Several Junior National Meet Records Fall on Night 2 of 2017 Speedo Juniors West

Photo Courtesy: University of Iowa Swim Camp

Swimmers competed in eight events on Thursday night at the Speedo Junior Nationals West in Iowa City. Races included the 500 freestyle, 200 IM, 50 freestyle, and 400 medley relay. Some of the headliners in attendance are Stanford commit Lucie Nordmann racing in the 50 free and the Jack LeVantPatrick Callan match-up in the 500 freestyle.

Highlights of the evening include LeVant’s SC Junior National meet record in the 500 freestyle after a close race against Callan, Vanessa Pearl‘s Juniors West meet record in the 200 IM that eclipsed Ella Eastin‘s 4-year-old mark, and Daniel Krueger’s 50 freestyle under the 19.5-second mark.

Fort Collins Area Swim Team’s women’s A-relay of Bayley Stewart, Zoe Bartel, Coleen Gillilan, and Kylee Alons lowered their own previous combined SC Junior Nationals meet record of 3:35.12 in the 400 medley relay to a 3:33.93 this evening, while the Academy Bullets won it for the men.

Events Line-Up:

  • 500 freestyle
  • 200 IM
  • 50 freestyle
  • 400 medley relay

Access heat sheets here.

Women’s 500 Freestyle

Kaitlynn Sims of Texas’s Magnolia Aquatic Club held on to the top spot in the women’s 500 freestyle, improving almost two seconds from prelims to touch in 4:42.38 for the win. Issaquah Swim Team’s Sarah Dimeco also improved from prelims to nab second place with a 4:44.26, while 15-year-old Ashley Strouse of Scottsdale Aquatic Club dropped almost five seconds to move up the rankings from eighth place for the bronze in 4:44.89.

 Event 5  Women 500 Yard Freestyle
=========================================================================
     Jrs West: * 4:37.82  12/10/2015Hannah Cox, Upper Valley Aqu
  SC Jrs Meet: # 4:37.82  12/9/2015 Hannah Cox, Upper Valley A.C
         Pool: ! 4:38.00  2/16/2012 Ashley Steenvoorden, Minnesota
    13-14 NAG:   4:35.14  2016      Katie Ledecky
    15-16 NAG:   4:28.71  2014      Katie Ledecky
    17-18 NAG:   4:26.58  2015      Katie Ledecky
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                       === Championship Finals ===                       
 
  1 Sims, Kaitlynn         17 Magnolia Aquatic  4:44.75    4:42.38   20  
                 26.24        54.22 (27.98)
        1:22.73 (28.51)     1:51.27 (28.54)
        2:19.74 (28.47)     2:48.43 (28.69)
        3:16.96 (28.53)     3:45.79 (28.83)
        4:14.51 (28.72)     4:42.38 (27.87)
  2 Dimeco, Sarah          16 Issaquah Swim Te  4:46.18    4:44.26   17  
                 26.15        54.44 (28.29)
        1:23.16 (28.72)     1:52.08 (28.92)
        2:21.04 (28.96)     2:49.99 (28.95)
        3:18.85 (28.86)     3:47.74 (28.89)
        4:16.35 (28.61)     4:44.26 (27.91)
  3 Strouse, Ashley        15 Scottsdale Aquat  4:49.25    4:44.89   16  
                 26.22        54.78 (28.56)
        1:23.33 (28.55)     1:52.06 (28.73)
        2:20.98 (28.92)     2:49.85 (28.87)
        3:18.87 (29.02)     3:48.02 (29.15)
        4:17.09 (29.07)     4:44.89 (27.80)
  4 Gawronska, Zoe         17 Cypress Fairbank  4:46.75    4:45.34   15  
                 26.24        54.49 (28.25)
        1:23.23 (28.74)     1:52.04 (28.81)
        2:20.91 (28.87)     2:50.00 (29.09)
        3:19.40 (29.40)     3:48.94 (29.54)
        4:18.04 (29.10)     4:45.34 (27.30)
  5 Luther, Dakota         18 Austin Swim Club  4:48.75    4:47.26   14  
                 26.14        54.54 (28.40)
        1:23.34 (28.80)     1:52.19 (28.85)
        2:21.01 (28.82)     2:50.00 (28.99)
        3:19.13 (29.13)     3:48.59 (29.46)
        4:18.07 (29.48)     4:47.26 (29.19)
  6 Pike, Hayley           15 Razorback Aquati  4:46.29    4:47.61   13  
                 26.61        55.14 (28.53)
        1:24.29 (29.15)     1:53.47 (29.18)
        2:22.85 (29.38)     2:52.37 (29.52)
        3:22.02 (29.65)     3:51.62 (29.60)
        4:20.53 (28.91)     4:47.61 (27.08)
  7 Gumina, Monica         18 Magnolia Aquatic  4:47.79    4:48.73   12  
                 26.28        54.89 (28.61)
        1:24.05 (29.16)     1:53.33 (29.28)
        2:22.60 (29.27)     2:52.05 (29.45)
        3:21.69 (29.64)     3:51.16 (29.47)
        4:20.54 (29.38)     4:48.73 (28.19)
  8 Gordon, Mckenzee       18 Scottsdale Aquat  4:49.21    4:51.59   11  
                 26.52        55.29 (28.77)
        1:24.28 (28.99)     1:53.71 (29.43)
        2:23.19 (29.48)     2:52.80 (29.61)
        3:22.63 (29.83)     3:52.27 (29.64)
        4:22.35 (30.08)     4:51.59 (29.24)

Men’s 500 Freestyle

Stanford commit Jack LeVant beat out Michigan-bound Patrick Callan in the men’s 500 freestyle 4:14.40 to 4:15.39 after a race that was neck-and-neck through the first 350 yards. Charging to the finish, LeVant split a 24.95 on his last 50 to set a new SC Juniors Nationals meet record, lowering Drew Kibler‘s mark of 4:15.36 from 2016. The new record also eclipses LeVant’s previous best time of 4:18.20 by a large margin. Third place went to Alexander Zettle in 4:18.65.

 

 Event 6  Men 500 Yard Freestyle
=========================================================================
     Jrs West: * 4:15.53  12/10/2015Sean Grieshop, Nitro Swimming
  SC Jrs Meet: # 4:15.36  12/8/2016 Drew Kibler, Carmel Swim Club
         Pool: ! 4:09.72  3/26/2015 Clark Smith, Texas
    13-14 NAG:   4:24.79  2017      Lleyton Plattel
    15-16 NAG:   4:15.36  2016      Drew Kibler
    17-18 NAG:   4:12.33  2004      Michael Phelps
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                       === Championship Finals ===                       
 
  1 Levant, Jack           18 North Texas Nada  4:16.52    4:14.40#  20  
                 23.04        48.29 (25.25)
        1:13.72 (25.43)     1:39.33 (25.61)
        2:05.09 (25.76)     2:30.97 (25.88)
        2:56.68 (25.71)     3:23.12 (26.44)
        3:49.45 (26.33)     4:14.40 (24.95)
  2 Callan, Kevin          18 Trident Aquatics  4:19.62    4:15.39*  17  
                 22.71        47.72 (25.01)
        1:13.37 (25.65)     1:39.17 (25.80)
        2:05.12 (25.95)     2:31.04 (25.92)
        2:56.86 (25.82)     3:23.23 (26.37)
        3:49.90 (26.67)     4:15.39 (25.49)
  3 Zettle, Alexander      18 Lakeside Aquatic  4:20.54    4:18.65   16  
                 23.57        49.21 (25.64)
        1:14.99 (25.78)     1:41.32 (26.33)
        2:07.77 (26.45)     2:33.89 (26.12)
        3:00.17 (26.28)     3:26.54 (26.37)
        3:52.99 (26.45)     4:18.65 (25.66)
  4 Brinegar, James        18 Mission Viejo Na  4:23.27    4:20.88   15  
                 23.63        49.56 (25.93)
        1:15.88 (26.32)     1:42.25 (26.37)
        2:08.61 (26.36)     2:34.65 (26.04)
        3:01.31 (26.66)     3:28.01 (26.70)
        3:55.24 (27.23)     4:20.88 (25.64)
  5 Calvillo, Michael      17 Alamo Area Aquat  4:24.58    4:23.39   14  
                 23.81        49.71 (25.90)
        1:15.92 (26.21)     1:42.53 (26.61)
        2:09.30 (26.77)     2:36.07 (26.77)
        3:02.99 (26.92)     3:29.97 (26.98)
        3:57.19 (27.22)     4:23.39 (26.20)
  6 Coakley, William       16 Katy Aquatic Tea  4:24.82    4:23.70   13  
                 24.20        50.19 (25.99)
        1:16.81 (26.62)     1:43.69 (26.88)
        2:10.90 (27.21)     2:37.87 (26.97)
        3:04.75 (26.88)     3:32.05 (27.30)
        3:58.44 (26.39)     4:23.70 (25.26)
  7 Furlong, Jacob         17 Chicago Wolfpack  4:24.78    4:23.83   12  
                 24.33        50.33 (26.00)
        1:16.73 (26.40)     1:43.63 (26.90)
        2:10.34 (26.71)     2:37.28 (26.94)
        3:04.25 (26.97)     3:31.19 (26.94)
        3:58.43 (27.24)     4:23.83 (25.40)
  8 Heasley, Ethan         16 Hillsboro Swim T  4:24.79    4:25.54   11  
                 23.71        49.84 (26.13)
        1:16.38 (26.54)     1:43.29 (26.91)
        2:10.30 (27.01)     2:37.11 (26.81)
        3:04.07 (26.96)     3:31.42 (27.35)
        3:58.81 (27.39)     4:25.54 (26.73)

Women’s 200 IM

Vanessa Pearl, heading to University of Florida for the 2018-2019 season, won the women’s 200 IM in a new Juniors West meet record. Her time of 1:55.67 surpassed Ella Eastin‘s four-year-old record of 1:56.02. Second place went to Zoe Bartel of Fort Collins Area Swim Team in 1:56.23, while her teammate Coleen Gillilan put up a 1:57.56 for the bronze.

 Event 7  Women 200 Yard IM
=========================================================================
     Jrs West: * 1:56.02  12/12/2013Ella Eastin, SOCAL Aquatics A
  SC Jrs Meet: # 1:54.48  12/8/2016 Alexandra Walsh, Nashville A.C.
         Pool: ! 1:55.18  12/6/2013 Emma C Reaney, Notre Dame
    13-14 NAG:   1:56.20  2015      Alex Walsh
    15-16 NAG:   1:54.03  2008      Dagny Knutson
    17-18 NAG:   1:51.65  2016      Ella Eastin
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                       === Championship Finals ===                       
 
  1 Pearl, Vanessa         18 Metroplex Aquati  1:57.02    1:55.67*  20  
                 25.34        55.24 (29.90)
        1:28.14 (32.90)     1:55.67 (27.53)
  2 Bartel, Zoe            17 Fort Collins Are  1:58.28    1:56.23   17  
                 25.82        54.91 (29.09)
        1:28.02 (33.11)     1:56.23 (28.21)
  3 Gillilan, Coleen       16 Fort Collins Are  1:56.70    1:57.56   16  
                 25.08        53.97 (28.89)
        1:28.42 (34.45)     1:57.56 (29.14)
  4 Shelton, Samantha      17 Una SCAL-CA       1:59.46    1:57.59   15  
                 25.43        55.20 (29.77)
        1:30.41 (35.21)     1:57.59 (27.18)
  5 Hartman, Zoie          16 Crow Canyon-PC    1:58.37    1:57.71   14  
                 25.92        56.33 (30.41)
        1:29.88 (33.55)     1:57.71 (27.83)
  6 Wheeler, Kaitlynn      17 Springfield YMCA  1:59.43    1:58.95   13  
                 25.81        55.11 (29.30)
        1:30.56 (35.45)     1:58.95 (28.39)
  7 Nordmann, Lillie       15 Magnolia Aquatic  1:59.58    1:59.66   12  
                 25.40        56.18 (30.78)
        1:31.87 (35.69)     1:59.66 (27.79)
  8 Martin, Ruby           17 Iowa Flyers Swim  1:59.90    2:00.73   11  
                 25.71        55.69 (29.98)
        1:32.63 (36.94)     2:00.73 (28.10)

Men’s 200 IM

16-year-old Shane Blinkman of St. Croix Swim Club posted the winning time in the men’s 200 IM, stopping the clock in 1:46.39. Hsing-hao Wang of Mesa Aquatics Club finished in second place with a 1:46.90, while Van Mathias of Multnomah Athletic Club was close behind for the third in 1:46.97.

 Event 8  Men 200 Yard IM
=========================================================================
     Jrs West: * 1:42.77  12/10/2015Michael Andrew, Indie Swimming
  SC Jrs Meet: # 1:42.77  12/2015   Michael Andrew, Indie Swimming
         Pool: ! 1:39.38  3/26/2015 David Nolan, Stanford
    13-14 NAG:   1:45.29  2014      Michael Andrew
    15-16 NAG:   1:42.77  2015      Michael Andrew
    17-18 NAG:   1:41.39  2011      David Nolan
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                       === Championship Finals ===                       
 
  1 Blinkman, Shane        16 St Croix Swim Cl  1:46.88    1:46.39   20  
                 23.77        50.23 (26.46)
        1:20.48 (30.25)     1:46.39 (25.91)
  2 Wang, Hsing-hao        18 Mesa Aquatics Cl  1:48.06    1:46.90   17  
                 23.46        50.74 (27.28)
        1:21.42 (30.68)     1:46.90 (25.48)
  3 Mathias, Van           17 Multnomah Athlet  1:47.44    1:46.97   16  
                 23.49        50.71 (27.22)
        1:21.41 (30.70)     1:46.97 (25.56)
  4 Kovac, William         17 Fort Collins Are  1:48.24    1:46.99   15  
                 23.50        51.47 (27.97)
        1:21.87 (30.40)     1:46.99 (25.12)
  5 Aman, Caleb            17 Lane Four Aquati  1:47.32    1:47.31   14  
                 23.65        50.51 (26.86)
        1:21.84 (31.33)     1:47.31 (25.47)
  6 Urlando, Gianluca      15 Davis Aquadarts-  1:47.67    1:47.37   13  
                 23.30        50.00 (26.70)
        1:21.34 (31.34)     1:47.37 (26.03)
  7 Roy, Daniel            17 KING Aquatic Clu  1:47.83    1:48.24   12  
                 23.60        51.96 (28.36)
        1:21.89 (29.93)     1:48.24 (26.35)
  8 Cook, Jonathan         17 West Coast Aquat  1:48.45    1:51.40   11  
                 23.60        52.00 (28.40)
        1:24.37 (32.37)     1:51.40 (27.03)

Women’s 50 Free

The top three finishers in the women’s 50 free were separated by only 0.10 seconds, while first place to seventh place were only separated by 0.27. Julia Cook of Aggie Swim Club moved up the ranks at finals, sprinting to a first-place time of 22.30 over second-place Stanford Class of 2022 commit Amalie Fackenthal. Fackenthal swam a 22.35 for second, while Nordmann continued her night of quick swimming to post a 22.40 for the bronze medal.

 Event 9  Women 50 Yard Freestyle
=========================================================================
     Jrs West: * 21.49  12/12/2014Abbigail Weitzeil, Canyons Aquatic
  SC Jrs Meet: # 21.49  12/12/2014Abbigail Weitzeil, Canyons Aquatic
         Pool: ! 22.04  2/16/2012 Rebecca Thompson, Wisconsin
    13-14 NAG:   22.32  2016      Kate Douglass
    15-16 NAG:   22.04  2013      S Manuel / K Douglas
    17-18 NAG:   21.32  2015      Simone Manuel
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                       === Championship Finals ===                       
 
  1 Cook, Julia            17 Aggie Swim Club-    22.48      22.30   20  
  2 Fackenthal, Amalie     17 Davis Aquadarts-    22.75      22.35   17  
  3 Nordmann, Lucie        17 Magnolia Aquatic    22.35      22.40   16  
  4 Crisera, Alexandra     16 Beach Cities Swi    22.56      22.43   15  
  5 Parker, Maxine         15 Una CATS-IL         22.65      22.46   14  
  6 Cooper, Grace          15 Delta Aquatics-I    22.65      22.48   13  
  7 Alons, Kylee           18 Fort Collins Are    22.47      22.57   12  
  8 Carlton, Emma          17 Bellingham Bay S    22.70      22.71   11

Men’s 50 Free

Future Longhorn Daniel Krueger ripped a 19.48 for first place in the men’s 50 freestyle, improving almost half a second from his prelims time. Second place went to 16-year-old Jack Dolan of Rockwood Swim Club in 19.62, the only other top eight finisher under 20.0. Third place went to Katy Aquatic Team’s Kaloyan Bratanov with 20.11.

 Event 10  Men 50 Yard Freestyle
=========================================================================
     Jrs West: * 18.71  12/8/2016 Ryan Hoffer, Scottsdale Aquat
  SC Jrs Meet: # 18.71  12/10/2016Ryan Hoffer, Scottsdale Aq.
         Pool: ! 18.67  3/26/2015 Caeleb Dressel, Florida
    13-14 NAG:   19.76  2014      Michael Andrew
    15-16 NAG:   19.24  2015      Michael Andrew
    17-18 NAG:   18.67  2015      Caeleb Dressel
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                       === Championship Finals ===                       
 
  1 Krueger, Daniel        18 McFarland Sparta    19.93      19.48   20  
  2 Dolan, Jack            16 Rockwood Swim Cl    19.74      19.62   17  
  3 Bratanov, Kaloyan      17 Katy Aquatic Tea    20.32      20.11   16  
  4 Deryk, Cooper          18 Truckee-Tahoe Sw    20.26      20.28   15  
  5 Yates, Nathan          17 Palo Alto Stanfo    20.24      20.30   14  
  6 Bobo, Timothy Clayton  18 Dads Club Swim T    20.33      20.31   13  
  7 Kovac, William         17 Fort Collins Are    20.30      20.40   12  
  8 Armstrong, Jack        16 Houston Bridge B    20.32      20.63   11

 Women’s 400-Medley Relay

Fort Collins Area Swim Team’s A-relay of Bayley Stewart, Zoe Bartel, Gillilan, and Kylee Alons won the women’s 400-medley relay over second-place Magnolia Aquatic Club by a considerable margin of four seconds, setting a new SC Juniors meet record in the process. The Fort Collins women combined for a winning time of 3:33.93, over a second faster than their own record from last year. Bartel split an incredible 58.95 in the 100 breaststroke leg of their race to give them the win. Lucie Nordmann, Caitlin Reynera, Lillie Nordmann, and Monica Gumina put together a silver performance of 3:37.97, while Irvine Novaquatics’ team of Ayla Spitz, Isabelle Odgers, Sage Matsushima, and Ella Ristic were third with their time of 3:39.71.

 Event 11  Women 400 Yard Medley Relay
==================================================================================
     Jrs West: * 3:35.12  12/8/2016 Fort Collins Area Swim Team
                          B Stewart, Z Bartel, C Gillilan, K Alons
  SC Jrs Meet: # 3:35.12  12/8/2016 Fort Collins Area ST
                          B Stewart, Z Bartel, C Gillilan, K Alons
         Pool: ! 3:33.50  2/17/2012 Penn St
                          P Whitmire, M Krawczyk, M Powers, S Palser
    13-14 NAG:   3:45.02  2012      Aquajets Swim Team
    15-16 NAG:   3:36.53  2017      Virginia Gators
    17-18 NAG:   3:37.83  2014      SwimMAC
    15-18 NAG:   3:34.37  2014      SwimMAC
    Team                                            Finals Points 
==================================================================================
  1 Fort Collins Are-CO  'A'                       3:33.93*  40  
     1) Stewart, Bayley 18            2) Bartel, Zoe 17               
     3) Gillilan, Coleen 16           4) Alons, Kylee 18              
                 26.16        53.60 (53.60)
        1:20.94 (27.34)     1:52.55 (58.95)
        2:17.11 (24.56)     2:44.79 (52.24)
        3:08.22 (23.43)     3:33.93 (49.14)
  2 Magnolia Aquatic-GU  'A'                       3:37.97   34  
     1) Nordmann, Lucie 17            2) Reynera, Caitlin 17          
     3) Nordmann, Lillie 15           4) Gumina, Monica 18            
                 25.50        52.29 (52.29)
        1:21.66 (29.37)   1:55.13 (1:02.84)
        2:19.83 (24.70)     2:47.74 (52.61)
        3:11.64 (23.90)     3:37.97 (50.23)
  3 Irvine Novaquati-CA  'A'                       3:39.71   32  
     1) Spitz, Ayla 16                2) Odgers, Isabelle 17          
     3) Matsushima, Sage 16           4) Ristic, Ella 15              
                 26.19        53.66 (53.66)
        1:23.23 (29.57)   1:55.93 (1:02.27)
        2:20.86 (24.93)     2:50.23 (54.30)
        3:13.75 (23.52)     3:39.71 (49.48)
  4 Lake Oswego Swim-OR  'A'                       3:39.86   30  
     1) Newman, Mara 17               2) Jew, Eleanor 16              
     3) Swail, Lindsay 18             4) Gingras, Audrey 15           
                 26.39        54.20 (54.20)
        1:22.65 (28.45)   1:55.06 (1:00.86)
        2:20.42 (25.36)     2:50.20 (55.14)
        3:13.48 (23.28)     3:39.86 (49.66)
  5 Brea Aquatics-CA  'A'                          3:40.34   28  
     1) Trieu, Emily 16               2) Lloyd, Kelsey 17             
     3) Koh, Zephanie 16              4) Pearson, Samantha 16         
                 26.00        54.32 (54.32)
        1:23.66 (29.34)   1:57.14 (1:02.82)
        2:21.93 (24.79)     2:50.81 (53.67)
        3:14.48 (23.67)     3:40.34 (49.53)
  6 Austin Swim Club-ST  'A'                       3:40.66   26  
     1) Shields, Kendall 17           2) Dlakic, Amilla 18            
     3) Luther, Dakota 18             4) Schaedler, Quinn 15          
                 26.20        54.13 (54.13)
        1:24.01 (29.88)   1:58.89 (1:04.76)
        2:23.31 (24.42)     2:51.33 (52.44)
        3:14.97 (23.64)     3:40.66 (49.33)
  7 Scottsdale Aquat-AZ  'A'                       3:42.33   24  
     1) Pattison, Greer 14            2) Grover, Claire 17            
     3) Huffer, Kelly 18              4) Strouse, Ashley 15           
                 26.71        55.89 (55.89)
        1:24.15 (28.26)   1:57.25 (1:01.36)
        2:22.48 (25.23)     2:51.64 (54.39)
        3:15.57 (23.93)     3:42.33 (50.69)
  8 Lakeside Aquatic-NT  'A'                       3:42.76   22  
     1) Koczo, Abigail 16             2) Garfield, Emma 17            
     3) Zenick, Katherine 16          4) Wongso, Priscilla 15         
                 27.24        55.89 (55.89)
        1:25.32 (29.43)   1:58.31 (1:02.42)
        2:22.91 (24.60)     2:52.42 (54.11)
        3:16.49 (24.07)     3:42.76 (50.34)

Men’s 400 Medley Relay

Meanwhile, the A-relay of Illinois’s Academy Bullets team won the event for the men. Spencer Walker, Caleb Carlson, Horace Qiao, and William Kamps put together a time of 3:18.00 over second-place King Aquatic Club’s 3:18.99. Walker’s 47.91 backstroke split was a big part of their win. For the King Aquatic Club men, Daniel Roy split a notable 53.91 on the breaststroke leg. Along with Roy was Cameron King swimming backstroke, Michael Chwaluk swimming fly, and 15-year-old Ethan Dang on freestyle. The bronze went to Nitro Swimming’s team of Ethan Gogulski, Vincent Ribeiro, Isaac Gwin, and Dominic Toledo Sanchez in 3:20.42.

 Event 12  Men 400 Yard Medley Relay
==================================================================================
     Jrs West: * 3:13.37  12/10/2015Palo Alto Stanford Aquatics
                          B Ho, J Babinet, J Molinari, A Gwo
  SC Jrs Meet: # 3:13.37  12/10/2015Palo Alto Stanford AQ
                          B Ho, J Babinet, J Molinari, A Gwo
         Pool: ! 3:01.23  3/26/2015 Texas
                          K Darmody, W Licon, J Schooling, J Conger
    13-14 NAG:   3:28.14  2016      King Aquatic Club
    15-16 NAG:   3:16.18  2014      Bolles School Sharks
    17-18 NAG:   3:12.50  2015      Nation's Capital S.C.
    15-18 NAG:   3:12.50  2014      Nation's Capital S.C.
    Team                                            Finals Points 
==================================================================================
  1 Academy Bullets-IL  'A'                        3:18.00   40  
     1) Walker, Spencer 18            2) Carlson, Caleb 18            
     3) Qiao, Horace 17               4) Kamps, William 17            
                 23.19        47.91 (47.91)
        1:13.65 (25.74)     1:43.90 (55.99)
        2:05.85 (21.95)     2:32.51 (48.61)
        2:53.98 (21.47)     3:18.00 (45.49)
  2 KING Aquatic Clu-PN  'A'                       3:18.99   34  
     1) King, Cameron 17              2) Roy, Daniel 17               
     3) Chwaluk, Michael 17           4) Dang, Ethan 15               
                 24.43        50.55 (50.55)
        1:15.81 (25.26)     1:44.46 (53.91)
        2:07.40 (22.94)     2:33.83 (49.37)
        2:55.08 (21.25)     3:18.99 (45.16)
  3 Nitro Swimming-ST  'A'                         3:20.40   32  
     1) Gogulski, Ethan 17            2) Ribeiro, Vincent 15          
     3) Gwin, Isaac 18                4) Toledo Sanchez, Dominic 16   
                 23.90        49.18 (49.18)
        1:15.40 (26.22)     1:45.51 (56.33)
        2:08.38 (22.87)     2:34.52 (49.01)
        2:56.18 (21.66)     3:20.40 (45.88)
  4 Irvine Novaquati-CA  'A'                       3:20.41   30  
     1) Munoz, Gabriel 17             2) Koustik, Andrew 18           
     3) Pang, Aaron 17                4) Slusiewicz, Sean 16          
                 24.79        50.82 (50.82)
        1:16.92 (26.10)     1:47.19 (56.37)
        2:09.33 (22.14)     2:35.71 (48.52)
        2:57.06 (21.35)     3:20.41 (44.70)
  5 Bainbridge Islan-PN  'A'                       3:20.55   28  
     1) Waite, William 16             2) Houseman, Kevin 16           
     3) Ingalls, Makai 16             4) Wenker, Jude 16              
                 24.16        49.97 (49.97)
        1:15.76 (25.79)     1:45.52 (55.55)
        2:08.09 (22.57)     2:35.11 (49.59)
        2:56.71 (21.60)     3:20.55 (45.44)
  6 Katy Aquatic Tea-GU  'A'                       3:20.63   26  
     1) Bratanov, Kaloyan 17          2) Rudd, Michael 17             
     3) Autry, Ethan 17               4) Coakley, William 16          
                 24.30        50.42 (50.42)
        1:16.14 (25.72)     1:45.67 (55.25)
        2:08.29 (22.62)     2:34.77 (49.10)
        2:56.82 (22.05)     3:20.63 (45.86)
  7 Irvine Novaquati-CA  'B'                       3:20.64   24  
     1) Tu, Kevin 16                  2) Wu, Henry 17                 
     3) Ding, Nick 17                 4) Kao, Owen 17                 
                 24.37        50.24 (50.24)
        1:16.37 (26.13)     1:46.06 (55.82)
        2:08.95 (22.89)     2:35.42 (49.36)
        2:56.98 (21.56)     3:20.64 (45.22)
  8 Bellevue Club Sw-PN  'A'                       3:20.86   22  
     1) Millis, Kyle 18               2) Graham, Ivan 17              
     3) Lucco, Henry 17               4) Boden, Andrew 18             
                 23.82        48.94 (48.94)
        1:15.74 (26.80)     1:46.19 (57.25)
        2:08.41 (22.22)     2:35.61 (49.42)
        2:56.86 (21.25)     3:20.86 (45.25)

Tomorrow morning’s prelims will see athletes race in the 400 IM, 100 fly, 200 free, 100 breast, and 100 back.

No Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Author: Ailish Dougherty

avatar
Ailish Dougherty is a sophomore at Tufts University where she is majoring in Child Study and Human Development on the pre-med track. She swims distance freestyle for their Division III program in the NESCAC.

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here