All the Links You Need For the Inaugural FINA Champions Series in China

tyr-pro-indy-2018 1082
Photo Courtesy: Peter H. Bick

Nine Olympic gold medalists, including Anthony Ervin (USA), Chad Le Clos (RSA), Sun Yang (CHN), Dimitry Balandin (KAZ), Pernille Blume (DEN), Sarah Sjostrom (SWE), Ranomi Kromowidjojo (NED), Katinka Hosszu (HUN) and Dana Vollmer (USA) will be competing at the first FINA Champions Series event in Guangzhou, China this weekend.

16 World Championships gold medalists, including Ben Proud (GBR), Michael Andrew (USA), Danas Rapsys (LTU), Wang Shun (CHN), Robert Glinta (ROU), Fabio Scozzoli (ITA), Anton Chupkov (RUS), Nicholas Santos (BRA), Fu Yuanhui (CHN), Emily Seebohm (AUS) and Kelsi Dahlia (USA) are set to take the plunge this weekend in Guanghzou, China, from April 27-28.

In addition to this high-profile line-up, a total of 42 Olympic and World silver and bronze medallists, 27 men and 15 women, have responded present.

The meet will be two days with timed finals only and four swimmers in each event. All times below are local time in China. The meet will begin Saturday night in China at 8:02 p.m. local time, which means it will be 8:02 a.m. Saturday morning in Eastern Standard Time and 5:02 a.m. Saturday morning on the west coast of the United States.

Sunday’s session will be at 7:32 a.m. Eastern Standard Time.

The meet can also be viewed live on the Olympic Channel.

Saturday:

  • 20:02 : 400m Freestyle (W)
    • Katinka Hosszu, HUN
    • Li Bingjie, CHN
    • Wang Jianjiahe, CHN
    • Zhang Yuhan, CHN
  • 20:10: 100m Freestyle (M)
    • Kliment Kolesnikov, RUS
    • Chad Le Clos, RSA
    • Vladimir Morozov, RUS
    • Pieter Timmers, BEL
  • 20:15: 100m Backstroke (W)
    • Georgia Davies, GBR
    • Fu Yuanhui, CHN
    • Katinka Hosszu, HUN
    • Emily Seebohm, AUS
  • 20:20 : 200m Backstroke (M)
    • Ryosuke Irie, JPN
    • Li Guangyuan, CHN
    • Danas Rapsys, LTU
    • Xu Jiayu, CHN
  • 20:30 : 200m Butterfly (W)
    • Kelsi Dahlia, USA
    • Katinka Hosszu, HUN
    • Zhang Yufei, CHN
    • Zhang Yuhan, CHN
  • 20:36 : 50m Butterfly (M)
    • Michael Andrew, USA
    • Andriy Govorov, UKR
    • Ben Proud, GBR
    • Nicholas Santos, BRA
  • 20:40 : 200m Freestyle (W)
    • Li Bingjie, CHN
    • Katinka Hosszu, HUN
    • Sarah Sjostrom, SWE
    • Wang Jianjiahe, CHN
  • 20:46 : 50m Breaststroke (M)
    • Michael Andrew, USA
    • Joao Gomes, BRA
    • Felipe Lima, BRA
    • Fabio Scozzoli, ITA
  • 20:55 : 100m Breaststroke (W)
    • Imogen Clark, GBR
    • Molly Hannis, USA
    • Ye Shiwen, CHN
    • Yu Jingyao, CHN
  • 21:00 : 200m IM (M)
    • Michael Andrew, USA
    • Qin Haiyang, CHN
    • Wang Shun, CHN
    • Wang Yizhe, CHN
  • 21:06 : 100m Butterfly (W)
    • Kelsi Dahlia, USA
    • Ranomi Kromowidjojo, NED
    • Sarah Sjostrom, SWE
    • Dana Vollmer, USA
  • 21:11 : 100m Backstroke (M)
    • Robert Glinta, ROU
    • Ryosuke Irie, JPN
    • Kliment Kolesnikov, RUS
    • Xu Jiayu, CHN
  • 21:19 : 50m Backstroke (W)
    • Georgia Davies, GBR
    • Fu Yuanhui, CHN
    • Liu Xiang, CHN
    • Emily Seebohm, AUS
  • 21:24 : 200m Butterfly (M)
    • Li Zhuhao, CHN
    • Chad Le Clos, RSA
    • Masato Sakai, JPN
    • Wang Zhou, CHN
  • 21:30 : 4x100m Freestyle (Mi)
  • 21:43 : Parade of Champions

Sunday:

  • 19:32 : 400m Freestyle (M)
    • Gabriele Detti, ITA
    • Jack McLoughlin, AUS
    • Mykhailo Romanchuk, UKR
    • Sun Yang, CHN
  • 19:40 : 50m Freestyle (W)
    • Pernille Blume, DEN
    • Cate Campbell, AUS
    • Ranomi Kromowidjojo, NED
    • Sarah Sjostrom, SWE
  • 19:45 : 100m Butterfly (M)
    • Michael Andrew, USA
    • Li Zhuhao, CHN
    • Chad Le Clos, RSA
    • Andrei Minakov, RUS
  • 19:49 : 50m Butterfly (W)
    • Cate Campbell, AUS
    • Kelsi Dahlia, USA
    • Ranomi Kromowidjojo, NED
    • Sarah Sjostrom, SWE
  • 19:58 : 200m Breaststroke (M)
    • Dmitriy Balandin, KAZ
    • Anton Chupkov, RUS
    • Qin Haiyang, CHN
    • Ippei Watanabe, JPN
  • 20:04 : 200m Backstroke (W)
    • Katinka Hosszu, HUN
    • Liu Yaxin, CHN
    • Peng Xuwei, CHN
    • Emily Seebohm, AUS
  • 20:10 : 50m Freestyle (M)
    • Anthony Ervin, USA
    • Vladimir Morozov, RUS
    • Ben Proud, GBR
    • Andrea Vergani, ITA
  • 20:14 : 200m Breaststroke (W)
    • Molly Hannis, USA
    • He Yun, CHN
    • Ye Shiwen, CHN
    • Yu Jingyao, CHN
  • 20:25 : 50m Backstroke (M)
    • Michael Andrew, USA
    • Robert Glinta, ROU
    • Kliment Kolesnikov, RUS
    • Vladimir Morozov, RUS
  • 20:29 : 100m Freestyle (W)
    • Pernille Blume, DEN
    • Bronte Campbell, AUS
    • Cate Campbell, AUS
    • Sarah Sjostrom, SWE
  • 20:34 : 200m Freestyle (M)
    • Chad Le Clos, RSA
    • Danas Rapsys, LTU
    • Sun Yang, CHN
    • Wang Shun, CHN
  • 20:40 : 50m Breaststroke (W)
    • Imogen Clark, GBR
    • Feng Junyang, CHN
    • Molly Hannis, USA
    • Ye Shiwen, CHN
  • 20:48 : 100m Breaststroke (M)
    • Michael Andrew, USA
    • Anton Chupkov, RUS
    • Arno Kamminga, NED
    • Fabio Scozzoli, ITA
  • 20:53 : 200m IM (W)
    • Katinka Hosszu, HUN
    • Kim Seoyeong, KOR
    • Zhang Sishi, CHN
    • Zhou Min, CHN
  • 21:00 : 4x100m Medley (Mi)
  • 21:13 : Parade of Champions

1 comment

  1. avatar
    John Wire

    The meet will begin Saturday night in China at 8:02 p.m. local time, which means it will be 8:02 a.m. Friday morning in Eastern Standard Time – it should be 8:02 a.m. Saturday morning in Eastern Time.