University of Denver Hilltoppers Lead After Night One of 2018 Austin Speedo Sectionals

university-of-denver-hilltoppers
Photo Courtesy: Richie Center UD

Speedo Sectional Series is proudly sponsored by Speedo. Visit SpeedoUsa.com for more information on our sponsor.

Competition for the 2018 Speedo Sectionals Southern Zone kicked off in Austin last night at the Lee and Joe Jamail Texas Swim center. Events included the 100 freestyle, 200 breaststroke, 200 backstroke, 200 butterfly, and 1000 freestyle.

At the end of the evening, DU Hilltoppers were sitting in first place of team rankings with 179 points. However, it’s anyone’s meet, as Jeffco Hurricanes, Highlands Ranch, and Kingfish Swimming all sit within 50 points of DU Hilltoppers. Tonight’s events will include the 200 freestyle, 100 backstroke, 400 IM, and 800 freestyle relay.

Women’s 100 Freestyle

Anna Shaw of DU Hilltoppers touched first in a close race that was the women’s 100-yard freestyle final heat. Her time of 50.01 was 0.06 ahead of Delaney Smith of Highlands Ranch’s second-place time of 50.07. Third place went to Kylie Andrew of Foothills Swim Team in 50.13.

Meredith Reese of Pikes Peak Athletics touched fourth in 50.45, followed by Lainee Jones of Colorado Springs in 51.11 for fifth place.

Highlands Ranch’s Elsa Litteken nabbed sixth in 51,16, while Emily Barrier of Team Vortex (51.48), and Lillianna Brook of DU Hilltoppers (51.93) finished seventh and eighth, respectively.

 Event 1  Women 100 Yard Freestyle
=========================================================================
                 53.49  SEC Sectionals
                 54.49  SECB Sectional Bonus
 Meet Qualifying:  53.49
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Anna Shaw        15 DU Hilltoppers      50.69      50.01 SEC     20  
    r:+0.76  11.58        24.20 (12.62)
          37.17 (12.97)       50.01 (12.84)
  2 Delaney Smith    18 Highlands Ranch     51.02      50.07 SEC     17  
    r:+0.71  11.60        24.13 (12.53)
          37.16 (13.03)       50.07 (12.91)
  3 Kylie Andrews    18 Foothills Swim T    50.17      50.13 SEC     16  
    r:+0.73  11.71        24.24 (12.53)
          37.43 (13.19)       50.13 (12.70)
  4 Meredith Rees    16 Pikes Peak Athle    50.13      50.45 SEC     15  
    r:+0.75  11.55        24.29 (12.74)
          37.45 (13.16)       50.45 (13.00)
  5 Lainee Jones     18 Colorado Springs    51.12      51.11 SEC     14  
    r:+0.70  11.89        24.66 (12.77)
          37.86 (13.20)       51.11 (13.25)
  6 Elsa Litteken    18 Highlands Ranch     51.51      51.16 SEC     13  
    r:+0.70  11.58        24.45 (12.87)
          37.86 (13.41)       51.16 (13.30)
  7 Emily Barrier    18 Team Vortex         51.04      51.48 SEC     12  
    r:+0.82  11.67        24.52 (12.85)
          37.97 (13.45)       51.48 (13.51)
  8 Lillianna Brook  16 DU Hilltoppers      51.43      51.93 SEC     11  
    r:+0.83  12.05        25.31 (13.26)
          38.77 (13.46)       51.93 (13.16)

Men’s 100 Freestyle

The men’s 100-yard freestyle title went to Alexei Sancov of Terrapins Swim Team. The USC commit touched in 43.41 to win the event over Kyle Leach of Colorado Springs, who finished in 44.26. Third place went to Harrison Lierz of Front Range Barracudas in 45.10.

Seth Hendrix of DU Hilltoppers put up a fourth-place time of 45.29, while Andrew Trepanie of South Metro Storm’s time of 45.36 was good for fifth.

DU Hilltoppers’ Ryan Peterson touched in 45.57 for sxith, followed by Sean Dwyer of South Metro Storm in 45.61. Gavin Olson of Foothills Swim Team was eighth in 45.99.

 Event 2  Men 100 Yard Freestyle
=========================================================================
                 48.19  SEC Sectionals
                 49.09  SECB Sectional Bonus
 Meet Qualifying:  48.19
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Alexei Sancov    18 Terrapins Swim T    44.25      43.41 SEC     20  
    r:+0.66  10.04        20.94 (10.90)
          32.28 (11.34)       43.41 (11.13)
  2 Kyle Leach       18 Colorado Springs    44.93      44.26 SEC     17  
    r:+0.72  10.32        21.32 (11.00)
          32.84 (11.52)       44.26 (11.42)
  3 Harrison Lierz   15 Front Range Barr    45.68      45.10 SEC     16  
    r:+0.67  10.11        21.40 (11.29)
          33.17 (11.77)       45.10 (11.93)
  4 Seth Hendrix     18 DU Hilltoppers      46.05      45.29 SEC     15  
    r:+0.61  10.52        21.95 (11.43)
          33.69 (11.74)       45.29 (11.60)
  5 Andrew Trepanie  17 South Metro Stor    45.85      45.36 SEC     14  
    r:+0.64  10.08        21.40 (11.32)
          33.32 (11.92)       45.36 (12.04)
  6 Ryan Peterson    17 DU Hilltoppers      45.72      45.57 SEC     13  
    r:+0.70  10.35        21.73 (11.38)
          33.65 (11.92)       45.57 (11.92)
  7 Sean Dwyer       16 South Metro Stor    45.80      45.61 SEC     12  
    r:+0.74  10.60        22.14 (11.54)
          33.89 (11.75)       45.61 (11.72)
  8 Gavin Olson      16 Foothills Swim T    45.92      45.99 SEC     11  
    r:+0.71  10.21        21.95 (11.74)
          34.01 (12.06)       45.99 (11.98)

Women’s 200 Breaststroke

Terrapins Swim Team’s Emily Lo, who will be heading to UCLA in the fall, won the women’s 200-yard breaststroke in 2:12.43, about a second and a half off her prelims time. Catherine Wright of Pikes Peak Athletics finished three seconds later in 2:15.41 for second place, while third place went to Holley Dennis of Highlands Ranch in 2:15.70.

Edenna Chen of Colorado Springs was close behind for fourth place in 2:15.87, while teammate Aleksandra Olesiak finished fifth in 2:16.03.

14-year-old Emma Weber, swimming unattached, nabbed sixth with a 2:18.56, while Mary Buckley of Kingfish Swimming (2:19.46) and Alexandria Schwier of Jeffco Hurricans (2:19.93) finished seventh and eighth, respectively.

 Event 3  Women 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
               2:29.59  SEC Sectionals
               2:32.89  SECB Sectional Bonus
 Meet Qualifying:  2:29.59
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Emily Lo         17 Terrapins Swim T  2:11.29    2:12.43 SEC     20  
    r:+0.70  30.18      1:03.41 (33.23)
        1:37.45 (34.04)     2:12.43 (34.98)
  2 Catherine Wrigh  17 Pikes Peak Athle  2:17.74    2:15.41 SEC     17  
    r:+0.68  31.09      1:06.01 (34.92)
        1:40.66 (34.65)     2:15.41 (34.75)
  3 Holley Dennis    15 Highlands Ranch   2:18.38    2:15.70 SEC     16  
    r:+0.74  30.28      1:04.51 (34.23)
        1:39.74 (35.23)     2:15.70 (35.96)
  4 Edenna Chen      16 Colorado Springs  2:17.63    2:15.87 SEC     15  
    r:+0.74  30.99      1:05.22 (34.23)
        1:39.91 (34.69)     2:15.87 (35.96)
  5 Aleksandra Oles  16 Colorado Springs  2:18.15    2:16.03 SEC     14  
    r:+0.74  31.15      1:05.59 (34.44)
        1:40.76 (35.17)     2:16.03 (35.27)
  6 Emma Weber       14 UN                2:16.47    2:18.56 SEC     13  
    r:+0.75  30.70      1:05.47 (34.77)
        1:41.29 (35.82)     2:18.56 (37.27)
  7 Mary Buckley     18 Kingfish Swimmin  2:18.52    2:19.46 SEC     12  
    r:+0.75  31.10      1:06.20 (35.10)
        1:42.46 (36.26)     2:19.46 (37.00)
  8 Alexandria Schw  17 Jeffco Hurricane  2:18.15    2:19.93 SEC     11  
    r:+0.83  31.22      1:06.55 (35.33)
        1:42.74 (36.19)     2:19.93 (37.19)

Men’s 200 Breaststroke

DU Hilltoppers earned another first-place finish with William Goodwin‘s win in the men’s 200-yard breaststroke. Goodwin was the only competitor under 2:00.00, touching in 1:59.85 to hold off second-place Jack Moranetz of Foothills. Moranetz touched in 2:00.45 for the runner-up spot. Third place went to Elijah Warren of Aquawolves Swimming in 2:02.42.

Blayze Jessen of DU Hilltoppers stopped the clock in 2:02.83 to earn fourth-place honors, followed by Joshua-Ryan Lujan of Colorado Springs Swimming in 2:04.32 for fifth.

Christopher Hardt of Aquastar dropped a second and a half to nab sixth place in 2:04.91, while Ryan Peterson of DU Hilltoppers was seventh in 2:06.62 and Benjamin Dufauc of Aquawolves Swimming touched eighth in 2:08.28.

 Event 4  Men 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
               2:13.59  SEC Sectionals
               2:15.09  SECB Sectional Bonus
 Meet Qualifying:  2:13.59
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 William Goodwin  17 DU Hilltoppers    2:00.16    1:59.85 SEC     20  
    r:+0.67  27.56        57.98 (30.42)
        1:28.62 (30.64)     1:59.85 (31.23)
  2 Jack Moranetz    17 Foothills Swim T  2:00.94    2:00.45 SEC     17  
    r:+0.70  26.92        56.93 (30.01)
        1:28.25 (31.32)     2:00.45 (32.20)
  3 Elijah Warren    18 Aquawolves Swimm  2:01.66    2:02.42 SEC     16  
    r:+0.64  27.22        58.60 (31.38)
        1:30.15 (31.55)     2:02.42 (32.27)
  4 Blayze Jessen    18 DU Hilltoppers    2:05.00    2:02.83 SEC     15  
    r:+0.71  27.76        58.96 (31.20)
        1:30.74 (31.78)     2:02.83 (32.09)
  5 Joshua-ryan Luj  16 Colorado Springs  2:04.31    2:04.32 SEC     14  
    r:+0.66  28.27      1:00.09 (31.82)
        1:31.46 (31.37)     2:04.32 (32.86)
  6 Christopher Har  15 Aquastar          2:06.42    2:04.91 SEC     13  
    r:+0.67  27.94      1:00.16 (32.22)
        1:32.58 (32.42)     2:04.91 (32.33)
  7 Ryan Peterson    17 DU Hilltoppers    2:05.82    2:06.62 SEC     12  
    r:+0.71  28.37      1:00.13 (31.76)
        1:33.17 (33.04)     2:06.62 (33.45)
  8 Benjamin Dufauc  17 Aquawolves Swimm  2:05.61    2:08.28 SEC     11  
    r:+0.61  27.99      1:00.13 (32.14)
        1:33.93 (33.80)     2:08.28 (34.35)

Women’s 200 Backstroke

Utah Valley Aquatics’ Makayla Cazier won the women’s 200-yard backstroke in a blistering 1:56.79, ahead of second-place Reese’s time of 1:57.97. Third place went to Natalie Arky of Highlands Rance in 1:58.06.

The heat saw big time drops from prelims, as Arky’s teammate Elsa Litteken dropped over a second to finish fourth in 1:58.72, followed by Andrews in 1:58.96. Rylee Moore of Crawfish Aquatic Club was just off the 2-minute mark in 2:00.06 for sixth.

Riley Tapley of Jeffco Hurricanes touched in 2:00.97 for seventh, followed by Kingfish Swimmings’ Madison Milbert in 2:01.23 for eighth place.

 Event 5  Women 200 Yard Backstroke
=========================================================================
               2:07.69  SEC Sectionals
               2:10.59  SECB Sectional Bonus
 Meet Qualifying:  2:07.69
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Makayla Cazier   18 Utah Valley Aqua  1:57.53    1:56.79 SEC     20  
             26.86        55.78 (28.92)
        1:26.04 (30.26)     1:56.79 (30.75)
  2 Meredith Rees    16 Pikes Peak Athle  1:59.98    1:57.97 SEC     17  
             27.61        57.46 (29.85)
        1:27.56 (30.10)     1:57.97 (30.41)
  3 Natalie Arky     18 Highlands Ranch   1:58.00    1:58.06 SEC     16  
             26.80        56.27 (29.47)
        1:26.98 (30.71)     1:58.06 (31.08)
  4 Elsa Litteken    18 Highlands Ranch   1:59.94    1:58.72 SEC     15  
             27.68        57.71 (30.03)
        1:28.47 (30.76)     1:58.72 (30.25)
  5 Kylie Andrews    18 Foothills Swim T  1:59.91    1:58.96 SEC     14  
             28.20        58.04 (29.84)
        1:28.68 (30.64)     1:58.96 (30.28)
  6 Rylee Moore      15 Crawfish Aquatic  1:59.11    2:00.06 SEC     13  
             28.43        58.84 (30.41)
        1:29.64 (30.80)     2:00.06 (30.42)
  7 Riley Tapley     16 Jeffco Hurricane  2:00.39    2:00.97 SEC     12  
             28.18        58.32 (30.14)
        1:29.31 (30.99)     2:00.97 (31.66)
  8 Madison Milbert  18 Kingfish Swimmin  1:59.95    2:01.23 SEC     11  
             28.17        58.79 (30.62)
        1:30.14 (31.35)     2:01.23 (31.09)

Men’s 200 Backstroke

Olson saw another top eight finish in the men’s 200-yard backstroke, this time the gold. His time of 1:43.40, over a half second faster than his prelims time, was good for first place. Second place went to Lierz in 1:43.94. Andrew Rodriguez of Terrapins Swim Team touched five seconds later in 1:48.76 for third place, just ahead of Nicholas Fox of Jeffco Hurricanes in 1:48.87.

Fifth place went to Gennady Sytnik of Terrapins in 1:49.62. Connor Miller of Kingfish Swimming stoped the clock in 1:50.22 for sixth.

Trevor Van Law of Highlands Ranch (1:51.40) and John Paul Phillips of Jeffco Hurricanes (1:51.68) also competed in the championship final of the event.

 Event 6  Men 200 Yard Backstroke
=========================================================================
               1:55.89  SEC Sectionals
               1:57.29  SECB Sectional Bonus
 Meet Qualifying:  1:55.89
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Gavin Olson      16 Foothills Swim T  1:44.05    1:43.40 SEC     20  
             24.20        50.57 (26.37)
        1:17.26 (26.69)     1:43.40 (26.14)
  2 Harrison Lierz   15 Front Range Barr  1:47.45    1:43.94 SEC     17  
             24.24        50.35 (26.11)
        1:17.23 (26.88)     1:43.94 (26.71)
  3 Andrew Rodrigue  17 Terrapins Swim T  1:49.26    1:48.76 SEC     16  
             25.41        53.14 (27.73)
        1:21.00 (27.86)     1:48.76 (27.76)
  4 Nicholas Fox     17 Jeffco Hurricane  1:49.25    1:48.87 SEC     15  
             25.09        52.17 (27.08)
        1:20.21 (28.04)     1:48.87 (28.66)
  5 Gennady Sytnik   18 Terrapins Swim T  1:48.17    1:49.62 SEC     14  
             25.30        53.33 (28.03)
        1:21.65 (28.32)     1:49.62 (27.97)
  6 Connor Miller    17 Kingfish Swimmin  1:48.81    1:50.22 SEC     13  
             25.47        52.66 (27.19)
        1:21.19 (28.53)     1:50.22 (29.03)
  7 Trevor Van Law   16 Highlands Ranch   1:50.42    1:51.40 SEC     12  
             25.56        53.11 (27.55)
        1:22.05 (28.94)     1:51.40 (29.35)
  8 John Paul Phill  18 Jeffco Hurricane  1:50.38    1:51.68 SEC     11  
             26.13        53.77 (27.64)
        1:22.28 (28.51)     1:51.68 (29.40)

Women’s 200 Butterfly

Miriam Guevara of El Paso Aqua Posse snuck under the 2-minute mark in the women’s 200-yard butterfly for the title, touching in 1:59.89. Olivia Theall of Aquastar was the runner-up in 2:00.34, and Katherine Connors of Kingfish Swimming touched third in 2:02.40.

Wright’s time of 2:03.66 was good for fourth, followed by Grace Ali of Kingfish in 2:03.97 in fifth. Payten Irwin of Front Range Barracudas stopped the clock in 2:05.26 for sixth.

Jeffco’s Sydney Metzler (2:07.90) and Kingfish’s Ashley Loomis (2:08.16) finished seventh and eighth, respectively.

 Event 7  Women 200 Yard Butterfly
=========================================================================
               2:11.89  SEC Sectionals
               2:14.99  SECB Sectional Bonus
 Meet Qualifying:  2:11.89
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Miriam Guevara   17 El Paso Aqua Pos  2:02.33    1:59.89 SEC     20  
    r:+0.70  26.17        56.66 (30.49)
        1:28.43 (31.77)     1:59.89 (31.46)
  2 Olivia Theall    16 Aquastar          2:03.55    2:00.34 SEC     17  
    r:+0.72  26.60        57.35 (30.75)
        1:28.91 (31.56)     2:00.34 (31.43)
  3 Katherine Conno  17 Kingfish Swimmin  2:03.67    2:02.40 SEC     16  
    r:+0.85  28.15        59.25 (31.10)
        1:30.87 (31.62)     2:02.40 (31.53)
  4 Catherine Wrigh  17 Pikes Peak Athle  2:03.16    2:03.66 SEC     15  
    r:+0.70  27.30        58.61 (31.31)
        1:30.63 (32.02)     2:03.66 (33.03)
  5 Grace Ali        17 Kingfish Swimmin  2:04.37    2:03.97 SEC     14  
    r:+0.82  27.42        58.36 (30.94)
        1:30.64 (32.28)     2:03.97 (33.33)
  6 Payten Irwin     16 Front Range Barr  2:03.82    2:05.26 SEC     13  
    r:+0.81  27.67        58.91 (31.24)
        1:31.42 (32.51)     2:05.26 (33.84)
  7 Sydney Metzler   15 Jeffco Hurricane  2:04.72    2:07.90 SEC     12  
    r:+0.77  28.19      1:00.73 (32.54)
        1:34.21 (33.48)     2:07.90 (33.69)
  8 Ashley Loomis    17 Kingfish Swimmin  2:04.52    2:08.16 SEC     11  
    r:+0.72  28.10      1:00.20 (32.10)
        1:33.46 (33.26)     2:08.16 (34.70)

Men’s 200 Butterfly

Hendrix dropped over a second from his prelims time to win by a landslide in the men’s 200-yard butterfly with a 1:47.11. Second place went to Utah Valley’s Anthony Puertas in 1:48.61, followed by Braden Whitmarsh of Colorado Springs in 1:52.06. Fourth place went to Calum Lehman of Pikes Peak Athletics in 1:52.19.

Hardt was fifth in 1:52.48, followed by Charles Burrough of Highlands Ranch in 1:53.02 for sixth.

Trepanie (1:53.59) and Michael Dulay of Terrapins Swim Team (1:53.84) also competed in the championship final.

 Event 8  Men 200 Yard Butterfly
=========================================================================
               1:58.09  SEC Sectionals
               1:59.89  SECB Sectional Bonus
 Meet Qualifying:  1:58.09
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Seth Hendrix     18 DU Hilltoppers    1:48.34    1:47.11 SEC     20  
    r:+0.61  24.08        51.24 (27.16)
        1:18.56 (27.32)     1:47.11 (28.55)
  2 Anthony Puertas  18 Utah Valley Aqua  1:50.46    1:48.61 SEC     17  
    r:+0.67  23.98        51.75 (27.77)
        1:19.72 (27.97)     1:48.61 (28.89)
  3 Braden Whitmars  17 Colorado Springs  1:53.17    1:52.06 SEC     16  
    r:+0.74  25.02        53.30 (28.28)
        1:21.97 (28.67)     1:52.06 (30.09)
  4 Calum Lehman     17 Pikes Peak Athle  1:52.27    1:52.19 SEC     15  
    r:+0.68  24.97        53.44 (28.47)
        1:22.71 (29.27)     1:52.19 (29.48)
  5 Christopher Har  15 Aquastar          1:52.66    1:52.48 SEC     14  
    r:+0.67  24.79        53.38 (28.59)
        1:22.86 (29.48)     1:52.48 (29.62)
  6 Charles Burroug  16 Highlands Ranch   1:52.59    1:53.02 SEC     13  
    r:+0.84  24.89        52.70 (27.81)
        1:22.03 (29.33)     1:53.02 (30.99)
  7 Andrew Trepanie  17 South Metro Stor  1:54.91    1:53.59 SEC     12  
    r:+0.71  24.97        53.69 (28.72)
        1:23.58 (29.89)     1:53.59 (30.01)
  8 Michael Dulay    15 Terrapins Swim T  1:54.81    1:53.84 SEC     11  
    r:+0.63  25.81        55.18 (29.37)
        1:24.12 (28.94)     1:53.84 (29.72)

Women’s 1000 Freestyle

The women’s 1000 freestyle was a close battle between Loomis, Morgan Simon of Jeffco Hurricanes, Kathryn Shanley of Foothills Swim team, and Kingfish’s Alexa Connors. Loomis and Simon were neck and neck to the end, with Loomis splitting a 28-low to close the race and take the title in 10:05.03.

Simon’s time of 10:05.18 pulled her away from third-place Shanley, who touched in 10:07.21. Connors pushed to fourth-place time of 10:10.44.

Fifth place went to Clare Sanderson of Pikes Peak Athletics in 10:18.15, followed by 14-year-old Melinda Johnson of Foothills Swim Team in 10:18.82.

Kingfish Swimmings’ Madison Milbert was seventh in 10:24.02, while Lauren Vilims of Jeffco Hurricanes snuck into the top eight with a 10:25.21.

 Event 9  Women 1000 Yard Freestyle
=========================================================================
              10:31.39  SEC Sectionals
              10:38.09  SECB Sectional Bonus
 Meet Qualifying:  10:31.39
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Ashley Loomis    17 Kingfish Swimmin 10:09.41   10:05.03 SEC     20  
    r:+0.80  27.44        57.15 (29.71)
        1:27.57 (30.42)     1:57.93 (30.36)
        2:28.57 (30.64)     2:59.46 (30.89)
        3:30.06 (30.60)     4:00.68 (30.62)
        4:31.32 (30.64)     5:02.14 (30.82)
        5:33.00 (30.86)     6:03.65 (30.65)
        6:34.52 (30.87)     7:05.50 (30.98)
        7:36.42 (30.92)     8:06.88 (30.46)
        8:37.50 (30.62)     9:07.21 (29.71)
        9:36.86 (29.65)    10:05.03 (28.17)
  2 Morgan Simon     17 Jeffco Hurricane 10:29.88   10:05.18 SEC     17  
    r:+0.75  27.93        57.82 (29.89)
        1:28.35 (30.53)     1:58.98 (30.63)
        2:29.74 (30.76)     3:00.30 (30.56)
        3:30.78 (30.48)     4:01.37 (30.59)
        4:31.80 (30.43)     5:02.33 (30.53)
        5:32.65 (30.32)     6:03.00 (30.35)
        6:33.66 (30.66)     7:04.42 (30.76)
        7:35.06 (30.64)     8:05.42 (30.36)
        8:35.83 (30.41)     9:06.18 (30.35)
        9:36.33 (30.15)    10:05.18 (28.85)
  3 Kathryn Shanley  15 Foothills Swim T 10:25.22   10:07.21 SEC     16  
    r:+0.84  27.02        56.52 (29.50)
        1:26.77 (30.25)     1:57.74 (30.97)
        2:28.49 (30.75)     2:59.23 (30.74)
        3:30.17 (30.94)     4:00.92 (30.75)
        4:31.55 (30.63)     5:02.20 (30.65)
        5:32.77 (30.57)     6:03.39 (30.62)
        6:34.26 (30.87)     7:05.13 (30.87)
        7:35.77 (30.64)     8:06.43 (30.66)
        8:37.14 (30.71)     9:07.58 (30.44)
        9:37.75 (30.17)    10:07.21 (29.46)
  4 Alexa Connors    15 Kingfish Swimmin 10:18.96   10:10.44 SEC     15  
    r:+0.76  27.42        57.22 (29.80)
        1:27.42 (30.20)     1:58.20 (30.78)
        2:28.89 (30.69)     2:59.80 (30.91)
        3:31.00 (31.20)     4:01.75 (30.75)
        4:32.39 (30.64)     5:03.48 (31.09)
        5:34.45 (30.97)     6:05.61 (31.16)
        6:36.55 (30.94)     7:07.74 (31.19)
        7:38.75 (31.01)     8:09.36 (30.61)
        8:40.20 (30.84)     9:10.75 (30.55)
        9:41.30 (30.55)    10:10.44 (29.14)
  5 Clare Sanderson  16 Pikes Peak Athle 10:27.03   10:18.15 SEC     14  
    r:+0.76  28.32        58.48 (30.16)
        1:28.77 (30.29)     1:59.62 (30.85)
        2:30.92 (31.30)     3:02.01 (31.09)
        3:32.71 (30.70)     4:03.51 (30.80)
        4:34.72 (31.21)     5:05.86 (31.14)
        5:36.67 (30.81)     6:07.68 (31.01)
        6:38.58 (30.90)     7:09.76 (31.18)
        7:41.23 (31.47)     8:13.03 (31.80)
        8:44.76 (31.73)     9:16.38 (31.62)
        9:47.92 (31.54)    10:18.15 (30.23)
  6 Melinda Johnson  14 Foothills Swim T  9:22.36L  10:18.82 SEC     13  
    r:+0.69  27.86        58.16 (30.30)
        1:29.18 (31.02)     2:00.45 (31.27)
        2:31.89 (31.44)     3:03.56 (31.67)
        3:35.27 (31.71)     4:06.77 (31.50)
        4:38.51 (31.74)     5:10.16 (31.65)
        5:41.68 (31.52)     6:12.93 (31.25)
        6:43.82 (30.89)     7:15.29 (31.47)
        7:46.72 (31.43)     8:17.87 (31.15)
        8:48.34 (30.47)     9:18.31 (29.97)
        9:48.85 (30.54)    10:18.82 (29.97)
  7 Madison Milbert  18 Kingfish Swimmin 10:32.22   10:24.02 SEC     12  
    r:+0.84  28.01        58.42 (30.41)
        1:29.58 (31.16)     2:00.61 (31.03)
        2:32.07 (31.46)     3:03.41 (31.34)
        3:34.95 (31.54)     4:06.35 (31.40)
        4:37.79 (31.44)     5:09.54 (31.75)
        5:40.60 (31.06)     6:12.10 (31.50)
        6:43.84 (31.74)     7:15.55 (31.71)
        7:47.43 (31.88)     8:19.01 (31.58)
        8:50.98 (31.97)     9:22.50 (31.52)
        9:53.87 (31.37)    10:24.02 (30.15)
  8 Lauren Vilims    18 Jeffco Hurricane 17:32.54   10:25.21 SEC     11  
    r:+0.82  28.83        59.79 (30.96)
        1:31.26 (31.47)     2:02.92 (31.66)
        2:34.89 (31.97)     3:07.04 (32.15)
        3:38.83 (31.79)     4:10.34 (31.51)
        4:41.69 (31.35)     5:13.03 (31.34)
        5:44.36 (31.33)     6:15.73 (31.37)
        6:47.05 (31.32)     7:18.79 (31.74)
        7:50.01 (31.22)     8:21.28 (31.27)
        8:52.52 (31.24)     9:23.93 (31.41)
        9:55.39 (31.46)    10:25.21 (29.82)

Men’s 1000 Freestyle

The last event of the evening was the men’s 1000-yard freestyle, which was won by Ryan King of Montrose Marlins by seven seconds, with a time of 9:09.18. His 500 split was 4:32.27.

Quinton Pierce of Jeffco Hurricanes touched in 9:16.90 for second place. Dominic Griffin of Highlands Ranch touched in 9:32.03 for third.

Sean Dwyer of South Metro Storm put up a time of 9:35.32, good for fourth, while Robert Mitchell of Terrapins was fifth in 9:36.30. Sixth place went to Cory Leidich of Jeffco in 9:37.07.

Austin Butler of Utah Valley Aquatics finished seventh in 9:40.93, followed by eight-place Daniel Cumnock-Francois of Colorado Springs.

Event 10  Men 1000 Yard Freestyle
=========================================================================
               9:49.49  SEC Sectionals
               9:53.99  SECB Sectional Bonus
 Meet Qualifying:  9:49.49
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Ryan King        17 Montrose Marlins  9:20.67    9:09.18 SEC     20  
    r:+0.85  25.06        51.57 (26.51)
        1:18.67 (27.10)     1:46.07 (27.40)
        2:13.65 (27.58)     2:41.45 (27.80)
        3:09.22 (27.77)     3:37.08 (27.86)
        4:04.72 (27.64)     4:32.27 (27.55)
        5:00.07 (27.80)     5:27.75 (27.68)
        5:55.33 (27.58)     6:23.21 (27.88)
        6:51.22 (28.01)     7:19.04 (27.82)
        7:46.89 (27.85)     8:14.69 (27.80)
        8:42.31 (27.62)     9:09.18 (26.87)
  2 Quinton Pierce   17 Jeffco Hurricane  9:24.31    9:16.90 SEC     17  
    r:+0.75  24.99        51.88 (26.89)
        1:19.12 (27.24)     1:46.76 (27.64)
        2:14.62 (27.86)     2:42.56 (27.94)
        3:10.63 (28.07)     3:38.79 (28.16)
        4:07.00 (28.21)     4:35.20 (28.20)
        5:03.45 (28.25)     5:31.59 (28.14)
        5:59.85 (28.26)     6:28.17 (28.32)
        6:56.47 (28.30)     7:24.74 (28.27)
        7:53.11 (28.37)     8:21.22 (28.11)
        8:49.39 (28.17)     9:16.90 (27.51)
  3 Dominic Griffin  18 Highlands Ranch   9:38.89    9:32.03 SEC     16  
    r:+0.76  24.46        51.12 (26.66)
        1:18.46 (27.34)     1:46.46 (28.00)
        2:14.87 (28.41)     2:43.58 (28.71)
        3:12.70 (29.12)     3:41.82 (29.12)
        4:10.88 (29.06)     4:39.85 (28.97)
        5:09.15 (29.30)     5:38.35 (29.20)
        6:07.35 (29.00)     6:36.64 (29.29)
        7:06.17 (29.53)     7:35.50 (29.33)
        8:04.98 (29.48)     8:34.33 (29.35)
        9:03.56 (29.23)     9:32.03 (28.47)
  4 Sean Dwyer       16 South Metro Stor  8:50.54L   9:35.32 SEC     15  
    r:+0.75  25.06        52.81 (27.75)
        1:20.93 (28.12)     1:49.41 (28.48)
        2:18.43 (29.02)     2:47.62 (29.19)
        3:16.81 (29.19)     3:45.94 (29.13)
        4:15.37 (29.43)     4:44.69 (29.32)
        5:13.50 (28.81)     5:42.44 (28.94)
        6:11.23 (28.79)     6:40.48 (29.25)
        7:09.68 (29.20)     7:38.79 (29.11)
        8:08.04 (29.25)     8:37.51 (29.47)
        9:07.30 (29.79)     9:35.32 (28.02)
  5 Robert Mitchell  17 Terrapins Swim T  9:38.35    9:36.30 SEC     14  
    r:+0.70  25.45        53.58 (28.13)
        1:22.01 (28.43)     1:50.93 (28.92)
        2:19.88 (28.95)     2:49.09 (29.21)
        3:17.22 (28.13)     3:46.02 (28.80)
        4:14.92 (28.90)     4:44.04 (29.12)
        5:13.02 (28.98)     5:42.52 (29.50)
        6:11.58 (29.06)     6:40.97 (29.39)
        7:10.17 (29.20)     7:39.82 (29.65)
        8:09.33 (29.51)     8:38.83 (29.50)
        9:07.93 (29.10)     9:36.30 (28.37)
  6 Cory Leidich     17 Jeffco Hurricane  9:39.36    9:37.07 SEC     13  
    r:+0.76  25.41        53.49 (28.08)
        1:22.11 (28.62)     1:50.88 (28.77)
        2:19.60 (28.72)     2:48.75 (29.15)
        3:17.79 (29.04)     3:47.13 (29.34)
        4:16.30 (29.17)     4:45.36 (29.06)
        5:15.03 (29.67)     5:44.79 (29.76)
        6:14.48 (29.69)     6:43.77 (29.29)
        7:13.20 (29.43)     7:42.51 (29.31)
        8:11.37 (28.86)     8:39.75 (28.38)
        9:08.77 (29.02)     9:37.07 (28.30)
  7 Austin Butler    16 Utah Valley Aqua  8:44.31L   9:40.93 SEC     12  
    r:+0.75  24.86        52.56 (27.70)
        1:21.22 (28.66)     1:49.95 (28.73)
        2:18.74 (28.79)     2:47.58 (28.84)
        3:16.61 (29.03)     3:45.70 (29.09)
        4:15.39 (29.69)     4:45.54 (30.15)
        5:15.35 (29.81)     5:45.08 (29.73)
        6:15.14 (30.06)     6:45.00 (29.86)
        7:15.05 (30.05)     7:44.12 (29.07)
        8:13.65 (29.53)     8:43.33 (29.68)
        9:12.65 (29.32)     9:40.93 (28.28)
  8 Daniel Cumnock-  17 Colorado Springs 16:14.13    9:42.49 SEC     11  
    r:+0.66  26.24        54.62 (28.38)
        1:23.83 (29.21)     1:53.33 (29.50)
        2:23.04 (29.71)     2:52.15 (29.11)
        3:21.55 (29.40)     3:51.11 (29.56)
        4:20.67 (29.56)     4:50.36 (29.69)
        5:19.82 (29.46)     5:49.19 (29.37)
        6:18.68 (29.49)     6:48.38 (29.70)
        7:17.79 (29.41)     7:47.39 (29.60)
        8:16.82 (29.43)     8:45.80 (28.98)
        9:14.67 (28.87)     9:42.49 (27.82)