U.S. Long Course Nationals: Final U.S. Pan Pacific Championships Roster Named – Coverage Sponsored by TYR

For the most comprehensive coverage in the business provided by the Swimming World team, check out the Event Landing Page for recaps, results, photos and videos from Irvine!

IRVINE, California, August 7. THE complete roster (now updated as of August 9) of those swimmers that will compete for the U.S. was announced at the end of the 2010 U.S. Long Course Nationals. That list is found below and features a strong mix of veterans along with rookies that will vie for the team title.

Women
Allison Schmitt NBAC 200, 400 Free
Amanda Beard Tucson Ford Dealer Aquatics 200 Breast
Amanda Weir Swim Atlanta 50 Free
Annie Chandler Tucson Ford Dealer Aquatics 100 Breast
Ariana Kukors FAST Swim Team 200, 400 IM
Caitlin Leverenz California Aquatics 200, 400 IM
Chloe Sutton Mission Viejo 800 free, 10K
Christine Jennings Unattached 10K
Christine Magnuson Tucson Ford Dealer Aquatics 100 Fly
Dana Vollmer California Aquatics 200 Free, 100 Fly, 100 Free
Elizabeth Beisel Bluefish Swim Club 200 Back
Elizabeth Pelton NBAC 100 Back
Emily Brunemann Club Wolverine 10K
Eva Fabian Greenwood Memorial Swim Club 10K
Hayley Anderson Trojan Swim Club 800 Free
Jessica Hardy Trojan Swim Club 100 Free
Kara Lynn Joyce FAST Swim Team 50 Free
Kate Ziegler FAST Swim Team 800 Free
Kathleen Hersey Swim Atlanta 200 Fly
Katie Hoff FAST Swim Team 400 Free
Katy Freeman Santa Barbara Aquatic Club 200 Breast
Madison Kennedy California Aquatics 50 Free
Mary Mohler FAST Swim Team 200 Fly
Melissa Franklin Colorado Stars 100, 200 Back
Micah Lawrence Auburn University Swim Team 100 Breast
Morgan Scroggy Athens Bulldogs 4X200 Free Relay
Natalie Coughlin California Aquatics 100 Back
Rachel Bootsma Aquajets Swim Team 100 Back
Rebecca Soni Trojan Swim Club 100, 200 Breast
Teresa Crippen Germantown Academy/ Florida 200 Fly

Men
Fran Crippen Germantown Academy Aquatic Club 10K
Chip Peterson North Carolina Aquatic Club 10K
Andrew Gemmell Univ. of Georgia/Delaware Swim Team 10K
Alex Meyer Crimson Aquatics 10K
Peter Vanderkaay Club Wolverine 400 Free, 1500 Free
Mike Alexandrov Tucson Ford Dealer Aquatics 100 Breast
Ryan Lochte Gator Swim Club/Daytona Beach 400 IM, 100, 200 Free, 200 Back, 200 IM
Michael Phelps NBAC 200 Free, 100, 200 Fly, 200 IM
Ricky Berens Longhorn Aquatics 4X200 Free Relay
David Plummer Minnetonka Swim Club 100 Back
Michael Klueh Longhorn Aquatics 400 Free
Tyler McGill Auburn University Swim Team 100 Fly
Mark Dylla Athens Bulldogs 200 Fly
Aaron Peirsol Longhorn Aquatics 100, 200 Back
Mark Gangloff New York Athletic Club 100 Breast
Tyler Clary FAST Swim Team 200, 400 IM, 200 Back
Nathan Adrian California Aquatics 50, 100 Free
Jason Lezak Rose Bowl Aquatics 4X100 Free Relay
Garrett Weber- Gale Longhorn Aquatics 50 Free, 4X100 Free Relay
Cullen Jones SwimMAC Carolina 50 Free
Eric Shanteau Longhorn Aquatics 100, 200 Breast
Scott Spann NBAC 200 Breast
Elliott Keefer Ohio State University 200 Breast
Robert Margalis FAST Swim Team 400 IM
Charlie Houchin FAST Swim Team 400 Free
Timothy Phillips Ohio State University 100 Fly
Nick Thoman SwimMAC Carolina 100 Back
Chad LaTourette Mission Viejo/ Stanford 1500 Free
Sean Ryan Scenic City Aquatics 1500 Free
Arthur Frayler Germantown Academy 1500 Free

Open Water Head Coach – Bill Rose
Men's Head Coach – Gregg Troy
Men's Assistant Coaches – Bob Bowman, Dave Durden, Dave Marsh
Women's Head Coach – Teri McKeever
Women's Assistant Coaches – Todd Schmitz, Chuck Batchelor, Sean Hutchison

Day Five Finals Results

Coverage Sponsored by TYR