Kylie Andrews Wins 200 Free; Will Goodwin Earns Second Individual Title at 2018 Speedo Sectionals Austin

kylie-andrews-colorado-springs
Photo Courtesy: Centennial Citizen

Speedo Sectional Series is proudly sponsored by Speedo. Visit SpeedoUsa.com for more information on our sponsor.

Night two of the 2018 Speedo Sectionals stop in Austin, Texas at the Lee & Joe Jamail Texas Swimming Center kicked off at 5:30pm this evening. The event lineup included the 200 freestyle, 100 backstroke, 400 IM, and 800 freestyle relay.

Kylie Andrews of Foothills Swim Team placed in the top eight for three events, two individual and one relay. She won the 200 freestyle and got eighth in the 100 backstroke, as well as winning the 800 freestyle relay.

Denver Hilltopper’s Will Goodwin, winner of the 200 breaststroke last night, won the men’s 400 IM as well.

At the end of the evening, University of Denver Hilltoppers topped the team rankings with 381 points, ahead of Colorado Springs Swim Team with 300 points. Highlands Ranch Aquatics sit in third with 286 points.

Women’s 200 Free

University of Houston-bound Kylie Andrews of Foothills Swim Team won the women’s 200-yard freestyle with a quick 1:48.85, less than a second off of her best time of 1:48.17. Behind Andrews was Lainee Jones of Colorado Springs Swimming, who touched in 1:49.16. Third place went to Anastasia Fleming of Austin Trinity Aquatic Club and her time of 1:50.51.

Ashley Loomis, winner of the 1000-yard freestyle yesterday night, finished fourth with a time of 1:50.65. Emily Barrier of Team Vortex put up a time of 1:51.48, good for fifth. Adela Teclova of Colorado Springs Swimming’s time of 1:51.63 put her in sixth place.

Kathryn Shanley of Foothills Swim Team touched seventh in 1:51.68, while Alexa Connors of Kingfish Swimming finished eighth in 1:51.75.

 Event 11  Women 200 Yard Freestyle
=========================================================================
               1:55.19  SEC Sectionals
               1:56.89  SECB Sectional Bonus
 Meet Qualifying:  1:55.19
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Kylie Andrews    18 Foothills Swim T  1:50.31    1:48.85 SEC     20  
    r:+0.75  25.63        53.16 (27.53)
        1:21.40 (28.24)     1:48.85 (27.45)
  2 Lainee Jones     18 Colorado Springs  1:51.09    1:49.16 SEC     17  
    r:+0.70  25.93        53.74 (27.81)
        1:21.62 (27.88)     1:49.16 (27.54)
  3 Anastasia Flemi  15 Austin Trinity A  1:51.59    1:50.51 SEC     16  
    r:+0.73  25.12        53.19 (28.07)
        1:21.96 (28.77)     1:50.51 (28.55)
  4 Ashley Loomis    17 Kingfish Swimmin  1:50.84    1:50.65 SEC     15  
    r:+0.77  25.61        53.09 (27.48)
        1:21.41 (28.32)     1:50.65 (29.24)
  5 Emily Barrier    18 Team Vortex       1:51.19    1:51.48 SEC     14  
    r:+0.77  25.80        53.44 (27.64)
        1:22.18 (28.74)     1:51.48 (29.30)
  6 Adela Teclova    18 Colorado Springs  1:52.37    1:51.63 SEC     13  
    r:+0.76  25.92        54.02 (28.10)
        1:22.73 (28.71)     1:51.63 (28.90)
  7 Kathryn Shanley  15 Foothills Swim T  1:52.59    1:51.68 SEC     12  
    r:+0.82  26.08        54.14 (28.06)
        1:23.10 (28.96)     1:51.68 (28.58)
  8 Alexa Connors    15 Kingfish Swimmin  1:51.65    1:51.75 SEC     11  
    r:+0.73  25.60        53.43 (27.83)
        1:22.56 (29.13)     1:51.75 (29.19)

Men’s 200 Freestyle

Previous World Junior record-holder in the event Alexei Sancov of Terrapins Swim Team translated his long course prowess to the short course pool, dominating the men’s 200-yard freestyle in 1:32.80. Kyle Leach of Colorado Springs Swimming nabbed the runner-up spot with his time of 1:36.95, followed by Michael Lincoln of Brown University, swimming unattached. Lincoln’s time of 1:37.74 was good for the bronze.

Seth Hendrix of DU Hilltoppers touched fourth in 1:38.94, with teammate Ryan Peterson just behind in 1:39.14 for fifth.

Jack McLaughlin touched in 1:39.37 for sixth-place, while Jack Moranetz of Foothills Swim Team (1:40.32) and Sean Dwyer of South Metro Storm (1:40.62) finished seventh and eighth, respectively.

 Event 12  Men 200 Yard Freestyle
=========================================================================
               1:44.99  SEC Sectionals
               1:46.39  SECB Sectional Bonus
 Meet Qualifying:  1:44.99
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Alexei Sancov    18 Terrapins Swim T  1:35.44    1:32.80 SEC     20  
    r:+0.67  21.78        45.20 (23.42)
        1:08.98 (23.78)     1:32.80 (23.82)
  2 Kyle Leach       18 Colorado Springs  1:38.72    1:36.95 SEC     17  
    r:+0.71  22.14        46.19 (24.05)
        1:10.83 (24.64)     1:36.95 (26.12)
  3 Michael Lincoln  18 Unattached        1:37.47    1:37.74 SEC     16  
    r:+0.70  22.63        46.92 (24.29)
        1:11.91 (24.99)     1:37.74 (25.83)
  4 Seth Hendrix     18 DU Hilltoppers    1:38.86    1:38.94 SEC     15  
    r:+0.65  22.88        47.72 (24.84)
        1:13.23 (25.51)     1:38.94 (25.71)
  5 Ryan Peterson    17 DU Hilltoppers    1:39.38    1:39.14 SEC     14  
    r:+0.71  22.76        47.62 (24.86)
        1:13.33 (25.71)     1:39.14 (25.81)
  6 Jack McLaughlin  21 Una Cba           1:39.48    1:39.37 SEC     13  
    r:+0.66  22.80        47.71 (24.91)
        1:13.32 (25.61)     1:39.37 (26.05)
  7 Jack Moranetz    17 Foothills Swim T  1:40.53    1:40.32 SEC     12  
    r:+0.73  23.43        48.36 (24.93)
        1:14.11 (25.75)     1:40.32 (26.21)
  8 Sean Dwyer       16 South Metro Stor  1:39.88    1:40.62 SEC     11  
    r:+0.74  22.64        47.85 (25.21)
        1:14.02 (26.17)     1:40.62 (26.60)

Women’s 100 Backstroke

Natalie Arky, headed to University of Denver in the fall, won the women’s 100-yard backstroke for Highlands Ranch in 54.17 in a close battle. Meredith Rees of Pikes Peak Athletics was close behind in 54.28 for second, while Miriam Guevara of El Paso Aqua Posse touched in 54.37 for third place.

Fourth place went to Highlands Ranch backstroker Elsa Litteken in 54.91, followed by Crawfish Aquatics’ Rylee Moore in 55.02.

Rowan Hodgins stopped the clock in 55.41 for sixth place, while Jessica Larson of Terrapins Swim team finished in 55.57 for seventh. Andrews completed the double-header in the top eight by finishing eighth in the championship final with a 55.82.

 Event 13  Women 100 Yard Backstroke
=========================================================================
                 59.49  SEC Sectionals
               1:01.09  SECB Sectional Bonus
 Meet Qualifying:  59.49
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Natalie Arky     18 Highlands Ranch     55.66      54.17 SEC     20  
             12.64        26.06 (13.42)
          40.21 (14.15)       54.17 (13.96)
  2 Meredith Rees    16 Pikes Peak Athle    54.48      54.28 SEC     17  
             13.03        26.28 (13.25)
          40.36 (14.08)       54.28 (13.92)
  3 Miriam Guevara   17 El Paso Aqua Pos    55.28      54.37 SEC     16  
             12.77        26.53 (13.76)
          40.74 (14.21)       54.37 (13.63)
  4 Elsa Litteken    18 Highlands Ranch     55.36      54.91 SEC     15  
             12.93        26.66 (13.73)
          41.13 (14.47)       54.91 (13.78)
  5 Rylee Moore      15 Crawfish Aquatic    55.57      55.02 SEC     14  
             12.78        26.48 (13.70)
          40.70 (14.22)       55.02 (14.32)
  6 Rowan Hodgins    18 West Express Swi    55.19      55.41 SEC     13  
             13.16        26.77 (13.61)
          41.24 (14.47)       55.41 (14.17)
  7 Jessica Larson   17 Terrapins Swim T    55.64      55.57 SEC     12  
             13.02        26.98 (13.96)
          41.24 (14.26)       55.57 (14.33)
  8 Kylie Andrews    18 Foothills Swim T    55.63      55.82 SEC     11  
             13.62        27.67 (14.05)
          41.94 (14.27)       55.82 (13.88)

Men’s 100 Backstroke

Gavin Olson earned Foothills Swim Team another individual title in the men’s 100-yard backstroke, finishing in 48.05 to win by over half a second. Harrison Lierz of Front Range Barracudas earned the runner-up spot in 48.61, while Andrew Trepanier of South Metro Storm’s time of 49.18 was good for third place.

Gennady Sytnik of Terrapins Swim Team and Connor Miller of Kingfish Swimming tied for fourth place with a time of 50.17. Andrew Rodriguez of Terrapins Swim Team finished sixth, just off the tie with a 50.19. Seventh place went to James Henderson of Crawfish Aquatics in 51.25, and eighth to Nicolas Haddad of Bulldog Aquatic Club in 51.75.

 Event 14  Men 100 Yard Backstroke
=========================================================================
                 53.89  SEC Sectionals
                 54.59  SECB Sectional Bonus
 Meet Qualifying:  53.89
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Gavin Olson      16 Foothills Swim T    48.14      48.05 SEC     20  
             11.56        23.43 (11.87)
          35.86 (12.43)       48.05 (12.19)
  2 Harrison Lierz   15 Front Range Barr    48.93      48.61 SEC     17  
             11.69        23.73 (12.04)
          36.34 (12.61)       48.61 (12.27)
  3 Andrew Trepanie  17 South Metro Stor    49.44      49.18 SEC     16  
             11.42        23.67 (12.25)
          36.26 (12.59)       49.18 (12.92)
  4 Gennady Sytnik   18 Terrapins Swim T    49.61      50.17 SEC     14.5
             11.98        24.49 (12.51)
          37.25 (12.76)       50.17 (12.92)
  4 Connor Miller    17 Kingfish Swimmin    50.87      50.17 SEC     14.5
             12.05        24.41 (12.36)
          37.45 (13.04)       50.17 (12.72)
  6 Andrew Rodrigue  17 Terrapins Swim T    49.81      50.19 SEC     13  
             11.97        24.37 (12.40)
          37.19 (12.82)       50.19 (13.00)
  7 James Henderson  16 Crawfish Aquatic    50.82      51.25 SEC     12  
             12.21        24.83 (12.62)
          38.14 (13.31)       51.25 (13.11)
  8 Nicolas Haddad   17 Bulldog Aquatic     50.85      51.75 SEC     11  
             12.01        24.90 (12.89)
          38.38 (13.48)       51.75 (13.37)

Women’s 400 IM

Makayla Cazier of Utah Valley Aquatic Club won the women’s 400-yard IM in a 4:18.74, in a battle with Highlands Ranch’s Delaney Smith, who touched just behind in a 4:18.91. Third place went to Ella Kirschke of Denver Swim Academy in 4:22.39.

Alexandria Schwier of Jeffco Hurricanes touched fourth in 4:23.45, while Catherine Wright of Pikes Peak Athletics earned fifth with her time of 4:26.25. Sixth place went to Jolee Liles of Crawfish Aquatic Club in 4:27.44.

Arky finished seventh with a time of 4:29.17, about a second off her prelims time, while 14-year-old Emma Weber finished eighth in 4:29.75.

 Event 15  Women 400 Yard IM
=========================================================================
               4:39.29  SEC Sectionals
               4:46.39  SECB Sectional Bonus
 Meet Qualifying:  4:39.29
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Makayla Cazier   18 Utah Valley Aqua  4:21.03    4:18.74 SEC     20  
    r:+0.78  27.77        59.20 (31.43)
        1:32.43 (33.23)     2:04.25 (31.82)
        2:41.26 (37.01)     3:19.36 (38.10)
        3:49.86 (30.50)     4:18.74 (28.88)
  2 Delaney Smith    18 Highlands Ranch   4:24.28    4:18.91 SEC     17  
    r:+0.72  28.01        59.99 (31.98)
        1:32.96 (32.97)     2:05.39 (32.43)
        2:41.63 (36.24)     3:19.14 (37.51)
        3:49.25 (30.11)     4:18.91 (29.66)
  3 Ella Kirschke    17 Denver Swim Acad  4:24.70    4:22.39 SEC     16  
    r:+0.72  27.40        59.07 (31.67)
        1:32.39 (33.32)     2:04.48 (32.09)
        2:42.10 (37.62)     3:20.64 (38.54)
        3:52.18 (31.54)     4:22.39 (30.21)
  4 Alexandria Schw  17 Jeffco Hurricane  4:24.65    4:23.45 SEC     15  
    r:+0.80  28.05      1:00.69 (32.64)
        1:34.75 (34.06)     2:08.84 (34.09)
        2:45.33 (36.49)     3:22.28 (36.95)
        3:53.35 (31.07)     4:23.45 (30.10)
  5 Catherine Wrigh  17 Pikes Peak Athle  4:28.01    4:26.25 SEC     14  
    r:+0.72  27.80        59.57 (31.77)
        1:35.59 (36.02)     2:10.61 (35.02)
        2:48.24 (37.63)     3:26.15 (37.91)
        3:57.37 (31.22)     4:26.25 (28.88)
  6 Jolee Liles      17 Crawfish Aquatic  4:23.18    4:27.44 SEC     13  
    r:+0.73  27.42        57.97 (30.55)
        1:31.37 (33.40)     2:04.85 (33.48)
        2:44.38 (39.53)     3:24.90 (40.52)
        3:56.71 (31.81)     4:27.44 (30.73)
  7 Natalie Arky     18 Highlands Ranch   4:28.21    4:29.17 SEC     12  
    r:+0.63  27.51        59.49 (31.98)
        1:32.63 (33.14)     2:04.92 (32.29)
        2:44.78 (39.86)     3:25.33 (40.55)
        3:57.45 (32.12)     4:29.17 (31.72)
  8 Emma Weber       14 UN                4:29.27    4:29.75 SEC     11  
    r:+0.78  27.65        59.87 (32.22)
        1:34.32 (34.45)     2:08.24 (33.92)
        2:46.90 (38.66)     3:25.97 (39.07)
        3:58.58 (32.61)     4:29.75 (31.17)

Men’s 400 IM

Will Goodwin of DU Hilltoppers, winner of the men’s 200-yard breaststroke, took home another title in the men’s 400-yard IM, finishing in a blistering 3:53.92 to win by almost three seconds. Second place went to Lincoln in 3:56, while third place went to Blayze Jessen of DU Hilltoppers in 3:56.89.

Lierz finished just off the 4-minute mark in 4:00.18 to place fourth, followed by Ryan King of Montrose Marlins in 4:01.15 for fifth.

Braden Whitmarsh of Colorado Springs Swimming (4:02.77), John Boylan of Crawfish Aquatic Club (4:02.82), and Christopher Hardt of Aquastar (4:02.92) finished sixth, seventh, and eighth, respectively.

 Event 16  Men 400 Yard IM
=========================================================================
               4:11.19  SEC Sectionals
               4:14.89  SECB Sectional Bonus
 Meet Qualifying:  4:11.19
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 William Goodwin  17 DU Hilltoppers    3:58.22    3:53.92 SEC     20  
    r:+0.66  24.87        53.26 (28.39)
        1:22.91 (29.65)     1:51.79 (28.88)
        2:24.26 (32.47)     2:57.58 (33.32)
        3:26.35 (28.77)     3:53.92 (27.57)
  2 Michael Lincoln  18 Unattached        3:58.59    3:56.61 SEC     17  
    r:+0.71  25.20        53.41 (28.21)
        1:25.28 (31.87)     1:56.36 (31.08)
        2:29.92 (33.56)     3:03.69 (33.77)
        3:30.72 (27.03)     3:56.61 (25.89)
  3 Blayze Jessen    18 DU Hilltoppers    3:59.39    3:56.89 SEC     16  
    r:+0.72  25.36        54.71 (29.35)
        1:25.06 (30.35)     1:54.92 (29.86)
        2:28.63 (33.71)     3:02.50 (33.87)
        3:30.09 (27.59)     3:56.89 (26.80)
  4 Harrison Lierz   15 Front Range Barr  3:59.91    4:00.18 SEC     15  
    r:+0.74  25.00        53.06 (28.06)
        1:22.13 (29.07)     1:51.42 (29.29)
        2:26.97 (35.55)     3:03.44 (36.47)
        3:31.60 (28.16)     4:00.18 (28.58)
  5 Ryan King        17 Montrose Marlins  4:01.08    4:01.15 SEC     14  
    r:+0.76  25.81        54.47 (28.66)
        1:25.23 (30.76)     1:55.25 (30.02)
        2:30.80 (35.55)     3:06.84 (36.04)
        3:34.41 (27.57)     4:01.15 (26.74)
  6 Braden Whitmars  17 Colorado Springs  4:03.23    4:02.77 SEC     13  
    r:+0.73  25.66        55.06 (29.40)
        1:25.88 (30.82)     1:55.75 (29.87)
        2:30.87 (35.12)     3:07.38 (36.51)
        3:35.44 (28.06)     4:02.77 (27.33)
  7 John Boylan      17 Crawfish Aquatic  4:03.50    4:02.82 SEC     12  
    r:+0.69  25.31        54.16 (28.85)
        1:25.03 (30.87)     1:55.27 (30.24)
        2:30.40 (35.13)     3:05.82 (35.42)
        3:34.89 (29.07)     4:02.82 (27.93)
  8 Christopher Har  15 Aquastar          4:02.79    4:02.92 SEC     11  
    r:+0.65  25.06        54.39 (29.33)
        1:25.83 (31.44)     1:56.98 (31.15)
        2:32.02 (35.04)     3:07.77 (35.75)
        3:36.36 (28.59)     4:02.92 (26.56)

Women’s 800 Freestyle Relay

Highlands Ranch’s A team of Smith, Jessica Beckwith, Parker Henry, and Kate Baker won the women’s 800 freestyle relay in 7:29.39, ahead of Foothills Swim Team’s A-team. Shanley, Melinda Johnson, Taylor Juran, and Andrews put together a time of 7:30.68 for Foothills, with Andrews splitting a 1:49.18 on the anchor leg.

Third place went to Rees, Harper Lehman, Clare Sanderson, and Wright of Pikes Peak Athletics, who combined for a time of 7:31.52. DU Hilltoppers finished fourth in 7:32.14.

Kingfish Swimming (7:33.09), Colorado Springs A (7:36.51), Colorado Springs B (7:38.21), and DU Hilltoppers B (7:41.22) also finished in the top eight of relay teams in the event.

 Event 17  Women 800 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 Highlands Ranch  'A'          7:27.86    7:29.39         40  
     1) Delaney Smith 18              2) r:+0.53 Jessica Beckwith 17  
     3) r:+0.62 Parker Henry 16       4) r:+0.59 Kate Baker 14        
    r:+0.74  25.84        53.73 (53.73)
      1:22.41 (1:22.41)   1:51.21 (1:51.21)
        2:16.97 (25.76)     2:44.94 (53.73)
      3:14.23 (1:23.02)   3:43.75 (1:52.54)
        4:09.29 (25.54)     4:38.12 (54.37)
      5:07.17 (1:23.42)   5:36.86 (1:53.11)
        6:02.72 (25.86)     6:31.02 (54.16)
      7:00.32 (1:23.46)   7:29.39 (1:52.53)
  2 Foothills Swim T  'A'         7:30.37    7:30.68         34  
     1) Kathryn Shanley 15            2) r:+0.43 Melinda Johnson 14   
     3) r:+0.44 Taylor Juran 17       4) r:+0.30 Kylie Andrews 18     
    r:+0.85  26.32        54.90 (54.90)
      1:24.09 (1:24.09)   1:53.08 (1:53.08)
        2:19.17 (26.09)     2:48.35 (55.27)
      3:17.98 (1:24.90)   3:47.12 (1:54.04)
        4:13.29 (26.17)     4:42.12 (55.00)
      5:11.58 (1:24.46)   5:41.50 (1:54.38)
        6:06.36 (24.86)     6:34.10 (52.60)
      7:02.77 (1:21.27)   7:30.68 (1:49.18)
  3 Pikes Peak Athle  'A'         7:32.75    7:31.52         32  
     1) Meredith Rees 16              2) r:+0.35 Harper Lehman 16     
     3) r:+0.40 Clare Sanderson 16    4) r:+0.20 Catherine Wright 17  
    r:+0.72  24.75        52.27 (52.27)
      1:20.94 (1:20.94)   1:50.46 (1:50.46)
        2:16.48 (26.02)     2:45.81 (55.35)
      3:15.49 (1:25.03)   3:45.02 (1:54.56)
        4:03.36 (18.34)     4:40.77 (55.75)
      5:10.79 (1:25.77)   5:40.65 (1:55.63)
        6:05.53 (24.88)     6:33.75 (53.10)
      7:02.47 (1:21.82)   7:31.52 (1:50.87)
  4 DU Hilltoppers  'A'           7:38.88    7:32.14         30  
     1) Lillianna Brooks 16           2) r:+0.32 Jenna Smith 14       
     3) r:+0.32 Anna Shaw 15          4) r:+0.35 Sydney Silver 15     
    r:+0.84  26.26        54.54 (54.54)
      1:23.09 (1:23.09)   1:50.97 (1:50.97)
        2:17.02 (26.05)     2:46.26 (55.29)
      3:16.23 (1:25.26)   3:45.43 (1:54.46)
        4:11.34 (25.91)     4:39.88 (54.45)
      5:09.60 (1:24.17)   5:39.68 (1:54.25)
        6:05.45 (25.77)     6:33.94 (54.26)
      7:03.15 (1:23.47)   7:32.14 (1:52.46)
  5 Kingfish Swimmin  'A'         7:34.34    7:33.09         28  
     1) Ashley Loomis 17              2) r:+0.62 Madison Milbert 18   
     3) r:+0.43 Grace Ali 17          4) r:+0.46 Alexa Connors 15     
    r:+0.74  25.89        53.75 (53.75)
      1:22.52 (1:22.52)   1:50.86 (1:50.86)
        2:16.91 (26.05)     2:45.63 (54.77)
      3:15.09 (1:24.23)   3:44.68 (1:53.82)
        4:02.94 (18.26)     4:40.58 (55.90)
      5:10.86 (1:26.18)   5:40.91 (1:56.23)
        6:06.37 (25.46)     6:34.44 (53.53)
      7:03.74 (1:22.83)   7:33.09 (1:52.18)
  6 Colorado Springs  'A'         7:30.03    7:36.51         26  
     1) Frances Hayward 16            2) r:+0.34 Adela Teclova 18     
     3) r:+0.29 Lindsey Immel 15      4) r:+0.44 Lainee Jones 18      
    r:+0.82  26.74        55.89 (55.89)
      1:25.90 (1:25.90)   1:55.35 (1:55.35)
        2:21.22 (25.87)     2:49.96 (54.61)
      3:20.04 (1:24.69)   3:49.72 (1:54.37)
        4:15.50 (25.78)     4:44.95 (55.23)
      5:15.61 (1:25.89)   5:45.59 (1:55.87)
        6:11.11 (25.52)     6:39.41 (53.82)
      7:08.04 (1:22.45)   7:36.51 (1:50.92)
  7 Colorado Springs  'B'         7:48.72    7:38.21         24  
     1) Aleksandra Olesiak 16         2) r:+0.24 Edenna Chen 16       
     3) r:+0.01 Catriona Clarke 18    4) r:+0.24 Allana Clarke 18     
    r:+0.72  27.46        57.13 (57.13)
      1:27.21 (1:27.21)   1:56.79 (1:56.79)
        2:22.45 (25.66)     2:51.21 (54.42)
      3:20.87 (1:24.08)   3:50.86 (1:54.07)
        4:17.21 (26.35)     4:46.23 (55.37)
      5:15.62 (1:24.76)   5:45.07 (1:54.21)
        6:11.30 (26.23)     6:40.33 (55.26)
      7:08.93 (1:23.86)   7:38.21 (1:53.14)
  8 DU Hilltoppers  'B'           7:45.77    7:41.22         22  
     1) Alexandra Sanchez 14          2) r:+0.38 Grace Dale 13        
     3) r:+0.28 Sophia Bradac 16      4) r:+0.24 Alayna Adams 14      
    r:+0.69  26.17        55.40 (55.40)
      1:25.60 (1:25.60)   1:56.02 (1:56.02)
        2:21.68 (25.66)     2:51.10 (55.08)
      3:21.56 (1:25.54)   3:51.88 (1:55.86)
        4:18.28 (26.40)     4:47.64 (55.76)
      5:16.89 (1:25.01)   5:46.49 (1:54.61)
        6:12.83 (26.34)     6:41.79 (55.30)
      7:11.76 (1:25.27)   7:41.22 (1:54.73)

Men’s 800 Freestyle Relay

The DU Hilltoppers men of Peterson, Goodwin, Jessen, and Hendrix dominated the men’s 800-yard frestyle relay, touching in 6:44.18 to second-place South Metro Storm’s time of 6:51.35. Hendrix had the fastest split of the night, anchoring in 1:38.77. South Metro Storm’s team consisted of Dwyer, Brady Torborg, Trepanier, and Alexander Kraft. Third place went to Thomas Rauchut, Whitmarsh, Daniel Cumnock-Francois, and Leach for Colorado Springs’ A-team in 6:51.41.

Foothills Swim Team (6:54.11), Jeffco Hurricanes (6:54.29), Utah Valley Aquatics (6:58.21), Front Range Barracudas (6:59.46), and DU Hilltoppers B-team (7:02.38) also placed in the top eight of relay teams.