Chase Kalisz Highlights Night Two of Longhorn Aquatics Elite Invite

Brenton Tse Photography
Photo Courtesy: Brenton Tse

A number of swimmers put up some very exciting swims, three weeks out from Olympic Trials at the day two finals of the 2016 Longhorn Aquatics Elite Invite. Chase Kalisz had perhaps the most promising of these races, putting himself in a great place for action in Omaha.

2016 Longhorn Aquatics Elite Invite Day 2 Finals – Results

Women’s 400 IM

Regan Barney was the only swimmer to earn the Trials cut in finals tonight. The 17 year old touched in 4:52.32. Second went to Elizabeth Bailey in 4:55.82 while Maddie Myers completed the podium in 4:56.27.

Danielle DellaTorre (4:57.49), Diana Dunn (5:06.87), and Kelly Hatanaka (5:09.12) completed the A final.

Event 9  Women 400 LC Meter IM
=========================================================================
       Trials: T 4:54.99
        World:   4:29.45            Stephanie Rice
     American:   4:31.12            Katie Hoff
    U.S. Open:   4:31.12            Katie Hoff
  Pool Record:   4:34.25            Kirsty Coventry
                 4:54.99  USO US Open
                 4:54.99  OLY Olympic Trials
                 4:58.09  JRS Jr. Nationals
 Meet Qualifying:  4:58.09
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Regan Barney     17 UN                4:55.03    4:52.32TUSO    
    r:+0.80  30.65      1:06.23 (35.58)
        1:42.20 (35.97)     2:17.98 (35.78)
        3:01.52 (43.54)     3:45.30 (43.78)
        4:19.49 (34.19)     4:52.32 (32.83)
  2 Elizabeth Baile  17 Dynamo Swim Club  4:59.47    4:55.82 JRS    
    r:+0.82  30.50      1:05.22 (34.72)
        1:42.93 (37.71)     2:20.12 (37.19)
        3:04.30 (44.18)     3:48.83 (44.53)
        4:23.27 (34.44)     4:55.82 (32.55)
  3 Maddie Myers     19 TOPS              4:58.43    4:56.27 JRS    
    r:+0.75  31.25      1:08.24 (36.99)
        1:46.65 (38.41)     2:23.94 (37.29)
        3:07.03 (43.09)     3:49.08 (42.05)
        4:23.37 (34.29)     4:56.27 (32.90)
  4 Danielle DellaT  16 Athens Bulldogs   5:03.76    4:57.49 JRS    
    r:+0.66  31.72      1:07.94 (36.22)
        1:47.33 (39.39)     2:25.72 (38.39)
        3:07.31 (41.59)     3:49.42 (42.11)
        4:24.36 (34.94)     4:57.49 (33.13)
  5 Diana Dunn       16 Austin Swim Club  5:10.95    5:06.87        
    r:+0.73  31.07      1:07.07 (36.00)
        1:46.47 (39.40)     2:25.63 (39.16)
        3:10.10 (44.47)     3:56.27 (46.17)
        4:32.18 (35.91)     5:06.87 (34.69)
  6 Kelly Hatanaka   19 Loveland Swim Cl  5:10.51    5:09.12        
    r:+0.76  32.06      1:09.61 (37.55)
        1:47.93 (38.32)     2:26.70 (38.77)
        3:10.66 (43.96)     3:55.95 (45.29)
        4:32.58 (36.63)     5:09.12 (36.54)

Men’s 400 IM

Chase Kalisz put together the world’s third fastest time this year, touching in 4:11.51. That swim obliterated the field tonight.

Second went to John Martens (4:20.85), just ahead of Kei Hyogo in third in 4:20.97. Aiden Sweeney (4:29.40) touched fourth.

Joseph Schooling (4:32.28), Derek Onken (4:33.17), Mason Tenney (4:36.23), and Hayden Henry (4:35.59) completed the A final.

Event 10  Men 400 LC Meter IM
=========================================================================
       Trials: T 4:27.49
        World:   4:03.84            Michael Phelps
     American:   4:03.84            Michael Phelps
    U.S. Open:   4:05.25            Michael Phelps
  Pool Record:   4:14.19            Erik Vendt
                 4:27.49  OLY Olympic Trials
                 4:27.99  USO US Open
                 4:33.89  JRS Jr. Nationals
 Meet Qualifying:  4:33.89
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Chase Kalisz     22 North Baltimore   4:21.07    4:11.51TOLY    
    r:+0.73  27.20        58.84 (31.64)
        1:31.19 (32.35)     2:02.88 (31.69)
        2:37.50 (34.62)     3:12.71 (35.21)
        3:42.64 (29.93)     4:11.51 (28.87)
  2 John Martens     21 UN                4:27.45    4:20.85TOLY    
    r:+0.74  27.75        59.07 (31.32)
        1:33.91 (34.84)     2:08.46 (34.55)
        2:45.75 (37.29)     3:22.81 (37.06)
        3:52.58 (29.77)     4:20.85 (28.27)
  3 Kei Hyogo        20 Yale              4:24.98    4:20.97TOLY    
    r:+0.73  27.72        59.84 (32.12)
        1:34.11 (34.27)     2:08.32 (34.21)
        2:45.20 (36.88)     3:22.70 (37.50)
        3:52.95 (30.25)     4:20.97 (28.02)
  4 Aidan Sweeney    22 SwimAtlanta       4:28.09    4:29.40 JRS    
    r:+0.66  28.05      1:00.11 (32.06)
        1:34.22 (34.11)     2:07.03 (32.81)
        2:47.35 (40.32)     3:27.44 (40.09)
        3:59.10 (31.66)     4:29.40 (30.30)
  5 Joseph Schoolin  20 UN                4:36.60    4:32.28 JRS    
    r:+0.61  26.82        58.44 (31.62)
        1:34.46 (36.02)     2:10.30 (35.84)
        2:50.44 (40.14)     3:30.93 (40.49)
        4:03.03 (32.10)     4:32.28 (29.25)
  6 Derek Onken      23 Marietta Marlins  4:34.54    4:33.17 JRS    
    r:+0.70  28.88      1:01.89 (33.01)
        1:38.44 (36.55)     2:13.90 (35.46)
        2:52.77 (38.87)     3:31.62 (38.85)
        4:02.78 (31.16)     4:33.17 (30.39)
  7 Mason Tenney     19 UN                4:33.88    4:37.23        
    r:+0.67  27.00        58.91 (31.91)
        1:34.30 (35.39)     2:09.81 (35.51)
        2:49.54 (39.73)     3:30.56 (41.02)
        4:03.99 (33.43)     4:37.23 (33.24)
 -- Beau Fusilier    19 UN                4:36.38         DQ        
    r:+0.76  27.69        59.32 (31.63)
        1:34.46 (35.14)     2:09.38 (34.92)
        2:49.41 (40.03)     3:30.03 (40.62)
        3:59.79 (29.76)          DQ (29.73)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Hayden Henry     21 Tigershark Swim   4:40.88    4:35.59        
    r:+0.80  28.64      1:02.09 (33.45)
        1:38.72 (36.63)     2:15.40 (36.68)
        2:53.21 (37.81)     3:31.18 (37.97)
        4:04.15 (32.97)     4:35.59 (31.44)

Women’s 200 Freestyle

Allison Schmitt won tonight’s 200 freestyle, just slower than her time from the Arena Pro Swim Series Mesa. She touched in 1:56.87. Missy Franklin was nearly a second behind in 1:57.78. Schmitt’s teammate Cierra Runge was just behind Franklin, finishing third in 1:57.97.

In fourth was Madisyn Cox in 2:00.81. Joanna Evans out touched Sierra Schmidt 2:01.73 to 2:01.76 for fifth. Lotte Friis was seventh in 2:02.33 and Lauren Pitzer completed the A final in 2:02.84.

Event 11  Women 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
       Trials: T 2:02.39
        World:   1:52.98            Federica Pellegrini
     American:   1:54.96            Allison Schmitt
    U.S. Open:   1:55.88            Katie Hoff
  Pool Record:   1:55.83            Allison Schmitt
                 2:02.39  USO US Open
                 2:02.39  OLY Olympic Trials
                 2:04.69  JRS Jr. Nationals
 Meet Qualifying:  2:04.69
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Allison Schmitt  25 North Baltimore   2:00.40    1:56.87TUSO    
    r:+0.75  28.14        56.89 (28.75)
        1:26.57 (29.68)     1:56.87 (30.30)
  2 Missy Franklin   21 Colorado Stars    1:59.99    1:57.78TUSO    
    r:+0.82  27.88        57.55 (29.67)
        1:27.64 (30.09)     1:57.78 (30.14)
  3 Cierra Runge     20 North Baltimore   1:59.47    1:57.97TUSO    
    r:+0.86  28.01        57.93 (29.92)
        1:28.19 (30.26)     1:57.97 (29.78)
  4 Madisyn Cox      21 LSC               2:00.55    2:00.81TUSO    
    r:+0.70  28.45        58.70 (30.25)
        1:29.72 (31.02)     2:00.81 (31.09)
  5 Joanna Evans     18 UN                2:02.59    2:01.73TUSO    
    r:+0.82  28.90        59.54 (30.64)
        1:30.94 (31.40)     2:01.73 (30.79)
  6 Sierra Schmidt   18 North Baltimore   2:02.28    2:01.76TUSO    
    r:+0.86  28.91        59.57 (30.66)
        1:31.03 (31.46)     2:01.76 (30.73)
  7 Lotte Friis      27 North Baltimore   2:01.85    2:02.33TUSO    
    r:+0.87  29.19        59.95 (30.76)
        1:31.26 (31.31)     2:02.33 (31.07)
  8 Lauren Pitzer    17 Lakeside Aquatic  2:02.47    2:02.84 JRS    
    r:+0.74  28.59        59.53 (30.94)
        1:31.03 (31.50)     2:02.84 (31.81)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Anastasia Bogda  22 North Baltimore   2:04.19    2:02.07TUSO    
    r:+0.75  28.67        59.46 (30.79)
        1:30.67 (31.21)     2:02.07 (31.40)
 10 Easop Lee        16 North Baltimore   2:04.53    2:02.42 JRS    
    r:+0.81  29.20        59.92 (30.72)
        1:31.50 (31.58)     2:02.42 (30.92)
 11 Dakota Luther    16 Austin Swim Club  2:03.33    2:03.01 JRS    
    r:+0.76  28.91      1:00.03 (31.12)
        1:31.72 (31.69)     2:03.01 (31.29)
 12 Nora McCullagh   19 UN                2:04.46    2:03.45 JRS    
    r:+0.75  28.52        59.85 (31.33)
        1:31.15 (31.30)     2:03.45 (32.30)
 13 Bonnie Brandon   22 Tucson Ford       2:03.07    2:03.49 JRS    
    r:+0.79  29.06      1:00.35 (31.29)
        1:32.10 (31.75)     2:03.49 (31.39)
 14 Cameron McHugh   20 Tucson Ford       2:04.48    2:04.00 JRS    
    r:+0.80  28.82        59.74 (30.92)
        1:31.67 (31.93)     2:04.00 (32.33)
 15 Sammie Hashbarg  20 UN                2:06.26    2:06.07        
    r:+0.71  29.57      1:01.32 (31.75)
        1:33.39 (32.07)     2:06.07 (32.68)
 -- Lisa Boyce       22 Longhorn Aquatic  2:04.54         DQ        
    r:+0.69  27.90        58.92 (31.02)
        1:31.71 (32.79)          DQ (31.48)

Men’s 200 Freestyle

In a race packed full of stars, Townley Haas out touched Texas teammate Clark Smith 1:47.86 to 1:47.97 for the win tonight. Clay Youngquist was third in 1:48.48

Michael Phelps wound up fourth in 1:48.73. Jack Conger finished fifth with a 1:49.54. David Nolan (1:50.36), Michael McBroom (1:50.92), and PJ Dunne (1:55.38) completed the A final.

 Event 12  Men 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
       Trials: T 1:51.89
        World:   1:42.00            Paul Biedermann
     American:   1:42.96            Michael Phelps
    U.S. Open:   1:44.10            Michael Phelps
  Pool Record:   1:46.57            Pet Vanderkaay
                 1:51.89  USO US Open
                 1:51.89  OLY Olympic Trials
                 1:54.69  JRS Jr. Nationals
 Meet Qualifying:  1:54.69
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Townley Haas     19 NOVA              1:50.94    1:47.86TUSO    
    r:+0.76  25.17        52.42 (27.25)
        1:20.29 (27.87)     1:47.86 (27.57)
  2 Clark Smith      21 UN                1:50.20    1:47.97TUSO    
    r:+0.71  25.67        53.13 (27.46)
        1:21.12 (27.99)     1:47.97 (26.85)
  3 Clay Youngquist  23 Longhorn Aquatic  1:51.24    1:48.48TUSO    
    r:+0.69  25.18        52.55 (27.37)
        1:20.27 (27.72)     1:48.48 (28.21)
  4 Michael Phelps   30 North Baltimore   1:50.32    1:48.73TUSO    
    r:+0.73  25.02        52.31 (27.29)
        1:20.46 (28.15)     1:48.73 (28.27)
  5 Jack Conger      21 Nation's Capital  1:51.52    1:49.54TUSO    
    r:+0.68  25.69        53.50 (27.81)
        1:22.20 (28.70)     1:49.54 (27.34)
  6 David Nolan      23 North Baltimore   1:51.34    1:50.36TUSO    
    r:+0.72  25.54        53.45 (27.91)
        1:21.99 (28.54)     1:50.36 (28.37)
  7 Michael McBroom  25 The Woodlands     1:50.76    1:50.92TUSO    
    r:+0.76  26.21        54.12 (27.91)
        1:22.72 (28.60)     1:50.92 (28.20)
  8 PJ Dunne         21 CMSA              1:51.40    1:55.38        
    r:+0.68  25.55        53.38 (27.83)
        1:23.80 (30.42)     1:55.38 (31.58)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Jeff Newkirk     19 UN                1:52.70    1:51.67TUSO    
    r:+0.70  26.31        54.33 (28.02)
        1:22.92 (28.59)     1:51.67 (28.75)
 10 Austin Surhoff   25 North Baltimore   1:52.54    1:52.11 JRS    
    r:+0.78  26.47        54.94 (28.47)
        1:23.95 (29.01)     1:52.11 (28.16)
 11 Sam Lewis        22 Metroplex Aquati  1:54.10    1:52.30 JRS    
    r:+0.63  26.08        54.16 (28.08)
        1:23.27 (29.11)     1:52.30 (29.03)
 12 Matthew Willenb  16 Austin Swim Club  1:53.54    1:52.38 JRS    
    r:+0.71  26.39        54.77 (28.38)
        1:23.54 (28.77)     1:52.38 (28.84)
 13 Drew Cosgarea    23 North Baltimore   1:51.97    1:52.46 JRS    
    r:+0.71  26.12        54.44 (28.32)
        1:23.69 (29.25)     1:52.46 (28.77)
 14 Austin Phillips  20 Colorado Stars    1:52.65    1:52.49 JRS    
    r:+0.68  26.25        54.66 (28.41)
        1:23.67 (29.01)     1:52.49 (28.82)
 15 Parks Jones      19 Tucson Ford       1:53.52    1:52.65 JRS    
    r:+0.70  25.99        54.62 (28.63)
        1:24.00 (29.38)     1:52.65 (28.65)
 16 Grant Reed       17 Longhorn Aquatic  1:53.85    1:52.89 JRS    
    r:+0.74  26.56        54.99 (28.43)
        1:24.05 (29.06)     1:52.89 (28.84)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Ray Bornman      21 UN                1:55.25    1:52.42 JRS    
    r:+0.71  25.65        54.65 (29.00)
        1:23.22 (28.57)     1:52.42 (29.20)
 18 Josh Artmann     17 Austin Swim Club  1:54.45    1:53.02 JRS    
    r:+0.73  26.57        55.22 (28.65)
        1:24.39 (29.17)     1:53.02 (28.63)
 19 Jack LeVant      16 North Texas Nada  1:54.47    1:53.42 JRS    
    r:+0.73  26.64        55.33 (28.69)
        1:24.49 (29.16)     1:53.42 (28.93)
 20 Cory Loria       21 UN                1:55.67    1:54.02 JRS    
    r:+0.72  26.35        55.46 (29.11)
        1:25.25 (29.79)     1:54.02 (28.77)
 21 Dylan Bunch      22 TOPS              1:54.70    1:54.09 JRS    
    r:+0.74  26.89        55.75 (28.86)
        1:25.05 (29.30)     1:54.09 (29.04)
 22 Colter Carman    17 North Texas Nada  1:55.25    1:54.47 JRS    
    r:+0.63  27.17        55.87 (28.70)
        1:25.33 (29.46)     1:54.47 (29.14)
 23 Chris Yeager     17 Nitro Swimming    1:54.97    1:55.32        
    r:+0.71  27.72        56.78 (29.06)
        1:26.33 (29.55)     1:55.32 (28.99)
 24 Gus Karau        17 North Texas Nada  1:56.84    1:55.63        
    r:+0.69  27.69        56.88 (29.19)
        1:26.58 (29.70)     1:55.63 (29.05)

Women’s 200 Backstroke

Missy Franklin topped the field by a second a half tonight on her way to a win. She stopped the clock in 2:09.45. Tasija Karosas swam a 2:10.98 for second and Quinn Carrozza completed the podium in 2:12.12.

Cameron McHugh posted a fourth place 2:15.39. Kendall Shields was fifth in 2:15.86. Bonnie Brandon (2:17.01), Victoria Edward (2:17.66), and Rachel Zilinska (2:18.36) completed the A final.

Event 13  Women 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
       Trials: T 2:16.59
        World:   2:04.81            Kirsty Coventry
     American:   2:05.10            Missy Franklin
    U.S. Open:   2:06.09            Margaret Hoelzer
  Pool Record:   2:07.59            Kirsty Coventry
                 2:16.59  USO US Open
                 2:16.59  OLY Olympic Trials
                 2:18.69  JRS Jr. Nationals
 Meet Qualifying:  2:18.69
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Missy Franklin   21 Colorado Stars    2:11.46    2:09.45TUSO     20  
             30.67      1:03.69 (33.02)
        1:36.79 (33.10)     2:09.45 (32.66)
  2 Tasija Karosas   20 UN                2:14.94    2:10.98TUSO     17  
             31.19      1:04.29 (33.10)
        1:38.07 (33.78)     2:10.98 (32.91)
  3 Quinn Carrozza   19 UN                2:13.26    2:12.12TUSO     16  
             31.41      1:04.33 (32.92)
        1:38.28 (33.95)     2:12.12 (33.84)
  4 Cameron McHugh   20 Tucson Ford       2:16.15    2:15.39TUSO     15  
             31.69      1:05.60 (33.91)
        1:40.50 (34.90)     2:15.39 (34.89)
  5 Kendall Shields  15 Austin Swim Club  2:17.91    2:15.86TUSO     14  
             31.98      1:06.14 (34.16)
        1:40.89 (34.75)     2:15.86 (34.97)
  6 Bonnie Brandon   22 Tucson Ford       2:15.55    2:17.01 JRS     13  
             32.53      1:07.18 (34.65)
        1:42.38 (35.20)     2:17.01 (34.63)
  7 Victoria Edward  17 Longhorn Aquatic  2:17.44    2:17.66 JRS     12  
             32.10      1:07.62 (35.52)
        1:42.90 (35.28)     2:17.66 (34.76)
  8 Rachel Zilinska  21 Athens Bulldogs   2:17.87    2:18.36 JRS     11  
             32.48      1:06.78 (34.30)
        1:42.27 (35.49)     2:18.36 (36.09)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Maggie D'Innoce  21 UN                2:18.72    2:17.82 JRS      9  
             33.17      1:08.16 (34.99)
        1:42.93 (34.77)     2:17.82 (34.89)
 10 Alexis Mitchelt  21 Austin Swim Club  2:20.44    2:19.55          7  
             32.17      1:07.65 (35.48)
        1:43.69 (36.04)     2:19.55 (35.86)
 11 Jenna Bauer      20 Tucson Ford       2:19.59    2:20.41          6  
             32.89      1:07.53 (34.64)
        1:43.56 (36.03)     2:20.41 (36.85)
 12 Remedy Rule      19 UN                2:21.46    2:21.17          5  
             32.43      1:07.31 (34.88)
        1:42.78 (35.47)     2:21.17 (38.39)
 13 Morgan McCormic  19 TOPS              2:18.73    2:21.56          4  
             33.00      1:08.62 (35.62)
        1:45.19 (36.57)     2:21.56 (36.37)
 14 Raleigh Bentz    17 Dynamo Swim Club  2:23.06    2:39.54          3  
             30.71      1:03.89 (33.18)
        1:55.35 (51.46)     2:39.54 (44.19)

Men’s 200 Backstroke

Jonathan Roberts was the only swimmer under two minutes, clocking a 1:58.74. Matt Grevers was just over the barrier, finishing in 2:00.01. Will Glass touched third in 2:00.69.

Mohamed Hussein was the fourth place finisher in 2:02.88 and fifth went to Taylor Dale in 2:03.21.

Austin Vacek (2:03.37), Barkley Perry (2:04.85), and Isaac Gwin (2:05.96) completed the A final.

Event 14  Men 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
       Trials: T 2:03.79
        World:   1:51.92            Aaron Peirsol
     American:   1:51.92            Aaron Peirsol
    U.S. Open:   1:53.08            Aaron Peirsol
  Pool Record:   1:55.46            Aaron Piersol
                 2:03.79  OLY Olympic Trials
                 2:03.99  USO US Open
                 2:07.39  JRS Jr. Nationals
 Meet Qualifying:  2:07.39
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Jonathan Robert  20 UN                2:04.83    1:58.74TOLY    
             27.81        57.66 (29.85)
        1:28.14 (30.48)     1:58.74 (30.60)
  2 Matt Grevers     31 Tucson Ford       2:03.51    2:00.01TOLY    
             27.65        57.74 (30.09)
        1:28.78 (31.04)     2:00.01 (31.23)
  3 Will Glass       20 CMSA              2:03.62    2:00.69TOLY    
             27.93        57.89 (29.96)
        1:28.89 (31.00)     2:00.69 (31.80)
  4 Mohamed Hussein  24 North Baltimore   2:04.52    2:02.88TOLY    
             29.27      1:00.97 (31.70)
        1:32.21 (31.24)     2:02.88 (30.67)
  5 Taylor Dale      21 Athens Bulldogs   2:05.00    2:03.21TOLY    
             29.24      1:00.85 (31.61)
        1:32.92 (32.07)     2:03.21 (30.29)
  6 Austin Vacek     22 Katy Aquatics     2:04.19    2:03.37TOLY    
             28.84      1:00.09 (31.25)
        1:31.73 (31.64)     2:03.37 (31.64)
  7 Barkley Perry    22 Pitchfork Aquati  2:04.22    2:04.85 JRS    
             28.86        59.81 (30.95)
        1:32.32 (32.51)     2:04.85 (32.53)
  8 Isaac Gwin       16 Nitro Swimming    2:04.68    2:05.96 JRS    
             29.89      1:02.16 (32.27)
        1:34.59 (32.43)     2:05.96 (31.37)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Josh Artmann     17 Austin Swim Club  2:05.14    2:02.89TOLY    
             29.75      1:00.90 (31.15)
        1:32.78 (31.88)     2:02.89 (30.11)
 10 Sean Grieshop    17 Nitro Swimming    2:05.05    2:02.97TOLY    
             29.38      1:00.73 (31.35)
        1:32.49 (31.76)     2:02.97 (30.48)
 11 Max Holter       19 UN                2:05.39    2:04.55 JRS    
             29.40      1:00.39 (30.99)
        1:32.33 (31.94)     2:04.55 (32.22)
 12 Ian LeMaistre    22 UN                2:05.53    2:04.79 JRS    
             28.62        59.46 (30.84)
        1:31.67 (32.21)     2:04.79 (33.12)
 13 Cole Avery       18 UTES              2:05.35    2:05.65 JRS    
             29.04      1:00.69 (31.65)
        1:33.12 (32.43)     2:05.65 (32.53)
 14 Glen Cowand      17 Katy Aquatics     2:08.41    2:05.66 JRS    
             29.39      1:01.28 (31.89)
        1:33.81 (32.53)     2:05.66 (31.85)
 15 Grant Betulius   24 Tucson Ford       2:07.90    2:09.47        
             29.07      1:01.48 (32.41)
        1:35.33 (33.85)     2:09.47 (34.14)
 16 Stephen Cheng    17 Lakeside Aquatic  2:06.80    2:09.76        
             30.10      1:02.22 (32.12)
        1:35.72 (33.50)     2:09.76 (34.04)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Brendan Feehery  18 Lakeside Aquatic  2:12.55    2:08.88        
             30.25      1:02.51 (32.26)
        1:35.66 (33.15)     2:08.88 (33.22)
 18 Trey Kilbride    18 LCA               2:10.60    2:11.49        
             30.16      1:03.47 (33.31)
        1:37.86 (34.39)     2:11.49 (33.63)

Women’s 50 Freestyle

Rebecca Millard sprinted ahead of Margo Geer for the title tonight. Millard touched in 25.39 to Geer’s 25.54. Lauren Pitzer was third in 25.95 and Anelise Diener finished fourth with a 26.09.

Mimi Schneider (26.26), Kimmie Kreuzberger (26.48), Brynne Wong (26.78), and Lisa Boyce (27.58) rounded out the A final.

Event 15  Women 50 LC Meter Freestyle
=========================================================================
       Trials: T 26.19
        World:   23.73            Britta Steffen
     American:   24.07            Dara Torres
    U.S. Open:   24.13            Cate Campbell
  Pool Record:   24.75            Dara Torres
                 26.19  USO US Open
                 26.19  OLY Olympic Trials
                 26.69  JRS Jr. Nationals
 Meet Qualifying:  26.69
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Rebecca Millard  21 UN                  25.61      25.39TUSO    
  2 Margo Geer       24 Tucson Ford         25.77      25.54TUSO    
  3 Lauren Pitzer    17 Lakeside Aquatic    26.44      25.95TUSO    
  4 Anelise Diener   18 UN                  26.40      26.09TUSO    
  5 Mimi Schneider   20 UN                  26.55      26.26 JRS    
  6 Kimmie Kreuzber  21 Gaucho Aquatics     26.50      26.48 JRS    
  7 Brynne Wong      20 UN                  26.71      26.78        
  8 Lisa Boyce       22 Longhorn Aquatic    26.53      27.58        
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Tatum Smith      15 Dynamo Swim Club    27.28      26.48 JRS    
 10 Sam Sutton       19 UN                  26.71      26.61 JRS    
 11 Brooke Hansen    19 UN                  26.74      26.63 JRS    
 12 Anastasia Bogda  22 North Baltimore     26.91      26.69 JRS    
 12 MaKayla Markey   21 UN                  26.95      26.69 JRS    
 12 Emma Wheal       14 Western Hills       26.74      26.69 JRS    
 15 Julia Wolf       16 Paseo Aquatics      26.71      26.82        
 16 Danielle DellaT  16 Athens Bulldogs     27.00      27.37        
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Lindsay Schultz  21 North Texas Nada    27.32      26.93        
 18 Olivia Anderson  19 UN                  27.58      31.60

Men’s 50 Freestyle

Brad Tandy led three swimmers under 23 seconds. He touched in 22.31. Kyle Robrock was a 22.90 and John Murray clocked a 22.93.

Kent Olsen-Stavrakas (23.10), Jeremy Nichols (23.33), and Pavel Sankovich (23.52) were the next three finishers.

Chad Idensohn and PJ Dunne tied for seventh in 23.60.

Event 16  Men 50 LC Meter Freestyle
=========================================================================
       Trials: T 23.29
        World:   20.91            Cesar Cielo
     American:   21.40            Cullen Jones
    U.S. Open:   21.14            Cesar Cielo
  Pool Record:   21.44            Fred Bousquet
                 23.29  USO US Open
                 23.29  OLY Olympic Trials
                 24.09  JRS Jr. Nationals
 Meet Qualifying:  24.09
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Brad Tandy       25 Un-Ford             22.49      22.31TUSO    
  2 Kyle Robrock     22 TOPS                23.08      22.90TUSO    
  3 John Murray      22 UN                  22.96      22.93TUSO    
  4 Kent Olsen-Stav  25 Colorado Stars      23.23      23.10TUSO    
  5 Jeremy Nichols   18 UN                  23.29      23.33 JRS    
  6 Pavel Sankovich  25 Club Seminole       23.47      23.52 JRS    
  7 Chad Idensohn    19 Tucson Ford         23.43      23.60 JRS    
  7 PJ Dunne         21 CMSA                23.36      23.60 JRS    
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Tim Squires      24 Austin Swim Club    23.51      23.24TUSO    
 10 Tripp Cooper     23 The Woodlands       23.49      23.31 JRS    
 11 Tate Jackson     19 UN                  23.53      23.40 JRS    
 12 Patrick Park     20 Pitchfork Aquati    23.79      23.53 JRS    
 13 Ray Bornman      21 UN                  23.48      23.58 JRS    
 14 Marshall Seedor  26 Austin Swim Club    23.67      23.71 JRS    
 15 Nicholas Magana  19 UN                  24.16      23.74 JRS    
 16 Davidmichael Be  20 Katy Aquatics       23.96      23.85 JRS    
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Andrew Porter    22 UN                  24.40      23.93 JRS    
 18 Reid Elliott     21 Pitchfork Aquati    24.18      24.12        
 19 Grant Reed       17 Longhorn Aquatic    24.60      24.34

Scheduled Events:

  • Women’s 400 IM
  • Men’s 400 IM
  • Women’s 200 Freestyle
  • Men’s 200 Freestyle
  • Women’s 200 Backstroke
  • Men’s 200 Backstroke
  • Women’s 50 Freestyle
  • Men’s 50 Freestyle

 

Share and Tweet This Story
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial