Olegs On Fire at Russian Nationals as Tikhobaev, Kostin Both Post Top Three Times

KAZAN – It was a good day to be named Oleg as Tikhobaev and Kostin both raced to top three times in the world in their events at the Russian Short Course Nationals.

FINALS

Oleg Tikhobaev blasted the men’s 50-meter free in 21.05.  That’s the second-best swim of the year so far behind only Cesar Cielo’s 20.68 from the Jose Finkel Trophy Meet.  Sergey Sedov and Sergey Fesikov tied for second with 21.27s.

Oleg Kostin smashed the men’s 200-meter breaststroke in 2:03.04.  That swim vaulted him to third in the world behind Daniel Gyurta (2:00.48) and Marco Koch (2:01.28). Kirill Prigoda took second in 2:04.76 to take eighth overall, while Mikhail Dorinov placed third in 2:04.82 for ninth in the world.

Nearly the entire top eight finishers made the top 20 in the world.  Ilya Khomenko (11th/2:05.46), Anton Chupkov (12th/2:05.51), Grigory Falko (13th/2:05.88) and Alexander Palatov (17th/2:06.05) put on a show.

Semen Makovich moved to eighth in the world in the men’s 200-meter IM with a 1:54.93 for the win.  Danila Pasynkov finished second in 1:56.45 with Dmitry Gorbunov snagging third in 1:56.95.

Veronika Popova topped the women’s 100-meter free in 53.04 to move to 13th in the world rankings.  Elena Sokolova finished second in 53.55 with Margarita Nesterova winding up third in 53.95.

Popova doubled up with a 4:03.42 in the women’s 400-meter free.  That jumped her to 14th in the world.  Elena Sokolova also took second here in 4:05.35 with Anastasia Ivanenko earning third in 4:06.03.

Daria K. Ustinova moved up to 14th in the world rankings in the women’s 200-meter back with a 2:05.29 for the win. Anastasia Osipenko took second in 2:06.34 with Polina Lapshina rounding out the top three in 2:06.47.

Rozaliya Nasretdinova won the women’s 50-meter fly in 25.98 for 14th in the world rankings.  Anastasia Lyazeva finished second in 26.01 with Daria Tsvetkova and Svetlana Chimrova tying for third with 26.08s.

Mikhail Polischuk snared the men’s 400-meter free title in 3:42.45.  That put him 15th in the world.  Alexander Karsnykh (3:42.66) and Evgeny Kulikov (3:43.79) completed the podium.

Vitalia Simonova won the women’s 100-meter IM in 1:00.05 for 14th in the world.  Ekaterina Andreeva took second in 1:00.38 with Irina Shvaeva earning third in 1:00.76.

SEMIFINALS

Stanislav Donets led the way in the men’s 50-meter back with a 23.80.  That’s good enough for 15th in the world rankings.  Vitaly Borisov took second in 23.96 with Pavel Kosmynin claiming third in 24.24.

Alexander Popkov jumped to ninth in the world with a 22.81 to pace the men’s 50-meter fly semis.  Nikita Konovalov placed second in 22.90.  Vlad Sery wound up third in 23.15.

Maria Astashkina put up a 1:05.82 to top the women’s 100-meter breast semis and more to 12th in the world.  Daria Deeva (1:05.94) and Vitalina Simonova (1:06.73) qualified second and third.

Russian Short Course Nationals / Short Course World Championship Trials 2014

Translation by Maria Dobysheva

Kazan November 8-12

Day 3

Men’s 50 backstroke semifinals (eight fastest seeds)

1. Donets Stanislav 1983 (Ulianovsk oblast) 23.80 (25m: 11.73 11.73 50m: 23.80 12.07)

2. Borisov Bitaly 1990 (Penza) 23.96 (25m: 11.88 11.88 50m: 23.96 12.08)

3. Kosmynin Pavel 1991 (Volgograd) 24.24 (25m: 11.97 11.97 50m: 24.24 12.27)

4. Konovalov Nikita 1988 (Volgograd) 24.26 (25m: 12.09 12.09 50m: 24.26 12.17)

5. Butymov Anton 1987 (Republic of Komi) 24.32 (25m: 11.85 11.85 50m: 24.32 12.47)

6. Rudenko Alexey 1993 (Khabarovsk) 24.46 (25m: 11.99 11.99 50m: 24.46 12.47)

7. Arbuzov Andrey 1989 (Krasnoyarsk) 24.50 (25m: 11.89 11.89 50m: 24.50 12.61)

8. Tazov Vladislav 1995 (Republic of tatarstan) 24.63 (25m: 12.16 12.16 50m: 24.63 12.47)

Women’s 100 freestyle final

1. Popova Veronika 1991 (Saint-Petersburg) 53.04 (25m: 12.32 12.32 50m: 25.72 13.40 75m: 39.55 13.83 100m: 53.04 13.49)

2. Sokolova Elena 1991 (Moscow) 53.55 (25m: 12.61 12.61 50m: 25.92 13.31 75m: 39.84 13.92 100m: 53.55 13.71)

3. Nesterova Margarita 1989 (Belgorod) 53.95 (25m: 12.30 12.30 50m: 25.86 13.56 75m: 39.81 13.95 100m: 53.95 14.14)

4. Openysheva Arina 1999 (Krasnoyarsk) 53.98 (25m: 12.56 12.56 50m: 26.44 13.88 75m: 40.34 13.90 100m: 53.98 13.64)

5. Bazarova Elizaveta 1995 (Tula) 54.28 (25m: 12.31 12.31 50m: 25.73 13.42 75m: 39.94 14.21 100m: 54.28 14.34)

6. Mullakaeva Daria 1998 (Perm) 54.62 (25m: 12.54 12.54 50m: 26.20 13.66 75m: 40.49 14.29 100m: 54.62 14.13)

7. Reznikova Maria 1994 (Moscow) 54.79 (25m: 12.39 12.39 50m: 26.20 13.81 75m: 40.72 14.52 100m: 54.79 14.07)

8. Nasretdinova Rosalia 1997 (Moscow) 55.76 (25m: 12.49 12.49 50m: 26.32 13.83 75m: 41.08 14.76 100m: 55.76 14.68)

Men’s 50 butterfly semifinals (eight fastest seeds)

1. Popkov Alexander 1994 (Saint-Petersburg) 22.81 (25m: 10.46 10.46 50m: 22.81 12.35)

2. Konovalov Nikita 1988 (Volgograd) 22.90 (25m: 10.63 10.63 50m: 22.90 12.27)

3. Sery Vladislav 1989 (Saint-Petersburg) 23.15 (25m: 10.60 10.60 50m: 23.15 12.55)

4. Korotyshkin Evgeny 1983 (Moscow) 23.17 (25m: 10.65 10.65 50m: 23.17 12.52)

5. Sedov Evgeny 1996 (Volgograd) 23.25 (25m: 10.56 10.56 50m: 23.25 12.69)

Koptelov Evgeny 1993 (Volgograd) 23.25 (25m: 10.74 10.74 50m: 23.25 12.51)

7. Kiselev Kirill 1994 (Saint-Petersburg) 23.28 (25m: 10.72 10.72 50m: 23.28 12.56)

8. Prudnikov Vyacheslav 1993 (Saint-Petersburg) 23.31 (25m: 10.64 10.64 50m: 23.31 12.67)

Women’s 200 backstroke finals

1. Ustinova Daria 1998 (Sverdlovsk oblast) 2.05.29 (25m: 14.38 14.38 75m: 46.22 16.10 125m: 1:18.14 15.56 175m: 1:49.92 15.87
50m: 30.12 15.74 100m: 1:02.58 16.36 150m: 1:34.05 15.91 200m: 2:05.29 15.37)

2. Osipenko Anastasia 1998 (Krasnoyarsk) 2.06.34 (25m: 14.74 14.74 75m: 46.23 15.98 125m: 1:18.60 16.19 175m: 1:50.86 16.08
50m: 30.25 15.51 100m: 1:02.41 16.18 150m: 1:34.78 16.18 200m: 2:06.34 15.48)

3. Lapshina Polina 1995 (Sverdlovskaya oblast) 2.06.47 (25m: 14.62 14.62 75m: 45.90 15.87 125m: 1:17.35 15.61 175m: 1:49.80 16.46
50m: 30.03 15.41 100m: 1:01.74 15.84 150m: 1:33.34 15.99 200m: 2:06.47 16.67)

4. Prikhodko Irina 1998 (Republic of Tatarstan) 2.06.94 (25m: 14.55 14.55 75m: 46.14 16.04 125m: 1:18.63 16.12 175m: 1:51.40 16.35
50m: 30.10 15.55 100m: 1:02.51 16.37 150m: 1:35.05 16.42 200m: 2:06.94 15.54)

5. Tomashevskaya Ekaterina 1998 (Stavropol) 2.07.18 (25m: 14.73 14.73 75m: 46.38 15.83 125m: 1:18.75 16.38 175m: 1:51.77 16.47
50m: 30.55 15.82 100m: 1:02.37 15.99 150m: 1:35.30 16.55 200m: 2:07.18 15.41)

6. Malyutina Viktoria 1990 (Penza) 2.08.15 (25m: 15.14 15.14 75m: 46.65 15.92 125m: 1:19.04 16.13 175m: 1:51.85 16.37
50m: 30.73 15.59 100m: 1:02.91 16.26 150m: 1:35.48 16.44 200m: 2:08.15 16.30)

7. Lrina Yulia 1996 (Penza) 2.09.59 (25m: 14.61 14.61 75m: 46.11 16.02 125m: 1:19.09 16.53 175m: 1:53.01 17.12
50m: 30.09 15.48 100m: 1:02.56 16.45 150m: 1:35.89 16.80 200m: 2:09.59 16.58)

8. Papusha Alexandra 1993 (Moscow) 2.12.11 (25m: 14.58 14.58 75m: 46.45 16.21 125m: 1:19.42 16.55 175m: 1:54.72 18.26
50m: 30.24 15.66 100m: 1:02.87 16.42 150m: 1:36.46 17.04 200m: 2:12.11 17.39)

Men’s 200 breaststroke finals

1. Oleg Kostin 1992 (Nozhny Novgorod) 2.03.04 (25m: 12.51 12.51 75m: 42.84 15.28 125m: 1:14.38 15.87 175m: 1:46.62 16.14
50m: 27.56 15.05 100m: 58.51 15.67 150m: 1:30.48 16.10 200m: 2:03.04 16.42)

2. Prigoda Kirill 1995 (Saint Petersburg) 2.04.76 (25m: 12.56 12.56 75m: 43.56 15.66 125m: 1:15.73 16.06 175m: 1:48.43 16.41
50m: 27.90 15.34 100m: 59.67 16.11 150m: 1:32.02 16.29 200m: 2:04.76 16.33)

3. Dorinov Mikhail 1995 (Nizhny Novgorod) 2.04.82 (25m: 12.75 12.75 75m: 43.79 15.83 125m: 1:15.57 16.01 175m: 1:48.47 16.59
50m: 27.96 15.21 100m: 59.56 15.77 150m: 1:31.88 16.31 200m: 2:04.82 16.35)

4. Khomenko Ilya 1995 (Rostov) 2.05.46 (25m: 13.86 13.86 75m: 45.31 16.63 125m: 1:16.92 16.20 175m: 1:49.30 16.12
50m: 28.68 14.82 100m: 1:00.72 15.41 150m: 1:33.18 16.26 200m: 2:05.46 16.16)

5. Chupkov Anton 1997 (Moscow) 2.05.51 (25m: 13.26 13.26 75m: 44.75 15.68 125m: 1:16.89 16.00 175m: 1:49.35 16.22
50m: 29.07 15.81 100m: 1:00.89 16.14 150m: 1:33.13 16.24 200m: 2:05.51 16.16)

6. Falko Grigory 1987 (Moscow) 2.05.88 (25m: 12.84 12.84 75m: 44.15 15.77 125m: 1:16.51 16.31 175m: 1:49.37 16.22
50m: 28.38 15.54 100m: 1:00.20 16.05 150m: 1:33.15 16.64 200m: 2:05.88 16.51)

7. Palatov Alexander 1995 (Volgograd) 2.06.50 (25m: 13.12 13.12 75m: 43.97 15.78 125m: 1:16.52 16.45 175m: 1:49.74 16.86
50m: 28.19 15.07 100m: 1:00.07 16.10 150m: 1:32.88 16.36 200m: 2:06.50 16.76)

8. Suchkov Egor 1997 (Saratov) 2.08.03 (25m: 13.55 13.55 75m: 45.48 16.01 125m: 1:17.78 16.29 175m: 1:51.13 16.98
50m: 29.47 15.92 100m: 1:01.49 16.01 150m: 1:34.15 16.37 200m: 2:08.03 16.90)

Women’s 50 butterfly finals

1. Rosalia Nasretdinova 1997 (Moscow) 25.98 (25m: 11.90 11.90 50m: 25.98 14.08)

2. Lyazeva Anastasia 1992 (Saint-Petesburg) 26.01 (25m: 11.83 11.83 50m: 26.01 14.18)

3. Tsvetkova Daria 1995 (Altay) 26.08 (25m: 11.98 11.98 50m: 26.08 14.10)

Chimrova Svetlana 1996 (Moscow) 26.08 (25m: 12.06 12.06 50m: 26.08 14.02)

5. Shapanikova Ekaterina 1996 (Saint-petersburg) 26.45 (25m: 12.13 12.13 50m: 26.45 14.32)

6. Permyakova Elizaveta 1998 (Irkutsk) 26.80 (25m: 12.29 12.29 50m: 26.80 14.51)

7. Trineeva Alina 1998 (Saint-petersburg) 27.26 (25m: 12.51 12.51 50m: 27.26 14.75)

8. Kashinskaya Alina 1990 (Sverdlovsk oblast) 27.28 (25m: 12.62 12.62 50m: 27.28 14.66)

Mens’ 400 freestyle finals

1. Polischuk Mikhail 1989 (Moscow) 3.42.45 (25m: 11.81 11.81 125m: 1:06.71 14.13 225m: 2:03.61 14.25 325m: 3:00.87 14.37
50m: 24.89 13.08 150m: 1:20.79 14.08 250m: 2:17.72 14.11 350m: 3:15.17 14.30
75m: 38.67 13.78 175m: 1:35.09 14.30 275m: 2:32.01 14.29 375m: 3:29.32 14.15
100m: 52.58 13.91 200m: 1:49.36 14.27 300m: 2:46.50 14.49 400m: 3:42.45 13.13)

2. Krasnykh Alexander 1995 (Republic of Tatarsatn) 3.42.66 (25m: 12.05 12.05 125m: 1:08.68 14.29 225m: 2:05.25 14.04 325m: 3:01.16 14.13
50m: 25.98 13.93 150m: 1:22.84 14.16 250m: 2:19.21 13.96 350m: 3:15.14 13.98
75m: 40.14 14.16 175m: 1:36.98 14.14 275m: 2:33.08 13.87 375m: 3:28.98 13.84
100m: 54.39 14.25 200m: 1:51.21 14.23 300m: 2:47.03 13.95 400m: 3:42.66 13.68)

3. Kulikov Evgeny 1991 (Moscow) 3.43.79 (25m: 12.23 12.23 125m: 1:08.24 14.17 225m: 2:05.12 14.21 325m: 3:02.17 14.22
50m: 25.94 13.71 150m: 1:22.38 14.14 250m: 2:19.37 14.25 350m: 3:16.47 14.30
75m: 39.96 14.02 175m: 1:36.67 14.29 275m: 2:33.69 14.32 375m: 3:30.35 13.88
100m: 54.07 14.11 200m: 1:50.91 14.24 300m: 2:47.95 14.26 400m: 3:43.79 13.44)

4. Ermakov Dmitry 1993 (Moscow) 3.45.70 (25m: 11.93 11.93 125m: 1:08.70 14.31 225m: 2:06.19 14.37 325m: 3:04.09 14.38
50m: 25.78 13.85 150m: 1:23.05 14.35 250m: 2:20.61 14.42 350m: 3:18.38 14.29
75m: 39.94 14.16 175m: 1:37.34 14.29 275m: 2:35.10 14.49 375m: 3:32.27 13.89
100m: 54.39 14.45 200m: 1:51.82 14.48 300m: 2:49.71 14.61 400m: 3:45.70 13.43)

5. Fedorov Alexander 1994 (Saint-Petersburg) 3.46.22 (25m: 12.00 12.00 125m: 1:09.02 14.43 225m: 2:06.43 14.33 325m: 3:03.97 14.49
50m: 25.72 13.72 150m: 1:23.41 14.39 250m: 2:20.72 14.29 350m: 3:18.30 14.33
75m: 40.19 14.47 175m: 1:37.76 14.35 275m: 2:35.11 14.39 375m: 3:32.76 14.46
100m: 54.59 14.40 200m: 1:52.10 14.34 300m: 2:49.48 14.37 400m: 3:46.22 13.46)

6. Skudnov Anton 1996 (Sint-petersburg) 3.47.17 (25m: 11.97 11.97 125m: 1:08.87 14.56 225m: 2:07.08 14.63 325m: 3:05.39 14.59
50m: 25.49 13.52 150m: 1:23.33 14.46 250m: 2:21.69 14.61 350m: 3:19.81 14.42
75m: 39.75 14.26 175m: 1:37.85 14.52 275m: 2:36.35 14.66 375m: 3:33.87 14.06
100m: 54.31 14.56 200m: 1:52.45 14.60 300m: 2:50.80 14.45 400m: 3:47.17 13.30)

7. Selin Alexander 1988 (Moscow) 3.47.79 (25m: 12.31 12.31 125m: 1:08.72 14.23 225m: 2:06.05 14.33 325m: 3:04.58 14.56
50m: 26.02 13.71 150m: 1:22.99 14.27 250m: 2:20.64 14.59 350m: 3:19.36 14.78
75m: 40.30 14.28 175m: 1:37.31 14.32 275m: 2:35.27 14.63 375m: 3:33.90 14.54
100m: 54.49 14.19 200m: 1:51.72 14.41 300m: 2:50.02 14.75 400m: 3:47.79 13.89)

8. Degtyarev Egor 1992 (Moscow) 3.49.47 (25m: 12.51 12.51 125m: 1:08.53 14.03 225m: 2:06.47 14.63 325m: 3:05.80 14.96
50m: 26.03 13.52 150m: 1:22.84 14.31 250m: 2:21.22 14.75 350m: 3:20.67 14.87
75m: 40.17 14.14 175m: 1:37.23 14.39 275m: 2:35.99 14.77 375m: 3:35.40 14.73
100m: 54.50 14.33 200m: 1:51.84 14.61 300m: 2:50.84 14.85 400m: 3:49.47 14.07)

Women’s 100 breaststroke semofinals (eight top seeds)

1. Astashkina Maria 1999 (Penza) 1.05.82 (25m: 14.59 14.59 50m: 31.22 16.63 75m: 48.34 17.12 100m: 1:05.82 17.48)

2. Deeva Daria 1990 (Sverdlovsk oblast) 1.05.94 (25m: 14.60 14.60 50m: 31.48 16.88 75m: 48.58 17.10 100m: 1:05.94 17.36)

3. Siminova Vitalina 1992 (Novosibirsk-Orenburg) 1.06.73 (25m: 15.02 15.02 50m: 31.89 16.87 75m: 49.23 17.34 100m: 1:06.73 17.50)

4. Ivaneeva Natalia 1990 (Volgograd) 1.06.74 (25m: 14.84 14.84 50m: 31.89 17.05 75m: 49.57 17.68 100m: 1:06.74 17.17)

5. Belousova Anna 1996 (Sverdlovsk oblast) 1.06.90 (25m: 14.82 14.82 50m: 31.63 16.81 75m: 49.22 17.59 100m: 1:06.90 17.68)

6. Artemyeva Valentina 1986 (Novosibirsk) 1.06.91 (25m: 14.45 14.45 50m: 31.67 17.22 75m: 49.20 17.53 100m: 1:06.91 17.71)

7. Spodarenko Sofia 1998 (Tyumen) 1.07.62 (25m: 14.49 14.49 50m: 31.56 17.07 75m: 49.24 17.68 100m: 1:07.62 18.38)

8. Andreeva Sofia 1998 (Saint-Petersburg) 1.07.64 (25m: 14.92 14.92 50m: 32.24 17.32 75m: 49.98 17.74 100m: 1:07.64 17.66)

Women’s 100 individual medley finals

1. Simonova Vitalina 1992 (Novosibirsk-Orenburg) 1.00.05 (25m: 12.87 12.87 50m: 27.94 15.07 75m: 45.24 17.30 100m: 1:00.05 14.81)

2. Andreeva Ekaterina 1993 (vladimir) 1.00.38 (25m: 12.62 12.62 50m: 27.74 15.12 75m: 45.42 17.68 100m: 1:00.38 14.96)

3. Shvaeva Irina 1994 (Saint-Petersburg) 1.00.76 (25m: 12.85 12.85 50m: 27.95 15.10 75m: 46.02 18.07 100m: 1:00.76 14.74)

4. Kartashova Daria 1997 (Saint-Petersburg) 1.01.02 (25m: 12.27 12.27 50m: 27.47 15.20 75m: 45.93 18.46 100m: 1:01.02 15.09)

5. Kameneva Maria 1999 (Orenburg) 1.01.95 (25m: 12.34 12.34 50m: 28.02 15.68 75m: 46.92 18.90 100m: 1:01.95 15.03)

6. Godun Nika 1997 (Moscow) 1.02.12 (25m: 12.68 12.68 50m: 28.18 15.50 75m: 46.57 18.39 100m: 1:02.12 15.55)

7. Akulenkova Viktoria 1998 (Moscow) 1.02.23 (25m: 13.16 13.16 50m: 28.43 15.27 75m: 47.01 18.58 100m: 1:02.23 15.22)

8. Maslova Alexandra 2000 (Moscow) 1.03.30 (25m: 13.25 13.25 50m: 29.22 15.97 75m: 47.90 18.68 100m: 1:03.30 15.40)

Men’s 50 freestyle finals

1. Tikhobaev Oleg 1990 (Saint-Petersburg) 21.05 (25m: 10.04 10.04 50m: 21.05 11.01)

2. Sedov Sergey 1996 (Volgograd) 21.27 (25m: 10.20 10.20 50m: 21.27 11.07)

Fesikov Sergey 1989 (Penza) 21.27 (25m: 10.20 10.20 50m: 21.27 11.07)

4. Konovalov Nikita 1988 (Volgograd) 21.50 (25m: 10.39 10.39 50m: 21.50 11.11)

5. Lagunov Evgeny 1985 (Saint-Petersburg – Arkhangelsk) 21.61 (25m: 10.49 10.49 50m: 21.61 11.12)

6. Kuzmenko Ivan 1995 (Volgograd) 21.71 (25m: 10.67 10.67 50m: 21.71 11.04)

7. Arbuzov Andrey 1989 (Krasnoyarsk) 21.77 (25m: 10.49 10.49 50m: 21.77 11.28)

8. Vybryk Vladislav 1995 (Khanty-Mansyisk-Yugra) 21.78 (25m: 10.36 10.36 50m: 21.78 11.42)]

Women’s 400 freestyle finals

1. Popova Veronika 1991 (Saint-Petersburg) 4.03.42 (25m: 13.26 13.26 125m: 1:13.84 15.20 225m: 2:15.62 15.46 325m: 3:17.36 15.44
50m: 28.19 14.93 150m: 1:29.46 15.62 250m: 2:30.95 15.33 350m: 3:32.89 15.53
75m: 43.32 15.13 175m: 1:44.63 15.17 275m: 2:46.43 15.48 375m: 3:48.46 15.57
100m: 58.64 15.32 200m: 2:00.16 15.53 300m: 3:01.92 15.49 400m: 4:03.42 14.96)

2. Sokolova Elena 1991 (Moscow) 4.05.35 (25m: 13.58 13.58 125m: 1:14.09 15.40 225m: 2:15.90 15.23 325m: 3:19.09 15.89
50m: 28.27 14.69 150m: 1:29.63 15.54 250m: 2:31.51 15.61 350m: 3:34.91 15.82
75m: 43.26 14.99 175m: 1:45.13 15.50 275m: 2:47.29 15.78 375m: 3:50.26 15.35
100m: 58.69 15.43 200m: 2:00.67 15.54 300m: 3:03.20 15.91 400m: 4:05.35 15.09)

3. Ivanenko Anastasia 1989 (Republic of Komi) 4.06.03 (25m: 13.77 13.77 125m: 1:14.75 15.49 225m: 2:17.47 15.66 325m: 3:20.21 15.68
50m: 28.70 14.93 150m: 1:30.35 15.60 250m: 2:32.94 15.47 350m: 3:35.67 15.46
75m: 43.87 15.17 175m: 1:46.13 15.78 275m: 2:48.77 15.83 375m: 3:51.23 15.56
100m: 59.26 15.39 200m: 2:01.81 15.68 300m: 3:04.53 15.76 400m: 4:06.03 14.80)

4. Martynova Yana 1988 (Republic of Tatarstan) 4.06.47 (25m: 13.61 13.61 125m: 1:14.84 15.65 225m: 2:17.14 15.54 325m: 3:19.88 15.62
50m: 28.50 14.89 150m: 1:30.37 15.53 250m: 2:32.76 15.62 350m: 3:35.62 15.74
75m: 43.73 15.23 175m: 1:45.95 15.58 275m: 2:48.47 15.71 375m: 3:51.41 15.79
100m: 59.19 15.46 200m: 2:01.60 15.65 300m: 3:04.26 15.79 400m: 4:06.47 15.06)

5. Salamatina Valeria 1998 (Sverdlovsk oblast) 4.10.14 (25m: 13.77 13.77 125m: 1:15.03 15.51 225m: 2:18.29 15.68 325m: 3:22.74 16.25
50m: 28.73 14.96 150m: 1:30.83 15.80 250m: 2:34.29 16.00 350m: 3:38.80 16.06
75m: 43.92 15.19 175m: 1:46.67 15.84 275m: 2:50.38 16.09 375m: 3:54.77 15.97
100m: 59.52 15.60 200m: 2:02.61 15.94 300m: 3:06.49 16.11 400m: 4:10.14 15.37)

6. Mullakaeva Daria (Perm) 4.11.18 (25m: 13.92 13.92 125m: 1:16.48 15.61 225m: 2:20.18 16.13 325m: 3:24.31 16.01
50m: 29.49 15.57 150m: 1:32.29 15.81 250m: 2:36.08 15.90 350m: 3:40.29 15.98
75m: 45.15 15.66 175m: 1:48.07 15.78 275m: 2:52.07 15.99 375m: 3:56.07 15.78
100m: 1:00.87 15.72 200m: 2:04.05 15.98 300m: 3:08.30 16.23 400m: 4:11.18 15.11)

7. Kirpichnikova Anastasia 2000 (Sverdlovsk oblast) 4.11.99 (25m: 14.29 14.29 125m: 1:17.17 15.94 225m: 2:21.04 16.16 325m: 3:25.25 16.19
50m: 29.89 15.60 150m: 1:32.92 15.75 250m: 2:37.03 15.99 350m: 3:41.19 15.94
75m: 45.55 15.66 175m: 1:48.94 16.02 275m: 2:53.17 16.14 375m: 3:56.94 15.75
100m: 1:01.23 15.68 200m: 2:04.88 15.94 300m: 3:09.06 15.89 400m: 4:11.99 15.05)

8. Egorova Anna 1998 (Novgorod) 4.12.30 (25m: 13.36 13.36 125m: 1:15.81 16.00 225m: 2:20.27 16.15 325m: 3:24.48 16.06
50m: 28.60 15.24 150m: 1:31.69 15.88 250m: 2:36.32 16.05 350m: 3:40.80 16.32
75m: 44.22 15.62 175m: 1:47.87 16.18 275m: 2:52.38 16.06 375m: 3:57.06 16.26
100m: 59.81 15.59 200m: 2:04.12 16.25 300m: 3:08.42 16.04 400m: 4:12.30 15.24)

Men’s 200 individual medley finals

1. Semen Makovich 1995 (Samara) 1.54.93 (25m: 11.34 11.34 75m: 39.20 14.52 125m: 1:09.76 16.64 175m: 1:41.41 14.56
50m: 24.68 13.34 100m: 53.12 13.92 150m: 1:26.85 17.09 200m: 1:54.93 13.52)

2. Pasynkov Danila 1994 (Moscow) 1.56.45 (25m: 11.72 11.72 75m: 40.62 15.16 125m: 1:11.28 16.44 175m: 1:42.73 14.66
50m: 25.46 13.74 100m: 54.84 14.22 150m: 1:28.07 16.79 200m: 1:56.45 13.72)

3. Gorbunov Dmitry 1991 (Moscow) 1.56.95 (25m: 11.44 11.44 75m: 40.23 15.01 125m: 1:11.40 16.63 175m: 1:43.57 15.04
50m: 25.22 13.78 100m: 54.77 14.54 150m: 1:28.53 17.13 200m: 1:56.95 13.38)

4. Kashpersky Sergey 1992 (Moscow) 1.57.17 (25m: 11.54 11.54 75m: 40.70 15.39 125m: 1:12.42 17.08 175m: 1:44.02 14.33
50m: 25.31 13.77 100m: 55.34 14.64 150m: 1:29.69 17.27 200m: 1:57.17 13.15)

5. Andrusenko Vyatcheslav 1992 (Saint-Petersburg) 1.57.40 (25m: 11.68 11.68 75m: 41.01 15.35 125m: 1:13.35 17.81 175m: 1:44.89 13.75
50m: 25.66 13.98 100m: 55.54 14.53 150m: 1:31.14 17.79 200m: 1:57.40 12.51)

6. Grishin Vasily 1992 (Moscow) 1.57.57 (25m: 11.58 11.58 75m: 41.31 15.53 125m: 1:12.94 16.17 175m: 1:44.34 14.48
50m: 25.78 14.20 100m: 56.77 15.46 150m: 1:29.86 16.92 200m: 1:57.57 13.23)

7. Panferov Anton 1992 (Tula) 1.57.91 (25m: 11.41 11.41 75m: 39.91 14.63 125m: 1:11.31 17.14 175m: 1:43.78 15.28
50m: 25.28 13.87 100m: 54.17 14.26 150m: 1:28.50 17.19 200m: 1:57.91 14.13)

8. Dovgalyuk Mikhail 1995 (Moscow) 1.58.14 (25m: 11.69 11.69 75m: 40.78 15.08 125m: 1:12.06 17.07 175m: 1:44.61 15.02
50m: 25.70 14.01 100m: 54.99 14.21 150m: 1:29.59 17.53 200m: 1:58.14 13.53)

Womens’ 4×100 freestyle relay

1. Moscow 3.37.64
Nasretdinova +0,62 26.13 54.40
Pukhova +0,58 26.47 54.81
Reznikova +0,56 26.26 54.71 Sokolova +0,40 25.91 53.72

2. Saint-petersburg 3.39.25
Ustinova +0,70 25.97 55.18
Kozyuk +0,57 26.44 55.98
Kartashova +0,30 26.05 55.01 Popova +0,31 25.53 53.08

3. Sverdlovsk oblast 3.40.19
Lapshina +0,70 26.34 54.35 Kashinskaya +0,35 26.84 55.47
Ustinova (Daria K) +0,19 26.46 54.97
Salamatina +0,46 26.72 55.40

4. Republic of Tatarstan 3.47.63
Martynova +0,74 27.32 55.97 Dudina +0,47 27.82 57.96
Giniyatulina +0,50 27.02 57.72
Prikhodko +0,45 27.16 55.98

5. Samara 3.48.23
Guzhenkova +0,75 27.23 57.12 Krivonogova +0,49 27.83 58.26
Arsenyeva +0,51 26.68 56.22 Chernyatina +0,61 26.87 56.63

6. Arkhangelsk 3.49.57
Neganova +0,68 26.99 56.60 Baranik +0,36 27.09 57.62
Terentyeva +0,21 27.07 57.99 Tarasova +0,16 27.08 57.36

7. Nizhny Novgorod 3.50.16
Buinaya +0,59 27.77 58.44 Appel +0,41 28.84 1:00.80
Ruchina +0,51 26.86 55.98 Veselova +0,50 26.34 54.94

8. Volgograd 3.51.02
Volkodavova +0,75 27.98 57.71 Krishtopenko +0,44 27.79 58.04
Novikova +0,35 28.03 57.83 Baskakova +0,36 27.29 57.44

Comments Off on Olegs On Fire at Russian Nationals as Tikhobaev, Kostin Both Post Top Three Times

Author: Jason Marsteller

avatar
Jason Marsteller is the general manager of digital properties at Swimming World. He joined Swimming World in June 2006 as the managing editor after previous stints as a media relations professional at Indiana University, the University of Tennessee, Southern Utah University and the Utah Summer Games.

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here