 FUTR     7  
             30.65      1:04.29 (33.64)
 11 Winer, Molly E   16 Ames Cyclone Aqu  1:04.64    1:04.58 FUTR     6  
             30.15      1:04.58 (34.43)
 12 Ohlensehlen, Sa  17 Lane Four Aquati  1:05.03    1:04.74 FUTR     5  
             29.86      1:04.74 (34.88)
 13 McCarthy, Kelli  17 Edina Swim Club-  1:04.90    1:05.13 FUTR     4  
             30.76      1:05.13 (34.37)
 14 Francis, Kiah A  18 Wausau Tide Swim  1:05.22    1:05.44 FUTR     3  
             31.03      1:05.44 (34.41)
 15 Horner, Lexi R   18 Central Iowa Aqu  1:05.42    1:05.74 FUTR     2  
             30.79      1:05.74 (34.95)
 16 Culp, Lillian M  15 Bloomington Norm  1:04.58    1:05.97 FUTR     1  
             30.98      1:05.97 (34.99)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Teng, Maggie     15 Elmbrook Swim Cl  1:05.65    1:04.90 FUTR   
             30.58      1:04.90 (34.32)
 18 Smithbaker, Mer  14 Team Vortex-CO    1:05.66    1:05.06 FUTR   
             30.33      1:05.06 (34.73)
 19 Galluzzo, Natal  17 Des Moines Swimm  1:05.79    1:05.49 FUTR   
             30.85      1:05.49 (34.64)
 20 Liu, Skyler H    18 Terrapins Swim T  1:06.14    1:05.59 FUTR   
             31.05      1:05.59 (34.54)
 21 Jones, Raime S   16 Edina Swim Club-  1:05.68    1:06.17 FUTR   
             31.43      1:06.17 (34.74)
 22 Eckstein, Alyss  15 Sea Devils-MN     1:05.96    1:06.75        
             31.32      1:06.75 (35.43)
 23 Berdelman, Emma  15 Edina Swim Club-  1:05.70    1:07.10        
             31.31      1:07.10 (35.79)
 24 Snyder, Gracyn   18 Ames Cyclone Aqu  1:05.88    1:07.43        
             31.51      1:07.43 (35.92)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Shaner, Reilly   16 Riptide-IA        1:06.70    1:04.55 FUTR   
             30.42      1:04.55 (34.13)
 26 Kovac, Cameron   16 Fort Collins Are  1:06.77    1:05.94 FUTR   
             31.19      1:05.94 (34.75)
 27 Jia, Yvonne H    13 Edina Swim Club-  1:06.20    1:06.47        
             31.07      1:06.47 (35.40)
 28 Will, Summer S   15 Bloomington Norm  1:06.86    1:06.74        
             31.72      1:06.74 (35.02)
 29 Rundell, Madiso  16 Edina Swim Club-  1:06.65    1:06.84        
             31.87      1:06.84 (34.97)
 30 Tumey, Lauren M  16 Lane Four Aquati  1:06.39    1:07.31        
             30.98      1:07.31 (36.33)
 31 Smith, Emily J   17 Dunlap Dolphins-  1:06.51    1:07.33        
             31.50      1:07.33 (35.83)
 32 Wander, Rachel   16 Highland Park Aq  1:06.57    1:07.84        
             31.59      1:07.84 (36.25)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 33 Tatro, Jordan C  16 Wausau Tide Swim  1:06.94                   
 34 Schade, Megan T  18 Lane Four Aquati  1:06.97                   
 35 Ratzburg, Baile  12 J-Hawk Aquatic C  1:07.21                   
 36 Wander, Hannah   16 Highland Park Aq  1:07.29                   
 37 Kitzman, Cather  16 Barrington Swim-  1:07.35                   
 38 Niemann, Andrea  16 Fort Collins Are  1:07.41                   
 39 Reynolds, Ashle  18 Una Vast-NM       1:07.43                   
 40 Thorson, Lehr M  18 Ames Cyclone Aqu  1:07.46                   
 41 Clark, Olivia K  17 Black Hawk Area-  1:07.49                   
 42 Beine, Alexis M  16 Piranhas Swim Cl  1:07.53                   
 43 Hughes, Jennife  17 Eastern Iowa Swi  1:07.56                   
 44 Rud, Caitlyn E   16 Team Foxjet-MN    1:07.58                   
 45 Bradley, Taylor  16 Jamestown Jaws S  1:07.78                   
 46 Sheldon, Mayson  14 Mandan Marlins S  1:07.88                   
 47 Martin, Mary E   14 Riptide-IA        1:08.02                   
 48 Fondren, Charlo  15 Scout Aquatics-I  1:08.10                   
 49 Oostman, Julia   16 Waves Bloomingto  1:08.11                   
 49 Arnold, Briana   17 Fox Valley Wave-  1:08.11                   
 51 Schiml, Madison  15 Chicago Wolfpack  1:08.14                   
 52 Palmer, Carly E  15 AquaStorm-ND      1:08.23                   
 53 Wedewer, Claire  14 Dubuque Area Swi  1:08.24                   
 54 Kimmel, Hayley   12 Linn-Mar Swim Te  1:08.27                   
 55 Tietjen, Hannah  18 Watertown Area S  1:08.29                   
 56 Gawronski, Oliv  16 Barrington Swim-  1:08.36                   
 57 Chen, Juliana M  16 Dayton Raiders-O  1:08.43                   
 58 Klostermann, Ab  14 Davenport Metro-  1:08.44                   
 59 Timpe, Andie C   15 Sea Devils-MN     1:08.49                   
 60 Reymann, Kather  16 Dayton Raiders-O  1:08.60                   
 61 Erlandson, Maha  14 Fort Collins Are  1:08.62                   
 62 Henkaline, Addi  16 Lake Country Swi  1:08.66                   
 63 Hines, Madelein  18 New Trier Swim C  1:08.67                   
 64 Kugler, Hattie   15 Hopkins Hurrican  1:08.70                   
 65 Jager, Madelyn   15 Lincoln Way Swim  1:08.71                   
 66 Green, Riley E   15 Fort Collins Are  1:08.75                   
 67 Crouse, Olivia   17 Central Iowa Aqu  1:08.87                   
 68 Hart, Natalie E  16 Arizona Aquatic-  1:08.92                   
 69 Seiberlich, Cat  14 Ozaukee Aquatics  1:08.95                   
 70 Seymour, Emma S  17 Edina Swim Club-  1:08.98                   
 70 Putikova, Arina  17 Arizona Aquatic-  1:08.98                   
 72 Wood, Sarah K    16 Badger Aquatics-  1:08.99                   
 72 Hostetler, Kend  16 Central Iowa Aqu  1:08.99                   
 74 Gearing, Delani  15 Terrapins Swim T  1:09.07                   
 75 Waterman, Hunte  16 Team Vortex-CO    1:09.08                   
 76 Hall, Alison C   14 Hopkins Hurrican  1:09.12                   
 77 Matlashewski, R  15 Edina Swim Club-  1:09.14                   
 78 Scheff, Jayci M  16 Ozaukee Aquatics  1:09.15                   
 79 Hathaway, Ryenn  17 South Metro Stor  1:09.17                   
 80 Bina, Rebekah N  14 Central Iowa Aqu  1:09.23                   
 81 Nelson, Michael  16 Dfac Swimming-WI  1:09.30                   
 82 Scargill, Sarah  16 Menomonee Falls-  1:09.32                   
 83 Elie, Elena R    16 Edina Swim Club-  1:09.39                   
 84 Neymeyer, Jorda  15 Davenport Metro-  1:09.47                   
 85 Wesselmann, Gra  13 Ames Cyclone Aqu  1:09.54                   
 86 Shepard, Arabel  16 Uss Destroyer-IA  1:09.59                   
 87 Washenberger, C  18 Sioux Falls Swim  1:09.63                   
 88 Lee, Alexis A    15 Edina Swim Club-  1:09.67                   
 89 Lohr, Ella M     12 Baraboo Area Mak  1:09.71                   
 90 Bolling, Megan   15 Homewood Flossmo  1:09.81                   
 91 Shepherd, Vivia  14 Eastern Iowa Swi  1:09.85                   
 92 Heiar, Zoe K     13 Dubuque Area Swi  1:09.91                   
 93 Baldwin, Tilly   16 Swimchester Sail  1:09.94                   
 94 Kramer, Elle C   16 Central Iowa Aqu  1:10.09                   
 95 Stemper, Sydney  13 Lake Country Swi  1:10.11                   
 95 Dudden, Megan R  18 Northglenn Fusio  1:10.11                   
 97 Roemer, Samanth  14 Lane Four Aquati  1:10.27                   
 97 Cepon, Karissa   15 Blue Devil Swim-  1:10.27                   
 99 Krogman, Alexis  17 Sheridan Swim Te  1:10.28                   
100 Robertson, Kirs  14 Ames Cyclone Aqu  1:10.40                   
100 Tiltmann, Reese  12 Elmbrook Swim Cl  1:10.40                   
100 Buyers, Amelia   14 Fort Collins Are  1:10.40                   
103 Dudden, Josie R  16 Northglenn Fusio  1:10.41                   
104 Keebler, Emily   16 Badger Aquatics-  1:10.46                   
105 Glass, Elinor C  15 Piranhas Swim Cl  1:10.51                   
106 Lorenger, Laura  17 Iowa Flyers Swim  1:10.60                   
107 Schaetz, Grace   14 Elmbrook Swim Cl  1:10.63                   
107 Stoffregen, Bri  17 McGuire Aquatics  1:10.63                   
109 Weiner, Nicole   16 Elmbrook Swim Cl  1:10.77                   
110 Bissen, Kiara H  13 Badger Aquatics-  1:10.88                   
111 Romano, Mikaela  16 Northglenn Fusio  1:11.02                   
112 Schmitz, Sophia  14 Waunakee Wave-WI  1:11.03                   
113 Depover, Mikayl  16 Rock Island Coun  1:11.11                   
114 Phelps, Marinah  17 Ozaukee Aquatics  1:11.25                   
115 Geng, Jennifer   13 Iowa Flyers Swim  1:11.40                   
116 Stolle, Autumn   18 Aberdeen Swim Cl  1:11.48                   
117 Rodriguez-Arzol  15 Des Moines Swimm  1:11.61                   
118 Schulz, Janelle  14 Dfac Swimming-WI  1:11.62                   
119 Shimp, Ellie T   15 Black Hawk Area-  1:11.64                   
120 Haus, Catherine  14 Riptide-IA        1:11.83                   
121 Ma, Angela S     14 Badger Aquatics-  1:11.97                   
122 Kroening, Marga  14 Castle Rock Swim  1:12.04                   
123 Ahluwalia, Made  13 Lake Country Swi  1:12.23                   
124 Mickol, Alissa   14 Lake Country Swi  1:12.28                   
125 Ceren, Rachel E  14 Lake Country Swi  1:12.60                   
126 Cortina, Rachel  15 Fox Valley Wave-  1:12.69                   
127 Frangopoulos, G  16 Lake Country Swi  1:13.06                   
128 Sentel, Brynna   18 Sullivan Blue Do  1:16.00                   
 -- Mawae, Abigail   16 Una Lfsc-IL           DQ                    
 -- Frear, Peyton M  14 Sioux Falls Swim      DQ                    
 -- Swanson, Karste  14 Edina Swim Club-     DFS                    
 
                 Women - Team Rankings - Through Event 5                 
 
  1. Fort Collins Area Swim Team       160   2. Waves Bloomington/Normal Y S.T     47
  3. Edina Swim Club                    38   4. Ames Cyclone Aquatics Club         32
  5. Central Iowa Aquatics              23   5. AquaStorm                          23
  7. Red River Valley                   16   8. Barrington Swim Club               15
  9. Sea Devils                         13  10. Peoria Area Water Wizards          12
 10. Dunlap Dolphins Swim Team          12  12. Chicago Wolfpack Aquatic Club      11
 13. Aberdeen Swim Club                  9  13. Arizona Aquatic Club                9
 15. Black Hills Gold Swimming           7  15. Lane Four Aquatics                  7
 15. Linn-Mar Swim Team                  7  18. Terrapins Swim Team                 4
 19. Wausau Tide Swim Club               3  19. Iowa Flyers Swim Club               3
 21. Dubuque Area Swimmin' Hurrican      2  22. Bloomington Normal Swim Club        1
 22. Blackline Aquatics                  1  22. Altitude Performance Swim Team      1

 Event 6  Men 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
  Meet Record: M 53.81  3/13/2015 Sean R Mahoney, Terrapins Swim T
  Pool Record: P 50.25  3/27/2015 Kevin Cordes, Arizona-AZ
                 55.09  USO US Open
                 55.99  JNAT Summer Jr. Nationals
                 58.89  FUTR Futures Champs
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Winnett, Justin  21 Unattached-IA       54.39      54.22 USO     20  
             25.42        54.22 (28.80)
  2 Pales, Joshua E  15 Fort Collins Are    56.39      55.48 JNAT    17  
             25.94        55.48 (29.54)
  3 Boehnlein, Maxw  18 Fox Valley Wave-    56.12      56.82 FUTR    16  
             26.86        56.82 (29.96)
  4 Lillibridge, Da  17 Ames Cyclone Aqu    57.94      57.15 FUTR    15  
             26.92        57.15 (30.23)
  5 Schade, Ryan J   18 Lane Four Aquati    57.04      57.19 FUTR    14  
             27.01        57.19 (30.18)
  6 Babb, Caleb N    15 Jacksonville Sha    57.34      57.32 FUTR    13  
             27.18        57.32 (30.14)
  7 Frazier, Forres  15 Iowa Flyers Swim    57.19      57.49 FUTR    12  
             26.90        57.49 (30.59)
  8 Breen, John M    17 Des Moines Swimm    58.54      57.57 FUTR    11  
             27.35        57.57 (30.22)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Grebner, Dan J   17 Aberdeen Swim Cl    59.15      58.41 FUTR     9  
             27.34        58.41 (31.07)
 10 Dragan, Alex S   18 Fort Collins Are    58.58      58.45 FUTR     7  
             27.50        58.45 (30.95)
 11 Kueter, Ethan C  17 Dubuque Area Swi    59.13      58.55 FUTR     6  
             27.57        58.55 (30.98)
 12 Turner, Brandon  17 Swimchester Sail    58.71      58.60 FUTR     5  
             27.87        58.60 (30.73)
 13 Erickson, Chris  15 Aberdeen Swim Cl    59.50      59.33          4  
             27.94        59.33 (31.39)
 14 Matlock, Daniel  16 Dunlap Dolphins-    58.84      59.45          3  
             28.33        59.45 (31.12)
 15 Stigman, Maxwel  17 Blackline Aquati    59.34    1:00.42          2  
             28.11      1:00.42 (32.31)
 -- Hojnacki, Skyle  18 Arizona Aquatic-    58.75         DQ        
      Double pull / kicks
             27.57           DQ (31.07)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Bentley, James   16 Ames Cyclone Aqu    59.82      59.19        
             27.90        59.19 (31.29)
 18 Polsky, Edward   16 Chicago Wolfpack    59.69      59.36        
             27.68        59.36 (31.68)
 19 Nepomuceno, Jos  16 Bloomington Norm    59.82      59.79        
             28.29        59.79 (31.50)
 20 Matthews, Peter  17 Ames Cyclone Aqu  1:00.15      59.84        
             28.07        59.84 (31.77)
 21 Stewart, Jacob   18 Arizona Aquatic-  1:00.05    1:00.15        
             28.59      1:00.15 (31.56)
 22 Dulay, Michael   14 Terrapins Swim T    59.77    1:00.33        
             28.24      1:00.33 (32.09)
 23 Keefe, Brett T   17 The Stateline Aq    59.63    1:00.51        
             28.34      1:00.51 (32.17)
 24 Biscan, Jacob H  15 Edina Swim Club-  1:00.26    1:01.01        
             29.05      1:01.01 (31.96)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Tullemans, Nich  16 Edina Swim Club-  1:00.51      59.46        
             27.62        59.46 (31.84)
 26 Stephan, Louis   15 Iowa Flyers Swim  1:00.75    1:00.29        
             28.44      1:00.29 (31.85)
 27 Henderson, Alex  17 Team Vortex-CO    1:00.35    1:00.59        
             28.72      1:00.59 (31.87)
 28 Rykken, Nils     17 Hopkins Hurrican  1:00.70    1:00.69        
             28.28      1:00.69 (32.41)
 29 Schiml, Michael  17 Chicago Wolfpack  1:01.03    1:00.78        
             28.98      1:00.78 (31.80)
 30 Xiao, Emileo     17 Iowa City Eels S  1:00.53    1:00.90        
             28.63      1:00.90 (32.27)
 31 Legg, Troy A     17 Rocky Mountain R  1:00.76    1:00.94        
             28.53      1:00.94 (32.41)
 32 Brossart, Franc  16 Dayton Raiders-O  1:00.75    1:01.00        
             29.00      1:01.00 (32.00)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 33 Roth, Samuel I   17 Fort Collins Are  1:01.07                   
 34 Yoon, Calvin J   16 Cats Aquatic Tea  1:01.17                   
 35 Matthews, Nicho  16 Ames Cyclone Aqu  1:01.21                   
 36 Porter, Jayden   16 AquaStorm-ND      1:01.25                   
 37 Ng, Daniel K     16 Cats Aquatic Tea  1:01.41                   
 37 Glover, Cole J   16 Fort Collins Are  1:01.41                   
 39 Schilz, Calvin   16 Pulaski Area Swi  1:01.44                   
 40 Arcot, Satyajit  18 Blue Devil Swim-  1:01.52                   
 41 Bergeson, Eric   17 AquaStorm-ND      1:01.64                   
 42 Deyak, Sam J     17 Iowa Flyers Swim  1:01.66                   
 43 Vizental, Antho  15 Terrapins Swim T  1:01.80                   
 44 Hoppe, Jack R    15 Barrington Swim-  1:01.88                   
 45 Brady, Colin P   17 Lincoln Way Swim  1:01.98                   
 46 Griffis, Lane K  17 Iowa Flyers Swim  1:02.03                   
 47 Peterson, Ean A  15 Arizona Aquatic-  1:02.13                   
 48 Reiter, Andrew   13 Central Iowa Aqu  1:02.17                   
 49 Webb, Charles J  15 Edina Swim Club-  1:02.24                   
 50 Bergstrom, Luke  17 Northern Lights-  1:02.34                   
 51 Kondratenko, Ma  17 Fort Collins Are  1:02.51                   
 52 Davis, Cole J    18 Ames Cyclone Aqu  1:02.52                   
 53 Ketelaar, Benja  15 Lane Four Aquati  1:02.56                   
 54 Kinsella, Murph  16 Blue Devil Swim-  1:02.73                   
 55 Wong, Alexander  17 Piranhas Swim Cl  1:02.74                   
 56 Martens-Goldman  17 Hopkins Hurrican  1:02.78                   
 57 Schaeffer, Grif  14 A.S.K. Swim-ND    1:02.81                   
 58 Dunn, Soren C    15 Team Foxjet-MN    1:02.82                   
 59 Latto, Reese C   16 Arizona Aquatic-  1:03.06                   
 60 Larson, Renner   17 Greater Rapid Ci  1:03.11                   
 61 Keinroth, Mason  15 Des Moines Swimm  1:03.21                   
 62 Brown, Gerald D  18 A.S.K. Swim-ND    1:03.23                   
 63 Diers, Casey R   17 Northern Lights-  1:03.29                   
 64 Cohen, Ethan X   16 Central Iowa Aqu  1:03.48                   
 65 Rades, Griffin   18 Pulaski Area Swi  1:03.61                   
 66 Simonek, Jacob   15 Palos-Orland Swi  1:03.71                   
 67 Johnson, Kade M  16 Central Iowa Aqu  1:03.95                   
 68 Liang, Young     13 J-Hawk Aquatic C  1:03.98                   
 69 Carlson, Colton  17 Jamestown Jaws S  1:04.00                   
 70 Jia, Byron H     15 Edina Swim Club-  1:04.17                   
 71 Duffy, Quynlan   17 Ripon Community-  1:04.26                   
 72 Reinhardt, Thom  16 Mandan Marlins S  1:04.27                   
 73 Nelson, Gage M   17 Mitchell Aquatic  1:04.33                   
 74 Kramer, Carter   17 Eastern Iowa Swi  1:05.36                   
 75 Tabourot, Brian  16 Blue Devil Swim-  1:08.44                   
 -- Webb, Isaak E    18 Unattached-IA         DQ                    
 -- Jones, Dylan L   15 Sheridan Swim Te      DQ                    
 
                  Men - Team Rankings - Through Event 6                  
 
  1. Fort Collins Area Swim Team        47   2. Barrington Swim Club               29
  3. Terrapins Swim Team                28   4. Edina Swim Club                    27
  5. Des Moines Swimming Federation     26   6. Chicago Wolfpack Aquatic Club      20
  7. Black Hawk Area Swim Team          17   8. Fox Valley Wave Swim Team Inc      16
  8. Swimchester Sailfish               16  10. Waunakee Wave                      15
 10. Central Iowa Aquatics              15  10. Ames Cyclone Aquatics Club         15
 13. Lane Four Aquatics                 14  14. Aberdeen Swim Club                 13
 14. Fond Du Lac Swim Club              13  14. Jacksonville Sharks                13
 17. Med-City Aquatics                  12  17. Blackline Aquatics                 12
 17. Iowa Flyers Swim Club              12  20. Dayton Raiders                     11
 21. New Trier Swim Club                 7  22. Dubuque Area Swimmin' Hurrican      6
 23. Ripon Community Swim Club           5  23. South Metro Storm                   5
 25. Dunlap Dolphins Swim Team           3  26. Badger Aquatics Club                1

 Event 7  Women 200 Yard Freestyle
=========================================================================
  Meet Record: M 1:45.34  3/11/2010 Dagny Knutson, ASK-ND
  Pool Record: P 1:45.76  2/17/2012 Margaux Farrell, Indiana
                 1:47.69  USO US Open
                 1:47.79  JNAT Summer Jr. Nationals
                 1:52.99  FUTR Futures Champs
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Pish, Melissa N  17 Waves Bloomingto  1:47.89    1:46.83 USO     20  
             24.68        51.54 (26.86)
        1:19.03 (27.49)     1:46.83 (27.80)
  2 Alons, Kylee J   17 Fort Collins Are  1:49.18    1:48.44 FUTR    17  
             25.27        52.49 (27.22)
        1:20.30 (27.81)     1:48.44 (28.14)
  3 McCarthy, Kelli  17 Edina Swim Club-  1:49.58    1:48.85 FUTR    16  
             25.90        53.38 (27.48)
        1:21.58 (28.20)     1:48.85 (27.27)
  4 Ljunggren, Alex  17 Red River Valley  1:50.87    1:49.88 FUTR    15  
             25.92        53.84 (27.92)
        1:21.89 (28.05)     1:49.88 (27.99)
  5 Barrier, Emily   17 Team Vortex-CO    1:51.49    1:50.47 FUTR    14  
             26.02        53.56 (27.54)
        1:21.79 (28.23)     1:50.47 (28.68)
  6 O'Leary, Bridge  15 Barrington Swim-  1:51.62    1:51.56 FUTR    13  
             26.08        54.31 (28.23)
        1:22.92 (28.61)     1:51.56 (28.64)
  7 Baeth, Emily E   16 Central Iowa Aqu  1:50.46    1:51.72 FUTR    12  
             25.72        53.82 (28.10)
        1:22.53 (28.71)     1:51.72 (29.19)
  8 Reimer, Audrey   17 Fort Collins Are  1:51.80    1:52.95 FUTR    11  
             26.07        54.17 (28.10)
        1:23.18 (29.01)     1:52.95 (29.77)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Quass, Berit E   14 Riptide-IA        1:52.06    1:50.72 FUTR     9  
             26.09        54.14 (28.05)
        1:22.64 (28.50)     1:50.72 (28.08)
 10 Rink, Macy I     16 Bloomington Norm  1:51.96    1:51.05 FUTR     7  
             26.17        54.24 (28.07)
        1:22.80 (28.56)     1:51.05 (28.25)
 11 Stewart, Bayley  17 Fort Collins Are  1:52.08    1:51.37 FUTR     6  
             26.86        54.93 (28.07)
        1:23.08 (28.15)     1:51.37 (28.29)
 12 Cabush, Abigail  16 Lake Country Swi  1:53.14    1:52.72 FUTR     5  
             25.94        53.89 (27.95)
        1:23.36 (29.47)     1:52.72 (29.36)
 13 Staver, Olivia   15 Piranhas Swim Cl  1:52.89    1:52.78 FUTR     4  
             26.23        54.46 (28.23)
        1:23.35 (28.89)     1:52.78 (29.43)
 14 Kovac, Cameron   16 Fort Collins Are  1:52.33    1:52.81 FUTR     3  
             26.32        54.77 (28.45)
        1:23.53 (28.76)     1:52.81 (29.28)
 15 Emary, Magdalen  17 Barrington Swim-  1:52.73    1:53.34          2  
             26.68        55.26 (28.58)
        1:24.25 (28.99)     1:53.34 (29.09)
 16 Hartley, Taylor  17 Ames Cyclone Aqu  1:52.89    1:53.99          1  
             26.44        54.87 (28.43)
        1:24.16 (29.29)     1:53.99 (29.83)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Backlund, Steph  17 Terrapins Swim T  1:53.62    1:54.21        
             26.19        55.29 (29.10)
        1:25.23 (29.94)     1:54.21 (28.98)
 18 Culver, Clare H  15 Riptide-IA        1:53.59    1:54.22        
             26.34        55.63 (29.29)
        1:25.32 (29.69)     1:54.22 (28.90)
 19 Hunter, Madison  17 Fort Collins Are  1:53.69    1:54.23        
             26.32        55.10 (28.78)
        1:24.76 (29.66)     1:54.23 (29.47)
 20 Van De Wiele, E  16 Lane Four Aquati  1:54.14    1:54.26        
             26.56        55.54 (28.98)
        1:25.03 (29.49)     1:54.26 (29.23)
 21 Beadle, Taylor   18 Iowa Flyers Swim  1:54.40    1:54.33        
             26.21        54.64 (28.43)
        1:24.36 (29.72)     1:54.33 (29.97)
 22 Lenertz, Jennif  15 Blackline Aquati  1:54.42    1:54.92        
             26.46        55.32 (28.86)
        1:25.07 (29.75)     1:54.92 (29.85)
 23 Lovig, Kassidy   16 Eastern Iowa Swi  1:54.51    1:56.94        
             26.90        56.04 (29.14)
        1:26.41 (30.37)     1:56.94 (30.53)
 -- Thorson, Alexan  16 Central Iowa Aqu  1:53.64         DQ        
      False start
             26.13        54.44 (28.31)
        1:23.27 (28.83)          DQ (28.73)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Niebuhr, Elle M  14 Edina Swim Club-  1:54.68    1:52.99 FUTR   
             26.44        55.11 (28.67)
        1:24.30 (29.19)     1:52.99 (28.69)
 26 Augustain, Sere  18 Arizona Aquatic-  1:54.59    1:54.41        
             26.47        55.54 (29.07)
        1:24.95 (29.41)     1:54.41 (29.46)
 27 Amerman, Ashton  16 Peoria Area Wate  1:55.33    1:54.65        
             26.54        55.72 (29.18)
        1:25.49 (29.77)     1:54.65 (29.16)
 28 Clarkowski, Nor  15 Edina Swim Club-  1:54.76    1:54.68        
             26.78        55.88 (29.10)
        1:25.67 (29.79)     1:54.68 (29.01)
 29 Rundell, Madiso  16 Edina Swim Club-  1:54.93    1:54.82        
             27.04        56.43 (29.39)
        1:25.93 (29.50)     1:54.82 (28.89)
 30 Murray, Claire   17 Iowa Flyers Swim  1:54.76    1:55.13        
             26.71        55.83 (29.12)
        1:25.53 (29.70)     1:55.13 (29.60)
 31 Winer, Molly E   16 Ames Cyclone Aqu  1:55.17    1:55.54        
             26.75        56.31 (29.56)
        1:25.82 (29.51)     1:55.54 (29.72)
 32 O'Connor, Sarah  16 Edina Swim Club-  1:55.10    1:56.15        
             26.34        56.24 (29.90)
        1:26.65 (30.41)     1:56.15 (29.50)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 31 Clarkowski, Sop  16 Edina Swim Club-  1:55.11                   
 34 Hogg, Molly M    18 Aberdeen Swim Cl  1:55.35                   
 35 O'Neil, Mary G   14 South Metro Stor  1:55.54                   
 36 Doruska, Erin E  15 Central Iowa Aqu  1:55.68                   
 37 Hall, Samantha   17 Black Hawk Area-  1:55.74                   
 38 Beagle, Taylor   18 Black Hills Gold  1:55.81                   
 39 Fromme, Amy J    17 Team Vortex-CO    1:55.85                   
 40 Kishish, Sophie  16 Blackline Aquati  1:55.95                   
 41 Mulligan, Kathl  17 Dayton Raiders-O  1:56.01                   
 41 Auditore, Saman  15 Dayton Raiders-O  1:56.01                   
 43 Knutson, Maya L  18 Piranhas Swim Cl  1:56.02                   
 44 Findley, Sara D  18 Longmont Swim Cl  1:56.11                   
 45 Galovich, Rebec  15 Barrington Swim-  1:56.17                   
 46 Thull, Liz J     16 South Metro Stor  1:56.24                   
 47 Kennedy, Sidney  17 Waves Bloomingto  1:56.29                   
 48 Oostman, Julia   16 Waves Bloomingto  1:56.34                   
 49 Hepper, Emma G   18 AquaStorm-ND      1:56.52                   
 50 Pfeiffer, Anna   15 Dubuque Area Swi  1:56.57                   
 51 Rittenbach, Bri  16 AquaStorm-ND      1:56.65                   
 52 Roper, Grace V   16 Barrington Swim-  1:56.69                   
 53 Park, Taylor M   16 Terrapins Swim T  1:56.86                   
 54 Niemann, Andrea  16 Fort Collins Are  1:56.88                   
 55 Gordillo, Remy   17 Terrapins Swim T  1:56.95                   
 56 Welbes, Karlie   15 Dubuque Area Swi  1:57.03                   
 57 Seddon, Kathlee  15 Arizona Aquatic-  1:57.06                   
 58 Norum, Rebecca   17 Fox Valley Wave-  1:57.23                   
 59 Rosser, Morgan   18 Ames Cyclone Aqu  1:57.35                   
 59 Greenley, Megan  15 Lane Four Aquati  1:57.35                   
 61 Hoekstra, Kelli  18 Ozaukee Aquatics  1:57.36                   
 62 Vanderhoef, Kat  18 Waunakee Wave-WI  1:57.42                   
 63 Keating, Jenna   15 Chicago Wolfpack  1:57.44                   
 64 Snyder, Grace E  18 Blackline Aquati  1:57.48                   
 65 Hines, Madelein  18 New Trier Swim C  1:57.50                   
 66 Marowsky, Maria  16 Fort Atkinson Sw  1:57.68                   
 67 Mawae, Abigail   16 Una Lfsc-IL       1:57.76                   
 68 Pardy, Katie J   14 Sioux Falls Swim  1:57.77                   
 69 Ernst, Lily A    15 Iowa Flyers Swim  1:57.80                   
 70 Matlashewski, R  15 Edina Swim Club-  1:57.82                   
 70 Morris, Holland  15 Highland Park Aq  1:57.82                   
 72 Pryor, Kaitlin   15 Fort Collins Are  1:57.94                   
 73 Tietjen, Hannah  18 Watertown Area S  1:57.98                   
 74 Stalkfleet, Hei  13 Iowa Flyers Swim  1:57.99                   
 75 Horras, Brinley  14 Ames Cyclone Aqu  1:58.01                   
 75 Ault, Nicole A   16 Central Iowa Aqu  1:58.01                   
 77 Considine, Grac  16 Black Hawk Area-  1:58.09                   
 78 Theobald, Olivi  18 Dunlap Dolphins-  1:58.15                   
 79 Pritchett, Mari  16 Barrington Swim-  1:58.18                   
 79 Hippe, Danielle  19 Una Rock-CO       1:58.18                   
 81 Russell, Maia H  15 Blue Devil Swim-  1:58.20                   
 82 Church, Alyssa   16 Cats Aquatic Tea  1:58.25                   
 83 Putikova, Irena  16 Arizona Aquatic-  1:58.27                   
 84 Ericson, Kathry  17 Med-City Aquatic  1:58.28                   
 84 Lee, Alexis A    15 Edina Swim Club-  1:58.28                   
 86 Hartman, Emily   16 Redbird Swim Clu  1:58.39                   
 86 Houlette, Rache  17 Des Moines Swimm  1:58.39                   
 88 Wozny, Rhiannon  15 Barrington Swim-  1:58.42                   
 89 Andrle, Angelay  14 Una Edi-MN        1:58.49                   
 90 Ware, Christina  17 Central Iowa Aqu  1:58.58                   
 91 Wigham, Jessica  12 Riptide-IA        1:58.60                   
 92 Trimm, Sidney L  17 Fort Collins Are  1:58.61                   
 93 Webb, Madeline   16 Iowa Flyers Swim  1:58.65                   
 94 Galvin, Samanth  16 Lane Four Aquati  1:58.68                   
 95 Matlashewski, Z  16 Edina Swim Club-  1:58.78                   
 96 Batkiewicz, Mad  17 Central Iowa Aqu  1:58.86                   
 97 Defever, Ella K  14 Badger Aquatics-  1:58.93                   
 98 Roghair, Aurora  13 Iowa Flyers Swim  1:58.97                   
 99 Schulte, Megan   15 Watertown Area S  1:59.04                   
 99 Johnson, Anika   14 Piranhas Swim Cl  1:59.04                   
101 Godfrey, Madely  14 Etown Dolphins-K  1:59.05                   
102 Susil, Meghan E  13 Riptide-IA        1:59.19                   
103 Sphatt, Grace C  14 Fond Du Lac Swim  1:59.25                   
104 Pattee, Megan E  15 Spirit Swimming-  1:59.34                   
105 Hughes, Jennife  17 Eastern Iowa Swi  1:59.51                   
106 Miller, Sophia   17 Peoria Area Wate  1:59.63                   
107 Seymour, Emma S  17 Edina Swim Club-  1:59.67                   
108 Brackett, Molli  15 Fox Valley Wave-  1:59.69                   
109 Mensinger, Mega  19 North Shore Swim  1:59.70                   
110 Anderson, Sara   16 Hopkins Hurrican  1:59.76                   
111 Murphy, Lilly M  15 Edina Swim Club-  1:59.85                   
112 Jones, Eason S   13 Edina Swim Club-  1:59.88                   
112 Orton, Elizabet  14 Hopkins Hurrican  1:59.88                   
114 Loper, Lindsey   16 Des Moines Swimm  1:59.98                   
115 Dewitt, Madison  17 Ames Cyclone Aqu  2:00.33                   
116 Sullivan, Bridg  14 Badger Aquatics-  2:00.40                   
117 Yuran, Shea L    15 Des Moines Swimm  2:00.58                   
118 Kelzer, Elizabe  16 Sea Devils-MN     2:00.68                   
119 Smithbaker, Mer  14 Team Vortex-CO    2:00.85                   
120 Danielson, Jord  15 Red River Valley  2:00.96                   
121 Malinowski, Lau  13 Tosa Aquatic Clu  2:01.00                   
122 Shanahan, Avery  17 Fort Atkinson Sw  2:01.05                   
123 Wesolowski, Jen  17 Menomonee Falls-  2:01.09                   
124 Weigel, Charlot  15 Iowa Flyers Swim  2:01.10                   
125 Mee, Madeline I  14 Vipers of Albuqu  2:01.11                   
126 Arnold, Briana   17 Fox Valley Wave-  2:01.12                   
127 Patten, Alayna   15 Med-City Aquatic  2:01.67                   
128 Heagy, Ashley L  15 Waves Bloomingto  2:01.68                   
129 Pelzer, Corinne  15 Sioux Falls Swim  2:01.70                   
130 Kuck, Halle M    13 Aberdeen Swim Cl  2:01.86                   
130 Nelson, Michael  16 Dfac Swimming-WI  2:01.86                   
132 Roemer, Lauren   16 Lane Four Aquati  2:01.93                   
133 Langlois, Sarah  17 Barrington Swim-  2:02.13                   
133 Krahn, Jenna R   18 Central Iowa Aqu  2:02.13                   
135 Tobias, Sydney   16 Bearsharktopus A  2:02.53                   
136 Kaster, Brookly  13 Central Iowa Aqu  2:03.64                   
137 Bauerle, Megan   15 Badger Aquatics-  2:05.00                   
 -- Gatzke, Emma R   14 Unattached-WI         DQ                    
 -- Coons, Lindsey   17 Mid Wisconsin Wa     DFS                    
 
                 Women - Team Rankings - Through Event 7                 
 
  1. Fort Collins Area Swim Team       197   2. Waves Bloomington/Normal Y S.T     67
  3. Edina Swim Club                    54   4. Central Iowa Aquatics              35
  5. Ames Cyclone Aquatics Club         33   6. Red River Valley                   31
  7. Barrington Swim Club               30   8. AquaStorm                          23
  9. Team Vortex                        14  10. Sea Devils                         13
 11. Dunlap Dolphins Swim Team          12  11. Peoria Area Water Wizards          12
 13. Chicago Wolfpack Aquatic Club      11  14. Arizona Aquatic Club                9
 14. Aberdeen Swim Club                  9  14. Dowling Catholic Riptide            9
 17. Bloomington Normal Swim Club        8  18. Lane Four Aquatics                  7
 18. Linn-Mar Swim Team                  7  18. Black Hills Gold Swimming           7
 21. Lake Country Swim Team              5  22. Terrapins Swim Team                 4
 22. Piranhas Swim Club                  4  24. Iowa Flyers Swim Club               3
 24. Wausau Tide Swim Club               3  26. Dubuque Area Swimmin' Hurrican      2
 27. Blackline Aquatics                  1  27. Altitude Performance Swim Team      1

 Event 8  Men 200 Yard Freestyle
=========================================================================
  Meet Record: M 1:37.04  3/12/2004 Saulius Binevicius, ACD-IL
  Pool Record: P 1:32.03  3/27/2015 Cristian Quintero, Southern Cal
                 1:37.49  USO US Open
                 1:38.79  JNAT Summer Jr. Nationals
                 1:42.09  FUTR Futures Champs
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Sancov, Alexei   17 Terrapins Swim T  1:39.49    1:35.60MUSO     20  
             22.42        46.61 (24.19)
        1:10.98 (24.37)     1:35.60 (24.62)
  2 Larson, JohnTho  18 Edina Swim Club-  1:38.88    1:38.29 JNAT    17  
             23.96        49.17 (25.21)
        1:14.36 (25.19)     1:38.29 (23.93)
  3 Furlong, Jacob   16 Chicago Wolfpack  1:40.12    1:38.76 JNAT    16  
             23.41        48.35 (24.94)
        1:13.93 (25.58)     1:38.76 (24.83)
  4 Barsanti, Natha  18 Terrapins Swim T  1:40.62    1:39.23 FUTR    15  
             23.23        48.46 (25.23)
        1:14.05 (25.59)     1:39.23 (25.18)
  5 Larson, Peter L  15 Edina Swim Club-  1:40.95    1:39.45 FUTR    14  
             23.20        48.20 (25.00)
        1:14.15 (25.95)     1:39.45 (25.30)
  6 Werner, Peyton   16 Lane Four Aquati  1:41.04    1:39.80 FUTR    13  
             23.34        48.60 (25.26)
        1:14.27 (25.67)     1:39.80 (25.53)
  7 Linder, Zachary  17 Central Iowa Aqu  1:40.40    1:40.10 FUTR    12  
             23.10        48.34 (25.24)
        1:14.39 (26.05)     1:40.10 (25.71)
  8 Hansen, Jan E    21 Unattached-MN     1:41.38    1:43.81         11  
             23.49        49.34 (25.85)
        1:16.47 (27.13)     1:43.81 (27.34)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Brenner, Trever  16 Sioux Falls Swim  1:41.44    1:41.23 FUTR     9  
             23.64        49.48 (25.84)
        1:15.60 (26.12)     1:41.23 (25.63)
 10 Lemke, Parker D  18 Unattached-MN     1:42.24    1:41.51 FUTR     7  
             23.34        48.68 (25.34)
        1:14.78 (26.10)     1:41.51 (26.73)
 11 Keenan, Eamonn   18 Chicago Wolfpack  1:42.97    1:41.53 FUTR     6  
             23.91        49.67 (25.76)
        1:15.72 (26.05)     1:41.53 (25.81)
 12 Moffatt, Dylan   14 Black Hawk Area-  1:43.14    1:41.86 FUTR     5  
             24.06        49.96 (25.90)
        1:16.02 (26.06)     1:41.86 (25.84)
 13 Lefebvre, Peter  20 Unattached-MN     1:43.13    1:42.11          4  
             23.69        49.69 (26.00)
        1:15.88 (26.19)     1:42.11 (26.23)
 14 Credit, Weston   18 Unattached-IA     1:42.46    1:42.29          3  
             24.01        50.10 (26.09)
        1:15.89 (25.79)     1:42.29 (26.40)
 15 Dragan, Alex S   18 Fort Collins Are  1:43.18    1:42.62          2  
             23.76        49.66 (25.90)
        1:16.18 (26.52)     1:42.62 (26.44)
 16 Lezer, Maxwell   17 Sea Devils-MN     1:41.98    1:43.03          1  
             23.70        49.63 (25.93)
        1:16.35 (26.72)     1:43.03 (26.68)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Pekarek, Samuel  18 Blackline Aquati  1:43.45    1:42.66        
             23.86        49.70 (25.84)
        1:16.18 (26.48)     1:42.66 (26.48)
 18 Kraft, Alexande  17 South Metro Stor  1:43.90    1:43.03        
             24.30        50.35 (26.05)
        1:16.76 (26.41)     1:43.03 (26.27)
 19 Hedeen, Christi  16 Fond Du Lac Swim  1:44.35    1:43.16        
             24.03        50.45 (26.42)
        1:17.08 (26.63)     1:43.16 (26.08)
 20 Seip, Connor J   16 Terrapins Swim T  1:43.60    1:43.35        
             24.07        50.33 (26.26)
        1:16.94 (26.61)     1:43.35 (26.41)
 20 Katai, Pierce C  15 Dayton Raiders-O  1:44.05    1:43.35        
             24.42        50.64 (26.22)
        1:17.20 (26.56)     1:43.35 (26.15)
 22 Nagle, William   14 Una Tera-PC       1:43.58    1:43.68        
             24.28        50.62 (26.34)
        1:17.01 (26.39)     1:43.68 (26.67)
 23 Wolner, Griffin  17 Winona Swim Club  1:43.83    1:43.89        
             24.08        50.36 (26.28)
        1:17.14 (26.78)     1:43.89 (26.75)
 24 Lakes, Trent T   16 Swimchester Sail  1:43.47    1:44.48        
             24.22        50.93 (26.71)
        1:17.50 (26.57)     1:44.48 (26.98)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Dwyer, Sean J    15 South Metro Stor  1:44.54    1:42.44        
             23.95        50.28 (26.33)
        1:16.76 (26.48)     1:42.44 (25.68)
 26 Alkaff, Shamzi   17 Fort Collins Are  1:44.38    1:44.28        
             23.22        49.54 (26.32)
        1:16.79 (27.25)     1:44.28 (27.49)
 27 Geraghty, Matth  17 Fort Collins Are  1:45.15    1:44.32        
             23.55        49.66 (26.11)
        1:16.95 (27.29)     1:44.32 (27.37)
 28 Worlund, Lars C  16 Fort Collins Are  1:44.65    1:44.91        
             24.32        50.56 (26.24)
        1:17.35 (26.79)     1:44.91 (27.56)
 29 Gray, Andrew A   15 Edina Swim Club-  1:45.10    1:45.68        
             24.85        52.32 (27.47)
        1:19.02 (26.70)     1:45.68 (26.66)
 30 Land, Seth D     17 Davenport Metro-  1:45.43    1:45.71        
             24.25        50.58 (26.33)
        1:18.26 (27.68)     1:45.71 (27.45)
 31 Kruse, Sawyer L  16 Fort Collins Are  1:44.87    1:45.79        
             24.54        50.98 (26.44)
        1:18.11 (27.13)     1:45.79 (27.68)
 32 Miller, Jack R   16 Team Vortex-CO    1:44.79    1:46.57        
             24.18        50.48 (26.30)
        1:18.29 (27.81)     1:46.57 (28.28)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 10 Withers, Joshua  17 Edina Swim Club-  1:41.98                   
 13 James, Tyler C   18 Terrapins Swim T  1:42.42                   
 15 Szabados, Bence  15 Chicago Wolfpack  1:42.55                   
 20 Holter, Jack R   18 Fort Collins Are  1:43.31                   
 25 Boley, William   16 Dunlap Dolphins-  1:43.61                   
 31 Gillilan, Loren  18 Fort Collins Are  1:44.47                   
 39 Matlock, Benjam  18 Dunlap Dolphins-  1:45.46                   
 40 Bean, Charles J  17 Sea Devils-MN     1:45.68                   
 41 Bunn, Zachary J  18 Lane Four Aquati  1:45.80                   
 42 Wagner, Brendan  15 Elmhurst Swim Te  1:45.99                   
 43 Colin, William   16 Dubuque Area Swi  1:46.05                   
 44 Vanderzee, Mark  17 Brookings Swim C  1:46.33                   
 45 Petri, Elias J   15 Med-City Aquatic  1:46.45                   
 45 Webb, Charles J  15 Edina Swim Club-  1:46.45                   
 47 Wicklander, Gav  17 Blackline Aquati  1:46.79                   
 48 Throndson, Jere  16 Eastern Iowa Swi  1:46.92                   
 49 Duncan, Nate S   21 Northern Lights-  1:47.03                   
 50 Willner, Maxwel  16 Jacksonville Sha  1:47.18                   
 51 Gates, Nathan E  16 Lake Forest Swim  1:47.28                   
 52 Bunn, Charles R  15 Lane Four Aquati  1:47.35                   
 53 Szabo, Soma      17 Ames Cyclone Aqu  1:47.47                   
 54 Vaske, Adam D    16 Des Moines Swimm  1:47.52                   
 55 Porter, Evan F   16 Central Iowa Aqu  1:47.68                   
 56 Artz, Samuel J   18 AquaStorm-ND      1:47.74                   
 57 Sorbe, Kyle J    16 Brookings Swim C  1:47.81                   
 58 Eichenseer Buxt  17 Central Iowa Aqu  1:47.84                   
 59 Dukes, Benjamin  16 New Trier Swim C  1:47.87                   
 60 Pearson, Cole J  16 Ames Cyclone Aqu  1:47.93                   
 61 Torre, Nicholas  16 New Trier Swim C  1:47.95                   
 62 Biscan, Jacob H  15 Edina Swim Club-  1:47.99                   
 63 Gavars, Mitchel  17 Barrington Swim-  1:48.00                   
 64 Wowk, Will       15 Waunakee Wave-WI  1:48.12                   
 65 Falkenhagen, Jo  17 New Richmond Are  1:48.25                   
 66 Chase, Nicholas  16 Des Moines Swimm  1:48.58                   
 67 Glover, Zachary  16 Dunlap Dolphins-  1:48.60                   
 68 Crews, Joshua T  16 Dayton Raiders-O  1:48.74                   
 69 Fierke, Andrew   16 Ames Cyclone Aqu  1:48.75                   
 70 Keller, Jacob A  16 Des Moines Swimm  1:48.79                   
 71 Land, Devin B    15 Davenport Metro-  1:49.01                   
 72 Westercamp, And  17 Des Moines Swimm  1:49.03                   
 73 Lehmann, Riley   18 Cats Aquatic Tea  1:49.06                   
 74 Griffith, Micha  15 Dayton Raiders-O  1:49.12                   
 75 Birnbaum, Chris  15 AquaStorm-ND      1:49.36                   
 76 Moran, Andrew J  18 Dunlap Dolphins-  1:49.61                   
 77 Kehoe, Michael   17 Blackline Aquati  1:49.90                   
 78 Jones, Jed Mich  15 Edina Swim Club-  1:49.94                   
 79 Kehoe, Colin T   16 Blackline Aquati  1:50.28                   
 80 Pales, Joshua E  15 Fort Collins Are  1:50.29                   
 81 Shimon, Karter   18 Des Moines Swimm  1:50.53                   
 82 Hoppe, Jack R    15 Barrington Swim-  1:50.73                   
 83 Heth, Isaac C    17 Iowa Flyers Swim  1:50.74                   
 84 Mitvalsky, Fran  15 Lane Four Aquati  1:50.81                   
 85 Teske, Mark J    17 Unattached-WI     1:51.00                   
 86 Adamski, Jacob   17 North Iowa Splas  1:51.04                   
 87 Carlson, Joshua  16 Lincoln Way Swim  1:51.21                   
 88 Burrell, Samuel  16 Barrington Swim-  1:51.62                   
 89 Wu, Niels H      15 Edina Swim Club-  1:52.76                   
 90 Korabelnikov, I  14 Elmbrook Swim Cl  1:53.06                   
 91 Sterns, Blake R  19 Una Long-CO       1:53.63                   
 92 Brady, Colin P   17 Lincoln Way Swim  1:53.96                   
 -- Hover, Hans D    17 Blackline Aquati     DFS                    
 -- Duncan, Jaden C  15 Chicago Wolfpack     DFS                    
 -- Trepanier, Andr  16 South Metro Stor     DFS                    
 -- Charles, Ian K   16 Oregon Community      NS                    
 
                  Men - Team Rankings - Through Event 8                  
 
  1. Terrapins Swim Team                63   2. Edina Swim Club                    58
  3. Fort Collins Area Swim Team        49   4. Chicago Wolfpack Aquatic Club      42
  5. Barrington Swim Club               29   6. Central Iowa Aquatics              27
  6. Lane Four Aquatics                 27   8. Des Moines Swimming Federation     26
  9. Black Hawk Area Swim Team          22  10. Swimchester Sailfish               16
 10. Fox Valley Wave Swim Team Inc      16  12. Waunakee Wave                      15
 12. Ames Cyclone Aquatics Club         15  14. Aberdeen Swim Club                 13
 14. Fond Du Lac Swim Club              13  14. Jacksonville Sharks                13
 17. Med-City Aquatics                  12  17. Blackline Aquatics                 12
 17. Iowa Flyers Swim Club              12  20. Dayton Raiders                     11
 21. Sioux Falls Swim Team               9  22. New Trier Swim Club                 7
 23. Dubuque Area Swimmin' Hurrican      6  24. South Metro Storm                   5
 24. Ripon Community Swim Club           5  26. Dunlap Dolphins Swim Team           3
 27. Badger Aquatics Club                1  27. Sea Devils                          1

 Event 9  Women 100 Yard Butterfly
=========================================================================
  Meet Record: M 53.55  3/8/2002  Mary Descenza, LFSC-IL
  Pool Record: P 52.25  2/17/2012 Mackenzie Powers, Penn St
                 53.99  USO US Open
                 54.19  JNAT Summer Jr. Nationals
                 57.89  FUTR Futures Champs
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Martin, Ruby F   17 Iowa Flyers Swim    53.59      52.99MUSO     20  
             24.64        52.99 (28.35)
  2 Alons, Kylee J   17 Fort Collins Are    53.46      53.18MUSO     17  
             24.58        53.18 (28.60)
  3 Gillilan, Colee  15 Fort Collins Are    53.70      53.28MUSO     16  
             24.81        53.28 (28.47)
  4 Drake, Kelsey D  18 Linn-Mar Swim Te    54.69      54.19 JNAT    15  
             25.40        54.19 (28.79)
  5 Martin, Scarlet  12 Iowa Flyers Swim    56.22      55.59 FUTR    14  
             26.11        55.59 (29.48)
  6 Theobald, Emma   16 Dunlap Dolphins-    54.95      55.72 FUTR    13  
             25.89        55.72 (29.83)
  7 Quass, Berit E   14 Riptide-IA          55.85      55.99 FUTR    12  
             26.32        55.99 (29.67)
  8 Peplowski, Noel  16 Waves Bloomingto    55.73      56.31 FUTR    11  
             26.20        56.31 (30.11)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Peterson, Anna   17 Chicago Wolfpack    56.49      55.39 FUTR     9  
             25.73        55.39 (29.66)
 10 Clarkowski, Sop  16 Edina Swim Club-    56.55      55.88 FUTR     7  
             26.27        55.88 (29.61)
 11 Schemmel, Sarah  17 Piranhas Swim Cl    56.89      56.33 FUTR     6  
             26.33        56.33 (30.00)
 12 Lezer, Emma J    16 Sea Devils-MN       56.55      56.42 FUTR     5  
             26.30        56.42 (30.12)
 13 Liu, Skyler H    18 Terrapins Swim T    56.91      56.49 FUTR     4  
             26.56        56.49 (29.93)
 14 Wenman, Anna N   15 Blackline Aquati    56.88      56.93 FUTR     3  
             26.64        56.93 (30.29)
 15 Baeth, Emily E   16 Central Iowa Aqu    57.15      57.75 FUTR     2  
             26.73        57.75 (31.02)
 16 Jia, Yvonne H    13 Edina Swim Club-    56.97      57.96          1  
             26.84        57.96 (31.12)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Rinderknecht, K  16 Central Iowa Aqu    57.29      56.73 FUTR   
             26.35        56.73 (30.38)
 18 Larson, Jessica  16 Terrapins Swim T    57.32      56.85 FUTR   
             26.52        56.85 (30.33)
 19 Seddon, Jamie A  17 Arizona Aquatic-    57.37      57.13 FUTR   
             26.77        57.13 (30.36)
 20 Baker, Caraline  14 Fort Collins Are    57.33      57.18 FUTR   
             26.80        57.18 (30.38)
 21 Winnett, Lexie   17 Central Iowa Aqu    57.19      57.31 FUTR   
             26.69        57.31 (30.62)
 22 O'Neil, Mary G   14 South Metro Stor    57.53      57.57 FUTR   
             26.70        57.57 (30.87)
 23 Barrier, Emily   17 Team Vortex-CO      57.20      57.73 FUTR   
             26.49        57.73 (31.24)
 24 Smith, Emily J   17 Dunlap Dolphins-    57.45      58.23        
             27.25        58.23 (30.98)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Hogg, Molly M    18 Aberdeen Swim Cl    57.86      57.28 FUTR   
             26.26        57.28 (31.02)
 26 Hathaway, Ryenn  17 South Metro Stor    57.98      57.46 FUTR   
             26.61        57.46 (30.85)
 27 Smith, Abigail   15 Highland Park Aq    57.74      57.64 FUTR   
             26.98        57.64 (30.66)
 28 Snyder, Gracyn   18 Ames Cyclone Aqu    58.12      57.74 FUTR   
             26.76        57.74 (30.98)
 29 Francis, Kiah A  18 Wausau Tide Swim    58.21      58.40        
             27.44        58.40 (30.96)
 30 Brandenburg, Ka  14 Etown Dolphins-K    58.06      59.31        
             27.58        59.31 (31.73)
 31 Staver, Ali J    17 Piranhas Swim Cl    58.11      59.46        
             27.23        59.46 (32.23)
 32 Veliz, Isabel R  16 Chicago Wolfpack    58.00    1:00.85        
             27.65      1:00.85 (33.20)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 33 Tatro, Jordan C  16 Wausau Tide Swim    58.22                   
 34 Hunter, Madison  17 Fort Collins Are    58.23                   
 35 Chen, Juliana M  16 Dayton Raiders-O    58.35                   
 36 Shaner, Reilly   16 Riptide-IA          58.39                   
 36 Brackett, Molli  15 Fox Valley Wave-    58.39                   
 38 Berdelman, Emma  15 Edina Swim Club-    58.43                   
 39 Culp, Lillian M  15 Bloomington Norm    58.46                   
 40 Buyers, Haylee   15 Fort Collins Are    58.48                   
 41 Ottavianelli, A  14 Iowa Flyers Swim    58.57                   
 42 Wong, Emily C    17 Cats Aquatic Tea    58.67                   
 43 Bina, Rebekah N  14 Central Iowa Aqu    58.74                   
 44 Pish, Melissa N  17 Waves Bloomingto    58.83                   
 45 Eckstein, Alyss  15 Sea Devils-MN       59.01                   
 46 Wong, Megan N    17 Cats Aquatic Tea    59.06                   
 46 Miller, Sophia   17 Peoria Area Wate    59.06                   
 48 Kocon, Kelsey A  15 Sea Devils-MN       59.07                   
 49 Thull, Liz J     16 South Metro Stor    59.14                   
 50 Rud, Caitlyn E   16 Team Foxjet-MN      59.16                   
 51 Amerman, Ashton  16 Peoria Area Wate    59.21                   
 52 Clarkowski, Nor  15 Edina Swim Club-    59.28                   
 53 Schieffer, Laur  16 Des Moines Swimm    59.46                   
 54 Kelzer, Elizabe  16 Sea Devils-MN       59.48                   
 55 Vanderhoef, Kat  18 Waunakee Wave-WI    59.55                   
 56 Joerger, Jenna   15 Blackline Aquati    59.58                   
 57 Skogg, Annika E  17 Team Foxjet-MN      59.59                   
 58 Sepic, Natalie   16 Lake Country Swi    59.62                   
 59 Pfeiffer, Anna   15 Dubuque Area Swi    59.65                   
 60 Park, Taylor M   16 Terrapins Swim T    59.66                   
 61 Cabush, Abigail  16 Lake Country Swi    59.67                   
 62 Felsheim, Baile  14 Badger Aquatics-    59.69                   
 63 Green, Riley E   15 Fort Collins Are    59.79                   
 64 McCartney, Jose  15 Badger Aquatics-    59.90                   
 65 Krogman, Alexis  17 Sheridan Swim Te    59.93                   
 66 Tock, Kirby R    15 Baraboo Area Mak    59.96                   
 67 Trimm, Sidney L  17 Fort Collins Are    59.97                   
 68 Lenertz, Jennif  15 Blackline Aquati    59.98                   
 69 Melendy, Riley   16 Howard Suamico S  1:00.00                   
 70 Herrmann, Vanes  16 AquaStorm-ND      1:00.07                   
 71 Defever, Ella K  14 Badger Aquatics-  1:00.14                   
 72 Chatman, Olivia  17 Altitude Perform  1:00.19                   
 73 Doruska, Erin E  15 Central Iowa Aqu  1:00.28                   
 74 Garcia, Fern L   15 Dfac Swimming-WI  1:00.29                   
 75 Knutson, Maya L  18 Piranhas Swim Cl  1:00.33                   
 76 Tiltmann, Reega  15 Elmbrook Swim Cl  1:00.38                   
 77 McCarty, Anna L  17 Dayton Raiders-O  1:00.39                   
 78 Graves, Emma K   17 Barrington Swim-  1:00.41                   
 79 Bingenheimer, M  15 Elmbrook Swim Cl  1:00.51                   
 80 DeJong, Madison  16 Med-City Aquatic  1:00.55                   
 81 Pryor, Kaitlin   15 Fort Collins Are  1:00.58                   
 82 Gram, Anika L    15 Blackline Aquati  1:00.63                   
 83 Valade, Taylor   15 Team Vortex-CO    1:00.67                   
 84 Rink, Macy I     16 Bloomington Norm  1:00.69                   
 85 Geske, Elizabet  13 Elmbrook Swim Cl  1:00.70                   
 86 Schmidt, Anna M  14 Aberdeen Swim Cl  1:00.73                   
 87 Hamilton, Annie  14 Edina Swim Club-  1:00.83                   
 88 Cox, Meredith J  18 Davenport Metro-  1:00.84                   
 89 Baxley, Amelia   16 Piranhas Swim Cl  1:00.86                   
 90 Koh, Claire G    17 Waves Bloomingto  1:00.89                   
 91 Kroening, Marga  14 Castle Rock Swim  1:00.92                   
 91 Gordillo, Remy   17 Terrapins Swim T  1:00.92                   
 93 Niebuhr, Elle M  14 Edina Swim Club-  1:00.94                   
 94 Loper, Lindsey   16 Des Moines Swimm  1:01.00                   
 95 Johnson, Faith   12 Menomonee Falls-  1:01.02                   
 96 Ellis, Anna C    17 Edina Swim Club-  1:01.04                   
 97 Francis, Malia   13 Wausau Tide Swim  1:01.06                   
 98 Schaetz, Grace   14 Elmbrook Swim Cl  1:01.08                   
 99 Malinowski, Lau  13 Tosa Aquatic Clu  1:01.09                   
 99 Housenga, Kaitl  18 Iowa Flyers Swim  1:01.09                   
101 Erickson, Ella   14 Edina Swim Club-  1:01.12                   
102 Rotert, Emily K  16 Sioux Falls Swim  1:01.13                   
103 Shinbori, Kater  15 Lane Four Aquati  1:01.14                   
104 Hippe, Danielle  19 Una Rock-CO       1:01.15                   
105 Conn, Kayla E    17 Mid Wisconsin Wa  1:01.26                   
106 Paar, Madeline   14 Menomonee Falls-  1:01.29                   
107 Dudden, Megan R  18 Northglenn Fusio  1:01.33                   
108 Pajunen, Taylor  17 Linn-Mar Swim Te  1:01.43                   
109 Van Hout, Adria  16 Unattached-WI     1:01.44                   
110 Hoven, Alexia K  12 Aberdeen Swim Cl  1:01.49                   
110 Patten, Alayna   15 Med-City Aquatic  1:01.49                   
112 Rahn, Bethany R  12 Wausau Tide Swim  1:01.59                   
113 Barker, Carissa  16 Blue Devil Swim-  1:01.62                   
114 Wall, Annalise   17 Lane Four Aquati  1:01.67                   
115 Wciorka, Amanda  16 Fond Du Lac Swim  1:01.68                   
116 Sweetman, Mary   14 Riptide-IA        1:01.75                   
117 Schmeiser, Abig  14 Badger Aquatics-  1:01.86                   
118 Wikner, Katheri  17 Black Hawk Area-  1:01.88                   
119 Elie, Elena R    16 Edina Swim Club-  1:02.06                   
120 Estrada, Lucia   15 Ozaukee Aquatics  1:02.09                   
121 Beay, Alison M   13 Menomonee Falls-  1:02.11                   
122 Pelzer, Corinne  15 Sioux Falls Swim  1:02.15                   
123 Norum, Rebecca   17 Fox Valley Wave-  1:02.20                   
124 Brown, Chloe J   15 New Trier Swim C  1:02.22                   
125 Waite, Isabel J  17 Watertown Area S  1:02.26                   
126 De Moya-Cotter,  14 J-Hawk Aquatic C  1:02.35                   
127 Rittenbach, Bri  16 AquaStorm-ND      1:02.38                   
128 Stok, Abigail G  16 Piranhas Swim Cl  1:02.60                   
129 Pennewell, Mika  14 Fort Atkinson Sw  1:02.62                   
130 Heagy, Ashley L  15 Waves Bloomingto  1:02.65                   
131 Koch, Rachel M   16 Menomonee Falls-  1:02.97                   
132 Rudeen, Riyah R  16 Wausau Tide Swim  1:03.05                   
133 Frazier, Tatum   12 Iowa Flyers Swim  1:03.55                   
134 Moulden, Mia C   14 Ames Cyclone Aqu  1:03.61                   
135 Engelhardt, Ale  15 Fort Collins Are  1:04.55                   
136 Palmer, Carly E  15 AquaStorm-ND      1:05.16                   
 -- Meier, Charlott  17 Terrapins Swim T     DFS                    
 -- Swanson, Karste  14 Edina Swim Club-     DFS                    
 
                 Women - Team Rankings - Through Event 9                 
 
  1. Fort Collins Area Swim Team       230   2. Waves Bloomington/Normal Y S.T     78
  3. Edina Swim Club                    62   4. Iowa Flyers Swim Club              37
  4. Central Iowa Aquatics              37   6. Ames Cyclone Aquatics Club         33
  7. Red River Valley                   31   8. Barrington Swim Club               30
  9. Dunlap Dolphins Swim Team          25  10. AquaStorm                          23
 11. Linn-Mar Swim Team                 22  12. Dowling Catholic Riptide           21
 13. Chicago Wolfpack Aquatic Club      20  14. Sea Devils                         18
 15. Team Vortex                        14  16. Peoria Area Water Wizards          12
 17. Piranhas Swim Club                 10  18. Arizona Aquatic Club                9
 18. Aberdeen Swim Club                  9  20. Terrapins Swim Team                 8
 20. Bloomington Normal Swim Club        8  22. Black Hills Gold Swimming           7
 22. Lane Four Aquatics                  7  24. Lake Country Swim Team              5
 25. Blackline Aquatics                  4  26. Wausau Tide Swim Club               3
 27. Dubuque Area Swimmin' Hurrican      2  28. Altitude Performance Swim Team      1

 Event 10  Men 100 Yard Butterfly
=========================================================================
  Meet Record: M 47.12  3/13/2015 Carl R Weigley, Clovis Swim Club
  Pool Record: P 44.51  3/27/2015 Joseph Schooling, Texas-ST
                 48.59  USO US Open
                 49.19  JNAT Summer Jr. Nationals
                 51.59  FUTR Futures Champs
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Sancov, Alexei   17 Terrapins Swim T    49.43      48.31 USO     20  
             22.99        48.31 (25.32)
  2 Kovac, William   16 Fort Collins Are    50.14      48.68 JNAT    17  
             22.66        48.68 (26.02)
  3 Withers, Joshua  17 Edina Swim Club-    49.23      49.05 JNAT    16  
             23.26        49.05 (25.79)
  4 Tenney, Michael  18 Unattached-IA       50.17      49.11 JNAT    15  
             23.42        49.11 (25.69)
  5 Gillilan, Loren  18 Fort Collins Are    49.77      49.36 FUTR    14  
             22.81        49.36 (26.55)
  6 Kohrell, Garner  19 Unattached-MN       49.64      49.38 FUTR    13  
             23.17        49.38 (26.21)
  7 Trepanier, Andr  16 South Metro Stor    50.10      49.60 FUTR    12  
             23.40        49.60 (26.20)
  8 Dumford, Samuel  18 Unattached-IA       50.30      50.00 FUTR    11  
             22.95        50.00 (27.05)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Baginski, Nicho  17 Cats Aquatic Tea    50.67      49.64 FUTR     9  
             22.95        49.64 (26.69)
 10 Brenner, Trever  16 Sioux Falls Swim    50.76      50.08 FUTR     7  
             23.32        50.08 (26.76)
 11 Wowk, Alex P     16 Waunakee Wave-WI    50.95      50.58 FUTR     6  
             23.48        50.58 (27.10)
 12 Rodriguez, Andr  16 Terrapins Swim T    51.07      50.69 FUTR     5  
             23.56        50.69 (27.13)
 13 Larson, JohnTho  18 Edina Swim Club-    50.53      50.79 FUTR     4  
             24.47        50.79 (26.32)
 14 Babb, Caleb N    15 Jacksonville Sha    51.05      50.84 FUTR     3  
             23.45        50.84 (27.39)
 15 Larson, Nolan H  18 Des Moines Swimm    51.05      51.03 FUTR     2  
             23.60        51.03 (27.43)
 16 Peng, Matt Y     17 Linn-Mar Swim Te    51.03      51.21 FUTR     1  
             23.86        51.21 (27.35)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Szabados, Bence  15 Chicago Wolfpack    51.35      50.35 FUTR   
             23.59        50.35 (26.76)
 18 Rodriguez, Andr  16 Ripon Community-    51.71      50.86 FUTR   
             23.85        50.86 (27.01)
 19 Boley, William   16 Dunlap Dolphins-    51.43      51.26 FUTR   
             23.76        51.26 (27.50)
 20 Holter, Jack R   18 Fort Collins Are    51.84      51.65        
             24.20        51.65 (27.45)
 21 Matlock, Daniel  16 Dunlap Dolphins-    51.57      51.86        
             24.69        51.86 (27.17)
 22 O'Leary, Colin   18 Barrington Swim-    51.68      51.88        
             24.27        51.88 (27.61)
 23 Stone, Nathanie  18 Hopkins Hurrican    51.74      52.05        
             24.29        52.05 (27.76)
 24 Hover, Hans D    17 Blackline Aquati    51.89      52.07        
             24.62        52.07 (27.45)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Tullemans, Nich  16 Edina Swim Club-    52.41      51.31 FUTR   
             23.74        51.31 (27.57)
 26 Willner, Maxwel  16 Jacksonville Sha    52.03      52.05        
             23.99        52.05 (28.06)
 27 Pekarek, Samuel  18 Blackline Aquati    52.41      52.16        
             24.70        52.16 (27.46)
 28 Stangeland, Dil  17 West Fargo Swim-    52.40      52.25        
             24.37        52.25 (27.88)
 29 Torborg, Brady   17 South Metro Stor    52.22      52.27        
             24.70        52.27 (27.57)
 30 Lichinsky, Greg  16 Des Moines Swimm    52.42      52.36        
             24.51        52.36 (27.85)
 31 Gray, Andrew A   15 Edina Swim Club-    52.06      52.41        
             25.18        52.41 (27.23)
 32 Mahrous, Michae  16 Ames Cyclone Aqu    52.38      52.64        
             24.58        52.64 (28.06)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 24 Jacobson, Danie  22 Unattached-SD       51.86                   
 29 Webb, Isaak E    18 Unattached-IA       52.33                   
 31 Breen, John M    17 Des Moines Swimm    52.40                   
 36 Caplis, Matthew  18 Waves Bloomingto    52.42                   
 37 Thoss, Carter    16 Palos-Orland Swi    52.49                   
 37 Werner, Peyton   16 Lane Four Aquati    52.49                   
 39 Schoenauer, Cad  18 Eastern Iowa Swi    52.55                   
 40 Turner, Brandon  17 Swimchester Sail    52.62                   
 41 Lillibridge, Da  17 Ames Cyclone Aqu    52.77                   
 42 Eichenseer Buxt  17 Central Iowa Aqu    52.79                   
 43 Muntifering, Jo  18 Sea Devils-MN       52.89                   
 44 Fairman, Aiden   15 Edina Swim Club-    52.90                   
 45 Lezer, Maxwell   17 Sea Devils-MN       52.91                   
 46 Martinez, Gabri  17 Team Vortex-CO      53.03                   
 46 Shyrock, Isaac   16 Rocky Mountain R    53.03                   
 46 Alkaff, Shamzi   17 Fort Collins Are    53.03                   
 49 Lounsbery, Cain  17 Brookings Swim C    53.10                   
 50 Pettit, Jakob D  17 Rock Island Coun    53.18                   
 51 Pham, Austin T   17 Team Foxjet-MN      53.19                   
 52 Phillips, Travi  14 Wausau Tide Swim    53.24                   
 53 Clayton, Robert  17 Rocky Mountain R    53.32                   
 54 Erickson, Chris  15 Aberdeen Swim Cl    53.40                   
 55 Duncan, Nate S   21 Northern Lights-    53.46                   
 56 Duffy, Quynlan   17 Ripon Community-    53.50                   
 56 Dulay, Michael   14 Terrapins Swim T    53.50                   
 58 Geraghty, Matth  17 Fort Collins Are    53.53                   
 59 Hedeen, Christi  16 Fond Du Lac Swim    53.55                   
 60 Horton, Colby S  16 Team Vortex-CO      53.69                   
 60 Thomas, Adonis   16 Terrapins Swim T    53.69                   
 62 Duncan, Jaden C  15 Chicago Wolfpack    53.72                   
 63 Rottinghaus, An  17 Central Iowa Aqu    53.76                   
 64 Gehling, Nichol  17 Black Hawk Area-    53.90                   
 65 Glover, Cole J   16 Fort Collins Are    53.95                   
 66 Batko, Ethan B   15 Cats Aquatic Tea    54.03                   
 66 Hajek, Izaak S   15 Iowa Flyers Swim    54.03                   
 68 Bierschbach, Wi  18 Watertown Area S    54.05                   
 69 Miller, Jack R   16 Team Vortex-CO      54.11                   
 70 Land, Seth D     17 Davenport Metro-    54.18                   
 71 Vanderzee, Mark  17 Brookings Swim C    54.20                   
 72 Artz, Samuel J   18 AquaStorm-ND        54.22                   
 73 Hunter, Malcolm  17 AquaStorm-ND        54.26                   
 74 Smith, Ben A     30 Jamestown Jaws S    54.28                   
 75 Francis, Nolan   15 Wausau Tide Swim    54.34                   
 76 Vizental, Antho  15 Terrapins Swim T    54.38                   
 77 Keefe, Brett T   17 The Stateline Aq    54.50                   
 78 Falkenhagen, Jo  17 New Richmond Are    54.52                   
 79 Renze, Matthew   16 Riptide-IA          54.56                   
 80 Westercamp, And  17 Des Moines Swimm    54.69                   
 81 Yoon, Calvin J   16 Cats Aquatic Tea    54.82                   
 82 Mitkusevitch, J  18 McGuire Aquatics    54.89                   
 83 Hammel, Dalton   16 Dubuque Area Swi    54.98                   
 83 Goss, Charles W  17 Sullivan Blue Do    54.98                   
 85 Keller, Jacob A  16 Des Moines Swimm    54.99                   
 86 Thompson, Jacob  16 Castle Rock Swim    55.01                   
 87 Ottavianelli, A  16 Iowa Flyers Swim    55.46                   
 88 Kaster, Jaxon D  15 Central Iowa Aqu    55.49                   
 89 Bork, Samuel R   13 Mid Wisconsin Wa    55.56                   
 90 Kehoe, Michael   17 Blackline Aquati    55.61                   
 91 Worlund, Lars C  16 Fort Collins Are    55.92                   
 92 Kehoe, Colin T   16 Blackline Aquati    55.96                   
 93 Hayon, William   12 Mid Wisconsin Wa    55.99                   
 94 Tuschl, Jason M  16 Waunakee Wave-WI    56.06                   
 95 Brossart, Franc  16 Dayton Raiders-O    56.34                   
 96 Katai, Pierce C  15 Dayton Raiders-O    56.35                   
 97 Kolker, Zachary  16 Eastern Iowa Swi    56.58                   
 98 Reinhardt, Thom  16 Mandan Marlins S    56.70                   
 99 Coffey, Cameron  14 Swimchester Sail    56.95                   
100 Anderson, Mason  15 Greater Rapid Ci    57.13                   
 -- Charles, Ian K   16 Oregon Community      DQ                    
 -- Ayangoke, Imman  15 New Trier Swim C      DQ                    
 -- Morris, Austin   16 Lane Four Aquati     DFS                    
 -- Gavars, Mitchel  17 Barrington Swim-     DFS                    
 -- Vorobev, Andrew  16 Highland Park Aq     DFS                    
 -- Srivastava, Phi  17 New Trier Swim C      NS                    
 
                 Men - Team Rankings - Through Event 10                  
 
  1. Terrapins Swim Team                88   2. Fort Collins Area Swim Team        80
  3. Edina Swim Club                    78   4. Chicago Wolfpack Aquatic Club      42
  5. Barrington Swim Club               29   6. Des Moines Swimming Federation     28
  7. Central Iowa Aquatics              27   7. Lane Four Aquatics                 27
  9. Black Hawk Area Swim Team          22  10. Waunakee Wave                      21
 11. South Metro Storm                  17  12. Fox Valley Wave Swim Team Inc      16
 12. Jacksonville Sharks                16  12. Swimchester Sailfish               16
 12. Sioux Falls Swim Team              16  16. Ames Cyclone Aquatics Club         15
 17. Aberdeen Swim Club                 13  17. Fond Du Lac Swim Club              13
 19. Iowa Flyers Swim Club              12  19. Blackline Aquatics                 12
 19. Med-City Aquatics                  12  22. Dayton Raiders                     11
 23. Cats Aquatic Team                   9  24. New Trier Swim Club                 7
 25. Dubuque Area Swimmin' Hurrican      6  26. Ripon Community Swim Club           5
 27. Dunlap Dolphins Swim Team           3  28. Badger Aquatics Club                1
 28. Linn-Mar Swim Team                  1  28. Sea Devils                          1

 Event 11  Women 200 Yard IM
=========================================================================
  Meet Record: M 1:58.32  3/11/2010 Dagny Knutson, ASK-ND
  Pool Record: P 1:55.18  12/6/2013 Emma C Reaney, Notre Dame
                 2:00.39  USO US Open
                 2:00.99  JNAT Summer Jr. Nationals
                 2:08.29  FUTR Futures Champs
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Bartel, Zoe E    16 Fort Collins Are  1:59.62    1:58.54 USO     20  
             26.30        56.64 (30.34)
        1:30.12 (33.48)     1:58.54 (28.42)
  2 Gillilan, Colee  15 Fort Collins Are  2:00.14    1:59.63 USO     17  
             25.90        56.89 (30.99)
        1:31.40 (34.51)     1:59.63 (28.23)
  3 Martin, Ruby F   17 Iowa Flyers Swim  2:01.86    2:00.08 USO     16  
             25.60        54.88 (29.28)
        1:32.01 (37.13)     2:00.08 (28.07)
  4 Kovac, Bailey J  18 Fort Collins Are  2:01.36    2:01.30 FUTR    15  
             26.92        56.33 (29.41)
        1:31.39 (35.06)     2:01.30 (29.91)
  5 Peplowski, Noel  16 Waves Bloomingto  2:01.53    2:02.93 FUTR    14  
             26.30        58.99 (32.69)
        1:33.94 (34.95)     2:02.93 (28.99)
  6 Sorenson, Sophi  16 Ames Cyclone Aqu  2:03.04    2:04.18 FUTR    13  
             26.61        56.86 (30.25)
        1:35.18 (38.32)     2:04.18 (29.00)
  7 Jones, Raime S   16 Edina Swim Club-  2:03.82    2:04.40 FUTR    12  
             26.23        57.55 (31.32)
        1:35.68 (38.13)     2:04.40 (28.72)
  8 Theobald, Emma   16 Dunlap Dolphins-  2:01.75    2:06.06 FUTR    11  
             26.40        57.23 (30.83)
        1:36.02 (38.79)     2:06.06 (30.04)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Davey, Gillian   15 Central Iowa Aqu  2:04.71    2:03.39 FUTR     9  
             28.00        59.37 (31.37)
        1:33.18 (33.81)     2:03.39 (30.21)
 10 McCarthy, Kelli  17 Edina Swim Club-  2:05.62    2:05.47 FUTR     7  
             28.02      1:00.40 (32.38)
        1:36.93 (36.53)     2:05.47 (28.54)
 11 Johnston, Olivi  19 Unattached-MN     2:05.93    2:05.62 FUTR     6  
             27.47      1:00.57 (33.10)
        1:35.89 (35.32)     2:05.62 (29.73)
 12 Stewart, Bayley  17 Fort Collins Are  2:05.31    2:05.65 FUTR     5  
             27.43        57.60 (30.17)
        1:36.43 (38.83)     2:05.65 (29.22)
 13 Liu, Skyler H    18 Terrapins Swim T  2:06.71    2:05.95 FUTR     4  
             27.06        59.25 (32.19)
        1:36.38 (37.13)     2:05.95 (29.57)
 14 Jia, Yvonne H    13 Edina Swim Club-  2:05.61    2:06.18 FUTR     3  
             28.05      1:01.08 (33.03)
        1:37.51 (36.43)     2:06.18 (28.67)
 15 Baker, Caraline  14 Fort Collins Are  2:06.10    2:06.46 FUTR     2  
             27.62      1:01.67 (34.05)
        1:37.03 (35.36)     2:06.46 (29.43)
 16 Reimer, Audrey   17 Fort Collins Are  2:06.40    2:07.21 FUTR     1  
             27.05        57.89 (30.84)
        1:37.24 (39.35)     2:07.21 (29.97)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Ottavianelli, A  14 Iowa Flyers Swim  2:07.68    2:07.10 FUTR   
             27.12      1:00.39 (33.27)
        1:37.00 (36.61)     2:07.10 (30.10)
 17 Horner, Lexi R   18 Central Iowa Aqu  2:08.22    2:07.10 FUTR   
             27.02        58.96 (31.94)
        1:35.69 (36.73)     2:07.10 (31.41)
 19 Barrier, Emily   17 Team Vortex-CO    2:08.15    2:07.15 FUTR   
             27.87      1:00.08 (32.21)
        1:38.04 (37.96)     2:07.15 (29.11)
 20 Emary, Magdalen  17 Barrington Swim-  2:07.66    2:07.29 FUTR   
             27.82        59.51 (31.69)
        1:38.20 (38.69)     2:07.29 (29.09)
 21 Kovac, Cameron   16 Fort Collins Are  2:07.16    2:07.45 FUTR   
             27.74        59.87 (32.13)
        1:38.09 (38.22)     2:07.45 (29.36)
 22 Francis, Kiah A  18 Wausau Tide Swim  2:08.06    2:07.62 FUTR   
             27.97      1:00.30 (32.33)
        1:37.99 (37.69)     2:07.62 (29.63)
 23 Niemann, Andrea  16 Fort Collins Are  2:07.88    2:07.82 FUTR   
             28.19      1:00.20 (32.01)
        1:38.07 (37.87)     2:07.82 (29.75)
 24 Buyers, Haylee   15 Fort Collins Are  2:08.27    2:09.87        
             27.96        59.49 (31.53)
        1:39.07 (39.58)     2:09.87 (30.80)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Lezer, Emma J    16 Sea Devils-MN     2:08.42    2:04.88 FUTR   
             27.21        59.03 (31.82)
        1:34.05 (35.02)     2:04.88 (30.83)
 26 Herrmann, Vanes  16 AquaStorm-ND      2:09.31    2:07.79 FUTR   
             28.12      1:00.64 (32.52)
        1:37.06 (36.42)     2:07.79 (30.73)
 27 Seddon, Jamie A  17 Arizona Aquatic-  2:09.51    2:08.00 FUTR   
             27.55      1:01.03 (33.48)
        1:38.92 (37.89)     2:08.00 (29.08)
 28 Winnett, Lexie   17 Central Iowa Aqu  2:08.71    2:08.68        
             27.75      1:00.21 (32.46)
        1:38.27 (38.06)     2:08.68 (30.41)
 29 Culp, Lillian M  15 Bloomington Norm  2:09.45    2:10.13        
             28.09      1:01.12 (33.03)
        1:39.18 (38.06)     2:10.13 (30.95)
 30 Amerman, Ashton  16 Peoria Area Wate  2:09.81    2:10.40        
             28.13      1:01.54 (33.41)
        1:40.49 (38.95)     2:10.40 (29.91)
 31 Smith, Emily J   17 Dunlap Dolphins-  2:09.81    2:20.20        
             29.77      1:05.62 (35.85)
        1:46.35 (40.73)     2:20.20 (33.85)
 -- Hostetler, Kend  16 Central Iowa Aqu  2:08.88         DQ        
      Other - Misc
             28.13      1:00.87 (32.74)
        1:38.87 (38.00)          DQ (30.42)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 26 Meier, Charlott  17 Terrapins Swim T  2:08.60                   
 34 Matlashewski, Z  16 Edina Swim Club-  2:09.96                   
 35 Schiml, Madison  15 Chicago Wolfpack  2:10.20                   
 36 Peterson, Anna   17 Chicago Wolfpack  2:10.32                   
 37 Blumenau, Helen  15 Lake Forest Swim  2:10.45                   
 38 Brandenburg, Ka  14 Etown Dolphins-K  2:10.55                   
 39 Murray, Claire   17 Iowa Flyers Swim  2:10.81                   
 40 Beine, Alexis M  16 Piranhas Swim Cl  2:10.94                   
 41 Koh, Claire G    17 Waves Bloomingto  2:11.01                   
 42 Ratzburg, Baile  12 J-Hawk Aquatic C  2:11.08                   
 43 Schade, Megan T  18 Lane Four Aquati  2:11.11                   
 44 Melendy, Riley   16 Howard Suamico S  2:11.13                   
 45 Smithbaker, Mer  14 Team Vortex-CO    2:11.15                   
 46 Horras, Jazlyn   17 Ames Cyclone Aqu  2:11.20                   
 47 Henkaline, Addi  16 Lake Country Swi  2:11.22                   
 48 Beagle, Taylor   18 Black Hills Gold  2:11.37                   
 49 Culver, Clare H  15 Riptide-IA        2:11.45                   
 50 Augustain, Sere  18 Arizona Aquatic-  2:11.57                   
 51 Lee, Alexis A    15 Edina Swim Club-  2:11.68                   
 51 Teng, Maggie     15 Elmbrook Swim Cl  2:11.68                   
 53 Staver, Olivia   15 Piranhas Swim Cl  2:11.86                   
 54 Snyder, Gracyn   18 Ames Cyclone Aqu  2:11.87                   
 55 Clark, Olivia K  17 Black Hawk Area-  2:11.98                   
 56 Erlandson, Maha  14 Fort Collins Are  2:12.05                   
 57 Mulligan, Kathl  17 Dayton Raiders-O  2:12.11                   
 58 Wenman, Anna N   15 Blackline Aquati  2:12.16                   
 59 Pryor, Kaitlin   15 Fort Collins Are  2:12.19                   
 60 Matlashewski, R  15 Edina Swim Club-  2:12.26                   
 61 Eckstein, Alyss  15 Sea Devils-MN     2:12.28                   
 62 Knutson, Maya L  18 Piranhas Swim Cl  2:12.35                   
 63 Hughes, Jennife  17 Eastern Iowa Swi  2:12.38                   
 64 Buyers, Amelia   14 Fort Collins Are  2:12.46                   
 65 Ellis, Anna C    17 Edina Swim Club-  2:12.50                   
 66 Bolling, Megan   15 Homewood Flossmo  2:12.56                   
 67 Houlette, Rache  17 Des Moines Swimm  2:12.66                   
 68 Kitzman, Cather  16 Barrington Swim-  2:12.68                   
 69 Svendsen, Hanna  16 Longmont Swim Cl  2:12.80                   
 70 Staver, Ali J    17 Piranhas Swim Cl  2:12.95                   
 71 Hart, Natalie E  16 Arizona Aquatic-  2:13.00                   
 72 Rink, Macy I     16 Bloomington Norm  2:13.14                   
 73 Baldwin, Tilly   16 Swimchester Sail  2:13.15                   
 74 Hughes, Jillian  16 Eastern Iowa Swi  2:13.20                   
 75 Rundell, Madiso  16 Edina Swim Club-  2:13.28                   
 76 Rosser, Morgan   18 Ames Cyclone Aqu  2:13.30                   
 77 Smith, Abigail   15 Highland Park Aq  2:13.31                   
 78 Wong, Megan N    17 Cats Aquatic Tea  2:13.51                   
 78 Scheff, Jayci M  16 Ozaukee Aquatics  2:13.51                   
 78 Berdelman, Emma  15 Edina Swim Club-  2:13.51                   
 81 Tatro, Jordan C  16 Wausau Tide Swim  2:13.54                   
 82 Keebler, Emily   16 Badger Aquatics-  2:13.63                   
 82 Stoffregen, Bri  17 McGuire Aquatics  2:13.63                   
 84 Will, Summer S   15 Bloomington Norm  2:13.68                   
 85 Stewart, Sara C  15 Badger Aquatics-  2:13.73                   
 86 Nelson, Michael  16 Dfac Swimming-WI  2:13.75                   
 87 Kocon, Kelsey A  15 Sea Devils-MN     2:13.76                   
 88 Seymour, Emma S  17 Edina Swim Club-  2:13.82                   
 89 Schieffer, Laur  16 Des Moines Swimm  2:13.83                   
 90 Green, Riley E   15 Fort Collins Are  2:13.90                   
 91 Washenberger, C  18 Sioux Falls Swim  2:13.91                   
 92 McCarthy, Averi  17 Dayton Raiders-O  2:14.03                   
 93 Luner, Celia B   17 Waunakee Wave-WI  2:14.04                   
 94 Ohlensehlen, Sa  17 Lane Four Aquati  2:14.21                   
 95 Galvin, Ansley   14 Ames Cyclone Aqu  2:14.32                   
 96 Andrle, Angelay  14 Una Edi-MN        2:14.44                   
 97 Snyder, Grace E  18 Blackline Aquati  2:14.47                   
 98 Wozny, Rhiannon  15 Barrington Swim-  2:14.60                   
 99 Van Dyne, Ashle  16 South Metro Stor  2:14.69                   
 99 Hepper, Emma G   18 AquaStorm-ND      2:14.69                   
101 Crouse, Olivia   17 Central Iowa Aqu  2:14.76                   
102 Sepic, Natalie   16 Lake Country Swi  2:14.79                   
103 Scargill, Sarah  16 Menomonee Falls-  2:14.83                   
104 Chatman, Olivia  17 Altitude Perform  2:14.98                   
105 Tiltmann, Reese  12 Elmbrook Swim Cl  2:15.18                   
105 Putikova, Arina  17 Arizona Aquatic-  2:15.18                   
107 Dudden, Megan R  18 Northglenn Fusio  2:15.23                   
108 Erickson, Ella   14 Edina Swim Club-  2:15.36                   
109 Jones, Eason S   13 Edina Swim Club-  2:15.37                   
110 Wedewer, Claire  14 Dubuque Area Swi  2:15.40                   
111 Elie, Elena R    16 Edina Swim Club-  2:15.69                   
112 Hartman, Emily   16 Redbird Swim Clu  2:15.91                   
113 Pritchett, Mari  16 Barrington Swim-  2:15.99                   
114 Joerger, Jenna   15 Blackline Aquati  2:16.26                   
115 Murphy, Lilly M  15 Edina Swim Club-  2:16.47                   
116 Stemper, Sydney  13 Lake Country Swi  2:16.58                   
117 Dietrich, Leah   15 Ames Cyclone Aqu  2:16.81                   
118 Roemer, Samanth  14 Lane Four Aquati  2:16.93                   
119 Wesselmann, Gra  13 Ames Cyclone Aqu  2:17.06                   
120 Horras, Brinley  14 Ames Cyclone Aqu  2:17.63                   
121 Schulte, Megan   15 Watertown Area S  2:19.26                   
122 Graves, Emma K   17 Barrington Swim-  2:20.08                   
123 Palmer, Carly E  15 AquaStorm-ND      2:20.62                   
124 Sentel, Brynna   18 Sullivan Blue Do  2:21.11                   
125 Jacob, Erin P    15 Elmbrook Swim Cl  2:21.95                   
 -- Langlois, Sarah  17 Barrington Swim-      DQ                    
 -- Pelzer, Corinne  15 Sioux Falls Swim     DFS                    
 
                Women - Team Rankings - Through Event 11                 
 
  1. Fort Collins Area Swim Team       290   2. Waves Bloomington/Normal Y S.T     92
  3. Edina Swim Club                    84   4. Iowa Flyers Swim Club              53
  5. Ames Cyclone Aquatics Club         46   5. Central Iowa Aquatics              46
  7. Dunlap Dolphins Swim Team          36   8. Red River Valley                   31
  9. Barrington Swim Club               30  10. AquaStorm                          23
 11. Linn-Mar Swim Team                 22  12. Dowling Catholic Riptide           21
 13. Chicago Wolfpack Aquatic Club      20  14. Sea Devils                         18
 15. Team Vortex                        14  16. Peoria Area Water Wizards          12
 16. Terrapins Swim Team                12  18. Piranhas Swim Club                 10
 19. Arizona Aquatic Club                9  19. Aberdeen Swim Club                  9
 21. Bloomington Normal Swim Club        8  22. Black Hills Gold Swimming           7
 22. Lane Four Aquatics                  7  24. Lake Country Swim Team              5
 25. Blackline Aquatics                  4  26. Wausau Tide Swim Club               3
 27. Dubuque Area Swimmin' Hurrican      2  28. Altitude Performance Swim Team      1

 Event 12  Men 200 Yard IM
=========================================================================
  Meet Record: M 1:48.06  3/12/2004 James Wike, NTSC-IL
  Pool Record: P 1:39.38  3/26/2015 David Nolan, Stanford-PC
                 1:47.49  USO US Open
                 1:49.29  JNAT Summer Jr. Nationals
                 1:55.09  FUTR Futures Champs
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Kovac, William   16 Fort Collins Are  1:52.32    1:49.78 FUTR    20  
             23.79        51.40 (27.61)
        1:23.54 (32.14)     1:49.78 (26.24)
  2 Hoce, Kristophe  20 Unattached-IA     1:51.43    1:51.29 FUTR    17  
             24.26        52.59 (28.33)
        1:24.94 (32.35)     1:51.29 (26.35)
  3 Larson, Peter L  15 Edina Swim Club-  1:52.40    1:51.52 FUTR    16  
             24.85        51.71 (26.86)
        1:26.37 (34.66)     1:51.52 (25.15)
  4 Lakes, Trent T   16 Swimchester Sail  1:54.43    1:54.36 FUTR    15  
             24.91        53.10 (28.19)
        1:27.53 (34.43)     1:54.36 (26.83)
  5 Dragan, Alex S   18 Fort Collins Are  1:54.15    1:54.78 FUTR    14  
             25.45        55.41 (29.96)
        1:28.07 (32.66)     1:54.78 (26.71)
  6 Matlock, Daniel  16 Dunlap Dolphins-  1:53.96    1:54.87 FUTR    13  
             24.93        56.07 (31.14)
        1:28.94 (32.87)     1:54.87 (25.93)
  7 Frazier, Forres  15 Iowa Flyers Swim  1:53.58    1:55.41         12  
             24.97        54.21 (29.24)
        1:27.86 (33.65)     1:55.41 (27.55)
  8 Boehnlein, Maxw  18 Fox Valley Wave-  1:52.84    1:57.97         11  
             25.06        55.60 (30.54)
        1:29.24 (33.64)     1:57.97 (28.73)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Tenney, Michael  18 Unattached-IA     1:54.57    1:51.28 FUTR     9  
             23.92        51.36 (27.44)
        1:25.59 (34.23)     1:51.28 (25.69)
 10 Winnett, Justin  21 Unattached-IA     1:54.52    1:52.33 FUTR     7  
             24.53        54.52 (29.99)
        1:26.32 (31.80)     1:52.33 (26.01)
 11 Barsanti, Natha  18 Terrapins Swim T  1:55.05    1:54.03 FUTR     6  
             24.04        53.50 (29.46)
        1:27.78 (34.28)     1:54.03 (26.25)
 12 Rodriguez, Andr  16 Ripon Community-  1:55.01    1:54.13 FUTR     5  
             24.42        53.07 (28.65)
        1:27.04 (33.97)     1:54.13 (27.09)
 13 Lillibridge, Da  17 Ames Cyclone Aqu  1:55.61    1:54.73 FUTR     4  
             25.33        55.37 (30.04)
        1:27.43 (32.06)     1:54.73 (27.30)
 14 Brown, Gerald D  18 A.S.K. Swim-ND    1:55.24    1:55.04 FUTR     3  
             24.43        53.82 (29.39)
        1:27.89 (34.07)     1:55.04 (27.15)
 15 Caplis, Matthew  18 Waves Bloomingto  1:55.68    1:56.19          2  
             25.03        54.38 (29.35)
        1:28.64 (34.26)     1:56.19 (27.55)
 16 Neils, Connor K  17 Des Moines Swimm  1:56.19    1:57.06          1  
             25.78        54.94 (29.16)
        1:29.92 (34.98)     1:57.06 (27.14)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Pales, Joshua E  15 Fort Collins Are  1:56.78    1:55.19        
             24.41        54.10 (29.69)
        1:27.92 (33.82)     1:55.19 (27.27)
 18 Ng, Daniel K     16 Cats Aquatic Tea  1:56.39    1:55.72        
             25.23        54.37 (29.14)
        1:28.92 (34.55)     1:55.72 (26.80)
 19 Kruse, Sawyer L  16 Fort Collins Are  1:57.57    1:56.29        
             24.53        52.96 (28.43)
        1:28.35 (35.39)     1:56.29 (27.94)
 20 Boley, William   16 Dunlap Dolphins-  1:57.13    1:56.64        
             24.47        53.92 (29.45)
        1:29.50 (35.58)     1:56.64 (27.14)
 21 Moffatt, Dylan   14 Black Hawk Area-  1:56.93    1:57.09        
             25.31        55.12 (29.81)
        1:30.37 (35.25)     1:57.09 (26.72)
 22 Lezer, Maxwell   17 Sea Devils-MN     1:56.88    1:57.37        
             24.84        54.82 (29.98)
        1:30.32 (35.50)     1:57.37 (27.05)
 23 Bentley, James   16 Ames Cyclone Aqu  1:57.83    1:57.78        
             25.75        56.73 (30.98)
        1:30.65 (33.92)     1:57.78 (27.13)
 24 Larson, Nolan H  18 Des Moines Swimm  1:57.39    1:58.73        
             25.80        57.21 (31.41)
        1:32.84 (35.63)     1:58.73 (25.89)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Linder, Cameron  15 Central Iowa Aqu  1:58.54    1:56.73        
             26.56        55.28 (28.72)
        1:29.16 (33.88)     1:56.73 (27.57)
 26 Schade, Ryan J   18 Lane Four Aquati  1:58.41    1:56.84        
             25.47        56.10 (30.63)
        1:28.37 (32.27)     1:56.84 (28.47)
 27 Glover, Cole J   16 Fort Collins Are  1:59.22    1:57.40        
             24.52        53.31 (28.79)
        1:29.10 (35.79)     1:57.40 (28.30)
 28 Gao, Lucius Y    15 Fort Collins Are  1:58.51    1:57.85        
             25.56        53.87 (28.31)
        1:29.79 (35.92)     1:57.85 (28.06)
 29 Erickson, Chris  15 Aberdeen Swim Cl  1:58.38    1:58.09        
             25.39        56.04 (30.65)
        1:30.90 (34.86)     1:58.09 (27.19)
 30 Grebner, Dan J   17 Aberdeen Swim Cl  1:58.63    1:59.42        
             25.10        54.75 (29.65)
        1:30.18 (35.43)     1:59.42 (29.24)
 31 Kraft, Alexande  17 South Metro Stor  1:58.05    1:59.63        
             26.00        56.46 (30.46)
        1:32.33 (35.87)     1:59.63 (27.30)
 32 Schilz, Calvin   16 Pulaski Area Swi  1:58.56    1:59.93        
             24.90        54.79 (29.89)
        1:31.25 (36.46)     1:59.93 (28.68)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 23 Holter, Jack R   18 Fort Collins Are  1:57.51                   
 27 Pham, Austin T   17 Team Foxjet-MN    1:58.33                   
 35 Stewart, Jacob   18 Arizona Aquatic-  1:59.36                   
 36 Wowk, Alex P     16 Waunakee Wave-WI  1:59.41                   
 37 Baginski, Nicho  17 Cats Aquatic Tea  1:59.60                   
 38 Muntifering, Jo  18 Sea Devils-MN     1:59.92                   
 39 Nepomuceno, Jos  16 Bloomington Norm  1:59.93                   
 40 Dwyer, Sean J    15 South Metro Stor  1:59.99                   
 41 Wolner, Griffin  17 Winona Swim Club  2:00.04                   
 42 Vizental, Antho  15 Terrapins Swim T  2:00.15                   
 43 Biscan, Jacob H  15 Edina Swim Club-  2:00.28                   
 44 Petri, Elias J   15 Med-City Aquatic  2:00.30                   
 45 Vanderzee, Mark  17 Brookings Swim C  2:00.33                   
 46 Webb, Charles J  15 Edina Swim Club-  2:00.42                   
 47 Kondratenko, Ma  17 Fort Collins Are  2:00.55                   
 48 Nagle, William   14 Una Tera-PC       2:01.07                   
 49 Reinart, Samual  16 Black Hawk Area-  2:01.16                   
 50 Colin, William   16 Dubuque Area Swi  2:01.20                   
 51 Bergeson, Eric   17 AquaStorm-ND      2:01.24                   
 52 Stigman, Maxwel  17 Blackline Aquati  2:01.56                   
 53 Burns, William   17 Edina Swim Club-  2:01.66                   
 54 Keinroth, Mason  15 Des Moines Swimm  2:01.72                   
 55 Katai, Pierce C  15 Dayton Raiders-O  2:01.84                   
 55 Matthews, Peter  17 Ames Cyclone Aqu  2:01.84                   
 57 Fairman, Aiden   15 Edina Swim Club-  2:01.93                   
 58 Jones, Jed Mich  15 Edina Swim Club-  2:02.01                   
 59 Thomas, Adonis   16 Terrapins Swim T  2:02.09                   
 60 Mahrous, Michae  16 Ames Cyclone Aqu  2:02.29                   
 61 Francis, Nolan   15 Wausau Tide Swim  2:02.42                   
 61 Bierschbach, Wi  18 Watertown Area S  2:02.42                   
 63 Sorbe, Kyle J    16 Brookings Swim C  2:02.44                   
 64 Lounsbery, Cain  17 Brookings Swim C  2:02.50                   
 65 Lehmann, Riley   18 Cats Aquatic Tea  2:02.57                   
 66 Smith, Jacob A   17 Northern Lights-  2:02.65                   
 67 Schiml, Michael  17 Chicago Wolfpack  2:02.66                   
 68 Griffis, Lane K  17 Iowa Flyers Swim  2:02.85                   
 69 Torborg, Brady   17 South Metro Stor  2:02.86                   
 69 Yoon, Calvin J   16 Cats Aquatic Tea  2:02.86                   
 71 Lohr, Aidan T    14 Baraboo Area Mak  2:03.08                   
 72 Hoppe, Jack R    15 Barrington Swim-  2:03.12                   
 73 Land, Seth D     17 Davenport Metro-  2:03.40                   
 74 Salamzadeh, Dav  17 Hopkins Hurrican  2:03.90                   
 75 Culver, John W   14 Riptide-IA        2:04.01                   
 75 Pettit, Jakob D  17 Rock Island Coun  2:04.01                   
 77 Bach, Casey R    16 Life Time Swim I  2:04.04                   
 78 Johnson, Kade M  16 Central Iowa Aqu  2:04.06                   
 78 Davis, Cole J    18 Ames Cyclone Aqu  2:04.06                   
 80 Bergman, Reed R  18 Mandan Marlins S  2:04.07                   
 81 Rades, Griffin   18 Pulaski Area Swi  2:04.11                   
 82 Upham, Zachary   15 South Metro Stor  2:04.20                   
 83 Goss, Charles W  17 Sullivan Blue Do  2:04.24                   
 84 Leighninger, Ia  15 Dayton Raiders-O  2:04.36                   
 85 Korolev, Mikhai  17 Team Foxjet-MN    2:04.39                   
 85 Phillips, Travi  14 Wausau Tide Swim  2:04.39                   
 87 Bunn, Zachary J  18 Lane Four Aquati  2:05.49                   
 88 Dulay, Michael   14 Terrapins Swim T  2:06.09                   
 89 Bork, Samuel R   13 Mid Wisconsin Wa  2:06.30                   
 90 Corbin, Alexand  17 Team Foxjet-MN    2:06.85                   
 91 Hajek, Izaak S   15 Iowa Flyers Swim  2:07.09                   
 92 Brady, Colin P   17 Lincoln Way Swim  2:07.63                   
 93 Martens-Goldman  17 Hopkins Hurrican  2:07.96                   
 94 Tabourot, Brian  16 Blue Devil Swim-  2:11.24                   
 -- Hojnacki, Skyle  18 Arizona Aquatic-      DQ                    
 -- Aman, Caleb R    16 Lane Four Aquati     DFS                    
 -- Brenner, Trever  16 Sioux Falls Swim     DFS                    
 -- Vorobev, Andrew  16 Highland Park Aq     DFS                    
 -- Keenan, Eamonn   18 Chicago Wolfpack     DFS                    
 
                 Men - Team Rankings - Through Event 12                  
 
  1. Fort Collins Area Swim Team       114   2. Terrapins Swim Team                94
  2. Edina Swim Club                    94   4. Chicago Wolfpack Aquatic Club      42
  5. Swimchester Sailfish               31   6. Des Moines Swimming Federation     29
  6. Barrington Swim Club               29   8. Central Iowa Aquatics              27
  8. Fox Valley Wave Swim Team Inc      27   8. Lane Four Aquatics                 27
 11. Iowa Flyers Swim Club              24  12. Black Hawk Area Swim Team          22
 13. Waunakee Wave                      21  14. Ames Cyclone Aquatics Club         19
 15. South Metro Storm                  17  16. Jacksonville Sharks                16
 16. Sioux Falls Swim Team              16  16. Dunlap Dolphins Swim Team          16
 19. Aberdeen Swim Club                 13  19. Fond Du Lac Swim Club              13
 21. Med-City Aquatics                  12  21. Blackline Aquatics                 12
 23. Dayton Raiders                     11  24. Ripon Community Swim Club          10
 25. Cats Aquatic Team                   9  26. New Trier Swim Club                 7
 27. Dubuque Area Swimmin' Hurrican      6  28. A.S.K. Swim                         3
 29. Waves Bloomington/Normal Y S.T      2  30. Linn-Mar Swim Team                  1
 30. Badger Aquatics Club                1  30. Sea Devils                          1

 Event 13  Women 800 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
  Meet Record: M 7:25.48  3/7/2008  Bny-Il
                          M. Drake, L. Gendron, C. Hamilton, L. Eytalis
  Pool Record: P 7:00.82  2/15/2012 Indiana
                          B Strumbel, L Vrooman, J White, M Farrell
                 7:36.39  FUTR Futures Champs
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 Fort Collins Are-CO  'A'      7:21.98    7:28.31 FUTR    40  
     1) Alons, Kylee J 17             2) Kovac, Cameron J 16          
     3) Stewart, Bayley D 17          4) Bartel, Zoe E 16             
             25.75        53.98 (53.98)
      1:22.51 (1:22.51)   1:50.99 (1:50.99)
        2:10.13 (19.14)     2:45.95 (54.96)
      3:15.16 (1:24.17)   3:44.95 (1:53.96)
        4:10.81 (25.86)     4:39.35 (54.40)
      5:09.18 (1:24.23)   5:38.42 (1:53.47)
        6:02.83 (24.41)     6:30.42 (52.00)
      6:59.34 (1:20.92)   7:28.31 (1:49.89)
  2 Edina Swim Club-MN  'A'       8:00.96    7:31.36 FUTR    34  
     1) Jones, Raime S 16             2) r:NRT Jia, Yvonne 13         
     3) r:NRT McCarthy, Kelli 17      4) r:NRT Clarkowski, Sophie 16  
             25.95        53.98 (53.98)
      1:22.40 (1:22.40)   1:50.09 (1:50.09)
        2:16.19 (26.10)     2:45.09 (55.00)
      3:14.90 (1:24.81)   3:43.84 (1:53.75)
        4:10.29 (26.45)     4:38.56 (54.72)
      5:07.02 (1:23.18)   5:34.81 (1:50.97)
        6:00.90 (26.09)     6:30.32 (55.51)
      7:01.00 (1:26.19)   7:31.36 (1:56.55)
  3 Waves Bloomingto-IL  'A'      7:15.13    7:31.80 FUTR    32  
     1) Peplowski, Noelle C 16        2) Oostman, Julia E 16          
     3) Kennedy, Sidney H 17          4) Pish, Melissa N 17           
             25.99        54.29 (54.29)
      1:23.21 (1:23.21)   1:52.33 (1:52.33)
        2:18.60 (26.27)     2:47.71 (55.38)
      3:18.35 (1:26.02)   3:48.86 (1:56.53)
        4:15.29 (26.43)     4:44.61 (55.75)
      5:14.44 (1:25.58)   5:44.50 (1:55.64)
        6:09.09 (24.59)     6:36.36 (51.86)
      7:04.37 (1:19.87)   7:31.80 (1:47.30)
  4 Iowa Flyers Swim-IA  'A'      7:28.57    7:32.36 FUTR    30  
     1) Martin, Ruby F 17             2) Beadle, Taylor D 18          
     3) Murray, Claire C 17           4) Martin, Scarlet R 12         
             25.38        53.06 (53.06)
      1:21.50 (1:21.50)   1:49.94 (1:49.94)
        2:08.25 (18.31)     2:44.17 (54.23)
      3:13.89 (1:23.95)   3:43.70 (1:53.76)
        4:09.72 (26.02)     4:38.37 (54.67)
      5:08.50 (1:24.80)   5:38.67 (1:54.97)
        6:04.33 (25.66)     6:33.80 (55.13)
      7:03.59 (1:24.92)   7:32.36 (1:53.69)
  5 Fort Collins Are-CO  'B'      7:43.18    7:37.73         28  
     1) Baker, Caraline M 14          2) r:NRT Kovac, Bailey 18       
     3) r:NRT Gillilan, Coleen 15     4) r:NRT Reimer, Audrey 17      
             26.46        55.45 (55.45)
      1:25.09 (1:25.09)   1:55.00 (1:55.00)
        2:21.83 (26.83)     2:50.49 (55.49)
      3:19.97 (1:24.97)   3:49.61 (1:54.61)
        4:15.05 (25.44)     4:43.62 (54.01)
      5:13.10 (1:23.49)   5:43.05 (1:53.44)
        6:08.86 (25.81)     6:37.77 (54.72)
      7:07.55 (1:24.50)   7:37.73 (1:54.68)
  6 Central Iowa Aqu-IA  'A'      7:31.41    7:38.43         26  
     1) Rinderknecht, Kayla D 16      2) Thorson, Alexandra A 16      
     3) Davey, Gillian K 15           4) Baeth, Emily E 16            
             26.19        55.11 (55.11)
      1:25.49 (1:25.49)   1:56.25 (1:56.25)
        2:22.05 (25.80)     2:50.63 (54.38)
      3:20.03 (1:23.78)   3:49.47 (1:53.22)
        4:16.22 (26.75)     4:45.81 (56.34)
      5:15.89 (1:26.42)   5:45.52 (1:56.05)
        6:11.07 (25.55)     6:39.55 (54.03)
      7:09.02 (1:23.50)   7:38.43 (1:52.91)
  7 Ames Cyclone Aqu-IA  'A'      7:37.29    7:40.92         24  
     1) Sorenson, Sophia L 16         2) Winer, Molly E 16            
     3) Hartley, Taylor E 17          4) Rosser, Morgan E 18          
             25.46        53.48 (53.48)
      1:21.99 (1:21.99)   1:50.27 (1:50.27)
        2:16.81 (26.54)     2:46.17 (55.90)
      3:16.93 (1:26.66)   3:47.74 (1:57.47)
        4:14.09 (26.35)     4:42.80 (55.06)
      5:12.78 (1:25.04)   5:42.87 (1:55.13)
        6:09.30 (26.43)     6:39.28 (56.41)
      7:10.23 (1:27.36)   7:40.92 (1:58.05)
  8 Terrapins Swim T-PC  'A'      7:34.25    7:41.45         22  
     1) Park, Taylor M 16             2) Backlund, Stephanie A 17     
     3) Larson, Jessica E 16          4) Meier, Charlotte S 17        
             26.08        55.14 (55.14)
      1:25.89 (1:25.89)   1:57.80 (1:57.80)
        2:24.49 (26.69)     2:54.00 (56.20)
      3:24.49 (1:26.69)   3:54.34 (1:56.54)
        4:20.05 (25.71)     4:49.15 (54.81)
      5:19.00 (1:24.66)   5:47.84 (1:53.50)
        6:04.03 (16.19)     6:42.65 (54.81)
      7:12.50 (1:24.66)   7:41.45 (1:53.61)
  9 Barrington Swim-IL  'A'       7:36.45    7:44.39         18  
     1) Emary, Magdalena E 17         2) Wozny, Rhiannon M 15         
     3) Galovich, Rebecca J 15        4) O'Leary, Bridget C 15        
             26.66        55.37 (55.37)
      1:24.33 (1:24.33)   1:53.35 (1:53.35)
        2:19.95 (26.60)     2:49.72 (56.37)
      3:20.35 (1:27.00)   3:50.50 (1:57.15)
        4:17.89 (27.39)     4:47.56 (57.06)
      5:17.74 (1:27.24)   5:48.03 (1:57.53)
        6:14.23 (26.20)     6:43.43 (55.40)
      7:13.83 (1:25.80)   7:44.39 (1:56.36)
 10 Chicago Wolfpack-IL  'A'      7:42.52    7:44.56         14  
     1) Peterson, Anna G 17           2) r:NRT Keating, Jenna 15      
     3) r:NRT Veliz, Isabel 16        4) r:NRT Schiml, Madison 15     
             26.63        55.55 (55.55)
      1:25.30 (1:25.30)   1:54.61 (1:54.61)
        2:22.10 (27.49)     2:51.73 (57.12)
      3:21.86 (1:27.25)   3:52.48 (1:57.87)
        4:18.84 (26.36)     4:48.78 (56.30)
      5:19.94 (1:27.46)   5:50.04 (1:57.56)
        6:16.54 (26.50)     6:45.71 (55.67)
      7:15.26 (1:25.22)   7:44.56 (1:54.52)
 11 Arizona Aquatic-AZ  'A'       7:41.91    7:45.68         12  
     1) Seddon, Jamie A 17            2) Augustain, Serene R 18       
     3) Putikova, Irena 16            4) Seddon, Kathleen E 15        
             26.58        55.53 (55.53)
      1:25.33 (1:25.33)   1:55.01 (1:55.01)
        2:13.24 (18.23)     2:51.22 (56.21)
      3:21.66 (1:26.65)   3:51.85 (1:56.84)
        4:07.15 (15.30)     4:47.54 (55.69)
      5:18.11 (1:26.26)   5:47.97 (1:56.12)
        6:14.71 (26.74)     6:44.60 (56.63)
      7:15.33 (1:27.36)   7:45.68 (1:57.71)
 12 Blackline Aquati-MN  'A'      7:46.88    7:45.72         10  
     1) Wenman, Anna N 15             2) r:NRT Kishish, Sophie 16     
     3) r:NRT Lenertz, Jennifer 15    4) r:NRT Snyder, Grace 18       
             27.32        56.63 (56.63)
      1:26.66 (1:26.66)   1:56.15 (1:56.15)
        2:22.50 (26.35)     2:52.05 (55.90)
      3:22.12 (1:25.97)   3:52.27 (1:56.12)
        4:19.43 (27.16)     4:48.77 (56.50)
      5:18.79 (1:26.52)   5:48.45 (1:56.18)
        6:15.42 (26.97)     6:45.44 (56.99)
      7:15.69 (1:27.24)   7:45.72 (1:57.27)
 13 Edina Swim Club-MN  'B'       8:12.84    7:47.45          8  
     1) Clarkowski, Nora J 15         2) r:NRT Niebuhr, Elle 14       
     3) r:NRT O'Connor, Sarah 16      4) r:NRT Rundell, Madison 16    
             26.84        56.18 (56.18)
      1:26.44 (1:26.44)   1:56.82 (1:56.82)
        2:23.24 (26.42)     2:52.72 (55.90)
      3:23.32 (1:26.50)   3:53.32 (1:56.50)
        4:19.87 (26.55)     4:50.07 (56.75)
      5:21.22 (1:27.90)   5:51.53 (1:58.21)
        6:17.91 (26.38)     6:47.55 (56.02)
      7:17.89 (1:26.36)   7:47.45 (1:55.92)
 14 Riptide-IA  'A'               7:40.76    7:48.97          6  
     1) Susil, Meghan E 13            2) r:NRT Wigham, Jessica 12     
     3) r:NRT Quass, Berit 14         4) r:NRT Culver, Clare 15       
             27.98        57.70 (57.70)
      1:28.42 (1:28.42)   1:59.57 (1:59.57)
        2:26.41 (26.84)     2:56.34 (56.77)
      3:27.55 (1:27.98)   3:57.93 (1:58.36)
        4:24.03 (26.10)     4:52.74 (54.81)
      5:22.02 (1:24.09)   5:51.09 (1:53.16)
        6:16.86 (25.77)     6:46.59 (55.50)
      7:17.71 (1:26.62)   7:48.97 (1:57.88)
 15 Linn-Mar Swim Te-IA  'A'      8:09.76    7:53.33          4  
     1) Drake, Kelsey D 18            2) r:NRT Pajunen, Taylor 17     
     3) r:NRT Kimmel, Hayley 12       4) r:NRT Kelley, Shannon 15     
             26.48        55.17 (55.17)
      1:23.97 (1:23.97)   1:51.83 (1:51.83)
        2:19.58 (27.75)     2:49.72 (57.89)
      3:20.81 (1:28.98)   3:51.69 (1:59.86)
        4:18.98 (27.29)     4:49.18 (57.49)
      5:20.42 (1:28.73)   5:50.02 (1:58.33)
        6:17.66 (27.64)     6:49.11 (59.09)
      7:21.75 (1:31.73)   7:53.33 (2:03.31)
 16 Des Moines Swimm-IA  'A'      7:47.50    7:53.45          2  
     1) Galluzzo, Natalie L 17        2) r:NRT Houlette, Rachelle 17  
     3) r:NRT Yuran, Shea 15          4) r:NRT Schieffer, Lauryn 16   
             26.42        55.68 (55.68)
      1:26.21 (1:26.21)   1:57.89 (1:57.89)
        2:24.75 (26.86)     2:54.17 (56.28)
      3:24.61 (1:26.72)   3:55.52 (1:57.63)
        4:22.16 (26.64)     4:52.26 (56.74)
      5:23.80 (1:28.28)   5:55.55 (2:00.03)
        6:22.47 (26.92)     6:52.32 (56.77)
      7:23.22 (1:27.67)   7:53.45 (1:57.90)
 17 South Metro Stor-MN  'A'      8:00.89    7:53.99        
     1) Thull, Liz J 16               2) r:NRT Hathaway, Ryenne 17    
     3) r:NRT Van Dyne, Ashley 16     4) r:NRT O'Neil, Mary 14        
             26.93        56.15 (56.15)
      1:26.33 (1:26.33)   1:56.65 (1:56.65)
        2:13.53 (16.88)     2:54.89 (58.24)
      3:26.08 (1:29.43)   3:56.79 (2:00.14)
        4:24.40 (27.61)     4:55.32 (58.53)
      5:26.84 (1:30.05)   5:58.10 (2:01.31)
        6:24.12 (26.02)     6:53.90 (55.80)
      7:23.76 (1:25.66)   7:53.99 (1:55.89)
 18 Black Hawk Area-IA  'A'       7:54.51    7:54.53        
     1) Clark, Olivia K 17            2) r:NRT Considine, Grace 16    
     3) r:NRT Hall, Samantha 17       4) r:NRT Clark, Emma 14         
             26.47        56.16 (56.16)
      1:27.22 (1:27.22)   1:57.88 (1:57.88)
        2:13.95 (16.07)     2:55.13 (57.25)
      3:25.52 (1:27.64)   3:55.48 (1:57.60)
        4:21.51 (26.03)     4:50.87 (55.39)
      5:21.28 (1:25.80)   5:51.94 (1:56.46)
        6:19.35 (27.41)     6:50.34 (58.40)
      7:22.52 (1:30.58)   7:54.53 (2:02.59)
 19 Central Iowa Aqu-IA  'B'      7:53.05    7:56.26        
     1) Doruska, Erin E 15            2) r:NRT Winnett, Lexie 17      
     3) r:NRT Ault, Nicole 16         4) r:NRT Ware, Christina 17     
             27.52        58.13 (58.13)
      1:28.33 (1:28.33)   1:57.65 (1:57.65)
        2:24.67 (27.02)     2:55.16 (57.51)
      3:26.17 (1:28.52)   3:55.60 (1:57.95)
        4:22.12 (26.52)     4:52.40 (56.80)
      5:23.75 (1:28.15)   5:54.72 (1:59.12)
        6:23.16 (28.44)     6:53.83 (59.11)
      7:25.21 (1:30.49)   7:56.26 (2:01.54)
 20 Dayton Raiders-OH  'A'        7:51.35    7:56.90        
     1) Auditore, Samantha R 15       2) r:NRT McCarthy, Averi 17     
     3) r:NRT Mulligan, Kathleen 17   4) r:NRT Effinger, Kayla 16     
             26.64        56.18 (56.18)
      1:26.15 (1:26.15)   1:55.90 (1:55.90)
        2:23.98 (28.08)     2:55.15 (59.25)
      3:27.81 (1:31.91)   3:59.47 (2:03.57)
        4:26.13 (26.66)     4:56.17 (56.70)
      5:26.02 (1:26.55)   5:55.64 (1:56.17)
        6:23.68 (28.04)     6:54.34 (58.70)
      7:25.97 (1:30.33)   7:56.90 (2:01.26)
 21 Dunlap Dolphins-IL  'A'       7:55.23    7:57.31        
     1) Theobald, Emma R 16           2) r:NRT Weaver, Taylor 13      
     3) r:NRT Shively, Caroline 16    4) r:NRT Theobald, Olivia 18    
             25.57        53.68 (53.68)
      1:22.67 (1:22.67)   1:51.80 (1:51.80)
        2:19.55 (27.75)     2:50.43 (58.63)
      3:22.67 (1:30.87)   3:54.69 (2:02.89)
        4:10.21 (15.52)     4:51.49 (56.80)
      5:23.39 (1:28.70)   5:55.81 (2:01.12)
        6:23.34 (27.53)     6:54.44 (58.63)
      7:26.19 (1:30.38)   7:57.31 (2:01.50)
 22 Team Vortex-CO  'A'           8:54.70L   7:57.49        
     1) Barrier, Emily P 17           2) r:NRT Fromme, Amy 17         
     3) r:NRT Waterman, Hunter 16     4) r:NRT Smithbaker, Meredith 14
             26.65        57.80 (57.80)
      1:31.14 (1:31.14)   2:04.67 (2:04.67)
        2:31.67 (27.00)     3:02.12 (57.45)
      3:33.62 (1:28.95)   4:04.68 (2:00.01)
        4:30.73 (26.05)     4:59.80 (55.12)
      5:30.56 (1:25.88)   6:00.75 (1:56.07)
        6:26.97 (26.22)     6:56.18 (55.43)
      7:26.74 (1:25.99)   7:57.49 (1:56.74)
 23 Piranhas Swim Cl-MN  'A'      7:58.59    7:57.72        
     1) Baxley, Amelia M 16           2) r:NRT Knutson, Maya 18       
     3) r:NRT Johnson, Anika 14       4) r:NRT Dolan, Eleanor 15      
             27.09        58.06 (58.06)
      1:30.01 (1:30.01)   2:00.96 (2:00.96)
        2:28.05 (27.09)     2:58.04 (57.08)
      3:28.74 (1:27.78)   3:58.05 (1:57.09)
        4:25.49 (27.44)     4:54.88 (56.83)
      5:25.34 (1:27.29)   5:55.95 (1:57.90)
        6:23.86 (27.91)     6:55.16 (59.21)
      7:26.47 (1:30.52)   7:57.72 (2:01.77)
 24 Ames Cyclone Aqu-IA  'B'      7:48.94    7:58.34        
     1) Horras, Jazlyn B 17           2) r:NRT Horras, Brinley 14     
     3) r:NRT Dewitt, Madison 17      4) r:NRT Galvin, Ansley 14      
             27.38        57.25 (57.25)
      1:28.01 (1:28.01)   1:58.11 (1:58.11)
        2:24.64 (26.53)     2:54.78 (56.67)
      3:25.82 (1:27.71)   3:55.96 (1:57.85)
        4:23.33 (27.37)     4:54.05 (58.09)
      5:26.18 (1:30.22)   5:57.70 (2:01.74)
        6:24.57 (26.87)     6:55.08 (57.38)
      7:27.17 (1:29.47)   7:58.34 (2:00.64)
 25 Iowa Flyers Swim-IA  'B'      8:04.01    7:59.60        
     1) Stalkfleet, Heidi L 13        2) r:NRT Roghair, Aurora 13     
     3) r:NRT Ernst, Lily 15          4) r:NRT Ottavianelli, Aranna 14
             27.75        57.60 (57.60)
      1:28.39 (1:28.39)   1:58.93 (1:58.93)
        2:26.75 (27.82)     2:57.30 (58.37)
      3:28.30 (1:29.37)   3:58.88 (1:59.95)
        4:26.08 (27.20)     4:56.50 (57.62)
      5:27.76 (1:28.88)   5:58.62 (1:59.74)
        6:25.72 (27.10)     6:56.31 (57.69)
      7:28.20 (1:29.58)   7:59.60 (2:00.98)
 26 Aberdeen Swim Cl-SD  'A'      7:56.42    8:00.48        
     1) Hogg, Molly M 18              2) r:NRT Grebner, Lillian 13    
     3) r:NRT Jorgenson, Genevieve 13 4) r:NRT Kuck, Halle 13         
             26.62        56.19 (56.19)
      1:26.14 (1:26.14)   1:55.51 (1:55.51)
        2:22.79 (27.28)     2:53.69 (58.18)
      3:25.96 (1:30.45)   3:57.52 (2:02.01)
        4:25.13 (27.61)     4:56.68 (59.16)
      5:28.30 (1:30.78)   5:59.51 (2:01.99)
        6:26.83 (27.32)     6:57.99 (58.48)
      7:29.52 (1:30.01)   8:00.48 (2:00.97)
 27 Barrington Swim-IL  'B'       7:53.29    8:01.50        
     1) Graves, Emma K 17             2) r:NRT Langlois, Sarah 17     
     3) r:NRT Roper, Grace 16         4) r:NRT Pritchett, Maria 16    
             27.02        56.85 (56.85)
      1:28.11 (1:28.11)   2:00.58 (2:00.58)
        2:28.32 (27.74)     2:59.63 (59.05)
      3:32.25 (1:31.67)   4:04.93 (2:04.35)
        4:31.25 (26.32)     5:01.13 (56.20)
      5:31.85 (1:26.92)   6:01.93 (1:57.00)
        6:29.05 (27.12)     6:59.39 (57.46)
      7:30.83 (1:28.90)   8:01.50 (1:59.57)
 28 Sioux Falls Swim-SD  'A'      7:54.98    8:04.40        
     1) Pardy, Katie J 14             2) r:NRT Timmer, Katie 14       
     3) r:NRT Spaans, Elizabeth 16    4) r:NRT Pelzer, Corinne 15     
             27.55        57.51 (57.51)
      1:28.75 (1:28.75)   1:59.19 (1:59.19)
        2:27.71 (28.52)   2:59.40 (1:00.21)
      3:31.15 (1:31.96)   4:01.99 (2:02.80)
        4:28.52 (26.53)     4:58.88 (56.89)
      5:30.24 (1:28.25)   6:01.74 (1:59.75)
        6:29.01 (27.27)     6:59.92 (58.18)
      7:32.28 (1:30.54)   8:04.40 (2:02.66)
 29 Blackline Aquati-MN  'B'      8:06.57    8:04.53        
     1) Burke, Mary C 15              2) r:NRT Mitchell, Lara 15      
     3) r:NRT Joerger, Jenna 15       4) r:NRT Gram, Anika 15         
             28.12        57.90 (57.90)
      1:28.67 (1:28.67)   1:59.81 (1:59.81)
        2:26.73 (26.92)     2:57.43 (57.62)
      3:28.16 (1:28.35)   3:58.12 (1:58.31)
        4:25.71 (27.59)     4:56.43 (58.31)
      5:28.41 (1:30.29)   6:00.46 (2:02.34)
        6:28.31 (27.85)     6:59.78 (59.32)
      7:32.54 (1:32.08)   8:04.53 (2:04.07)
 30 Badger Aquatics-WI  'A'       8:05.88    8:06.19        
     1) Stewart, Sara C 15            2) r:NRT Defever, Ella 14       
     3) r:NRT Sullivan, Bridget 14    4) r:NRT Bauerle, Megan 15      
             28.75    1:00.96 (1:00.96)
      1:30.29 (1:30.29)   1:58.70 (1:58.70)
        2:26.71 (28.01)     2:58.58 (59.88)
      3:29.95 (1:31.25)   4:00.54 (2:01.84)
        4:29.21 (28.67)   5:01.54 (1:01.00)
      5:31.34 (1:30.80)   6:02.24 (2:01.70)
        6:30.51 (28.27)     7:01.31 (59.07)
      7:33.05 (1:30.81)   8:06.19 (2:03.95)
 31 J-Hawk Aquatic C-WI  'A'      8:03.34    8:06.89        
     1) Ratzburg, Bailey G 12         2) r:NRT Houwers, Elizabeth 14  
     3) r:NRT Schmitt, Jenna 11       4) r:NRT De Moya-Cotter, iela 14
             27.73        58.28 (58.28)
      1:30.64 (1:30.64)   2:00.24 (2:00.24)
        2:27.32 (27.08)     2:57.88 (57.64)
      3:29.00 (1:28.76)   3:59.23 (1:58.99)
        4:27.44 (28.21)     4:59.10 (59.87)
      5:31.41 (1:32.18)   6:03.41 (2:04.18)
        6:31.23 (27.82)     7:01.89 (58.48)
      7:34.50 (1:31.09)   8:06.89 (2:03.48)
 32 Des Moines Swimm-IA  'B'      8:07.21    8:06.97        
     1) Rodriguez-Arzola, Andrea I 15 2) r:NRT Loper, Lindsey 16      
     3) r:NRT Daniel, Taylor 17       4) r:NRT Garza, Celeste 15      
             28.46        59.47 (59.47)
      1:31.54 (1:31.54)   2:03.20 (2:03.20)
        2:30.24 (27.04)     3:00.31 (57.11)
      3:31.55 (1:28.35)   4:01.94 (1:58.74)
        4:18.74 (16.80)   5:02.55 (1:00.61)
      5:35.15 (1:33.21)   6:06.48 (2:04.54)
        6:34.09 (27.61)     7:04.38 (57.90)
      7:35.95 (1:29.47)   8:06.97 (2:00.49)
 33 Watertown Area S-SD  'A'      7:58.32    8:08.28        
     1) Waite, Isabel J 17            2) r:NRT West, Jaden 16         
     3) r:NRT Schulte, Megan 15       4) r:NRT Tietjen, Hannah 18     
             27.78        58.46 (58.46)
      1:29.96 (1:29.96)   2:00.98 (2:00.98)
        2:17.38 (16.40)   3:01.20 (1:00.22)
      3:34.13 (1:33.15)   4:06.92 (2:05.94)
        4:35.22 (28.30)     5:06.72 (59.80)
      5:38.00 (1:31.08)   6:08.44 (2:01.52)
        6:35.21 (26.77)     7:05.27 (56.83)
      7:36.78 (1:28.34)   8:08.28 (1:59.84)
 34 Dubuque Area Swi-IA  'A'      7:59.20    8:08.41        
     1) Welbes, Karlie D 15           2) r:NRT Pfeiffer, Anna 15      
     3) r:NRT Heiar, Zoe 13           4) r:NRT Welbes, Hayley 14      
             27.32        57.68 (57.68)
      1:29.36 (1:29.36)   2:00.70 (2:00.70)
        2:26.83 (26.13)     2:57.19 (56.49)
      3:28.51 (1:27.81)   3:59.09 (1:58.39)
        4:28.06 (28.97)   4:59.97 (1:00.88)
      5:32.94 (1:33.85)   6:04.51 (2:05.42)
        6:33.24 (28.73)   7:05.21 (1:00.70)
      7:37.12 (1:32.61)   8:08.41 (2:03.90)
 35 Team Foxjet-MN  'A'           8:08.45    8:09.05        
     1) Rud, Caitlyn E 16             2) r:NRT Skogg, Annika 17       
     3) r:NRT Grohs, Alysse 16        4) r:NRT Murphy, Lauren 16      
             27.91        59.33 (59.33)
      1:31.74 (1:31.74)   2:03.54 (2:03.54)
        2:29.71 (26.17)     3:00.87 (57.33)
      3:32.72 (1:29.18)   4:04.05 (2:00.51)
        4:20.39 (16.34)     5:02.07 (58.02)
      5:35.09 (1:31.04)   6:07.80 (2:03.75)
        6:23.97 (16.17)     7:06.09 (58.29)
      7:37.82 (1:30.02)   8:09.05 (2:01.25)
 36 Med-City Aquatic-MN  'A'      8:05.20    8:10.03        
     1) Patten, Alayna R 15           2) r:NRT DeJong, Madison 16     
     3) r:NRT Geschwind, Megan 18     4) r:NRT Ericson, Kathryn 17    
             27.40        58.01 (58.01)
      1:29.98 (1:29.98)   2:02.12 (2:02.12)
        2:30.80 (28.68)   3:03.81 (1:01.69)
      3:37.43 (1:35.31)   4:10.31 (2:08.19)
        4:37.88 (27.57)     5:08.33 (58.02)
      5:40.11 (1:29.80)   6:11.87 (2:01.56)
        6:37.67 (25.80)     7:07.35 (55.48)
      7:38.30 (1:26.43)   8:10.03 (1:58.16)
 37 Dfac Swimming-WI  'A'         8:08.29    8:10.32        
     1) Garcia, Fern L 15             2) r:NRT Hargraves, Camryn 16   
     3) r:NRT Schulz, Janelle 14      4) r:NRT Nelson, Michaela 16    
             29.02        59.56 (59.56)
      1:29.78 (1:29.78)   2:00.48 (2:00.48)
        2:29.86 (29.38)   3:02.85 (1:02.37)
      3:34.00 (1:33.52)   4:06.05 (2:05.57)
        4:34.55 (28.50)     5:05.97 (59.92)
      5:37.84 (1:31.79)   6:09.70 (2:03.65)
        6:37.38 (27.68)     7:08.33 (58.63)
      7:39.04 (1:29.34)   8:10.32 (2:00.62)
 38 Red River Valley-ND  'A'      7:50.65    8:10.53        
     1) Macleod, Lauryn C 17          2) r:NRT Ohe, Elizabeth 15      
     3) r:NRT Pulkrabek, Ellie 14     4) r:NRT Danielson, Jordyn 15   
             27.89        58.59 (58.59)
      1:30.14 (1:30.14)   2:02.07 (2:02.07)
        2:29.81 (27.74)     3:02.06 (59.99)
      3:35.15 (1:33.08)   4:08.20 (2:06.13)
        4:35.42 (27.22)     5:06.71 (58.51)
      5:38.92 (1:30.72)   6:10.36 (2:02.16)
        6:38.19 (27.83)     7:09.10 (58.74)
      7:40.27 (1:29.91)   8:10.53 (2:00.17)
 39 Elmbrook Swim Cl-WI  'A'      8:04.66    8:12.77        
     1) Teng, Maggie 15               2) r:NRT Geske, Elizabeth 13    
     3) r:NRT Tiltmann, Reese 12      4) r:NRT Jacob, Erin 15         
             28.49        59.75 (59.75)
      1:30.90 (1:30.90)   2:01.35 (2:01.35)
        2:29.77 (28.42)   3:01.88 (1:00.53)
      3:33.89 (1:32.54)   4:05.38 (2:04.03)
        4:33.92 (28.54)   5:05.91 (1:00.53)
      5:38.08 (1:32.70)   6:10.04 (2:04.66)
        6:37.97 (27.93)     7:08.56 (58.52)
      7:40.33 (1:30.29)   8:12.77 (2:02.73)
 40 Badger Aquatics-WI  'B'       8:11.00    8:14.90        
     1) Schmeiser, Abigail J 14       2) r:NRT McCartney, Josephine 15
     3) r:NRT Felsheim, Bailey 14     4) r:NRT Graf, Ella 13          
             27.70        58.87 (58.87)
      1:30.37 (1:30.37)   2:01.28 (2:01.28)
        2:29.69 (28.41)   3:01.58 (1:00.30)
      3:32.91 (1:31.63)   4:04.14 (2:02.86)
        4:33.38 (29.24)   5:05.76 (1:01.62)
      5:37.38 (1:33.24)   6:08.66 (2:04.52)
        6:36.81 (28.15)   7:09.66 (1:01.00)
      7:42.19 (1:33.53)   8:14.90 (2:06.24)
 41 Hopkins Hurrican-MN  'A'      8:14.74    8:16.69        
     1) Anderson, Sara L 16           2) r:NRT Kugler, Hattie 15      
     3) r:NRT Bixby, Elsa 14          4) r:NRT Orton, Elizabeth 14    
             28.09        58.43 (58.43)
      1:29.71 (1:29.71)   2:01.09 (2:01.09)
        2:29.44 (28.35)   3:01.95 (1:00.86)
      3:35.50 (1:34.41)   4:07.74 (2:06.65)
        4:35.85 (28.11)   5:08.30 (1:00.56)
      5:42.57 (1:34.83)   6:17.58 (2:09.84)
        6:44.92 (27.34)     7:15.69 (58.11)
      7:46.21 (1:28.63)   8:16.69 (1:59.11)
 42 Ozaukee Aquatics-WI  'A'      8:10.35    8:17.04        
     1) Hoekstra, Kellie A 18         2) r:NRT Estrada, Lucia 15      
     3) r:NRT Seiberlich, Cathrine 14 4) r:NRT Scheff, Jayci 16       
             27.37        58.05 (58.05)
      1:29.12 (1:29.12)   2:00.14 (2:00.14)
        2:29.00 (28.86)   3:01.20 (1:01.06)
      3:34.19 (1:34.05)   4:07.39 (2:07.25)
        4:36.41 (29.02)   5:09.09 (1:01.70)
      5:42.80 (1:35.41)   6:15.79 (2:08.40)
        6:43.10 (27.31)     7:14.07 (58.28)
      7:45.33 (1:29.54)   8:17.04 (2:01.25)
 43 Sioux Falls Swim-SD  'B'      8:07.01    8:17.99        
     1) Rotert, Emily K 16            2) r:NRT Frear, Peyton 14       
     3) r:NRT Sugrue, George 14       4) r:NRT Washenberger, Claire 18
             28.78    1:00.28 (1:00.28)
      1:31.35 (1:31.35)   2:02.60 (2:02.60)
        2:32.67 (30.07)   3:05.66 (1:03.06)
      3:38.00 (1:35.40)   4:09.77 (2:07.17)
        4:38.23 (28.46)     5:09.59 (59.82)
      5:41.67 (1:31.90)   6:13.23 (2:03.46)
        6:41.99 (28.76)   7:13.68 (1:00.45)
      7:45.95 (1:32.72)   8:17.99 (2:04.76)
 44 Dayton Raiders-OH  'B'        8:12.55    8:22.40        
     1) Reymann, Katherine M 16       2) r:NRT Granderson, Maya 15    
     3) r:NRT Olson, Aleia 15         4) r:NRT Crowe, Lauren 16       
             28.58        59.73 (59.73)
      1:32.45 (1:32.45)   2:06.13 (2:06.13)
        2:34.41 (28.28)   3:06.50 (1:00.37)
      3:39.33 (1:33.20)   4:11.80 (2:05.67)
        4:40.42 (28.62)   5:12.53 (1:00.73)
      5:45.16 (1:33.36)   6:16.95 (2:05.15)
        6:45.59 (28.64)   7:17.51 (1:00.56)
      7:50.12 (1:33.17)   8:22.40 (2:05.45)
 45 Mid Wisconsin Wa-WI  'A'      8:10.35    8:22.82        
     1) McGrath, Mackenzie A 17       2) r:NRT Coons, Lindsey 17      
     3) r:NRT Conn, Kayla 17          4) r:NRT Lange, Sarah 15        
             27.68        58.32 (58.32)
      1:30.28 (1:30.28)   2:02.23 (2:02.23)
        2:28.94 (26.71)     2:59.53 (57.30)
      3:31.24 (1:29.01)   4:02.51 (2:00.28)
        4:31.55 (29.04)   5:05.10 (1:02.59)
      5:39.57 (1:37.06)   6:12.34 (2:09.83)
        6:29.44 (17.10)   7:13.99 (1:01.65)
      7:48.86 (1:36.52)   8:22.82 (2:10.48)
 46 Riptide-IA  'B'               8:10.73    8:23.05        
     1) Broderick, Katherine E 14     2) r:NRT Shaner, Reilly 16      
     3) r:NRT Martin, Mary 14         4) r:NRT Sweetman, Mary 14      
             28.79    1:00.88 (1:00.88)
      1:34.61 (1:34.61)   2:07.64 (2:07.64)
        2:34.98 (27.34)     3:06.58 (58.94)
      3:39.02 (1:31.38)   4:10.74 (2:03.10)
        4:39.30 (28.56)   5:12.42 (1:01.68)
      5:46.36 (1:35.62)   6:19.26 (2:08.52)
        6:48.09 (28.83)   7:19.68 (1:00.42)
      7:52.03 (1:32.77)   8:23.05 (2:03.79)
 47 Hopkins Hurrican-MN  'B'      9:24.83L   8:28.00        
     1) Stone, Claudia K 16           2) r:NRT Grassley, Elizabeth 14 
     3) r:NRT Hall, Alison 14         4) r:NRT Reinke, Emma 14        
             28.91    1:01.37 (1:01.37)
      1:34.10 (1:34.10)   2:06.40 (2:06.40)
        2:35.17 (28.77)   3:07.66 (1:01.26)
      3:41.42 (1:35.02)   4:15.75 (2:09.35)
        4:43.85 (28.10)     5:15.48 (59.73)
      5:48.05 (1:32.30)   6:20.71 (2:04.96)
        6:49.19 (28.48)   7:21.36 (1:00.65)
      7:54.76 (1:34.05)   8:28.00 (2:07.29)
 
                     Women - Team Rankings - Through Event 13                     
 
  1. Fort Collins Area Swim Team       358   2. Edina Swim Club                   126
  3. Waves Bloomington/Normal Y S.T    124   4. Iowa Flyers Swim Club              83
  5. Central Iowa Aquatics              72   6. Ames Cyclone Aquatics Club         70
  7. Barrington Swim Club               48   8. Dunlap Dolphins Swim Team          36
  9. Chicago Wolfpack Aquatic Club      34   9. Terrapins Swim Team                34
 11. Red River Valley                   31  12. Dowling Catholic Riptide           27
 13. Linn-Mar Swim Team                 26  14. AquaStorm                          23
 15. Arizona Aquatic Club               21  16. Sea Devils                         18
 17. Team Vortex                        14  17. Blackline Aquatics                 14
 19. Peoria Area Water Wizards          12  20. Piranhas Swim Club                 10
 21. Aberdeen Swim Club                  9  22. Bloomington Normal Swim Club        8
 23. Black Hills Gold Swimming           7  23. Lane Four Aquatics                  7
 25. Lake Country Swim Team              5  26. Wausau Tide Swim Club               3
 27. Dubuque Area Swimmin' Hurrican      2  27. Des Moines Swimming Federation      2
 29. Altitude Performance Swim Team      1                                           

 Event 14  Men 800 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
  Meet Record: M 6:45.76  3/13/2015 Clovis Swim Club, Clovis Swim Club
                          C Weigley, C Cavanaugh, P Mayer, G Hauss
  Pool Record: P 6:11.64  3/27/2015 Southern Cal
                          C Quintero, D Carter, M Domagala, R Malone
                 6:58.59  FUTR Futures Champs
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 Terrapins Swim T-PC  'A'      6:40.82    6:42.40MFUTR    40  
     1) James, Tyler C 18             2) Barsanti, Nathan J 18        
     3) Rodriguez, Andrew D 16        4) Sancov, Alexei 17            
             23.25        48.71 (48.71)
      1:14.92 (1:14.92)   1:41.06 (1:41.06)
        2:04.29 (23.23)     2:29.84 (48.78)
      2:56.22 (1:15.16)   3:22.46 (1:41.40)
        3:45.52 (23.06)     4:11.42 (48.96)
      4:38.14 (1:15.68)   5:04.01 (1:41.55)
        5:26.80 (22.79)     5:51.77 (47.76)
      6:17.14 (1:13.13)   6:42.40 (1:38.39)
  2 Chicago Wolfpack-IL  'A'      6:50.12    6:46.75 FUTR    34  
     1) Duncan, Jaden C 15            2) Keenan, Eamonn L 18          
     3) Szabados, Bence 15            4) Furlong, Jacob A 16          
             24.28        50.64 (50.64)
      1:17.57 (1:17.57)   1:45.13 (1:45.13)
        2:08.09 (22.96)     2:34.02 (48.89)
      3:00.30 (1:15.17)   3:25.91 (1:40.78)
        3:49.57 (23.66)     4:16.20 (50.29)
      4:43.06 (1:17.15)   5:08.47 (1:42.56)
        5:31.31 (22.84)     5:56.40 (47.93)
      6:22.22 (1:13.75)   6:46.75 (1:38.28)
  3 Edina Swim Club-MN  'A'       7:04.95    6:46.79 FUTR    32  
     1) Larson, JohnThomas S 18       2) Gray, Andrew A 15            
     3) Withers, Joshua C 17          4) Larson, Peter L 15           
             23.42        48.93 (48.93)
      1:14.39 (1:14.39)   1:39.36 (1:39.36)
        2:02.99 (23.63)     2:29.76 (50.40)
      2:57.08 (1:17.72)   3:24.12 (1:44.76)
        3:47.38 (23.26)     4:13.03 (48.91)
      4:40.01 (1:15.89)   5:07.74 (1:43.62)
        5:29.93 (22.19)     5:55.35 (47.61)
      6:21.46 (1:13.72)   6:46.79 (1:39.05)
  4 South Metro Stor-MN  'A'      7:07.93    6:57.49 FUTR    30  
     1) Trepanier, Andrew K 16        2) Dwyer, Sean J 15             
     3) Kraft, Alexander R 17         4) Torborg, Brady T 17          
             24.27        51.11 (51.11)
      1:17.88 (1:17.88)   1:43.74 (1:43.74)
        2:06.61 (22.87)     2:32.65 (48.91)
      2:59.80 (1:16.06)   3:27.82 (1:44.08)
        3:51.77 (23.95)     4:18.15 (50.33)
      4:44.97 (1:17.15)   5:11.99 (1:44.17)
        5:35.58 (23.59)     6:02.77 (50.78)
      6:30.61 (1:18.62)   6:57.49 (1:45.50)
  5 Des Moines Swimm-IA  'A'      6:52.45    6:57.78 FUTR    28  
     1) Breen, John M 17              2) Neils, Connor K 17           
     3) Chase, Nicholas W 16          4) Larson, Nolan H 18           
             24.16        50.61 (50.61)
      1:17.08 (1:17.08)   1:44.10 (1:44.10)
        2:08.00 (23.90)     2:34.61 (50.51)
      3:01.72 (1:17.62)   3:28.00 (1:43.90)
        3:51.74 (23.74)     4:17.94 (49.94)
      4:45.27 (1:17.27)   5:12.72 (1:44.72)
        5:36.34 (23.62)     6:02.23 (49.51)
      6:29.50 (1:16.78)   6:57.78 (1:45.06)
  6 Central Iowa Aqu-IA  'A'      7:02.26    7:01.51         26  
     1) Linder, Zachary J 17          2) Linder, Cameron R 15         
     3) Porter, Evan F 16             4) Eichenseer Buxton, Simon L 17
             22.67        48.01 (48.01)
      1:14.41 (1:14.41)   1:40.99 (1:40.99)
        2:05.75 (24.76)     2:33.09 (52.10)
      3:00.79 (1:19.80)   3:28.19 (1:47.20)
        3:52.10 (23.91)     4:19.01 (50.82)
      4:47.17 (1:18.98)   5:15.05 (1:46.86)
        5:39.03 (23.98)     6:05.92 (50.87)
      6:33.58 (1:18.53)   7:01.51 (1:46.46)
  7 Dunlap Dolphins-IL  'A'       7:04.10    7:02.65         24  
     1) Matlock, Benjamin J 18        2) Glover, Zachary M 16         
     3) Boley, William Z 16           4) Matlock, Daniel I 16         
             24.52        51.28 (51.28)
      1:18.32 (1:18.32)   1:45.59 (1:45.59)
        2:09.83 (24.24)     2:36.76 (51.17)
      3:05.02 (1:19.43)   3:33.24 (1:47.65)
        3:57.02 (23.78)     4:23.41 (50.17)
      4:51.53 (1:18.29)   5:18.48 (1:45.24)
        5:42.44 (23.96)     6:08.76 (50.28)
      6:35.96 (1:17.48)   7:02.65 (1:44.17)
  8 Blackline Aquati-MN  'A'      7:04.32    7:06.82         22  
     1) Wicklander, Gavin R 17        2) Pekarek, Samuel T 18         
     3) Kehoe, Colin T 16             4) Kehoe, Michael T 17          
             24.41        50.64 (50.64)
      1:17.94 (1:17.94)   1:46.24 (1:46.24)
        2:09.79 (23.55)     2:36.04 (49.80)
      3:02.93 (1:16.69)   3:29.50 (1:43.26)
        3:54.30 (24.80)     4:21.60 (52.10)
      4:49.74 (1:20.24)   5:17.30 (1:47.80)
        5:41.54 (24.24)     6:09.15 (51.85)
      6:37.48 (1:20.18)   7:06.82 (1:49.52)
  9 Ames Cyclone Aqu-IA  'A'      7:05.84    7:07.60         18  
     1) Szabo, Soma 17                2) Bentley, James Y 16          
     3) Pearson, Cole J 16            4) Lillibridge, Dalton J 17     
             24.67        52.13 (52.13)
      1:20.08 (1:20.08)   1:47.77 (1:47.77)
        2:12.28 (24.51)     2:39.12 (51.35)
      3:05.57 (1:17.80)   3:32.37 (1:44.60)
        3:56.55 (24.18)     4:23.86 (51.49)
      4:52.73 (1:20.36)   5:21.17 (1:48.80)
        5:45.42 (24.25)     6:12.11 (50.94)
      6:39.81 (1:18.64)   7:07.60 (1:46.43)
 10 Team Foxjet-MN  'A'           8:31.91L   7:08.12         14  
     1) Link, Jonathon B 17           2) Pham, Austin T 17            
     3) Robinson, Jonathan D 15       4) Dunn, Soren C 15             
             25.50        52.80 (52.80)
      1:20.95 (1:20.95)   1:49.94 (1:49.94)
        2:13.47 (23.53)     2:39.40 (49.46)
      3:06.18 (1:16.24)   3:33.39 (1:43.45)
        3:58.29 (24.90)     4:26.22 (52.83)
      4:54.74 (1:21.35)   5:22.66 (1:49.27)
        5:46.25 (23.59)     6:13.66 (51.00)
      6:41.52 (1:18.86)   7:08.12 (1:45.46)
 11 Edina Swim Club-MN  'B'       7:42.56L   7:08.64         12  
     1) Webb, Charles J 15            2) Biscan, Jacob H 15           
     3) Jones, Jed Michael S 15       4) Tullemans, Nicholas J 16     
             25.18        52.40 (52.40)
      1:20.31 (1:20.31)   1:47.67 (1:47.67)
        2:12.00 (24.33)     2:39.11 (51.44)
      3:06.76 (1:19.09)   3:35.00 (1:47.33)
        4:00.34 (25.34)     4:27.95 (52.95)
      4:55.85 (1:20.85)   5:23.02 (1:48.02)
        5:47.02 (24.00)     6:14.16 (51.14)
      6:41.96 (1:18.94)   7:08.64 (1:45.62)
 12 Black Hawk Area-IA  'A'       7:10.86    7:10.90         10  
     1) McCullough, Eamonn D 17       2) Moffatt, Dylan T 14          
     3) Reinart, Samual R 16          4) Gehling, Nicholas J 17       
             24.58        51.48 (51.48)
      1:19.57 (1:19.57)   1:47.83 (1:47.83)
        2:11.50 (23.67)     2:37.46 (49.63)
      3:04.42 (1:16.59)   3:31.47 (1:43.64)
        3:56.29 (24.82)     4:24.08 (52.61)
      4:52.76 (1:21.29)   5:19.72 (1:48.25)
        5:44.24 (24.52)     6:12.01 (52.29)
      6:41.12 (1:21.40)   7:10.90 (1:51.18)
 13 Sioux Falls Swim-SD  'A'      7:12.48    7:13.24          8  
     1) Venner, Damon R 16            2) Johnson, Samuel D 15         
     3) Sommervold, Joseph D 15       4) Brenner, Trever J 16         
             25.58        53.11 (53.11)
      1:21.19 (1:21.19)   1:49.42 (1:49.42)
        2:14.58 (25.16)     2:41.78 (52.36)
      3:10.97 (1:21.55)   3:40.65 (1:51.23)
        4:05.57 (24.92)     4:33.69 (53.04)
      5:02.84 (1:22.19)   5:31.31 (1:50.66)
        5:54.34 (23.03)     6:19.85 (48.54)
      6:46.28 (1:14.97)   7:13.24 (1:41.93)
 14 Barrington Swim-IL  'A'       7:12.43    7:14.34          6  
     1) O'Leary, Colin M 18           2) Burrell, Samuel A 16         
     3) Hoppe, Jack R 15              4) Gavars, Mitchell A 17        
             24.37        50.52 (50.52)
      1:16.85 (1:16.85)   1:43.64 (1:43.64)
        2:08.82 (25.18)     2:38.72 (55.08)
      3:09.21 (1:25.57)   3:39.46 (1:55.82)
        4:03.94 (24.48)     4:31.73 (52.27)
      5:00.91 (1:21.45)   5:28.86 (1:49.40)
        5:53.03 (24.17)     6:20.01 (51.15)
      6:47.42 (1:18.56)   7:14.34 (1:45.48)
 15 Des Moines Swimm-IA  'B'      7:06.88    7:14.67          4  
     1) Westercamp, Andrew J 17       2) Vaske, Adam D 16             
     3) Lichinsky, Gregg A 16         4) Keller, Jacob A 16           
             24.91        52.23 (52.23)
      1:20.36 (1:20.36)   1:47.86 (1:47.86)
        2:12.46 (24.60)     2:40.47 (52.61)
      3:09.60 (1:21.74)   3:39.18 (1:51.32)
        4:03.80 (24.62)     4:31.81 (52.63)
      5:00.28 (1:21.10)   5:28.30 (1:49.12)
        5:52.29 (23.99)     6:19.57 (51.27)
      6:47.48 (1:19.18)   7:14.67 (1:46.37)
 16 Dayton Raiders-OH  'A'        7:06.67    7:15.48          2  
     1) Griffith, Michael P 15        2) Crews, Joshua T 16           
     3) Lehman, Luke I 15             4) Katai, Pierce C 15           
             24.98        52.54 (52.54)
      1:20.92 (1:20.92)   1:50.62 (1:50.62)
        2:14.13 (23.51)     2:41.98 (51.36)
      3:10.56 (1:19.94)   3:39.20 (1:48.58)
        4:04.19 (24.99)     4:32.20 (53.00)
      5:01.28 (1:22.08)   5:30.35 (1:51.15)
        5:54.86 (24.51)     6:21.52 (51.17)
      6:48.67 (1:18.32)   7:15.48 (1:45.13)
 17 Arizona Aquatic-AZ  'A'       7:16.78    7:16.88        
     1) Hojnacki, Skyler M 18         2) Stewart, Jacob C 18          
     3) Grebert, Zachary S 18         4) Robertson, Gordon 16         
             23.77        50.60 (50.60)
      1:19.48 (1:19.48)   1:47.33 (1:47.33)
        2:11.31 (23.98)     2:38.54 (51.21)
      3:07.12 (1:19.79)   3:35.57 (1:48.24)
        4:00.90 (25.33)     4:28.84 (53.27)
      4:57.64 (1:22.07)   5:26.31 (1:50.74)
        5:50.98 (24.67)     6:19.31 (53.00)
      6:48.62 (1:22.31)   7:16.88 (1:50.57)
 18 Linn-Mar Swim Te-IA  'A'      7:30.49    7:22.12        
     1) Peng, Matt Y 17               2) Ford, Ethan A 17             
     3) Cavanah, Nick M 14            4) Sanchez Portillo, Ivan 34    
             24.38        51.54 (51.54)
      1:19.25 (1:19.25)   1:46.14 (1:46.14)
        2:11.03 (24.89)     2:40.65 (54.51)
      3:10.48 (1:24.34)   3:38.35 (1:52.21)
        4:03.57 (25.22)     4:32.48 (54.13)
      5:01.93 (1:23.58)   5:29.79 (1:51.44)
        5:56.24 (26.45)     6:24.92 (55.13)
      6:53.54 (1:23.75)   7:22.12 (1:52.33)
 19 Northern Lights-ND  'A'       7:17.65    7:24.46        
     1) Gabel, Payton D 16            2) Duncan, Nate S 21            
     3) Smith, Jacob A 17             4) Diers, Casey R 17            
             25.53        52.65 (52.65)
      1:21.42 (1:21.42)   1:50.73 (1:50.73)
        2:15.30 (24.57)     2:43.29 (52.56)
      3:11.58 (1:20.85)   3:39.04 (1:48.31)
        4:04.61 (25.57)     4:32.74 (53.70)
      5:01.03 (1:21.99)   5:29.54 (1:50.50)
        5:55.24 (25.70)     6:24.29 (54.75)
      6:54.57 (1:25.03)   7:24.46 (1:54.92)
 20 Central Iowa Aqu-IA  'B'      7:28.92    7:24.71        
     1) Johnson, Kade M 16            2) Stukerjurgen, Brek A 14      
     3) Kaster, Jaxon D 15            4) Reiter, Andrew L 13          
             25.51        53.14 (53.14)
      1:21.59 (1:21.59)   1:49.70 (1:49.70)
        2:14.93 (25.23)     2:43.25 (53.55)
      3:12.85 (1:23.15)   3:41.41 (1:51.71)
        4:06.49 (25.08)     4:34.83 (53.42)
      5:04.65 (1:23.24)   5:58.47 (2:17.06)
        6:25.86 (27.39)     6:54.76 (56.29)
      7:24.71 (1:26.24)                    
 21 Aberdeen Swim Cl-SD  'A'      7:21.85    7:25.12        
     1) Grebner, Matthew J 15         2) Erickson, Christopher C 15   
     3) Mesmer, Samuel J 16           4) Grebner, Dan J 17            
             25.51        54.26 (54.26)
      1:24.26 (1:24.26)   1:53.77 (1:53.77)
        2:18.06 (24.29)     2:45.67 (51.90)
      3:14.89 (1:21.12)   3:43.19 (1:49.42)
        4:09.22 (26.03)     4:38.03 (54.84)
      5:07.46 (1:24.27)   5:36.80 (1:53.61)
        6:00.58 (23.78)     6:27.56 (50.76)
      6:56.11 (1:19.31)   7:25.12 (1:48.32)
 22 Team Vortex-CO  'A'           8:29.93L   7:25.45        
     1) Horton, Colby S 16            2) Wright, Jared M 17           
     3) Martinez, Gabriel R 17        4) Miller, Jack R 16            
             24.91        52.28 (52.28)
      1:20.62 (1:20.62)   1:48.72 (1:48.72)
        2:13.48 (24.76)     2:41.33 (52.61)
      3:11.06 (1:22.34)   3:41.78 (1:53.06)
        4:07.79 (26.01)     4:36.59 (54.81)
      5:06.50 (1:24.72)   5:36.68 (1:54.90)
        6:00.15 (23.47)     6:27.94 (51.26)
      6:57.36 (1:20.68)   7:25.45 (1:48.77)
 23 New Trier Swim C-IL  'A'      7:23.74    7:26.59        
     1) Barr, Thomas P 17             2) Dukes, Benjamin M 16         
     3) Torre, Nicholas E 16          4) Ayangoke, Immanuel O 15      
             24.91        52.59 (52.59)
      1:21.74 (1:21.74)   1:50.38 (1:50.38)
        2:14.96 (24.58)     2:42.62 (52.24)
      3:11.33 (1:20.95)   3:39.38 (1:49.00)
        4:03.97 (24.59)     4:31.53 (52.15)
      5:00.10 (1:20.72)   5:27.72 (1:48.34)
        5:51.99 (24.27)     6:20.99 (53.27)
      6:53.90 (1:26.18)   7:26.59 (1:58.87)
 24 Iowa Flyers Swim-IA  'A'      7:19.44    7:26.82        
     1) Heth, Isaac C 17              2) Griffis, Lane K 17           
     3) Hajek, Izaak S 15             4) Frazier, Forrest W 15        
             25.99        54.78 (54.78)
      1:23.57 (1:23.57)   1:52.44 (1:52.44)
        2:18.16 (25.72)     2:46.79 (54.35)
      3:15.83 (1:23.39)   3:44.34 (1:51.90)
        4:09.75 (25.41)     4:37.80 (53.46)
      5:07.58 (1:23.24)   5:36.58 (1:52.24)
        6:00.96 (24.38)     6:29.42 (52.84)
      6:58.71 (1:22.13)   7:26.82 (1:50.24)
 25 Northern Lights-ND  'B'       7:26.90    7:30.77        
     1) Dougherty, Alex M 18          2) Sassi, Massimo P 16          
     3) Gabel, Delton R 18            4) Bergstrom, Luke K 17         
             24.86        53.23 (53.23)
      1:23.76 (1:23.76)   1:54.18 (1:54.18)
        2:18.93 (24.75)     2:47.33 (53.15)
      3:17.14 (1:22.96)   3:47.07 (1:52.89)
        4:12.23 (25.16)     4:40.66 (53.59)
      5:09.60 (1:22.53)   5:38.53 (1:51.46)
        6:03.00 (24.47)     6:30.95 (52.42)
      7:00.37 (1:21.84)   7:30.77 (1:52.24)
 26 Dayton Raiders-OH  'B'        7:24.75    7:33.12        
     1) Brossart, Francesco S 16      2) Dutton, Joe A 17             
     3) Leighninger, Ian F 15         4) Wilkinson, Mason R 15        
             24.79        52.92 (52.92)
      1:20.81 (1:20.81)   1:48.69 (1:48.69)
        2:13.64 (24.95)     2:41.93 (53.24)
      3:11.67 (1:22.98)   3:40.90 (1:52.21)
        4:06.15 (25.25)     4:35.25 (54.35)
      5:05.77 (1:24.87)   5:35.78 (1:54.88)
        5:51.27 (15.49)     6:31.58 (55.80)
      7:33.12 (1:57.34)                    
 -- Fort Collins Are-CO  'A'      6:57.56         DQ        
      Changed order of swimmers
     1) Dragan, Alex S 18             2) Alkaff, Shamzi 17            
     3) Geraghty, Matthew J 17        4) Worlund, Lars C 16           
             23.97        50.02 (50.02)
      1:16.50 (1:16.50)   1:42.75 (1:42.75)
        2:06.29 (23.54)     2:32.63 (49.88)
      2:59.19 (1:16.44)   3:25.60 (1:42.85)
        3:49.77 (24.17)     4:16.22 (50.62)
      4:43.37 (1:17.77)   5:10.49 (1:44.89)
        5:32.77 (22.28)     5:59.12 (48.63)
      6:26.77 (1:16.28)        DQ (1:44.28)
 -- Fort Collins Are-CO  'B'      7:04.02         DQ        
      Changed order of swimmers
     1) Holter, Jack R 18             2) Kruse, Sawyer L 16           
     3) Kovac, William D 16           4) Gillilan, Loren G 18         
             24.20        50.03 (50.03)
      1:16.33 (1:16.33)   1:43.30 (1:43.30)
        1:59.29 (15.99)     2:34.43 (51.13)
      3:02.37 (1:19.07)   3:30.73 (1:47.43)
        3:54.71 (23.98)     4:21.59 (50.86)
      4:49.02 (1:18.29)   5:16.78 (1:46.05)
        5:39.72 (22.94)     6:06.36 (49.58)
      6:34.51 (1:17.73)        DQ (1:46.29)
 -- Ames Cyclone Aqu-IA  'B'      7:26.38         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Fierke, Andrew W 16           2) Matthews, Peter D 17         
     3) Matthews, Nicholas D 16       4) Johnson, Ethan T 15          
             25.74        54.03 (54.03)
      1:23.33 (1:23.33)   1:51.58 (1:51.58)
        2:17.35 (25.77)     2:46.91 (55.33)
      3:17.69 (1:26.11)   3:47.36 (1:55.78)
        4:12.98 (25.62)     4:42.84 (55.48)
      5:13.12 (1:25.76)   5:42.34 (1:54.98)
        6:07.63 (25.29)     6:35.98 (53.64)
      7:04.09 (1:21.75)        DQ (1:50.88)
 -- Hopkins Hurrican-MN  'A'      7:23.96         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Stone, Nathaniel L 18         2) Bechtold, Maximilian J 15    
     3) Salamzadeh, David S 17        4) Rykken, Nils 17              
             24.19        50.95 (50.95)
      1:18.04 (1:18.04)   1:45.24 (1:45.24)
        2:11.18 (25.94)     2:40.17 (54.93)
      3:10.06 (1:24.82)   3:39.58 (1:54.34)
        4:05.56 (25.98)     4:34.29 (54.71)
      5:03.76 (1:24.18)   5:32.74 (1:53.16)
        5:57.95 (25.21)     6:25.87 (53.13)
      6:55.23 (1:22.49)        DQ (1:50.06)
 -- Terrapins Swim T-PC  'B'      7:07.22        SCR        
 
                      Men - Team Rankings - Through Event 14                      
 
  1. Edina Swim Club                   138   2. Terrapins Swim Team               134
  3. Fort Collins Area Swim Team       114   4. Chicago Wolfpack Aquatic Club      76
  5. Des Moines Swimming Federation     61   6. Central Iowa Aquatics              53
  7. South Metro Storm                  47   8. Dunlap Dolphins Swim Team          40
  9. Ames Cyclone Aquatics Club         37  10. Barrington Swim Club               35
 11. Blackline Aquatics                 34  12. Black Hawk Area Swim Team          32
 13. Swimchester Sailfish               31  14. Lane Four Aquatics                 27
 14. Fox Valley Wave Swim Team Inc      27  16. Iowa Flyers Swim Club              24
 16. Sioux Falls Swim Team              24  18. Waunakee Wave                      21
 19. Jacksonville Sharks                16  20. Team Foxjet                        14
 21. Fond Du Lac Swim Club              13  21. Dayton Raiders                     13
 21. Aberdeen Swim Club                 13  24. Med-City Aquatics                  12
 25. Ripon Community Swim Club          10  26. Cats Aquatic Team                   9
 27. New Trier Swim Club                 7  28. Dubuque Area Swimmin' Hurrican      6
 29. A.S.K. Swim                         3  30. Waves Bloomington/Normal Y S.T      2
 31. Linn-Mar Swim Team                  1  31. Sea Devils                          1
 31. Badger Aquatics Club                1                                           

Results Link Embed HTML: