Ross Dant, Leah Braswell Add to Win Totals on Night Four of YMCA Nationals

Photo Courtesy: Peter H. Bick

On night four of the 2018 YMCA National Championships no more National Records fell, but there were more close races and great swims. There are a number of tight team races going on headed into the final day.

Women’s 500 Freestyle

After winning the 400 IM last night in a huge lifetime best time, York’s senior Leah Braswell won the 500 freestyle in 4:42.09, three seconds ahead of second place, Emma Weyant of Sarasota (4:45.45), who was also runner up in the 400 IM. Wilton’s Catherine Buroker, who was in second at the 200, touched third in 4:47.62.

 Event 401  Women 500 Yard Freestyle
=========================================================================
     National: * 4:39.13  4/3/2014  Courtney Harnish, York-PA
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Leah Braswell          17 York-PA           4:49.27    4:42.09   20  
                 26.45        54.55 (28.10)
        1:23.15 (28.60)     1:51.76 (28.61)
        2:20.32 (28.56)     2:48.82 (28.50)
        3:17.49 (28.67)     3:46.29 (28.80)
        4:14.81 (28.52)     4:42.09 (27.28)
  2 Emma Weyant            16 Sarasota-FL       4:49.16    4:45.45   17  
                 26.65        55.40 (28.75)
        1:24.27 (28.87)     1:53.22 (28.95)
        2:22.08 (28.86)     2:50.88 (28.80)
        3:19.87 (28.99)     3:48.79 (28.92)
        4:17.45 (28.66)     4:45.45 (28.00)
  3 Catherine Buroker      18 Wilton-CT         4:51.89    4:47.62   16  
                 26.73        55.04 (28.31)
        1:23.78 (28.74)     1:52.65 (28.87)
        2:21.81 (29.16)     2:50.95 (29.14)
        3:20.28 (29.33)     3:49.64 (29.36)
        4:18.91 (29.27)     4:47.62 (28.71)
  4 Anna Durak             18 Hickory -nc       4:50.45    4:51.09   15  
                 26.76        55.43 (28.67)
        1:24.68 (29.25)     1:53.97 (29.29)
        2:23.30 (29.33)     2:52.95 (29.65)
        3:22.87 (29.92)     3:52.52 (29.65)
        4:22.10 (29.58)     4:51.09 (28.99)
  5 Mia Leko               17 Cheshire-CT       4:53.15    4:51.38   14  
                 26.65        55.50 (28.85)
        1:25.15 (29.65)     1:54.89 (29.74)
        2:24.51 (29.62)     2:54.15 (29.64)
        3:23.67 (29.52)     3:53.24 (29.57)
        4:22.46 (29.22)     4:51.38 (28.92)
  6 Lucy Callard           18 Powel Crosley-OH  4:49.81    4:51.49   13  
                 27.39        56.73 (29.34)
        1:26.23 (29.50)     1:55.83 (29.60)
        2:25.41 (29.58)     2:54.87 (29.46)
        3:24.16 (29.29)     3:53.63 (29.47)
        4:22.84 (29.21)     4:51.49 (28.65)
  7 Aziza Ganihanova       15 SomersetValleyNJ  4:53.05    4:52.24   12  
                 27.01        56.30 (29.29)
        1:25.82 (29.52)     1:55.79 (29.97)
        2:25.38 (29.59)     2:54.79 (29.41)
        3:24.39 (29.60)     3:53.71 (29.32)
        4:23.35 (29.64)     4:52.24 (28.89)
  8 Sarah Grinalds         17 Westport/Weston   4:52.29    4:52.67   11  
                 25.74        55.38 (29.64)
        1:25.23 (29.85)     1:55.23 (30.00)
        2:24.83 (29.60)     2:54.45 (29.62)
        3:24.17 (29.72)     3:54.40 (30.23)
        4:23.73 (29.33)     4:52.67 (28.94)

Men’s 500 Freestyle

Ross Dant was faster than his prelims time, but still couldn’t close in on the YMCA National record in the 500 freestyle. The Hickory swimmer earned gold in 4:19.86. While verbally committed to NC State, Dant is still only a junior, and has one more Nationals to break Nicholas Caldwell‘s 2011 mark of 4:18.01. He adds this gold to his 1,000 victory and 200 backstroke silver.

Sarasota’s Arik Katz followed his teammate Weyant in finishing second, stopping the clock in 4:24.38. Greenwich’s Christian Farricker couldn’t match Katz’s closing speed and finished third in 4:25.12.

Event 402  Men 500 Yard Freestyle
=========================================================================
     National: * 4:18.01  4/5/2011  Nicholas Caldwell, Sarasota-FL
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Ross Dant              17 Hickory -nc       4:20.60    4:19.86   20  
                 23.77        49.62 (25.85)
        1:15.77 (26.15)     1:41.88 (26.11)
        2:08.15 (26.27)     2:34.41 (26.26)
        3:00.96 (26.55)     3:27.58 (26.62)
        3:54.06 (26.48)     4:19.86 (25.80)
  2 Arik Katz              16 Sarasota-FL       4:26.75    4:24.38   17  
                 23.98        49.99 (26.01)
        1:16.41 (26.42)     1:43.35 (26.94)
        2:10.25 (26.90)     2:37.55 (27.30)
        3:04.82 (27.27)     3:32.04 (27.22)
        3:58.60 (26.56)     4:24.38 (25.78)
  3 Christian Farricker    17 Greenwich-CT      4:30.94    4:25.12   16  
                 24.24        50.49 (26.25)
        1:17.01 (26.52)     1:43.60 (26.59)
        2:10.37 (26.77)     2:37.23 (26.86)
        3:04.35 (27.12)     3:31.37 (27.02)
        3:58.70 (27.33)     4:25.12 (26.42)
  4 Nico Hernandez-Tome    17 Sarasota-FL       4:28.00    4:26.50   15  
                 24.12        50.07 (25.95)
        1:16.63 (26.56)     1:43.66 (27.03)
        2:10.84 (27.18)     2:38.19 (27.35)
        3:05.50 (27.31)     3:33.03 (27.53)
        4:00.57 (27.54)     4:26.50 (25.93)
  5 Josh Cohen             17 FanwoodScotch-NJ  4:29.89    4:29.20   14  
                 24.31        50.43 (26.12)
        1:16.96 (26.53)     1:43.81 (26.85)
        2:10.94 (27.13)     2:38.13 (27.19)
        3:05.68 (27.55)     3:33.24 (27.56)
        4:01.31 (28.07)     4:29.20 (27.89)
  6 Brendan Firlie         18 Sarasota-FL       4:32.01    4:31.68   13  
                 24.97        52.04 (27.07)
        1:19.30 (27.26)     1:46.71 (27.41)
        2:14.37 (27.66)     2:42.43 (28.06)
        3:10.17 (27.74)     3:37.46 (27.29)
        4:05.07 (27.61)     4:31.68 (26.61)
  7 Sammy Rennard          17 Red Bank - NJ     4:32.42    4:32.91   12  
                 25.05        51.85 (26.80)
        1:18.92 (27.07)     1:46.38 (27.46)
        2:14.19 (27.81)     2:42.28 (28.09)
        3:10.39 (28.11)     3:38.42 (28.03)
        4:06.06 (27.64)     4:32.91 (26.85)
  8 Luke Mikesell          16 Clearfield-PA     4:32.12    4:37.23   11  
                 24.10        51.08 (26.98)
        1:18.16 (27.08)     1:45.45 (27.29)
        2:13.19 (27.74)     2:41.57 (28.38)
        3:09.99 (28.42)     3:38.77 (28.78)
        4:08.26 (29.49)     4:37.23 (28.97)

Women’s 200 IM

Springfield’s Kaitlynn Wheeler was the lone swimmer under two minutes, clocking a 1:59.39. She was a half second ahead of anybody else after the fly leg and also posted one of two sub-30 second backstroke splits in the A final, before hanging on for the victory.

Boise’s Charity Pittard separated herself from the pack with a 33.79 breaststroke split, racing to second in 2:00.26. Third went to Abigail Doss of Susquehanna in 2:01.00.

Event 403  Women 200 Yard IM
=========================================================================
     National: * 1:54.25  4/3/2015  Meghan Small, York-PA
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Kaitlynn Wheeler       17 Springfield-IL    2:00.44    1:59.39   20  
                 25.75        54.96 (29.21)
        1:30.55 (35.59)     1:59.39 (28.84)
  2 Charity Pittard        17 Boise-ID          2:01.47    2:00.26   17  
                 26.64        58.19 (31.55)
        1:31.98 (33.79)     2:00.26 (28.28)
  3 Abigail Doss           16 Susquehanna-PA    2:02.46    2:01.00   16  
                 27.30        58.18 (30.88)
        1:32.72 (34.54)     2:01.00 (28.28)
  4 Hannah Ownbey          16 Spartanburg-SC    2:02.84    2:02.01   15  
                 26.97        57.67 (30.70)
        1:33.01 (35.34)     2:02.01 (29.00)
  5 Sydney Radloff         18 Springfield-IL    2:02.26    2:02.46   14  
                 26.26        56.76 (30.50)
        1:33.06 (36.30)     2:02.46 (29.40)
  6 Marget Shelly          18 York-PA           2:02.83    2:02.63   13  
                 26.77        56.54 (29.77)
        1:34.06 (37.52)     2:02.63 (28.57)
  7 Megan Glass            17 Blue Ash-OH       2:03.61    2:03.83   12  
                 26.39        57.89 (31.50)
        1:35.79 (37.90)     2:03.83 (28.04)
  8 Meredith Ginn          17 Orlando-FL        2:03.47    2:05.88   11  
                 26.67        57.54 (30.87)
        1:35.91 (38.37)     2:05.88 (29.97)

Men’s 200 IM

Two swimmers cleared 1:50 in the 200 IM. North Shore’s Oliver Zmetrovich took a slight lead after the fly and he never relinquished it, getting to the wall in 1:49.58. Just .05 behind him was York’s Alec Peckmann in 1:49.63. Western North Carolina’s Reid Arwood finished third (1:50.11).

Event 404  Men 200 Yard IM
=========================================================================
     National: * 1:45.76  4/7/2017  Paul DeLakis, Eau Claire-WI
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Oliver Zmetrovich      18 North Shore-MA    1:52.02    1:49.58   20  
                 23.26        50.51 (27.25)
        1:23.35 (32.84)     1:49.58 (26.23)
  2 Alec Peckmann          18 York-PA           1:50.89    1:49.63   17  
                 23.79        51.50 (27.71)
        1:23.57 (32.07)     1:49.63 (26.06)
  3 Reid Arwood            17 W.North Carolina  1:50.34    1:50.11   16  
                 24.18        51.24 (27.06)
        1:23.42 (32.18)     1:50.11 (26.69)
  4 Dan Cashell            18 Powel Crosley-OH  1:51.63    1:50.66   15  
                 24.61        53.31 (28.70)
        1:24.33 (31.02)     1:50.66 (26.33)
  5 Brett Riley            18 Sarasota-FL       1:51.83    1:50.75   14  
                 24.74        51.45 (26.71)
        1:24.15 (32.70)     1:50.75 (26.60)
  6 Zachary Wolbert        18 Pocono-PA         1:50.06    1:50.91   13  
                 23.72        51.10 (27.38)
        1:24.15 (33.05)     1:50.91 (26.76)
  7 Jackson Cunningham     18 Boise-ID          1:51.36    1:51.11   12  
                 25.06        52.80 (27.74)
        1:24.96 (32.16)     1:51.11 (26.15)
  8 Ted Gunn               18 York-PA           1:51.88    1:52.08   11  
                 24.37        51.83 (27.46)
        1:25.63 (33.80)     1:52.08 (26.45)

Women’s 50 Freestyle

After finishing second in last night’s 200 freestyle Sarah Grinalds of Westport/Weston moved up on the podium, taking first in the 50 freestyle with a 22.52. The champion in that 200 freestyle (and in the 200 backstroke), Paige Hetrick of Bradford, finished second in 22.85, .05 ahead of Fanwood Scotch’s Darlene Fung in 22.90.

 Event 405  Women 50 Yard Freestyle
=========================================================================
     National: * 22.19  4/2/2015  Katrina Konopka, Middle Tyger-SC
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Sarah Grinalds         17 Westport/Weston     22.69      22.52   20  
  2 Paige Hetrick          16 Bradford-PA         23.09      22.85   17  
  3 Darlene Fung           17 FanwoodScotch-NJ    23.33      22.90   16  
  4 Maggie Summit          16 North Shore-MA      23.40      23.10   15  
  5 Kate Morris            14 B R Ryall-IL        23.40      23.13   14  
  6 Maria Baric            16 Triangle Area-NC    23.39      23.17   13  
  7 Olivia Schmelzer       18 Lancaster-OH        22.99      23.23   12  
  8 Jade Knueppel          18 Schroeder-WI        23.16      23.44   11

Men’s 50 Freestyle

Ryan Held‘s National record of 19.52 lived to see another day, but it might not last too many more years. Finishing at the top of the podium tonight was a pair of 15 year olds. David Curtiss of Tri-Hampton was first to the wall with a 19.75. Taking second was Somerset Hills’ Jack Alexy in 20.11. Rapid Area’s Henry Schutte, who finished second in last night’s 200 freestyle, placed third (20.21).

Event 406  Men 50 Yard Freestyle
=========================================================================
     National: * 19.52  4/1/2014  Ryan Held, Springfield-IL
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 David Curtiss          15 Tri-Hampton-PA      20.12      19.75   20  
  2 Jack Alexy             15 SomersetHills-NJ    20.20      20.11   17  
  3 Henry Schutte          17 Rapid Area-MI       20.26      20.21   16  
  4 Maxwell McHugh         18 Door County-WI      20.39      20.24   15  
  5 Justin Fleagle         16 AuglaizeMercerOH    20.68      20.43   14  
  6 Max Walther            18 Red Bank - NJ       20.62      20.44   13  
  7 Robert Negron          18 Bethlehem-PA        20.51      20.45   12  
  8 Marcus Hodgson         16 Greenwich-CT        20.65      20.59   11

Women’s 4×200 Freestyle Relay

The night’s final relay was one of the tightest races of the night. Elizabeth Boyer led off for Cheshire in 1:52.91 while Meghan French got York started in 1:54.10. Sarasota’s Emma Weyant was out fast in 1:49.78. At the 400 mark Cheshire led York by a second after Mia Leko went a 1:50.26 for the Sea Dogs and Madison Nalls split a 1:50.19 for York.

Julia Stevens (1:50.36) and Margest Shelly (1:50.09) swam third for Cheshire and York. Heading into the final leg Cheshire had an eight tenth lead on York. Alexandra Tyler posted a 1:47.99 to get Cheshire to the wall in 7:21.52. York’s Lead Braswell was charging home though, splitting a 1:47.20 to get York to the wall in 7:21.58.

Weyant was followed by Savannah BarrChristina Cianciolo, and Kirsty Hobson as Sarasota earned bronze in 7:24.41.

Event 407  Women 800 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
     National: * 7:10.06  4/2/2015  York And York County YMCA, York-PA
                          M Small, E Ilgenfritz, L Braswell, C Harnish
    Team                                   Seed     Finals Points 
==================================================================================
  1 Cheshire-CT                         7:26.20    7:21.52   40  
     1) Elizabeth Boyer 17            2) Mia Leko 17                  
     3) Julia Stevens 15              4) Alexandra Tyler 15           
                 26.20        55.11 (55.11)
      1:24.05 (1:24.05)   1:52.91 (1:52.91)
        2:18.66 (25.75)     2:46.47 (53.56)
      3:14.88 (1:21.97)   3:43.17 (1:50.26)
        4:08.52 (25.35)     4:36.50 (53.33)
      5:05.14 (1:21.97)   5:33.53 (1:50.36)
        5:58.97 (25.44)     6:26.65 (53.12)
      6:54.17 (1:20.64)   7:21.52 (1:47.99)
  2 York-PA                             7:27.44    7:21.58   34  
     1) Meghan French 17              2) Madison Nalls 17             
     3) Marget Shelly 18              4) Leah Braswell 17             
                 26.57        55.06 (55.06)
      1:24.53 (1:24.53)   1:54.10 (1:54.10)
        2:18.99 (24.89)     2:46.95 (52.85)
      3:15.49 (1:21.39)   3:44.29 (1:50.19)
        4:10.00 (25.71)     4:38.06 (53.77)
      5:06.26 (1:21.97)   5:34.38 (1:50.09)
        5:59.20 (24.82)     6:26.57 (52.19)
      6:54.47 (1:20.09)   7:21.58 (1:47.20)
  3 Sarasota-FL                         7:21.70    7:24.41   32  
     1) Emma Weyant 16                2) Savannah Barr 16             
     3) Christina Cianciolo 16        4) Kirsty Hobson 17             
                 25.41        52.96 (52.96)
      1:21.43 (1:21.43)   1:49.78 (1:49.78)
        2:15.53 (25.75)     2:43.52 (53.74)
      3:12.41 (1:22.63)   3:41.33 (1:51.55)
        4:06.76 (25.43)     4:35.29 (53.96)
      5:04.70 (1:23.37)   5:33.49 (1:52.16)
        5:58.64 (25.15)     6:26.78 (53.29)
      6:55.56 (1:22.07)   7:24.41 (1:50.92)
  4 Spartanburg-SC                      7:25.82    7:25.19   30  
     1) Emily Horomanski 17           2) Annika McEnroe 15            
     3) Kirsti McEnroe 13             4) Rachel Reistroffer 18        
                 26.16        53.95 (53.95)
      1:22.03 (1:22.03)   1:50.45 (1:50.45)
        2:16.13 (25.68)     2:44.47 (54.02)
      3:13.33 (1:22.88)   3:42.60 (1:52.15)
        4:07.96 (25.36)     4:36.49 (53.89)
      5:05.40 (1:22.80)   5:34.06 (1:51.46)
        5:59.28 (25.22)     6:27.70 (53.64)
      6:56.80 (1:22.74)   7:25.19 (1:51.13)
  5 Springfield-IL                      7:22.28    7:25.31   28  
     1) Kendra Preski 16              2) Ashleigh Sinks 17            
     3) Kaitlynn Wheeler 17           4) Maddie Haschemeyer 17        
                 25.64        53.42 (53.42)
      1:22.30 (1:22.30)   1:51.27 (1:51.27)
        2:16.72 (25.45)     2:45.41 (54.14)
      3:15.01 (1:23.74)   3:45.17 (1:53.90)
        4:10.08 (24.91)     4:37.81 (52.64)
      5:05.21 (1:20.04)   5:33.18 (1:48.01)
        5:58.52 (25.34)     6:26.76 (53.58)
      6:55.48 (1:22.30)   7:25.31 (1:52.13)
  6 Boise-ID                            7:27.20    7:26.10   26  
     1) Charity Pittard 17            2) Eva Suggs 17                 
     3) Sammie Eyolfson 17            4) Nikita Rubocki 18            
                 25.81        54.18 (54.18)
      1:23.48 (1:23.48)   1:52.13 (1:52.13)
        2:17.20 (25.07)     2:45.10 (52.97)
      3:13.35 (1:21.22)   3:41.99 (1:49.86)
        4:07.44 (25.45)     4:36.14 (54.15)
      5:05.39 (1:23.40)   5:34.13 (1:52.14)
        5:59.15 (25.02)     6:27.33 (53.20)
      6:56.43 (1:22.30)   7:26.10 (1:51.97)
  7 ME Lyons-OH                         7:28.98    7:27.26   24  
     1) Meredith Moellering 17        2) Madeline Hart 16             
     3) Kate Overbey 16               4) Grace Hastings 15            
                 26.22        54.26 (54.26)
      1:22.01 (1:22.01)   1:49.28 (1:49.28)
        2:15.36 (26.08)     2:43.60 (54.32)
      3:12.91 (1:23.63)   3:42.22 (1:52.94)
        4:08.80 (26.58)     4:37.47 (55.25)
      5:06.77 (1:24.55)   5:36.31 (1:54.09)
        6:02.24 (25.93)     6:30.56 (54.25)
      6:59.39 (1:23.08)   7:27.26 (1:50.95)
  8 Countryside-OH                      7:32.37    7:29.29   22  
     1) Leah Luckett 15               2) Maggie Clough 16             
     3) Emilee Carlin 18              4) Shannon Jelley 17            
                 25.90        53.80 (53.80)
      1:22.19 (1:22.19)   1:51.68 (1:51.68)
        2:17.46 (25.78)     2:45.61 (53.93)
      3:14.13 (1:22.45)   3:42.46 (1:50.78)
        4:08.42 (25.96)     4:37.58 (55.12)
      5:08.00 (1:25.54)   5:38.44 (1:55.98)
        6:03.38 (24.94)     6:31.38 (52.94)
      7:00.19 (1:21.75)   7:29.29 (1:50.85)

Men’s 4×200 Freestyle Relay

Sarasota and Somerset Hills swam well ahead of the field in the 800 freestyle relay. Sarasota’s Brendan Firlie (1:38.88), Arik Katz (1:40.07), J.J. Corrigan (1:40.18), and Nico Hernandez-Tome (1:38.34) finished in 6:37.47 while Somerset Hills’ Lukas Scheidl (1:39.73), Billy Fallon (1:41.15), Jack Alexy (1:37.94), and Victor Vollbrechthausen (1:40.11) touched in 6:38.93.

Boise claimed third with a 6:44.08 from the quartet of Luke YostJackson CunninghamNathan Quarterman, and Thomas Roark.

Full results were not yet available.

Team Scores

With one night remaining Sarasota leads the combined team scores with 467 points. Boise has 360 in second, just ahead of Red Bank with 334 in third.

On the women’s side Cheshire is pulling away from York as the two teams have 214 and 192 points. Greater Spartanburg (186) and Springfield IL (184) are in a tight battle for third.

The Sarasota men have a handle on first with 316 points to Somerset Hills’ 233. Upper Maine Line is third with 198, just ahead of Boise with 190.

1 Comment

1 comment

Author: Cathleen Pruden

avatar
Cathleen Pruden is a 2016 graduate of Mount Holyoke College and was a four time All-American and a three time Academic All-American for the Lyons. She grew up swimming in and has also coached in Raleigh, North Carolina. Currently she is the Assistant Coach at Bowdoin College.

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here