Emily Seebohm, Yulia Efimova Strong on Second Day of NSW Open Championships

Photo Courtesy: Arena

Australia’s Emily Seebohm and Russia’s Yulia Efimova each posted a No. 1 time in the early 2017 world rankings during day two finals at the New South Wales Open Championships in Sydney, Australia.

Live results
Full results

Jessica Ashwood opened the session with a narrow victory over Kiah Melverton in the 400 free. Ashwood held off a charging 29.45 split from Melverton on the final 50 to get into the wall one one-hundredth ahead, 4:08.06 to 4:08.07. Olympian Leah Neale finished third in 4:12.12.

Event 15  Women 400 LC Metre Freestyle
==================================================================
 Meet Qualifying:  4:40.00
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 ASHWOOD, JESSICA       23 CHAND             4:12.14    4:08.06  
    r:+0.66  29.11      1:00.13 (31.02)
        1:31.81 (31.68)     2:03.75 (31.94)
        2:35.18 (31.43)     3:06.69 (31.51)
        3:38.13 (31.44)     4:08.06 (29.93)
  2 MELVERTON, KIAH        20 TSS               4:13.67    4:08.07  
    r:+0.72  29.48      1:00.45 (30.97)
        1:31.92 (31.47)     2:03.64 (31.72)
        2:35.39 (31.75)     3:06.99 (31.60)
        3:38.62 (31.63)     4:08.07 (29.45)
  3 NEALE, LEAH            21 SPRTN             4:17.22    4:12.12  
    r:+0.74  29.57      1:01.16 (31.59)
        1:32.97 (31.81)     2:05.00 (32.03)
        2:36.99 (31.99)     3:09.08 (32.09)
        3:41.33 (32.25)     4:12.12 (30.79)
  4 TAYLOR, LAURA          17 TSS               4:17.32    4:14.96  
             29.47      1:02.05 (32.58)
        1:34.39 (32.34)     2:07.18 (32.79)
        2:39.26 (32.08)     3:11.42 (32.16)
        3:43.43 (32.01)     4:14.96 (31.53)
  5 BATCHELOR, MOLLY       16 NUN               4:17.75    4:17.05  
    r:+0.76  29.53      1:01.81 (32.28)
        1:34.19 (32.38)     2:06.95 (32.76)
        2:39.52 (32.57)     3:12.25 (32.73)
        3:45.08 (32.83)     4:17.05 (31.97)
  6 ROBINSON, EMMA         22 NZL               4:17.04    4:17.13  
    r:+0.75  29.71      1:01.95 (32.24)
        1:34.31 (32.36)     2:07.09 (32.78)
        2:39.72 (32.63)     3:12.58 (32.86)
        3:45.42 (32.84)     4:17.13 (31.71)
  7 SHERIDAN, MIKKAYLA     22 SPRTN             4:18.86    4:17.50  
             29.40      1:02.06 (32.66)
        1:35.08 (33.02)     2:08.28 (33.20)
        2:40.60 (32.32)     3:13.28 (32.68)
        3:45.66 (32.38)     4:17.50 (31.84)
  8 MOCHIDA, SACHI         17 JAPAN             4:18.38    4:17.56  
    r:+0.60  29.45      1:01.79 (32.34)
        1:34.17 (32.38)     2:07.24 (33.07)
        2:40.03 (32.79)     3:13.27 (33.24)
        3:46.03 (32.76)     4:17.56 (31.53)
  9 LEE, KAREENA           23 MTCKM             4:19.14    4:18.53  
    r:+0.76  29.79      1:02.68 (32.89)
        1:35.63 (32.95)     2:09.00 (33.37)
        2:42.03 (33.03)     3:15.26 (33.23)
        3:47.56 (32.30)     4:18.53 (30.97)
 10 DOYLE, CARINA          23 NZL               4:19.47    4:18.83  
    r:+0.71  29.62      1:02.01 (32.39)
        1:35.00 (32.99)     2:07.90 (32.90)
        2:40.55 (32.65)     3:13.61 (33.06)
        3:46.47 (32.86)     4:18.83 (32.36)

Japan’s Junya Koga added a 50 fly win to his 50 back title from the first day, touching in 24.11. David Morgan finished second (24.28) and Cameron Jones third (24.38).

Event 16  Men 50 LC Metre Butterfly
==================================================================
 Meet Qualifying:  27.80
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 KOGA, JUNYA            29 JAPAN               24.59      24.11  
         r:+0.62                       
  2 MORGAN, DAVID          23 TSS                 24.56      24.28  
         r:+0.63                       
  3 JONES, CAMERON         20 STPET               24.81      24.38  
         r:+0.71                       
  4 BENEHOUTSOS, THEODORO  18 MVC                 24.80      24.40  
         r:+0.72                       
  5 STACK, JAIMIE          24 SSSD                24.44      24.56  
         r:+0.64                       
  6 TREFFERS, BENJAMIN     25 SOMGC               24.64      24.66  
         r:+0.64                       
  7 RAVEN, CHRISTOPHER     23 SPRTN               24.87      24.74  
         r:+0.73                       
  8 LEE, TAEGUE            18 KOREA               25.29      25.05  
         r:+0.61                       
  9 MARKS, EDWARD          20 CARL                24.92      25.08  
         r:+0.63                       
 11 SAKAMOTO, YUYA         17 JAPAN               25.17      25.10  
         r:+0.70

Emma McKeon came from behind to get in front of South Korea’s Sehyeon An and win the women’s 100 fly, 58.02 to 58.11. Christina Licciardi came in third at 59.84.

Event 17  Women 100 LC Metre Butterfly
==================================================================
 Meet Qualifying:  1:09.00
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 MCKEON, EMMA           22 STPET             1:00.04      58.02  
    r:+0.64  28.24        58.02 (29.78)
  2 AN, SEHYEON            21 KOREA               59.29      58.11  
             27.17        58.11 (30.94)
  3 LICCIARDI, CHRISTINA   21 SOSC              1:00.30      59.84  
    r:+0.66  28.11        59.84 (31.73)
  4 WASHER, EMILY          20 CARL              1:00.42      59.86  
    r:+0.59  28.85        59.86 (31.01)
  5 SCHLICHT, JEMMA        19 SPRTN             1:01.06      59.99  
    r:+0.78  27.86        59.99 (32.13)
  6 ELMSLIE, BRITTANY      22 BGRAM             1:01.22    1:00.21  
    r:+0.73  27.73      1:00.21 (32.48)
  7 SHERIDAN, MIKKAYLA     22 SPRTN             1:01.44    1:00.72  
    r:+0.74  28.61      1:00.72 (32.11)
  8 SAAL, SARA             30 COMM              1:01.02    1:00.95  
    r:+0.69  28.50      1:00.95 (32.45)
  9 STUART, ALICE          19 TSS               1:01.73    1:01.65  
    r:+0.66  28.89      1:01.65 (32.76)
 10 COONEY, GEMMA          17 BGRAM             1:00.99    1:01.74  
             28.68      1:01.74 (33.06)

Joshua Beaver was the only man to get under 2:00 in the men’s 200 back, touching the wall in 1:59.13. Teenagers Tristan Ludlow (2:01.77) and Jack Cartwright (2:01.94) also got on the podium.

Event 18  Men 200 LC Metre Backstroke
==================================================================
 Meet Qualifying:  2:18.50
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 BEAVER, JOSHUA         24 NUN               2:00.48    1:59.13  
    r:+0.53  27.62        57.65 (30.03)
        1:28.32 (30.67)     1:59.13 (30.81)
  2 LUDLOW, TRISTAN        19 RACKL             2:02.39    2:01.77  
    r:+0.60  28.46        59.13 (30.67)
        1:30.87 (31.74)     2:01.77 (30.90)
  3 CARTWRIGHT, JACK       18 STPET             2:02.07    2:01.94  
    r:+0.71  28.33        59.01 (30.68)
        1:31.12 (32.11)     2:01.94 (30.82)
  4 GILLILAND, JARED       22 CHAND             2:02.44    2:02.03  
    r:+0.67  28.90        59.70 (30.80)
        1:31.17 (31.47)     2:02.03 (30.86)
  5 WOODWARD, BRADLEY      18 MING              2:02.51    2:02.39  
    r:+0.73  29.10      1:00.32 (31.22)
        1:31.85 (31.53)     2:02.39 (30.54)
  6 MILLS, PETER           20 BGRAM             2:02.91    2:03.13  
    r:+0.75  28.58        59.68 (31.10)
        1:31.52 (31.84)     2:03.13 (31.61)
  7 MACALISTER, LEON       16 CARL              2:04.86    2:03.81  
    r:+0.57  28.72        59.53 (30.81)
        1:31.41 (31.88)     2:03.81 (32.40)
  8 PENDER, MATTHEW        19 VAQC              2:03.73    2:04.27  
    r:+0.65  29.03      1:00.82 (31.79)
        1:32.70 (31.88)     2:04.27 (31.57)
 10 CROPP, JACKSON         20 NZL               2:04.93    2:04.65  
    r:+0.62  29.44      1:00.58 (31.14)
        1:32.91 (32.33)     2:04.65 (31.74)
 11 PARK, SEONG UNG        18 KOREA             2:04.89    2:04.86  
    r:+0.69  29.43      1:01.43 (32.00)
        1:33.06 (31.63)     2:04.86 (31.80)

Reigning World Champion Emily Seebohm put up a blistering time of 59.28 in her signature event, the women’s 100 back. That easily eclipsed Kylie Masse’s 59.60 as the top mark in the world so far this year. Taking second was Madison Wilson in 1:00.02, just off her now-fourth-ranked 59.97, and Kaylee McKeown was third in 1:00.60.

Event 19  Women 100 LC Metre Backstroke
==================================================================
 Meet Qualifying:  1:11.00
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 SEEBOHM, EMILY         24 BGRAM             1:00.38      59.28  
    r:+0.69  29.36        59.28 (29.92)
  2 WILSON, MADISON        22 STPET             1:00.69    1:00.02  
    r:+0.57  29.27      1:00.02 (30.75)
  3 MCKEOWN, KAYLEE        15 SPRTN             1:01.74    1:00.60  
    r:+0.63  29.80      1:00.60 (30.80)
  4 WHITTAKER, SIAN        19 MVC               1:01.74    1:00.94  
    r:+0.62  30.00      1:00.94 (30.94)
  5 COLEMAN, MICHELLE      23 SWED              1:01.83    1:01.07  
    r:+0.76  29.57      1:01.07 (31.50)
  6 ATHERTON, MINNA        16 BGRAM             1:02.44    1:01.19  
    r:+0.63  29.25      1:01.19 (31.94)
  7 BAKER, HAYLEY          21 MVC               1:01.91    1:01.42  
    r:+0.49  30.14      1:01.42 (31.28)
  8 BOOCOCK, KELSI         19 NZL               1:03.52    1:03.54  
    r:+0.63  31.01      1:03.54 (32.53)
 10 FORRESTER, AMY         18 BOND              1:03.34    1:03.67  
    r:+0.73  31.47      1:03.67 (32.20)
 13 WILLIAMS, ZOE          21 MARI              1:03.99    1:04.77  
    r:+0.69  31.51      1:04.77 (33.26)

Australia’s Matthew Wilson improved to fourth in the world with a dominant victory in the men’s 100 breast, touching in 1:00.23. Japan’s Yu Hanaguruma took second in 1:01.75, just ahead of Russia’s Andrei Nikolaev (1:01.75).

Event 20  Men 100 LC Metre Breaststroke
==================================================================
 Meet Qualifying:  1:12.00
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 WILSON, MATTHEW        18 SOSC              1:00.81    1:00.23  
    r:+0.64  28.28      1:00.23 (31.95)
  2 HANAGURUMA, YU         17 JAPAN             1:02.10    1:01.71  
    r:+0.63  29.81      1:01.71 (31.90)
  3 NIKOLAEV, ANDREI       24 RUSS              1:02.47    1:01.75  
    r:+0.68  28.58      1:01.75 (33.17)
  4 CAVE, DANIEL           18 MVC               1:02.82    1:01.85  
    r:+0.64  29.72      1:01.85 (32.13)
  5 KIM, JAEYOUN           20 KOREA             1:03.45    1:02.79  
    r:+0.65  29.35      1:02.79 (33.44)
  6 MCKECHNIE, JAMES       21 STP               1:03.54    1:02.88  
    r:+0.77  29.07      1:02.88 (33.81)
  7 BELL, GRAYSON          19 TSS               1:03.13    1:02.94  
    r:+0.74  28.98      1:02.94 (33.96)
  8 SCHAFER, NICHOLAS      25 ACQUA             1:03.35    1:02.96  
    r:+0.67  29.21      1:02.96 (33.75)
  9 INAGAKI, DAICHI        17 JAPAN             1:03.26    1:03.35  
    r:+0.61  29.62      1:03.35 (33.73)
 11 AL-BARAZI, AZAD        29 SYRIA             1:03.31    1:03.54  
    r:+0.69  28.95      1:03.54 (34.59)

The men’s 100 back multi-class went to Timothy Hodge (S9) in 1:06.27, followed by Logan Powell (S9) in 1:07.83 and Sean Russo (S13) in 1:02.78.

Event 109  Men 10 & Over 100 LC Metre Backstroke Multi-Class
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 HODGE, TIMOTHY S9      16 THIL              1:05.18    1:06.27  
    r:+0.70  32.39      1:06.27 (33.88)
  2 POWELL, LOGAN S9       18 SPRTN             1:05.91    1:07.83  
    r:+0.79  33.06      1:07.83 (34.77)
  3 RUSSO, SEAN S13        25 MLCM              1:01.43    1:02.78  
    r:+0.72  30.53      1:02.78 (32.25)
  4 FOX, DANIEL S14        25 SPRTN             1:03.35    1:06.65  
    r:+0.89  32.49      1:06.65 (34.16)
  5 ALFORD, JOSHUA S14     21 TNGV              1:06.69    1:06.93  
    r:+0.87  33.37      1:06.93 (33.56)
  6 YOURELL, AIDAN S10     17 LISM              1:07.83    1:06.01  
    r:+0.70  31.73      1:06.01 (34.28)
  7 RYAN, DARCY S14        14 SNGL              1:10.52    1:10.81  
    r:+0.72  33.56      1:10.81 (37.25)
  8 GILSON, DARCY S14      15 SNGL              1:11.43    1:11.24  
    r:+0.99  34.52      1:11.24 (36.72)

On the women’s side, the multi-class 100 back was won by Taylor Corry (S14) in 1:12.15, with Madeline McTernan (1:13.42) and Jenna Jones (1:17.22) also making the top three.

Event 110  Women 10 & Over 100 LC Metre Backstroke Multi-Class
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 CORRY, TAYLOR S14      22 MLCM              1:10.19    1:12.15  
    r:+0.75  33.71      1:12.15 (38.44)
  2 MCTERNAN, MADELEINE S  16 BOND              1:14.37    1:13.42  
    r:+0.67  35.27      1:13.42 (38.15)
  3 JONES, JENNA S13       16 SPRW              1:15.14    1:17.22  
    r:+0.66  37.45      1:17.22 (39.77)
  4 SCOTT, MADELEINE S9    24 NUN               1:18.00    1:19.52  
    r:+0.78  37.41      1:19.52 (42.11)
  5 SLACK, ELIZABETH S9    20 LCOV              1:18.39    1:19.54  
    r:+0.74  39.40      1:19.54 (40.14)
  6 GETSON, JAIME-LEE S14  17 MTOR              1:13.84    1:15.28  
    r:+0.61  36.47      1:15.28 (38.81)
  7 GREENWOOD, JASMINE S9  12 BBASC             1:21.56    1:21.22  
    r:+0.79  39.51      1:21.22 (41.71)
  8 COOK, AMY S14          18 SLCA              1:19.22    1:21.84  
    r:+0.71  39.01      1:21.84 (42.83)

Russia’s Yulia Efimova swam the fastest time in the world in the women’s 200 breast, posting a time of 2:23.17. That topped the 2:23.45 swum earlier by Japan’s Reona AokiTaylor McKeown took second in 2:24.96, moving into a tie for sixth in the world, and Georgia Bohl was third (2:26.22).

Event 21  Women 200 LC Metre Breaststroke
==================================================================
 Meet Qualifying:  2:53.50
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 EFIMOVA, YULIYA        24 RUSS              2:28.80    2:23.17  
    r:+0.56  35.16      1:11.13 (35.97)
        1:47.34 (36.21)     2:23.17 (35.83)
  2 MCKEOWN, TAYLOR        21 SPRTN             2:26.89    2:24.96  
    r:+0.28  32.94      1:09.73 (36.79)
        1:46.90 (37.17)     2:24.96 (38.06)
  3 BOHL, GEORGIA          19 STPET             2:29.53    2:26.22  
    r:+0.55  32.93      1:10.47 (37.54)
        1:47.37 (36.90)     2:26.22 (38.85)
  4 WALLACE, TESSA         23 PWCAL             2:32.45    2:29.84  
    r:+0.66  34.45      1:12.63 (38.18)
        1:51.19 (38.56)     2:29.84 (38.65)
  5 HANSEN, JESSICA        21 NUN               2:32.94    2:30.34  
    r:+0.74  34.21      1:13.22 (39.01)
        1:51.73 (38.51)     2:30.34 (38.61)
  6 STRAUCH, JENNA         19 BOND              2:32.58    2:30.42  
    r:+0.78  34.58      1:13.06 (38.48)
        1:51.22 (38.16)     2:30.42 (39.20)
  7 TAKAHASHI, MIHO        24 JAPAN             2:31.96    2:30.94  
             34.52      1:12.80 (38.28)
        1:51.53 (38.73)     2:30.94 (39.41)
  8 HARKIN, ABBEY          18 STPET             2:34.99    2:34.26  
    r:+0.73  34.66      1:13.85 (39.19)
        1:53.36 (39.51)     2:34.26 (40.90)
  9 ERIKSSON, JESSICA      23 SWED              2:33.78    2:34.39  
    r:+0.76  35.10      1:13.98 (38.88)
        1:53.55 (39.57)     2:34.39 (40.84)
 10 SCOTT, AISLING         24 BGRAM             2:31.79    2:35.57  
    r:+0.69  35.64      1:13.46 (37.82)
        1:53.92 (40.46)     2:35.57 (41.65)

After posting the fastest time in the world in the 200 free a day earlier, Cameron McEvoy was back in the pool for the 200 free, and he won that event in 1:48.36, holding off a hard-charging Alexander Graham and Matthew Stanley at the end. Graham ended up finishing second in 1:48.62, and Stanley’s time of 1:48.76 was good enough for third.

Event 22  Men 200 LC Metre Freestyle
==================================================================
 Meet Qualifying:  2:00.00
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 MCEVOY, CAMERON        22 BOND              1:49.47    1:48.36  
    r:+0.58  25.35        52.31 (26.96)
        1:19.78 (27.47)     1:48.36 (28.58)
  2 GRAHAM, ALEXANDER      21 BOND              1:48.93    1:48.62  
    r:+0.74  25.36        52.98 (27.62)
        1:20.86 (27.88)     1:48.62 (27.76)
  3 STANLEY, MATTHEW       25 BOND              1:49.67    1:48.76  
    r:+0.74  25.61        53.19 (27.58)
        1:21.03 (27.84)     1:48.76 (27.73)
  4 SMITH, DANIEL          25 STPET             1:49.56    1:48.80  
             25.09        52.37 (27.28)
        1:20.45 (28.08)     1:48.80 (28.35)
  5 LEWIS, CLYDE           19 STPET             1:49.29    1:48.81  
    r:+0.70  25.30        52.51 (27.21)
        1:20.49 (27.98)     1:48.81 (28.32)
  6 MCKEON, DAVID          24 STPET             1:50.67    1:50.62  
    r:+0.74  25.91        54.02 (28.11)
        1:22.30 (28.28)     1:50.62 (28.32)
  8 PARKER, JAMIE          19 SOSC              1:50.47    1:50.73  
    r:+0.62  25.67        54.02 (28.35)
        1:22.39 (28.37)     1:50.73 (28.34)
  9 GERRARD, JACK          22 MVC               1:50.76    1:50.85  
    r:+0.73  26.47        54.66 (28.19)
        1:23.23 (28.57)     1:50.85 (27.62)
 10 HANSFORD, JACOB        21 SOSC              1:50.64    1:50.95  
             26.29        54.67 (28.38)
        1:23.15 (28.48)     1:50.95 (27.80)
 12 HORTON, MACK           20 MVC               1:50.42    1:51.23  
    r:+0.76  26.26        54.88 (28.62)
        1:23.35 (28.47)     1:51.23 (27.88)

The Campbell sisters finished 1-2 in the 50 free and posted two of the top four times in the world this year. Cate Campbell touched in 24.47, good for No. 2 in the world rankings behind Sarah Sjostrom (24.01), and Bronte Campbell took second in 24.60, good for fourth this year. Third went the Shayna Jack in 25.00

Event 23  Women 50 LC Metre Freestyle
==================================================================
 Meet Qualifying:  28.50
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 CAMPBELL, CATE         24 COMM                25.31      24.47  
         r:+0.79                       
  2 CAMPBELL, BRONTE       22 COMM                25.04      24.60  
         r:+0.70                       
  3 JACK, SHAYNA           18 COMM                25.41      25.00  
         r:+0.71                       
  4 COLEMAN, MICHELLE      23 SWED                25.43      25.06  
         r:+0.74                       
  5 MCKEON, EMMA           22 STPET               25.60      25.33  
         r:+0.74                       
  6 ELMSLIE, BRITTANY      22 BGRAM               25.82      25.35  
         r:+0.72                       
  7 NGAWATI, KOTUKU        22 MVC                 26.02      25.74  
         r:+0.68                       
  8 SAAL, SARA             30 COMM                26.20      25.88  
         r:+0.70                       
  9 BUCHANAN, CARLA        21 ACACI               26.41      26.21  
         r:+0.69                       
 10 WILLIAMS, ZOE          21 MARI                26.21      26.71  
         r:+0.72

In the final individual event of the day, Japan’s Hiromasa Fujimori finished first in the 200 IM, posting a time of 2:00.47. James Traiforos touched out Japan’s Tomoya Takeuchi for second, 2:01.72 to 2:01.78.

Event 24  Men 200 LC Metre IM
==================================================================
 Meet Qualifying:  2:19.00
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 FUJIMORI, HIROMASA     25 JAPAN             2:04.68    2:00.47  
    r:+0.64  26.79        57.21 (30.42)
        1:32.44 (35.23)     2:00.47 (28.03)
  2 TRAIFOROS, JAMES       20 TRGR              2:04.14    2:01.72  
    r:+0.67  27.29        57.00 (29.71)
        1:32.40 (35.40)     2:01.72 (29.32)
  3 TAKEUCHI, TOMOYA       18 JAPAN             2:04.01    2:01.78  
    r:+0.61  26.43        58.17 (31.74)
        1:33.10 (34.93)     2:01.78 (28.68)
  4 MAHONEY, TRAVIS        26 MARI              2:04.17    2:02.83  
    r:+0.71  26.80        58.52 (31.72)
        1:33.52 (35.00)     2:02.83 (29.31)
  5 GILLILAND, JARED       22 CHAND             2:04.91    2:03.99  
    r:+0.67  27.32      1:00.67 (33.35)
        1:35.08 (34.41)     2:03.99 (28.91)
  6 SHERINGTON, CALLUM     19 CARL              2:06.53    2:04.20  
    r:+0.45  26.96        58.17 (31.21)
        1:34.70 (36.53)     2:04.20 (29.50)
  7 BOSKOVIC, KAZIMIR      21 NUN               2:06.81    2:04.97  
             26.96        57.64 (30.68)
        1:35.18 (37.54)     2:04.97 (29.79)
  8 SCHLICHT, DAVID        17 MLC               2:06.71    2:06.32  
    r:+0.65  27.14      1:00.60 (33.46)
        1:36.73 (36.13)     2:06.32 (29.59)
  9 NISHIMOTO, SHO         22 BOND              2:07.52    2:07.19  
    r:+0.73  28.10      1:01.00 (32.90)
        1:37.31 (36.31)     2:07.19 (29.88)
 10 KELLY, MATT            19 ABBT              2:08.70    2:07.66  
    r:+0.72  28.17      1:00.23 (32.06)
        1:36.99 (36.76)     2:07.66 (30.67)

Led off by Koga’s 25.10, Japan won the mixed 200 medley relay in 1:45.83. Satmoi SuzukiYuya Sakamoto and Sachi Mochida also swam on that squad.

Event 25  Mixed 200 LC Metre Medley Relay
====================================================================
 Meet Qualifying:  2:14.00
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 JAPAN  'A'                          2:14.00    1:45.83  
     1) KOGA, JUNYA M29               2) r:0.15 SUZUKI, SATMOI W26    
     3) SAKAMOTO, YUYA M17            4) r:0.26 MOCHIDA, SACHI W17    
    r:+0.59  25.10        55.86 (30.76)
        1:20.31 (24.45)     1:45.83 (25.52)
  2 NUN  'A'                            1:46.64    1:47.07  
     1) BEAVER, JOSHUA M24            2) r:0.12 HANSEN, JESSICA W21   
     3) r:0.01 COSTA, KAYLA W15       4) r:0.00 GILL, CAIDEN M18      
    r:+0.54  25.66        56.75 (31.09)
        1:24.54 (27.79)     1:47.07 (22.53)
  3 MVC  'A'                            1:48.77    1:47.94  
     1) BAKER, HAYLEY W21             2) r:0.27 CAVE, DANIEL M18      
     3) r:0.27 BENEHOUTSOS, THROS M18 4) r:0.15 WOODS, ELYSE W18      
    r:+0.56  29.95        57.80 (27.85)
        1:22.10 (24.30)     1:47.94 (25.84)
  4 CARL  'A'                           1:50.43    1:49.92  
     1) MACALISTER, LEON M16          2) r:0.16 BIBBY, LUKE M21       
     3) r:0.29 WASHER, EMILY W20      4) r:0.20 YOO, MARI W13         
    r:+0.56  26.56        56.26 (29.70)
        1:23.18 (26.92)     1:49.92 (26.74)
  5 KNXP  'B'                           1:48.50    1:50.57  
     1) YANG, WILLIAM M18             2) r:0.33 HEMSWORTH, ANDREW M18 
     3) r:0.38 FYDLER, CLAUDIA W15    4) r:0.50 RILEY, ELOISE W16     
    r:+0.58  26.25        55.80 (29.55)
        1:24.10 (28.30)     1:50.57 (26.47)
  6 ABBT  'A'                           1:53.41    1:53.29  
     1) KELLY, MATT M19               2) r:0.30 HERKES, GEOFFREY M19  
     3) r:0.50 ONG, EMILY W15         4) r:0.13 RAMSDEN, NATASHA W16  
    r:+0.65  28.50        58.73 (30.23)
        1:27.63 (28.90)     1:53.29 (25.66)
  7 CARL  'B'                           1:54.37    1:54.34  
     1) DE BONO, BRIAN M19            2) r:0.45 QUINN, JESSIE W23     
     3) r:0.15 PHILLIPS, GREG M40     4) r:0.42 ROLFE, MIA W16        
    r:+0.56  28.23      1:02.04 (33.81)
        1:27.31 (25.27)     1:54.34 (27.03)
  8 MLC  'A'                            1:52.98    1:55.31  
     1) SYMONS, ISABELLA W17          2) r:0.29 DURRANT, SAM M18      
     3) r:0.33 WARREN, ELLI W19       4) r:0.06 TANKARD, LAYNE M21    
    r:+0.64  32.36      1:02.54 (30.18)
        1:31.46 (28.92)     1:55.31 (23.85)

Elyse WoodsKotuku NgawatiHayley Baker and Sian Whittaker combined to win the women’s 800 free relay for MVC in 8:19.03.

Event 26  Women 800 LC Metre Freestyle 4 x 200m Freestyle Relay
====================================================================
 Meet Qualifying:  9:18.00
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 MVC  'A'                            8:12.47    8:19.03  
     1) WOODS, ELYSE 18               2) r:0.14 NGAWATI, KOTUKU 22    
     3) r:0.36 BAKER, HAYLEY 21       4) r:0.23 WHITTAKER, SIAN 19    
    r:+0.70  29.66    1:01.49 (1:01.49)
      1:34.52 (1:34.52)   2:07.44 (2:07.44)
        2:35.40 (27.96)     3:06.55 (59.11)
      3:38.57 (1:31.13)   4:08.91 (2:01.47)
        4:38.11 (29.20)   5:10.18 (1:01.27)
      5:42.72 (1:33.81)   6:14.74 (2:05.83)
        6:42.93 (28.19)   7:14.83 (1:00.09)
      7:47.00 (1:32.26)   8:19.03 (2:04.29)
  2 NUN  'A'                            8:13.80    8:22.73  
     1) BATCHELOR, MOLLY 16           2) r:0.28 CALDWELL, SOPHIE 17   
     3) r:0.35 WILKINS, SAMANTHA 22   4) r:0.29 HAWKINS, JULIA 17     
    r:+0.74  28.37        59.43 (59.43)
      1:31.75 (1:31.75)   2:03.67 (2:03.67)
        2:32.44 (28.77)   3:04.43 (1:00.76)
      3:36.63 (1:32.96)   4:08.23 (2:04.56)
        4:37.70 (29.47)   5:09.92 (1:01.69)
      5:42.68 (1:34.45)   6:15.47 (2:07.24)
        6:44.97 (29.50)   7:17.63 (1:02.16)
      7:50.48 (1:35.01)   8:22.73 (2:07.26)
  3 SLCA  'A'                           8:27.96    8:37.45  
     1) PARSONS, CODY 20              2) r:0.32 WHITE, JORDAN 23      
     3) r:0.12 HOOPER, ASHLEIGH 19    4) r:0.29 SOUTHWELL, EMMA 19    
    r:+0.71  28.97    1:00.84 (1:00.84)
      1:33.57 (1:33.57)   2:06.72 (2:06.72)
        2:36.75 (30.03)   3:09.93 (1:03.21)
      3:42.63 (1:35.91)   4:16.32 (2:09.60)
        4:46.17 (29.85)   5:20.03 (1:03.71)
      5:55.75 (1:39.43)   6:31.22 (2:14.90)
        6:59.76 (28.54)   7:31.58 (1:00.36)
      8:04.98 (1:33.76)   8:37.45 (2:06.23)
  4 KAWTR  'A'                          8:38.31    8:39.02  
     1) POPHAM, MIKAYLA 16            2) NORRIS, SKYE 15              
     3) BAIGRIE, JACQUILYN 15         4) r:0.38 MILLS, RACHEL 18      
    r:+0.80  28.87    1:01.19 (1:01.19)
      1:34.22 (1:34.22)   2:06.86 (2:06.86)
        2:36.89 (30.03)   3:09.15 (1:02.29)
      3:43.58 (1:36.72)   4:17.52 (2:10.66)
        4:47.18 (29.66)   5:20.42 (1:02.90)
      5:54.62 (1:37.10)   6:29.24 (2:11.72)
        6:58.55 (29.31)   7:30.72 (1:01.48)
      8:04.57 (1:35.33)   8:39.02 (2:09.78)
  5 SLCA  'B'                           9:04.84    9:18.19  
     1) HULL, RACHEL 16               2) r:0.44 LUCY, JADE 20         
     3) r:0.48 RIDER, RACHEL 14       4) r:0.49 ATKINSON, MIA 14      
    r:+0.84  29.33    1:03.54 (1:03.54)
      1:42.73 (1:42.73)   2:19.45 (2:19.45)
        2:50.85 (31.40)   3:26.49 (1:07.04)
      4:03.77 (1:44.32)   4:41.18 (2:21.73)
        5:13.69 (32.51)   5:50.20 (1:09.02)
      6:27.42 (1:46.24)   7:03.68 (2:22.50)
        7:34.07 (30.39)   8:08.00 (1:04.32)
      8:42.98 (1:39.30)   9:18.19 (2:14.51)
Comments Off on Emily Seebohm, Yulia Efimova Strong on Second Day of NSW Open Championships

Author: David Rieder

avatar
David Rieder is a staff writer for Swimming World. He has contributed to the magazine and website since 2009, and he has covered the NCAA Championships, U.S. Nationals, Olympic Trials as well as the 2016 Olympic Games in Rio and the 2017 World Championships in Budapest. He is a native of Charleston, S.C., and a 2016 graduate of Duke University.

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here