Daria K. Ustinova Blazes Way to 3rd in World in 200 Back 2:06.92

daria-ustinova-world-championships
Photo Courtesy: Maria Dobysheva

Daria K. Ustinova wasted little time in the women’s 200-meter back at the 2016 Russian Nationals.

Ustinova unleashed a sizzling time of 2:06.92 in the event, jumping her to third in the world behind only Belinda Hocking (2:06.49) and Emily Seebohm (2:06.59).  Ustinova also easily cleared the Russian Olympic selection time of 2:09.70.

Anastasia Fesikova took second overall in 2:08.74 to move to 11th in the world and grab the second Olympic roster spot. That’s Fesikova’s (nee Zueva) third Olympics.

Irina Prikhodko snared third in a time of 2:09.51, that cleared the Russian selection time, but was not good enough to beat Fesikova.

Anastasia Osipenko (2:11.66), Kristina Vershinina (2:12.83), Polina Egorova (2:13.85), Alexandra Papusha (2:14.87) and Ekaterina Andreeva (2:17.93) also competed in the finale.

Женщины
1. USTINOVA Daria K. 1998 мсмк Sverdlovsk Region 2:06.92 * мсмк* 933
50m: 30.60 30.60 100m: 1:02.20 31.60 150m: 1:34.23 32.03 200m: 2:06.92 32.69
2. FESIKOVA Anastasia 1990 змс Penza Region – YANAO 2:08.74 * мсмк* 894
50m: 30.77 30.77 100m: 1:03.42 32.65 150m: 1:36.05 32.63 200m: 2:08.74 32.69
3. PRIKHODKO Irina 1998 мсмк Tatarstan 2:09.51 * мсмк* 878
50m: 30.66 30.66 100m: 1:03.34 32.68 150m: 1:36.80 33.46 200m: 2:09.51 32.71
4. OSIPENKO Anastasia 1998 мсмк Krasnoyarsk Territory 2:11.66 мс 836
50m: 31.89 31.89 100m: 1:05.06 33.17 150m: 1:38.61 33.55 200m: 2:11.66 33.05
5. VERSHININA Kristina 1993 мсмк KHMAO-Yugra 2:12.83 мс 814
50m: 30.87 30.87 100m: 1:04.31 33.44 150m: 1:38.82 34.51 200m: 2:12.83 34.01
6. EGOROVA Polina 2000 мс Bashkortostan 2:13.85 мс 796
50m: 31.00 31.00 100m: 1:05.38 34.38 150m: 1:39.61 34.23 200m: 2:13.85 34.24
7. PAPUSHA Alexandra 1993 мсмк Moscow City 2:14.87 мс 778
50m: 31.83 31.83 100m: 1:05.91 34.08 150m: 1:40.55 34.64 200m: 2:14.87 34.32
8. ANDREEVA Ekaterina 1997 мс St. Petersburg 2:17.93 мс 727
50m: 31.58 31.58 100m: 1:06.32 34.74 150m: 1:42.07 35.75 200m: 2:17.93 35.86
Финал B
1. LAZAREVA Svetlana 2001 мс Moscow City 2:16.34 мс 753
50m: 31.55 31.55 100m: 1:06.05 34.50 150m: 1:41.51 35.46 200m: 2:16.34 34.83
2. FROLOVA Svetlana 2000 мс Moscow City 2:16.63 мс 748
50m: 31.66 31.66 100m: 1:06.19 34.53 150m: 1:41.86 35.67 200m: 2:16.63 34.77
3. AVDEEVA Anastasia 2001 мс Vladimir Region 2:16.65 мс 748
50m: 32.20 32.20 100m: 1:06.39 34.19 150m: 1:41.71 35.32 200m: 2:16.65 34.94
4. KRIVONOGOVA Irina 2000 мс Samara Region 2:16.71 мс 747
50m: 31.79 31.79 100m: 1:06.63 34.84 150m: 1:42.26 35.63 200m: 2:16.71 34.45
5. VASILENOK Ksenia 2000 мс Novgorod Region 2:17.57 мс 733
50m: 31.30 31.30 100m: 1:06.24 34.94 150m: 1:41.65 35.41 200m: 2:17.57 35.92
6. GUTOVA Daria 2000 мс Volgograd Region 2:17.65 мс 732
50m: 32.25 32.25 100m: 1:06.83 34.58 150m: 1:42.42 35.59 200m: 2:17.65 35.23
7. KHISYAMOVA Darina 1999 мс Moscow City 2:19.71 мс 700
50m: 32.01 32.01 100m: 1:06.91 34.90 150m: 1:42.93 36.02 200m: 2:19.71 36.78
8. SALCUTAN Tatiana 2001 Moldova 2:20.35 мс 690
50m: 31.96 31.96 100m: 1:06.86 34.90 150m: 1:43.31 36.45 200m: 2:20.35 37.04