USC-Bound Alexei Sancov Drops 4:16 500 Free to Highlight Night Three of Austin Speedo Sectionals

Photo Courtesy: Peter H. Bick

Speedo Sectional Series is proudly sponsored by Speedo. Visit SpeedoUsa.com for more information on our sponsor.

Night three of finals of the 2018 Speedo Sectionals stop in Austin, Texas at the Lee & Joe Jamail Texas Swimming Center saw competition in the 100 breaststroke, 500 freestyle, 100 butterfly, and 400 freestyle relay.

At the end of the evening, Denver Hilltoppers sit in first place for team point totals with 399, followed by Terrapins Swim Team with 245.5 and Colorado Springs Swim Team with 229.

Highlights included USC commit and former World Junior record holder Alexei Sancov winning the 500-yard freestyle by 12 seconds and splitting a 43.14 in the 400-yard freestyle relay, and Northwestern commit Miriam Guevara winning the 100 fly in a 52.47.

Women’s 100 Breaststroke

UCLA-bound Emily Lo of Terrapins Swim Team won the women’s 100 in a 1:01.43, a personal best time. Edenna Chen of Colorado Springs Swim Team nabbed second place with a 1:01.86, followed by Holley Dennis of Highlands Ranch in 1:02.31.

14-year-old Emma Weber dropped a 1:02.54 to secure fourth place, while Mary Buckley of Kingfish Swimming was close behind in 1:02.56 for fifth-place honors.

Terrapins Swim Team’s Sasha Liu slipped under 1:03.00 as well to finish in sixth place with a time of 1:02.86. Catherine Wright of Pikes Peak Athletics was seventh in 1:03.47, and Sophia Bricker of Cheyenne Mountain Aquatics’ time of 1:03.76 was good for eighth.

 Event 19  Women 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
               1:09.49  SEC Sectionals
               1:10.39  SECB Sectional Bonus
 Meet Qualifying:  1:09.49
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Emily Lo         17 Terrapins Swim T  1:02.62    1:01.43 SEC     20  
    r:+0.72  13.91        29.34 (15.43)
          45.37 (16.03)     1:01.43 (16.06)
  2 Edenna Chen      16 Colorado Springs  1:02.44    1:01.86 SEC     17  
    r:+0.71  13.46        29.02 (15.56)
          45.35 (16.33)     1:01.86 (16.51)
  3 Holley Dennis    15 Highlands Ranch   1:03.19    1:02.31 SEC     16  
    r:+0.72  13.45        29.07 (15.62)
          45.24 (16.17)     1:02.31 (17.07)
  4 Emma Weber       14 UN                1:03.11    1:02.54 SEC     15  
    r:+0.74  13.75        29.59 (15.84)
          46.00 (16.41)     1:02.54 (16.54)
  5 Mary Buckley     18 Kingfish Swimmin  1:02.95    1:02.56 SEC     14  
    r:+0.74  13.60        29.27 (15.67)
          45.85 (16.58)     1:02.56 (16.71)
  6 Sasha Liu        17 Terrapins Swim T  1:03.61    1:02.86 SEC     13  
    r:+0.81  13.67        29.51 (15.84)
          45.86 (16.35)     1:02.86 (17.00)
  7 Catherine Wrigh  17 Pikes Peak Athle  1:03.72    1:03.47 SEC     12  
    r:+0.69  13.70        30.06 (16.36)
          46.51 (16.45)     1:03.47 (16.96)
  8 Sophia Bricker   16 Cheyenne Mountai  1:03.87    1:03.76 SEC     11  
    r:+0.66  13.75        29.70 (15.95)
          46.60 (16.90)     1:03.76 (17.16)

Men’s 100 Breaststroke

Elijah Warren of Aquawolves Swimming improved his quick prelims time even more in finals of the men’s 100-yard breaststroke, touching in 54.31 to finish first by almost a full second. Second place went to Jack Moranetz of Foothills Swim Team in 55.28, while two-time champion of the weekend Will Goodwin of DU Hilltoppers was third in a 55.95.

Christopher Hardt of Aquastar finished fourth in a 57.01, followed by Ryan Peterson of DU Hilltoppers in 57.46 for fifth. Peterson’s teammate Blayze Jessen finished sixth with a time of 57.52.

Joshua-Ryan Lujan of Colorado Springs Swim Team earned seventh-place honors with his time of 57.81, while Benjamin Dufauc of Aquawolves Swimming put up a 58.29 for eighth place.

 Event 20  Men 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
               1:01.59  SEC Sectionals
               1:02.29  SECB Sectional Bonus
 Meet Qualifying:  1:01.59
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Elijah Warren    18 Aquawolves Swimm    54.50      54.31 SEC     20  
    r:+0.64  11.61        25.22 (13.61)
          39.62 (14.40)       54.31 (14.69)
  2 Jack Moranetz    17 Foothills Swim T    55.63      55.28 SEC     17  
    r:+0.69  11.78        25.71 (13.93)
          40.25 (14.54)       55.28 (15.03)
  3 William Goodwin  17 DU Hilltoppers      56.24      55.95 SEC     16  
    r:+0.64  12.37        26.50 (14.13)
          41.12 (14.62)       55.95 (14.83)
  4 Christopher Har  15 Aquastar            57.58      57.01 SEC     15  
    r:+0.63  12.10        26.76 (14.66)
          41.88 (15.12)       57.01 (15.13)
  5 Ryan Peterson    17 DU Hilltoppers      58.23      57.46 SEC     14  
    r:+0.66  12.04        27.12 (15.08)
          42.05 (14.93)       57.46 (15.41)
  6 Blayze Jessen    18 DU Hilltoppers      57.71      57.52 SEC     13  
    r:+0.69  12.61        27.41 (14.80)
          42.37 (14.96)       57.52 (15.15)
  7 Joshua-ryan Luj  16 Colorado Springs    58.32      57.81 SEC     12  
    r:+0.66  12.85        27.57 (14.72)
          42.67 (15.10)       57.81 (15.14)
  8 Benjamin Dufauc  17 Aquawolves Swimm    57.99      58.29 SEC     11  
    r:+0.62  12.17        26.97 (14.80)
          42.67 (15.70)       58.29 (15.62)

Women’s 500 Freestyle

Kingfish Swimming’s distance ace Ashley Loomis, who won the 1000-yard freestyle, took the title in the women’s 500-yard freestyle with a time of 4:51.36. The battle for second was much closer, between Jolee Liles of Crawfish Aquatics and Makayla Cazier of Utah Valley Aquatics. While Cazier was leading until the last 50, Liles came out on top with a 27.62 split to touch in 4:52.49 to Cazier’s 4:52.59.

Fourth place went to Alexa Connors of Kingfish Swimming in 4:55.37, followed by Lillianna Brook of DU Hilltoppers in 4:56.67.

Foothills Swim Team’s Kathryn Shanley touched in 4:58.08 for sixth place, while Morgan Simon of Jeffco Hurricanes was also under the 5-minute mark in 4:59.16 for seventh. Eighth place went to 14-year-old Melinda Johnson of Foothills Swim Team with her time of 5:01.45.

 Event 21  Women 500 Yard Freestyle
=========================================================================
               5:09.29  SEC Sectionals
               5:12.49  SECB Sectional Bonus
 Meet Qualifying:  5:09.29
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Ashley Loomis    17 Kingfish Swimmin  4:57.17    4:51.36 SEC     20  
    r:+0.75  26.26        54.70 (28.44)
        1:23.62 (28.92)     1:52.89 (29.27)
        2:22.27 (29.38)     2:51.88 (29.61)
        3:21.96 (30.08)     3:52.28 (30.32)
        4:22.14 (29.86)     4:51.36 (29.22)
  2 Jolee Liles      17 Crawfish Aquatic  4:52.96    4:52.49 SEC     17  
    r:+0.75  27.15        56.22 (29.07)
        1:25.60 (29.38)     1:55.18 (29.58)
        2:25.06 (29.88)     2:54.96 (29.90)
        3:25.00 (30.04)     3:54.93 (29.93)
        4:24.87 (29.94)     4:52.49 (27.62)
  3 Makayla Cazier   18 Utah Valley Aqua  4:56.03    4:52.59 SEC     16  
    r:+0.81  26.53        55.48 (28.95)
        1:25.09 (29.61)     1:54.77 (29.68)
        2:24.58 (29.81)     2:54.36 (29.78)
        3:24.14 (29.78)     3:53.88 (29.74)
        4:23.56 (29.68)     4:52.59 (29.03)
  4 Alexa Connors    15 Kingfish Swimmin  4:57.80    4:55.37 SEC     15  
    r:+0.72  26.76        56.13 (29.37)
        1:26.19 (30.06)     1:55.93 (29.74)
        2:25.63 (29.70)     2:55.67 (30.04)
        3:25.67 (30.00)     3:56.17 (30.50)
        4:26.19 (30.02)     4:55.37 (29.18)
  5 Lillianna Brook  16 DU Hilltoppers    4:59.19    4:56.67 SEC     14  
    r:+0.83  27.29        56.76 (29.47)
        1:27.05 (30.29)     1:57.18 (30.13)
        2:27.12 (29.94)     2:57.16 (30.04)
        3:27.18 (30.02)     3:57.53 (30.35)
        4:27.63 (30.10)     4:56.67 (29.04)
  6 Kathryn Shanley  15 Foothills Swim T  4:58.04    4:58.08 SEC     13  
    r:+0.78  26.69        55.95 (29.26)
        1:26.02 (30.07)     1:56.25 (30.23)
        2:26.60 (30.35)     2:57.38 (30.78)
        3:27.66 (30.28)     3:58.35 (30.69)
        4:28.58 (30.23)     4:58.08 (29.50)
  7 Morgan Simon     17 Jeffco Hurricane  5:00.64    4:59.16 SEC     12  
    r:+0.76  27.25        56.93 (29.68)
        1:27.02 (30.09)     1:57.13 (30.11)
        2:27.54 (30.41)     2:57.98 (30.44)
        3:28.39 (30.41)     3:59.04 (30.65)
        4:29.61 (30.57)     4:59.16 (29.55)
  8 Melinda Johnson  14 Foothills Swim T  5:01.06    5:01.45 SEC     11  
    r:+0.71  27.42        57.42 (30.00)
        1:28.44 (31.02)     1:59.21 (30.77)
        2:29.87 (30.66)     3:00.42 (30.55)
        3:31.52 (31.10)     4:01.81 (30.29)
        4:32.43 (30.62)     5:01.45 (29.02)

Men’s 500 Freestyle

Alexei Sancov of Terrapins Swim Team completed the mid-distance hat trick, winning the men’s 500-yard freestyle in addition to his titles in the 100 and 200 distances this weekend. His time of 4:16.08 was just off what he went at the Husky Invite in December of this past year, 4:14.25. He will be headed to USC in the fall.

Michael Lincoln of Brown University touched second 12 seconds later in 4:28.26, followed closely by Aggie Swim Club’s Jack McLaughlin in 4:29.83 for third place.

Montrose Marlins’ Ryan King stopped the clock in 4:29.94 for fourth-place honors, while Seth Hendrix of DU Hilltoppers was fifth in 4:32.19.

Quinton Pierce of Jeffco Hurricanes (4:33.59), Sean Dwyer of South Metro Storm (4:36.64), and Riley Pestorius (4:42.35) finished sixth, seventh, and eighth, respectively.

 Event 22  Men 500 Yard Freestyle
=========================================================================
               4:45.79  SEC Sectionals
               4:46.69  SECB Sectional Bonus
 Meet Qualifying:  4:45.79
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Alexei Sancov    18 Terrapins Swim T  4:27.53    4:16.08 SEC     20  
    r:+0.74  22.84        47.93 (25.09)
        1:13.44 (25.51)     1:39.15 (25.71)
        2:05.18 (26.03)     2:31.25 (26.07)
        2:57.60 (26.35)     3:23.99 (26.39)
        3:50.49 (26.50)     4:16.08 (25.59)
  2 Michael Lincoln  18 Unattached        4:31.23    4:28.26 SEC     17  
    r:+0.71  24.13        50.34 (26.21)
        1:17.06 (26.72)     1:43.93 (26.87)
        2:11.05 (27.12)     2:38.47 (27.42)
        3:06.30 (27.83)     3:34.34 (28.04)
        4:01.71 (27.37)     4:28.26 (26.55)
  3 Jack McLaughlin  21 Aggie Swim Club   4:34.37    4:29.83 SEC     16  
    r:+0.65  24.15        50.53 (26.38)
        1:17.39 (26.86)     1:44.52 (27.13)
        2:12.02 (27.50)     2:39.98 (27.96)
        3:08.21 (28.23)     3:36.03 (27.82)
        4:03.46 (27.43)     4:29.83 (26.37)
  4 Ryan King        17 Montrose Marlins  4:35.67    4:29.94 SEC     15  
    r:+0.78  24.80        51.16 (26.36)
        1:18.03 (26.87)     1:45.18 (27.15)
        2:12.51 (27.33)     2:40.00 (27.49)
        3:07.68 (27.68)     3:35.32 (27.64)
        4:02.98 (27.66)     4:29.94 (26.96)
  5 Seth Hendrix     18 DU Hilltoppers    4:31.81    4:32.19 SEC     14  
    r:+0.66  24.12        50.50 (26.38)
        1:17.47 (26.97)     1:45.07 (27.60)
        2:12.71 (27.64)     2:40.35 (27.64)
        3:08.68 (28.33)     3:36.93 (28.25)
        4:05.15 (28.22)     4:32.19 (27.04)
  6 Quinton Pierce   17 Jeffco Hurricane  4:31.42    4:33.59 SEC     13  
    r:+0.73  24.09        50.44 (26.35)
        1:17.42 (26.98)     1:44.96 (27.54)
        2:12.63 (27.67)     2:40.62 (27.99)
        3:08.94 (28.32)     3:37.32 (28.38)
        4:05.77 (28.45)     4:33.59 (27.82)
  7 Sean Dwyer       16 South Metro Stor  4:38.39    4:36.64 SEC     12  
    r:+0.72  24.23        51.41 (27.18)
        1:18.88 (27.47)     1:46.91 (28.03)
        2:15.46 (28.55)     2:43.43 (27.97)
        3:11.91 (28.48)     3:40.68 (28.77)
        4:08.97 (28.29)     4:36.64 (27.67)
  8 Riley Pestorius  18 Una Svy           4:34.60    4:42.35 SEC     11  
    r:+0.74  24.54        51.49 (26.95)
        1:19.01 (27.52)     1:47.08 (28.07)
        2:15.93 (28.85)     2:44.95 (29.02)
        3:14.42 (29.47)     3:44.04 (29.62)
        4:13.50 (29.46)     4:42.35 (28.85)

Women’s 100 Butterfly

Northwestern commit Miriam Guevara of El Paso Aqua Posse, winner of the 200-yard butterfly, won the women’s 100-yard butterfly this evening in a blistering 52.47. That time is over a half-second faster than what she went a year ago in the event at Speedo Sectionals College Station.

Aquastart’s Olivia Theall touched in 54.24 to nab the silver medal, while bronze went to Meredith Rees of Pikes Peak Athletics in 54.48.

400 IM champion Natalie Arky of Highlands Ranch earned fourth place with her time of 54.63, followed by Lo in 54.80 for fifth.

13-year-old Ana Rojas from Colorado Springs Swim Team snuck into sixth with a drop from prelims to a 54.99, while Wright touched in 55.24 for seventh.

Kylie Andrews of Foothills Swim Team earned eighth-place honors in the championship final with a 55.42.

 Event 23  Women 100 Yard Butterfly
=========================================================================
                 58.79  SEC Sectionals
               1:00.49  SECB Sectional Bonus
 Meet Qualifying:  58.79
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Miriam Guevara   17 El Paso Aqua Pos    54.26      52.47 SEC     20  
    r:+0.68  11.39        24.58 (13.19)
          38.43 (13.85)       52.47 (14.04)
  2 Olivia Theall    16 Aquastar            55.65      54.24 SEC     17  
    r:+0.71  11.26        25.02 (13.76)
          39.34 (14.32)       54.24 (14.90)
  3 Meredith Rees    16 Pikes Peak Athle    54.55      54.48 SEC     16  
    r:+0.73  11.48        24.95 (13.47)
          39.48 (14.53)       54.48 (15.00)
  4 Natalie Arky     18 Highlands Ranch     55.60      54.63 SEC     15  
    r:+0.64  11.85        25.76 (13.91)
          40.10 (14.34)       54.63 (14.53)
  5 Emily Lo         17 Terrapins Swim T    55.77      54.80 SEC     14  
    r:+0.69  11.63        25.57 (13.94)
          40.04 (14.47)       54.80 (14.76)
  6 Ana Rojas        13 Colorado Springs    55.28      54.99 SEC     13  
    r:+0.71  12.02        25.57 (13.55)
          40.23 (14.66)       54.99 (14.76)
  7 Catherine Wrigh  17 Pikes Peak Athle    55.37      55.24 SEC     12  
    r:+0.67  11.98        25.99 (14.01)
          40.72 (14.73)       55.24 (14.52)
  8 Kylie Andrews    18 Foothills Swim T    55.67      55.42 SEC     11  
    r:+0.74  11.76        25.77 (14.01)
          40.55 (14.78)       55.42 (14.87)

Men’s 100 Butterfly

Kyle Leach of Colorado Springs Swim Team won the men’s 100-yard butterfly with a 48.33, while Hendrix finished second in 48.85. The bronze went to Anthony Puertas of Utah Valley Aquatics in 49.05.

Warren showcased his depth to finish fourth with a 49.15, followed by Harrison Lierz of Front Range Baracudas in 49.23. Andrew Trepanier of South Metro Storm earned sixth place with his time of 49.27.

Gavin Olson of Foothills Swim Team also snuck in under 50 point with a 49.40 for seventh, while Goodwin notched yet another eighth-place finish in 50.15 for eighth in the championship heat.

 Event 24  Men 100 Yard Butterfly
=========================================================================
                 53.09  SEC Sectionals
                 53.89  SECB Sectional Bonus
 Meet Qualifying:  53.09
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Kyle Leach       18 Colorado Springs    49.20      48.33 SEC     20  
    r:+0.72  10.55        22.68 (12.13)
          36.20 (13.52)       48.33 (12.13)
  2 Seth Hendrix     18 DU Hilltoppers      49.24      48.85 SEC     17  
    r:+0.61  10.84        23.17 (12.33)
          35.91 (12.74)       48.85 (12.94)
  3 Anthony Puertas  18 Utah Valley Aqua    49.83      49.05 SEC     16  
    r:+0.66  10.32        22.78 (12.46)
          35.56 (12.78)       49.05 (13.49)
  4 Elijah Warren    18 Aquawolves Swimm    49.13      49.15 SEC     15  
    r:+0.62  10.69        22.89 (12.20)
          36.01 (13.12)       49.15 (13.14)
  5 Harrison Lierz   15 Front Range Barr    50.29      49.23 SEC     14  
    r:+0.69  10.61        22.99 (12.38)
          35.83 (12.84)       49.23 (13.40)
  6 Andrew Trepanie  17 South Metro Stor    49.25      49.27 SEC     13  
    r:+0.65  10.31        22.75 (12.44)
          35.82 (13.07)       49.27 (13.45)
  7 Gavin Olson      16 Foothills Swim T    49.64      49.40 SEC     12  
    r:+0.71  10.49        23.03 (12.54)
          36.82 (13.79)       49.40 (12.58)
  8 William Goodwin  17 DU Hilltoppers      49.97      50.15 SEC     11  
    r:+0.63  10.77        23.75 (12.98)
          36.76 (13.01)       50.15 (13.39)

Women’s 400 Freestyle Relay

Jenna Smith, Brooks, Anna Shaw, and Sydney Silver earned 40 points for DU Hilltoppers with their first-place finish in the women’s 400-yard freestyle relay, putting up a time of 3:24.17. Highlands Ranch was close behind, as Delaney Smith, Elsa Litteken, Jessica Beckwith, and Kate Baker combined for a second-place time of 3:24.50. Third place went to Lainee Jones, Adela Teclova, Lindsey Immel, and Allana Clarke of Colorado Springs Swim Team in 3:26.09.

Pikes Peak Athletics, led by Rees, finished fourth in 3:26.77. Rees split a 50.40 on the anchor leg.

Fifth place went to Foothills Swim Team in 3:28.45, with Andrews posting a 50.24 for the fastest split of the night, followed by Utah Valley Aquatics in 3:28.98 for sixth.

Kingfish Swimming (3:29.14) and Terrapins Swim Team (3:29.32) also placed in the top eight of relay teams.

 Event 25  Women 400 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 DU Hilltoppers  'A'           3:28.59    3:24.17         40  
     1) Jenna Smith 14                2) r:+0.07 Lillianna Brooks 16  
     3) r:+0.34 Anna Shaw 15          4) r:+0.42 Sydney Silver 15     
    r:+0.72  24.63        51.47 (51.47)
        1:16.21 (24.74)     1:42.60 (51.13)
        2:06.97 (24.37)     2:33.66 (51.06)
        2:57.74 (24.08)     3:24.17 (50.51)
  2 Highlands Ranch  'A'          3:25.71    3:24.50         34  
     1) Delaney Smith 18              2) r:+0.44 Elsa Litteken 18     
     3) r:+0.36 Jessica Beckwith 17   4) r:+0.41 Kate Baker 14        
    r:+1.58  24.44        50.72 (50.72)
        1:15.09 (24.37)     1:41.89 (51.17)
        2:06.44 (24.55)     2:33.23 (51.34)
        2:57.78 (24.55)     3:24.50 (51.27)
  3 Colorado Springs  'A'         3:28.27    3:26.09         32  
     1) Lainee Jones 18               2) r:+0.35 Adela Teclova 18     
     3) r:+0.16 Lindsey Immel 15      4) r:+0.19 Allana Clarke 18     
    r:+0.70  24.99        51.76 (51.76)
        1:16.14 (24.38)     1:42.91 (51.15)
        2:07.27 (24.36)     2:34.54 (51.63)
        2:59.00 (24.46)     3:26.09 (51.55)
  4 Pikes Peak Athle  'A'         3:28.38    3:26.77         30  
     1) Catherine Wright 17           2) r:+0.16 Harper Lehman 16     
     3) r:+0.33 Caitlin Cairns 16     4) r:+0.17 Meredith Rees 16     
    r:+0.70  24.75        51.68 (51.68)
        1:16.43 (24.75)     1:43.81 (52.13)
        2:08.76 (24.95)     2:36.37 (52.56)
        3:00.08 (23.71)     3:26.77 (50.40)
  5 Foothills Swim T  'A'         3:26.89    3:28.45         28  
     1) Taylor Juran 17               2) r:+0.37 Kathryn Shanley 15   
     3) r:+0.35 Haley Ohlson 18       4) r:+0.23 Kylie Andrews 18     
    r:+0.76  24.96        52.13 (52.13)
        1:17.19 (25.06)     1:44.25 (52.12)
        2:09.50 (25.25)     2:38.21 (53.96)
        3:02.36 (24.15)     3:28.45 (50.24)
  6 Utah Valley Aqua  'A'         3:32.64    3:28.98         26  
     1) Makayla Cazier 18             2) r:+0.37 Akalia Bostock 16    
     3) r:+0.36 Kali Brown 18         4) r:+0.27 Madison Parker 13    
    r:+0.77  25.26        52.40 (52.40)
        1:17.99 (25.59)     1:45.81 (53.41)
        2:10.31 (24.50)     2:37.73 (51.92)
        3:02.39 (24.66)     3:28.98 (51.25)
  7 Kingfish Swimmin  'A'         3:31.93    3:29.14         24  
     1) Ashley Loomis 17              2) r:+0.07 Jeannette King 17    
     3) r:+0.60 Julia Ali 16          4) r:+0.63 Alexa Connors 15     
    r:+0.76  25.72        52.95 (52.95)
        1:17.02 (24.07)     1:44.89 (51.94)
        2:09.86 (24.97)     2:36.71 (51.82)
        3:01.95 (25.24)     3:29.14 (52.43)
  8 Terrapins Swim T  'A'         3:30.91    3:29.32         22  
     1) Jessica Larson 17             2) r:+0.40 Sasha Liu 17         
     3) r:+0.31 Emily Lo 17           4) r:+0.40 Delanie Gearing 16   
    r:+0.73  24.54        51.27 (51.27)
        1:16.14 (24.87)     1:43.15 (51.88)
        2:07.99 (24.84)     2:34.65 (51.50)
        3:00.64 (25.99)     3:29.32 (54.67)

Men’s 400 Freestyle Relay

Sancov led the Terrapins to a victory in the men’s 400-yard freestyle relay, splitting a blistering 43.14 on the second leg to push his team of Matthew Fetterman, Niklas Weigelt, and Andrew Rodriguez to a time of 3:01.90.

DU Hilltoppers’ Peterson, Goodwin, Jessen, and Hendrix finished second with a combined time of 3:03.34, followed by South Metro Storm’s Trepanier, Dwyer, Brady Torborg, and Alexander Kraft in 3:03.41.

Foothills Swim Team touched next in 3:07.04, followed by Colorado Springs Swim Team in 3:07.14 for fifth.

Crawfish Aquatics (3:08.22), Front Range Barracudas (3:09.63), and Utah Valley Aquatics (3:09.63) finished sixth, seventh, and eighth, respectively.

 Event 26  Men 400 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 Terrapins Swim T  'A'         3:00.79    3:01.90         40  
     1) Matthew Fetterman 16          2) r:+0.48 Alexei Sancov 18     
     3) r:+0.52 Niklas Weigelt 17     4) r:+0.28 Andrew Rodriguez 17  
    r:+0.66  22.10        46.39 (46.39)
        1:07.12 (20.73)     1:29.53 (43.14)
        1:51.75 (22.22)     2:16.20 (46.67)
        2:38.03 (21.83)     3:01.90 (45.70)
  2 DU Hilltoppers  'A'           3:03.95    3:03.34         34  
     1) Ryan Peterson 17              2) r:+0.19 William Goodwin 17   
     3) r:+0.27 Blayze Jessen 18      4) r:+0.09 Seth Hendrix 18      
    r:+0.67  21.78        45.32 (45.32)
        1:07.16 (21.84)     1:31.35 (46.03)
        1:53.10 (21.75)     2:17.64 (46.29)
        2:39.60 (21.96)     3:03.34 (45.70)
  3 South Metro Stor  'A'         3:05.45    3:03.41         32  
     1) Andrew Trepanier 17           2) r:+0.19 Sean Dwyer 16        
     3) r:+0.39 Brady Torborg 18      4) r:+0.40 Alexander Kraft 18   
    r:+0.64  21.91        46.12 (46.12)
        1:07.69 (21.57)     1:30.98 (44.86)
        1:52.51 (21.53)     2:17.20 (46.22)
        2:39.07 (21.87)     3:03.41 (46.21)
  4 Foothills Swim T  'A'         3:13.49    3:07.04         30  
     1) Jack Moranetz 17              2) r:+0.24 Payton Sage 18       
     3) r:+0.41 William Chavez 16     4) r:+0.31 Gavin Olson 16       
    r:+0.74  22.47        46.96 (46.96)
        1:09.32 (22.36)     1:34.73 (47.77)
        1:57.08 (22.35)     2:21.66 (46.93)
        2:43.12 (21.46)     3:07.04 (45.38)
  5 Colorado Springs  'A'         3:09.52    3:07.14         28  
     1) Kyle Leach 18                 2) r:+0.23 Breck Donahue 18     
     3) r:+0.29 Braden Whitmarsh 17   4) r:+0.21 Thomas Rauchut 16    
    r:+0.71  21.44        44.73 (44.73)
        1:07.60 (22.87)     1:32.54 (47.81)
        1:55.75 (23.21)     2:20.86 (48.32)
        2:42.97 (22.11)     3:07.14 (46.28)
  6 Crawfish Aquatic  'A'         3:10.49    3:08.22         26  
     1) Miles Jantzi 17               2) r:+0.33 Jacques Rathle 14    
     3) r:+0.15 James Henderson 16    4) r:+0.18 Sion Cavana 17       
    r:+0.65  22.31        46.79 (46.79)
        1:09.54 (22.75)     1:34.67 (47.88)
        1:57.28 (22.61)     2:22.13 (47.46)
        2:43.93 (21.80)     3:08.22 (46.09)
  7 Front Range Barr  'A'         3:18.25    3:09.63         24  
     1) Jonus Ortega 17               2) r:+0.38 Lane Austin 18       
     3) r:+0.19 Samuel Anderson 16    4) r:+0.35 Harrison Lierz 15    
    r:+0.68  23.08        48.86 (48.86)
        1:11.08 (22.22)     1:35.88 (47.02)
        1:58.71 (22.83)     2:24.17 (48.29)
        2:45.94 (21.77)     3:09.63 (45.46)
  8 Utah Valley Aqua  'A'         3:09.43    3:10.26         22  
     1) Abraham Zimmerman 18          2) r:+0.46 Austin Butler 16     
     3) r:+0.39 Tanner Nelson 15      4) r:+0.33 Kaden Staker 17      
    r:+0.67  22.00        45.26 (45.26)
        1:08.45 (23.19)     1:34.33 (49.07)
        1:56.78 (22.45)     2:21.96 (47.63)
        2:44.83 (22.87)     3:10.26 (48.30)
Comments Off on USC-Bound Alexei Sancov Drops 4:16 500 Free to Highlight Night Three of Austin Speedo Sectionals

Author: Ailish Dougherty

avatar
Ailish Dougherty is a junior at Tufts University where she is majoring in Child Study and Human Development with a concentration in Child and Family Health. She swims distance freestyle for their Division III program in the NESCAC. Go Jumbos!

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here