Joanna Evans Among Night Two Winners at Austin Speedo Sectionals

Joanna Evans-24228571656
Photo Courtesy: Andy Ringgold/Aringo

The second night of competition at the 2017 Austin Speedo Sectionals saw a variety of athletes grabbing victories. Among them was Joanna Evans, Esther Gonzalez Medina, and Samuel Stewart.

Women’s 200 Breast

Esther Gonzalez Medina of Aggie Swim Club delivered a top showing of 2:32.91 in finals of the women’s 200 breast.

The Lakeside Aquatic duo of Emma Garfield and Lauren Savoy picked up second and third place finishes of 2:35.55 and 2:37.64.

                       === Championship Final ===                        
 
  1 Esther Gonzalez Medin  22 Aggie Swim Club   2:32.96    2:32.91   20  
    r:+0.72  35.77      1:14.68 (38.91)
        1:53.74 (39.06)     2:32.91 (39.17)
  2 Emma Garfield          17 Lakeside Aquatic  2:37.00    2:35.55   17  
    r:+0.66  36.01      1:15.45 (39.44)
        1:55.34 (39.89)     2:35.55 (40.21)
  3 Lauren Savoy           18 Lakeside Aquatic  2:37.63    2:37.64   16  
    r:+0.74  36.35      1:16.07 (39.72)
        1:56.34 (40.27)     2:37.64 (41.30)
  4 Marie-Claire Schillin  20 Rice Aquatics     2:38.80    2:38.47   15  
    r:+0.64  35.69      1:16.63 (40.94)
        1:57.97 (41.34)     2:38.47 (40.50)
  5 Jadyn Jannasch         15 Un-Nt             2:40.77    2:38.59   14  
    r:+0.76  36.27      1:17.34 (41.07)
        1:58.19 (40.85)     2:38.59 (40.40)
  6 Lauren Halliburton     18 Lakeside Aquatic  2:39.67    2:39.63   13  
    r:+0.72  37.01      1:16.97 (39.96)
        1:58.26 (41.29)     2:39.63 (41.37)
  7 Sarah Kutz             15 Austin Swim Club  2:40.81    2:39.90   12  
    r:+0.79  36.69      1:16.61 (39.92)
        1:58.33 (41.72)     2:39.90 (41.57)
  8 Victoria Roubique      19 Cypress Fairbank  2:41.69    2:43.62   11  
    r:+0.87  36.51      1:17.49 (40.98)
        2:00.23 (42.74)     2:43.62 (43.39)

Men’s 200 Breast

Aggie Swim Club continued to top the breaststroke events with a 1-2 punch in the men’s 200. Benjamin Walker grabbed the gold with a time of 2:16.65, while teammate Mauro Castillo Luna was second with a 2:17.36.

Casey Melzer of Longhorn Aquatics finished third overall with a time of 2:21.45.

                      === Championship Final ===                        
 
  1 Benjamin Walker        19 Aggie Swim Club   2:17.53    2:16.65   20  
    r:+0.72  31.18      1:06.21 (35.03)
        1:40.98 (34.77)     2:16.65 (35.67)
  2 Mauro Castillo Luna    21 Aggie Swim Club   2:21.66    2:17.36   17  
    r:+0.67  31.19      1:05.56 (34.37)
        1:41.00 (35.44)     2:17.36 (36.36)
  3 Casey Melzer           20 Longhorn Aquatic  2:22.67    2:21.45   16  
    r:+0.68  31.66      1:06.96 (35.30)
        1:43.68 (36.72)     2:21.45 (37.77)
  4 Cameron Karkoska       19 Austin Swim Club  2:23.45    2:22.15   15  
    r:+0.71  32.25      1:08.41 (36.16)
        1:45.30 (36.89)     2:22.15 (36.85)
  5 Jacob Schababerle      17 Power For Life    2:21.17    2:22.61   14  
    r:+0.80  30.74      1:05.85 (35.11)
        1:43.38 (37.53)     2:22.61 (39.23)
  6 Jared Butler           21 RACE              2:25.36    2:23.09   13  
    r:+0.79  32.00      1:07.60 (35.60)
        1:44.68 (37.08)     2:23.09 (38.41)
  7 Charles Bennett        18 Power For Life    2:23.41    2:23.68   12  
    r:+0.76  32.41      1:08.80 (36.39)
        1:45.96 (37.16)     2:23.68 (37.72)
  8 Jack Venker            17 Cypress Fairbank  2:24.77    2:24.25   11  
    r:+0.80  32.72      1:08.91 (36.19)
        1:46.42 (37.51)     2:24.25 (37.83)

Women’s 200 Free

Joanna Evans, swimming unattached, posted the only sub-two minute swim of the women’s 200 free. Evans posted a final time of 1:59.91 to snag gold.

Longhorn Aquatics’ Quinn Carrozza turned in a final time of 2:00.99, just ahead of Aggie Swim Club’s Kathryn Portz’s 2:01.03.

                       === Championship Final ===                        
 
  1 Joanna Evans           19 Un-St             2:02.71    1:59.91   20  
    r:+0.75  28.45        58.89 (30.44)
        1:29.69 (30.80)     1:59.91 (30.22)
  2 Quinn Carrozza         20 Longhorn Aquatic  2:01.95    2:00.99   17  
    r:+0.84  28.35        58.89 (30.54)
        1:29.82 (30.93)     2:00.99 (31.17)
  3 Kathryn Portz          19 Aggie Swim Club   2:02.55    2:01.03   16  
    r:+0.73  28.66        59.54 (30.88)
        1:30.32 (30.78)     2:01.03 (30.71)
  4 Lauren Pitzer          18 Lakeside Aquatic  2:03.08    2:01.95   15  
    r:+0.72  28.41        59.03 (30.62)
        1:30.47 (31.44)     2:01.95 (31.48)
  5 Logan Shiller          17 Un-St             2:03.00    2:04.05   14  
    r:+0.74  29.28      1:00.29 (31.01)
        1:32.61 (32.32)     2:04.05 (31.44)
  6 Haley Yelle            18 Mansfield Aquati  2:03.87    2:04.51   13  
    r:+0.78  29.38      1:00.63 (31.25)
        1:32.69 (32.06)     2:04.51 (31.82)
  7 Monica Gumina          17 Magnolia Aquatic  2:04.55    2:04.89   12  
    r:+0.74  28.82      1:00.39 (31.57)
        1:32.64 (32.25)     2:04.89 (32.25)
  8 Karling Hemstreet      19 Aggie Swim Club   2:04.12    2:05.08   11  
    r:+0.74  29.69      1:01.28 (31.59)
        1:32.99 (31.71)     2:05.08 (32.09)

Men’s 200 Free

Jeffrey Newkirk, swimming unattached, won the men’s 200 free with a top showing of 1:49.92, finishing more than two seconds ahead of the competition.

Matthew Willenbring of Austin Swim Club picked up the silver medal with a time of 1:52.18, while Joshua Artmann, swimming unattached, finished third with a time of 1:52.70.

                       === Championship Final ===                        
 
  1 Jeffrey Newkirk        20 Un-St             1:51.61    1:49.92   20  
    r:+0.72  25.58        53.05 (27.47)
        1:21.11 (28.06)     1:49.92 (28.81)
  2 Matthew Willenbring    17 Austin Swim Club  1:52.11    1:52.18   17  
    r:+0.74  26.31        54.54 (28.23)
        1:23.59 (29.05)     1:52.18 (28.59)
  3 Joshua Artmann         18 Un-St             1:54.09    1:52.70   16  
    r:+0.69  26.49        54.82 (28.33)
        1:23.98 (29.16)     1:52.70 (28.72)
  4 Jacob Huerta           19 Longhorn Aquatic  1:54.54    1:53.04   15  
    r:+0.73  26.31        54.65 (28.34)
        1:24.10 (29.45)     1:53.04 (28.94)
  5 Samuel Kline           19 Longhorn Aquatic  1:54.55    1:53.85   14  
    r:+0.69  26.90        55.34 (28.44)
        1:24.57 (29.23)     1:53.85 (29.28)
  6 Grant Reed             18 Longhorn Aquatic  1:54.50    1:54.16   13  
    r:+0.76  27.17        56.14 (28.97)
        1:25.10 (28.96)     1:54.16 (29.06)
  7 Mason Tenney           20 Longhorn Aquatic  1:53.56    1:54.62   12  
    r:+0.71  26.80        55.72 (28.92)
        1:24.74 (29.02)     1:54.62 (29.88)
  8 William Karau          18 North Texas Nada  1:54.65    1:54.68   11  
    r:+0.71  27.09        55.83 (28.74)
        1:25.54 (29.71)     1:54.68 (29.14)

Women’s 400 IM

Monika Gonzalez-Hermosillo, representing Aggie Swim Club, was the top finisher in the women’s 400 IM, topping the competition by more than six seconds with a time of 4:49.25.

Texas Ford Aquatics’ Camryn Toney touched second overall with a final time of 4:55.72, followed by Rice Aquatics’ Kaitlyn Swinney and her time of 4:57.11.

                       === Championship Final ===                        
 
  1 Monika Gonzalez-Hermo  21 Aggie Swim Club   4:55.23    4:49.25   20  
    r:+0.79  30.86      1:05.82 (34.96)
        1:43.25 (37.43)     2:20.41 (37.16)
        3:01.86 (41.45)     3:43.56 (41.70)
        4:16.61 (33.05)     4:49.25 (32.64)
  2 Camryn Toney           17 Texas Ford Aquat  4:56.31    4:55.72   17  
    r:+0.71  31.17      1:06.30 (35.13)
        1:43.80 (37.50)     2:21.30 (37.50)
        3:04.56 (43.26)     3:48.80 (44.24)
        4:22.50 (33.70)     4:55.72 (33.22)
  3 Kaitlyn Swinney        21 Rice Aquatics     4:58.29    4:57.11   16  
    r:+0.75  31.36      1:06.99 (35.63)
        1:44.97 (37.98)     2:22.92 (37.95)
        3:05.13 (42.21)     3:48.55 (43.42)
        4:23.68 (35.13)     4:57.11 (33.43)
  4 Regan Barney           18 Longhorn Aquatic  4:55.52    4:58.08   15  
    r:+0.77  31.40      1:07.19 (35.79)
        1:44.32 (37.13)     2:21.34 (37.02)
        3:05.55 (44.21)     3:50.22 (44.67)
        4:24.46 (34.24)     4:58.08 (33.62)
  5 Haley Yelle            18 Mansfield Aquati  4:59.62    4:59.83   14  
    r:+0.79  31.08      1:07.35 (36.27)
        1:46.77 (39.42)     2:25.36 (38.59)
        3:11.12 (45.76)     3:55.24 (44.12)
        4:28.17 (32.93)     4:59.83 (31.66)
  6 Emma Garfield          17 Lakeside Aquatic  4:59.86    5:01.26   13  
    r:+0.66  32.53      1:09.28 (36.75)
        1:49.52 (40.24)     2:28.68 (39.16)
        3:11.10 (42.42)     3:53.12 (42.02)
        4:28.40 (35.28)     5:01.26 (32.86)
  7 Jessica Sloan          22 Aggie Swim Club   4:59.13    5:01.98   12  
    r:+0.75  32.69      1:07.96 (35.27)
        1:48.24 (40.28)     2:28.17 (39.93)
        3:10.86 (42.69)     3:54.55 (43.69)
        4:28.67 (34.12)     5:01.98 (33.31)
  8 Jaecey Parham          21 Rice Aquatics     5:00.00    5:02.20   11  
    r:+0.71  31.42      1:07.17 (35.75)
        1:46.62 (39.45)     2:24.37 (37.75)
        3:08.19 (43.82)     3:51.73 (43.54)
        4:27.35 (35.62)     5:02.20 (34.85)

Men’s 400 IM

Longhorn Aquatics’ Samuel Stewart outlasted the competition in finals of the men’s 400 IM, delivering a final time of 4:25.11 for gold.

Grant Thompson of Austin Swim Club claimed the silver medal with a time of 4:30.91, while Cypress Fairbank’s Cameron Dafoe earned the bronze with a time of 4:31.30.

                       === Championship Final ===                        
 
  1 Samuel Stewart         20 Longhorn Aquatic  4:30.89    4:25.11   20  
    r:+0.69  27.23        58.49 (31.26)
        1:32.07 (33.58)     2:05.39 (33.32)
        2:43.77 (38.38)     3:22.83 (39.06)
        3:54.60 (31.77)     4:25.11 (30.51)
  2 Grant Thompson         18 Austin Swim Club  4:33.58    4:30.91   17  
    r:+0.68  28.11      1:00.20 (32.09)
        1:34.60 (34.40)     2:08.79 (34.19)
        2:48.64 (39.85)     3:28.59 (39.95)
        4:00.44 (31.85)     4:30.91 (30.47)
  3 Cameron Dafoe          15 Cypress Fairbank  4:34.54    4:31.30   16  
    r:+0.66  29.06      1:02.31 (33.25)
        1:38.18 (35.87)     2:13.77 (35.59)
        2:52.41 (38.64)     3:30.87 (38.46)
        4:02.66 (31.79)     4:31.30 (28.64)
  4 Alexander Zettle       17 Lakeside Aquatic  4:34.89    4:33.85   15  
    r:+0.75  27.48        59.70 (32.22)
        1:35.51 (35.81)     2:10.82 (35.31)
        2:52.70 (41.88)     3:35.26 (42.56)
        4:04.86 (29.60)     4:33.85 (28.99)
  5 William Grant          16 Heart of Texas A  4:34.15    4:34.38   14  
    r:+0.73  28.27      1:00.70 (32.43)
        1:34.77 (34.07)     2:08.99 (34.22)
        2:49.21 (40.22)     3:29.17 (39.96)
        4:01.96 (32.79)     4:34.38 (32.42)
  6 Jack Venker            17 Cypress Fairbank  4:35.82    4:36.59   13  
    r:+0.76  30.56      1:03.51 (32.95)
        1:40.57 (37.06)     2:17.10 (36.53)
        2:55.24 (38.14)     3:34.12 (38.88)
        4:05.85 (31.73)     4:36.59 (30.74)
  7 Michael Shay           16 Nitro Swimming    4:38.67    4:39.57   12  
    r:+0.67  29.16      1:02.84 (33.68)
        1:37.85 (35.01)     2:13.05 (35.20)
        2:53.47 (40.42)     3:34.88 (41.41)
        4:07.62 (32.74)     4:39.57 (31.95)
  8 Samuel Brettmann       18 Alamo Area Aquat  4:37.80    4:40.13   11  
    r:+0.74  28.19      1:01.40 (33.21)
        1:38.39 (36.99)     2:15.50 (37.11)
        2:55.66 (40.16)     3:36.11 (40.45)
        4:08.10 (31.99)     4:40.13 (32.03)

2 comments