2018 Canadian Pan Pac Trials: Sydney Pickrem Earns Ticket to Pan Pac Championships

Photo Courtesy: Rob Schumacher-USA TODAY Sports

The Canadian Pan Pac Trials continue on Friday with day there finals in Edmonton, Alberta. The Canadian Pan Pac Trials are serving as a selection meet for the team that Canada will send to the 2018 Pan Pacific Championships in Tokyo later this summer.

Sydney Pickrem, Mackenzie Paddington, and Jeremy Bagshaw were among the top winners from tonight’s session.

Selection

The selection criteria for the Canadian Pan Pac team are as follows:

  • Priority 1: The winner of each individual event will be selected.
  • Priority 2: The top four finishers in 100 and 200 freestyle will be selected.
  • Priority 3: Assuming they make the FINA A time standard, second place finishers will be selected in order of their world ranking.
  • Priority 4: Third place finishers will be added in the same fashion if the team has not yet reached 32 swimmers and there are still qualifiers.
  • Priority 5: Swimming Canada’s high performance director John Atkinson may select additional swimmers at his discretion.

The full selection document, including the FINA time standards, can be viewed here.

Canadian Live Stream

Schedule of Events:

  • Women’s 150 IM Para Multi-Class
  • Men’s 150 IM Para Multi-Class
  • Women’s 200 IM Para Multi-Class
  • Men’s 200 IM Para Multi-Class
  • Women’s 400 Free
  • Men’s 400 Free
  • Women’s 100 Fly
  • Men’s 100 Fly
  • Women’s 200 IM
  • Men’s 200 IM
  • Women’s 50 Back Para Multi-Class
  • Men’s 50 Back Para Multi-Class

Hit refresh for updated results.

Women’s 150 IM Para Multi-Class

Tammy Cunnington claimed victory in the women’s 150 IM para multi-class event, finishing with a time of 3:40.07. She improved upon her preliminary time of 3:41.98 by close to two seconds.

 Event 313  Women 150 LC Meter IM PARA Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals  Para       
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 %CunningtonS4SB  42 REDDEER CATALINA  3:41.98    3:40.07   395  
               1:10.30    2:37.31 (1:27.01)
      3:40.07 (1:02.76)

Men’s 150 IM Para Multi-Class

No results available at this time. 

Women’s 200 IM Para Multi-Class

Aurelie Rivard dominated the competition in the women’s 200 IM para multi-class event. She topped the competition with a time of 2:35.37, scraping 6.34 seconds off her prelims time of 2:41.71.

Tess Routliffe finished second overall with a time of 3:06.53, while Katarina Roxon delivered a third place finish of 2:48.14.

 Event 311  Women 200 LC Meter IM PARA Multi-Class
==================================================================
 Meet Qualifying:  2:22.40
    Name            Age Team              Prelims     Finals  Para       
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 %RivardS10SB9SM  22 NEPTUNE/3, 5      2:41.71    2:35.37   811  
                 33.07      1:12.49 (39.42)
        1:59.04 (46.55)     2:35.37 (36.33)
  2 %RoutliffeS7SB7  19 NEPTUNE/*12+      3:10.68    3:06.53   736  
                 41.67      1:30.34 (48.67)
        2:24.08 (53.74)     3:06.53 (42.45)
  3 %Roxon S9 Sb8 S  25 ACES/1, 3, 5      2:48.15    2:48.14   680  
                 37.29      1:21.34 (44.05)
        2:08.92 (47.58)     2:48.14 (39.22)
  4 %Newkirk S7sb6s  22 LASER/	A 3, 4, 1  3:21.65    3:12.67   668  
                 45.17      1:28.76 (43.59)
      2:30.12 (1:01.36)     3:12.67 (42.55)
  5 %Tripp S8sb7sm8  17 Y PENGUINS/A 3,   3:07.32    3:01.12   639  
                 39.31      1:27.25 (47.94)
        2:19.15 (51.90)     3:01.12 (41.97)
  6 %MarinaS14SB14S  19 BRANT/0           2:44.41    2:41.51   629  
                 33.34      1:15.28 (41.94)
        2:04.66 (49.38)     2:41.51 (36.85)
  7 %MorrierS14, Ju  21 C. N. HAUT-RICHE  2:49.58    2:46.51   574  
                 33.81      1:16.92 (43.11)
        2:05.50 (48.58)     2:46.51 (41.01)
  8 %BerubeS8SB7SM8  23 NG/*A 12+         3:08.97    3:09.46   558  
                 41.30      1:26.94 (45.64)
        2:26.28 (59.34)     3:09.46 (43.18)
  9 %CloettaS6SB6SM  13 POINTE-CLAIRE SW  3:56.81    3:51.03   471  
                 54.92      1:53.37 (58.45)
      3:00.08 (1:06.71)     3:51.03 (50.95)
 10 %Brennan S9sb9s  17 WDSC/* 1, 4       3:11.59    3:11.50   460  
                 39.86      1:27.91 (48.05)
        2:27.50 (59.59)     3:11.50 (44.00)

Men’s 200 IM Para Multi-Class

MAxime Rousselle (S14) topped the competition in finals of the men’s 200 IM para multi-class with a time of 2:19.42.

Alexander Elliot finished second with a time of 2:19.34, while Nick Bennett took third with a time of 2:23.11.

Event 312  Men 200 LC Meter IM PARA Multi-Class
==================================================================
 Meet Qualifying:  2:09.02
    Name            Age Team              Prelims     Finals  Para       
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 %RousselleS14,   25 C. N. HAUT-RICHE  2:22.16    2:19.42   792  
                 28.87      1:05.34 (36.47)
        1:46.94 (41.60)     2:19.42 (32.48)
  2 %Elliots10sb9sm  22 ROW/3, 5, 12+     2:23.65    2:19.34   755  
                 28.08      1:03.33 (35.25)
        1:46.20 (42.87)     2:19.34 (33.14)
  3 %BennettS14SB14  14 RAC/0             2:24.13    2:23.11   732  
                 30.60      1:09.18 (38.58)
        1:50.72 (41.54)     2:23.11 (32.39)
  4 %TurbideS13SB13  21 CNQ/T             2:20.29    2:18.06   721  
                 28.84      1:02.62 (33.78)
        1:45.71 (43.09)     2:18.06 (32.35)
  5 %VachonS8SB8SM8  22 M�GOPHIAS/*A 6,   2:39.76    2:39.85   672  
                 32.58      1:12.60 (40.02)
        2:04.64 (52.04)     2:39.85 (35.21)
  6 %BissettS14SB14  18 OSC/0             2:30.82    2:30.15   634  
                 31.72      1:09.85 (38.13)
        1:57.06 (47.21)     2:30.15 (33.09)
  7 %PlamondonS9SB9  20 CNQ/*A 6, 12+     2:41.23    2:40.36   578  
                 32.82      1:15.59 (42.77)
        2:04.25 (48.66)     2:40.36 (36.11)
  8 %CabrajaS11SB11  16 COBRA/TB 0        2:59.65    2:58.36   509  
                 40.27      1:26.95 (46.68)
        2:21.70 (54.75)     2:58.36 (36.66)
  9 %Goodyear S9sb7  18 COMOX/A 12+       2:54.81    2:52.50   465  
                 36.30      1:18.40 (42.10)
        2:15.13 (56.73)     2:52.50 (37.37)
 -- %McCuaigS9SB9SM  18 ROW/*5            2:46.83         DQ

Women’s 400 Free

Mackenzie Padington claimed the crown in the women’s 400 free, delivering a top finish of 4:11.56. She was followed to the wall by Kennedy Goss, who stopped the clock with a time of 4:12.66.

Emma O’Croinin rounded out the top three finishers with a time of 4:15.31.

 Event 15  Women 400 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: w 3:56.46  8/7/2016  Katie Ledecky, USA
     Canadian: n 4:03.43  8/7/2016  Brittany MacLean, ESWIM
 Meet Qualifying:  4:25.15
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Padington, Mack  19 KILLER WHALES     4:14.56    4:11.56   830  
                 28.34        59.03 (30.69)
        1:30.68 (31.65)     2:02.95 (32.27)
        2:35.49 (32.54)     3:07.97 (32.48)
        3:40.15 (32.18)     4:11.56 (31.41)
  2 Goss, Kennedy    21 GATORS            4:17.89    4:12.66   819  
                 28.98      1:00.22 (31.24)
        1:31.73 (31.51)     2:03.82 (32.09)
        2:35.45 (31.63)     3:07.78 (32.33)
        3:40.23 (32.45)     4:12.66 (32.43)
  3 O'Croinin, Emma  15 KEYANO            4:19.10    4:15.31   794  
                 29.46      1:01.37 (31.91)
        1:33.70 (32.33)     2:06.13 (32.43)
        2:38.33 (32.20)     3:10.99 (32.66)
        3:43.51 (32.52)     4:15.31 (31.80)
  4 Ackman, Alyson   25 POINTE-CLAIRE SW  4:18.45    4:17.67   772  
                 29.71      1:02.24 (32.53)
        1:35.70 (33.46)     2:08.72 (33.02)
        2:42.03 (33.31)     3:14.30 (32.27)
        3:46.23 (31.93)     4:17.67 (31.44)
  5 Anderson, Marit  18 CP                4:23.75    4:19.00   760  
                 29.76      1:01.85 (32.09)
        1:34.42 (32.57)     2:07.37 (32.95)
        2:40.34 (32.97)     3:13.69 (33.35)
        3:46.83 (33.14)     4:19.00 (32.17)
  6 Gowans, Molly    18 ISC               4:20.92    4:20.14   751  
                 29.80      1:02.11 (32.31)
        1:35.38 (33.27)     2:08.58 (33.20)
        2:42.11 (33.53)     3:15.29 (33.18)
        3:48.55 (33.26)     4:20.14 (31.59)
  7 Anderson, Olivi  19 ESWIM             4:21.76    4:20.47   748  
                 30.37      1:03.08 (32.71)
        1:36.06 (32.98)     2:09.43 (33.37)
        2:42.55 (33.12)     3:15.81 (33.26)
        3:48.77 (32.96)     4:20.47 (31.70)
  8 Zavaros, Mabel   18 OAK               4:21.48    4:24.73   712  
                 30.01      1:02.93 (32.92)
        1:36.30 (33.37)     2:09.58 (33.28)
        2:43.21 (33.63)     3:17.14 (33.93)
        3:51.28 (34.14)     4:24.73 (33.45)

Men’s 400 Free

Veteran freestyler Jeremy Bagshaw powered to a first place finish in the men’s 400 free, stopping the clock at a time of 3:54.15. Bagshaw, who has represented Canada internationally since his 2010 appearance at the Youth Olympic Games, holds the fastest time among Canada’s rankings for the 400 free this year at a 3:49.52 from the Commonwealth Games.

Peter Brothers posted the second fastest time of the evening at a 3:55.79, while Nathan Beaudin-Bolduc turned in a third place finish of 3:56.53.

 Event 16  Men 400 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: w 3:40.07  7/26/2009 Paul Biedermann, GER
     Canadian: n 3:43.46  7/24/2014 Ryan Cochrane, ISC
 Meet Qualifying:  4:03.10
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Bagshaw, Jeremy  26 ISC               3:57.67    3:54.15   830  
                 26.62        55.08 (28.46)
        1:24.39 (29.31)     1:54.11 (29.72)
        2:24.09 (29.98)     2:54.62 (30.53)
        3:24.98 (30.36)     3:54.15 (29.17)
  2 Brothers, Peter  21 UCSC              3:59.44    3:55.79   813  
                 27.10        56.65 (29.55)
        1:26.75 (30.10)     1:56.58 (29.83)
        2:26.18 (29.60)     2:56.16 (29.98)
        3:26.29 (30.13)     3:55.79 (29.50)
  3 Beaudin-Bolduc,  19 ROUGE ET OR       4:00.57    3:56.53   805  
                 27.65        56.97 (29.32)
        1:26.91 (29.94)     1:57.03 (30.12)
        2:27.02 (29.99)     2:57.55 (30.53)
        3:27.84 (30.29)     3:56.53 (28.69)
  4 Cote, Tristan    22 ESWIM             3:59.94    3:57.08   799  
                 27.29        56.59 (29.30)
        1:26.51 (29.92)     1:56.42 (29.91)
        2:26.51 (30.09)     2:57.10 (30.59)
        3:27.61 (30.51)     3:57.08 (29.47)
  5 Gilbert, Colin   19 KCS               3:58.53    3:57.68   793  
                 26.95        56.45 (29.50)
        1:27.14 (30.69)     1:58.28 (31.14)
        2:28.80 (30.52)     2:58.96 (30.16)
        3:28.89 (29.93)     3:57.68 (28.79)
  6 Dommann, Raben   17 CHENA             4:02.56    3:59.69   773  
                 27.64        57.06 (29.42)
        1:27.12 (30.06)     1:57.61 (30.49)
        2:28.09 (30.48)     2:58.82 (30.73)
        3:29.78 (30.96)     3:59.69 (29.91)
  7 Heath, Grady W   21 UNATT CANADA/UNA  4:03.05    4:00.12   769  
                 27.50        57.01 (29.51)
        1:26.94 (29.93)     1:57.00 (30.06)
        2:27.34 (30.34)     2:58.34 (31.00)
        3:29.36 (31.02)     4:00.12 (30.76)
  8 Selmanovic, Din  20 ESWIM             4:00.39    4:02.47   747  
                 27.64        57.14 (29.50)
        1:27.63 (30.49)     1:58.74 (31.11)
        2:29.72 (30.98)     3:00.79 (31.07)
        3:31.94 (31.15)     4:02.47 (30.53)

Women’s 100 Fly

2016 Olympian Penny Oleksiak and Maggie MacNeil battled for first in the women’s 100 fly. Oleksiak led the race from start-to-finish, turning first at the 50-meter mark with a 27.32 split, before finishing with a 58.37. MacNeil, who held the top seed going into finals, finished second overall with a time of 58.44.

Danielle Hanus rounded out the top three finishers with a time of 59.54.

 Event 17  Women 100 LC Meter Butterfly
==================================================================
        World: w 55.48  8/7/2016  Sarah Sjostrom, SWE
     Canadian: n 56.46  8/7/2016  Penny Oleksiak, TSC
 Meet Qualifying:  1:02.64
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Oleksiak, Penny  18 TSC               1:00.77      58.37   858  
                 27.32        58.37 (31.05)
  2 MacNeil, Maggie  18 LAC                 59.38      58.44   855  
                 27.53        58.44 (30.91)
  3 Hanus, Danielle  20 ISC               1:00.94      59.54   809  
                 28.18        59.54 (31.36)
  4 Black, Haley     21 PGB                 59.85      59.86   796  
                 27.87        59.86 (31.99)
  5 Genich, Hannah   19 TSC               1:01.08    1:00.23   781  
                 28.41      1:00.23 (31.82)
  6 Watson, Sarah    17 UMAN              1:01.45    1:01.27   742  
                 28.17      1:01.27 (33.10)
  7 Bradley, Heidi   22 ISC               1:01.35    1:01.34   739  
                 28.68      1:01.34 (32.66)
  8 Henderson, Hann  16 ESWIM             1:01.72    1:01.45   735  
                 28.78      1:01.45 (32.67)
  9 Marois, Sophie   23 NEPTUNE           1:01.46    1:01.86   721  
                 29.15      1:01.86 (32.71)
 -- Zavaros, Mabel   18 OAK               1:00.91         DQ

Men’s 100 Fly

Josiah Binnema moved up from his third place seed to top the finals heat with a 52.56.

Will Pisani led the field throughout the first 50-meters, turning first with a time of 24.42, but slipped to second with a final time of 53.17.

Carson Olafson posted the third fastest time of the evening with a time of 53.51.

 Event 18  Men 100 LC Meter Butterfly
==================================================================
        World: w 49.82  8/1/2009  Michael Phelps, USA
     Canadian: n 51.83  8/11/2016 Santo Condorelli, UNCAN
 Meet Qualifying:  56.33
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Binnema, Josiah  20 UBCSC               54.03      52.56   851  
                 24.75        52.56 (27.81)
  2 Pisani, Will J   20 UNATT CANADA/CS-    53.77      53.17   822  
                 24.42        53.17 (28.75)
  3 Olafson, Carson  21 UBCSC               54.25      53.51   807  
                 24.94        53.51 (28.57)
  4 Daly, Owen       23 CAMO                54.22      53.83   792  
                 24.57        53.83 (29.26)
  5 Assaad, Gamal    23 OAK                 54.20      53.85   791  
                 25.34        53.85 (28.51)
  6 Perreault, Alex  19 OTTSC               53.97      53.99   785  
                 25.29        53.99 (28.70)
  7 Dans, Matt       23 TSC                 54.36      54.14   779  
                 25.20        54.14 (28.94)
  8 Liendo, Joshua   15 NYAC                55.06      54.37   769  
                 25.37        54.37 (29.00)
  9 Gaziev, Ruslan   18 MAC                 54.61      54.94   745  
                 25.45        54.94 (29.49)
 10 Dekker, Nicolaa  22 RAPID               54.98      55.14   737  
                 25.66        55.14 (29.48)

Women’s 200 IM

Sydney Pickrem collected her ticket to the Pan Pacific Championships with a strong win in the women’s 200 IM. Pickrem led throughout much of the race, clocking a 2:10.66 to win. Pickrem currently holds the fourth fastest time in the world for 2018 at a 2:09.92.

Second place was won by Kelsey Wog, who turned in a time of 2:11.14, followed by Erika Seltenreich-Hodgson and her time of 2:12.60.

 Event 19  Women 200 LC Meter IM
==================================================================
        World: w 2:06.12  8/3/2015  Katinka Hosszu, HUN
     Canadian: n 2:09.17  7/23/2017 Sydney Pickrem, ISC
 Meet Qualifying:  2:22.40
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Pickrem, Sydney  21 ISC               2:13.50    2:10.66   899  
                 28.91      1:02.06 (33.15)
        1:40.36 (38.30)     2:10.66 (30.30)
  2 Wog, Kelsey      19 UMAN              2:14.43    2:11.14   889  
                 28.93      1:03.43 (34.50)
        1:40.63 (37.20)     2:11.14 (30.51)
  3 Seltenreich-Hod  23 GO                2:17.84    2:12.60   860  
                 29.26      1:02.68 (33.42)
        1:40.74 (38.06)     2:12.60 (31.86)
  4 Darcel, Sarah    19 ISC               2:14.98    2:13.51   842  
                 28.45      1:02.18 (33.73)
        1:40.93 (38.75)     2:13.51 (32.58)
  5 Herbert, Bailey  15 LOSC              2:19.47    2:16.43   789  
                 29.78      1:05.60 (35.82)
        1:44.38 (38.78)     2:16.43 (32.05)
  6 Metcalfe, Hilla  20 LOSC              2:18.36    2:17.08   778  
                 29.93      1:05.47 (35.54)
        1:44.00 (38.53)     2:17.08 (33.08)
  7 Overholt, Emily  20 UBCSC             2:18.82    2:17.12   778  
                 29.63      1:03.94 (34.31)
        1:45.39 (41.45)     2:17.12 (31.73)
  8 Andison, Bailey  20 PERTH             2:18.22    2:17.41   773  
                 29.73      1:05.69 (35.96)
        1:45.18 (39.49)     2:17.41 (32.23)
  9 Janvier, Aela    18 POINTE-CLAIRE SW  2:17.44    2:17.75   767  
                 29.62      1:04.75 (35.13)
        1:45.61 (40.86)     2:17.75 (32.14)
 10 Brundage, Maia   22 UBCSC             2:19.27    2:18.00   763  
                 29.64      1:03.69 (34.05)
        1:45.22 (41.53)     2:18.00 (32.78)

Men’s 200 IM

Javier Acevedo earned his ticket to Pan Pacs in the men’s 200 IM, clocking a top time of 2:01.36. Acevedo led throughout the entirety of the race, building upon his lead with each leg of the race.

Robert Hill took second overall with a time of 2:03.03, just ahead of Montana Champagne’s third place finish of 2:03.09.

Event 20  Men 200 LC Meter IM
==================================================================
        World: w 1:54.00  7/28/2011 Ryan Lochte, USA
     Canadian: n 1:59.19  8/13/2008 Keith Beavers, ROW
 Meet Qualifying:  2:09.02
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Acevedo, Javier  20 AAC               2:02.53    2:01.36   828  
                 25.32        55.66 (30.34)
        1:31.46 (35.80)     2:01.36 (29.90)
  2 Hill, Robert     22 UCSC              2:05.11    2:03.03   795  
                 26.22        56.83 (30.61)
        1:32.01 (35.18)     2:03.03 (31.02)
  3 Champagne, Mont  21 GO                2:05.33    2:03.09   794  
                 26.09        57.69 (31.60)
        1:33.54 (35.85)     2:03.09 (29.55)
  4 Pratt, Cole      15 CASC              2:06.04    2:04.03   776  
                 26.89        57.63 (30.74)
        1:34.89 (37.26)     2:04.03 (29.14)
  5 Palaschuk, Bria  20 ROD               2:05.01    2:04.42   769  
                 27.03        57.62 (30.59)
        1:34.16 (36.54)     2:04.42 (30.26)
  6 Zakala, Josh     20 ISC               2:05.90    2:04.78   762  
                 27.00        58.15 (31.15)
        1:35.65 (37.50)     2:04.78 (29.13)
  7 Marois, William  19 C.A. ST-EUSTACHE  2:05.73    2:05.03   758  
                 26.67        57.93 (31.26)
        1:35.58 (37.65)     2:05.03 (29.45)
  8 Telford, Ryan    19 AAC               2:05.91    2:05.38   751  
                 27.28        59.52 (32.24)
        1:34.85 (35.33)     2:05.38 (30.53)
  9 Kay, Philip      19 AAC               2:05.75    2:07.48   715  
                 27.88        59.91 (32.03)
        1:36.88 (36.97)     2:07.48 (30.60)
 10 Cote, Tristan    22 ESWIM             2:05.30    2:08.47   698  
                 27.66      1:00.66 (33.00)
        1:37.00 (36.34)     2:08.47 (31.47)

Women’s 50 Back Para Multi-Class

Tammy Cunnington topped the competition in the women’s 50 back para multi-class event, posting a final time of 1:08.52.

Second place went to Clemence Pare and her time of 59.79, while third place went to Niki Ens’ 1:20.69.

Event 309  Women 50 LC Meter Back PARA Multi-Class
==================================================================
 Meet Qualifying:  30.53
    Name            Age Team              Prelims     Finals  Para       
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 %CunningtonS4SB  42 REDDEER CATALINA  1:09.10    1:08.52   313  
  2 %PareS5SB5SM5,   15 MUSTANG/*AY 7, 1    58.54      59.79   271  
  3 %Ens S3sb3sm3,   29 LASER/A 12        1:22.24    1:20.69   217

Men’s 50 Back Para Multi-Class

Danial Murphy claimed victory in the men’s 50 back para multi-class, clocking a time of 55.46.

Jonathan Dieleman delivered a 56.90 for second, followed by Peter Pang’s time of 1:18.95.

 Event 310  Men 50 LC Meter Back PARA Multi-Class
==================================================================
 Meet Qualifying:  27.80
    Name            Age Team              Prelims     Finals  Para       
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 %MurphyS5SB5SM5  29 HTAC/A 1, 3, 4,     55.59      55.46   250  
  2 %Dieleman S5 Sb  33 RAPID/A 12        1:01.24      56.90   232  
  3 %Pang S5sb4sm5,  51 Y PENGUINS/A 12   1:22.45    1:18.95    87
Comments Off on 2018 Canadian Pan Pac Trials: Sydney Pickrem Earns Ticket to Pan Pac Championships

Author: Taylor Brien

avatar
Taylor Brien is the Assistant Operations Manager and a staff writer at Swimming World. A native of Bettendorf, IA and a 2015 graduate of Illinois College, she has covered a variety of events since joining the SW team in 2015, including the NCAA Championships, World Championships, Olympic Trials, and 2016 Rio Olympic Games.

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here