2019 Speedo Sectionals Federal Way Day 4: Bellevue, Hillsboro Win

janelle rudolph bellevue

Editorial Content for Speedo Sectional Series is sponsored by Speedo. Visit Speedo Today

The final night of the 2019 Speedo Sectional in Federal Way, Washington, saw some fast swims and some big team performances.

Bellevue won the combined team standings with 2,220 points to finish ahead of the Denver Hilltoppers (1,590.5) and Seattle Metropolitan (1,539).

Hillsboro won the men’s meet with 836 points, followed by Denver (744), Seattle Metropolitan (679), Bellevue (647) and Charger Aquatics (622).

Bellevue won the women’s meet with 1,583. Tualatin Hills was second with 914.5, followed by Seattle Metropolitan (860), Denver (846.5) and Fort Collins Area (692).

Women’s 200 IM

Pro Swimming’s Janelle Rudolph hung on to win the 200 IM to open the final night, swimming a 1:58.43. The 16-year-old held off Missoula’s Katharine Berkoff (1:59.83), who had turned in a stellar meet.

Bellevue’s Samantha Baron finished third (2:00.59), followed by Fort Collins Area’s Lucerne Bell (2:02.30), Seattle’s Jaime Chen (2:02.77), Fort Collins Area’s Caraline Baker (2:03.12), Amy Tang (2:03.42) and Eleanor Jew (2:05.02).

 Event 31  Women 200 Yard IM
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Rudolph, Janelle L     16 Pro Swimming-PN   1:58.91    1:58.43  
  2 Berkoff, Katharine F   18 Missoula Aquatic  2:00.84    1:59.83  
  3 Baron, Samantha R      16 Bellevue Club Sw  2:02.55    2:00.59  
  4 Bell, Lucerne F        14 Fort Collins Are  1:58.66    2:02.30  
  5 Chen, Jaime W          15 Seattle Metropol  2:03.54    2:02.77  
  6 Baker, Caraline M      16 Fort Collins Are  2:02.76    2:03.12  
  7 Tang, Amy Y            16 Unattached-PN     2:03.06    2:03.42  
  8 Jew, Eleanor S         17 Lake Oswego Swim  2:03.79    2:05.02  
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Felner, Grace E        17 Bellevue Club Sw  2:04.27    2:00.36  
 10 Lindsay, Tia E         17 Tualatin Hills S  2:05.12    2:03.56  
 11 Chang, Mia S           16 Bellevue Club Sw  2:03.81    2:03.68  
 12 Weber, Emma L          15 Univ of Denver H  2:04.47    2:04.12  
 13 Groysman, Yulia G      17 Seattle Metropol  2:03.93    2:04.13  
 14 Yu, Catherine J        14 Pro Swimming-PN   2:04.77    2:04.56  
 15 Erlandson, Mahala R    16 Fort Collins Are  2:05.13    2:04.88  
 16 Himes, Danika M        17 Bellevue Club Sw  2:04.90    2:06.51

Men’s 200 IM

Seattle Metropolitan’s Tyler Lu coasted to victory in the men’s 200 IM, finishing in 1:45.58. The 16-year-old finished a second and a half ahead of the field.

Charger Aquatics’ Jack Hoagland finished second in 1:47.04, barely holding off Tualatin Hills’ Caspar Corbeau (1:47.16), Billings’ Ethan Harder (1:47.58) and Denver’s William Goodwin (1:47.61).

Hillsboro’s Ethan Heasley finished sixth (1:48.13), followed by Ethan Dang (1:48.91) and Timothy Gallagher (1:50.01).

Event 32  Men 200 Yard IM
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Lu, Tyler Y            16 Seattle Metropol  1:49.75    1:45.58  
  2 Hoagland, Jack W       18 Charger Aquatics  1:48.94    1:47.04  
  3 Corbeau, Caspar J      17 Tualatin Hills S  1:48.10    1:47.16  
  4 Harder, Ethan W        18 Billings Aquatic  1:49.31    1:47.58  
  5 Goodwin, William A     18 Univ of Denver H  1:49.33    1:47.61  
  6 Heasley, Ethan T       17 Hillsboro Swim T  1:49.13    1:48.13  
  7 Dang, Ethan V          17 Una BC-PN         1:49.41    1:48.91  
  8 Gallagher, Timothy K   17 Poulsbo Piranha-  1:50.57    1:50.01  
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Keil, Kevin T          17 Multnomah Athlet  1:51.79    1:50.24  
 10 Bartel, Zachary V      16 Fort Collins Are  1:52.07    1:50.82  
 11 Waite, William G       18 Bainbridge Islan  1:52.21    1:51.12  
 12 Champlin, Brett C      18 Hillsboro Swim T  1:51.73    1:51.28  
 13 Christianson, Cayden   18 Montrose Marlins  1:51.88    1:51.38  
 14 Miller, Benjamin J     18 Tigard Tualatin-  1:51.87    1:52.01  
 15 Peterson, Ryan C       18 Univ of Denver H  1:51.26    1:52.17  
 16 Nelson, Tanner M       16 Utah Valley Aqua  1:52.03    1:52.99

Women’s 1650 Free

Bellevue’s Sarah Dimeco cruised to victory in the women’s 1650 free with a swim of 16:22.92.

Charger’s Allison Bernier was second (16:38.26), followed dub Seattle’s Taylor Kabacy (16:57.62) and Bellevue’s Nathlaie Valdman (16:58.62).

 Event 33  Women 1650 Yard Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Dimeco, Sarah E        18 Bellevue Club Sw 16:09.74   16:22.92  
  2 Bernier, Allison R     16 Charger Aquatics 16:42.96   16:38.26  
  3 Kabacy, Taylor M       17 Seattle Metropol 16:49.72   16:57.62  
  4 Valdman, Nathalie E    17 Bellevue Club Sw 16:58.62   16:58.62  
  5 Smart, Gabrielle S     18 Missoula Aquatic 17:09.99   17:05.62  
  6 Ruthven, Milla M       15 Fort Collins Are 17:24.79   17:07.73  
  7 Goodson, Rebecca L     18 Swim Utah-UT     17:06.27   17:10.13  
  8 Girotto, Amelia A      15 Bellevue Club Sw 17:40.23   17:15.12  
  9 O'Neil, Rylee A        16 Billings Aquatic 17:18.84   17:15.14  
 10 Lomonaco, Paula        16 Corvallis Aquati 17:21.32   17:16.68  
 11 Geldmacher, Regan A    16 Tri-city Channel 17:42.80   17:22.77  
 12 Kayfes, Natalie R      18 Tualatin Hills S 17:46.42   17:23.67  
 13 Pagel, Elsie B         18 Hillsboro Swim T 17:21.65   17:24.65  
 14 McGinnis, Bryn M       15 Tri-city Channel 17:40.23   17:28.42  
 15 Clerkin, Margaret M    18 Wyoming Aquatics 17:48.89   17:29.31  
 16 Hampton, Kristen A     16 Fort Collins Are 17:52.82   17:30.06

Men’s 1650 Free

Hillsboro’s Ethan Heasley swam his second event in a row, and after finishing sixth in the 200 IM, cruised to victory in the men’s 1650 with a swim of 15:03.24.

Teammate Luke Thornbrue finished second in 15:18.69 ahead of a Billings Aquatic duo, Peter Thompson (15:19.98) and Jack Leuthold (15:22.11).

 Event 34  Men 1650 Yard Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Heasley, Ethan T       17 Hillsboro Swim T 15:41.71L  15:03.24  
  2 Thornbrue, Luke W      18 Hillsboro Swim T 15:11.07   15:18.69  
  3 Thompson, Peter M      16 Billings Aquatic 15:17.66   15:19.98  
  4 Leuthold, Jack M       18 Billings Aquatic 15:13.94   15:22.11  
  5 King, Ryan M           18 Montrose Marlins 15:22.33   15:27.45  
  6 Jackson, Kevin T       24 King Aquatic Clu 15:36.45   15:38.45  
  7 Nelson, Tanner M       16 Utah Valley Aqua 15:44.96   15:39.75  
  8 Briggs, Warren M       16 Una Smac-PN      15:36.55   15:40.37  
  9 Christenson, William   17 Evergreen Swim C 15:50.85   15:47.64  
 10 Milton, Rhys W         16 Swim Utah-UT     15:39.49   15:51.91  
 11 Logue, Justin T        15 Mount Hood Aquat 16:15.16   15:55.30  
 12 Ngan, Owen L           15 Mount Hood Aquat 16:01.90   15:55.44  
 13 Mason, Cole W          17 Fort Collins Are 16:06.57   15:57.49  
 14 Headrick, Jacob A      17 Bellevue Club Sw 15:44.48   15:58.86  
 15 Edwards, Alexander T   16 Seattle Metropol 16:05.97   16:01.16  
 16 Shreeve, Brandon M     22 Una Cat-OR       16:29.90   16:03.91

Women’s 50 Free

Pro Swimming’s Janelle Rudolph made it 2-for-2 on the evening winning the 50 free in 22.49 to close the women’s individual events for the meet.

Kaitlyn Dobler was second (22.51), followed by Gabrielle Dang (22.99).

Katharine Berkoff was fourth (23.01), followed by Sefilina Maile (23.08), Amy Tang (23.11), Elizabeth Cook (23.23) and Catharine Russo (23.17).

Men’s 50 Free

Tualatin Hills’ Caspar Corbeau closed the men’s individual portion of the meet by becoming the only man to break 20 seconds in the 50 free.

Corbeau won the even tin 19.85 to finish ahead of Bellevue’s Matthew King (20.18) as well as Ethan Dang (20.43).

Utah Valley’s Cameron Green was fourth (20.58), followed by Charger’s Keelan Hart (20.62) and Maxwell Hawton (20.63), Aquawolves’ Brendan Ackerman (20.85) and Poulsbo Piranha’s Timothy Gallagher (21.00).

Event 36  Men 50 Yard Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Corbeau, Caspar J      17 Tualatin Hills S    20.23      19.85  
  2 King, Matthew C        17 Bellevue Club Sw    20.39      20.18  
  3 Dang, Ethan V          17 Una BC-PN           20.74      20.43  
  4 Green, Cameron R       16 Utah Valley Aqua    20.66      20.58  
  5 Hart, Keelan R         18 Charger Aquatics    20.73      20.62  
  6 Hawton, Maxwell J      18 Charger Aquatics    20.79      20.63  
  7 Eckerman, Brendan E    18 Aquawolves Swimm    20.95      20.95  
  8 Gallagher, Timothy K   17 Poulsbo Piranha-    20.85      21.00  
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Peterson, Ryan C       18 Univ of Denver H    20.97      20.65  
 10 Oliveira, Neirton S    21 Lake Oswego Swim    21.01      20.94  
 11 Deyoung, Maxwell M     16 Laramie Swim Clu    21.13      20.97  
 12 Vu, Kevin M            17 Oregon City Swim    21.05      20.99  
 13 Keane, Ian P           23 Unattached-PN       21.02      21.06  
 14 Foote, Ryan M          18 Spokane Waves Aq    21.26      21.12  
 15 Martinez, Trenton J    18 Tualatin Hills S    21.21      21.16  
 16 Richardson, James R    17 Bellevue Club Sw    21.26      21.31

Women’s 400 Medley Relay

Denver’s Sydney Silver, Emma Weber, Holley Dennis and Anna Shaw closed the women’s meet by winning the 400 medley relay in 3:40.07.

Bellevue finished second (3:42.43), followed by Tualatin Hills (3:42.45).

 Event 37  Women 400 Yard Medley Relay
====================================================================
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 Univ of Denver H-CO  'A'            3:43.59    3:40.07  
     1) Silver, Sydney 16             2) Weber, Emma L 15             
     3) Dennis, Holley A 16           4) Shaw, Anna F 16              
  2 Bellevue Club Sw-PN  'A'            3:38.99    3:42.43  
     1) Baron, Samantha R 16          2) Felner, Grace E 17           
     3) Dimeco, Sarah E 18            4) Bradley, Christina L 18      
  3 Tualatin Hills S-OR  'A'            3:41.83    3:42.45  
     1) Lindsay, Tia E 17             2) Maeda, Jessica Y 15          
     3) Cook, Elizabeth K 16          4) Gardner, Lily G 16           
  4 Bellevue Club Sw-PN  'B'            3:43.76    3:43.67  
     1) Chang, Mia S 16               2) Himes, Danika M 17           
     3) Pak, Jazlynn S 16             4) Valdman, Nathalie E 17       
  5 Fort Collins Are-CO  'A'            3:43.19    3:44.69  
     1) Rinker, Emily N 16            2) Erlandson, Mahala R 16       
     3) Bell, Lucerne F 14            4) Baker, Caraline M 16         
  6 Seattle Metropol-PN  'A'            3:45.68    3:45.08  
     1) Groysman, Yulia G 17          2) Nguyen, Mandolin M 17        
     3) Chen, Jaime W 15              4) Ward, Emily R 17             
  7 Pro Swimming-PN  'A'                3:46.06    3:46.46  
     1) Rudolph, Janelle L 16         2) Yu, Catherine J 14           
     3) Jia, Maddy Z 15               4) Hammer, Amelia J 15          
  8 Univ of Denver H-CO  'B'            3:46.84    3:47.85  
     1) Sanchez, Alexandra L 15       2) Bradac, Sophia J 17          
     3) Smith, Jenna R 15             4) Brooks, Lillianna M 17

Men’s 400 Medley Relay

The Hillsboro men closed the meet with a victory as Maxwell Woodbury, Brett Champlin, Ethan Heasley and Luke Thornbrue won the 400 medley relay in 3:17.30.

Denver was second (3:17.84), followed by Bellevue (3:18.82).

Event 38  Men 400 Yard Medley Relay
====================================================================
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 Hillsboro Swim T-OR  'A'            3:20.84    3:17.30  
     1) Woodbury, Maxwell S 18        2) Champlin, Brett C 18         
     3) Heasley, Ethan T 17           4) Thornbrue, Luke W 18         
  2 Univ of Denver H-CO  'A'            3:21.10    3:17.84  
     1) Griffin, Nathan D 16          2) Goodwin, William A 18        
     3) Foehner, Hunter O 15          4) Peterson, Ryan C 18          
  3 Bellevue Club Sw-PN  'A'            3:16.98    3:18.82  
     1) Richardson, James R 17        2) Arnold, Charles R 15         
     3) Lee, Nathan J 15              4) King, Matthew C 17           
  4 Seattle Metropol-PN  'A'            3:23.16    3:19.94  
     1) Lu, Tyler Y 16                2) Harig, Christopher D 15      
     3) Elizarov, Vladislav M 17      4) Wayte, Emmett M 19           
  5 Charger Aquatics-NM  'A'            3:22.11    3:20.60  
     1) Hawton, Maxwell J 18          2) Hand, Jacob R 17             
     3) Hoagland, Jack W 18           4) Hart, Keelan R 18            
  6 Tualatin Hills S-OR  'A'            3:20.89    3:20.73  
     1) Martinez, Trenton J 18        2) Corbeau, Caspar J 17         
     3) Donchi, Samuel A 17           4) Nosack, Marco A 16           
  7 Bainbridge Islan-PN  'A'            3:20.55    3:21.14  
     1) Witty, Andrew S 16            2) Houseman, Kevin H 17         
     3) Waite, William G 18           4) Sanchez, James Marco B 16    
  8 Univ of Denver H-CO  'B'            3:24.64    3:23.39  
     1) Bruce, Alex L 19              2) Wolff, Sebastian A 15        
     3) Gurley, Jackson D 16          4) Freeman, Paul B 18