Flynn Southam The Boy from Bond Shaking The Record Books And Certainly Not Stirred

Flynn Southam
IN LIKE FLYNN: Bond Swimming's Flynn Southam shaking things up on the Gold Coast. Photo Courtesy Delly Carr (Swimming Australia).
Bond Swimming’s rising star Flynn Southam continued on his record-breaking ways on the third night of finals at the Australian Age Championships on the Gold Coast last night.

After breaking his own 15-years 100m freestyle age record the night before, Southam backed up his strong performance to lower yet another mark, blitzing the field in the 15-years 50m freestyle to set a new time of 22.83 – bettering his own mark, set in December by .08 of a second.

FLYNN SOUTHAM

STRONG BOND: Flynn Southam re-writing the record books. Photo Courtesy: Delly Carr (Swimming Australia)

In a Bond quinella, Southam’s Bond teammate Jude Youens grabbed silver clocking 23.55 while the Sunshine Coast’s Jamison Morgan (St Andrews SC, QLD) posted 23.93 to claim bronze – both boys improving their personal bests.

Southam, who will line up in today’s 100m backstroke, chasing gold medal No 4, said: “It’s a good feeling. I didn’t have a time in mind, just focusing on putting together the best possible race I can execute and if the time is there it’s there, if not there’s more to work on.

Aussie Teen Sinks A Little Slice of Swimming History

Following Sam Short’s Australian All-Comers record in the 800m freestyle Rackley’s success continued with Niamh Bedggood taking out the girl’s 15-years 100m breaststroke in 1:09.95 to secure her first Australian Age crown of the meet.

In a tight tussle for silver and bronze, it came down to the wire between Madeleine Horvath (Nunawading) and Isabella Johnson (Epping), with a whisker separating the duo it was Horvath who just got the touch – 1:10.85 to 1:10.87.

From breaststroke to butterfly with Rocky City teammates from Rockhampton, Sally Vagg and Taryn Roberts bagged the top two spots on the podium in the Girls 14-years 200m butterfly.

After snaring two silver medals thus far at the champs, Vagg broke through for gold to claim the Australian Age title in 2:15.51. Roberts, who already has two gold medals to her name, snuck home for silver in 2:16.43 with Moreton Bay’s Francesca Chitukudka third home in 2:17.96.

Queensland’s Hannah Casey (Marist College Ashgrove Swim Club) snared her second Australian Age title – this time in the girls 14-years 100m freestyle.

Powering home in 55.93, Casey couldn’t be caught by those on her toes with Olivia Wunsch (Carlile) touching in 56.24 for silver and Bond’s Milla Jansen the bronze in 56.73.

 

More results from night five:

Boys 16-years 800m Freestyle
Gold – Robert Thorpe, St Peters Western, 8:14.01
Silver – Benjamin Goedemans, Acacia Bayside, 8:15.80
Bronze – Caleb Dryer, Traralgon, 8:22.82

Boys 15-years 100m Breaststroke
Gold – Gideon Burnes, Palm Beach Currumbin, 1:05.89
Silver – Ryan Cothill, EC Waves, 1:06.02
Bronze – Karl Albertyn, Knox Pymble, 1:06.03

Boys 14-years 200m Butterfly
Gold – Ike Martinez, TAS Swimming, 2:03.76
Silver – James Gauci, SOPAC, 2:08.50
Bronze – Samuel Higgs, Warringah Aquatic, 2:10.71

Girls 16-years 100m Backstroke
Gold – Sophie Healy, Norwood, 1:03.32
Silver – Madeleine Hardy, Trinity Grammar, NSW, 1:03.43
Bronze – Anneke Van Zoggel, Epping, 1:03.73

Boys 16-years 100m Backstroke
Gold – Fergus McLachlan, Norwood, 56.77
Silver – Yanning Zhang, Nunawading, 58.02
Bronze – Tane Bidois, Knox Pymble, 58.05

Boys 17-years 400m Individual Medley
Gold – Joshua Staples, St Peters Western, 4:24.36
Silver – Lachlan Walker, Alstonville, 4:25.23
Bronze – Ruan Van Der Riet, UWA West Coast, 4:33.21

Girls 15-years 400m Freestyle
Gold – Amelia Weber, St Peters Western, 4:16.14
Silver – Julia Kater, St Hilda’s Aquatics Queensland, 4:19.39
Bronze – Abbey Connor, Revesby Workers, 4:20.15

Boys 15-years 400m Freestyle
Gold – Anders McAlpine, Chandler, 3:57.28
Silver – Jye Bennion, St Peters Western, 4:03.35
Bronze – Karl Albertyn, Knox Pymble, 4:06.37

Boys 14-years 100m Freestyle
Gold – Thomas Booth, Southside Aquatics, 53.90
Silver – Caleb Yago, Castle Hill RSL, 53.98
Bronze – Ike Martinez, TAS Swimming, 54.17

Girls 13-years 200m Backstroke
Gold – Zoe Ammundsen, Rackley, 2:22.30
Silver – Jessica Wilson, Nunawading, 2:23.77
Bronze – Kate Nankervis, St Peters Western, 2:23.97

Boys 17-years 200m Breaststroke
Gold – Yannik Zwolsman, Southport Olympic, 2:15.74
Silver – Bailey Lello, Churchie, 2:16.64
Bronze – Joshua Collett, Knox Pymble, 2:16.82

Girls 16-years 400m Individual Medley
Gold – Ella Ramsay, St Peters Western, 4:47.28
Silver – Elizabeth Dekkers, Newmarket Racers, 4:49.47
Bronze – Tiana Kritzinger, Nudgee College, 4:52.56

Boys 16-years 400m Individual Medley
Gold – William Petric, Nunawading, 4:23.38
Silver – Evan Chee, Nunawading, 4:28.37
Bronze – Robert Thorpe, St Peters Western, 4:29.67

Girls 15-years 50m Freestyle
Gold – Josephine Crimmins, Newmarket Racers, 26.27
Silver – Semra Olowoniyi, St Peters Western, 26.31
Bronze – Claveria Johnson-Tiumalu, St Peters Western, 26.57

 

The night concluded with a host of speedy relay events, access the results here.

The action continues tomorrow at 9am (local time). You can catch every race live from the Gold Coast Swimming & Aquatic Centre on Amazon Prime Video or via SwimTV.

Leave a Reply

Your email address will not be published.