Charlie Kulp and Louisa Nierhoff Win Three Events Each at CeraVe Invite

mens-11-12-100-fly-start
Photo Courtesy: Ella Walsh

Charlie Kulp won all three of his events in the 10-and-under boys’ division Saturday afternoon at the CeraVe Invitational in Piscataway, N.J., and Louisa Nierhoff did the same for the 11-12 girls.

Kulp won the 10-and-under boys’ 50 fly in 34.11 before taking the 200 free in 2:50.83 and then winning the 200 free in 2:31.80. Nierhoff won the 50 free (28.65), 100 breast (1:18.45) and 200 free (2:17.98).

Long Island’s Briana Racanello won both the 200 IM (2:54.74) and 200 free (2:37.32) in the 10-and-under girls’ age group. Bluefish’s Ty Lutz won the 100 breast (1:20.40) and 200 free (2:09.52) for the 11-12 boys.

Bluefish’s Megan Kramer won both the 13-14 girls’ 100 free (1:00.61) and 400 IM (5:11.20). Eastern Express’ Andrew Lebak won the 50 (25.99) and 100 free (57.05).

All race videos from the session are available here, and a full list of winners can be found below.

10-and-under Results:

  • Girls’ 50 fly: Praise Okodogbe, Long Island, 33.52
  • Boys’ 50 fly: Charlie Kulp, Berkeley, 34.11
  • Girls’ 200 IM: Briana Racanello, Long Island, 2:54.74
  • Boys’ 200 IM: Charlie Kulp, Berkeley, 2:50.83
  • Girls’ 200 free: Briana Racanello, Long Island, 2:37.32
  • Boys’ 200 free: Charlie Kulp, Berkeley, 2:31.80
  • Girls’ 50 breast: Hayden Long, Long Island, 41.62
  • Boys’ 50 breast: David Kushnisky, Long Island, 41.68

11-12 Results:

  • Girls’ 50 free: Luisa Nierhoff, Badger, 28.65
  • Boys’ 50 free: Erik Watka, Bluefish, 27.41
  • Girls’ 100 fly: Mabel Koff, North Baltimore, 1:10.27
  • Boys’ 100 fly: Landon Him, Bluefish, 1:03.86
  • Girls’ 100 breast: Luisa Nierhoff, Badger, 1:18.45
  • Boys’ 100 breast: Ty Lutz, Bluefish, 1:20.40
  • Girls’ 200 free: Luisa Nierhoff, Badger, 2:17.98
  • Boys’ 200 free: Ty Lutz, Bluefish, 2:09.52

13-14 Results:

  • Girls’ 50 free: Joanie Cash, Long Island, 28.49
  • Boys’ 50 free: Andrew Lebak, Eastern Express, 25.99
  • Girls’ 200 fly: Kiani Morisi, Long Island, 2:24.71
  • Boys’ 200 fly: Hans Tristen Lim, Long Island, 2:20.18
  • Girls’ 100 free: Megan Kramer, Bluefish, 1:00.61
  • Boys’ 100 free: Andrew Lebak, Eastern Express, 57.05
  • Girls’ 400 IM: Megan Kramer, Bluefish, 5:11.20
  • Boys’ 400 IM: Alex Lakatta, North Baltimore, 5:02.39

Check out our photos from the session from Swimming World intern Ella Walsh.

This slideshow requires JavaScript.