Kyle Chalmers Wins Fourth Event to Close Australian Swimming Championships

kyle-chalmers-200-free-2018-australian-trials
Photo Courtesy: Delly Carr/Swimming Australia Ltd.

The final night of the 2019 Australian Swimming Championships in Adelaide closed Friday night with Kyle Chalmers and Mitch Larkin winning their fourth titles of the week. Chalmers won the 50 free and Larkin won the 200 back for his 18th national title in his career.

Calypso SheridanJoshua Parrish, Nicholas Brown and Minna Atherton also won titles to close the meet along with veteran Holly Barratt.

Men’s 50 Free

Adelaide’s own Olympic champion Kyle Chalmers (Marion) powered his way through the Men’s 50m Freestyle in a personal best time of 22.07 to claim his fourth gold medal of the meet on the final night of the 2019 Hancock Prospecting Australian Swimming Championships.

As the first event of the evening at the SA Aquatic & Leisure Centre, the frenetic 50m freestyle – which was over in the blink of an eye – had the crowd on its feet. Chalmers’ feat on the last night saw him finish the competition with four individual titles, including the 100m and 200m freestyle, as well as the 100m butterfly. Rackley’s William Stockwell (22.29) placed second to Chalmers in the 50m free, while Grayson Bell from TSS Aquatics touched in 22.42 to nab the bronze.

 Event 56  Men 50 LC Metre Freestyle
==================================================================
        World:   20.91  18/12/2009Cesar Cielo, BRA
 Commonwealth:   21.19  26/11/2009Ashley Callus, AUS
   Australian: R 21.19  26/11/2009Ashley Callus, North End
   All Comers: A 21.19  26/11/2009Ashley Callus, North End
           UQ: U 22.42
 Meet Qualifying:  23.51
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 CHALMERS, KYLE  20-98 MARI                22.53      22.07U  850  
         r:+0.66                       
  2 STOCKWELL, WILL 23-95 RACKL               22.44      22.29U  825  
         r:+0.65                       
  3 BELL, GRAYSON   22-97 TSS                 22.30      22.42U  811  
         r:+0.66                       
  4 BRINKWORTH, ASH 19-00 UWSC                22.59      22.49   803  
         r:+0.67                       
  4 ROBERTS, JAMES  27-91 SOMGC               22.52      22.49   803  
         r:+0.66                       
  6 JONES, CAMERON  22-96 STPET               22.47      22.52   800  
         r:+0.61                       
  7 BLAKE, JONTE    19-99 UWSC                22.78      22.56   796  
         r:+0.61                       
  8 TOWNSEND, LOUIS 21-98 RACKL               22.75      22.77   774  
         r:+0.58                       

Women’s 200 IM

After winning two silver medals in the Women’s 200m Backstroke and 400m Individual Medley, Brisbane Grammar’s Calypso Sheridan managed to claim a coveted gold on the last night of the competition. Clocking a time of 2:11.53, Sheridan beat out St Peters Western Abbey Harkin (2:12.26) and UWA West Coasts’ Blair Evans (2:14.29).

 Event 57  Women 200 LC Metre IM
==================================================================
        World:   2:06.12  3/08/2015 Katinka Hosszu, HUN
 Commonwealth:   2:06.88  9/08/2016 Siobhan-Marie O'Connor, GBR
   Australian: R 2:07.03  27/07/2009Stephanie Rice, SPW
   All Comers: A 2:08.63  27/04/2013Alicia Coutts, Redlands
           UQ: U 2:14.36
 Meet Qualifying:  2:22.19
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 SHERIDAN, CALYP 20-98 BGRAM             2:14.74    2:11.53U  881  
    r:+0.72  28.15      1:00.99 (32.84)
        1:39.36 (38.37)     2:11.53 (32.17)
  2 HARKIN, ABBEY   20-98 STPET             2:17.61    2:12.26U  867  
    r:+0.71  28.56      1:03.29 (34.73)
        1:40.55 (37.26)     2:12.26 (31.71)
  3 EVANS, BLAIR    28-91 UWSC              2:16.25    2:14.29U  828  
    r:+0.70  29.35      1:04.15 (34.80)
        1:42.93 (38.78)     2:14.29 (31.36)
  4 NGAWATI, KOTUKU 24-94 MVC               2:16.18    2:15.05   814  
    r:+0.68  29.08      1:03.60 (34.52)
        1:43.63 (40.03)     2:15.05 (31.42)
  5 BEALE, SARAH    18-00 BOND              2:18.73    2:16.75   784  
    r:+0.71  29.37      1:04.92 (35.55)
        1:43.95 (39.03)     2:16.75 (32.80)
  6 GILMOUR, TIANNI 23-96 USCS              2:18.23    2:17.07   778  
    r:+0.73  29.35      1:04.64 (35.29)
        1:44.74 (40.10)     2:17.07 (32.33)
  7 CALDWELL, SOPHI 19-00 NUN               2:17.52    2:17.52   771  
    r:+0.74  29.39      1:03.84 (34.45)
        1:45.01 (41.17)     2:17.52 (32.51)
  8 WALLACE, TESSA  25-93 PWCAL             2:18.96    2:18.49   755  
    r:+0.69  29.56      1:05.33 (35.77)
        1:44.66 (39.33)     2:18.49 (33.83)

Men’s 200 Back

Collecting his 18th national title, St Peters Western’s Mitch Larkin showed his class in the Men’s 200m Backstroke final, taking home the gold in 1:56.22, ahead of Tristian Hollard (1:57.17) from Southport Olympic and Cameron Tysoe (1:59.10) from Ginninderra. The title marked Larkin’s fourth individual gold of the meet.

2019 World Rankings:

  1. Evgeny Rylov, RUS, 1:54.00
  2. Xu Jiayu, CHN, 1:55.65
  3. Ryosuke Irie, JPN, 1:55.79
  4. Keita Sunama, JPN, 1:56.06
  5. Kliment Kolesnikov, RUS, 1:56.07
  6. Ryan Murphy, USA, 1:56.16
  7. Mitch Larkin, AUS, 1:56.22
  8. Matteo Restivo, ITA, 1:56.45
 Event 58  Men 200 LC Metre Backstroke
==================================================================
        World:   1:51.92  31/07/2009Aaron Peirsol, USA
 Commonwealth:   1:53.17  7/11/2015 Mitch Larkin, AUS
   Australian: R 1:53.17  7/11/2015 Mitch Larkin, SPW
   All Comers: A 1:53.72  15/12/2015Mitch Larkin, SPW
           UQ: U 1:59.59
 Meet Qualifying:  2:07.72
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 LARKIN, MITCH   25-93 STPET             2:01.43    1:56.22U  893  
    r:+0.63  27.32        56.70 (29.38)
        1:26.56 (29.86)     1:56.22 (29.66)
  2 HOLLARD, TRISTA 22-96 STHPT             1:59.90    1:57.17U  871  
    r:+0.63  27.83        57.34 (29.51)
        1:27.53 (30.19)     1:57.17 (29.64)
  3 TYSOE, CAMERON  22-96 GIND              2:00.45    1:59.10U  829  
    r:+0.71  27.50        57.16 (29.66)
        1:27.92 (30.76)     1:59.10 (31.18)
  4 MERRILEES, JORD 24-94 MVC               2:01.31    2:00.59   799  
    r:+0.62  28.03        58.75 (30.72)
        1:30.24 (31.49)     2:00.59 (30.35)
  5 MAHONEY, TRAVIS 28-90 MARI              2:01.59    2:01.05   790  
    r:+0.66  27.93        58.59 (30.66)
        1:29.83 (31.24)     2:01.05 (31.22)
  6 PENDER, MATTHEW 22-97 VAQC              2:03.57    2:03.33   747  
    r:+0.63  28.71        59.97 (31.26)
        1:31.81 (31.84)     2:03.33 (31.52)
  7 CARLETON, MAX   21-97 STPET             2:07.01    2:04.47   726  
    r:+0.61  29.16      1:00.24 (31.08)
        1:32.58 (32.34)     2:04.47 (31.89)
  8 RICE, ANDREW    20-98 NUN               2:04.37    2:06.75   688  
    r:+0.62  28.46        59.84 (31.38)
        1:32.70 (32.86)     2:06.75 (34.05)

Women’s 100 Back

It was a tight tussle in the Women’s 100m Backstroke, with Brisbane Grammar’s Minna Atherton touching in 59.71 to pinch the gold in front of USC Spartans’ Kaylee McKeown who stormed home in 59.88 to secure silver and local favorite, Marion’s Madison Wilson (1:00.53) who took home the bronze.

2019 World Rankings:

  1. Kylie Masse, CAN, 58.16
  2. Taylor Ruck, CAN, 58.55
  3. Margherita Panziera, ITA, 58.92
  4. Kathleen Baker, USA, 59.05
  5. Olivia Smoliga, USA, 59.35
  6. Regan Smith, USA, 59.37
  7. Minna Atherton, AUS, 59.71
  8. Kayla Sanchez, CAN, 59.82

 Event 59  Women 100 LC Metre Backstroke
==================================================================
        World:     58.00  28/07/2018Kathleen Baker, USA
 Commonwealth:     58.10  25/07/2017Kylie Masse, CAN
   Australian: R   58.23  28/07/2012Emily Seebohm, Brothers
   All Comers: A   58.62  10/04/2017Emily Seebohm, Brisbane Grammar
           UQ: U 1:01.61
 Meet Qualifying:  1:05.80
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 ATHERTON, MINNA 18-00 BGRAM             1:00.18      59.71U  921  
    r:+0.64  29.14        59.71 (30.57)
  2 MCKEOWN, KAYLEE 17-01 USCS              1:01.05      59.88U  913  
    r:+0.60  29.22        59.88 (30.66)
  3 WILSON, MADISON 24-94 MARI              1:01.19    1:00.53U  884  
    r:+0.60  29.48      1:00.53 (31.05)
  4 SHERIDAN, MIKKA 24-95 USCS              1:02.05    1:01.55U  841  
    r:+0.66  30.10      1:01.55 (31.45)
  5 BARRATT, HOLLY  31-88 ROC               1:02.77    1:01.92   826  
    r:+0.62  29.96      1:01.92 (31.96)
  6 SIEBENHAUSEN, K 19-00 RACKL             1:03.22    1:02.69   796  
    r:+0.64  29.82      1:02.69 (32.87)
  7 SHERIDAN, CALYP 20-98 BGRAM             1:02.06    1:02.91   787  
    r:+0.60  30.18      1:02.91 (32.73)
  8 STOVGAARD, TANY 19-00 STHPT             1:03.53    1:03.46   767  
    r:+0.65  30.18      1:03.46 (33.28)

Men’s 200 Fly

UWA West Coasts’ Nicholas Brown won his first title of the meet, taking home the gold in the Men’s 200m Butterfly in a time of 1:56.50. Nunawading’s Bowen Gough was whiskers behind, taking the silver in 1:56.73, while David Morgan from TSS Aquatics received the bronze in 1:57.21.

 Event 60  Men 200 LC Metre Butterfly
==================================================================
        World:   1:51.51  29/07/2009Michael Phelps, USA
 Commonwealth:   1:52.96  31/07/2012Chad le Clos, RSA
   Australian: R 1:54.46  17/03/2009Nick D'Arcy, Maroochydore
   All Comers: A 1:52.09  28/03/2007Michael Phelps, USA
           UQ: U 1:59.05
 Meet Qualifying:  2:07.14
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 BROWN, NICHOLAS 23-96 UWSC              1:59.07    1:56.50U  876  
    r:+0.68  26.64        56.42 (29.78)
        1:26.78 (30.36)     1:56.50 (29.72)
  2 GOUGH, BOWEN    20-98 NUN               1:58.64    1:56.73U  871  
    r:+0.70  25.87        55.35 (29.48)
        1:25.79 (30.44)     1:56.73 (30.94)
  3 MORGAN, DAVID   25-94 TSS               1:59.62    1:57.21U  861  
    r:+0.64  26.17        56.28 (30.11)
        1:26.82 (30.54)     1:57.21 (30.39)
  4 TEMPLE, MATTHEW 19-99 NUN               1:59.16    1:57.61U  852  
    r:+0.68  25.90        55.54 (29.64)
        1:26.05 (30.51)     1:57.61 (31.56)
  5 COX, CHARLES    19-99 STPET             2:00.43    1:58.39U  835  
    r:+0.73  26.69        56.93 (30.24)
        1:27.18 (30.25)     1:58.39 (31.21)
  6 LEWIS, CLYDE    21-97 STPET             1:59.50    1:58.96U  823  
    r:+0.70  27.17        57.63 (30.46)
        1:28.42 (30.79)     1:58.96 (30.54)
  7 WINNINGTON, ELI 18-00 BOND              1:59.73    1:59.37   815  
    r:+0.51  26.37        56.46 (30.09)
        1:27.46 (31.00)     1:59.37 (31.91)
  8 QUACH, ALEX     17-01 AUBN              2:00.43    2:03.17   742  
    r:+0.65  27.19        58.13 (30.94)
        1:30.57 (32.44)     2:03.17 (32.60)

Women’s 50 Fly

A blistering swim from Rockingham’s Holly Barratt in the Women’s 50m Butterfly saw the 31-year-old Dolphin from lane eight beat three-time Olympian Cate Campbell (Knox Pymble), 25.91 to 26.03. In a nail-biting finish, Campbell couldn’t catch Barratt, with Natasha Ramsden from Abbotsleigh collecting the bronze in 27.03.

 Event 61  Women 50 LC Metre Butterfly
==================================================================
        World:   24.43  5/07/2014 Sarah Sjostrom, SWE
 Commonwealth:   25.20  27/07/2014Fran Halsall, ENG
   Australian: R 25.47  1/03/2018 Cate Campbell, Chandler
   All Comers: A 25.47  11/03/2018Cate Campbell, Chandler
 Meet Qualifying:  28.30
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 BARRATT, HOLLY  31-88 ROC                 27.84      25.91   838  
         r:+0.67                       
  2 CAMPBELL, CATE  26-92 KNXP                26.19      26.03   826  
         r:+0.80                       
  3 RAMSDEN, NATASH 18-01 ABBT                27.73      27.03   738  
         r:+0.70                       
  4 OLDSEN, ELLYSIA 23-95 MARI                27.28      27.13   730  
         r:+0.67                       
  5 COSTA, KAYLA    17-01 NUN                 27.35      27.35   712  
         r:+0.62                       
  6 TONNER, JORDANA 21-98 SHILD               27.79      27.44   705  
         r:+0.64                       
  7 ST VINCENT, BEC 17-02 ABBT                27.67      27.50   701  
         r:+0.70                       
  8 TAYLOR, LAURA   19-99 TSS                 27.36      27.69   686  
         r:+0.67

Men’s 1500 Free

A stirring dual between Joshua Parrish (TSS Aquatics) and Ben Roberts (Breakers WA) had the energetic crowd cheering during the Men’s 1500m Freestyle. Roberts led for the majority of the race, only to be caught by a determined Parrish, who pulled out a stunning performance to clinch the gold 15:15.53 to 15:15.66. Parrish’s teammate Max Osborn finished third in 15:26.18.

 Event 62  Men 1500 LC Metre Freestyle
==================================================================
        World:   14:31.02  4/08/2012 Sun Yang, CHN
 Commonwealth:   14:34.56  27/07/2005Grant Hackett, AUS
   Australian: R 14:34.56  27/07/2005Grant Hackett, Miami
   All Comers: A 14:39.54  14/04/2016Mack Horton, Melb. Vicentre
           UQ: U 15:26.30
 Meet Qualifying:  16:11.27
    Name            Age Team                 Seed     Finals  FINA       
==================================================================
  1 PARRISH, JOSHUA 21-97 TSS              15:15.70   15:15.53U  861  
    r:+0.66  27.80        58.47 (30.67)
        1:28.97 (30.50)     1:59.89 (30.92)
        2:30.77 (30.88)     3:01.78 (31.01)
        3:32.48 (30.70)     4:03.50 (31.02)
        4:34.52 (31.02)     5:05.55 (31.03)
        5:36.53 (30.98)     6:07.37 (30.84)
        6:38.21 (30.84)     7:09.04 (30.83)
        7:39.96 (30.92)     8:10.71 (30.75)
        8:41.40 (30.69)     9:12.29 (30.89)
        9:43.06 (30.77)    10:13.81 (30.75)
       10:44.73 (30.92)    11:15.41 (30.68)
       11:46.08 (30.67)    12:17.02 (30.94)
       12:47.93 (30.91)    13:18.61 (30.68)
       13:49.16 (30.55)    14:19.87 (30.71)
       14:48.32 (28.45)    15:15.53 (27.21)
  2 ROBERTS, BEN    20-98 BRW              15:26.88   15:15.66U  860  
    r:+0.70  27.84        58.43 (30.59)
        1:29.10 (30.67)     1:59.99 (30.89)
        2:30.74 (30.75)     3:01.73 (30.99)
        3:32.38 (30.65)     4:03.47 (31.09)
        4:34.38 (30.91)     5:05.64 (31.26)
        5:36.23 (30.59)     6:07.17 (30.94)
        6:37.80 (30.63)     7:08.81 (31.01)
        7:39.43 (30.62)     8:10.17 (30.74)
        8:40.55 (30.38)     9:11.39 (30.84)
        9:41.91 (30.52)    10:12.68 (30.77)
       10:42.88 (30.20)    11:13.40 (30.52)
       11:44.04 (30.64)    12:14.71 (30.67)
       12:45.30 (30.59)    13:16.08 (30.78)
       13:46.49 (30.41)    14:17.35 (30.86)
       14:47.26 (29.91)    15:15.66 (28.40)
  3 TINSLEY, MITCHE 18-01 CHAND            15:47.80   15:26.18U  831  
    r:+0.72  27.35        57.25 (29.90)
        1:27.62 (30.37)     1:58.22 (30.60)
        2:28.60 (30.38)     2:59.41 (30.81)
        3:29.93 (30.52)     4:00.68 (30.75)
        4:31.03 (30.35)     5:01.86 (30.83)
        5:32.57 (30.71)     6:03.52 (30.95)
        6:34.71 (31.19)     7:05.89 (31.18)
        7:36.69 (30.80)     8:08.26 (31.57)
        8:39.45 (31.19)     9:10.82 (31.37)
        9:41.99 (31.17)    10:13.45 (31.46)
       10:44.42 (30.97)    11:16.04 (31.62)
       11:47.26 (31.22)    12:18.74 (31.48)
       12:50.04 (31.30)    13:21.87 (31.83)
       13:53.39 (31.52)    14:25.05 (31.66)
       14:56.38 (31.33)    15:26.18 (29.80)
  4 OSBORN, MAX     19-00 TSS              15:28.60   15:34.92   808  
    r:+0.73  28.22        58.54 (30.32)
        1:29.35 (30.81)     2:00.20 (30.85)
        2:31.02 (30.82)     3:01.86 (30.84)
        3:32.91 (31.05)     4:03.89 (30.98)
        4:34.87 (30.98)     5:05.81 (30.94)
        5:36.93 (31.12)     6:07.87 (30.94)
        6:39.04 (31.17)     7:10.02 (30.98)
        7:41.10 (31.08)     8:12.18 (31.08)
        8:43.39 (31.21)     9:14.59 (31.20)
        9:45.93 (31.34)    10:17.38 (31.45)
       10:48.86 (31.48)    11:20.38 (31.52)
       11:52.06 (31.68)    12:23.94 (31.88)
       12:55.72 (31.78)    13:27.56 (31.84)
       13:59.61 (32.05)    14:31.60 (31.99)
       15:03.80 (32.20)    15:34.92 (31.12)
  5 GRANT, ALEXANDE 18-01 BGRAM            15:55.66   15:36.30   805  
    r:+0.77  28.18        58.83 (30.65)
        1:29.44 (30.61)     2:00.58 (31.14)
        2:31.64 (31.06)     3:02.82 (31.18)
        3:34.05 (31.23)     4:05.17 (31.12)
        4:36.49 (31.32)     5:07.51 (31.02)
        5:38.65 (31.14)     6:09.56 (30.91)
        6:40.90 (31.34)     7:12.08 (31.18)
        7:43.60 (31.52)     8:15.05 (31.45)
        8:46.25 (31.20)     9:17.83 (31.58)
        9:49.62 (31.79)    10:21.44 (31.82)
       10:53.17 (31.73)    11:24.77 (31.60)
       11:56.33 (31.56)    12:27.95 (31.62)
       12:59.54 (31.59)    13:31.35 (31.81)
       14:03.21 (31.86)    14:35.05 (31.84)
       15:06.07 (31.02)    15:36.30 (30.23)
  6 SUDLOW, ADAM    18-00 UWSC             16:04.21   15:38.54   799  
    r:+0.75  28.19        59.18 (30.99)
        1:30.16 (30.98)     2:01.54 (31.38)
        2:32.79 (31.25)     3:04.29 (31.50)
        3:35.70 (31.41)     4:07.42 (31.72)
        4:39.21 (31.79)     5:11.02 (31.81)
        5:42.44 (31.42)     6:14.02 (31.58)
        6:45.58 (31.56)     7:17.51 (31.93)
        7:49.01 (31.50)     8:20.54 (31.53)
        8:51.87 (31.33)     9:23.52 (31.65)
        9:55.05 (31.53)    10:26.65 (31.60)
       10:57.85 (31.20)    11:29.13 (31.28)
       12:00.06 (30.93)    12:31.43 (31.37)
       13:02.73 (31.30)    13:34.14 (31.41)
       14:05.30 (31.16)    14:36.84 (31.54)
       15:08.09 (31.25)    15:38.54 (30.45)
  7 ROGERSON, ELLIO 19-99 NUN              15:47.48   15:43.93   785  
    r:+0.73  28.13        59.10 (30.97)
        1:30.19 (31.09)     2:01.38 (31.19)
        2:32.58 (31.20)     3:04.12 (31.54)
        3:35.36 (31.24)     4:07.09 (31.73)
        4:38.53 (31.44)     5:10.09 (31.56)
        5:41.70 (31.61)     6:13.58 (31.88)
        6:45.45 (31.87)     7:17.54 (32.09)
        7:49.13 (31.59)     8:21.29 (32.16)
        8:53.07 (31.78)     9:24.76 (31.69)
        9:56.81 (32.05)    10:28.69 (31.88)
       11:00.42 (31.73)    11:32.29 (31.87)
       12:04.33 (32.04)    12:36.20 (31.87)
       13:07.85 (31.65)    13:39.67 (31.82)
       14:11.86 (32.19)    14:43.45 (31.59)
       15:14.86 (31.41)    15:43.93 (29.07)
  8 CLOUT, RILEY    18-00 PBC              15:42.36   15:49.64   771  
    r:+0.65  27.60        58.12 (30.52)
        1:28.85 (30.73)     2:00.12 (31.27)
        2:31.14 (31.02)     3:02.33 (31.19)
        3:33.74 (31.41)     4:05.54 (31.80)
        4:37.15 (31.61)     5:08.60 (31.45)
        5:40.23 (31.63)     6:12.22 (31.99)
        6:43.91 (31.69)     7:15.85 (31.94)
        7:47.66 (31.81)     8:19.49 (31.83)
        8:51.21 (31.72)     9:23.26 (32.05)
        9:55.34 (32.08)    10:27.55 (32.21)
       10:59.50 (31.95)    11:31.69 (32.19)
       12:03.87 (32.18)    12:36.07 (32.20)
       13:08.59 (32.52)    13:40.92 (32.33)
       14:13.32 (32.40)    14:46.00 (32.68)
       15:18.00 (32.00)    15:49.64 (31.64)

Women’s 100 Free MC

Six-time Paralympic gold medallist Ellie Cole (S9) nabbed her second national title of the meet, scoring herself a gold medal in the Women’s 100m Freestyle Multi-Class. The Knox Pymble product finished ahead of Bay & Basin’s Jasmine Greenwood (S10) and Melbourne Vicentre’s Ashleigh McConnell (S9).

 Event 55  Women 12 & Over 100 LC Metre Freestyle Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals  MCPS       
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 COLE, ELLIE S9  27-91 KNXP              1:03.67    1:03.69   875  
    r:+0.82  30.69      1:03.69 (33.00)
  2 GREENWOOD, JASM 14-04 BBASC             1:03.65    1:02.33   855  
    r:+0.77  29.47      1:02.33 (32.86)
  3 MCCONNELL, ASHL 23-96 MVC               1:05.03    1:04.64   837  
    r:+0.74  31.06      1:04.64 (33.58)
  4 PATTERSON, LAKE 20-99 LAWNT             1:06.25    1:04.94   825  
    r:+0.81  31.76      1:04.94 (33.18)
  5 BEECROFT, EMILY 19-99 TRL               1:05.92    1:05.09   819  
    r:+0.59  31.27      1:05.09 (33.82)
  6 DOWNIE, KATHERI 23-96 PERC              1:04.32    1:03.95   792  
    r:+0.81  30.09      1:03.95 (33.86)
  8 MURPHY, MONIQUE 24-94 LAWNT             1:06.01    1:05.50   737  
    r:+0.95  31.65      1:05.50 (33.85)
  9 BARRAS, LILY S1 17-01 BJETS             1:05.94    1:06.60   701  
             31.33      1:06.60 (35.27)

Men’s 100 Free MC

The corresponding event for the men, saw Yeronga Park’s Rowan Crothers take the spoils – and his second title of the meet – in front of Kawana Waters’ Liam Schluter (S14) and Auburn’s Ricky Betar (S14).

Note: All para races were swum as multi-class races, meaning athletes from all classifications competed in the same event, with the Para-swimmer the highest point score crowned the winner. The Multi-Class Point Score has been developed to provide a simplified way for swimmers and coaches to measure and compare performances. The MCPS is based on the World Record (WR) times for each classification but also takes into account weightings for non-Paralympic events that are not raced by other countries around the world.

 Event 54  Men 12 & Over 100 LC Metre Freestyle Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals  MCPS       
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 CROTHERS, ROWAN 21-97 YERPK               53.48      51.87   943  
    r:+0.74  25.41        51.87 (26.46)
  2 SCHLUTER, LIAM  20-99 KAWTR               54.29      53.53   856  
    r:+0.75  26.15        53.53 (27.38)
  3 BETAR, RICKY S1 15-03 AUBN                54.25      53.55   855  
    r:+0.63  25.78        53.55 (27.77)
  4 JASON, BRAEDEN  20-98 USCS                54.07      53.76   849  
    r:+0.68  25.93        53.76 (27.83)
  5 POPHAM, BEN S8  18-00 ARE               1:00.18      59.71   818  
    r:+0.80  29.42        59.71 (30.29)
  6 IRELAND, JACK S 19-99 UQSC                54.28      54.39   816  
    r:+0.80  26.16        54.39 (28.23)
  7 FOX, DANIEL S14 27-91 TSS                 54.47      54.75   800  
    r:+0.61  26.31        54.75 (28.44)
  8 WELSH, ROD S10  33-85 YAP                 55.00      54.90   796  
    r:+0.70  26.40        54.90 (28.50)
Share and Tweet This Story
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial