Michelle Coleman Posts 1:55 200 Free on Final Day of NSW Open Championships

Photo Courtesy: Pia Ellegaard Mortensen

Several Australian, Russian and Japanese performers continued to put in strong work on the final day of the New South Wales Open Championships in Sydney, but it was Sweden’s Michelle Coleman who put in the strongest performance, posting the fastest time in the world in the women’s 200 free. Others posting the top time in the world in their respective events included Yulia EfimovaCameron McEvoy and Emily Seebohm.

Live results
Full results

South Korea’s Sehyeon An posted a strong time of 2:10.57 in the women’s 200 fly to win that event by almost two seconds, the time good enough for eighth in the world rankings. Laura Taylor finished second in 2:12.29, and third went to Emily Washer in 2:12.57.

Event 28  Women 200 LC Metre Butterfly
==================================================================
 Meet Qualifying:  2:34.50
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 AN, SEHYEON            21 KOREA             2:12.73    2:10.57  
             28.73      1:02.13 (33.40)
        1:35.96 (33.83)     2:10.57 (34.61)
  2 TAYLOR, LAURA          17 TSS               2:13.26    2:12.29  
    r:+0.56  29.90      1:03.28 (33.38)
        1:38.62 (35.34)     2:12.29 (33.67)
  3 WASHER, EMILY          20 CARL              2:15.02    2:12.57  
    r:+0.71  28.76      1:02.27 (33.51)
        1:36.45 (34.18)     2:12.57 (36.12)
  4 STUART, ALICE          19 TSS               2:16.44    2:13.13  
             31.04      1:04.41 (33.37)
        1:40.06 (35.65)     2:13.13 (33.07)
  5 GILMOUR, TIANNI        21 SPRTN             2:17.30    2:15.51  
    r:+0.41  30.17      1:04.65 (34.48)
        1:39.45 (34.80)     2:15.51 (36.06)
  6 LICCIARDI, CHRISTINA   21 SOSC              2:17.41    2:15.89  
    r:+0.49  30.29      1:04.62 (34.33)
        1:40.31 (35.69)     2:15.89 (35.58)
  7 DAVY, LAURA            16 SYP               2:19.00    2:16.61  
             30.65      1:05.49 (34.84)
        1:40.98 (35.49)     2:16.61 (35.63)
  8 FITZHENRY, FRANCESCA   17 TRGR              2:18.01    2:16.88  
    r:+0.72  30.63      1:05.26 (34.63)
        1:40.49 (35.23)     2:16.88 (36.39)
  9 BARNES, BRITTANY       18 CARL              2:19.28    2:18.60  
    r:+0.77  30.55      1:05.68 (35.13)
        1:41.25 (35.57)     2:18.60 (37.35)
 10 OLDSEN, ELLYSIA        21 MARI              2:19.71    2:20.45  
    r:+0.72  29.44      1:05.22 (35.78)
        1:42.38 (37.16)     2:20.45 (38.07)

David Morgan used a strong second 50 to pull away from Japan’s Yuya Sakamoto in the men’s 100 fly. Morgan touched in 53.28, and Sakamoto came in at 53.60. Fading to third was Theodoeo Benehoutsos (53.86).

Event 29  Men 100 LC Metre Butterfly
==================================================================
 Meet Qualifying:  1:00.00
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 MORGAN, DAVID          23 TSS                 54.28      53.28  
    r:+0.70  25.32        53.28 (27.96)
  2 SAKAMOTO, YUYA         17 JAPAN               54.00      53.60  
    r:+0.65  25.41        53.60 (28.19)
  3 BENEHOUTSOS, THEODORO  18 MVC                 54.14      53.86  
    r:+0.56  25.45        53.86 (28.41)
  4 LEE, TAEGUE            18 KOREA               54.74      53.92  
    r:+0.66  25.25        53.92 (28.67)
  5 IRVINE, GRANT          25 STPET               54.61      54.18  
    r:+0.70  25.39        54.18 (28.79)
  6 MARKS, EDWARD          20 CARL                54.46      54.25  
    r:+0.66  26.17        54.25 (28.08)
  7 MCCARTHY, BRAYDEN      19 BOND                54.94      54.45  
    r:+0.66  25.53        54.45 (28.92)
  8 GOUGH, BOWEN           18 NUN                 54.68      54.52  
             25.75        54.52 (28.77)
  9 JONES, CAMERON         20 STPET               54.84      54.67  
    r:+0.70  24.99        54.67 (29.68)
 10 TEMPLE, MATTHEW        17 NUN                 55.40      54.76  
    r:+0.66  25.85        54.76 (28.91)

Russia’s Efimova also recorded the top time in the world in an event, checking in at 30.61 in the women’s 50 breast. She was followed into the wall by Georgia Bohl (31.22) and Satmoi Suzuki (31.64).

Event 30  Women 50 LC Metre Breaststroke
==================================================================
 Meet Qualifying:  38.00
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 EFIMOVA, YULIYA        24 RUSS                31.08      30.61  
         r:+0.73                       
  2 BOHL, GEORGIA          19 STPET               31.48      31.22  
         r:+0.69                       
  3 SUZUKI, SATMOI         26 JAPAN               31.70      31.64  
         r:+0.62                       
  3 HANSEN, JESSICA        21 NUN                 31.70      31.64  
         r:+0.68                       
  5 MCKEOWN, TAYLOR        21 SPRTN               32.44      32.03  
         r:+0.77                       
  6 ERIKSSON, JESSICA      23 SWED                32.83      32.47  
         r:+0.72                       
  7 WALLACE, TESSA         23 PWCAL               32.36      32.54  
         r:+0.67                       
  9 VAN BREUGEL, CASSANDR  22 WOYW                33.55      33.58  
         r:+0.72                       
 11 QUINN, JESSIE          23 CARL                33.59      33.78  
         r:+0.77                       
 13 EVERINGHAM, MEKAYLA    19 TRGR                33.80      33.80  
         r:+0.68

Matthew Wilson put up a 210.67 to win the men’s 200 breast in dominant fashion. The swim was solid, but he’s actually been as fast as 2:09.65 earlier this year, which ranks No. 2 in the world behind Ippei Watanabe’s world record of 2:06.67. Two other Japanese swimmers finished among the top three in Sydney: Yu Hanaguruma (2:12.35) and Hiromasa Fujimori (2:12.90).

Event 31  Men 200 LC Metre Breaststroke
==================================================================
 Meet Qualifying:  2:37.00
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 WILSON, MATTHEW        18 SOSC              2:12.27    2:10.67  
    r:+0.66  29.69      1:02.54 (32.85)
        1:36.38 (33.84)     2:10.67 (34.29)
  2 HANAGURUMA, YU         17 JAPAN             2:15.63    2:12.35  
    r:+0.56  31.28      1:04.04 (32.76)
        1:38.97 (34.93)     2:12.35 (33.38)
  3 FUJIMORI, HIROMASA     25 JAPAN             2:16.70    2:12.90  
             30.28      1:03.87 (33.59)
        1:38.23 (34.36)     2:12.90 (34.67)
  4 CAVE, DANIEL           18 MVC               2:16.79    2:14.90  
    r:+0.69  29.95      1:04.86 (34.91)
        1:39.72 (34.86)     2:14.90 (35.18)
  5 INAGAKI, DAICHI        17 JAPAN             2:15.80    2:15.22  
    r:+0.64  30.18      1:04.36 (34.18)
        1:39.26 (34.90)     2:15.22 (35.96)
  6 GARROD, JACOB          20 NZL               2:18.94    2:16.58  
    r:+0.57  31.57      1:06.50 (34.93)
        1:41.56 (35.06)     2:16.58 (35.02)
  6 OSAKI, IKUMA           17 JAPAN             2:17.64    2:16.58  
    r:+0.69  30.57      1:05.51 (34.94)
        1:40.76 (35.25)     2:16.58 (35.82)
  8 LAYTON, JULIAN         22 NZL               2:17.09    2:16.73  
    r:+0.68  31.63      1:06.41 (34.78)
        1:41.91 (35.50)     2:16.73 (34.82)
  9 MCKECHNIE, JAMES       21 STP               2:19.81    2:18.22  
    r:+0.78  30.72      1:05.47 (34.75)
        1:41.47 (36.00)     2:18.22 (36.75)
 10 RITZAU, JONOTHAN       23 KAWTR             2:20.09    2:21.01  
    r:+0.67  31.96      1:07.87 (35.91)
        1:44.67 (36.80)     2:21.01 (36.34)

Daniel Fox (S14) won the men’s multi-class 100 free, followed by Matthew Levy (S7, 1:02.98) and Joshua Alford (S14, 55.91).

Event 113  Men 10 & Over 100 LC Metre Freestyle Multi-Class
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 FOX, DANIEL S14        25 SPRTN               53.52      55.18  
    r:+0.72  26.43        55.18 (28.75)
  2 LEVY, MATTHEW S7       30 NSYD              1:01.99    1:02.98  
             30.88      1:02.98 (32.10)
  3 ALFORD, JOSHUA S14     21 TNGV                54.60      55.91  
    r:+0.72  27.59        55.91 (28.32)
  4 SCHLUTER, LIAM S14     18 KAWTR               55.54      56.48  
    r:+0.58  28.05        56.48 (28.43)
  5 KILDUFF, MITCHELL S14  21 SLCA                56.14      56.63  
    r:+0.72  27.27        56.63 (29.36)
  6 JASON, BRAEDAN S13     18 SPRTN               53.81      54.32  
         r:+0.51                       
  7 DISKEN, TIMOTHY S9     20 PLC                 56.23      58.24  
    r:+0.46  28.47        58.24 (29.77)
  8 HODGE, TIMOTHY S9      16 THIL                58.85      59.94  
    r:+0.76  29.00        59.94 (30.94)

In the women’s 100 free multi-class, Jenna Jones (S13) took the win in 1:03.58, followed by Taylor Corry (S14, 1:02.21) and Jasmine Greenwood (S9, 1:08.94).

Event 114  Women 10 & Over 100 LC Metre Freestyle Multi-Class
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 JONES, JENNA S13       16 SPRW              1:02.75    1:03.58  
    r:+0.73  30.12      1:03.58 (33.46)
  2 CORRY, TAYLOR S14      22 MLCM              1:01.34    1:02.21  
    r:+0.80  29.42      1:02.21 (32.79)
  3 GREENWOOD, JASMINE S9  12 BBASC             1:08.99    1:08.94  
    r:+0.77  32.55      1:08.94 (36.39)
  4 COOK, AMY S14          18 SLCA              1:05.00    1:05.12  
             30.84      1:05.12 (34.28)
  5 SCOTT, MADELEINE S9    24 NUN               1:08.86    1:10.17  
    r:+0.73  33.27      1:10.17 (36.90)
  6 LUCY, JADE S14         20 SLCA              1:05.97    1:05.77  
    r:+0.67  31.60      1:05.77 (34.17)
  7 SLACK, ELIZABETH S9    20 LCOV              1:09.73    1:11.01  
             34.11      1:11.01 (36.90)
  8 MCTERNAN, MADELEINE S  16 BOND              1:06.50    1:07.59  
    r:+0.83  31.24      1:07.59 (36.35)

Coleman blasted a 1:55.98 to move ahead of Federica Pellegrini’s 1:56.07 as the top time in the world this year. Coleman had some company going out from Cate Campbell and Shayna Jack, but both faded down the stretch. Campbell, making a rare appearance in the 200 free, finished second in 1:58.21, and Jack was third in 1:58.31. Following that duo was Madison Wilson (1:58.54) and Emma McKeon (1:59.27).

Event 32  Women 200 LC Metre Freestyle
==================================================================
 Meet Qualifying:  2:12.00
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 COLEMAN, MICHELLE      23 SWED              1:59.28    1:55.98  
    r:+0.76  27.28        56.84 (29.56)
        1:26.43 (29.59)     1:55.98 (29.55)
  2 CAMPBELL, CATE         24 COMM              2:00.31    1:58.21  
    r:+0.81  26.86        56.63 (29.77)
        1:27.45 (30.82)     1:58.21 (30.76)
  3 JACK, SHAYNA           18 COMM              2:00.51    1:58.31  
    r:+0.79  26.89        56.77 (29.88)
        1:27.88 (31.11)     1:58.31 (30.43)
  4 WILSON, MADISON        22 STPET             2:00.13    1:58.54  
             27.47        57.31 (29.84)
        1:28.12 (30.81)     1:58.54 (30.42)
  5 MCKEON, EMMA           22 STPET             2:01.25    1:59.27  
    r:+0.77  27.95        58.56 (30.61)
        1:29.21 (30.65)     1:59.27 (30.06)
  6 MELVERTON, KIAH        20 TSS               2:01.18    2:00.51  
             28.28        58.88 (30.60)
        1:29.97 (31.09)     2:00.51 (30.54)
  7 WOODS, ELYSE           18 MVC               2:01.68    2:01.27  
    r:+0.72  28.41        59.09 (30.68)
        1:30.48 (31.39)     2:01.27 (30.79)
  8 NEALE, LEAH            21 SPRTN             2:01.38    2:01.34  
             28.50        59.01 (30.51)
        1:30.81 (31.80)     2:01.34 (30.53)
  9 SCHLICHT, JEMMA        19 SPRTN             2:01.48    2:01.92  
    r:+0.74  28.56        59.44 (30.88)
        1:30.50 (31.06)     2:01.92 (31.42)
 10 ELMSLIE, BRITTANY      22 BGRAM             2:00.86    2:09.56  
    r:+0.72  25.97        54.63 (28.66)
        1:35.05 (40.42)     2:09.56 (34.51)

McEvoy blasted the first sub-22-second 50 free in 2017 as he touched in 21.88 to win the race comfortably. 100 free Olympic gold medalist Kyle Chalmers, competing in his first A-final of the weekend, took second in 22.23, and James Roberts was third in 22.43.

Event 33  Men 50 LC Metre Freestyle
==================================================================
 Meet Qualifying:  25.60
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 MCEVOY, CAMERON        22 BOND                22.12      21.88  
         r:+0.59                       
  2 CHALMERS, KYLE         18 MARI                22.50      22.23  
         r:+0.73                       
  3 ROBERTS, JAMES         25 SOMGC               22.55      22.43  
         r:+0.66                       
  4 KOGA, JUNYA            29 JAPAN               23.46      22.75  
         r:+0.62                       
  5 ABOOD, ANDREW          26 MARI                23.05      22.82  
         r:+0.74                       
  6 CARTWRIGHT, JACK       18 STPET               22.99      22.83  
         r:+0.74                       
  7 STOCKWELL, WILLIAM     21 COMM                22.91      22.90  
         r:+0.67                       
  8 JONES, CAMERON         20 STPET               23.28      23.10  
         r:+0.65                       
  9 MCCARTHY, BRAYDEN      19 BOND                23.11      23.16  
         r:+0.67                       
 11 GILL, CAIDEN           18 NUN                 23.53      23.53  
         r:+0.64

Abbie Harkin held off Kaylie McKeown to win the women’s 200 IM, 2:13.78 to 2:13.93, while Taylor McKeown took third in 2:14.62. Efimova’s 36.43 breaststroke split helped propel her to fifth (2:15.90).

Event 34  Women 200 LC Metre IM
==================================================================
 Meet Qualifying:  2:33.50
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 HARKIN, ABBEY          18 STPET             2:16.57    2:13.78  
    r:+0.72  29.05      1:04.27 (35.22)
        1:42.47 (38.20)     2:13.78 (31.31)
  2 MCKEOWN, KAYLEE        15 SPRTN             2:17.98    2:13.93  
    r:+0.68  30.21      1:02.13 (31.92)
        1:43.34 (41.21)     2:13.93 (30.59)
  3 MCKEOWN, TAYLOR        21 SPRTN             2:16.31    2:14.62  
    r:+0.66  29.51      1:04.81 (35.30)
        1:43.11 (38.30)     2:14.62 (31.51)
  4 SCOTT, AISLING         24 BGRAM             2:16.17    2:14.89  
    r:+0.69  29.68      1:03.92 (34.24)
        1:41.94 (38.02)     2:14.89 (32.95)
  5 EFIMOVA, YULIYA        24 RUSS              2:18.32    2:15.90  
             29.71      1:05.32 (35.61)
        1:41.75 (36.43)     2:15.90 (34.15)
  6 WILDIN-SNEDDEN, ACACI  18 STPET             2:19.03    2:17.23  
    r:+0.65  29.05      1:05.40 (36.35)
        1:45.40 (40.00)     2:17.23 (31.83)
  7 WILKINS, SAMANTHA      22 NUN               2:18.14    2:17.64  
    r:+0.49  29.68      1:04.61 (34.93)
        1:44.65 (40.04)     2:17.64 (32.99)
  8 TAKAHASHI, MIHO        24 JAPAN             2:18.70    2:17.70  
    r:+0.74  30.90      1:06.73 (35.83)
        1:45.00 (38.27)     2:17.70 (32.70)
  9 SHERIDAN, MIKKAYLA     22 SPRTN             2:19.01    2:18.34  
             28.73      1:04.02 (35.29)
        1:45.78 (41.76)     2:18.34 (32.56)
 10 IRISAWA, MANA          17 JAPAN             2:19.44    2:18.39  
    r:+0.67  29.97      1:05.88 (35.91)
        1:45.63 (39.75)     2:18.39 (32.76)

Japan’s Tomoya Takeuchi finished atop the men’s 400 IM in 4:18.52. Callum Sherington finished second in 4:23.83, and David Schlict took third in 4:27.34.

Event 35  Men 400 LC Metre IM
==================================================================
 Meet Qualifying:  4:57.00
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 TAKEUCHI, TOMOYA       18 JAPAN             4:24.67    4:18.52  
    r:+0.59  26.74        57.92 (31.18)
        1:31.88 (33.96)     2:05.50 (33.62)
        2:41.70 (36.20)     3:18.79 (37.09)
        3:49.15 (30.36)     4:18.52 (29.37)
  2 SHERINGTON, CALLUM     19 CARL              4:32.03    4:23.83  
    r:+0.49  27.87        59.40 (31.53)
        1:32.69 (33.29)     2:06.31 (33.62)
        2:43.71 (37.40)     3:21.89 (38.18)
        3:53.26 (31.37)     4:23.83 (30.57)
  3 SCHLICHT, DAVID        17 MLC               4:31.45    4:27.34  
    r:+0.67  27.63        59.62 (31.99)
        1:34.77 (35.15)     2:09.59 (34.82)
        2:47.87 (38.28)     3:26.03 (38.16)
        3:57.28 (31.25)     4:27.34 (30.06)
  4 GILLILAND, JARED       22 CHAND             4:33.22    4:27.50  
    r:+0.61  27.94      1:00.07 (32.13)
        1:34.22 (34.15)     2:07.93 (33.71)
        2:45.92 (37.99)     3:24.63 (38.71)
        3:57.53 (32.90)     4:27.50 (29.97)
  5 HINDS-SYDENHAM, HAYDE  20 SOSC              4:32.95    4:29.09  
    r:+0.71  27.93      1:00.27 (32.34)
        1:35.01 (34.74)     2:08.91 (33.90)
        2:46.99 (38.08)     3:26.75 (39.76)
        3:58.66 (31.91)     4:29.09 (30.43)
  6 BOSKOVIC, KAZIMIR      21 NUN               4:29.25    4:30.67  
    r:+0.69  27.62        59.70 (32.08)
        1:34.36 (34.66)     2:07.57 (33.21)
        2:47.13 (39.56)     3:26.85 (39.72)
        3:58.94 (32.09)     4:30.67 (31.73)
  7 VANE-TEMPEST, LACHLAN  19 WOYW              4:35.65    4:32.63  
    r:+0.73  27.88      1:01.09 (33.21)
        1:35.55 (34.46)     2:09.51 (33.96)
        2:48.75 (39.24)     3:29.75 (41.00)
        4:01.97 (32.22)     4:32.63 (30.66)
  8 LEE, SE-BOM            15 CARL              4:35.79    4:33.14  
    r:+0.56  28.72      1:01.72 (33.00)
        1:36.65 (34.93)     2:10.37 (33.72)
        2:49.31 (38.94)     3:28.91 (39.60)
        4:01.47 (32.56)     4:33.14 (31.67)
  9 BLAIR, CAMERON         21 NZL               4:37.89    4:37.62  
    r:+0.66  28.89      1:02.43 (33.54)
        1:39.20 (36.77)     2:15.08 (35.88)
        2:52.69 (37.61)     3:32.41 (39.72)
        4:05.54 (33.13)     4:37.62 (32.08)
 10 MCDOUGALL, HAMISH      20 SYP               4:37.68    4:45.93  
    r:+0.68  28.33      1:01.36 (33.03)
        1:39.67 (38.31)     2:17.89 (38.22)
        2:58.29 (40.40)     3:39.92 (41.63)
        4:13.58 (33.66)     4:45.93 (32.35)

For the third time in a backstroke race on the weekend, Seebohm posted the fastest time in the world in the women’s 50 back. She came in at 27.72 to easily beat out Kaylee McKeown (28.14) and Minna Atherton (28.30).

Event 36  Women 50 LC Metre Backstroke
==================================================================
 Meet Qualifying:  33.00
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 SEEBOHM, EMILY         24 BGRAM               27.99      27.72  
         r:+0.63                       
  2 MCKEOWN, KAYLEE        15 SPRTN               28.45      28.14  
         r:+0.59                       
  3 ATHERTON, MINNA        16 BGRAM               29.06      28.30  
         r:+0.61                       
  4 WILSON, MADISON        22 STPET               28.63      28.50  
         r:+0.57                       
  5 BAKER, HAYLEY          21 MVC                 29.09      28.80  
         r:+0.50                       
  6 WILLIAMS, ZOE          21 MARI                29.25      29.13  
         r:+0.63                       
  7 WHITTAKER, SIAN        19 MVC                 29.35      29.22  
         r:+0.61                       
  8 GODWIN, EMMA           19 NZL                 30.20      29.87  
         r:+0.70                       
  9 FORRESTER, AMY         18 BOND                30.38      30.20  
         r:+0.69                       
 10 BOOCOCK, KELSI         19 NZL                 30.08      30.27  
         r:+0.81

Ben Treffers edged out Joshua Beaver to win the men’s 100 back, 54.64 to 54.81. James Traiforos touched third in 56.02, but Junya Koga actually had the third-best time overall with his B-final time of 55.02.

Event 37  Men 100 LC Metre Backstroke
==================================================================
 Meet Qualifying:  1:04.50
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 TREFFERS, BENJAMIN     25 SOMGC               54.71      54.64  
    r:+0.56  26.68        54.64 (27.96)
  2 BEAVER, JOSHUA         24 NUN                 55.19      54.81  
    r:+0.51  26.64        54.81 (28.17)
  5 TRAIFOROS, JAMES       20 TRGR                56.78      56.02  
    r:+0.56  27.34        56.02 (28.68)
  6 LUDLOW, TRISTAN        19 RACKL               56.53      56.24  
    r:+0.63  27.29        56.24 (28.95)
  7 EDMONDS, BEN           25 MARI                56.77      56.53  
    r:+0.97  27.75        56.53 (28.78)
  9 COETZEE, CORNEILLE     22 NZL                 57.46      56.84  
    r:+0.55  27.70        56.84 (29.14)
 10 WOODWARD, BRADLEY      18 MING                56.97      56.88  
    r:+0.71  27.97        56.88 (28.91)
 12 CARTWRIGHT, JACK       18 STPET               57.16      57.11  
    r:+0.72  27.89        57.11 (29.22)
 13 KENNARD-CAMPBELL, FIN  17 NZL                 57.05      57.25  
    r:+0.58  27.93        57.25 (29.32)
 14 SELMAN, JACK           22 SPRTN               57.50      57.40  
    r:+0.60  27.93        57.40 (29.47)

The final individual race of the meet, the men’s 1500 free, went to Mack Horton in 15:13.98. That time was good for No. 8 in the early world rankings. Jack McLoughlin took second in 15:24.06, and finishing third was Ethan Owens in 15:36.69.

Event 38  Men 1500 LC Metre Freestyle
==================================================================
 Meet Qualifying:  16:50.00
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 HORTON, MACK           20 MVC              14:39.54   15:13.98  
    r:+0.76  27.82        58.26 (30.44)
        1:28.26 (30.00)     1:58.25 (29.99)
        2:28.55 (30.30)     2:58.55 (30.00)
        3:28.75 (30.20)     3:59.09 (30.34)
        4:29.73 (30.64)     5:00.04 (30.31)
        5:30.49 (30.45)     6:01.02 (30.53)
        6:31.67 (30.65)     7:02.38 (30.71)
        7:33.19 (30.81)     8:04.03 (30.84)
        8:34.85 (30.82)     9:05.40 (30.55)
        9:36.31 (30.91)    10:07.15 (30.84)
       10:38.26 (31.11)    11:08.76 (30.50)
       11:39.66 (30.90)    12:10.39 (30.73)
       12:41.20 (30.81)    13:12.08 (30.88)
       13:43.01 (30.93)    14:13.78 (30.77)
       14:44.17 (30.39)    15:13.98 (29.81)
  2 MCLOUGHLIN, JACK       22 CHAND            14:48.60   15:24.06  
    r:+0.73  28.03        58.33 (30.30)
        1:28.86 (30.53)     1:58.76 (29.90)
        2:29.31 (30.55)     2:59.78 (30.47)
        3:30.55 (30.77)     4:01.38 (30.83)
                                5:04.07 ( )
        5:35.01 (30.94)     6:05.61 (30.60)
        6:36.64 (31.03)     7:07.38 (30.74)
        7:38.47 (31.09)     8:09.33 (30.86)
        8:40.28 (30.95)     9:11.17 (30.89)
        9:42.40 (31.23)    10:13.42 (31.02)
       10:44.42 (31.00)    11:15.04 (30.62)
       11:46.23 (31.19)    12:17.22 (30.99)
       12:48.75 (31.53)    13:20.03 (31.28)
       13:51.49 (31.46)    14:22.78 (31.29)
       14:53.95 (31.17)    15:24.06 (30.11)
  3 OWENS, ETHAN           20 MARI             15:34.99   15:36.69  
    r:+0.79  29.18        59.92 (30.74)
        1:31.13 (31.21)     2:02.54 (31.41)
        2:33.94 (31.40)     3:05.46 (31.52)
        3:36.87 (31.41)     4:08.53 (31.66)
        4:40.03 (31.50)     5:11.77 (31.74)
        5:43.10 (31.33)     6:14.44 (31.34)
        6:46.05 (31.61)     7:17.36 (31.31)
        7:48.59 (31.23)     8:20.07 (31.48)
        8:51.52 (31.45)     9:22.77 (31.25)
        9:53.86 (31.09)    10:25.09 (31.23)
       10:56.46 (31.37)    11:28.01 (31.55)
       11:59.62 (31.61)    12:31.01 (31.39)
       13:02.35 (31.34)    13:33.83 (31.48)
       14:05.30 (31.47)    14:36.94 (31.64)
       15:08.04 (31.10)    15:36.69 (28.65)
  4 ROBERTS, WESLEY        19 WIAQ             15:42.27   15:43.25  
    r:+0.71  27.73        58.33 (30.60)
        1:28.97 (30.64)     2:00.01 (31.04)
        2:30.94 (30.93)     3:02.29 (31.35)
        3:33.42 (31.13)     4:05.27 (31.85)
        4:36.94 (31.67)     5:08.70 (31.76)
        5:40.55 (31.85)     6:12.32 (31.77)
        6:44.06 (31.74)     7:15.94 (31.88)
        7:47.51 (31.57)     8:19.44 (31.93)
        8:50.96 (31.52)     9:22.84 (31.88)
        9:54.40 (31.56)    10:26.09 (31.69)
       10:57.68 (31.59)    11:29.52 (31.84)
       12:01.10 (31.58)    12:32.93 (31.83)
       13:04.60 (31.67)    13:36.52 (31.92)
       14:08.35 (31.83)    14:40.34 (31.99)
       15:11.93 (31.59)    15:43.25 (31.32)
  5 PARRISH, JOSHUA        19 TSS              15:16.61   15:59.38  
    r:+0.70  29.01      1:00.67 (31.66)
        1:32.74 (32.07)     2:04.99 (32.25)
        2:37.02 (32.03)     3:09.09 (32.07)
        3:41.08 (31.99)     4:13.27 (32.19)
        4:45.64 (32.37)     5:17.83 (32.19)
        5:50.16 (32.33)     6:22.20 (32.04)
        6:54.66 (32.46)     7:27.00 (32.34)
        7:59.66 (32.66)     8:32.01 (32.35)
        9:04.24 (32.23)     9:36.29 (32.05)
       10:08.69 (32.40)    10:40.95 (32.26)
       11:13.18 (32.23)    11:45.39 (32.21)
       12:17.72 (32.33)    12:49.82 (32.10)
       13:22.00 (32.18)    13:54.31 (32.31)
       14:26.32 (32.01)    14:58.37 (32.05)
       15:29.83 (31.46)    15:59.38 (29.55)

Ami MatsauOlivia AdamsAlicia Walker and Clare Robertson finished atop the women’s 400 free relay for RAVN in 3:49.80.

Event 39  Women 400 LC Metre Freestyle 4 x 100m Freestyle Relay
====================================================================
 Meet Qualifying:  4:22.00
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 RAVN  'A'                           3:47.25    3:49.80  
     1) MATSAU, AMI 20                2) r:0.24 ADAMS, OLIVIA 17      
     3) r:0.63 WALKER, ALICIA 18      4) r:0.25 ROBERTSON, CLARE 18   
    r:+0.58  27.29        56.26 (56.26)
        1:24.03 (27.77)     1:54.36 (58.10)
        2:22.81 (28.45)     2:52.60 (58.24)
        3:20.36 (27.76)     3:49.80 (57.20)
  2 JAPAN  'A'                          3:42.81    3:52.69  
     1) MOCHIDA, SACHI 17             2) r:0.44 IRISAWA, MANA 17      
     3) r:0.30 SUZUKI, SATMOI 26      4) r:0.16 KOJIMA, MIKU 16       
    r:+0.67  27.01        56.68 (56.68)
        1:25.48 (28.80)     1:56.27 (59.59)
        2:23.29 (27.02)     2:54.64 (58.37)
        3:22.44 (27.80)     3:52.69 (58.05)
  3 CARL  'A'                           3:53.97    3:56.17  
     1) QUINN, JESSIE 23              2) WASHER, EMILY 20             
     3) YOO, CHLOE 17                 4) r:-0.25 ROLFE, MIA 16        
    r:+0.70  28.87        59.38 (59.38)
        1:27.19 (27.81)     1:57.67 (58.29)
        2:26.37 (28.70)     2:57.58 (59.91)
        3:25.18 (27.60)     3:56.17 (58.59)
  4 SLCA  'A'                           3:55.85    3:56.97  
     1) PARSONS, CODY 20              2) r:0.14 WHITE, JORDAN 23      
     3) r:0.24 HULL, RACHEL 16        4) r:0.27 SOUTHWELL, EMMA 19    
    r:+0.71  27.89        58.34 (58.34)
        1:26.99 (28.65)   1:58.99 (1:00.65)
        2:27.06 (28.07)     2:58.80 (59.81)
        3:26.08 (27.28)     3:56.97 (58.17)
  5 KNXP  'A'                           3:38.00    3:57.89  
     1) NEALE, CLAUDIA 14             2) r:0.35 MURPHY, MAYA 15       
     3) r:0.42 FYDLER, CLAUDIA 15     4) r:0.46 RILEY, ELOISE 16      
    r:+0.57  28.14        58.58 (58.58)
        1:27.98 (29.40)   1:59.06 (1:00.48)
        2:27.76 (28.70)   2:59.29 (1:00.23)
        3:27.52 (28.23)     3:57.89 (58.60)

BOND’s team of Alexander Graham, McEvoy, Brayden McCarthy and Elijah Winnington topped the men’s 400 free relay in 3:18.16. McEvoy split a quick 47.93, while Chalmers led off for second-place MARI in 48.58. After not swimming the individual 100 free two days earlier, Chalmers lead-off time is good for No. 3 in the world rankings.

Event 40  Men 400 LC Metre Freestyle 4 x 100m Freestyle Relay
====================================================================
 Meet Qualifying:  3:58.00
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 BOND  'A'                           3:18.17    3:18.16  
     1) GRAHAM, ALEXANDER 21          2) r:0.38 MCEVOY, CAMERON 22    
     3) r:0.25 MCCARTHY, BRAYDEN 19   4) r:0.35 WINNINGTON, ELIJAH 16 
    r:+0.73  23.81        49.87 (49.87)
        1:12.95 (23.08)     1:37.80 (47.93)
        2:00.99 (23.19)     2:27.77 (49.97)
        2:51.59 (23.82)     3:18.16 (50.39)
  2 MARI  'A'                           3:21.71    3:21.82  
     1) CHALMERS, KYLE 18             2) r:0.21 EDMONDS, BEN 25       
     3) r:0.31 LEWIS, HAYDEN 21       4) r:0.14 ABOOD, ANDREW 26      
    r:+0.72  23.60        48.58 (48.58)
        1:13.74 (25.16)     1:40.75 (52.17)
        2:05.37 (24.62)     2:32.59 (51.84)
        2:56.07 (23.48)     3:21.82 (49.23)
  3 SOSC  'A'                           3:58.00    3:23.13  
     1) PARKER, JAMIE 19              2) r:0.31 HANSFORD, JACOB 21    
     3) r:0.44 HERTZ, JOSHUA 20       4) r:0.37 WILSON, MATTHEW 18    
    r:+0.51  24.57        51.09 (51.09)
        1:15.15 (24.06)     1:41.16 (50.07)
        2:05.62 (24.46)     2:32.27 (51.11)
        2:56.73 (24.46)     3:23.13 (50.86)
  4 MVC  'A'                            3:24.86    3:24.21  
     1) GERRARD, JACK 22              2) r:0.35 NEGRI, BENNO 18       
     3) r:0.32 DAVENPORT-WRIGHHELL 19 4) r:0.35 HORTON, MACK 20       
    r:+0.69  24.58        50.34 (50.34)
        1:15.24 (24.90)     1:41.91 (51.57)
        2:06.45 (24.54)     2:33.35 (51.44)
        2:58.17 (24.82)     3:24.21 (50.86)
  5 JAPAN  'A'                          3:21.34    3:25.28  
     1) FUJIMORI, HIROMASA 25         2) r:0.07 TAKEUCHI, TOMOYA 18   
     3) r:0.19 SAKAMOTO, YUYA 17      4) r:0.19 KOGA, JUNYA 29        
    r:+0.56  25.34        52.86 (52.86)
        1:16.96 (24.10)     1:43.73 (50.87)
        2:08.67 (24.94)     2:35.34 (51.61)
        2:59.49 (24.15)     3:25.28 (49.94)

Full results

1 Comment

1 comment

Author: David Rieder

avatar
David Rieder is a staff writer for Swimming World. He has contributed to the magazine and website since 2009, and he has covered the NCAA Championships, U.S. Nationals, Olympic Trials as well as the 2016 Olympic Games in Rio and the 2017 World Championships in Budapest. He is a native of Charleston, S.C., and a 2016 graduate of Duke University.

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here