Emma McKeon, Taylor McKeown Lead Second Morning of Australian Short Course Nationals

Photo Courtesy: lan MacNicol

The second morning of action from the 2017 Australian Short Course Nationals will feature 11 prelim events. The meet saw the return of some of the Olympic team swimmers that skipped the World Championships like Kyle ChalmersJess Ashwood and Cate Campbell. Of note, Campbell broke the World Record in the 100 free on Thursday night in Adelaide.

On Friday morning, a lot of the younger stars that could be stars of the future put in top seeded times including Minna Atherton and Shayna Jack. Other top seeds include veterans Emma McKeon and Taylor McKeownCate Campbell and Emily Seebohm will be looking to get more Australian titles ahead of the young future stars.

LIVE STREAM

LIVE RESULTS

Today’s events:

  • Women’s 400 Free
  • Women’s 100 Fly
  • Men’s 200 Back
  • Women’s 100 Back
  • Men’s 100 Breast
  • Women’s 200 Breast
  • Men’s 200 Free
  • Women’s 50 Free
  • Men’s 200 IM
  • Women’s 100 IM
  • Men’s 50 Fly

Women’s 400 Free

Mikkayla Sheridan put up a bit of a surprising top seed in the 400 free prelims with a 4:05.84 to lead a decently stacked final into Friday night in Adelaide at the Australian Short Course Championships. Sheridan is the top seed ahead of Madison Wilson (4:06.71) and Jess Ashwood (4:08.09). Ashwood made her return to racing last night winning the 800 after sitting out this summer’s World Championships. Wilson is a bit of a surprise in the two seed as she is usually known as a 100 backstroker and an occasional 200 freestyler.

Kiah Melverton (4:08.89), Leah Neale (4:09.19), Jordan White (4:09.50), Mikayla Messer (4:09.84), Tamsin Cook (4:09.95), Madeline Gough (4:10.24) and Moesha Johnson (4:12.99) will also swim in the final on Friday night as they will swim ten lanes in the final.

 Event 24  Women 400 SC Metre Freestyle
==================================================================
        World: W 3:54.52  11-Aug-13 Mireia Belmonte, Spain
 Commonwealth: C 3:54.92  08-Aug-09 Joanne Jackson, GBR
   Australian: R 3:58.31  09-Nov-11 Blair Evans, City of Perth
   All Comers: A 3:59.23  27-Nov-15 Jessica Ashwood, Chandler
 Title Holder:   4:02.76  04-Nov-16 Ariarne Titmus, StPeters Western
 Meet Qualifying:  4:19.58
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 SHERIDAN, MIKKAYLA     22 SPRTN             4:03.90    4:05.84  
    r:+0.73  13.27        28.72 (15.45)
          44.56 (15.84)     1:00.38 (15.82)
        1:16.01 (15.63)     1:31.60 (15.59)
        1:47.13 (15.53)     2:02.77 (15.64)
        2:18.07 (15.30)     2:33.26 (15.19)
        2:48.50 (15.24)     3:03.97 (15.47)
        3:19.54 (15.57)     3:35.15 (15.61)
        3:50.71 (15.56)     4:05.84 (15.13)
  2 WILSON, MADISON        23 BOND              4:13.53    4:06.71  
    r:+0.76  12.96        27.80 (14.84)
          43.23 (15.43)       58.58 (15.35)
        1:13.97 (15.39)     1:29.50 (15.53)
        1:45.21 (15.71)     2:01.10 (15.89)
        2:16.71 (15.61)     2:32.43 (15.72)
        2:47.96 (15.53)     3:03.75 (15.79)
        3:19.30 (15.55)     3:35.32 (16.02)
        3:51.25 (15.93)     4:06.71 (15.46)
  3 ASHWOOD, JESSICA       24 CHAND             4:03.58    4:08.09  
    r:+0.75  13.61        28.48 (14.87)
          43.64 (15.16)       59.05 (15.41)
        1:14.62 (15.57)     1:30.36 (15.74)
        1:46.01 (15.65)     2:01.88 (15.87)
        2:17.60 (15.72)     2:33.47 (15.87)
        2:49.30 (15.83)     3:05.27 (15.97)
        3:21.03 (15.76)     3:36.94 (15.91)
        3:52.72 (15.78)     4:08.09 (15.37)
  4 MELVERTON, KIAH        20 TSS               4:05.28    4:08.89  
    r:+0.72  13.76        28.81 (15.05)
          43.98 (15.17)       59.53 (15.55)
        1:15.06 (15.53)     1:30.74 (15.68)
        1:46.39 (15.65)     2:02.40 (16.01)
        2:18.15 (15.75)     2:34.01 (15.86)
        2:49.94 (15.93)     3:05.92 (15.98)
        3:21.74 (15.82)     3:37.82 (16.08)
        3:53.69 (15.87)     4:08.89 (15.20)
  5 NEALE, LEAH            22 SPRTN             4:04.01    4:09.19  
    r:+0.72  13.36        28.58 (15.22)
          43.93 (15.35)       59.46 (15.53)
        1:15.16 (15.70)     1:31.01 (15.85)
        1:46.63 (15.62)     2:02.57 (15.94)
        2:18.34 (15.77)     2:34.31 (15.97)
        2:50.09 (15.78)     3:06.06 (15.97)
        3:22.06 (16.00)         3:21.09 ( )
        4:09.19 (48.10)                    
  6 WHITE, JORDAN          24 SLCA              4:08.88    4:09.50  
    r:+0.72  13.88        28.83 (14.95)
          44.22 (15.39)       59.71 (15.49)
        1:15.50 (15.79)     1:31.27 (15.77)
        1:47.23 (15.96)     2:03.13 (15.90)
        2:19.05 (15.92)     2:34.93 (15.88)
        2:50.80 (15.87)     3:06.72 (15.92)
        3:22.36 (15.64)     3:38.15 (15.79)
        3:53.93 (15.78)     4:09.50 (15.57)
  7 MESSER, MIKAYLA        18 CHAND             4:08.27    4:09.84  
    r:+0.69  13.80        29.01 (15.21)
          44.62 (15.61)     1:00.34 (15.72)
        1:15.90 (15.56)     1:31.58 (15.68)
        1:47.14 (15.56)     2:02.81 (15.67)
        2:18.25 (15.44)     2:33.97 (15.72)
        2:49.79 (15.82)     3:05.83 (16.04)
        3:21.87 (16.04)     3:38.21 (16.34)
        3:54.17 (15.96)     4:09.84 (15.67)
  8 COOK, TAMSIN           18 UWSC              4:04.36    4:09.95  
    r:+0.73  13.55        28.76 (15.21)
          44.24 (15.48)     1:00.13 (15.89)
        1:15.70 (15.57)     1:31.54 (15.84)
        1:47.28 (15.74)     2:03.26 (15.98)
        2:19.00 (15.74)     2:34.89 (15.89)
        2:50.34 (15.45)     3:06.25 (15.91)
        3:22.08 (15.83)     3:38.31 (16.23)
        3:54.27 (15.96)     4:09.95 (15.68)
  9 GOUGH, MADELEINE       18 TSS               4:08.45    4:10.24  
    r:+0.82  14.02        29.41 (15.39)
          44.73 (15.32)     1:00.44 (15.71)
        1:15.97 (15.53)     1:31.71 (15.74)
        1:47.28 (15.57)     2:03.17 (15.89)
        2:19.08 (15.91)     2:34.99 (15.91)
        2:50.86 (15.87)     3:06.86 (16.00)
        3:22.58 (15.72)     3:38.68 (16.10)
        3:54.71 (16.03)     4:10.24 (15.53)
 10 JOHNSON, MOESHA        20 BURAQ             4:10.22    4:12.99  
    r:+0.79  14.13        29.25 (15.12)
          44.57 (15.32)     1:00.35 (15.78)
        1:16.23 (15.88)     1:32.14 (15.91)
        1:48.00 (15.86)     2:04.20 (16.20)
        2:20.29 (16.09)     2:36.48 (16.19)
        2:52.51 (16.03)     3:08.87 (16.36)
        3:25.10 (16.23)     3:41.55 (16.45)
        3:57.68 (16.13)     4:12.99 (15.31)

Women’s 100 Fly

World Championship silver medalist in this event Emma McKeon swam a controlled 57.48 to lead the qualifiers into Friday’s final at the Australian Short Course Championships in Adelaide. McKeon is seeded ahead of Emily Washer (58.96) and Brianna Throssell (59.06).

McKeon has been flying under the radar the last few years and could be poised for something big in 2018.

Gemma Cooney (59.13), Laura Taylor (59.37), Elysia Oldsen (59.71), Alexandra Good (1:00.32), Alice Stuart (1:00.34), Brittany Castelluzzo (1:00.82) and Tianni Gilmour (1:00.90) will also swim in the ten person final.

 Event 25  Women 100 SC Metre Butterfly
==================================================================
        World: W 54.61  07-Dec-14 Sarah Sjostrom, Sweden
 Commonwealth: C 55.30  09-Nov-13 Alicia Coutts, Australia
   Australian: R 55.30  09-Nov-13 Alicia Coutts, Redlands
   All Comers: A 55.68  12-Aug-09 Jessicah Schipper, Commercial
 Title Holder:   56.70  04-Nov-15 Madeline Groves, StPeters Western
 Meet Qualifying:  1:02.61
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 MCKEON, EMMA           23 GUSC                56.18      57.48  
    r:+0.74  12.26        26.90 (14.64)
          42.11 (15.21)       57.48 (15.37)
  2 WASHER, EMILY          21 CARL                57.26      58.96  
    r:+0.70  12.47        27.25 (14.78)
          43.06 (15.81)       58.96 (15.90)
  3 THROSSELL, BRIANNA     21 UWSC                58.04      59.06  
    r:+0.72  12.67        27.91 (15.24)
          43.51 (15.60)       59.06 (15.55)
  4 COONEY, GEMMA          17 BGRAM               58.25      59.13  
    r:+0.76  12.80        27.70 (14.90)
          43.08 (15.38)       59.13 (16.05)
  5 TAYLOR, LAURA          18 TSS                 59.22      59.37  
    r:+0.70  12.91        28.02 (15.11)
          43.63 (15.61)       59.37 (15.74)
  6 OLDSEN, ELLYSIA        22 MARI                59.09      59.71  
    r:+0.73  12.77        27.92 (15.15)
          43.52 (15.60)       59.71 (16.19)
  7 GOOD, ALEXANDRA        19 SYP                 59.75    1:00.32  
    r:+0.74  12.84        27.91 (15.07)
          43.84 (15.93)     1:00.32 (16.48)
  8 STUART, ALICE          20 TSS               1:00.15    1:00.34  
    r:+0.68  12.88        28.21 (15.33)
          44.12 (15.91)     1:00.34 (16.22)
  9 CASTELLUZZO, BRITTANY  16 TTG               1:01.74    1:00.82  
    r:+0.74  13.15        28.55 (15.40)
          44.48 (15.93)     1:00.82 (16.34)
 10 GILMOUR, TIANNI        21 SPRTN             1:01.28    1:00.90  
    r:+0.72  12.96        28.63 (15.67)
          44.64 (16.01)     1:00.90 (16.26)

Men’s 200 Back

Joshua Beaver led a tightly contested 200 back preliminaries at the Australian Short Course Championships in Adelaide on Friday morning with a 1:54.88 for the top seed. Beaver is ahead of international swimmer Daiya Seto of Japan (1:55.20) and Australian Travis Mahoney (1:55.36).

Since they are not selecting a team, Seto is allowed to swim at finals, even though he is not Australian. Peter Mills (1:55.86), Bowen Gough (1:56.45), Kazimir Boskovic (1:56.59), Jared Gilliland (1:56.81), Hayden Lewis (1:56.93), Joshua Edwards-Smith (1:57.60) and Hayden Hinds-Sydenham (1:58.14) will also swim in the tight final on Friday night.

 Event 26  Men 200 SC Metre Backstroke
==================================================================
        World: W 1:45.63  27-Nov-15 Mitch Larkin, Australia
 Commonwealth: C 1:45.63  27-Nov-15 Mitch Larkin, Australia
   Australian: R 1:45.63  27-Nov-15 Mitch Larkin, StPeters Western
   All Comers: A 1:45.63  27-Nov-15 Mitch Larkin, StPeters Western
 Title Holder:   1:47.41  04-Nov-16 Mitch Larkin, QLD
 Meet Qualifying:  2:03.11
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 BEAVER, JOSHUA         24 IVN               1:56.19    1:54.88  
    r:+0.57  13.05        27.31 (14.26)
          41.57 (14.26)       56.14 (14.57)
        1:10.57 (14.43)     1:25.33 (14.76)
        1:40.31 (14.98)     1:54.88 (14.57)
  2 SETO, (V), DAIYA       23 JPN               1:54.26    1:55.20  
    r:+0.56  13.29        27.38 (14.09)
          42.07 (14.69)       56.54 (14.47)
        1:11.36 (14.82)     1:26.13 (14.77)
        1:40.88 (14.75)     1:55.20 (14.32)
  3 MAHONEY, TRAVIS        27 MARI              1:56.22    1:55.36  
    r:+0.70  13.09        28.00 (14.91)
          43.20 (15.20)       58.64 (15.44)
        1:12.90 (14.26)     1:27.01 (14.11)
        1:41.22 (14.21)     1:55.36 (14.14)
  4 MILLS, PETER           21 BGRAM             1:56.80    1:55.86  
    r:+0.60  12.62        26.98 (14.36)
          41.93 (14.95)       57.01 (15.08)
        1:11.84 (14.83)     1:26.71 (14.87)
        1:41.66 (14.95)     1:55.86 (14.20)
  5 GOUGH, BOWEN           19 NUN               1:56.23    1:56.45  
    r:+0.66  13.04        27.37 (14.33)
          42.11 (14.74)       57.03 (14.92)
        1:11.90 (14.87)     1:27.32 (15.42)
        1:42.19 (14.87)     1:56.45 (14.26)
  6 BOSKOVIC, KAZIMIR      22 NUN               1:57.61    1:56.59  
    r:+0.71  13.32        27.73 (14.41)
          42.35 (14.62)       57.34 (14.99)
        1:12.23 (14.89)     1:27.22 (14.99)
        1:42.16 (14.94)     1:56.59 (14.43)
  7 GILLILAND, JARED       22 CHAND             1:59.47    1:56.81  
    r:+0.73  13.37        27.67 (14.30)
          42.64 (14.97)       57.58 (14.94)
        1:12.44 (14.86)     1:27.40 (14.96)
        1:42.49 (15.09)     1:56.81 (14.32)
  8 LEWIS, HAYDEN          22 MARI              1:55.40    1:56.93  
    r:+0.63  13.05        27.36 (14.31)
          42.20 (14.84)       57.25 (15.05)
        1:12.14 (14.89)     1:27.14 (15.00)
        1:42.08 (14.94)     1:56.93 (14.85)
  9 EDWARDS-SMITH, JOSHUA  14 UWSC              1:57.57    1:57.60  
    r:+0.63  13.38        27.69 (14.31)
          42.79 (15.10)       57.97 (15.18)
        1:13.01 (15.04)     1:27.97 (14.96)
        1:43.04 (15.07)     1:57.60 (14.56)
 10 HINDS-SYDENHAM, HAYDE  20 SOSC              1:57.55    1:58.14  
    r:+0.63  13.49        27.89 (14.40)
          42.66 (14.77)       57.54 (14.88)
        1:12.67 (15.13)     1:27.77 (15.10)
        1:43.27 (15.50)     1:58.14 (14.87)

Women’s 100 Back

Australia has been known the last couple of years for having strong female backstrokers led by World Champion in the 200 Emily Seebohm. But it was Minna Atherton who took the top seed on Friday morning at the Australian Short Course Championships with a 57.56 to Seebohm’s 58.31. Atherton was the World Junior Champion in 2015 and has been looked at as a future superstar in Australia.

Another rising star Kaylee McKeown will also swim in tonight’s final as she placed third in prelims at 58.49. She is better at the 200, but she can put together a good 100 as she is still only 16. World University Games champion Sian Whittaker (58.75) was the fourth and final swimmer under a minute this morning.

Abby Duncan (1:00.06), Holly Barratt (1:00.23), Gabriella Peiniger (1:00.85), Micaela Habib (1:01.01), Jessica Adams (1:01.74) and Charli Brown (1:02.10) also swam in this morning’s prelims and will swim again at finals.

  Event 27  Women 100 SC Metre Backstroke
==================================================================
        World: W 55.03  04-Dec-14 Katinka Hosszu, Hungary
 Commonwealth: C 55.31  04-Dec-14 Emily Seebohm, Australia
   Australian: R 55.31  04-Dec-14 Emily Seebohm, Brothers
   All Comers: A 55.46  27-Nov-15 Emily Seebohm, Brisbane Grammar
 Title Holder:   56.48  04-Nov-16 Emily Seebohm, Brisbane Grammar
 Meet Qualifying:  1:02.21
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 ATHERTON, MINNA        17 BGRAM               57.08      57.56  
    r:+0.62  13.07        27.52 (14.45)
          42.51 (14.99)       57.56 (15.05)
  2 SEEBOHM, EMILY         25 BGRAM               56.00      58.31  
    r:+0.72  13.39        28.05 (14.66)
          42.95 (14.90)       58.31 (15.36)
  3 MCKEOWN, KAYLEE        16 SPRTN               59.34      58.49  
    r:+0.60  13.42        28.33 (14.91)
          43.64 (15.31)       58.49 (14.85)
  4 WHITTAKER, SIAN        20 MVC                 58.56      58.75  
    r:+0.62  13.88        28.66 (14.78)
          43.71 (15.05)       58.75 (15.04)
  5 DUNCAN, ABBY           19 NWD                 59.07    1:00.06  
    r:+0.64  14.02        28.95 (14.93)
          44.26 (15.31)     1:00.06 (15.80)
  6 BARRATT, HOLLY         29 ROC                 58.68    1:00.23  
    r:+0.63  14.06        29.33 (15.27)
          45.01 (15.68)     1:00.23 (15.22)
  7 PEINIGER, GABRIELLA    15 MVC                 59.13    1:00.85  
    r:+0.66  14.11        29.17 (15.06)
          44.93 (15.76)     1:00.85 (15.92)
  8 HABIB, MICAELA         19 MARI              1:00.83    1:01.01  
    r:+0.64  14.50        29.83 (15.33)
          45.52 (15.69)     1:01.01 (15.49)
  9 ADAMS, JESSICA         18 DVE               1:01.72    1:01.74  
    r:+0.54  15.10        30.41 (15.31)
          46.05 (15.64)     1:01.74 (15.69)
 10 BROWN, CHARLI          15 CARL              1:01.73    1:02.10  
    r:+0.63  14.46        30.13 (15.67)
          46.26 (16.13)     1:02.10 (15.84)

Men’s 100 Breast

From a strong event to a weak event, the men’s 100 breast has been a weak spot for the Australian team ever since the retirement of Christian Sprenger. Olympian Jake Packard has filled that void the last few years but he is only the fifth seed going into tonight after posting a 59.39. Liam Hunter (58.73), Samuel Williamson (59.02) and Zac Stubblety-Cook (59.37) have the top three spots ahead of Packard as Grayson Bell (59.38) is in there as well. Who knows if Packard has more left in the engine tonight? Packard sat out the World Championships this past summer.

James McKechnie (59.65), Alex Milligan (59.67), Tommy Sucipto (59.81), Ewan Bennett (1:00.03) and Lennard Bremer (1:00.55) will also swim in the final tonight.

 Event 28  Men 100 SC Metre Breaststroke
==================================================================
        World: W 55.61  15-Nov-09 Cameron van der Burgh, RSA
 Commonwealth: C 55.61  15-Nov-09 Cameron van der Burgh, RSA
   Australian: R 57.14  10-Nov-13 Christian Sprenger, Commercial
   All Comers: A 57.67  04-Nov-16 Tommy Sucipto, ROC
 Title Holder:   57.67  04-Nov-16 Tommy Sucipto, Rockingham
 Meet Qualifying:  1:03.42
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 HUNTER, LIAM           20 CHAND               58.82      58.73  
    r:+0.66  12.52        27.83 (15.31)
          43.06 (15.23)       58.73 (15.67)
  2 WILLIAMSON, SAMUEL     19 FAS                 59.14      59.02  
    r:+0.72  12.61        27.84 (15.23)
          43.24 (15.40)       59.02 (15.78)
  3 STUBBLETY-COOK, ZAC    18 WBAC              1:00.22      59.37  
    r:+0.77  13.09        28.43 (15.34)
          43.71 (15.28)       59.37 (15.66)
  4 BELL, GRAYSON          20 TSS                 58.89      59.38  
    r:+0.78  12.55        27.79 (15.24)
          43.38 (15.59)       59.38 (16.00)
  5 PACKARD, JAKE          23 SPRTN               58.68      59.39  
    r:+0.63  12.48        27.72 (15.24)
          43.26 (15.54)       59.39 (16.13)
  6 MCKECHNIE, JAMES       22 STP                 59.11      59.65  
    r:+0.72  12.45        27.73 (15.28)
          43.52 (15.79)       59.65 (16.13)
  7 MILLIGAN, ALEX         19 UWSC              1:00.93      59.67  
    r:+0.70  12.99        28.23 (15.24)
          59.67 (31.44)                    
  8 SUCIPTO, TOMMY         22 ROC                 57.67      59.81  
    r:+0.63  12.85        27.93 (15.08)
          43.68 (15.75)       59.81 (16.13)
  9 BENNETT, EWAN          23 MLC               1:00.54    1:00.03  
    r:+0.67  12.79        28.07 (15.28)
          43.95 (15.88)     1:00.03 (16.08)
 10 BREMER, LENNARD        23 UWSC              1:00.37    1:00.55  
    r:+0.66  13.17        28.62 (15.45)
          44.42 (15.80)     1:00.55 (16.13)

Women’s 200 Breast

Taylor McKeown had a nice and controlled 200 breast morning swim as she will return to finals as the number one seed at 2:22.04. She is over four seconds ahead of the rest of the field with Georgia Bohl (2:26.43) and 100 champ from last night Jessica Hansen (2:26.63) in tow. Aisling Scott (2:26.79), Tessa Wallace (2:27.24) and Lithuanian Ruta Meilutyte (2:27.51) are all expected to battle for silver with Bohl and Hansen.

Mikayla Smith (2:28.37), Cassandra van Breugel (2:29.33), Justine Spurr (2:36.36) and Tess Shrestha (2:37.48) will also compete in the final.

 Event 29  Women 200 SC Metre Breaststroke
==================================================================
        World: W 2:14.57  18-Dec-09 Rebecca Soni, USA
 Commonwealth: C 2:15.42  15-Nov-09 Leisel Jones, Australia
   Australian: R 2:15.42  15-Nov-09 Leisel Jones, Nunawading
   All Comers: A 2:17.75  29-Nov-03 Leisel Jones, Redcliffe L/L
 Title Holder:   2:21.87  04-Nov-16 Aisling Scott, Brisbane Grammar
 Meet Qualifying:  2:33.88
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 MCKEOWN, TAYLOR        22 SPRTN             2:21.45    2:22.04  
    r:+0.77  14.96        32.70 (17.74)
          50.54 (17.84)     1:08.67 (18.13)
        1:26.68 (18.01)     1:44.78 (18.10)
        2:03.41 (18.63)     2:22.04 (18.63)
  2 BOHL, GEORGIA          20 GUSC              2:23.95    2:26.43  
    r:+0.69  14.48        32.12 (17.64)
          50.25 (18.13)     1:08.85 (18.60)
        1:27.74 (18.89)     1:47.00 (19.26)
        2:06.37 (19.37)     2:26.43 (20.06)
  3 HANSEN, JESSICA        22 NUN               2:23.42    2:26.63  
    r:+0.72  14.88        32.82 (17.94)
          51.07 (18.25)     1:09.58 (18.51)
        1:28.44 (18.86)     1:47.70 (19.26)
        2:07.16 (19.46)     2:26.63 (19.47)
  4 SCOTT, AISLING         24 BGRAM             2:21.87    2:26.79  
    r:+0.76  15.38        33.66 (18.28)
          51.81 (18.15)     1:10.59 (18.78)
        1:29.47 (18.88)     1:48.51 (19.04)
        2:07.73 (19.22)     2:26.79 (19.06)
  5 WALLACE, TESSA         24 PWCAL             2:23.74    2:27.24  
    r:+0.72  14.96        33.16 (18.20)
          51.73 (18.57)     1:10.59 (18.86)
        1:29.85 (19.26)     1:49.01 (19.16)
        2:08.52 (19.51)     2:27.24 (18.72)
  6 MEILUTYTE, (V), RUTA   20 LTU               2:22.21    2:27.51  
    r:+0.66  14.68        32.93 (18.25)
          51.59 (18.66)     1:10.38 (18.79)
        1:29.36 (18.98)     1:48.60 (19.24)
        2:07.99 (19.39)     2:27.51 (19.52)
  7 SMITH, MIKAYLA         19 NUN               2:26.19    2:28.37  
    r:+0.75  15.19        33.13 (17.94)
          51.68 (18.55)     1:10.63 (18.95)
        1:29.90 (19.27)     1:49.44 (19.54)
        2:08.90 (19.46)     2:28.37 (19.47)
  8 VAN BREUGEL, CASSANDR  23 WOYW              2:28.11    2:29.33  
    r:+0.81  14.92        32.76 (17.84)
          51.44 (18.68)     1:10.44 (19.00)
        1:29.83 (19.39)     1:49.48 (19.65)
        2:09.24 (19.76)     2:29.33 (20.09)
  9 SPURR, JUSTINE         22 PERC              2:33.51    2:36.36  
    r:+0.70  15.49        34.59 (19.10)
          53.69 (19.10)     1:13.56 (19.87)
        1:33.79 (20.23)     1:54.86 (21.07)
        2:15.75 (20.89)     2:36.36 (20.61)
 10 SHRESTHA, TESS         16 NWD               2:33.39    2:37.48  
    r:+0.74  15.84        34.66 (18.82)
          54.33 (19.67)     1:14.28 (19.95)
        1:34.43 (20.15)     1:55.04 (20.61)
        2:16.17 (21.13)     2:37.48 (21.31)

Men’s 200 Free

In a pretty diminished field without Cameron McEvoyKyle ChalmersThomas Fraser-Holmes or Mack HortonJordan Merrilees took advantage of those absences with a 1:47.18 for the top seed. He leads Zachary Attard (1:47.56) and Joshua Parrish (1:48.49).

Jack McLoughlin (1:48.77), Andrew Spoor (1:48.83), Thomas Wotton (1:49.24), Caiden Gill (1:49.29), Jack Gerrard (1:49.66), Thomas Hauck (1:49.90) and Christopher Paunich (1:50.33) will swim in the final that is pretty evenly distributed.

 Event 30  Men 200 SC Metre Freestyle
==================================================================
        World: W 1:39.37  15-Nov-09 Paul Biedermann, Germany
 Commonwealth: C 1:40.80            B. Hayden/C. McEvoy, CAN/AUS
   Australian: R 1:40.80  27-Nov-15 Cameron McEvoy, Bond
   All Comers: A 1:40.80  27-Nov-15 Cameron McEvoy, Bond
 Title Holder:   1:42.75  04-Nov-16 Cameron McEvoy, Bond
 Meet Qualifying:  1:51.49
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 MERRILEES, JORDEN      23 MVC               1:47.76    1:47.18  
    r:+0.68  11.49        24.47 (12.98)
          37.50 (13.03)       51.03 (13.53)
        1:04.27 (13.24)     1:18.27 (14.00)
        1:32.85 (14.58)     1:47.18 (14.33)
  2 ATTARD, ZACHARY        18 CARL              1:47.28    1:47.56  
    r:+0.74  11.98        25.08 (13.10)
          38.57 (13.49)       52.44 (13.87)
        1:05.78 (13.34)     1:19.51 (13.73)
        1:33.60 (14.09)     1:47.56 (13.96)
  3 PARRISH, JOSHUA        20 TSS               1:47.54    1:48.49  
    r:+0.65  12.29        25.95 (13.66)
          39.54 (13.59)       53.21 (13.67)
        1:06.98 (13.77)     1:21.00 (14.02)
        1:34.98 (13.98)     1:48.49 (13.51)
  4 MCLOUGHLIN, JACK       22 CHAND             1:49.25    1:48.77  
    r:+0.71  12.23        25.61 (13.38)
          39.42 (13.81)       53.53 (14.11)
        1:07.17 (13.64)     1:21.10 (13.93)
        1:35.05 (13.95)     1:48.77 (13.72)
  5 SPOOR, ANDREW          21 CARL              1:47.59    1:48.83  
    r:+0.72  11.86        24.87 (13.01)
          38.25 (13.38)       52.01 (13.76)
        1:05.83 (13.82)     1:20.18 (14.35)
        1:34.56 (14.38)     1:48.83 (14.27)
  6 WOTTON, THOMAS         20 GUSC              1:51.07    1:49.24  
    r:+0.66  12.05        25.64 (13.59)
          39.32 (13.68)       53.21 (13.89)
        1:07.12 (13.91)     1:21.41 (14.29)
        1:35.56 (14.15)     1:49.24 (13.68)
  7 GILL, CAIDEN           19 NUN               1:49.20    1:49.29  
    r:+0.64  11.84        25.25 (13.41)
          38.79 (13.54)       52.68 (13.89)
        1:06.60 (13.92)     1:20.78 (14.18)
        1:35.10 (14.32)     1:49.29 (14.19)
  8 GERRARD, JACK          23 MVC               1:44.56    1:49.66  
    r:+0.71  12.01        25.11 (13.10)
          38.48 (13.37)       52.33 (13.85)
        1:06.25 (13.92)     1:20.73 (14.48)
        1:35.30 (14.57)     1:49.66 (14.36)
  9 HAUCK, THOMAS          14 ALLSA             1:49.53    1:49.90  
    r:+0.80  11.85        25.28 (13.43)
          38.90 (13.62)       52.77 (13.87)
        1:06.82 (14.05)     1:21.14 (14.32)
        1:35.77 (14.63)     1:49.90 (14.13)
 10 PAUNICH, CHRISTOPHER   23 UWSC              1:49.80    1:50.33  
    r:+0.67  11.96        25.52 (13.56)
          39.26 (13.74)       53.38 (14.12)
        1:07.42 (14.04)     1:21.71 (14.29)
        1:36.07 (14.36)     1:50.33 (14.26)

Women’s 50 Free

In what will be a highly anticipated race, Cate Campbell will be gunning for another quick time after breaking the 100 free world record last night. She is the second seed behind 18-year-old rising star Shayna Jack (24.27). Cate (24.39) and her sister Bronte Campbell (24.46) will also be in the mix. Brittany Elmslie (24.86) and Holly Barratt (24.93) follow them as the only other swimmers under 25.

Carla Buchanan (25.13), Jemima Horwood (25.23), Madison Wilson (25.35), Emma Southwell (25.36) Ellysia Oldsen and Natasha Ramsden (25.37)

 Event 31  Women 50 SC Metre Freestyle
==================================================================
        World: W 22.93  07-Aug-17 Ranomi Kromowidjojo, Netherlands
 Commonwealth: C 23.44  19-Dec-09 Francesca Halsall, GBR
   Australian: R 23.47  09-Nov-13 Cate Campbell, Commercial
   All Comers: A 23.64  27-Nov-15 Cate Campbell, Commercial
 Title Holder:   24.27  04-Nov-16 Emily Seebohm, Brisbane Grammar
 Meet Qualifying:  25.87
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 JACK, SHAYNA           18 COMM                24.66      24.27  
    r:+0.75  11.80        24.27 (12.47)
  2 CAMPBELL, CATE         25 COMM                23.62      24.39  
    r:+0.80  11.85        24.39 (12.54)
  3 CAMPBELL, BRONTE       23 CHAND               24.24      24.46  
    r:+0.74  11.87        24.46 (12.59)
  4 ELMSLIE, BRITTANY      23 BGRAM               24.05      24.86  
    r:+0.72  12.08        24.86 (12.78)
  5 BARRATT, HOLLY         29 ROC                 24.63      24.93  
    r:+0.69  11.96        24.93 (12.97)
  6 BUCHANAN, CARLA        22 ACACI               24.98      25.13  
    r:+0.71  12.30        25.13 (12.83)
  7 HORWOOD, JEMIMA        16 UWSC                25.24      25.23  
    r:+0.76  12.35        25.23 (12.88)
  8 WILSON, MADISON        23 BOND                25.51      25.35  
    r:+0.73  12.44        25.35 (12.91)
  9 SOUTHWELL, EMMA        19 SLCA                25.74      25.36  
    r:+0.68  12.12        25.36 (13.24)
 10 RAMSDEN, NATASHA       16 ABBT                24.95      25.37  
    r:+0.72  12.08        25.37 (13.29)
 10 OLDSEN, ELLYSIA        22 MARI                25.13      25.37  
    r:+0.73  12.30        25.37 (13.07)
 Swim-Off Required ----------------------------------------------

Men’s 200 IM

Japanese Daiya Seto made good time of his trip to Australia as he leads the 200 IM prelims with a 1:56.73. Seto is coming off a successful summer where he won bronze medals in the 200 fly and 400 IM at the Worlds in Budapest. Seto is the top seed tonight ahead of Tomas Elliott (1:57.71) and Travis Mahoney (1:58.21).

James Traiforos (1:58.56), Kazimir Boskovic (1:58.69), Jared Gilliland (1:59.19), Alex Milligan (1:59.39), Callum Sherington (1:59.53), Hayden Hinds-Sydenham (2:00.29) and Douglas Oliver (2:00.81) will also swim in the A-final tonight.

Event 32  Men 200 SC Metre IM
==================================================================
        World: W 1:49.63  14-Dec-12 Ryan Lochte, USA
 Commonwealth: C 1:51.55  15-Nov-09 Darian Townsend, RSA
   Australian: R 1:52.01  11-Aug-13 Kenneth To, Trinity Grammar
   All Comers: A 1:52.86  10-Aug-09 Leith Brodie, Albany Creek
 Title Holder:   1:55.04  04-Nov-16 Clyde Lewis, StPeters Western
 Meet Qualifying:  2:05.81
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 SETO, (V), DAIYA       23 JPN               1:51.79    1:56.73  
    r:+0.63  11.48        25.43 (13.95)
          40.59 (15.16)       55.15 (14.56)
        1:11.26 (16.11)     1:27.91 (16.65)
        1:42.76 (14.85)     1:56.73 (13.97)
  2 ELLIOTT, TOMAS         22 SOSC              1:57.27    1:57.71  
    r:+0.64  12.07        26.35 (14.28)
          41.82 (15.47)       56.36 (14.54)
        1:12.84 (16.48)     1:29.72 (16.88)
        1:44.34 (14.62)     1:57.71 (13.37)
  3 MAHONEY, TRAVIS        27 MARI              1:56.68    1:58.21  
    r:+0.73  11.94        26.39 (14.45)
          41.13 (14.74)       55.28 (14.15)
        1:12.29 (17.01)     1:29.88 (17.59)
        1:44.79 (14.91)     1:58.21 (13.42)
  4 TRAIFOROS, JAMES       21 TRGR              1:58.34    1:58.56  
    r:+0.73  11.72        26.03 (14.31)
          40.98 (14.95)       55.23 (14.25)
        1:11.95 (16.72)     1:29.47 (17.52)
        1:44.59 (15.12)     1:58.56 (13.97)
  5 BOSKOVIC, KAZIMIR      22 NUN               1:57.88    1:58.69  
    r:+0.73  11.91        26.13 (14.22)
          41.14 (15.01)       55.30 (14.16)
        1:11.99 (16.69)     1:29.32 (17.33)
        1:44.56 (15.24)     1:58.69 (14.13)
  6 GILLILAND, JARED       22 CHAND             2:01.18    1:59.19  
    r:+0.69  12.09        26.35 (14.26)
          42.08 (15.73)       57.01 (14.93)
        1:13.69 (16.68)     1:30.65 (16.96)
        1:45.72 (15.07)     1:59.19 (13.47)
  7 MILLIGAN, ALEX         19 UWSC              1:58.73    1:59.39  
    r:+0.69  11.79        26.24 (14.45)
          42.12 (15.88)       57.25 (15.13)
        1:13.75 (16.50)     1:30.54 (16.79)
        1:45.69 (15.15)     1:59.39 (13.70)
  8 SHERINGTON, CALLUM     20 CARL              2:01.08    1:59.53  
    r:+0.62  11.76        26.09 (14.33)
          41.30 (15.21)       55.72 (14.42)
        1:12.89 (17.17)     1:30.67 (17.78)
        1:45.58 (14.91)     1:59.53 (13.95)
  9 HINDS-SYDENHAM, HAYDE  20 SOSC              1:59.31    2:00.29  
    r:+0.73  11.98        26.42 (14.44)
          42.26 (15.84)       57.28 (15.02)
        1:14.13 (16.85)     1:31.94 (17.81)
        1:46.97 (15.03)     2:00.29 (13.32)
 10 OLIVER, DOUGLAS        21 YERPK             2:02.58    2:00.81  
    r:+0.75  11.80        26.01 (14.21)
          41.28 (15.27)       56.15 (14.87)
        1:13.33 (17.18)     1:31.32 (17.99)
        1:46.42 (15.10)     2:00.81 (14.39)

Women’s 100 IM

Men’s 50 Fly

Comments Off on Emma McKeon, Taylor McKeown Lead Second Morning of Australian Short Course Nationals

Author: Andy Ross

avatar
Andy Ross is the new man on board at Swimming World. He is based out of Fort Lauderdale, Florida at the International Swimming Hall of Fame. He is a 2017 graduate of Southern Illinois University where he graduated cum laude.

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here