Meet Record, National Age Group Record Spark Night One of Speedo Winter Junior Nationals

FEDERAL WAY – The first night of finals at the Speedo Winter Junior Nationals featured a meet record, a 15-16 U.S. National Age Group mark and a sizzling anchor by Canyons’ Abbey Weitzeil.

Women’s 200 medley relay

Abbey Weitzeil Summer Nationals 2014

Photo Courtesy: Griffin Scott

Abbey Weitzeil, fresh off a strong meet at the FINA World Short Course Championships last week, threw down an epic anchor to deliver the junior national title to Canyons Aquatics tonight.

The foursome of Mik Ranslem (26.83), Nikol Popov (27.86), Tamara Santoyo (24.37) and Weitzeil (21.19) won the finale in 1:40.25.

Palo Alto Stanford’s Chloe Isleta (25.39), Grace Zhao (28.10), Heidi Katter (23.93) and Jennifer Campbell (22.92) took second in 1:40.34.

Y-Spartaquatics’ Ali Galyer (25.80), Savanna Faulconer (28.97), Jessi Snover (24.92) and Katrina Konopka (21.79) wound up third overall in 1:41.48.

Event 1  Women 4x50 Yard Medley Relay
==================================================================================
  SC Jrs Meet: J 1:39.27  12/13/2013SwimMAC Carolina, SwimMAC Carolina
                          K Baker, M Roses, A Marsh, L Rhodes
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 Canyons Aquatic-CA  'A'       3:39.77    1:40.25         40  
     1) Ranslem, Mik 17               2) Popov, Nikol 15              
     3) Santoyo, Tamara 17            4) Weitzeil, Abbey 18           
                 26.83        54.69 (27.86)
        1:19.06 (24.37)     1:40.25 (21.19)
  2 Palo Alto Stanfo-PC  'A'      3:40.44    1:40.34         34  
     1) Isleta, Chloe 16              2) Zhao, Grace 15               
     3) Katter, Heidi 17              4) Campbell, Jennifer 17        
                 25.39        53.49 (28.10)
        1:17.42 (23.93)     1:40.34 (22.92)
  3 Y-Spartaquatics-SC  'A'       3:39.34    1:41.48         32  
     1) Galyer, Ali 16                2) Faulconer, Savanna 16        
     3) Snover, Jessi 15              4) Konopka, Katrina 17          
                 25.80        54.77 (28.97)
        1:19.69 (24.92)     1:41.48 (21.79)
  4 Carmel Swim Club-IN  'A'      3:43.73    1:42.05         30  
     1) Burchill, Sammie 15           2) Clarke, Alex 18              
     3) Kitchel, Taite 17             4) Rothrock, Trude 15           
                 25.72        54.35 (28.63)
        1:18.82 (24.47)     1:42.05 (23.23)
  5 Bolles School Sh-FL  'A'      3:44.40    1:42.09         28  
     1) Dressel, Sherridon 16         2) Kyriakidis, Annie 16         
     3) *Gvakharia Mgebrishvi, Nata 1 4) Schmidt, Kasey 17            
                 25.97        54.40 (28.43)
        1:19.20 (24.80)     1:42.09 (22.89)
  6 Aquazot Swim Clu-CA  'A'      3:41.43    1:42.40         26  
     1) Wang, Sonia 17                2) Lowengrub, Catherine 17      
     3) Margett, Alexis 16            4) Merrell, Eva 14              
                 25.72        55.39 (29.67)
        1:19.77 (24.38)     1:42.40 (22.63)
  7 Walnut Creek Aqu-PC  'A'      3:41.71    1:42.62         24  
     1) Garcia, Gianna 16             2) Schillinger, MC 17           
     3) Usinger, Brittany 17          4) Taylor, Dani 17              
                 26.00        54.69 (28.69)
        1:19.35 (24.66)     1:42.62 (23.27)
  8 Scottsdale Aquat-AZ  'B'      3:45.46    1:42.67         22  
     1) Broome, Emma 16               2) Yancy, Ally 15               
     3) Segneri, Emma 15              4) *Ruck, Taylor 14             
                 25.84        55.27 (29.43)
        1:20.23 (24.96)     1:42.67 (22.44)
  9 Missoula Aquatic-MT  'A'      3:44.45    1:43.33         18  
     1) Leach, Hanni 17               2) Darham, Mira 16              
     3) Schmidt, Andrea 17            4) Berkoff, Katharine 13        
                 24.70        53.88 (29.18)
        1:19.08 (25.20)     1:43.33 (24.25)
 10 Davis Arden Raci-SN  'A'      3:46.43    1:43.35         14  
     1) Curry, Joanna 17              2) Barksdale, Emma 17           
     3) Menzmer, Lizzie 14            4) Maynard, Paige 17            
                 26.63        55.99 (29.36)
        1:20.56 (24.57)     1:43.35 (22.79)
 11 Crow Canyon Coun-PC  'A'      3:46.96    1:43.68         12  
     1) Miller, Abby 16               2) Schumann, Kristin 17         
     3) Murphy, Maddie 16             4) Cottrill, Emma 15            
                 26.92        56.29 (29.37)
        1:20.44 (24.15)     1:43.68 (23.24)
 12 King Aquatic Clu-PN  'A'      3:37.94    1:43.81         10  
     1) Haugen, Gianna 16             2) Cook, Alyssa 17              
     3) Chien, Sophia 15              4) Sutherland, Ashley 17        
                 26.29        55.59 (29.30)
        1:21.59 (26.00)     1:43.81 (22.22)
 13 SOCAL Aquatics A-CA  'A'      3:45.43    1:43.83          8  
     1) Eastin, Emily 16              2) Eastin, Ella 17              
     3) Jorgenson, Tianna 16          4) Light, Aislinn 16            
                 25.94        55.25 (29.31)
        1:20.30 (25.05)     1:43.83 (23.53)
 14 Tualatin Hills S-OR  'A'      3:43.54    1:43.87          6  
     1) Metzsch, Sara 16              2) Kaunitz, Lisa 16             
     3) Cook, Emily 16                4) Blovad, Keaton 16            
                 26.32        55.07 (28.75)
        1:20.24 (25.17)     1:43.87 (23.63)
 15 Scottsdale Aquat-AZ  'A'      3:42.60    1:43.90          4  
     1) Fazio, Samantha 17            2) Holman, Hannah 18            
     3) Shannahan, Katie 18           4) Toris, Victoria 17           
                 26.38        55.43 (29.05)
        1:20.67 (25.24)     1:43.90 (23.23)
 16 Marin Pirates-PC  'A'         3:45.46    1:44.10          2  
     1) Raukar, Cali 16               2) Scott, Riley 17              
     3) Dal Porto, Sophia 17          4) Salesky, Madeleine 17        
                 26.24        54.33 (28.09)
        1:20.62 (26.29)     1:44.10 (23.48)
 17 Loveland Swim Cl-CO  'A'      3:48.33    1:44.23        
     1) Stewart, Bayley 15            2) Friesen, Morgan 15           
     3) Hansen, Brooke 17             4) Eddy, Eryn 18                
                 26.94        56.30 (29.36)
        1:21.08 (24.78)     1:44.23 (23.15)
 18 Palo Alto Stanfo-PC  'B'      3:46.12    1:44.26        
     1) Wong, Vicky 15                2) Brett, Hana 16               
     3) Grimes, Alex 17               4) Henig, Isabelle 14           
                 26.42        56.48 (30.06)
        1:21.39 (24.91)     1:44.26 (22.87)
 19 Byron Center-MI  'A'          3:50.77    1:44.39        
     1) Garcia, Taylor 17             2) Betcher, Libby 16            
     3) Cassell, Kaitlin 17           4) Kornak-Kotarba, Delayni 17   
                 24.86        55.15 (30.29)
        1:19.87 (24.72)     1:44.39 (24.52)
 20 Ozaukee Aquatics-WI  'A'      3:49.65    1:44.42        
     1) Haebig, Autumn 16             2) Hosack, Lillie 14            
     3) Fore, Skylar 15               4) Fox, Mallory 15              
                 25.80        56.02 (30.22)
        1:20.72 (24.70)     1:44.42 (23.70)
 21 Santa Clara Swim-PC  'A'      4:15.47L   1:44.43        
     1) Oliva, Nicole 12              2) Ma, Jenny 15                 
     3) Krivokapic-Zhou, Sophie 15    4) Shimomura, Sarah 17          
                 26.35        55.95 (29.60)
        1:20.70 (24.75)     1:44.43 (23.73)
 22 Carmel Swim Club-IN  'B'      3:48.84    1:44.49        
     1) Schultz, Caroline 16          2) Smith, Kendall 17            
     3) Mosbaugh, Peyton 18           4) Nordin, Emma 15              
                 27.42        56.22 (28.80)
        1:21.58 (25.36)     1:44.49 (22.91)
 23 Nitro Swimming-ST  'A'        4:19.14L   1:44.80        
     1) Barney, Regan 15              2) Thompson, Lauren 17          
     3) Benwell, Lillian 15           4) Hemstreet, Karling 17        
                 26.00        56.12 (30.12)
        1:21.89 (25.77)     1:44.80 (22.91)
 24 CSP Tideriders-OZ  'A'        3:50.31    1:44.81        
     1) Finlay, Sarah 17              2) Daniels, Ashley 17           
     3) *Vieira, Gabby 17             4) Melnick, Melissa 15          
                 27.43        56.98 (29.55)
        1:21.37 (24.39)     1:44.81 (23.44)
 25 Bolles School Sh-FL  'B'      3:44.44    1:45.01        
     1) Wilder, Abi 15                2) Lapteva, Olga 17             
     3) Miller, Chloe 16              4) Rasmus, Claire 18            
                 26.65        56.30 (29.65)
        1:21.62 (25.32)     1:45.01 (23.39)
 26 Schroeder YMCA S-WI  'A'      3:41.25    1:45.12        
     1) Schoof, Ashlyn 16             2) Kirkpatrick, Claudia 16      
     3) Krupsky, Rina 17              4) Stoll, Holly 14              
                 25.33        55.95 (30.62)
        1:21.15 (25.20)     1:45.12 (23.97)
 27 Sandpipers Of Ne-CA  'A'      3:50.25    1:45.17        
     1) Green, Isabella 17            2) Goldsmith, Isabella 17       
     3) Maluafiti, Marley 18          4) Emery, Erin 17               
                 26.82        55.75 (28.93)
        1:21.01 (25.26)     1:45.17 (24.16)
 28 Rose Bowl Aquati-CA  'A'      3:45.96    1:45.22        
     1) Otazu, Summer 16              2) Herrill, Kate 17             
     3) Macdougall, Heather 16        4) Wagner, Katherine 17         
                 26.42        55.70 (29.28)
        1:21.55 (25.85)     1:45.22 (23.67)
 29 Dynamo Swim Club-GA  'A'      3:40.53    1:45.66        
     1) Christy, Katie 18             2) Reiter, Allie 15             
     3) Bailey, Elizabeth 15          4) Smith, Tatum 14              
                 27.14        56.51 (29.37)
        1:22.17 (25.66)     1:45.66 (23.49)
 30 Y-Spartaquatics-SC  'B'       3:49.24    1:45.79        
     1) Whisenhunt, Meredith 18       2) Horomanski, Jessica 17       
     3) Rudolph, Maegan 15            4) Baker, Sydney 15             
                 26.34        56.30 (29.96)
        1:21.76 (25.46)     1:45.79 (24.03)
 31 Santa Clara Swim-PC  'B'      4:23.22L   1:45.82        
     1) Wang, Vivian 14               2) Ting, Stefanie 15            
     3) Teng, Cathy 13                4) Koo, Caitlyn 15              
                 27.31        56.13 (28.82)
        1:21.82 (25.69)     1:45.82 (24.00)
 32 DU Hilltoppers-CO  'A'        3:48.65    1:45.92        
     1) Kochevar, Abby 16             2) Helm, Madison 15             
     3) Rowley, Haley 17              4) Moden, Lauren 17             
                 26.23        57.04 (30.81)
        1:22.36 (25.32)     1:45.92 (23.56)
 33 Irvine Novaquati-CA  'A'      3:44.28    1:46.14        
     1) Mykkanen, Courtney 16         2) Popp, Meagan 17              
     3) Perri, Carly 16               4) Merlihan, Meghan 18          
                 25.81        55.47 (29.66)
        1:21.73 (26.26)     1:46.14 (24.41)
 34 Highlander Aquat-FL  'A'      3:49.40    1:46.15        
     1) Duggan, Katie 17              2) Hamilton, Paige 16           
     3) Redding, Gracie 17            4) Burke, Abby 15               
                 27.38        57.70 (30.32)
        1:22.59 (24.89)     1:46.15 (23.56)
 35 Tennessee Aquati-SE  'A'      4:24.97L   1:46.38        
     1) Lapps, Alli 16                2) Banick, Anna 18              
     3) Sapp, Lauren 18               4) Aycock, Courtney 17          
                 27.13        56.93 (29.80)
        1:22.79 (25.86)     1:46.38 (23.59)
 36 King Aquatic Clu-PN  'B'      4:23.44L   1:46.41        
     1) Williams, Laura 17            2) Gagliardo, Angela 16         
     3) Kim, Eva 15                   4) Lindsay, Mariah 16           
                 26.89        56.97 (30.08)
        1:22.38 (25.41)     1:46.41 (24.03)
 37 Texas Ford Aquat-NT  'A'      3:49.65    1:46.62        
     1) Nelson, Destiny 17            2) Ramey, Rachel 15             
     3) Toney, Camryn 15              4) Kopenski, Gabrielle 14       
                 26.57        56.46 (29.89)
        1:22.95 (26.49)     1:46.62 (23.67)
 38 Davis Arden Raci-SN  'B'      3:50.48    1:46.75        
     1) Nabeta, Kailee 15             2) Kinsey, Halladay 14          
     3) Pinson, Claire 17             4) Larson, Syd 16               
                 27.46        57.70 (30.24)
        1:22.71 (25.01)     1:46.75 (24.04)
 39 Lakeside Aquatic-NT  'A'      3:49.84    1:46.97        
     1) Ward, Ashley 17               2) Garfield, Emma 14            
     3) Eisenmann, Kara 16            4) Pitzer, Lauren 15            
                 28.06        58.04 (29.98)
        1:23.91 (25.87)     1:46.97 (23.06)
 40 Eagle Swim Assoc-GU  'A'      3:46.97    1:47.03        
     1) Wheeler, Jordan 16            2) Bocock, Emily 16             
     3) Lupton, Lexie 18              4) Wehrmeister, Sarah 17        
                 26.86        56.79 (29.93)
        1:22.56 (25.77)     1:47.03 (24.47)
 41 Patriot Aquatic-IL  'A'       3:47.30    1:47.35        
     1) Stelnicki, Loretta 17         2) Neubauer, Macey 16           
     3) Ruiz, Ashlin 17               4) Emma, Richert 15             
                 27.46        56.67 (29.21)
        1:23.22 (26.55)     1:47.35 (24.13)
 42 De Anza Cupertin-PC  'A'      3:51.02    1:47.82        
     1) Jin, Sarah 17                 2) Schultz, Avalon 15           
     3) Chan, Christine 16            4) Surma, Niki 15               
                 27.04        56.54 (29.50)
        1:23.00 (26.46)     1:47.82 (24.82)
 43 Dallas Mustangs-NT  'A'       3:49.49    1:47.84        
     1) Futscher, Tiffany 17          2) Boyer, Kathryn 17            
     3) Kerr, Pauline 16              4) Stone, Sarah 17              
                 26.97        56.22 (29.25)
        1:23.51 (27.29)     1:47.84 (24.33)
 44 Greenwood Swimmi-NE  'A'      3:50.04    1:47.94        
     1) Brown, Megan 18               2) Tulacz, Aleksandra 17        
     3) Dymek, Kasja 14               4) Dickson, Carly 15            
                 26.84        56.55 (29.71)
        1:22.67 (26.12)     1:47.94 (25.27)
 45 Blackline Aquati-MN  'A'      3:49.37    1:48.29        
     1) Snyder, Grace 16              2) Gaertner, Lorelei 16         
     3) Dolan, Abbie 17               4) Conners, Emily 17            
                 28.44        59.24 (30.80)
        1:23.70 (24.46)     1:48.29 (24.59)
 46 Southwest Stars-FL  'A'       3:50.72    1:49.48        
     1) *Aledo, Sofia 17              2) Schieffelin, Sami 15         
     3) Schorr, Katie 15              4) Delisle, Lexi 18             
                 27.61        58.47 (30.86)
        1:24.70 (26.23)     1:49.48 (24.78)
 47 Nitro Swimming-ST  'B'        4:25.11L   1:50.15        
     1) Stackle, Avery 16             2) Thompson, Brittany 15        
     3) Davis, Natalie 18             4) Federlin, Jade 16            
                 27.57        58.80 (31.23)
        1:26.15 (27.35)     1:50.15 (24.00)

Men’s 200 medley relay

Bolles 15-16 National Age Group Record 200 Medley Relay 2014

Photo Courtesy: Jason Calanog

The Bolles foursome of Dakota Mahaffey (22.73), James Daugherty (25.69), Ariel Spektor (22.26) and Tyler Rice (20.61) raced to a 15-16 U.S. National Age Group record in 1:31.29 out of heat 1 to take sixth overall.

Mahaffey, as pictured above, swims for Clay High School during the high school season.  This is the path Caeleb Dressel took as he prepped at Clay and swam club with Bolles.

That swim beat the previous record of 1:31.90 set by Aquazots’ Daniel Tran, Tyler Sin, Justin Hanson and Thomas Smith earlier this year.

This particular NAG has seen some tremendous progression this year, considering the Crow Canyon Sharks’ 2011 1:33.41 was the mark heading into 2014.

Meanwhile, Palo Alto Stanford’s Ben Ho (22.96), Joe Kmak (24.81), Joe Molinari (21.90) and Albert Gwo (19.71) won the overall title in 1:29.38.

Bolles’ A squad of Andy Song An (22.87), Andrea Vergani (24.99), Javier Barrena (22.04) and Jabari Baptiste (20.09) took second in 1:29.99.

King Aquatic’s Thomas Anderson (22.17), Mitch Hovis (25.93), Mathias Oh (21.32) and Kevin Dang (20.61) raced to third in 1:30.03.

 Event 2  Men 4x50 Yard Medley Relay
==================================================================================
  SC Jrs Meet: J 1:27.77  12/09/2011Bolles School Sharks, Bolles School Sh
                          R Murphy, T D'Alessandro, J Schooling, C Dressel
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 Palo Alto Stanfo-PC  'A'      3:16.66    1:29.38         40  
     1) Ho, Benjamin 16               2) Kmak, Joe 18                 
     3) Molinari, Joe 17              4) Gwo, Albert 16               
                 22.96        47.77 (24.81)
        1:09.67 (21.90)     1:29.38 (19.71)
  2 Bolles School Sh-FL  'A'      3:15.68    1:29.99         34  
     1) *Song An, Andy 16             2) *Vergani, Andrea 17          
     3) Barrena, Javier 17            4) *Baptiste, Jabari 17         
                 22.87        47.86 (24.99)
        1:09.90 (22.04)     1:29.99 (20.09)
  3 King Aquatic Clu-PN  'A'      3:17.74    1:30.03         32  
     1) Anderson, Thomas 16           2) Hovis, Mitch 15              
     3) Oh, Mathias 18                4) Dang, Kevin 16               
                 22.17        48.10 (25.93)
        1:09.42 (21.32)     1:30.03 (20.61)
  4 Canyons Aquatic-CA  'A'       3:23.08    1:30.31         30  
     1) Kim, Jessie 18                2) Dai, Kevin 16                
     3) Yi, Edward 17                 4) Cogswell, Cole 17            
                 22.46        48.27 (25.81)
        1:10.56 (22.29)     1:30.31 (19.75)
  5 Upper Dublin Aqu-MA  'A'      3:19.03    1:30.33         28  
                 22.68        47.87 (25.19)
        1:09.42 (21.55)     1:30.33 (20.91)
  6 Bolles School Sh-FL  'B'      3:21.76    1:31.29         26  
     1) Mahaffey, Dakota 16           2) Daugherty, James 16          
     3) Spektor, Ariel 15             4) Rice, Tyler 16               
                 22.73        48.42 (25.69)
        1:10.68 (22.26)     1:31.29 (20.61)
  7 Nitro Swimming-ST  'A'        3:20.04    1:31.30         24  
     1) Whiteman, Gus 17              2) Rawls, Corban 15             
     3) Tenney, Mason 17              4) Jackson, Tate 17             
                 23.58        49.88 (26.30)
        1:11.63 (21.75)     1:31.30 (19.67)
  8 Scottsdale Aquat-AZ  'A'      3:20.14    1:31.31         22  
     1) Gould, Kaleb 17               2) Quarante, Marcello 17        
     3) Hoffer, Ryan 16               4) Blake, Jack 16               
                 24.69        50.87 (26.18)
        1:11.42 (20.55)     1:31.31 (19.89)
  9 Dynamo Swim Club-GA  'A'      3:17.80    1:31.39         18  
     1) Taylor, Michael 15            2) Ford, Jackson 17             
     3) Cox, Derek 17                 4) Auerbach, Knox 17            
                 22.65        48.90 (26.25)
        1:11.17 (22.27)     1:31.39 (20.22)
 10 Tennessee Aquati-SE  'A'      3:28.60    1:31.43         14  
     1) Arthur, Will 17               2) Long, Bryar 17               
     3) Harrington, Caleb 15          4) Higgins, Walker 17           
                 22.83        48.88 (26.05)
        1:11.18 (22.30)     1:31.43 (20.25)
 11 Blue Dolfins-FL  'A'          3:22.00    1:32.08         12  
     1) Poti, Zachary 16              2) Whitty, Ben 16               
     3) Hensley, Noah 18              4) Fulginiti, John 16           
                 23.02        49.42 (26.40)
        1:10.73 (21.31)     1:32.08 (21.35)
 12 Palo Alto Stanfo-PC  'B'      3:22.25    1:32.10         10  
     1) Gutierrez, Corey 17           2) Babinet, Jeremy 17           
     3) Matsuda, Daichi 16            4) *Martins, Lucca 17           
                 23.62        48.42 (24.80)
        1:10.75 (22.33)     1:32.10 (21.35)
 13 Walnut Creek Aqu-PC  'A'      3:20.35    1:32.44          8  
     1) Rollo, Jake 17                2) Poppe, Hank 16               
     3) Watson, Grant 16              4) Horner, Matthew 18           
                 24.09        49.75 (25.66)
        1:11.87 (22.12)     1:32.44 (20.57)
 14 Sierra Marlins S-SN  'A'      3:24.87    1:32.45          6  
     1) Klotz, Matthew 18             2) Dillard, Ethan 16            
     3) Mefford, Bryce 16             4) O'Haimhirgin, Liam 16        
                 23.73        50.00 (26.27)
        1:11.78 (21.78)     1:32.45 (20.67)
 15 Azura Florida Aq-FG  'A'      3:25.69    1:32.51          4  
     1) *Alatorre, Fernando 16        2) *Guarente, Marco 17          
     3) *Gonzalez, Mateo 18           4) *Tjon-A-Joe, Raiz 17         
                 24.43        50.21 (25.78)
        1:12.31 (22.10)     1:32.51 (20.20)
 16 Aquazot Swim Clu-CA  'A'      3:18.91    1:32.70          2  
     1) Tran, Daniel 17               2) Lin, Tyler 17                
     3) Hanson, Justin 17             4) Gloude, Daniel 17            
                 23.08        48.66 (25.58)
        1:11.83 (23.17)     1:32.70 (20.87)
 17 Santa Clara Swim-PC  'A'      3:23.12    1:32.78        
     1) Burns, Aidan 17               2) Messner, Michael 17          
     3) Thomas, Matthew 16            4) Burrill, Cooper 17           
                 23.00        49.59 (26.59)
        1:12.02 (22.43)     1:32.78 (20.76)
 18 Dynamo Swim Club-GA  'B'      3:24.61    1:33.15        
     1) Cusick, Patrick 18            2) Wu, Derek 17                 
     3) Chulavatr, Jared 16           4) Lorys, Christian 17          
                 23.04        49.76 (26.72)
        1:12.05 (22.29)     1:33.15 (21.10)
 19 Davis Arden Raci-SN  'A'      3:22.89    1:33.20        
     1) Siniy, Aleks 18               2) Dickens, Soren 18            
     3) Johnson, Terry 17             4) Hickman, Riley 17            
                 23.69        49.51 (25.82)
        1:12.34 (22.83)     1:33.20 (20.86)
 20 Y-Spartaquatics-SC  'A'       3:22.08    1:33.61        
     1) Manucy, Michael 16            2) Delahunty, Nathan 17         
     3) Frazier, Jack 17              4) Brown, Heyward 17            
                 23.86        49.71 (25.85)
        1:11.85 (22.14)     1:33.61 (21.76)
 21 Aquazot Swim Clu-CA  'B'      3:25.59    1:33.69        
     1) Knoell, Andrew 16             2) Howard, Judd 17              
     3) Duenas, Fernando 17           4) Messer, Sean 15              
                 23.79        49.61 (25.82)
        1:12.25 (22.64)     1:33.69 (21.44)
 22 Dallas Mustangs-NT  'A'       3:27.37    1:34.27        
     1) Crowe, William 17             2) Van Cauwelaert, Jasper 16    
     3) Lee, Duncan 16                4) Daniels, Nolan 18            
                 23.86        50.40 (26.54)
        1:13.06 (22.66)     1:34.27 (21.21)
 23 Canyons Aquatic-CA  'B'       4:00.35L   1:34.40        
     1) Van Gent, Gunnar 18           2) Olson, Tanner 15             
     3) Barreiro, Austin 17           4) Yong, Brandon 16             
                 24.31        50.27 (25.96)
        1:13.02 (22.75)     1:34.40 (21.38)
 24 Irvine Novaquati-CA  'A'      3:27.78    1:34.53        
     1) Juliusson, Erik 17            2) Karkoska, Cameron 16         
     3) Smith, Michael 16             4) Marcin, Stephen 17           
                 23.09        50.14 (27.05)
        1:13.20 (23.06)     1:34.53 (21.33)
 25 Coastal Bend All-ST  'A'      3:27.24    1:34.70        
     1) Hauglum, Anthony 18           2) Huerta, Jacob 17             
     3) McLaughlin, Jack 17           4) Vandeusen, Ray 16            
                 23.80        49.60 (25.80)
        1:12.41 (22.81)     1:34.70 (22.29)
 26 Orinda Aquatics-PC  'A'       3:26.07    1:34.82        
     1) Stevens, Cole 16              2) Simpson, Jake 17             
     3) Griffin, Jolen 16             4) Lennon, Matthew 17           
                 23.89        50.13 (26.24)
        1:12.56 (22.43)     1:34.82 (22.26)
 27 Loveland Swim Cl-CO  'A'      3:28.33    1:34.88        
     1) Thorne, Jack 18               2) Lewis, Brody 17              
     3) Dauksher, Walt 17             4) Gately, Liam 16              
                 23.10        49.61 (26.51)
        1:12.99 (23.38)     1:34.88 (21.89)
 28 Nitro Swimming-ST  'B'        4:00.47L   1:34.93        
     1) Mayer, Chris 16               2) Milikich, Nick 16            
     3) Slaton, Micah 17              4) Connealy, Matt 16            
                 23.94        51.16 (27.22)
        1:13.68 (22.52)     1:34.93 (21.25)
 29 Phoenix Swimming-NE  'A'      3:23.60    1:34.97        
     1) Turk, Joe 16                  2) Poon, Brian 17               
     3) Allen, James 17               4) *Jung, Yunseo 17             
                 23.57        49.44 (25.87)
        1:13.12 (23.68)     1:34.97 (21.85)
 30 RallySport Aquat-CO  'A'      3:28.09    1:35.38        
     1) Lis, Tyler 17                 2) Willett, Sam 17              
     3) Stapleton, PJ 16              4) Bartholomew, Michael 16      
                 24.09        50.69 (26.60)
        1:13.83 (23.14)     1:35.38 (21.55)
 31 First Colony Swi-GU  'A'      3:27.97    1:35.49        
     1) Wort, Charles 18              2) Yuen, Arthur 16              
     3) Yeager, Chris 16              4) Cooke, Clayton 17            
                 23.86        50.62 (26.76)
        1:14.62 (24.00)     1:35.49 (20.87)
 32 King Aquatic Clu-PN  'B'      3:28.51    1:35.67        
     1) Kramer, Justice 17            2) Hughes, Robert 16            
     3) Williams, Dale 16             4) Maclurg, Josh 16             
                 23.62        51.36 (27.74)
        1:14.10 (22.74)     1:35.67 (21.57)
 33 Alamo Area Aquat-ST  'A'      3:26.99    1:36.13        
     1) McAnany, Cole 18              2) Martin, Migs 16              
     3) Garriga, Alex 18              4) Hennessy, Jack 18            
                 24.06        50.22 (26.16)
        1:14.44 (24.22)     1:36.13 (21.69)
 34 De Anza Cupertin-PC  'A'      3:58.74L   1:36.30        
     1) Yan, Houfu 17                 2) Shang, Keven 16              
     3) Olay, Jarod 17                4) Kushnerov, Martin 17         
                 25.17        51.40 (26.23)
        1:14.65 (23.25)     1:36.30 (21.65)
 35 Lakeside Aquatic-NT  'A'      3:59.99L   1:36.62        
     1) Cheng, Stephen 16             2) Wong, Jerik 18               
     3) McGee, Ethan 16               4) Sellers, Anderson 17         
                 24.87        51.18 (26.31)
        1:15.19 (24.01)     1:36.62 (21.43)
 36 Irvine Novaquati-CA  'B'      4:00.23L   1:36.94        
     1) Gutierrez, Adrian 17          2) Toland, Bradley 18           
     3) Hitchens, Hunter 14           4) Kao, Owen 14                 
                 24.71        51.64 (26.93)
        1:15.30 (23.66)     1:36.94 (21.64)
 37 Academy Aquatic-FL  'A'       3:27.78    1:37.22        
     1) Sands, Sam 14                 2) Sellers, Austin 18           
     3) Graves, Richard 17            4) Shaffer, Tommy 17            
                 26.87        52.57 (25.70)
        1:15.63 (23.06)     1:37.22 (21.59)
 38 Tennessee Aquati-SE  'B'      3:57.84L   1:37.48        
     1) Reed, Trenton 17              2) Glafenhein, Chris 17         
     3) Hines, Alex 15                4) Burns, Hayden 17             
                 24.43        52.30 (27.87)
        1:15.83 (23.53)     1:37.48 (21.65)
 39 Katy Aquatic Tea-GU  'A'      3:59.57L   1:37.53        
     1) Cowand, Glen 16               2) Rudd, Brayden 14             
     3) Nash, Kyle 17                 4) Bernal, Davidmichael 18      
                 23.78        52.47 (28.69)
        1:16.49 (24.02)     1:37.53 (21.04)
 40 Scottsdale Aquat-AZ  'B'      3:27.84    1:38.17        
     1) Apel, Aaron 16                2) Klein, Ethan 17              
     3) Brown, DJ 18                  4) Ottman, Thomas 17            
                 25.51        53.90 (28.39)
        1:17.27 (23.37)     1:38.17 (20.90)

Women’s 800 free relay

Patriot Aquatic Club’s Erin Falconer (1:47.09), Erica King (1:52.29), Haley Nelson (1:49.69) and Reilly Lanigan (1:47.78) raced their way to the junior title in the distance free relay with a 7:16.85.

That just missed Patriot’s meet record of 7:16.71 from a year ago.

Y-Spartaquatics’ Katrina Konopka (1:48.17), Sydney Baker (1:51.02), Meredith Whisenhunt (1:50.56) and Ali Galyer (1:47.25) claimed second overall in 7:17.10.

Palo Alto Stanford’s Jennifer Campbell (1:47.35), Chloe Isleta (1:49.95), Isabelle Henig (1:48.64) and Alex Grimes (1:52.01) checked in with a third-place time of 7:17.95.

 Event 3  Women 4x200 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
  SC Jrs Meet: J 7:16.71  12/13/2013Patriot Aquatic Club, Patriot Aquatic
                          E Falconer, J Wawer, C Xiang, R Lanigan
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 Patriot Aquatic-IL  'A'       7:16.71    7:16.85         40  
     1) Falconer, Erin 17             2) King, Erica 18               
     3) Nelson, Haley 16              4) Lanigan, Reilly 16           
                 24.56        51.83 (51.83)
      1:19.41 (1:19.41)   1:47.09 (1:47.09)
        2:03.17 (16.08)     2:40.12 (53.03)
      3:09.27 (1:22.18)   3:39.38 (1:52.29)
        4:04.11 (24.73)     4:31.90 (52.52)
      5:00.55 (1:21.17)   5:29.07 (1:49.69)
        5:53.81 (24.74)     6:20.94 (51.87)
      6:48.77 (1:19.70)   7:16.85 (1:47.78)
  2 Y-Spartaquatics-SC  'A'       7:15.80    7:17.10         34  
     1) Konopka, Katrina 17           2) Baker, Sydney 15             
     3) Whisenhunt, Meredith 18       4) Galyer, Ali 16               
                 25.91        53.00 (53.00)
      1:20.99 (1:20.99)   1:48.17 (1:48.17)
        2:13.69 (25.52)     2:41.83 (53.66)
      3:10.48 (1:22.31)   3:39.19 (1:51.02)
        4:04.19 (25.00)     4:32.54 (53.35)
      5:01.14 (1:21.95)   5:29.85 (1:50.66)
        5:54.75 (24.90)     6:21.84 (51.99)
      6:49.32 (1:19.47)   7:17.10 (1:47.25)
  3 Palo Alto Stanfo-PC  'A'      7:20.73    7:17.95         32  
     1) Campbell, Jennifer 17         2) Isleta, Chloe 16             
     3) Henig, Isabelle 14            4) Grimes, Alex 17              
                 25.42        52.62 (52.62)
      1:19.82 (1:19.82)   1:47.35 (1:47.35)
        2:12.78 (25.43)     2:40.74 (53.39)
      3:08.92 (1:21.57)   3:37.30 (1:49.95)
        4:01.69 (24.39)     4:30.10 (52.80)
      4:58.32 (1:21.02)   5:25.94 (1:48.64)
        5:51.96 (26.02)     6:21.11 (55.17)
      6:49.62 (1:23.68)   7:17.95 (1:52.01)
  4 Aquazot Swim Clu-CA  'A'      7:22.37    7:18.56         30  
     1) Wang, Sonia 17                2) Merrell, Eva 14              
     3) Glavinovich, Katie 15         4) Georges, Daniela 17          
                 25.40        52.95 (52.95)
      1:20.88 (1:20.88)   1:48.56 (1:48.56)
        2:13.65 (25.09)     2:41.05 (52.49)
      3:09.31 (1:20.75)   3:38.56 (1:50.00)
        4:03.83 (25.27)     4:31.87 (53.31)
      5:00.51 (1:21.95)   5:28.39 (1:49.83)
        5:53.73 (25.34)     6:21.44 (53.05)
      6:50.08 (1:21.69)   7:18.56 (1:50.17)
  5 Davis Arden Raci-SN  'A'      7:27.04    7:20.31         28  
     1) Pinson, Claire 17             2) Barksdale, Emma 17           
     3) Curry, Joanna 17              4) Devine, Chenoa 16            
                 25.14        52.51 (52.51)
      1:20.44 (1:20.44)   1:48.30 (1:48.30)
        2:05.37 (17.07)     2:42.03 (53.73)
      3:11.05 (1:22.75)   3:39.69 (1:51.39)
        4:05.06 (25.37)     4:32.96 (53.27)
      5:01.39 (1:21.70)   5:30.14 (1:50.45)
        5:55.30 (25.16)     6:22.99 (52.85)
      6:51.68 (1:21.54)   7:20.31 (1:50.17)
  6 Carmel Swim Club-IN  'A'      7:25.43    7:20.73         26  
     1) Burchill, Sammie 15           2) Smith, Kendall 17            
     3) Kitchel, Taite 17             4) Nordin, Emma 15              
               7:20.73    7:20.73 (7:20.73)
  7 Santa Clara Swim-PC  'A'      7:18.96    7:21.41         24  
     1) Krivokapic-Zhou, Sophie 15    2) Shimomura, Sarah 17          
     3) Wang, Vivian 14               4) Soe, Sandra 17               
                 25.48        53.13 (53.13)
      1:21.53 (1:21.53)   1:49.53 (1:49.53)
        2:14.76 (25.23)     2:42.41 (52.88)
      3:10.84 (1:21.31)   3:39.26 (1:49.73)
        4:05.13 (25.87)     4:33.78 (54.52)
      5:02.99 (1:23.73)   5:32.53 (1:53.27)
        5:57.25 (24.72)     6:24.76 (52.23)
      6:53.14 (1:20.61)   7:21.41 (1:48.88)
  8 Gator Swim Club-FL  'A'       7:25.10    7:21.57         22  
     1) Ivey, Isabel 14               2) Trematerra, Lindsey 18       
     3) Burns, Hannah 18              4) Williams, Kahra 17           
               7:21.57    7:21.57 (7:21.57)
  9 Sandpipers Of Ne-CA  'A'      7:28.94    7:23.05         18  
     1) Goldsmith, Isabella 17        2) Houck, Hailey 16             
     3) Maluafiti, Marley 18          4) Emery, Erin 17               
                 24.88        52.22 (52.22)
      1:20.48 (1:20.48)   1:49.41 (1:49.41)
        2:05.74 (16.33)     2:43.79 (54.38)
      3:13.29 (1:23.88)   3:42.30 (1:52.89)
        4:08.33 (26.03)     4:37.03 (54.73)
      5:06.03 (1:23.73)   5:34.25 (1:51.95)
        5:59.87 (25.62)     6:27.44 (53.19)
      6:55.39 (1:21.14)   7:23.05 (1:48.80)
 10 Bolles School Sh-FL  'A'      7:23.66    7:23.87         14  
     1) Schmidt, Kasey 17             2) Rasmus, Claire 18            
     3) *Gvakharia Mgebrishvi, Nata 1 4) Lopez Miro, Harley 16        
               7:23.87    7:23.87 (7:23.87)
 11 Irvine Novaquati-CA  'A'      7:24.50    7:24.10         12  
     1) Perri, Carly 16               2) Mykkanen, Courtney 16        
     3) Kampfer, Brittany 16          4) Popp, Meagan 17              
               7:24.10    7:24.10 (7:24.10)
 12 Ozaukee Aquatics-WI  'A'      7:30.95    7:24.79         10  
     1) Haebig, Autumn 16             2) Fore, Skylar 15              
     3) Hosack, Lillie 14             4) Fox, Mallory 15              
                 25.79        54.29 (54.29)
      1:22.67 (1:22.67)   1:50.73 (1:50.73)
        2:15.35 (24.62)     2:42.68 (51.95)
      3:11.26 (1:20.53)   3:40.32 (1:49.59)
        4:05.73 (25.41)     4:34.65 (54.33)
      5:03.69 (1:23.37)   5:32.23 (1:51.91)
        5:57.87 (25.64)     6:26.59 (54.36)
      6:55.93 (1:23.70)   7:24.79 (1:52.56)
 13 Crow Canyon Coun-PC  'A'      7:28.05    7:25.35          8  
     1) Murphy, Maddie 16             2) Schreiber, Haley 16          
     3) Turner, Makenna 15            4) Henderson, Ana 17            
                 25.64        53.20 (53.20)
      1:21.24 (1:21.24)   1:49.53 (1:49.53)
        2:15.56 (26.03)     2:44.19 (54.66)
      3:13.29 (1:23.76)   3:42.56 (1:53.03)
        4:07.95 (25.39)     4:36.58 (54.02)
      5:05.58 (1:23.02)   5:34.77 (1:52.21)
        5:59.81 (25.04)     6:27.36 (52.59)
      6:56.02 (1:21.25)   7:25.35 (1:50.58)
 14 Lakeside Aquatic-NT  'A'      7:24.04    7:25.52          6  
     1) Eisenmann, Kara 16            2) Porter, Samantha 15          
     3) Savoy, Lauren 16              4) Pitzer, Lauren 15            
               7:25.52    7:25.52 (7:25.52)
 15 Lake Country Swi-WI  'A'      7:32.58    7:25.74          4  
     1) Doty, Megan 16                2) Held, Maggie 15              
     3) Jacob, Kelly 16               4) Laabs, Rocky 17              
                 25.62        53.64 (53.64)
      1:22.01 (1:22.01)   1:50.28 (1:50.28)
        2:06.51 (16.23)     2:45.44 (55.16)
      3:14.78 (1:24.50)   3:44.32 (1:54.04)
        4:09.24 (24.92)     4:37.50 (53.18)
      5:06.62 (1:22.30)   5:35.57 (1:51.25)
        6:01.06 (25.49)     6:28.95 (53.38)
      6:57.34 (1:21.77)   7:25.74 (1:50.17)
 16 King Aquatic Clu-PN  'A'      7:26.31    7:25.99          2  
     1) Sutherland, Ashley 17         2) Haugen, Gianna 16            
     3) Chambers, Addie 17            4) Fisk, Leah 17                
               7:25.99    7:25.99 (7:25.99)
 17 Tualatin Hills S-OR  'A'      7:24.65    7:26.38        
     1) Kaunitz, Lisa 16              2) Metzsch, Sara 16             
     3) Cook, Emily 16                4) Blovad, Keaton 16            
               7:26.38    7:26.38 (7:26.38)
 18 Nitro Swimming-ST  'A'        7:35.18    7:27.32        
     1) Barney, Regan 15              2) Hemstreet, Karling 17        
     3) Marvin, Payton 13             4) Davis, Natalie 18            
                 25.83        54.05 (54.05)
      1:23.02 (1:23.02)   1:51.48 (1:51.48)
        2:07.64 (16.16)     2:43.30 (51.82)
      3:11.43 (1:19.95)   3:39.57 (1:48.09)
        4:05.01 (25.44)     4:33.35 (53.78)
      5:03.30 (1:23.73)   5:33.27 (1:53.70)
        5:59.20 (25.93)     6:27.94 (54.67)
      6:57.61 (1:24.34)   7:27.32 (1:54.05)
 19 Texas Ford Aquat-NT  'A'      7:27.56    7:27.53        
     1) Nelson, Destiny 17            2) Toney, Camryn 15             
     3) Ramey, Rachel 15              4) Kopenski, Gabrielle 14       
                 26.09        54.29 (54.29)
      1:23.06 (1:23.06)   1:51.74 (1:51.74)
        2:07.92 (16.18)     2:46.08 (54.34)
      3:15.31 (1:23.57)   3:43.83 (1:52.09)
        4:09.75 (25.92)     4:38.97 (55.14)
      5:08.92 (1:25.09)   5:38.85 (1:55.02)
        5:55.81 (16.96)     6:31.71 (52.86)
      7:00.08 (1:21.23)   7:27.53 (1:48.68)
 20 Scottsdale Aquat-AZ  'A'      7:23.13    7:27.56        
     1) Toris, Victoria 17            2) Holman, Hannah 18            
     3) Shannahan, Katie 18           4) *Ruck, Taylor 14             
                 25.91        53.93 (53.93)
      1:22.26 (1:22.26)   1:50.99 (1:50.99)
        2:16.61 (25.62)     2:44.78 (53.79)
      3:14.01 (1:23.02)   3:44.00 (1:53.01)
        4:09.82 (25.82)     4:39.21 (55.21)
      5:09.65 (1:25.65)   5:39.92 (1:55.92)
        6:04.02 (24.10)     6:31.28 (51.36)
      6:59.19 (1:19.27)   7:27.56 (1:47.64)
 21 Tennessee Aquati-SE  'A'      7:29.00    7:27.58        
     1) Aycock, Courtney 17           2) Laning, Erica 15             
     3) Banick, Mary Margaret 15      4) Armijo, Carissa 14           
                 25.84        53.60 (53.60)
      1:22.78 (1:22.78)   1:52.77 (1:52.77)
        2:17.67 (24.90)     2:45.08 (52.31)
      3:13.57 (1:20.80)   3:41.73 (1:48.96)
        4:07.72 (25.99)     4:36.23 (54.50)
      5:05.72 (1:23.99)   5:35.14 (1:53.41)
        6:01.40 (26.26)     6:30.04 (54.90)
      6:59.11 (1:23.97)   7:27.58 (1:52.44)
 22 Orinda Aquatics-PC  'A'       7:24.31    7:28.66        
     1) Campbell, Lia 15              2) Ashby, Mary 17               
     3) Ward, Emily 16                4) Therien, Claire 17           
               7:28.66    7:28.66 (7:28.66)
 23 Dynamo Swim Club-GA  'A'      7:19.93    7:28.70        
     1) Christy, Katie 18             2) Bailey, Elizabeth 15         
     3) Ferry, Grace 16               4) Durmer, Julia 18             
                 24.80        52.61 (52.61)
      1:22.04 (1:22.04)   1:52.20 (1:52.20)
        2:08.58 (16.38)     2:46.11 (53.91)
      3:15.58 (1:23.38)   3:44.54 (1:52.34)
        4:09.50 (24.96)     4:37.33 (52.79)
      5:05.99 (1:21.45)   5:34.81 (1:50.27)
        6:01.34 (26.53)     6:30.29 (55.48)
      6:59.74 (1:24.93)   7:28.70 (1:53.89)
 24 DU Hilltoppers-CO  'A'        7:34.65    7:28.99        
     1) Stein, Cassidy 16             2) Moden, Lauren 17             
     3) Crawford, Kendall 18          4) Rowley, Haley 17             
                 26.23        54.55 (54.55)
      1:23.92 (1:23.92)   1:52.57 (1:52.57)
        2:18.56 (25.99)     2:47.25 (54.68)
      3:16.52 (1:23.95)   3:45.55 (1:52.98)
        4:11.66 (26.11)     4:40.44 (54.89)
      5:10.00 (1:24.45)   5:39.17 (1:53.62)
        6:04.64 (25.47)     6:32.55 (53.38)
      7:00.83 (1:21.66)   7:28.99 (1:49.82)
 25 Highlander Aquat-FL  'A'      7:40.13    7:29.39        
     1) Lowe, Carley 15               2) Redding, Gracie 17           
     3) Burke, Abby 15                4) Duggan, Katie 17             
                 25.90        54.17 (54.17)
      1:23.61 (1:23.61)   1:53.15 (1:53.15)
        2:18.47 (25.32)     2:46.07 (52.92)
      3:14.72 (1:21.57)   3:43.60 (1:50.45)
        4:09.05 (25.45)     4:37.29 (53.69)
      5:05.77 (1:22.17)   5:33.86 (1:50.26)
        6:26.37 (52.51)   6:55.54 (1:21.68)
      7:29.39 (1:55.53)   7:29.39 (1:55.53)
 26 Walnut Creek Aqu-PC  'A'      7:27.49    7:29.46        
     1) Barattolo, Isabella 15        2) Usinger, Brittany 17         
     3) Taylor, Dani 17               4) Garcia, Gianna 16            
                 26.08        54.74 (54.74)
      1:23.31 (1:23.31)   1:52.69 (1:52.69)
        2:17.95 (25.26)     2:46.62 (53.93)
      3:15.80 (1:23.11)   3:45.20 (1:52.51)
        4:10.74 (25.54)     4:39.52 (54.32)
      5:08.24 (1:23.04)   5:36.43 (1:51.23)
        6:01.94 (25.51)     6:29.87 (53.44)
      6:59.21 (1:22.78)   7:29.46 (1:53.03)
 27 North Bay Aquati-PC  'A'      7:33.27    7:30.60        
     1) Dahlke, Miki 16               2) McCarthy, Emma 17            
     3) Salmi, Ava 18                 4) Saghafi, Ariana 16           
                 26.48        55.11 (55.11)
      1:24.19 (1:24.19)   1:53.30 (1:53.30)
        2:18.24 (24.94)     2:45.70 (52.40)
      3:13.89 (1:20.59)   3:42.41 (1:49.11)
        4:08.45 (26.04)     4:36.75 (54.34)
      5:05.72 (1:23.31)   5:34.92 (1:52.51)
        5:53.03 (18.11)     6:30.92 (56.00)
      7:01.07 (1:26.15)   7:30.60 (1:55.68)
 28 Magnolia Aquatic-GU  'A'      7:30.91    7:30.74        
     1) Clements, Caitlin 16          2) Field, Joy 16                
     3) Sims, Kaitlynn 14             4) Ritch, Grace 16              
                 25.41        53.21 (53.21)
      1:21.87 (1:21.87)   1:50.89 (1:50.89)
        2:16.65 (25.76)     2:44.91 (54.02)
      3:13.48 (1:22.59)   3:42.12 (1:51.23)
        4:09.18 (27.06)     4:38.30 (56.18)
      5:07.47 (1:25.35)   5:36.12 (1:54.00)
        6:02.95 (26.83)     6:32.39 (56.27)
      7:02.16 (1:26.04)   7:30.74 (1:54.62)
 29 Marin Pirates-PC  'A'         7:37.92    7:31.33        
     1) Raukar, Cali 16               2) Salesky, Madeleine 17        
     3) Dal Porto, Sophia 17          4) Scott, Riley 17              
                 26.11        53.91 (53.91)
      1:21.90 (1:21.90)   1:50.20 (1:50.20)
        2:16.44 (26.24)     2:44.91 (54.71)
      3:13.72 (1:23.52)   3:42.48 (1:52.28)
        4:09.75 (27.27)     4:39.78 (57.30)
      5:10.35 (1:27.87)   5:41.07 (1:58.59)
        6:07.07 (26.00)     6:35.96 (54.89)
      7:03.96 (1:22.89)   7:31.33 (1:50.26)
 30 Y-Spartaquatics-SC  'B'       7:38.89    7:31.52        
     1) Snover, Jessi 15              2) Faulconer, Savanna 16        
     3) Baker, Maddie 15              4) Rudolph, Maegan 15           
                 26.24        54.47 (54.47)
      1:22.56 (1:22.56)   1:51.16 (1:51.16)
        2:17.17 (26.01)     2:46.01 (54.85)
      3:15.07 (1:23.91)   3:44.05 (1:52.89)
        4:25.94 (41.89)   5:00.28 (1:16.23)
      5:09.55 (1:25.50)   5:39.29 (1:55.24)
        5:56.32 (17.03)     6:34.68 (55.39)
      7:03.43 (1:24.14)   7:31.52 (1:52.23)
 31 Carmel Swim Club-IN  'B'      7:32.52    7:31.90        
     1) Schultz, Caroline 16          2) Mosbaugh, Peyton 18          
     3) Clarke, Alex 18               4) Rothrock, Trude 15           
                 25.93        54.11 (54.11)
      1:23.14 (1:23.14)   1:52.86 (1:52.86)
        2:18.55 (25.69)     2:47.53 (54.67)
      3:17.00 (1:24.14)   3:46.10 (1:53.24)
        4:12.63 (26.53)     4:42.27 (56.17)
      5:11.96 (1:25.86)   5:41.59 (1:55.49)
        6:06.98 (25.39)     6:34.92 (53.33)
      7:03.52 (1:21.93)   7:31.90 (1:50.31)
 32 Davis Arden Raci-SN  'B'      7:34.12    7:32.19        
     1) Larson, Syd 16                2) Nabeta, Kailee 15            
     3) Menzmer, Lizzie 14            4) Kinsey, Halladay 14          
                 25.34        53.49 (53.49)
      1:22.30 (1:22.30)   1:51.89 (1:51.89)
                            2:46.23 (54.34)
      3:15.52 (1:23.63)   3:45.31 (1:53.42)
        4:10.63 (25.32)     4:39.35 (54.04)
      5:09.31 (1:24.00)   5:38.07 (1:52.76)
        6:03.35 (25.28)     6:31.84 (53.77)
      7:01.72 (1:23.65)   7:32.19 (1:54.12)
 33 North Coast Aqua-SI  'A'      7:33.78    7:33.78        
     1) Pentlarge, Jessica 15         2) Payne, Jordan 16             
     3) Novosedliak, Kalie 14         4) Ladman, Lindsay 16           
                 25.48        53.92 (53.92)
      1:23.57 (1:23.57)   1:53.10 (1:53.10)
        2:18.52 (25.42)     2:47.56 (54.46)
      3:17.43 (1:24.33)   3:46.56 (1:53.46)
        4:12.10 (25.54)     4:40.61 (54.05)
      5:10.52 (1:23.96)   5:40.85 (1:54.29)
        6:06.58 (25.73)     6:35.00 (54.15)
      7:04.24 (1:23.39)   7:33.78 (1:52.93)
 34 Pearland Aquatic-GU  'A'      7:37.76    7:34.84        
     1) Bellina, Jaden 16             2) Yu, Jenny 14                 
     3) Kosinski, Katie 16            4) Eaker, Madison 17            
                 25.41        53.21 (53.21)
      1:22.14 (1:22.14)   1:51.54 (1:51.54)
        2:17.71 (26.17)     2:46.52 (54.98)
      3:15.84 (1:24.30)   3:45.70 (1:54.16)
        4:11.47 (25.77)     4:41.24 (55.54)
      5:12.32 (1:26.62)   5:42.46 (1:56.76)
        5:58.52 (16.06)     6:36.58 (54.12)
      7:05.62 (1:23.16)   7:34.84 (1:52.38)
 35 Dallas Mustangs-NT  'A'       7:31.89    7:35.36        
     1) Kerr, Pauline 16              2) Futscher, Tiffany 17         
     3) Boyer, Kathryn 17             4) Stone, Sarah 17              
                 26.65        55.21 (55.21)
      1:24.13 (1:24.13)   1:53.20 (1:53.20)
        2:18.87 (25.67)     2:47.42 (54.22)
      3:16.59 (1:23.39)   3:44.66 (1:51.46)
        4:09.97 (25.31)     4:38.84 (54.18)
      5:08.11 (1:23.45)   5:37.97 (1:53.31)
        6:04.22 (26.25)     6:33.47 (55.50)
      7:04.11 (1:26.14)   7:35.36 (1:57.39)
 36 CSP Tideriders-OZ  'A'        7:38.10    7:35.78        
     1) Wojdylo, Helen 17             2) *Vieira, Gabby 17            
     3) Finlay, Sarah 17              4) Mauze, Evie 15               
                 26.48        54.98 (54.98)
      1:24.83 (1:24.83)   1:54.71 (1:54.71)
        2:20.29 (25.58)     2:48.77 (54.06)
      3:17.38 (1:22.67)   3:46.82 (1:52.11)
        4:12.78 (25.96)     4:41.97 (55.15)
      5:11.97 (1:25.15)   5:41.60 (1:54.78)
        6:07.84 (26.24)     6:36.49 (54.89)
      7:06.47 (1:24.87)   7:35.78 (1:54.18)
 37 Rose Bowl Aquati-CA  'A'      7:28.45    7:36.30        
     1) Macdougall, Heather 16        2) Coker, Tiare 16              
     3) Herrill, Kate 17              4) Wagner, Katherine 17         
                 25.64        53.52 (53.52)
      1:22.57 (1:22.57)   1:51.41 (1:51.41)
        2:16.22 (24.81)     2:44.03 (52.62)
      3:13.37 (1:21.96)   3:43.26 (1:51.85)
        4:09.28 (26.02)     4:38.90 (55.64)
      5:09.48 (1:26.22)   5:40.63 (1:57.37)
        6:05.59 (24.96)     6:34.34 (53.71)
      7:05.40 (1:24.77)   7:36.30 (1:55.67)
 38 Mid-Valley Aquat-OR  'A'      7:37.12    7:36.53        
     1) Kuch, Marissa 15              2) Rumrill, Mackenzie 17        
     3) Dow, Evette 17                4) Despain, Anna 14             
                 26.04        54.15 (54.15)
      1:23.80 (1:23.80)   1:53.86 (1:53.86)
        2:18.83 (24.97)     2:46.40 (52.54)
      3:14.80 (1:20.94)   3:43.79 (1:49.93)
        3:59.84 (16.05)     4:40.52 (56.73)
      5:10.71 (1:26.92)   5:41.33 (1:57.54)
        6:08.12 (26.79)     6:38.13 (56.80)
      7:06.91 (1:25.58)   7:36.53 (1:55.20)
 39 Schroeder YMCA S-WI  'A'      7:23.40    7:37.02        
     1) Stoll, Holly 14               2) Schoof, Ashlyn 16            
     3) Krupsky, Rina 17              4) Kirkpatrick, Claudia 16      
                 27.69        56.54 (56.54)
      1:26.18 (1:26.18)   1:55.60 (1:55.60)
        2:20.77 (25.17)     2:48.63 (53.03)
      3:16.82 (1:21.22)   3:44.78 (1:49.18)
        4:10.60 (25.82)     4:39.35 (54.57)
      5:08.96 (1:24.18)   5:38.37 (1:53.59)
        6:04.44 (26.07)     6:34.02 (55.65)
      7:05.38 (1:27.01)   7:37.02 (1:58.65)
 40 Rockwall Aquatic-NT  'A'      7:38.94    7:37.21        
     1) Hultquist, Emma 13            2) Manly, Emily 16              
     3) Gillentine, Harper 17         4) Eldridge, Raena 18           
                 26.88        55.80 (55.80)
      1:25.67 (1:25.67)   1:55.62 (1:55.62)
        2:22.13 (26.51)     2:51.00 (55.38)
      3:20.95 (1:25.33)   3:50.67 (1:55.05)
        4:16.44 (25.77)     4:44.68 (54.01)
      5:14.95 (1:24.28)   5:45.84 (1:55.17)
        6:11.01 (25.17)     6:40.05 (54.21)
      7:08.35 (1:22.51)   7:37.21 (1:51.37)
 41 Bolles School Sh-FL  'B'      7:29.98    7:37.27        
     1) Dressel, Sherridon 16         2) *Watson Valero, Paulina 17   
     3) Wilder, Abi 15                4) McMahon, Kensey 15           
                 25.74        53.95 (53.95)
      1:23.01 (1:23.01)   1:52.45 (1:52.45)
        2:18.49 (26.04)     2:46.94 (54.49)
      3:15.73 (1:23.28)   3:44.64 (1:52.19)
        4:11.61 (26.97)     4:41.16 (56.52)
      5:11.38 (1:26.74)   5:41.37 (1:56.73)
        6:07.73 (26.36)     6:37.09 (55.72)
      7:07.65 (1:26.28)   7:37.27 (1:55.90)
 42 Scottsdale Aquat-AZ  'B'      7:33.11    7:37.37        
     1) Broome, Emma 16               2) Huffer, Kelly 15             
     3) Huffer, Emily 18              4) Fagan, Gabriella 15          
                 26.02        54.72 (54.72)
      1:24.13 (1:24.13)   1:53.95 (1:53.95)
        2:19.85 (25.90)     2:49.23 (55.28)
      3:19.24 (1:25.29)   3:48.68 (1:54.73)
        4:14.64 (25.96)     4:43.60 (54.92)
      5:13.01 (1:24.33)   5:42.17 (1:53.49)
        6:07.80 (25.63)     6:36.75 (54.58)
      7:06.74 (1:24.57)   7:37.37 (1:55.20)
 43 Conejo Simi Swim-CA  'A'      7:38.85    7:37.97        
     1) Cooke, Alisa 16               2) Umbay, Deanne 15             
     3) Chopp, Abby 17                4) Fogleman, Allie 17           
                 26.19        54.88 (54.88)
      1:24.26 (1:24.26)   1:53.64 (1:53.64)
        2:20.44 (26.80)     2:49.68 (56.04)
      3:19.12 (1:25.48)   3:48.33 (1:54.69)
        4:15.12 (26.79)     4:43.91 (55.58)
      5:14.19 (1:25.86)   5:44.26 (1:55.93)
        6:10.98 (26.72)     6:39.77 (55.51)
      7:08.90 (1:24.64)   7:37.97 (1:53.71)
 44 Blackline Aquati-MN  'A'      7:39.67    7:38.21        
     1) Dolan, Abbie 17               2) Snyder, Grace 16             
     3) Conners, Emily 17             4) Gaertner, Lorelei 16         
                 25.42        53.13 (53.13)
      1:21.26 (1:21.26)   1:48.66 (1:48.66)
        2:15.20 (26.54)     2:44.35 (55.69)
      3:14.94 (1:26.28)   3:45.46 (1:56.80)
        4:26.17 (40.71)   5:01.40 (1:15.94)
      5:11.44 (1:25.98)   5:41.36 (1:55.90)
        6:07.94 (26.58)     6:37.39 (56.03)
      7:07.77 (1:26.41)   7:38.21 (1:56.85)
 45 Hillsboro HEAT S-OR  'A'      7:36.63    7:38.24        
     1) Neal, Logan 18                2) Krueger, Sarah 15            
     3) Neal, Riley 15                4) Thornbrue, Ellie 17          
                 26.45        55.46 (55.46)
      1:25.40 (1:25.40)   1:56.34 (1:56.34)
        2:22.05 (25.71)     2:51.18 (54.84)
      3:21.41 (1:25.07)   3:51.70 (1:55.36)
        4:18.28 (26.58)     4:47.56 (55.86)
      5:18.32 (1:26.62)   5:47.64 (1:55.94)
        6:12.89 (25.25)     6:40.99 (53.35)
      7:09.49 (1:21.85)   7:38.24 (1:50.60)
 46 Palo Alto Stanfo-PC  'B'      7:36.07    7:38.90        
     1) Zhao, Grace 15                2) Wong, Vicky 15               
     3) Brett, Hana 16                4) Katter, Heidi 17             
                 26.27        55.14 (55.14)
      1:24.49 (1:24.49)   1:53.21 (1:53.21)
        2:19.75 (26.54)     2:49.06 (55.85)
      3:18.54 (1:25.33)   3:48.10 (1:54.89)
        4:15.07 (26.97)     4:44.36 (56.26)
      5:13.78 (1:25.68)   5:42.86 (1:54.76)
        6:08.52 (25.66)     6:38.36 (55.50)
      7:08.84 (1:25.98)   7:38.90 (1:56.04)
 47 Nitro Swimming-ST  'B'        7:36.08    7:39.61        
     1) Marvin, Sutton 15             2) Benwell, Lillian 15          
     3) Thompson, Brittany 15         4) Stackle, Avery 16            
                 25.99        54.27 (54.27)
      1:23.23 (1:23.23)   1:52.32 (1:52.32)
        2:08.49 (16.17)     2:47.08 (54.76)
      3:17.29 (1:24.97)   3:47.63 (1:55.31)
        4:13.99 (26.36)     4:43.13 (55.50)
      5:12.85 (1:25.22)   5:41.72 (1:54.09)
        6:07.90 (26.18)     6:37.31 (55.59)
      7:07.98 (1:26.26)   7:39.61 (1:57.89)
 48 Southwest Stars-FL  'A'       7:35.83    7:41.12        
     1) Schorr, Katie 15              2) Bernard, Sofia 15            
     3) Kelley, Bridget 17            4) Delisle, Lexi 18             
                 26.02        54.49 (54.49)
      1:24.03 (1:24.03)   1:53.67 (1:53.67)
        2:19.40 (25.73)     2:47.60 (53.93)
      3:15.79 (1:22.12)   3:43.85 (1:50.18)
        4:10.34 (26.49)     4:39.62 (55.77)
      5:09.90 (1:26.05)   5:40.73 (1:56.88)
        6:07.47 (26.74)     6:37.96 (57.23)
      7:09.69 (1:28.96)   7:41.12 (2:00.39)
 49 Lake Erie Silver-LE  'A'      7:40.27    7:41.49        
     1) Svitavsky, Summer 16          2) Rakovec, Maureen 17          
     3) Svitavsky, Heather 16         4) Doerr, Claire 16             
                 27.33        56.48 (56.48)
      1:26.96 (1:26.96)   1:57.57 (1:57.57)
        2:24.49 (26.92)     2:53.57 (56.00)
      3:23.12 (1:25.55)   3:52.00 (1:54.43)
        4:18.21 (26.21)     4:47.60 (55.60)
      5:18.02 (1:26.02)   5:48.32 (1:56.32)
        6:14.16 (25.84)     6:42.92 (54.60)
      7:12.21 (1:23.89)   7:41.49 (1:53.17)
 50 Missoula Aquatic-MT  'A'      7:33.70    7:41.52        
     1) Leach, Hanni 17               2) Berkoff, Katharine 13        
     3) Darham, Mira 16               4) Schmidt, Andrea 17           
                 25.27        53.14 (53.14)
      1:21.52 (1:21.52)   1:49.78 (1:49.78)
        2:15.19 (25.41)     2:44.09 (54.31)
      3:14.76 (1:24.98)   3:46.09 (1:56.31)
        4:12.14 (26.05)     4:41.87 (55.78)
      5:12.41 (1:26.32)   5:43.86 (1:57.77)
        5:59.91 (16.05)     6:38.77 (54.91)
      7:10.64 (1:26.78)   7:41.52 (1:57.66)
 51 Albany Starfish-AD  'A'       7:37.31    7:41.63        
     1) Rumpelt, Natalie 16           2) Wyngowski, Maggie 15         
     3) Samson, Julia 16              4) McElrath, Emma 16            
                 26.83        55.96 (55.96)
      1:25.25 (1:25.25)   1:54.71 (1:54.71)
        2:21.36 (26.65)     2:50.87 (56.16)
      3:20.97 (1:26.26)   3:51.09 (1:56.38)
        4:16.79 (25.70)     4:45.75 (54.66)
      5:16.05 (1:24.96)   5:46.43 (1:55.34)
        6:14.04 (27.61)     6:43.47 (57.04)
      7:12.74 (1:26.31)   7:41.63 (1:55.20)
 52 TJCC Stingrays S-AZ  'A'      7:41.13    7:42.23        
     1) Orbach-Mandel, Hannah 17      2) Wyzga, Aneta 14              
     3) Covello, Kristen 15           4) Nations, Taylor 17           
                 26.05        54.44 (54.44)
      1:23.83 (1:23.83)   1:52.99 (1:52.99)
        2:19.31 (26.32)     2:48.94 (55.95)
      3:19.94 (1:26.95)   3:50.56 (1:57.57)
        4:06.63 (16.07)     4:46.86 (56.30)
      5:17.40 (1:26.84)   5:47.71 (1:57.15)
        6:13.21 (25.50)     6:42.00 (54.29)
      7:11.87 (1:24.16)   7:42.23 (1:54.52)
 53 CSP Tideriders-OZ  'B'        7:38.50    7:43.69        
     1) Daniels, Lexi 16              2) Andrews, Brigid 15           
     3) Kempf, Mikayla 16             4) Welty, Lydia 17              
                 26.66        55.52 (55.52)
      1:25.53 (1:25.53)   1:55.95 (1:55.95)
        2:22.28 (26.33)     2:51.98 (56.03)
      3:21.77 (1:25.82)   3:51.22 (1:55.27)
        4:16.85 (25.63)     4:46.53 (55.31)
      5:17.30 (1:26.08)   5:48.17 (1:56.95)
        6:13.92 (25.75)     6:42.94 (54.77)
      7:13.20 (1:25.03)   7:43.69 (1:55.52)
 54 Scarlet Aquatics-NJ  'A'      7:37.78    7:45.44        
     1) Wu, Cynthia 17                2) Alabanza, Cat 16             
     3) Mulvenna, Ann 16              4) Zhu, Julien 16               
                 26.66        55.79 (55.79)
      1:26.09 (1:26.09)   1:56.56 (1:56.56)
        2:22.79 (26.23)     2:51.40 (54.84)
      3:21.01 (1:24.45)   3:50.88 (1:54.32)
        4:18.68 (27.80)     4:48.44 (57.56)
      5:18.70 (1:27.82)   5:48.66 (1:57.78)
        6:15.26 (26.60)     6:44.78 (56.12)
      7:15.04 (1:26.38)   7:45.44 (1:56.78)
 55 Patriot Aquatic-IL  'B'       7:34.93    7:45.50        
     1) Barnett, Emma 17              2) Ruiz, Ashlin 17              
     3) Emma, Richert 15              4) Robb, Rachel 17              
                 26.26        55.05 (55.05)
      1:25.17 (1:25.17)   1:55.35 (1:55.35)
        2:21.29 (25.94)     2:49.95 (54.60)
      3:19.90 (1:24.55)   3:50.96 (1:55.61)
        4:17.30 (26.34)     4:47.40 (56.44)
      5:17.69 (1:26.73)   5:47.65 (1:56.69)
        6:14.02 (26.37)     6:43.94 (56.29)
      7:14.45 (1:26.80)   7:45.50 (1:57.85)

Men’s 800 free relay

The Santa Clara Swim Club’s squad of Aidan Burns (1:36.89), Cooper Burrill (1:38.10), Michael Messner (1:38.20) and David Farr (1:39.83) threw down a meet record in heat 1 with a 6:33.02.

That performance downed the previous meet record of 6:34.98 set by Dynamo Swim Club a year ago.  That was the fun foursome of the Litherland triplets and Gunnar Bentz.

That’s a personal best for Burns, who was just featured in Swimming World Magazine along with head coach John Bitter. Coming into today, Burns’ top time in the 200-yard free was a 1:37.15 from May.

Nitro Swimming’s Sean Grieshop (1:36.87), Mason Tierney (1:39.58), Taylor Abbott (1:39.86) and Tate Jackson (1:37.33) turned in the second-place time with a 6:33.64.

That’s a PB for Grieshop as well, blasting his previous top 200-yard free time of 1:37.70 from Speedo Sectionals back in February.

Bolles’ Jabari Baptiste (1:40.21), Scott Bole (1:37.62), Andrea Vergani (1:37.87) and Grady Heath (1:39.98) powered their way to third in 6:35.64.

 Event 4  Men 4x200 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
  SC Jrs Meet: J 6:34.98  12/13/2013Dynamo Swim Club, Dynamo Swim Club
                          J Litherland, K Litherland, J Bentz, M Litherland
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 Santa Clara Swim-PC  'A'      6:47.98    6:33.02J        40  
     1) Burns, Aidan 17               2) Burrill, Cooper 17           
     3) Messner, Michael 17           4) Farr, David 18               
                 22.59        47.46 (47.46)
      1:12.39 (1:12.39)   1:36.89 (1:36.89)
        1:59.64 (22.75)     2:24.48 (47.59)
      2:49.68 (1:12.79)   3:14.99 (1:38.10)
        3:37.16 (22.17)     4:01.83 (46.84)
      4:27.44 (1:12.45)   4:53.19 (1:38.20)
        5:16.10 (22.91)     5:41.20 (48.01)
      6:07.13 (1:13.94)   6:33.02 (1:39.83)
  2 Nitro Swimming-ST  'A'        6:42.83    6:33.64J        34  
     1) Grieshop, Sean 16             2) Tenney, Mason 17             
     3) Abbott, Taylor 16             4) Jackson, Tate 17             
                 22.86        47.56 (47.56)
      1:12.57 (1:12.57)   1:36.87 (1:36.87)
        1:59.54 (22.67)     2:24.09 (47.22)
      2:49.89 (1:13.02)   3:16.45 (1:39.58)
        3:39.33 (22.88)     4:04.45 (48.00)
      4:30.30 (1:13.85)   4:56.31 (1:39.86)
        5:18.06 (21.75)     5:42.95 (46.64)
      6:08.41 (1:12.10)   6:33.64 (1:37.33)
  3 Bolles School Sh-FL  'A'      6:40.29    6:35.64         32  
     1) *Baptiste, Jabari 17          2) *Bole, Scott 17              
     3) *Vergani, Andrea 17           4) Heath, Grady 17              
                 22.89        48.25 (48.25)
      1:14.00 (1:14.00)   1:40.21 (1:40.21)
        2:01.99 (21.78)     2:26.45 (46.24)
      2:51.82 (1:11.61)   3:17.83 (1:37.62)
        3:39.58 (21.75)     4:03.94 (46.11)
      4:29.51 (1:11.68)   4:55.70 (1:37.87)
        5:18.45 (22.75)     5:43.16 (47.46)
      6:09.01 (1:13.31)   6:35.64 (1:39.94)
  4 Palo Alto Stanfo-PC  'A'      6:42.53    6:37.20         30  
     1) Liang, Alex 15                2) Ho, Benjamin 16              
     3) *Martins, Lucca 17            4) Molinari, Joe 17             
                 23.03        48.28 (48.28)
      1:13.77 (1:13.77)   1:39.19 (1:39.19)
        2:01.44 (22.25)     2:26.38 (47.19)
      2:52.04 (1:12.85)   3:18.38 (1:39.19)
        3:41.24 (22.86)     4:06.67 (48.29)
      4:32.61 (1:14.23)   4:58.15 (1:39.77)
        5:21.17 (23.02)     5:46.95 (48.80)
      6:12.01 (1:13.86)   6:37.20 (1:39.05)
  5 Tennessee Aquati-SE  'A'      6:38.14    6:37.79         28  
     1) Arthur, Will 17               2) Burns, Hayden 17             
     3) Thomas, Adam 18               4) Higgins, Walker 17           
                 22.79        48.00 (48.00)
      1:13.95 (1:13.95)   1:39.75 (1:39.75)
        2:02.66 (22.91)     2:27.46 (47.71)
      2:53.00 (1:13.25)   3:18.36 (1:38.61)
        3:41.26 (22.90)     4:07.02 (48.66)
      4:33.70 (1:15.34)   5:00.05 (1:41.69)
        5:22.73 (22.68)     5:47.56 (47.51)
      6:12.88 (1:12.83)   6:37.79 (1:37.74)
  6 Upper Dublin Aqu-MA  'A'      6:41.82    6:38.40         26  
                 23.54        49.49 (49.49)
      1:15.47 (1:15.47)   1:41.65 (1:41.65)
        2:05.05 (23.40)     2:31.51 (49.86)
      2:58.94 (1:17.29)   3:25.65 (1:44.00)
        3:47.99 (22.34)     4:12.52 (46.87)
      4:37.99 (1:12.34)   5:02.66 (1:37.01)
        5:24.21 (21.55)     5:48.84 (46.18)
      6:13.92 (1:11.26)   6:38.40 (1:35.74)
  7 Scottsdale Aquat-AZ  'A'      6:39.63    6:38.79         24  
     1) Hoffer, Ryan 16               2) Ottman, Thomas 17            
     3) Apel, Aaron 16                4) Blake, Jack 16               
                 23.10        48.85 (48.85)
      1:14.13 (1:14.13)   1:39.20 (1:39.20)
        2:01.74 (22.54)     2:27.06 (47.86)
      2:54.02 (1:14.82)   3:18.74 (1:39.54)
        3:41.52 (22.78)     4:07.52 (48.78)
      4:33.76 (1:15.02)   5:00.06 (1:41.32)
        5:23.19 (23.13)     5:48.00 (47.94)
      6:13.11 (1:13.05)   6:38.79 (1:38.73)
  8 Canyons Aquatic-CA  'A'       6:40.22    6:39.03         22  
     1) Cogswell, Cole 17             2) Yong, Brandon 16             
     3) Dai, Kevin 16                 4) Barreiro, Austin 17          
                 22.04        46.31 (46.31)
      1:11.33 (1:11.33)   1:37.19 (1:37.19)
        1:59.39 (22.20)     2:23.95 (46.76)
      2:49.59 (1:12.40)   3:16.40 (1:39.21)
        3:39.81 (23.41)     4:05.04 (48.64)
      4:31.30 (1:14.90)   4:57.55 (1:41.15)
        5:19.89 (22.34)     5:45.07 (47.52)
      6:11.39 (1:13.84)   6:39.03 (1:41.48)
  9 Irvine Novaquati-CA  'A'      6:49.25    6:41.86         18  
     1) Marcin, Stephen 17            2) Juliusson, Erik 17           
     3) Lastelic, Joseph 16           4) Kao, Owen 14                 
                 23.63        48.72 (48.72)
      1:14.65 (1:14.65)   1:40.13 (1:40.13)
        2:02.31 (22.18)     2:27.38 (47.25)
      2:53.38 (1:13.25)   3:19.13 (1:39.00)
        3:41.76 (22.63)     4:07.30 (48.17)
      4:33.76 (1:14.63)   4:59.96 (1:40.83)
        5:22.80 (22.84)     5:48.81 (48.85)
      6:15.26 (1:15.30)   6:41.86 (1:41.90)
 10 Dynamo Swim Club-GA  'A'      6:40.52    6:42.67         14  
     1) Auerbach, Knox 17             2) Taylor, Michael 15           
     3) Cox, Derek 17                 4) Cusick, Patrick 18           
                 22.56        47.47 (47.47)
      1:13.61 (1:13.61)   1:40.07 (1:40.07)
        2:02.59 (22.52)     2:28.04 (47.97)
      2:53.76 (1:13.69)   3:19.37 (1:39.30)
        3:41.91 (22.54)     4:07.54 (48.17)
      4:34.58 (1:15.21)   5:01.24 (1:41.87)
        5:23.67 (22.43)     5:49.31 (48.07)
      6:16.09 (1:14.85)   6:42.67 (1:41.43)
 11 Bolles School Sh-FL  'B'      6:49.46    6:42.87         12  
     1) Mahaffey, Dakota 16           2) Rice, Tyler 16               
     3) Garcia, Gian 16               4) Spektor, Ariel 15            
                 23.12        48.88 (48.88)
      1:14.56 (1:14.56)   1:40.03 (1:40.03)
        2:03.03 (23.00)     2:28.48 (48.45)
      2:53.92 (1:13.89)   3:19.61 (1:39.58)
        3:42.80 (23.19)     4:08.48 (48.87)
      4:35.01 (1:15.40)   5:02.14 (1:42.53)
        5:25.61 (23.47)     5:51.44 (49.30)
      6:17.04 (1:14.90)   6:42.87 (1:40.73)
 12 Sierra Marlins S-SN  'A'      6:45.70    6:43.06         10  
     1) Klotz, Matthew 18             2) O'Haimhirgin, Liam 16        
     3) Dillard, Ethan 16             4) Mefford, Bryce 16            
                 23.34        49.18 (49.18)
      1:15.83 (1:15.83)   1:42.40 (1:42.40)
        2:05.24 (22.84)     2:30.45 (48.05)
      2:56.68 (1:14.28)   3:22.60 (1:40.20)
        3:45.77 (23.17)     4:11.40 (48.80)
      4:37.92 (1:15.32)   5:04.31 (1:41.71)
        5:27.23 (22.92)     5:52.27 (47.96)
      6:17.56 (1:13.25)   6:43.06 (1:38.75)
 13 Parkland Aquatic-MA  'A'      6:50.67    6:44.79          8  
     1) Shackleton, Trey 17           2) Orlowski, Colin 17           
     3) Karopoulos, Rhett 18          4) Magnan, Sam 17               
                 23.72        49.14 (49.14)
      1:15.52 (1:15.52)   1:42.34 (1:42.34)
        2:05.29 (22.95)     2:30.49 (48.15)
      2:56.49 (1:14.15)   3:22.65 (1:40.31)
        3:45.79 (23.14)     4:11.50 (48.85)
      4:37.68 (1:15.03)   5:04.74 (1:42.09)
        5:27.27 (22.53)     5:52.61 (47.87)
      6:18.70 (1:13.96)   6:44.79 (1:40.05)
 14 Palo Alto Stanfo-PC  'B'      6:47.80    6:45.95          6  
     1) Cho, Andrew 16                2) Ama, Joao 16                 
     3) Gutierrez, Corey 17           4) Matsuda, Daichi 16           
                 23.57        49.28 (49.28)
      1:15.83 (1:15.83)   1:42.93 (1:42.93)
        2:05.55 (22.62)     2:31.13 (48.20)
      2:57.46 (1:14.53)   3:23.79 (1:40.86)
        3:46.83 (23.04)     4:13.01 (49.22)
      4:39.16 (1:15.37)   5:04.22 (1:40.43)
        5:27.61 (23.39)     5:53.28 (49.06)
      6:19.41 (1:15.19)   6:45.95 (1:41.73)
 15 Dallas Mustangs-NT  'A'       6:51.30    6:46.06          4  
     1) Lee, Duncan 16                2) Van Cauwelaert, Felix 14     
     3) Crowe, William 17             4) Van Cauwelaert, Jasper 16    
                 23.44        49.15 (49.15)
      1:15.58 (1:15.58)   1:42.40 (1:42.40)
        2:04.66 (22.26)     2:29.96 (47.56)
      2:56.04 (1:13.64)   3:22.13 (1:39.73)
        3:45.10 (22.97)     4:10.65 (48.52)
      4:36.39 (1:14.26)   5:01.89 (1:39.76)
        5:25.62 (23.73)     5:52.26 (50.37)
      6:19.04 (1:17.15)   6:46.06 (1:44.17)
 16 Loveland Swim Cl-CO  'A'      6:50.25    6:46.95          2  
     1) Gately, Liam 16               2) Dauksher, Walt 17            
     3) Lewis, Brody 17               4) Thorne, Jack 18              
                 23.42        48.90 (48.90)
      1:15.63 (1:15.63)   1:42.06 (1:42.06)
        2:04.85 (22.79)     2:30.63 (48.57)
      2:57.43 (1:15.37)   3:23.84 (1:41.78)
        3:47.46 (23.62)     4:12.99 (49.15)
      4:39.53 (1:15.69)   5:06.00 (1:42.16)
        5:29.13 (23.13)     5:55.03 (49.03)
      6:21.26 (1:15.26)   6:46.95 (1:40.95)
 17 Davis Arden Raci-SN  'A'      6:40.99    6:46.99        
     1) Hickman, Riley 17             2) Dickens, Soren 18            
     3) Siniy, Aleks 18               4) Johnson, Terry 17            
                 23.15        48.51 (48.51)
      1:14.16 (1:14.16)   1:39.84 (1:39.84)
        2:02.95 (23.11)     2:28.67 (48.83)
      2:55.50 (1:15.66)   3:22.87 (1:43.03)
        3:45.37 (22.50)     4:11.62 (48.75)
      4:38.60 (1:15.73)   5:05.45 (1:42.58)
        5:28.56 (23.11)     5:54.63 (49.18)
      6:20.90 (1:15.45)   6:46.99 (1:41.54)
 18 King Aquatic Clu-PN  'A'      6:42.21    6:48.04        
     1) Kramer, Justice 17            2) Oh, Mathias 18               
     3) Vanderwel, Col 17             4) Kolyvek, Koppi 17            
                 22.78        47.82 (47.82)
      1:14.16 (1:14.16)   1:42.11 (1:42.11)
        2:05.17 (23.06)     2:30.47 (48.36)
      2:56.49 (1:14.38)   3:22.64 (1:40.53)
        3:45.12 (22.48)     4:11.18 (48.54)
      4:38.30 (1:15.66)   5:06.11 (1:43.47)
        5:29.36 (23.25)     5:54.92 (48.81)
      6:21.29 (1:15.18)   6:48.04 (1:41.93)
 19 Colorado Springs-CO  'A'      7:52.64L   6:48.08        
     1) Baker, Tommy 16               2) Stieglitz, Westin 15         
     3) Doerr, Hunter 17              4) Leach, Kyle 15               
                 23.68        49.29 (49.29)
      1:15.30 (1:15.30)   1:41.21 (1:41.21)
        2:05.22 (24.01)     2:31.29 (50.08)
      2:57.83 (1:16.62)   3:24.84 (1:43.63)
        3:47.52 (22.68)     4:12.83 (47.99)
      4:38.97 (1:14.13)   5:05.91 (1:41.07)
        5:29.94 (24.03)     5:56.18 (50.27)
      6:22.55 (1:16.64)   6:48.08 (1:42.17)
 20 Tennessee Aquati-SE  'B'      7:47.15L   6:48.12        
     1) Glafenhein, Chris 17          2) Harrington, Caleb 15         
     3) Hines, Alex 15                4) Long, Bryar 17               
                 23.67        49.67 (49.67)
      1:15.75 (1:15.75)   1:42.01 (1:42.01)
        2:04.83 (22.82)     2:31.28 (49.27)
      2:57.51 (1:15.50)   3:23.33 (1:41.32)
        3:46.81 (23.48)     4:12.94 (49.61)
      4:39.88 (1:16.55)   5:07.12 (1:43.79)
        5:30.29 (23.17)     5:56.23 (49.11)
      6:22.27 (1:15.15)   6:48.12 (1:41.00)
 21 Dynamo Swim Club-GA  'B'      7:48.98L   6:48.53        
     1) Oh, Noah 16                   2) Williamson, Colt 17          
     3) Durmer, Jeffrey 15            4) Wu, Derek 17                 
                 23.93        49.68 (49.68)
      1:15.88 (1:15.88)   1:42.37 (1:42.37)
        2:05.41 (23.04)     2:30.54 (48.17)
      2:55.98 (1:13.61)   3:21.84 (1:39.47)
        3:45.23 (23.39)     4:11.40 (49.56)
      4:38.38 (1:16.54)   5:05.14 (1:43.30)
        5:28.94 (23.80)     5:55.49 (50.35)
      6:22.34 (1:17.20)   6:48.53 (1:43.39)
 22 Blue Dolfins-FL  'A'          6:52.45    6:48.57        
     1) Hensley, Noah 18              2) Poti, Zachary 16             
     3) Auer, Jackson 18              4) Fulginiti, John 16           
                 23.63        49.45 (49.45)
      1:14.95 (1:14.95)   1:40.49 (1:40.49)
        2:03.63 (23.14)     2:29.71 (49.22)
      2:56.04 (1:15.55)   3:22.40 (1:41.91)
        3:46.55 (24.15)     4:12.99 (50.59)
      4:39.84 (1:17.44)   5:07.05 (1:44.65)
        5:29.92 (22.87)     5:55.70 (48.65)
      6:21.72 (1:14.67)   6:48.57 (1:41.52)
 23 Irvine Novaquati-CA  'B'      6:51.62    6:49.43        
     1) Smith, Michael 16             2) Karkoska, Cameron 16         
     3) Graves, Joshua 17             4) Hitchens, Hunter 14          
                 23.03        48.31 (48.31)
      1:14.58 (1:14.58)   1:40.84 (1:40.84)
        2:04.69 (23.85)     2:31.66 (50.82)
      2:57.90 (1:17.06)   3:24.01 (1:43.17)
        3:47.74 (23.73)     4:14.28 (50.27)
      4:41.03 (1:17.02)   5:07.19 (1:43.18)
        5:30.81 (23.62)     5:56.79 (49.60)
      6:23.11 (1:15.92)   6:49.43 (1:42.24)
 24 Y-Spartaquatics-SC  'A'       6:46.83    6:50.06        
     1) Frazier, Jack 17              2) Delahunty, Nathan 17         
     3) Brown, Heyward 17             4) Morse, Jonathan 17           
                 23.96        50.12 (50.12)
      1:16.57 (1:16.57)   1:42.50 (1:42.50)
        2:05.80 (23.30)     2:31.19 (48.69)
      2:57.52 (1:15.02)   3:23.24 (1:40.74)
        3:47.48 (24.24)     4:13.94 (50.70)
      4:40.63 (1:17.39)   5:06.85 (1:43.61)
        5:29.97 (23.12)     5:56.30 (49.45)
      6:23.51 (1:16.66)   6:50.06 (1:43.21)
 25 Aquazot Swim Clu-CA  'A'      6:43.34    6:50.44        
     1) Tran, Daniel 17               2) Gloude, Daniel 17            
     3) Wong, Matthew 17              4) Duenas, Fernando 17          
                 23.43        49.21 (49.21)
      1:15.73 (1:15.73)   1:41.69 (1:41.69)
        2:05.59 (23.90)     2:31.53 (49.84)
      2:57.78 (1:16.09)   3:23.67 (1:41.98)
        3:47.49 (23.82)     4:13.61 (49.94)
      4:40.71 (1:17.04)   5:06.98 (1:43.31)
        5:30.23 (23.25)     5:56.31 (49.33)
      6:23.24 (1:16.26)   6:50.44 (1:43.46)
 26 Aquazot Swim Clu-CA  'B'      6:51.98    6:50.68        
     1) Hanson, Justin 17             2) Lin, Tyler 17                
     3) Horvath, George 15            4) Howard, Judd 17              
                 24.09        50.30 (50.30)
      1:16.67 (1:16.67)   1:43.18 (1:43.18)
        2:06.14 (22.96)     2:32.14 (48.96)
      2:58.30 (1:15.12)   3:24.18 (1:41.00)
        3:47.13 (22.95)     4:13.00 (48.82)
      4:40.17 (1:15.99)   5:07.13 (1:42.95)
        5:31.31 (24.18)     5:57.16 (50.03)
      6:23.88 (1:16.75)   6:50.68 (1:43.55)
 27 Nitro Swimming-ST  'B'        6:50.86    6:51.38        
     1) Rawls, Corban 15              2) Olsen, Mark 17               
     3) Whiteman, Gus 17              4) Gwin, Isaac 15               
                 22.72        48.05 (48.05)
      1:14.65 (1:14.65)   1:41.46 (1:41.46)
        2:04.26 (22.80)     2:29.81 (48.35)
      2:57.17 (1:15.71)   3:24.86 (1:43.40)
        3:47.61 (22.75)     4:13.57 (48.71)
      4:40.13 (1:15.27)   5:07.31 (1:42.45)
        5:29.99 (22.68)     5:56.13 (48.82)
      6:23.35 (1:16.04)   6:51.38 (1:44.07)
 28 Alamo Area Aquat-ST  'A'      6:44.16    6:52.34        
     1) Brettmann, William 17         2) Bjontegard, Arthur 17        
     3) Garriga, Alex 18              4) Hennessy, Jack 18            
                 23.90        50.42 (50.42)
      1:17.62 (1:17.62)   1:44.03 (1:44.03)
        2:07.59 (23.56)     2:33.78 (49.75)
      3:00.85 (1:16.82)   3:27.85 (1:43.82)
        3:51.37 (23.52)     4:17.51 (49.66)
      4:44.20 (1:16.35)   5:11.08 (1:43.23)
        5:34.13 (23.05)     5:59.90 (48.82)
      6:26.19 (1:15.11)   6:52.34 (1:41.26)
 29 RallySport Aquat-CO  'A'      6:50.08    6:54.47        
     1) Bartholomew, Michael 16       2) Lis, Tyler 17                
     3) Stapleton, PJ 16              4) Willett, Sam 17              
                 23.54        49.63 (49.63)
      1:17.02 (1:17.02)   1:45.33 (1:45.33)
        2:08.96 (23.63)     2:34.39 (49.06)
      3:00.21 (1:14.88)   3:26.55 (1:41.22)
        3:50.42 (23.87)     4:16.44 (49.89)
      4:43.02 (1:16.47)   5:10.03 (1:43.48)
        5:34.25 (24.22)     6:00.22 (50.19)
      6:27.03 (1:17.00)   6:54.47 (1:44.44)
 30 Phoenix Swimming-NE  'A'      6:51.69    6:57.13        
     1) Poon, Brian 17                2) *Jung, Yunseo 17             
     3) Turk, Joe 16                  4) Allen, James 17              
                 23.62        49.22 (49.22)
      1:15.69 (1:15.69)   1:41.67 (1:41.67)
        2:04.91 (23.24)     2:31.25 (49.58)
      2:59.70 (1:18.03)   3:28.42 (1:46.75)
        3:52.02 (23.60)     4:18.31 (49.89)
      4:45.40 (1:16.98)   5:12.40 (1:43.98)
        5:36.20 (23.80)     6:02.95 (50.55)
      6:29.91 (1:17.51)   6:57.13 (1:44.73)

LIVE RESULTS

TIME CONVERSION TOOL

PSYCH SHEETS

Live Streaming

This stream is a broadcast-rights legal way to watch the USA Swimming Speedo Winter Junior National Championships. Swimming World does not support content theft by linking to or embedding pirated videos via YouTube or any other source.

USA SWIMMING LIVE STREAM

Scheduled Events

  • Women’s 200 medley relay
  • Men’s 200 medley relay
  • Women’s 800 free relay
  • Men’s 800 free relay

Twitter Coverage

For up to the minute coverage, follow us on Twitter @SwimmingWorld:

Comments Off on Meet Record, National Age Group Record Spark Night One of Speedo Winter Junior Nationals

Author: Jason Marsteller

avatar
Jason Marsteller is the general manager of digital properties at Swimming World. He joined Swimming World in June 2006 as the managing editor after previous stints as a media relations professional at Indiana University, the University of Tennessee, Southern Utah University and the Utah Summer Games.

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here