Breeja Larson Wins Two, Young Talent Abounds at 2018 Speedo Sectionals in Phoenix

breeja-larson-
Photo Courtesy: Peter H. Bick

Speedo Sectional Series is proudly sponsored by Speedo. Visit SpeedoUsa.com for more information on our sponsor.

The first evening of finals for the 2018 Speedo Sectionals stop in Phoenix, Arizona kicked off last night at the home of Phoenix Swim Club. Events included the 100 freestyle, 200 breaststroke, 200 backstroke, 200 butterfly, 800 freestyle relay, and 1000 freestyle.

Breeja Larson won two events, the women’s 100 freestyle and the women’s 200 breaststroke. Young talent abounded at the meet, with many swimmers earning Junior National A cuts.

At the end of night one of competition, Scottsdale Aquatic Club sits in first place atop team rankings with 990 points, followed by Mesa Aquatics Club with 624, and host Phoenix Swim Club with 602.

Women’s 100 Free

Breeja Larson, representing NYAC, took the 100-yard freestyle title ahead of Scottsdale Aquatics youngsters Claire Grover and Greer Pattison. Larson touched in 49.21 to top second-place Grover’s time of 49.62. Both were Junior Nationals A cuts. 15-year-old Pattison was third in 50.78, a Junior Nationals B-cut.

Mesa Aquatics Club’s Kyla Yetter was fourth with a 51.03, followed by Kalli Fama of Rio Salado Swim Club in 51.40 for fifth place.

Olivia McPherson of Laramie Swim Club‘s time of 51.45 was good for sixth place, just 0.01 ahead of seventh-place Morgan Cramm-Tamisiea of Tucson Ford in 51.46. Audrey McDonald of Park City Swimming finished eighth in 52.42, off her prelims time of 51.82.

 Event 1  Women 100 Yard Freestyle
=========================================================================
          SEC: $ 47.28  3/2013    Missy Frankin, STAR-CO
                 48.89  NAT
                 49.69  JR-A
                 50.99  JR-B
                 52.19  FUTR
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Larson, Breeja   25 NYAC-MR             49.67      49.21 JR-A    32  
                 23.53        49.21 (25.68)
  2 Grover, Claire   17 Scottsdale Aquat    50.29      49.62 JR-A    28  
                 23.91        49.62 (25.71)
  3 Pattison, Greer  15 Scottsdale Aquat    51.58      50.78 JR-B    27  
                 24.58        50.78 (26.20)
  4 Yetter, Kyla M   16 Mesa Aquatics Cl    51.16      51.03 FUTR    26  
                 24.69        51.03 (26.34)
  5 Fama, Kalli M    16 Rio Salado Swim-    51.76      51.40 FUTR    25  
                 24.90        51.40 (26.50)
  6 McPherson, Oliv  16 Laramie Swim Clu    52.01      51.45 FUTR    24  
                 24.63        51.45 (26.82)
  7 Cramm-Tamisiea,  18 Tucson Ford Deal    51.95      51.46 FUTR    23  
                 24.90        51.46 (26.56)
  8 McDonald, Audre  16 Park City Swimmi    51.82      52.42         22  
                 24.98        52.42 (27.44)

Men’s 100 Free

The top four finishers in the men’s 100-yard freestyle all earned Junior Nats B-cuts, with Lucas Farrar of Lake Country Swim Team topping the field in a 44.86. Farrar was the only competitor under 45 flat, as Saint Louis University’s Grant Gamroth was second in 45.04. Jadan Nabor of YMCA Westside Silver Fins nabbed the bronze with a 45.25.

Christopher Allen of Mesa Aquatics Club was fourth in 45.60, under the B cut of 45.79. Fifth place went to Parker Hughes of Scottsdale Aquatic Club in 46.06, followed closely by sixth-place Henry Lucco of Una Oca in 46.08.

Anthony Frakes of host team Phoenix Swim Club (46.10) and Jared Shaw of Sahuarita Stingrays (46.29) rounded out the top eight finishers in the event.

 Event 2  Men 100 Yard Freestyle
=========================================================================
          SEC: $ 42.32  3/2013    Tyler Messerschmidt, SAC-AZ
                 43.09  NAT
                 44.39  JR-A
                 45.79  JR-B
                 46.69  FUTR
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Farrar, Lucas E  17 Lake Country Swi    44.90      44.86 JR-B    32  
                 21.23        44.86 (23.63)
  2 Gamroth, Grant   21 Unattached-AZ       45.25      45.04 JR-B    28  
                 21.65        45.04 (23.39)
  3 Nabor, Jadan M   16 YMCA Westside Si    45.27      45.25 JR-B    27  
                 21.75        45.25 (23.50)
  4 Allen, Christop  17 Mesa Aquatics Cl    45.65      45.60 JR-B    26  
                 21.96        45.60 (23.64)
  5 Hughes, Parker   16 Scottsdale Aquat    46.04      46.06 FUTR    25  
                 21.95        46.06 (24.11)
  6 Lucco, Henry W   17 Una Oca-PN          46.21      46.08 FUTR    24  
                 22.42        46.08 (23.66)
  7 Frakes, Anthony  18 Phoenix Swim Clu    46.26      46.10 FUTR    23  
                 21.82        46.10 (24.28)
  8 Shaw, Jared A    19 Sahuarita Stingr    46.25      46.29 FUTR    22  
                 22.02        46.29 (24.27)

Women’s 200 Breaststroke

Larson claimed her second title of the meet in the women’s 200-yard breaststroke. Her time of 2:04.76 blew away the competition of young swimmers; 13-year-old Mary Codevilla of Flatiron Athletic Club touched second in 2:12.08, followed by her teammate and fellow 13-year-old Chase Davison in 2:12.11 for the bronze. Both young women earned Junior Nationals A-cuts.

Katie McBratney of Pitchfork Aquatics also snuck in under the A-cut mark with a 2:15.01 for fourth place. Haley Mayhew of Flying Fish Arizona Swim Team earned fifth-place honors with her time of 2:15.54, while Riley Courtney of Scottsdale Aquatic Club touched sixth with a 2:15.81.

Abigail Maoz of Tigard Tualatin Swim Club put up a 2:20.30 for seventh, followed by Gaby Tellez of Scottsdale Aquatic Club in 2:20.99 for eighth place in the top heat.

 Event 3  Women 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
          SEC: $ 2:06.24  3/2018    Zoe Bartel, FAST-CO
                 2:11.69  NAT
                 2:15.49  JR-A
                 2:19.79  JR-B
                 2:23.09  FUTR
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Larson, Breeja   25 NYAC-MR           2:07.76    2:04.76$NAT     32  
                 28.70        59.79 (31.09)
        1:31.47 (31.68)     2:04.76 (33.29)
  2 Codevilla, Mary  13 Flatiron Athleti  2:15.49    2:12.08 JR-A    28  
                 30.30      1:03.69 (33.39)
        1:37.93 (34.24)     2:12.08 (34.15)
  3 Davison, Chase   13 Flatiron Athleti  2:14.24    2:12.11 JR-A    27  
                 30.31      1:03.86 (33.55)
        1:37.85 (33.99)     2:12.11 (34.26)
  4 McBratney, Kati  17 Pitchfork Aquati  2:18.29    2:15.01 JR-A    26  
                 30.52      1:04.21 (33.69)
        1:39.41 (35.20)     2:15.01 (35.60)
  5 Mayhew, Haley L  17 Flying Fish Ariz  2:16.46    2:15.54 JR-B    25  
                 31.18      1:05.22 (34.04)
        1:40.01 (34.79)     2:15.54 (35.53)
  6 Courtney, Riley  15 Scottsdale Aquat  2:15.69    2:15.81 JR-B    24  
                 30.97      1:05.16 (34.19)
        1:40.50 (35.34)     2:15.81 (35.31)
  7 Maoz, Abigail T  14 Tigard Tualatin-  2:18.63    2:20.30 FUTR    23  
                 32.01      1:07.44 (35.43)
        1:43.92 (36.48)     2:20.30 (36.38)
  8 Tellez, Gabriel  18 Scottsdale Aquat  2:18.84    2:20.99 FUTR    22  
                 31.94      1:06.93 (34.99)
        1:43.25 (36.32)     2:20.99 (37.74)

Men’s 200 Breaststroke

Former ASU swimmer Thibault Capitaine, swimming for Scottsdale Aquatic Club, won the men’s 200-yard breaststroke with a time of 1:58.52. Teammates Jarod Arroyo and Juan Jose Garcia Mesa of Pitchfork Aquatic Club both dipped under the 2:00.00 mark as well, with Arroyo earning the silver in 1:59.47, and Garcia Mesa the bronze in 1:59.48. Fourth place went to Patrick Schramm of Phoenix Swim Club in 2:03.46.

Daniel Chevere of Pitchfork Aquatic Club was fifth in 2:03.71, followed by teammate Morgan Toro with a 2:04.30 for sixth.

Evan Schaeffer of Mesa Aquatics Club rounded out the top heat in seventh place with a 2:06.09, as seventh-seed Denton Anderson of Hilltop Aquatic Club was disqualified.

 Event 4  Men 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
          SEC: $ 1:51.69  3/2018    Daniel Roy, KING-PN
                 1:58.29  NAT
                 2:01.19  JR-A
                 2:05.89  JR-B
                 2:08.59  FUTR
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Capitaine, Thib  24 Scottsdale Aquat  1:59.49    1:58.52 JR-A    32  
                 26.90        57.04 (30.14)
        1:27.65 (30.61)     1:58.52 (30.87)
  2 Arroyo, Jarod A  17 Pitchfork Aquati  2:00.47    1:59.47 JR-A    28  
                 26.98        56.97 (29.99)
        1:27.91 (30.94)     1:59.47 (31.56)
  3 Garcia Mesa, Ju  25 Pitchfork Aquati  2:01.88    1:59.48 JR-A    27  
                 27.46        58.00 (30.54)
        1:28.60 (30.60)     1:59.48 (30.88)
  4 Schramm, Patric  18 Phoenix Swim Clu  2:03.12    2:03.46 JR-B    26  
                 28.18        59.52 (31.34)
        1:31.13 (31.61)     2:03.46 (32.33)
  5 Chevere, Daniel  17 Pitchfork Aquati  2:04.43    2:03.71 JR-B    25  
                 28.43        59.29 (30.86)
        1:31.31 (32.02)     2:03.71 (32.40)
  6 Toro, Morgan A   20 Pitchfork Aquati  2:05.57    2:04.30 JR-B    24  
                 28.33        59.86 (31.53)
        1:31.72 (31.86)     2:04.30 (32.58)
  7 Schaeffer, Evan  18 Mesa Aquatics Cl  2:06.79    2:06.09 FUTR    23  
                 28.13        59.85 (31.72)
        1:32.73 (32.88)     2:06.09 (33.36)
 -- Anderson, Dento  18 Hilltop Aquatic-  2:05.77         DQ        
                 27.51        58.70 (31.19)
        1:31.32 (32.62)          DQ (32.18)

Women’s 200 Backstroke

14-year-old Kennedy Noble of YMCA Westside Silver Fins won the women’s 200-yard backstroke in dominant fashion, dropping two seconds from her prelims time to finish in 1:57.54, a Junior Nationals A cut. Second place went to Rachel Butler of Cottonwood Heights Swim Team in 1:58.69, and third to Katey Lewicki of RallySport Aquatics in 1:58.90.

Sydney Carlson of Phoenix Swim Club just missed the 2:00.00 barrier, finishing fourth in 2:00.32. Fifth place went to Kara Church of Scottsdale Aquatic Club in 2:00.38, while Pattison dropped over two seconds from her prelims swim to finish in 2:00.76 for sixth place.

Mya Drost-Parra of Flatiron Athletic Club touched in 2:01.37 for seventh, while Phoenix’s Kaitlyn McCoy, who had come in as the third seed after prelims, put up an eighth-place swim of 2:01.47.

Event 5  Women 200 Yard Backstroke
=========================================================================
          SEC: $ 1:48.42  3/2013    Missy Franklin, STAR-CO
                 1:55.39  NAT
                 1:57.69  JR-A
                 2:01.29  JR-B
                 2:05.79  FUTR
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Noble, Kennedy   14 YMCA Westside Si  1:59.49    1:57.54 JR-A    32  
                 27.92        57.63 (29.71)
        1:27.65 (30.02)     1:57.54 (29.89)
  2 Butler, Rachel   17 Cottonwood Heigh  1:59.67    1:58.69 JR-B    28  
                 28.40        58.20 (29.80)
        1:28.17 (29.97)     1:58.69 (30.52)
  3 Lewicki, Katey   16 RallySport Aquat  2:01.41    1:58.90 JR-B    27  
                 27.57        57.39 (29.82)
        1:27.79 (30.40)     1:58.90 (31.11)
  4 Carlson, Sydney  17 Phoenix Swim Clu  2:00.38    2:00.32 JR-B    26  
                 28.95        59.46 (30.51)
        1:30.01 (30.55)     2:00.32 (30.31)
  5 Church, Kara J   15 Scottsdale Aquat  2:01.79    2:00.38 JR-B    25  
                 28.39        58.83 (30.44)
        1:29.94 (31.11)     2:00.38 (30.44)
  6 Pattison, Greer  15 Scottsdale Aquat  2:03.33    2:00.76 JR-B    24  
                 27.38        57.71 (30.33)
        1:29.40 (31.69)     2:00.76 (31.36)
  7 Drost-Parra, My  17 Flatiron Athleti  2:02.62    2:01.37 FUTR    23  
                 28.74        59.42 (30.68)
        1:30.72 (31.30)     2:01.37 (30.65)
  8 McCoy, Kaitlyn   18 Phoenix Swim Clu  1:59.72    2:01.47 FUTR    22  
                 28.09        57.87 (29.78)
        1:29.16 (31.29)     2:01.47 (32.31)

Men’s 200 Backstroke

University of Florida alum Yoelvis Pedrada, representing RallySport Aquatic Club, took the men’s 200-yard backstroke with a time of 1:48.87, a two and a half second drop from prelims. He had been sixth heading into prelims, but had a great third 50 split to take the win.

Mateja Milovanovic of Phoenix Swim Club and Joshua Ries of Hilltop Aquatic Club also dipped under the 1:50.00 mark to improve their places, with Milovanovic touching second in 1:49.21, and Ries in 1:49.94.

Devin Bunnell of Hilltop Aquatic Club touched fourth in 1:50.16, followed by fifth-place Andrew Nixdorf of Lake Country Swim Team in 1:51.43.

Dylan Edge of Desert Thunder Aquatics finished in 1:51.61, which bumped him up from eighth to sixth. William Newman of Flying Fish Arizona Swim Team (1:52.25) and Maxwell Deyoung of Laramie Swim Club (1:53.17) finished seventh and eighth, respectively.

Jordan Tiffany of Hilltop Aquatic Club dropped over two seconds to win the consolation final in a notable 1:49.83.

 Event 6  Men 200 Yard Backstroke
=========================================================================
          SEC: $ 1:42.21  3/2015    Patrick Mulcare, THSC-OR
                 1:44.79  NAT
                 1:47.99  JR-A
                 1:50.69  JR-B
                 1:53.59  FUTR
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Pedraza, Yoelvi  30 RallySport Aquat  1:51.16    1:48.87 JR-B    32  
                 25.90        53.11 (27.21)
        1:21.03 (27.92)     1:48.87 (27.84)
  2 Milovanovic, Ma  15 Phoenix Swim Clu  1:50.67    1:49.21 JR-B    28  
                 25.70        53.13 (27.43)
        1:21.46 (28.33)     1:49.21 (27.75)
  3 Ries, Joshua O   18 Hilltop Aquatic-  1:50.08    1:49.94 JR-B    27  
                 25.34        53.13 (27.79)
        1:21.87 (28.74)     1:49.94 (28.07)
  4 Bunnell, Devin   17 Hilltop Aquatic-  1:49.74    1:50.16 JR-B    26  
                 25.43        52.79 (27.36)
        1:21.04 (28.25)     1:50.16 (29.12)
  5 Nixdorf, Andrew  17 Lake Country Swi  1:50.73    1:51.43 FUTR    25  
                 26.06        53.75 (27.69)
        1:22.35 (28.60)     1:51.43 (29.08)
  6 Edge, Dylan      16 Desert Thunder A  1:51.99    1:51.61 FUTR    24  
                 26.48        54.48 (28.00)
        1:22.99 (28.51)     1:51.61 (28.62)
  7 Newman, William  18 Flying Fish Ariz  1:50.89    1:52.25 FUTR    23  
                 25.51        53.62 (28.11)
        1:22.83 (29.21)     1:52.25 (29.42)
  8 Deyoung, Maxwel  15 Laramie Swim Clu  1:51.34    1:53.17 FUTR    22  
                 25.50        53.51 (28.01)
        1:23.16 (29.65)     1:53.17 (30.01)

Women’s 200 Butterfly

Mikayla Seigal of Flatiron Athletic Club was the only woman to dip under the 2:00.00 mark in the women’s 200-yard butterfly, touching in a quick 1:59.88, just off the Junior Nationals A cut. Behind her was Haley Benjamin of Durango Swim Club in 2:02.32, followed by third-place Olivia Grossklaus of Mesa Aquatics Club in 2:02.63.

Fourth place went to Destiny Kling of Pitchfork Aquatic Club in 2:02.73, followed by teammate Sydney Chun in 2:02.79. Sydney Carlson of Phoenix Swim Club was just behind in sixth with a 2:02.89.

Gabby Lizzul of Scottsdale Aquatic Club touched in 2:03.71 for seventh, while Lucille Matheson of Flatiron Athletic Club rounded out the top heat with an eighth-place time of 2:03.79.

 Event 7  Women 200 Yard Butterfly
=========================================================================
          SEC: $ 1:55.50  3/2013    Michelle Cefal, THSC-OR
                 1:57.79  NAT
                 1:59.39  JR-A
                 2:03.29  JR-B
                 2:06.19  FUTR
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Seigal, Mikayla  16 Flatiron Athleti  2:01.71    1:59.88 JR-B    32  
                 27.03        57.26 (30.23)
        1:28.42 (31.16)     1:59.88 (31.46)
  2 Benjamin, Haley  17 Durango Swim Clu  2:02.45    2:02.32 JR-B    28  
                 27.97        58.69 (30.72)
        1:30.09 (31.40)     2:02.32 (32.23)
  3 Grossklaus, Oli  17 Mesa Aquatics Cl  2:03.84    2:02.63 JR-B    27  
                 27.90        59.04 (31.14)
        1:30.78 (31.74)     2:02.63 (31.85)
  4 Kling, Destiny   17 Pitchfork Aquati  2:03.08    2:02.73 JR-B    26  
                 27.84        58.63 (30.79)
        1:30.58 (31.95)     2:02.73 (32.15)
  5 Chun, Sydney S   15 Pitchfork Aquati  2:01.95    2:02.79 JR-B    25  
                 28.00        58.87 (30.87)
        1:30.73 (31.86)     2:02.79 (32.06)
  6 Carlson, Sydney  17 Phoenix Swim Clu  2:03.02    2:02.89 JR-B    24  
                 27.98        58.91 (30.93)
        1:31.64 (32.73)     2:02.89 (31.25)
  7 Lizzul, Gabriel  17 Scottsdale Aquat  2:03.01    2:03.71 FUTR    23  
                 27.44        58.09 (30.65)
        1:30.19 (32.10)     2:03.71 (33.52)
  8 Matheson, Lucil  15 Flatiron Athleti  2:03.92    2:03.79 FUTR    22  
                 28.04        59.66 (31.62)
        1:31.77 (32.11)     2:03.79 (32.02)

Men’s 200 Butterfly

Tigard Tualatin Swim Club’s Benjamin Miller finished almost three seconds ahead of the field in a 1:45.88, a Junior Nationals A-cut by two seconds. He kept his third 50 split under 27.00 to blast ahead of the field and motor into the finish.

Arroyo touched second in 1:48.35, followed by Skyler Younkin of Tri-City Channel Cats in 1:48.82 for third. Lucco was fourth in 1:49.32.

Nabor touched fifth in 1:50.52, followed by Phoenix Swim Club’s Michael Niezgodzki in 1:50.87 for sixth.

Garrett Chance of Pitchfork’s time of 1:51.12 was good for seventh, while Michael Klauss of Scottsdale Aquatic Club put up a 1:51.79 for eighth.

 Event 8  Men 200 Yard Butterfly
=========================================================================
          SEC: $ 1:43.72  3/2015    Mark Jurek, GOLD-AZ
                 1:45.09  NAT
                 1:47.89  JR-A
                 1:51.59  JR-B
                 1:53.69  FUTR
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Miller, Benjami  17 Tigard Tualatin-  1:47.26    1:45.88 JR-A    32  
                 24.83        50.90 (26.07)
        1:17.87 (26.97)     1:45.88 (28.01)
  2 Arroyo, Jarod A  17 Pitchfork Aquati  1:47.96    1:48.35 JR-B    28  
                 24.25        50.94 (26.69)
        1:19.06 (28.12)     1:48.35 (29.29)
  3 Younkin, Skyler  16 Tri-city Channel  1:50.17    1:48.82 JR-B    27  
                 24.17        51.39 (27.22)
        1:19.83 (28.44)     1:48.82 (28.99)
  4 Lucco, Henry W   17 Una Oca-PN        1:49.44    1:49.32 JR-B    26  
                 24.18        51.75 (27.57)
        1:20.08 (28.33)     1:49.32 (29.24)
  5 Nabor, Jadan M   16 YMCA Westside Si  1:49.31    1:50.52 JR-B    25  
                 24.28        52.10 (27.82)
        1:20.37 (28.27)     1:50.52 (30.15)
  6 Niezgodzki, Mic  18 Phoenix Swim Clu  1:51.81    1:50.87 JR-B    24  
                 24.80        53.06 (28.26)
        1:21.48 (28.42)     1:50.87 (29.39)
  7 Chance, Garret   18 Pitchfork Aquati  1:50.75    1:51.12 JR-B    23  
                 24.56        52.76 (28.20)
        1:21.73 (28.97)     1:51.12 (29.39)
  8 Klauss, Michael  17 Scottsdale Aquat  1:49.72    1:51.79 FUTR    22  
                 24.75        52.40 (27.65)
        1:21.48 (29.08)     1:51.79 (30.31)

Women’s 1000 Freestyle

Phoenix Swim Club 14-year-old distance ace Mia Rankin took the women’s 1000-yard freestyle title in a Junior Nationals B-cut, touching in 9:58.77. She won the event by almost 12 seconds, as Amanda Zajdzinski of Mesa Aquatics Club finished in 10:10.57 for the silver. Teammate Jessica Lesueur finished next in 10:13.60, followed by fourth-place Karla Lessing of Flatiron Athletic Club in 10:22.22.

Church (1023.59), Alexa Teneyck of Scottsdale Aquatic Club (10:24.10), Cameron Daniell of Mesa Aquatics Club (10:24.36), and Mackenzie Leblanc of Scottsdale Aquatic Club (10:24.95) also placed in the top eight finishers of the event.

 Event 11  Women 1000 Yard Freestyle
=========================================================================
          SEC: $ 9:34.55  3/2011    Bonnie Brandon, MACS-CO
                 9:48.09  NAT
                 9:56.79  JR-A
                10:03.59  JR-B
                10:20.49  FUTR
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Rankin, Mia T    14 Phoenix Swim Clu 10:10.74    9:58.77 JR-B    32  
                 27.60        57.70 (30.10)
        1:27.98 (30.28)     1:58.47 (30.49)
        2:29.00 (30.53)     2:59.58 (30.58)
        3:30.19 (30.61)     4:00.83 (30.64)
        4:31.27 (30.44)     5:01.68 (30.41)
        5:31.58 (29.90)     6:01.58 (30.00)
        6:31.56 (29.98)     7:01.10 (29.54)
        7:30.56 (29.46)     8:00.28 (29.72)
        8:30.32 (30.04)     9:00.17 (29.85)
        9:29.68 (29.51)     9:58.77 (29.09)
  2 Zajdzinski, Ama  15 Mesa Aquatics Cl 10:20.28   10:10.57 FUTR    28  
                 27.41        56.72 (29.31)
        1:26.82 (30.10)     1:57.42 (30.60)
        2:28.65 (31.23)     2:59.36 (30.71)
        3:30.07 (30.71)     4:01.08 (31.01)
        4:31.90 (30.82)     5:02.93 (31.03)
        5:33.68 (30.75)     6:04.66 (30.98)
        6:35.98 (31.32)     7:07.22 (31.24)
        7:37.85 (30.63)     8:08.62 (30.77)
        8:39.36 (30.74)     9:10.75 (31.39)
        9:41.16 (30.41)    10:10.57 (29.41)
  3 Lesueur, Jessic  16 Mesa Aquatics Cl 10:22.00   10:13.60 FUTR    27  
                 27.87        57.84 (29.97)
        1:28.32 (30.48)     1:58.99 (30.67)
        2:29.71 (30.72)     3:00.41 (30.70)
        3:31.18 (30.77)     4:02.06 (30.88)
        4:32.71 (30.65)     5:03.32 (30.61)
        5:34.07 (30.75)     6:04.73 (30.66)
        6:35.62 (30.89)     7:06.63 (31.01)
        7:37.73 (31.10)     8:09.03 (31.30)
        8:40.28 (31.25)     9:11.54 (31.26)
        9:43.00 (31.46)    10:13.60 (30.60)
  4 Lessing, Karla   14 Flatiron Athleti 10:26.84   10:22.22         26  
                 27.32        57.91 (30.59)
        1:28.99 (31.08)     2:00.18 (31.19)
        2:31.28 (31.10)     3:02.34 (31.06)
        3:33.73 (31.39)     4:05.43 (31.70)
        4:36.98 (31.55)     5:08.92 (31.94)
        5:39.45 (30.53)     6:10.37 (30.92)
        6:42.27 (31.90)     7:13.80 (31.53)
        7:45.58 (31.78)     8:17.43 (31.85)
        8:48.46 (31.03)     9:20.39 (31.93)
        9:51.96 (31.57)    10:22.22 (30.26)
  5 Church, Kara J   15 Scottsdale Aquat 10:19.40   10:23.59         25  
                 27.72        58.25 (30.53)
        1:29.13 (30.88)     2:00.13 (31.00)
        2:31.05 (30.92)     3:01.90 (30.85)
        3:33.06 (31.16)     4:04.17 (31.11)
        4:35.33 (31.16)     5:06.47 (31.14)
        5:37.94 (31.47)     6:09.38 (31.44)
        6:41.22 (31.84)     7:13.06 (31.84)
        7:44.87 (31.81)     8:16.70 (31.83)
        8:48.63 (31.93)     9:20.51 (31.88)
        9:52.50 (31.99)    10:23.59 (31.09)
  6 Teneyck, Alexa   17 Scottsdale Aquat 10:30.48   10:24.10         24  
                 28.51        58.58 (30.07)
        1:29.32 (30.74)     2:00.39 (31.07)
        2:31.69 (31.30)     3:02.86 (31.17)
        3:34.06 (31.20)     4:05.53 (31.47)
        4:36.97 (31.44)     5:08.42 (31.45)
        5:39.99 (31.57)     6:11.44 (31.45)
        6:42.90 (31.46)     7:14.51 (31.61)
        7:46.13 (31.62)     8:18.03 (31.90)
        8:50.08 (32.05)     9:21.87 (31.79)
        9:53.41 (31.54)    10:24.10 (30.69)
  7 Daniell, Camero  15 Mesa Aquatics Cl 10:42.41   10:24.36         23  
                 28.21        57.97 (29.76)
        1:28.48 (30.51)     1:59.49 (31.01)
        2:30.66 (31.17)     3:02.06 (31.40)
        3:33.64 (31.58)     4:05.31 (31.67)
        4:36.87 (31.56)     5:08.69 (31.82)
        5:40.34 (31.65)     6:12.20 (31.86)
        6:44.06 (31.86)     7:15.62 (31.56)
        7:47.40 (31.78)     8:18.94 (31.54)
        8:50.66 (31.72)     9:22.36 (31.70)
        9:53.90 (31.54)    10:24.36 (30.46)
  8 Leblanc, Macken  15 Scottsdale Aquat 10:30.97   10:24.95         22  
                 28.24        58.66 (30.42)
        1:29.66 (31.00)     2:00.85 (31.19)
        2:32.12 (31.27)     3:03.59 (31.47)
        3:35.02 (31.43)     4:06.63 (31.61)
        4:38.31 (31.68)     5:09.92 (31.61)
        5:41.55 (31.63)     6:13.09 (31.54)
        6:44.75 (31.66)     7:16.49 (31.74)
        7:48.30 (31.81)     8:20.16 (31.86)
        8:51.70 (31.54)     9:23.27 (31.57)
        9:54.70 (31.43)    10:24.95 (30.25)

Men’s 1000 Freestyle

Riley Babson of Tucson Ford Dealers Aquatics took the title in the men’s 1000-yard freestyle with a 9:19.73, a 20-second drop from his seed time. Second place went to Ellis Bohon of Scottsdale Aquatic Club in 9:20.65. The race was close, with Bohon almost bringing it back on the last 100, but Babson’s great first half was too big a gap to close.

Alexis Soto of Pitchfork Aquatic Club finished third in 9:28.42, followed by Mason Romantic of Boulder City Henderson Swim Team in 9:33.91 for fourth.

Darwin Anderson of Cache Valley Marlins (9:35.78), Marvin Schwickert of Scottsdale Aquatic Club (9:38.60), William Bansberg of Scottsdale (9:41.47), and Caleb Apodaca of Olympic Cascade Aquatics (9:43.07) also placed in the top eight.

 Event 12  Men 1000 Yard Freestyle
=========================================================================
          SEC: $ 8:59.64  3/2018    Ethan Heasley, HHST-OR
                 9:04.99  NAT
                 9:13.19  JR-A
                 9:25.49  JR-B
                 9:34.29  FUTR
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Babson, Riley O  16 Tucson Ford Deal  9:39.54    9:19.73 JR-B    32  
                 25.11        52.31 (27.20)
        1:19.83 (27.52)     1:47.69 (27.86)
        2:15.56 (27.87)     2:43.51 (27.95)
        3:11.81 (28.30)     3:39.88 (28.07)
        4:08.57 (28.69)     4:37.03 (28.46)
        5:05.47 (28.44)     5:33.82 (28.35)
        6:02.03 (28.21)     6:30.57 (28.54)
        6:59.31 (28.74)     7:27.93 (28.62)
        7:56.29 (28.36)     8:24.65 (28.36)
        8:52.74 (28.09)     9:19.73 (26.99)
  2 Bohon, Ellis G   15 Scottsdale Aquat  9:37.72    9:20.65 JR-B    28  
                 26.05        54.26 (28.21)
        1:22.71 (28.45)     1:51.23 (28.52)
        2:19.91 (28.68)     2:48.58 (28.67)
        3:17.20 (28.62)     3:45.76 (28.56)
        4:14.13 (28.37)     4:42.49 (28.36)
        5:10.75 (28.26)     5:38.91 (28.16)
        6:07.10 (28.19)     6:35.26 (28.16)
        7:03.23 (27.97)     7:31.08 (27.85)
        7:59.13 (28.05)     8:27.14 (28.01)
        8:54.37 (27.23)     9:20.65 (26.28)
  3 Soto, Alexis J   18 Pitchfork Aquati  9:34.83    9:28.42 FUTR    27  
                 24.80        52.08 (27.28)
        1:19.80 (27.72)     1:47.79 (27.99)
        2:16.14 (28.35)     2:44.69 (28.55)
        3:13.15 (28.46)     3:41.82 (28.67)
        4:10.51 (28.69)     4:39.30 (28.79)
        5:07.98 (28.68)     5:36.70 (28.72)
        6:05.41 (28.71)     6:34.12 (28.71)
        7:03.18 (29.06)     7:32.18 (29.00)
        8:01.33 (29.15)     8:30.54 (29.21)
        8:59.63 (29.09)     9:28.42 (28.79)
  4 Romantic, Mason  16 Boulder City Hen  9:44.45    9:33.91 FUTR    26  
                 26.05        54.11 (28.06)
        1:22.45 (28.34)     1:51.00 (28.55)
        2:19.41 (28.41)     2:48.16 (28.75)
        3:16.55 (28.39)     3:45.02 (28.47)
        4:13.83 (28.81)     4:42.39 (28.56)
        5:11.32 (28.93)     5:40.42 (29.10)
        6:09.58 (29.16)     6:38.61 (29.03)
        7:07.99 (29.38)     7:37.25 (29.26)
        8:06.93 (29.68)     8:36.31 (29.38)
        9:05.47 (29.16)     9:33.91 (28.44)
  5 Anderson, Darwi  16 Cache Valley Mar  9:39.40    9:35.78         25  
                 24.86        53.12 (28.26)
        1:22.11 (28.99)     1:50.84 (28.73)
        2:19.51 (28.67)     2:48.44 (28.93)
        3:16.72 (28.28)     3:45.65 (28.93)
        4:14.78 (29.13)     4:43.94 (29.16)
        5:13.31 (29.37)     5:42.29 (28.98)
        6:11.87 (29.58)     6:41.11 (29.24)
        7:10.24 (29.13)     7:39.38 (29.14)
        8:08.59 (29.21)     8:38.02 (29.43)
        9:07.60 (29.58)     9:35.78 (28.18)
  6 Schwickert, Mar  15 Scottsdale Aquat  9:48.53    9:38.60         24  
                 26.32        54.92 (28.60)
        1:23.51 (28.59)     1:52.37 (28.86)
        2:21.63 (29.26)     2:50.99 (29.36)
        3:19.93 (28.94)     3:48.56 (28.63)
        4:17.89 (29.33)     4:46.91 (29.02)
        5:15.88 (28.97)     5:44.99 (29.11)
        6:14.14 (29.15)     6:43.28 (29.14)
        7:12.34 (29.06)     7:41.80 (29.46)
        8:11.49 (29.69)     8:41.02 (29.53)
        9:10.38 (29.36)     9:38.60 (28.22)
  7 Bansberg, Willi  14 Scottsdale Aquat  9:42.08    9:41.47         23  
                 25.86        54.00 (28.14)
        1:23.10 (29.10)     1:52.17 (29.07)
        2:21.37 (29.20)     2:50.45 (29.08)
        3:19.53 (29.08)     3:48.91 (29.38)
        4:18.38 (29.47)     4:47.84 (29.46)
        5:17.36 (29.52)     5:46.82 (29.46)
        6:16.30 (29.48)     6:45.73 (29.43)
        7:15.41 (29.68)     7:44.99 (29.58)
        8:14.57 (29.58)     8:44.10 (29.53)
        9:13.20 (29.10)     9:41.47 (28.27)
  8 Apodaca, Caleb   15 Olympic Cascade-  9:44.01    9:43.07         22  
                 26.05        54.17 (28.12)
        1:22.47 (28.30)     1:51.18 (28.71)
        2:19.91 (28.73)     2:48.49 (28.58)
        3:17.46 (28.97)     3:46.31 (28.85)
        4:15.79 (29.48)     4:45.64 (29.85)
        5:15.64 (30.00)     5:45.42 (29.78)
        6:15.35 (29.93)     6:44.84 (29.49)
        7:14.44 (29.60)     7:44.23 (29.79)
        8:13.86 (29.63)     8:44.04 (30.18)
        9:13.99 (29.95)     9:43.07 (29.08)

Women’s 800 Freestyle Relay

Scottsdale Aquatic Club’s team of Ashley Strouse, Shae Nicolaisen, Samantha Krew, and Kelly Huffer touched first in the women’s 800-yard freestyle relay with a time of 7:28.48 for the win. Yetter, Grossklaus, Lesueur, and Zajdzinski of Mesa Aquatics Club were second in 7:32.04, followed by McBratney, Sasha Gesner, Kling, and Abigail Mawae of Pitchfork Aquatic Club in 7:34.82. All three were Futures cuts.

Bend Swim Club (7:38.37), Rio Salado Swim Club (7:38.78), Flatiron Athletic Club (7:38.94), Phoenix Swim Club (7:40.51), and RallySport Aquatic Club (7:42.29) also placed in the top eight of the competitive event.

 Event 9  Women 800 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
          SEC: $ 7:14.12  3/2010    STAR, STAR-CO
                          K. Naze, J. Mattern, C. Piehl, M. Franklin
                 7:36.39  FUTR
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 Scottsdale Aquat-AZ  'A'      7:18.56    7:28.48 FUTR    64  
     1) Strouse, Ashley P 15          2) Nicolaisen, Shae L 17        
     3) Krew, Samantha N 15           4) Huffer, Kelly S 18           
                 26.33        54.48 (54.48)
      1:23.25 (1:23.25)   1:52.27 (1:52.27)
        2:18.02 (25.75)     2:46.76 (54.49)
      3:16.79 (1:24.52)   3:46.03 (1:53.76)
        4:11.92 (25.89)     4:40.19 (54.16)
      5:09.73 (1:23.70)   5:40.19 (1:54.16)
        6:04.24 (24.05)     6:31.53 (51.34)
      6:59.79 (1:19.60)   7:28.48 (1:48.29)
  2 Mesa Aquatics Cl-AZ  'A'      7:38.67    7:32.04 FUTR    56  
     1) Yetter, Kyla M 16             2) Grossklaus, Olivia J 17      
     3) Lesueur, Jessica M 16         4) Zajdzinski, Amanda K 15      
                 25.95        53.88 (53.88)
      1:22.07 (1:22.07)   1:49.96 (1:49.96)
        2:15.60 (25.64)     2:43.99 (54.03)
      3:13.51 (1:23.55)   3:43.05 (1:53.09)
        4:09.20 (26.15)     4:38.28 (55.23)
      5:08.15 (1:25.10)   5:37.87 (1:54.82)
        6:03.78 (25.91)     6:32.94 (55.07)
      7:03.28 (1:25.41)   7:32.04 (1:54.17)
  3 Pitchfork Aquati-AZ  'A'      7:34.23    7:34.82 FUTR    54  
     1) McBratney, Katie L 17         2) Gesner, Sasha S 15           
     3) Kling, Destiny J 17           4) Mawae, Abigail K 18          
                 26.03        53.81 (53.81)
      1:22.09 (1:22.09)   1:50.17 (1:50.17)
        2:15.95 (25.78)     2:44.71 (54.54)
      3:14.99 (1:24.82)   3:45.76 (1:55.59)
        4:11.67 (25.91)     4:39.97 (54.21)
      5:08.52 (1:22.76)   5:37.71 (1:51.95)
        6:04.03 (26.32)     6:33.27 (55.56)
      7:03.96 (1:26.25)   7:34.82 (1:57.11)
  4 Bend Swim Club-OR  'A'        7:40.64    7:38.37         52  
     1) Bartlett, Lydia M 15          2) Brockman, Emily E 17         
     3) Hyde, Hailey M 18             4) Brady, Emma L 16             
                 26.27        54.74 (54.74)
      1:23.90 (1:23.90)   1:53.47 (1:53.47)
        2:11.42 (17.95)     2:49.15 (55.68)
      3:18.54 (1:25.07)   3:47.77 (1:54.30)
        4:14.18 (26.41)     4:43.68 (55.91)
      5:13.87 (1:26.10)   5:43.55 (1:55.78)
        6:09.69 (26.14)     6:38.52 (54.97)
      7:08.53 (1:24.98)   7:38.37 (1:54.82)
  5 Rio Salado Swim-AZ  'A'       7:36.71    7:38.78         50  
     1) Fama, Kalli M 16              2) Stenmark, Charlotte A 15     
     3) Pedersen, Sophia M 15         4) Treptow, Paige E 14          
                 26.25        54.14 (54.14)
      1:22.85 (1:22.85)   1:51.90 (1:51.90)
        2:17.47 (25.57)     2:46.34 (54.44)
      3:16.36 (1:24.46)   3:46.43 (1:54.53)
        4:12.42 (25.99)     4:41.56 (55.13)
      5:12.15 (1:25.72)   5:42.90 (1:56.47)
        6:08.91 (26.01)     6:37.85 (54.95)
      7:08.07 (1:25.17)   7:38.78 (1:55.88)
  6 Flatiron Athleti-CO  'A'      7:45.16    7:38.94         48  
     1) Codevilla, Mary S 13          2) Drost-Parra, Mya H 17        
     3) Matheson, Lucille A 15        4) Seigal, Mikayla Q 16         
                 26.23        55.21 (55.21)
      1:25.07 (1:25.07)   1:54.71 (1:54.71)
        2:21.43 (26.72)     2:51.20 (56.49)
      3:21.38 (1:26.67)   3:50.80 (1:56.09)
        4:16.81 (26.01)     4:45.86 (55.06)
      5:15.84 (1:25.04)   5:45.37 (1:54.57)
        6:11.14 (25.77)     6:39.85 (54.48)
      7:09.43 (1:24.06)   7:38.94 (1:53.57)
  7 Phoenix Swim Clu-AZ  'A'      7:38.67    7:40.51         46  
     1) Fratesi, Isabella C 17        2) Chanin, Ayden M 15           
     3) Carlson, Sydney E 17          4) McCoy, Kaitlyn R 18          
                 26.71        56.57 (56.57)
      1:26.82 (1:26.82)   1:56.47 (1:56.47)
        2:22.35 (25.88)     2:51.15 (54.68)
      3:20.82 (1:24.35)   3:50.68 (1:54.21)
        4:17.27 (26.59)     4:46.99 (56.31)
      5:17.00 (1:26.32)   5:46.84 (1:56.16)
        6:12.87 (26.03)     6:41.57 (54.73)
      7:11.14 (1:24.30)   7:40.51 (1:53.67)
  8 RallySport Aquat-CO  'A'      7:43.50    7:42.29         44  
     1) Vu, Brandi P 17               2) Culberson, Emilia R 16       
     3) Shaw, Abigail C 16            4) Magill, Meghan R 18          
                 27.31        56.93 (56.93)
      1:27.00 (1:27.00)   1:56.80 (1:56.80)
        2:22.39 (25.59)     2:50.94 (54.14)
      3:21.50 (1:24.70)   3:52.84 (1:56.04)
        4:18.74 (25.90)     4:47.58 (54.74)
      5:17.80 (1:24.96)   5:48.46 (1:55.62)
        6:14.31 (25.85)     6:42.79 (54.33)
      7:12.40 (1:23.94)   7:42.29 (1:53.83)

Men’s 800 Freestyle Relay

Pitchfork Aquatic Club’s Arroyo, Archie Spindler, Garrett Chance, and Thomaz Martins put together atime of 6:39.74 to win the men’s 800-yard freestyle relay by almost seven seconds. Second place went to Terry Yang, Dylan Melin, Max Weed, and Stefan Cooley of Scottsdale Aquatic Club in 6:46.52. Third place went to Allen, Brian Rawlinson, Trey McDaniel, and Cason Flygare of Mesa Aquatics Club in 6:48.58.

Phoenix Swim Club (6:53.26), Tucson Ford Dealers (6:56.55), RallySport Aquatic Club (7:01.84), Mesa’s B-team (7:02.68), and Rio Salado Swim Club (7:03.38) rounded out the top eight relay finishers.

 Event 10  Men 800 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
          SEC: $ 6:34.90  3/2018    THSC, THSC-OR
                          E. Luc, C. Corbeau, M. Nosack, T. Martinez
                 6:58.59  FUTR
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 Pitchfork Aquati-AZ  'A'      6:38.38    6:39.74 FUTR    64  
     1) Arroyo, Jarod A 17            2) Spindler, Archie J 17        
     3) Chance, Garret J 18           4) Martins, Thomaz 23           
                 23.15        47.95 (47.95)
      1:13.23 (1:13.23)   1:38.92 (1:38.92)
        2:01.80 (22.88)     2:26.87 (47.95)
      2:52.58 (1:13.66)   3:18.94 (1:40.02)
        3:41.63 (22.69)     4:07.78 (48.84)
      4:35.28 (1:16.34)   5:01.91 (1:42.97)
        5:24.89 (22.98)     5:49.58 (47.67)
      6:14.39 (1:12.48)   6:39.74 (1:37.83)
  2 Scottsdale Aquat-AZ  'A'      6:43.42    6:46.52 FUTR    56  
     1) Yang, Terry 17                2) Melin, Dylan R 15            
     3) Weed, Max J 16                4) Cooley, Stefan V 17          
                 23.96        49.71 (49.71)
      1:16.69 (1:16.69)   1:42.47 (1:42.47)
        2:06.06 (23.59)     2:31.80 (49.33)
      2:57.80 (1:15.33)   3:23.78 (1:41.31)
        3:46.13 (22.35)     4:11.94 (48.16)
      4:37.99 (1:14.21)   5:04.29 (1:40.51)
        5:27.73 (23.44)     5:53.37 (49.08)
      6:19.99 (1:15.70)   6:46.52 (1:42.23)
  3 Mesa Aquatics Cl-AZ  'A'      6:47.02    6:48.58 FUTR    54  
     1) Allen, Christopher C 17       2) Rawlinson, Brian R 18        
     3) McDaniel, Trey R 17           4) Flygare, Cason D 21          
                 23.42        48.64 (48.64)
      1:14.74 (1:14.74)   1:40.89 (1:40.89)
        2:03.49 (22.60)     2:28.26 (47.37)
      2:54.50 (1:13.61)   3:21.90 (1:41.01)
        3:45.30 (23.40)     4:11.02 (49.12)
      4:38.00 (1:16.10)   5:05.77 (1:43.87)
        5:28.44 (22.67)     5:54.41 (48.64)
      6:21.32 (1:15.55)   6:48.58 (1:42.81)
  4 Phoenix Swim Clu-AZ  'A'      7:04.09    6:53.26 FUTR    52  
     1) Niezgodzki, Michael R 18      2) Barcinas, Ken A 25           
     3) Frakes, Anthony M 18          4) Milovanovic, Mateja 15       
                 24.78        50.41 (50.41)
      1:16.27 (1:16.27)   1:42.30 (1:42.30)
        2:05.41 (23.11)     2:31.37 (49.07)
      2:58.08 (1:15.78)   3:24.23 (1:41.93)
        3:48.30 (24.07)     4:15.02 (50.79)
      4:42.39 (1:18.16)   5:09.77 (1:45.54)
        5:32.89 (23.12)     5:59.22 (49.45)
      6:26.27 (1:16.50)   6:53.26 (1:43.49)
  5 Tucson Ford Deal-AZ  'A'      6:47.95    6:56.55 FUTR    50  
     1) Zang, Brent C 19              2) Defoor, Bradley K 17         
     3) Babson, Riley O 16            4) Nations, Grant M 17          
                 23.97        49.75 (49.75)
      1:16.27 (1:16.27)   1:42.93 (1:42.93)
        2:06.31 (23.38)     2:32.99 (50.06)
      3:00.56 (1:17.63)   3:27.91 (1:44.98)
        3:51.73 (23.82)     4:17.48 (49.57)
      4:44.67 (1:16.76)   5:11.35 (1:43.44)
        5:35.60 (24.25)     6:01.88 (50.53)
      6:29.41 (1:18.06)   6:56.55 (1:45.20)
  6 RallySport Aquat-CO  'A'      7:01.91    7:01.84         48  
     1) Pedraza, Yoelvis 30           2) Miller, Lukas D 15           
     3) Stapleton, Luke F 15          4) Davis, Ryan P 18             
                 23.97        50.16 (50.16)
      1:17.09 (1:17.09)   1:43.99 (1:43.99)
        2:01.38 (17.39)     2:35.11 (51.12)
      3:02.80 (1:18.81)   3:30.86 (1:46.87)
        3:53.28 (22.42)     4:18.79 (47.93)
      4:45.27 (1:14.41)   5:11.76 (1:40.90)
        5:34.69 (22.93)     6:01.40 (49.64)
      6:30.74 (1:18.98)   7:01.84 (1:50.08)
  7 Mesa Aquatics Cl-AZ  'B'      7:07.49    7:02.68         46  
     1) Browne, Miller D 18           2) Vinz, Nathaniel I 17         
     3) Benjamin, Kyle J 18           4) Waggoner, Patrick R 17       
                 23.73        49.98 (49.98)
      1:18.35 (1:18.35)   1:46.13 (1:46.13)
        2:09.99 (23.86)     2:36.16 (50.03)
      3:03.99 (1:17.86)   3:31.90 (1:45.77)
        3:55.64 (23.74)     4:22.17 (50.27)
      4:49.40 (1:17.50)   5:16.64 (1:44.74)
        5:40.89 (24.25)     6:07.58 (50.94)
      6:34.90 (1:18.26)   7:02.68 (1:46.04)
  8 Rio Salado Swim-AZ  'A'       6:56.43    7:03.38         44  
     1) Quon, Benjamin B 17           2) Bradjan, Alexander B 18      
     3) Miller, Luke R 15             4) Alvarado, Cristian S 16      
                 23.56        49.74 (49.74)
      1:16.79 (1:16.79)   1:43.75 (1:43.75)
        2:07.60 (23.85)     2:34.24 (50.49)
      3:01.95 (1:18.20)   3:31.41 (1:47.66)
        3:55.48 (24.07)     4:22.08 (50.67)
      4:49.76 (1:18.35)   5:17.37 (1:45.96)
        5:41.06 (23.69)     6:07.86 (50.49)
      6:35.94 (1:18.57)   7:03.38 (1:46.01)

 

1 comment

  1. avatar
    S

    SW – thanks for the write up but could you please correct the men’s 200 backstroke? 15 year old Mateja Milovanovic touched 2nd – not his sister Mihajla 🙂 Thanks.