Cameron van der Burgh Still On Fire in 100 Breast

DURBAN, SOUTH AFRICA - APRIL 10: Cameron van den Burgh qulaifying for the 100m breatstroke during the heats session on day 1 of the SA National Aquatic Championships and Olympic Trials on April 10 , 2016 at the Kings Park Aquatic Center pool in Durban, South Africa. Photo Credit / Anesh Debiky/Swim SA
Photo Courtesy: Anesh Debiky/Swimming South Africa

Day two of the 2016 South African Nationals is underway, and Cameron van der Burgh is still on fire. Hit refresh for the latest coverage.

FINALS

Men’s 100 breast multi-class S14, S15

                         === Finals ===                          
 
  1 Groenewald, Craig SB1 37-79 CGA-JH            1:16.71    1:12.33  
                 34.16      1:12.33 (38.17)
  2 Wright, Challis SB14  24-91 CGA-JH            1:14.83    1:14.82  
                 35.16      1:14.82 (39.66)
  3 Putz, Aaron SB14      19-96 KZNA-ET           1:16.32    1:17.52  
                 35.81      1:17.52 (41.71)
  4 de Freitas, Raymond S 26-89 MP                1:24.59    1:21.34  
                 39.22      1:21.34 (42.12)
  5 Mabanga, Slindokuhle  17-99 CGA-JH            1:30.93    1:26.68  
                 38.96      1:26.68 (47.72)

Men’s 100 breast multi-class S1-S13

                          === Finals ===                          
 
  1 Paul, Kevin SB9       24-91 KZNA-ET           1:06.91    1:05.10  
  2 van Heerden, Johann S 20-95 FS-MA             1:13.67    1:12.64  
                 33.23      1:12.64 (39.41)
  3 Vd Merwe, Hendrik SB5 25-90 NTS-TS            1:48.04    1:47.92  
  4 Pretorius, Jean SB9   19-96 WPA-CP            1:21.72    1:20.90  
                 38.74      1:20.90 (42.16)
  5 Sibanda, Mduduzi SB7  18-97 CGA-JH            1:42.15    1:41.13  
                 48.40      1:41.13 (52.73)
  6 van der Merwe, Kaleb  17-98 NTS-TS            1:30.21    1:29.88  
                 43.32      1:29.88 (46.56)
  7 Williams, David SB7   28-87 KZNA-ET           1:50.56    1:49.65  
                 49.95      1:49.65 (59.70)
  8 Sikhosana, Khulekani  16-00 KZNA-ET           1:38.70    1:38.07  
                 44.08      1:38.07 (53.99)
  9 Shabangu, Tinyiko SB9 17-98 CGA-JH            1:38.90    1:39.09  
                 46.33      1:39.09 (52.76)
 10 Willmore, Garth SB9   17-99 NMA-NM            1:49.79    1:46.21  
                 47.76      1:46.21 (58.45)

Women’s 100 breast multi-class S14-S15

                          === Finals ===                          
 
  1 Snyders, Maritza SB15 19-96 KZNA-ET           1:39.36    1:41.82  
                 46.12      1:41.82 (55.70)
  2 Kretzen, Michaela SB1 16-99 WPA-CP            1:47.28    1:48.97  
                 51.62      1:48.97 (57.35)
  3 Fowler, Cornelia SB14 35-80 KZNA-ET           1:50.25    1:50.74  
                 53.23      1:50.74 (57.51)

Women’s 100 breast multi-class S1-S13

                          === Finals ===                          
 
  1 Strumpher, Britney SB 15-00 NTS-TS            1:26.15    1:25.82  
                 39.71      1:25.82 (46.11)
  2 Ferreira, Alani SB13  17-98 KZNA-ET           1:29.50    1:26.90  
                 43.26      1:26.90 (43.64)
  3 Sabeka, Bongekile SB9 17-98 CGA-JH            1:47.21    1:47.47  
                 50.40      1:47.47 (57.07)
  4 Martins, Shannon SB8  14-01 CGA-JH            1:51.45    1:51.66  
                 49.68    1:51.66 (1:01.98)
  5 Nothling, Beth SB5    26-89 KZNA-ET           2:32.38    2:34.60

Women’s 100 fly

Marne Erasmus captured the 100 fly title in 59.92, but missed the FINA A cut of 58.74.  Vanessa Mohr took second in the finale in a time of 1:00.34 with Rene Warnes snaring third overall in 1:01.48.

                          === Finals ===                          
 
  1 Erasmus, Marne        20-95 BCA-BO            1:00.16      59.92  
                 28.31        59.92 (31.61)
  2 Mohr, Vanessa         21-95 NTS-TS            1:00.71    1:00.34  
                 28.82      1:00.34 (31.52)
  3 Warnes, Rene'         24-92 KZNA-ET           1:01.67    1:01.48  
                 29.66      1:01.48 (31.82)
  4 Passon, Felicity      16-99 SEY               1:01.74    1:01.52  
  5 Lovemore, Tayla       21-95 KZNA-ET           1:01.84    1:01.89  
                 29.47      1:01.89 (32.42)
  6 Jacobs, Marli         21-95 WPA-CP            1:04.29    1:04.58  
                 30.37      1:04.58 (34.21)
  7 McLean-Leonard, Hanna 17-98 KZNA-ET           1:03.87    1:04.71  
                 29.79      1:04.71 (34.92)
  8 Els, Tarryn           19-97 NMA-NM            1:04.50    1:04.99  
                 29.52      1:04.99 (35.47)
  9 Dauvellier, Odile     22-93 NTS-TS            1:04.43    1:05.24  
                 30.12      1:05.24 (35.12)
 10 Naude, Rita           18-97 NTS-TS            1:04.15    1:06.54  
                 31.19      1:06.54 (35.35)

Men’s 100 breast

Cameron van der Burgh uncorked a 59.66 to win the men’s 100-meter breast.  That’s just off his second-ranked season best of 59.61, but enough to clinch the title by a wide margin.

Jarred Crous took second in 1:01.10, missing the FINA A cut in the process.  Craig Emslie took third overall in 1:02.33.

                        === A - Final ===                         
 
  1 VD Burgh, Cameron     27-88 NTS-TS              59.69      59.66  
                 27.90        59.66 (31.76)
  2 Crous, Jarred         19-96 NTS-TS            1:00.88    1:01.10  
                 28.69      1:01.10 (32.41)
  3 Emslie, Craig         20-95 WPA-CP            1:02.30    1:02.33  
                 29.04      1:02.33 (33.29)
  4 Zorzi, Giulio         27-89 NTS-TS            1:02.54    1:02.37  
                 28.66      1:02.37 (33.71)
  5 Basson, Alaric        20-96 NMA-NM            1:03.05    1:02.88  
                 29.48      1:02.88 (33.40)
  6 Pike, Jared           25-91 CGA-JH            1:03.61    1:02.89  
                 29.27      1:02.89 (33.62)
  7 Houlie, Michael       15-00 WPA-CP            1:04.45    1:03.22  
                 30.57      1:03.22 (32.65)
  8 Rudolph, Duncan       16-99 NTS-TS            1:04.01    1:03.89  
                 29.94      1:03.89 (33.95)
  9 Swanepoel, Daniel     17-98 WPA-CP            1:04.15    1:03.90  
                 30.87      1:03.90 (33.03)
 10 Basson, Alard         20-96 NMA-NM            1:04.63    1:04.66  
                 29.48      1:04.66 (35.18)

Women’s 400 free

Caitlin Kat put up the top time in the event with a 4:20.19.  Kristin Bellingan finished second overall in 4:20.38 with Kate Beavon earning third in 4:23.26.

                       === A - Final ===                         
 
  1 Kat, Caitlin          23-93 WPA-CP            4:22.93    4:20.19  
                 29.94      1:02.44 (32.50)
        1:35.42 (32.98)     2:08.89 (33.47)
        2:42.07 (33.18)     3:15.35 (33.28)
        3:48.16 (32.81)     4:20.19 (32.03)
  2 Bellingan, Kristin    18-98 KZNA-ET           4:24.83    4:20.38  
                 30.10      1:02.82 (32.72)
        1:36.17 (33.35)     2:09.62 (33.45)
        2:43.19 (33.57)     3:16.57 (33.38)
        3:49.68 (33.11)     4:20.38 (30.70)
  3 Beavon, Kate          15-00 CGA-JH            4:27.33    4:23.26  
                 29.82      1:01.82 (32.00)
        1:35.15 (33.33)     2:08.72 (33.57)
        2:42.49 (33.77)     3:16.54 (34.05)
        3:50.18 (33.64)     4:23.26 (33.08)
  4 Oberholzer, Charlise  16-99 KZNA-ET           4:27.91    4:23.39  
                 31.68      1:04.93 (33.25)
        1:38.42 (33.49)     2:11.96 (33.54)
        2:45.10 (33.14)     3:18.58 (33.48)
        3:51.46 (32.88)     4:23.39 (31.93)
  5 Whelan, Jessica       18-97 CGA-JH            4:26.34    4:23.75  
                 30.50      1:03.04 (32.54)
        1:36.36 (33.32)     2:09.92 (33.56)
        2:43.51 (33.59)     3:17.30 (33.79)
        3:51.04 (33.74)     4:23.75 (32.71)
  6 Meder, Rebecca        13-02 WPA-CP            4:25.18    4:24.01  
                 30.13      1:02.97 (32.84)
        1:36.37 (33.40)     2:10.11 (33.74)
        2:43.97 (33.86)     3:17.87 (33.90)
        3:51.71 (33.84)     4:24.01 (32.30)
  7 Pearse, Jenna         15-00 CGA-JH            4:26.27    4:25.51  
                 30.03      1:03.02 (32.99)
        1:36.32 (33.30)     2:10.17 (33.85)
        2:43.78 (33.61)     3:17.97 (34.19)
        3:52.12 (34.15)     4:25.51 (33.39)
 11 Noades, Kiara         15-01 WPA-CP            4:27.38    4:28.73  
                 30.23      1:02.74 (32.51)
        1:36.34 (33.60)     2:10.58 (34.24)
        2:45.23 (34.65)     3:20.29 (35.06)
        3:54.70 (34.41)     4:28.73 (34.03)
 12 Weber, Michelle       19-96 KZNA-ET           4:26.65    4:29.40  
                 29.69      1:01.97 (32.28)
        1:35.52 (33.55)     2:10.22 (34.70)
        2:44.90 (34.68)     3:20.11 (35.21)
        3:54.75 (34.64)     4:29.40 (34.65)
 18 Tennant, Tasmin       16-99 KZNA-ET           4:25.90    4:33.05  
                 30.90      1:04.20 (33.30)
        1:38.07 (33.87)     2:12.48 (34.41)
        2:47.45 (34.97)     3:22.41 (34.96)
        3:57.78 (35.37)     4:33.05 (35.27)
 
                        === B - Final ===                         
 
  8 Meder, Abi            15-00 WPA-CP            4:30.60    4:27.19  
                 31.02      1:04.63 (33.61)
        1:39.14 (34.51)     2:13.50 (34.36)
        2:48.03 (34.53)     3:21.69 (33.66)
        3:55.32 (33.63)     4:27.19 (31.87)
  9 Kinghorn, Robyn       16-99 KZNA-ET           4:33.91    4:27.20  
                 32.18      1:06.05 (33.87)
        1:39.48 (33.43)     2:13.34 (33.86)
        2:46.86 (33.52)     3:20.88 (34.02)
        3:54.43 (33.55)     4:27.20 (32.77)
 10 Randle, Samantha      17-98 NTS-TS            4:31.43    4:27.32  
                 32.12      1:05.87 (33.75)
        1:39.97 (34.10)     2:14.22 (34.25)
        2:48.21 (33.99)     3:22.29 (34.08)
        3:55.47 (33.18)     4:27.32 (31.85)
 13 Rolfe, Jordan-Jenna   14-01 CGA-JH            4:30.84    4:30.55  
                 31.30      1:05.05 (33.75)
        1:39.36 (34.31)     2:13.73 (34.37)
        2:48.38 (34.65)     3:22.38 (34.00)
        3:56.60 (34.22)     4:30.55 (33.95)
 14 Saunders, Regan       17-98 CGA-JH            4:34.80    4:31.34  
                 30.60      1:04.32 (33.72)
        1:38.54 (34.22)     2:12.99 (34.45)
        2:47.34 (34.35)     3:22.33 (34.99)
        3:57.17 (34.84)     4:31.34 (34.17)
 15 Vd Merwe, Sulé        17-98 LP-LP             4:34.21    4:31.74  
                 31.25      1:05.27 (34.02)
        1:39.85 (34.58)     2:14.78 (34.93)
        2:49.28 (34.50)     3:23.63 (34.35)
        3:57.99 (34.36)     4:31.74 (33.75)
 16 Barman, Savannah      17-98 EGA-ES            4:35.42    4:31.84  
                 30.94      1:04.34 (33.40)
        1:38.57 (34.23)     2:13.31 (34.74)
        2:48.26 (34.95)     3:23.19 (34.93)
        3:58.13 (34.94)     4:31.84 (33.71)
 17 Frylinck, Marne       17-98 FS-MA             4:36.11    4:32.19  
                 30.55      1:04.67 (34.12)
        1:39.41 (34.74)     2:14.34 (34.93)
        2:49.15 (34.81)     3:24.19 (35.04)
        3:58.68 (34.49)     4:32.19 (33.51)
 19 VD Westhuizen, Ianthé 17-98 CGA-JH            4:36.94    4:33.31  
                 31.22      1:04.43 (33.21)
        1:38.72 (34.29)     2:13.45 (34.73)
        2:48.43 (34.98)     3:23.49 (35.06)
        3:58.73 (35.24)     4:33.31 (34.58)
 20 Bartleson, Kiyana     16-99 NTS-TS            4:35.31    4:36.69  
                 31.77      1:05.91 (34.14)
        1:40.75 (34.84)     2:15.70 (34.95)
        2:50.67 (34.97)     3:26.10 (35.43)
        4:01.29 (35.19)     4:36.69 (35.40)

SEMIFINALS

Women’s 100 back

Mariella Venter topped semis with a time of 1:00.97.  That’s a bit off the FINA A cut time of 1:00.25 to secure a spot in the Olympics.

Jessica Ashley-Cooper qualified second in 1:02.36 with Nathania Van Niekerk claiming the third seed in 1:02.69.

                       === Semi-Finals ===                        
 
  1 Venter, Mariella      16-00 CGA-JH            1:01.81    1:00.97  
                 29.69      1:00.97 (31.28)
  2 Ashley-Cooper, Jessic 23-92 WPA-CP            1:03.93    1:02.36  
                 30.30      1:02.36 (32.06)
  3 Van Niekerk, Nathania 17-99 CGA-JH            1:03.89    1:02.69  
                 30.93      1:02.69 (31.76)
  4 Van Rooyen, Carissa   13-02 CGA-JH            1:04.21    1:04.42  
                 31.87      1:04.42 (32.55)
  5 Sainsbury, Catherine  18-97 KZNA-ET           1:04.51    1:04.68  
                 31.10      1:04.68 (33.58)
  6 Gallagher, Erin       17-98 KZNA-ET           1:05.43    1:05.02  
                 31.31      1:05.02 (33.71)
  7 Grobler, Gabi         16-99 CGA-JH            1:05.82    1:05.50  
                 32.10      1:05.50 (33.40)
  8 Noades, Kiara         15-01 WPA-CP            1:06.34    1:05.79  
                 32.19      1:05.79 (33.60)
  9 Straszacker, Kristen  16-00 WPA-CP            1:06.47    1:05.93  
                 32.18      1:05.93 (33.75)
 10 Labuschagne, Samantha 16-99 KZNA-ET           1:07.03    1:05.94  
                 32.00      1:05.94 (33.94)
 -----------------------------------------------------------------
 11 Goodhead, Julia       16-99 CGA-JH            1:06.68    1:06.27  
                 32.58      1:06.27 (33.69)
 12 Reynolds, Jamie       18-98 KZNA-ET           1:06.61    1:06.39  
                 32.13      1:06.39 (34.26)
 -----------------------------------------------------------------
 13 Osrin, Honey          13-03 WPA-CP            1:07.64    1:06.57  
                 32.17      1:06.57 (34.40)
 13 Botha, Carmen         16-99 NTS-TS            1:07.12    1:06.57  
                 32.08      1:06.57 (34.49)
 15 Naude, Rita           18-97 NTS-TS            1:07.59    1:06.58  
                 32.34      1:06.58 (34.24)
 16 Beukes, Jessica       15-01 NMA-NM            1:06.76    1:06.75  
                 32.70      1:06.75 (34.05)
 17 Thormahlen, Heike     16-99 NTS-TS            1:07.04    1:06.83  
                 32.92      1:06.83 (33.91)
 18 Basel, Alison         18-97 CGA-JH            1:07.37    1:06.97  
                 32.25      1:06.97 (34.72)
 19 Nel, Olivia           13-02 WPA-CP            1:06.95    1:07.14  
                 32.20      1:07.14 (34.94)
 20 Loubser, Roseline     17-98 WPA-CP            1:07.53    1:07.62  
                 32.54      1:07.62 (35.08)

Men’s 200 free

Chad le Clos put up a FINA A cut time in the men’s 200 free with a time of 1:47.88.  That just clipped the A cut of 1:47.97.

Myles Brown qualified second in a time of 1:48.05 with Marwan Elkamash putting up a third-seeded 1:48.66.

                       === Semi-Finals ===                        
 
  1 Le Clos, Chad         23-92 KZNA-ET           1:49.85    1:47.88  
                 24.76        52.25 (27.49)
        1:20.33 (28.08)     1:47.88 (27.55)
  2 Brown, Myles          23-92 KZNA-ET           1:50.66    1:48.05  
                 25.18        52.32 (27.14)
        1:19.95 (27.63)     1:48.05 (28.10)
  3 Elkamash, Marwan      22-93 EGY               1:49.90    1:48.66  
                 25.55        53.10 (27.55)
        1:21.07 (27.97)     1:48.66 (27.59)
  4 Rousseau, Sebastien   25-90 KZNA-ET           1:50.09    1:48.80  
                 25.85        53.52 (27.67)
        1:21.23 (27.71)     1:48.80 (27.57)
  5 Justus, Calvyn        20-95 KZNA-ET           1:50.19    1:49.68  
                 25.69        53.35 (27.66)
        1:21.47 (28.12)     1:49.68 (28.21)
  6 Baxter, Jarryd        17-99 CGA-JH            1:51.75    1:50.22  
                 25.92        53.44 (27.52)
        1:21.63 (28.19)     1:50.22 (28.59)
  7 Bosch, Dylan          22-93 CGA-JH            1:53.06    1:51.19  
                 25.77        53.35 (27.58)
        1:22.03 (28.68)     1:51.19 (29.16)
  8 Ras, Ruan             19-96 NTS-TS            1:52.55    1:51.33  
                 26.02        53.96 (27.94)
        1:22.65 (28.69)     1:51.33 (28.68)
  9 Van Niekerk, Kyle     18-98 CGA-JH            1:52.99    1:51.95  
                 25.91        54.04 (28.13)
        1:22.96 (28.92)     1:51.95 (28.99)
 10 Gunn, Sean            22-93 ZIM-ZZ            1:51.85    1:52.39  
                 26.21        54.23 (28.02)
        1:23.33 (29.10)     1:52.39 (29.06)
 -----------------------------------------------------------------
 11 Sates, Timothy        17-98 KZNA-ET           1:52.65    1:53.12  
                 25.79        53.86 (28.07)
        1:22.77 (28.91)     1:53.12 (30.35)
 12 Levy, Brendan         18-97 KZNA-ET           1:55.84    1:55.45  
                 27.50        56.39 (28.89)
        1:26.52 (30.13)     1:55.45 (28.93)
 -----------------------------------------------------------------
 13 Marais, Danie         23-92 KZNA-ET           1:53.77    1:55.52  
                 26.64        55.51 (28.87)
        1:25.93 (30.42)     1:55.52 (29.59)
 14 Bargate, Kevin        17-98 KZNA-ET           1:55.81    1:55.64  
                 26.19        55.20 (29.01)
        1:25.68 (30.48)     1:55.64 (29.96)
 15 Pheasant, Simon       24-91 NMA-NM            1:55.80    1:55.68  
                 26.36        55.58 (29.22)
        1:25.19 (29.61)     1:55.68 (30.49)
 16 Dannhauser, Josh      18-98 KZNA-ET           1:55.73    1:56.10  
                 26.86        56.28 (29.42)
        1:26.41 (30.13)     1:56.10 (29.69)
 17 Lourens, Johan        20-95 NTS-TS            1:56.81    1:56.15  
                 26.68        55.65 (28.97)
        1:26.94 (31.29)     1:56.15 (29.21)
 18 Van Huyssteen, Andrè  17-99 WPA-CP            1:56.73    1:56.54  
                 26.77        55.99 (29.22)
        1:25.87 (29.88)     1:56.54 (30.67)
 19 Pretorius, Reynier    21-94 FS-MA             1:56.21    1:56.64  
                 26.62        56.38 (29.76)
        1:26.57 (30.19)     1:56.64 (30.07)
 20 Deacon, Nicolaas      21-94 NTS-TS            1:57.11    1:57.70  
                 27.33        56.68 (29.35)
        1:27.00 (30.32)     1:57.70 (30.70)

Women’s 100 breast

Tara Nicholas had the top time in semis with a 1:08.68.  That’s less than a second off the FINA A cut of 1:07.85.  Tatjana Schoenmaker qualified second in 1:08.72, while Franko Jonker turned in a 1:08.79 for the third seed.  The finale should be a good one with three swimmers all battling for that A cut.

                    === Semi-Finals ===                        
 
  1 Nicholas, Tara        20-95 KZNA-ET           1:08.48    1:08.68  
                 32.09      1:08.68 (36.59)
  2 Schoenmaker, Tatjana  18-97 NTS-TS            1:09.13    1:08.72  
                 33.55      1:08.72 (35.17)
  3 Jonker, Franko        23-92 NTS-TS            1:08.30    1:08.79  
                 32.21      1:08.79 (36.58)
  4 Mackenzie, Taryn      22-93 CGA-JH            1:10.39    1:10.11  
                 33.87      1:10.11 (36.24)
  5 Corbett, Kaylene      16-99 NMA-NM            1:11.19    1:10.48  
                 33.40      1:10.48 (37.08)
  6 Abrahams, Hanim       14-02 WPA-CP            1:11.96    1:10.56  
                 34.26      1:10.56 (36.30)
  7 Macfarlane, Justine   20-96 CGA-JH            1:12.40    1:12.53  
                 33.80      1:12.53 (38.73)
  8 Visagie, Emily        18-98 KZNA-ET           1:14.82    1:13.14  
                 34.18      1:13.14 (38.96)
  9 Botha, Tahlia         15-00 WPA-CP            1:14.27    1:13.78  
                 34.25      1:13.78 (39.53)
 10 Van Jaarsveld, Marize 16-99 CGA-JH            1:15.93    1:14.10  
                 34.37      1:14.10 (39.73)
 -----------------------------------------------------------------
 11 Heymans, Marna        17-99 KZNA-ET           1:13.95    1:14.36  
                 35.54      1:14.36 (38.82)
 12 Van Zyl, Tove         18-97 NTS-TS            1:14.22    1:14.86  
                 36.01      1:14.86 (38.85)
 -----------------------------------------------------------------
 13 Van Niekerk, Joa      17-99 NTS-TS            1:13.51    1:15.22  
                 35.15      1:15.22 (40.07)
 14 Rolt, Claire          34-82 NTS-TS            1:15.08    1:15.23  
                 34.92      1:15.23 (40.31)
 15 Joubert, Tarien       16-00 WPA-CP            1:15.58    1:15.61  
                 36.50      1:15.61 (39.11)
 16 Van Niekerk, Lara     12-03 NTS-TS            1:15.94    1:15.65  
                 35.95      1:15.65 (39.70)
 16 van der Westhuizen, C 14-01 KZNA-ET           1:15.54    1:15.65  
                 36.07      1:15.65 (39.58)
 18 Buys, Jeanri          15-00 CGA-JH            1:15.29    1:16.14  
                 35.48      1:16.14 (40.66)
 19 Hudson, Leigh         15-01 CGA-JH            1:15.84    1:16.68  
                 35.87      1:16.68 (40.81)
 -- Saaiman, Cayla        18-97 NTS-TS            1:16.38         NS

Men’s 100 back

Christopher Reid, who set the African record with a 53.12 during prelims to break Gerhard Zandberg’s record of 53.75, cruised to the top of the men’s 100 back semis in 53.23.

Jacques Van Wyk qualified second in 55.93 with Ricky Ellis earning third overall in 55.97.

                       === Semi-Finals ===                        
 
  1 Reid, Christopher     20-96 NMA-NM              53.12      53.23  
                 25.82        53.23 (27.41)
  2 Van Wyk, Jacques      23-92 NTS-TS              55.84      55.93  
                 26.73        55.93 (29.20)
  3 Ellis, Ricky          28-87 CGA-JH              57.52      55.97  
                 26.83        55.97 (29.14)
  4 Waddell, Zane         18-98 FS-MA               56.74      56.19  
                 27.28        56.19 (28.91)
  5 DE Villiers, Neil     23-93 NTS-TS              56.37      56.32  
                 27.09        56.32 (29.23)
  6 Fair, Neil            19-97 NTS-TS              58.77      57.67  
                 28.18        57.67 (29.49)
  7 Binedell, Martin      20-95 KZNA-ET             57.60      58.01  
                 27.56        58.01 (30.45)
  8 Scheepers, Willie     29-87 NWS                 58.40      58.16  
                 27.97        58.16 (30.19)
  9 Van Der Colff, David  18-97 NTS-TS              58.21      58.19  
                 28.40        58.19 (29.79)
 10 Fourie, Liam          21-95 WPA-CP              58.14      58.32  
                 28.72        58.32 (29.60)
 -----------------------------------------------------------------
 11 DU Rand, George       33-82 NTS-TS              57.85      58.51  
                 28.01        58.51 (30.50)
 12 Pattinson, Credence   18-97 NMA-NM              59.51      58.79  
                 28.54        58.79 (30.25)
 -----------------------------------------------------------------
 13 Fuchs, Ude            18-98 LP-LP               59.62      59.02  
                 28.50        59.02 (30.52)
 14 Walters, Josh         19-97 KZNA-ET             59.40      59.10  
                 28.96        59.10 (30.14)
 15 Hoole, Jarryd         20-96 BCA-BO              59.45      59.11  
                 28.43        59.11 (30.68)
 15 Norman, Brandon       21-94 CGA-JH              59.05      59.11  
                 28.26        59.11 (30.85)
 17 Oliver, Jack          15-00 WPA-CP              58.91      59.18  
                 28.71        59.18 (30.47)
 18 Mullen, Damian        19-96 CGA-JH              59.51      59.21  
                 28.50        59.21 (30.71)
 19 Langeveldt, Marno     22-94 NTS-TS              59.19      59.46  
                 27.80        59.46 (31.66)
 20 Anderson, Daniel      17-98 CGA-JH            1:00.13      59.84  
                 29.11        59.84 (30.73)

SCHEDULED EVENTS

  • Women’s 100 back
  • Men’s 200 free
  • Men’s 100 breast multi-class
  • Women’s 100 breast multi-class
  • Women’s 100 fly
  • Men’s 100 breast
  • Men’s 100 back
  • Women’s 400 free
  • Mixed 400 free relay