Alex Sumner, Reece Whitley Among Top Seeds During Easterns Day One

Photo Courtesy: Jeff Sumner

Agon is the proud sponsor of all high school coverage (recruiting, results, state championships, etc.) on SwimmingWorld.com. For more information about Agon, visit their website AgonSwim.com.

Episcopal’s Alex Sumner and Penn Charter’s Reece Whitley were each among the top performers during the first day of the Eastern Interscholastic Swimming Championships in Lancaster, Penn.

Sumner led her teammates to the top seed in the very first relay, as she teamed with Sally StockettEmma Seiberlich and Isabel Handal to lead the 200 medley relay in 1:45.64. Mercersburg qualified second in 1:27.27, and Germantown Academy finished third in 1:49.83.

Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
====================================================================
         MEET: * 1:43.38  2/23/2007 The Peddie School
                          A Fittin, J.Lee, X Zhao, A Miller
   NAT'L PREP: ! 1:40.61  2/27/2016 Sacred Heart Academy
                          T. Deeber, K. Lohman, A. Seidt, B Bauer
                 1:45.33  AA All American
    School                           Seed    Prelims              
====================================================================
                       === Preliminaries ===                        
 
  1 Episcopal  'A'                1:47.14    1:45.64 q      
     1) Sumner, Alex JR               2) Stockett, Sally SR           
     3) Seiberlich, Emma SR           4) Handal, Isabel FR            
                 32.31        55.77 (23.46)
        1:20.81 (25.04)     1:45.64 (24.83)
  2 Mercersburg  'A'              1:48.55    1:47.27 q      
     1) Lauther, Maddie JR            2) Pong, Danielle SR            
     3) Armbruster, Ally JR           4) Makarova, Sofia JR           
                 27.47        55.98 (28.51)
        1:22.31 (26.33)     1:47.27 (24.96)
  3 GA  'A'                       1:51.96    1:49.83 q      
     1) Atkinson, Emma FR             2) Merke, Erin SO               
     3) Carminati, Karlee SR          4) Gobora, Riley JR             
                 26.68        59.52 (32.84)
        1:24.82 (25.30)     1:49.83 (25.01)
  4 Norfolk  'A'                  1:51.74    1:50.23 q      
     1) Kaskel, Justine SR            2) Pike, Emme SO                
     3) McCammon, Abigail SO          4) Ware, Liza JR                
                 28.26                     
            1:00.07 ( )     1:50.23 (50.16)
  5 Pennington  'A'               1:52.16    1:50.46 q      
     1) Kollevoll, Jenna FR           2) Shokoufandeh, Mina SO        
     3) Fitzgerald, Nina SR           4) Stevens, Alex SO             
  6 AIS  'A'                      1:55.95    1:51.36 q      
     1) Pujadas, Riley                2) Aguirre, Maddie SO           
     3) Brennan, Reilly               4) Flick, Lily SO               
                 59.27      1:26.02 (26.75)
        1:51.34 (25.32)      1:51.36 (0.02)
  7 Lawrenceville  'A'            1:51.56    1:51.51 q      
     1) Li, Linda SO                  2) Kienzle, Emily SO            
     3) Chou, Allison SO              4) Cai, Miranda FR              
                 31.19        59.90 (28.71)
        1:27.17 (27.27)     1:51.51 (24.34)
  8 Andover  'A'                  1:53.57    1:51.69 q      
     1) Donchi, Emma 18               2) Ty, Allyson 18               
     3) Tran, Elizabeth 19            4) Rossi, Jackie 20             
                 27.81        58.31 (30.50)
        1:25.95 (27.64)     1:51.69 (25.74)

Peddie dominated qualifying in the men’s 200 medley relay as Michael BlankJoe Black, Noah Houskeeper and Nathan Stern finished in 1:30.27. More than three seconds back was Andover in 1:33.56, and Haversford took third in 1:34.05.

Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
====================================================================
         MEET: * 1:31.10  2/1/1992  Mercersburg Academy
   NAT'L PREP: ! 1:27.74  2/14/2014 Baylor
                          Kaliszak, Tynes, McHugh, Selby
                 1:33.83  AA All American
    School                           Seed    Prelims              
====================================================================
                       === Preliminaries ===                        
 
  1 Peddie  'A'                   1:31.53    1:30.27 qAA    
     1) Blank, Michael 11             2) Black, Joe 11                
     3) Houskeeper, Noah 11           4) Stern, Nathan 11             
                 22.94        48.15 (25.21)
        1:10.06 (21.91)     1:30.27 (20.21)
  2 Andover  'A'                  1:35.70    1:33.56 qAA    
     1) Warden, Jack 19               2) Simpson, Neil 19             
     3) Su, Arnold 20                 4) Alberga, Christian 17        
                 24.17        49.93 (25.76)
        1:12.43 (22.50)     1:33.56 (21.13)
  3 Haverford School  'A'         1:34.17    1:34.05 q      
     1) Boratto, Alex JR              2) Octaviano, Antonio FR        
     3) Ryan, Charlie SR              4) Brooks, TJ JR                
                 23.27        49.43 (26.16)
        1:12.67 (23.24)     1:34.05 (21.38)
  4 Penn Charter  'A'             1:36.36    1:34.48 q      
     1) McFadden, Evan SR             2) Whitley, Reece JR            
     3) Rainer, Lance FR              4) Morris, Andrew JR            
                 25.06        48.97 (23.91)
        1:12.93 (23.96)     1:34.48 (21.55)
  5 Mercersburg  'A'              1:36.45    1:35.57 q      
     1) Russell, Tyler JR             2) Nguyen, Dean SR              
     3) Chulavatr, Jared SR           4) Oh, Eric JR                  
                 24.88        50.78 (25.90)
        1:13.54 (22.76)     1:35.57 (22.03)
  6 Georgetown Prep  'A'          1:36.86    1:36.56 q      
     1) Failing, Carl SR              2) Omenitsch, Andrew SR         
     3) Mathis, Ryan FR               4) Walton, Jay JR               
                 24.69        51.91 (27.22)
        1:15.05 (23.14)     1:36.56 (21.51)
  7 Brunswick  'A'                1:39.27    1:37.41 q      
     1) Pierce, Cole 19               2) Sparks, Jack 20              
     3) Hodgson, Marcus 20            4) Drew, Keegan 19              
                 24.36        53.36 (29.00)
        1:15.85 (22.49)     1:37.41 (21.56)
  8 Lawrenceville  'A'            1:37.74    1:37.74 q      
     1) Hwa, Christian SR             2) Cheng, Jeffrey SO            
     3) Shao, Kevin SO                4) Madero, Patricio SR          
                 25.29        53.12 (27.83)
        1:16.77 (23.65)     1:37.74 (20.97)

Germantown Academy’s Emma Atkinson edged out Mercersburg’s Lindsay Tanner for the top seed in the women’s 200 free, 1:52.47 to 1:52.85, and Agnes Irwin’s Emma Boratto qualified third in 1:55.29.

Event 3  Women 200 Yard Freestyle
==================================================================
         MEET: * 1:46.60  2/22/2008 Katie S Riefenstahl, GA
   NAT'L PREP: ! 1:41.55  2/7/2015  Katie Ledecky, Stone Ridge
                 1:47.69  OPEN U.S. Open
                 1:47.79  JR LC Jr Champs.
                 1:48.95  AA All American
    Name           Year School               Seed    Prelims              
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Atkinson, Emma   FR GA                1:49.80    1:52.47 q      
                 25.75        53.96 (28.21)
        1:23.24 (29.28)     1:52.47 (29.23)
  2 Tanner, Lindsay  SR Mercersburg       1:51.89    1:52.85 q      
                 25.58        53.22 (27.64)
        1:22.79 (29.57)     1:52.85 (30.06)
  3 Boratto, Emma    SO AIS               1:58.03    1:55.29 q      
                 16.09        55.70 (39.61)
        1:25.30 (29.60)     1:55.29 (29.99)
  4 Nassif, Sami     SR Mercersburg       1:54.50    1:55.38 q      
                 26.83        55.40 (28.57)
        1:25.24 (29.84)     1:55.38 (30.14)
  5 Ty, Allyson      18 Andover           2:02.00    1:56.13 q      
                 26.89        56.11 (29.22)
        1:25.76 (29.65)     1:56.13 (30.37)
  6 Lopez-Ona, Gabb  FR Penn Charter      1:59.56    1:56.39 q      
                 27.26        56.27 (29.01)
        1:26.19 (29.92)     1:56.39 (30.20)
  7 Forsyth, Elisab  FR Friends Central   1:57.12    1:56.43 q      
                 27.28        57.06 (29.78)
        1:27.39 (30.33)     1:56.43 (29.04)
  8 Evans, Sook-Hee  SR GA                1:59.11    1:56.69 q      
                 27.45        56.58 (29.13)
        1:26.59 (30.01)     1:56.69 (30.10)

Germantown Academy’s Brian Collier was the only swimmer under 1:40 in the men’s 200 free, finishing in 1:39.35. Haverford’s Alex Boratto qualified second in 1:40.45, followed closely by Georgetown Prep’s Matthew Hirschberger (1:40.49).

Event 4  Men 200 Yard Freestyle
==================================================================
         MEET: * 1:36.56  2/22/2013 Michael D Nunan, Peddie
   NAT'L PREP: ! 1:33.26  5/14/2016 Grant Shoults, St. Margatita HS
                 1:37.49  OPEN U.S. Open
                 1:38.79  JR LC Jr Champs.
                 1:38.91  AA All American
    Name           Year School               Seed    Prelims              
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Collier, Brien   SR GA                1:43.71    1:39.35 q      
                 23.39        48.74 (25.35)
        1:14.21 (25.47)     1:39.35 (25.14)
  2 Boratto, Alex    JR Haverford School  1:40.25    1:40.45 q      
                 23.49        49.01 (25.52)
        1:14.91 (25.90)     1:40.45 (25.54)
  3 Hirschberger, M  SR Georgetown Prep   1:43.16    1:40.49 q      
                 23.55        48.68 (25.13)
        1:14.38 (25.70)     1:40.49 (26.11)
  4 Liao, Brandon    17 Suffield          1:43.00    1:41.23 q      
                 23.51        49.29 (25.78)
        1:15.95 (26.66)     1:41.23 (25.28)
  5 Auchinachie, Ca  17 Suffield          1:43.75    1:41.42 q      
                 23.14        48.58 (25.44)
        1:15.03 (26.45)     1:41.42 (26.39)
  6 Nguyen, Dean     SR Mercersburg       1:39.60    1:41.54 q      
                 24.23        50.12 (25.89)
        1:16.04 (25.92)     1:41.54 (25.50)
  7 Isenhower, Nich  18 Andover           1:46.42    1:42.32 q      
                 24.10        49.26 (25.16)
        1:15.53 (26.27)     1:42.32 (26.79)
  8 Weber, Edward    11 Peddie            1:43.51    1:43.00 q      
                 24.15        50.26 (26.11)
        1:16.63 (26.37)     1:43.00 (26.37)

Sumner made her individual debut for the meet in the women’s 200 IM, and her time of 2:02.14 easily outpaced the rest of the field. Episcopal’s Hadley DeBruyn finished second in 2:05.48, and Germantown Academy’s Karlee Carminati was third (2:08.77)

Event 5  Women 200 Yard IM
==================================================================
         MEET: * 1:58.55  2/24/2006 Alicia Aemisegger, GA
   NAT'L PREP: ! 1:53.90  5/16/2015 Ella Eastin, Crean Lutheran
                 2:00.39  OPEN U.S. Open
                 2:00.99  JR LC Jr Champs.
                 2:02.21  AA All American
    Name           Year School               Seed    Prelims              
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Sumner, Alex     JR Episcopal         2:01.24    2:02.14 qAA    
                 26.63        56.04 (29.41)
        1:32.08 (36.04)     2:02.14 (30.06)
  2 DeBruyn, Hadley  FR Episcopal         2:04.13    2:05.48 q      
                 27.42        57.92 (30.50)
        1:34.90 (36.98)     2:05.48 (30.58)
  3 Carminati, Karl  SR GA                2:08.49    2:08.77 q      
                 27.77      1:00.35 (32.58)
        1:38.68 (38.33)     2:08.77 (30.09)
  4 Lopez-Ona, Mari  FR Penn Charter      2:13.06    2:09.36 q      
                 29.17      1:01.92 (32.75)
        1:38.37 (36.45)     2:09.36 (30.99)
  5 Armbruster, All  JR Mercersburg       2:12.13    2:09.94 q      
                 28.50      1:00.31 (31.81)
        1:41.13 (40.82)     2:09.94 (28.81)
  6 Will, Summer     SO Blair             2:10.27    2:10.30 q      
                 28.09      1:02.45 (34.36)
        1:39.33 (36.88)     2:10.30 (30.97)
  7 Makarova, Sofia  JR Mercersburg       2:14.75    2:10.65 q      
                 28.71      1:02.13 (33.42)
        1:39.68 (37.55)     2:10.65 (30.97)
  8 Shaffer, Sabrin  FR Penn Charter      2:14.14    2:11.81 q      
                 27.66      1:00.66 (33.00)
        1:41.57 (40.91)     2:11.81 (30.24)

Whitley then put up a big swim to lead the way in the men’s 200 IM, posting a meet record-time of 1:46.66. Suffield’s Max Miranda finished four seconds back in 1:50.82, but he was still well clear of the rest of the field as Houskeeper qualified third in 1:52.91.

Event 6  Men 200 Yard IM
==================================================================
         MEET: * 1:47.55  2/19/2016 Reece Whitley, Penn Charter
   NAT'L PREP: ! 1:44.90  5/18/2014 Curtis Ogren, St Francis HS
                 1:47.49  OPEN U.S. Open
                 1:49.29  JR LC Jr Champs.
                 1:50.01  AA All American
    Name           Year School               Seed    Prelims              
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Whitley, Reece   JR Penn Charter      1:50.00    1:46.66*qOPEN  
                 23.68        50.67 (26.99)
        1:20.88 (30.21)     1:46.66 (25.78)
  2 Miranda, Max        Suffield          1:56.00    1:50.82 q      
                 24.58        52.36 (27.78)
        1:24.58 (32.22)     1:50.82 (26.24)
  3 Houskeeper, Noa  11 Peddie            1:54.24    1:52.91 q      
                 24.33        52.80 (28.47)
        1:25.63 (32.83)     1:52.91 (27.28)
  4 Simpson, Neil    19 Andover           1:59.98    1:53.15 q      
                 25.09        53.56 (28.47)
        1:25.67 (32.11)     1:53.15 (27.48)
  5 Puskovitch, Iva  SO Episcopal         1:54.51    1:53.59 q      
                 25.43        53.90 (28.47)
        1:27.16 (33.26)     1:53.59 (26.43)
  6 Farricker, Chri  19 Brunswick         1:57.54    1:54.14 q      
                 24.79        53.78 (28.99)
        1:27.93 (34.15)     1:54.14 (26.21)
  7 Brennan, Brian   FR Haverford School  1:53.38    1:54.46 q      
                 24.14        51.96 (27.82)
        1:27.84 (35.88)     1:54.46 (26.62)
  8 Nelligan, John   JR Haverford School  1:58.98    1:55.44 q      
                 25.09        53.72 (28.63)
        1:28.03 (34.31)     1:55.44 (27.41)

Peddie’s Anjuii Barrett qualified first in a tight women’s 50 free field in 24.27, followed closely by Mercersburg’s Danielle Pong (24.32) and Episcopal’s Maddie O’Reilly (24.34).

Event 7  Women 50 Yard Freestyle
==================================================================
         MEET: * 22.93  2/25/2000 MeghanPeart, GA
   NAT'L PREP: ! 22.30  11/22/2002Christina Swindle, Gulliver Prep
                 22.79  OPEN U.S. Open
                 22.89  JR LC Jr Champs.
                 23.27  AA All American
    Name           Year School               Seed    Prelims              
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Barrett, Anjuii  10 Peddie              24.87      24.27 q      
  2 Pong, Danielle   SR Mercersburg         24.86      24.32 q      
  3 O'Reilly, Maddi  SR Episcopal           24.48      24.34 q      
  4 McGeary, Michae  SR Notre Dame          24.46      24.41 q      
  5 Cai, Miranda     FR Lawrenceville       24.75      24.50 q      
  6 Ware, Liza       JR Norfolk             25.09      24.55 q      
  7 Bhalla, Devina   18 Suffield            25.60      24.60 q      
  8 Stevens, Alex    SO Pennington          24.95      24.68 q

Hill’s Alberto Mestre just missed cracking the 20-second barrier in the men’s 50 free, touching in 20.04 to erase the 26-year-old meet record of 20.08 that belonged to Brazilian Olympian Gustavo Borges. Poly Prep’s Gabriel Mathews qualified second in 21.04, and Peddie’s Blank came in third at 21.20.

Event 8  Men 50 Yard Freestyle
==================================================================
 Sponsor: The Tories
         MEET: * 20.08  2/1/1991  Gustavo Borges, Bolles
   NAT'L PREP: ! 19.54  11/10/2012Ryan Murphy, Bolles School
                 20.29  OPEN U.S. Open
                 20.59  JR LC Jr Champs.
                 20.69  AA All American
    Name           Year School               Seed    Prelims              
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Mestre, Alberto  SR Hill                20.28      20.04*qOPEN  
  2 Mathews, Gabrie     Poly Prep           21.25      21.04 q      
  3 Blank, Michael   11 Peddie              20.71      21.20 q      
  4 Madero, Patrici  SR Lawrenceville       21.40      21.25 q      
  5 Parker, Jimmy    SR GA                  22.15      21.30 q      
  6 Klenner, Julian  SO TOWN                22.75      21.48 q      
  7 Alberga, Christ  17 Andover             21.92      21.49 q      
  8 Waterland, Dani  11 Malvern Prep        21.89      21.74 q

Episcopal’s Emma Seiberlich dominated prelims of the women’s 100 fly, and her time of 54.52 just missed the meet record of 54.17. Suffield teammates Sydney Winters (56.69) and Eva Crouse (56.71) rounded out the top three.

Event 9  Women 100 Yard Butterfly
==================================================================
         MEET: * 54.17  2/22/2013 Val M Yoshimura, Baldwin
   NAT'L PREP: ! 51.53  5/16/2015 Katie McLaughlin, St. Margarita HS
                 53.99  OPEN U.S. Open
                 54.19  JR LC Jr Champs.
                 54.65  AA All American
    Name           Year School               Seed    Prelims              
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Seiberlich, Emm  SR Episcopal           54.65      54.52 qAA    
                 25.84        54.52 (28.68)
  2 Winters, Sydney  19 Suffield            58.00      56.69 q      
                 26.83        56.69 (29.86)
  3 Crouse, Eva      17 Suffield            58.20      56.71 q      
                 26.78        56.71 (29.93)
  4 Lopez-Ona, Gabb  FR Penn Charter        59.12      57.66 q      
                 27.23        57.66 (30.43)
  5 Howley, Mary     20 Milton            1:01.28      58.15 q      
                 27.95        58.15 (30.20)
  6 Johnson, Shaun   18 Suffield            58.90      58.37 q      
                 26.73        58.37 (31.64)
  7 Lauther, Maddie  JR Mercersburg         58.37      58.60 q      
                 27.36        58.60 (31.24)
  8 Merke, Erin      SO GA                1:00.61      58.62 q      
                 27.47        58.62 (31.15)

Peddie teammates Samuel Bray and Houskeeper qualified 1-2 in the men’s 100 fly with respective times of 50.04 and 50.24. Mercersburg’s Jared Chulwater took third in 50.68.

Event 10  Men 100 Yard Butterfly
==================================================================
         MEET: * 48.09  2/1/1987  Melvin Stewart, Mercersburg
   NAT'L PREP: ! 45.52  11/8/2013 Joseph Schooling, Bolles School
                 48.59  OPEN U.S. Open
                 49.19  JR LC Jr Champs.
                 49.23  AA All American
    Name           Year School               Seed    Prelims              
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Bray, Samuel     12 Peddie              50.11      50.04 q      
                 23.47        50.04 (26.57)
  2 Houskeeper, Noa  11 Peddie              50.23      50.24 q      
                 23.80        50.24 (26.44)
  3 Chulavatr, Jare  SR Mercersburg         49.10      50.68 q      
                 23.70        50.68 (26.98)
  4 Tarter, Sam      SR Georgetown Prep     51.79      51.00 q      
                 24.19        51.00 (26.81)
  5 Ryan, Charlie    SR Haverford School    51.12      51.09 q      
                 23.63        51.09 (27.46)
  6 Buitron, Cruz    SO TOWN                52.89      51.27 q      
                 24.13        51.27 (27.14)
  7 Hodgson, Marcus  20 Brunswick           52.35      51.36 q      
                 23.68        51.36 (27.68)
  8 Pietz, Kevin     SR Linsly              52.16      51.67 q      
                 23.47        51.67 (28.20)

Suffield and Mercersburg set up a good battle for the final of the women’s 200 free relay. Suffield qualified first in 1:36.34, just ahead of Mercersburg’s 1:36.62. Episcopal was well back in third in 1:39.34.

 Event 11  Women 200 Yard Freestyle Relay
====================================================================
         MEET: * 1:33.35  2/22/2013 Germantown Academy
                          S McKernan, M Dollard, N Dowzicky, R Zilinskas
   NAT'L PREP: ! 1:31.18  2/11/2012 Baylor School
                          Vredeveld, Deveaux, John-Williams, Yearwood
                 1:35.85  AA All American
    School                           Seed    Prelims              
====================================================================
                       === Preliminaries ===                        
 
  1 Suffield  'A'                 1:38.90    1:36.34 q      
  2 Mercersburg  'A'              1:37.25    1:36.62 q      
     1) Voce, Abigail JR              2) Pong, Danielle SR            
     3) Nassif, Sami SR               4) Tanner, Lindsay SR           
                 24.56        48.28 (23.72)
        1:12.92 (24.64)     1:36.62 (23.70)
  3 Episcopal  'A'                1:38.94    1:39.34 q      
     1) O'Reilly, Maddie SR           2) Stockett, Sally SR           
     3) Zirnkilton, Heidi SR          4) DeBruyn, Hadley FR           
                 24.91        49.57 (24.66)
        1:14.96 (25.39)     1:39.34 (24.38)
  4 AIS  'A'                      1:43.09    1:39.75 q      
     1) Pujadas, Riley                2) Thomas, Myka JR              
     3) Boratto, Emma SO              4) Flick, Riley SR              
                 25.73        49.85 (24.12)
        1:15.24 (25.39)     1:39.75 (24.51)
  5 Peddie  'A'                   1:38.50    1:39.92 q      
                 24.47        49.87 (25.40)
        1:15.52 (25.65)     1:39.92 (24.40)
  6 Hill  'A'                     1:41.97    1:40.39 q      
     1) Donnelly, Brigid SO           2) Swartz, Paige JR             
     3) Green, Madelyn FR             4) McKean, Maddie JR            
  7 GA  'A'                       1:43.10    1:41.11 q      
     1) Gobora, Riley JR              2) Osman, Caroline JR           
     3) Thompson, Emily SO            4) Evans, Sook-Hee SR           
  8 Lawrenceville  'A'            1:41.65    1:41.91 q      
     1) Comaniciu, Alex SO            2) Gao, Vivienne SR             
     3) Liu, Kate SO                  4) Cai, Miranda FR              
                 25.83        52.21 (26.38)
        1:17.54 (25.33)     1:41.91 (24.37)

Peddie ended the session with another first-place seed in a relay as Stern, Blank, Trey Ike and Black touched in 1:22.39 in the 200 free relay, under the meet record of 1:22.61 set by Peddie last season. Suffield finished second in 1:25.34, and they were followed by Andover (1:25.74).

Event 12  Men 200 Yard Freestyle Relay
====================================================================
         MEET: * 1:22.61  2/19/2016 Peddie School
                          N Stern, M Blank, J Black, J Fitzgerald
   NAT'L PREP: ! 1:19.27  11/10/2012Bolles School
                          Murphy, Schooling, Goosen, Condorelli
                 1:24.95  AA All American
    School                           Seed    Prelims              
====================================================================
                       === Preliminaries ===                        
 
  1 Peddie  'A'                   1:22.61    1:22.39 qAA    
     1) Stern, Nathan 11              2) Blank, Michael 11            
     3) Ike, Trey 10                  4) Black, Joe 11                
                 20.74        41.22 (20.48)
        1:02.11 (20.89)     1:22.39 (20.28)
  2 Suffield  'A'                 1:26.60    1:25.34 q      
     1) Auchinachie, Cameron 17       2) Beaulieu, Cian 18            
     3) Titterton, Matt 18            4) Liao, Brandon 17             
                 21.23        43.07 (21.84)
        1:05.22 (22.15)     1:25.34 (20.12)
  3 Andover  'A'                  1:27.84    1:25.74 q      
     1) Su, Arnold 20                 2) Warden, Jack 19              
     3) Isenhower, Nicholas 18        4) Alberga, Christian 17        
                 21.57        43.01 (21.44)
        1:04.66 (21.65)     1:25.74 (21.08)
  4 Haverford School  'A'         1:25.25    1:25.76 q      
     1) Brennan, Brian FR             2) Leitz, JR SO                 
     3) Octaviano, Antonio FR         4) Nelligan, John JR            
                 21.07        42.61 (21.54)
        1:04.54 (21.93)     1:25.76 (21.22)
  5 Hill  'A'                     1:27.35    1:25.95 q      
     1) Mestre, Alberto SR            2) Kim, JooYeob SO              
     3) Schiavone, Michael SO         4) Mestre, Alfonso SO           
                 20.23        42.20 (21.97)
        1:04.56 (22.36)     1:25.95 (21.39)
  6 Malvern Prep  'A'             1:24.89    1:26.46 q      
     1) Connors, John 11              2) Franzone, Louis 10           
     3) Waterland, Daniel 11          4) Magness, Matthew 10          
                 21.96        43.32 (21.36)
        1:04.41 (21.09)     1:26.46 (22.05)
  7 GA  'A'                       1:29.59    1:26.65 q      
     1) Collier, Brien SR             2) Parker, Jimmy SR             
     3) Butler, Walker FR             4) Lillis, Finn JR              
                 21.44        42.80 (21.36)
        1:05.15 (22.35)     1:26.65 (21.50)
  8 Georgetown Prep  'A'          1:25.98    1:27.15 q      
     1) Mitchell, Luke FR             2) Addington, Luke FR           
     3) Mister, Andrew JR             4) Depman, Michael SR           
                 22.31        43.84 (21.53)
        1:06.04 (22.20)     1:27.15 (21.11)

Full results

Comments Off on Alex Sumner, Reece Whitley Among Top Seeds During Easterns Day One

Author: David Rieder

avatar
David Rieder is the host of Swimming World TV and a staff writer for Swimming World. A contributor to the magazine and website since 2009, he has covered the NCAA Championships, U.S. Nationals, Olympic Trials as well as the 2016 Olympic Games in Rio and the 2017 World Championships in Budapest. He is a native of Charleston, S.C., and a 2016 graduate of Duke University.

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here