2019 TYR Pro Swim Series Des Moines: Day Four Prelims Live Recap

phoebe-bacon
Photo Courtesy: Melissa Wolf

Saturday morning’s preliminary session of the 2019 TYR Pro Swim Series in Des Moines will feature the heats of the 100 backstroke, 200 breaststroke, 100 butterfly, 200 IM, 50 freestyle and 800 free.

Four women posted Olympic Trials cuts in the 200 backstroke Friday evening, led by Team Elite’s Kathleen Baker, who dominated the final with a time of 2:08.08. Michael Andrew also improved upon his own first place world ranking in the 50 fly, touching in at 23.36.

Swimming fans in attendance will get a chance to see superstars Kathleen Baker, Michael Andrew, Allison Schmitt, Leah Smith and Caleb Dressel in attendance on Saturday morning in Iowa.

Women’s 100 Back

Twenty two-year-old Kathleen Baker takes to top seed in Saturday morning’s session of the TYR Pro Swim Series in Des Moines with a time of 1:00.26. Ali DeLoof followed close behind, touching in at 1:00.52. Olivia Smoliga touched for third with a time of 1:01.04.

Fourth place finisher is Klaudia Nazieblo with a time of 1:02.10, followed by Bridgette Alexander (1:02.31), Isabella Arcila Hurtado (1:02.52), and Melanie Margalis (1:02.74). Eighth place finisher going into this evening will be Kennedy Goss, with a time of 1:03.18.

 Event 26  Women 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W   58.00  7/28/2018 Kathleen Baker, Team Elite
     American: A   58.00  7/28/2018 Kathleen Baker, Team Elite-NC
    U.S. Open: O   58.00  7/28/2018 Kathleen Baker, Team Elite-NC
     Jr World: J   58.83  7/28/2018 Regan Smith, USA
     Pro Swim: P   58.96  2016      Emily Seebohm
    Trial Cut: T 1:02.69
    Name            Age Team                 Seed    Prelims  FINA       
==================================================================
                         === Round 1 ===                          
 
  1 Kathleen Baker   22 Team Elite          58.00    1:00.26T q896  
    r:+0.62  28.88      1:00.26 (31.38)
  2 Ali DeLoof       24 Team Elite          59.43    1:00.52T q884  
    r:+0.61  29.30      1:00.52 (31.22)
  3 Olivia Smoliga   24 Athens Bulldog S    58.75    1:01.04T q862  
    r:+0.66  29.47      1:01.04 (31.57)
  4 Klaudia Naziebl  25 Una Prvt          1:01.43    1:02.10  q818  
    r:+0.60  30.01      1:02.10 (32.09)
  5 Bridgette Alexa  22 Kentucky Aquatic  1:00.50    1:02.31T q810  
    r:+0.64  30.22      1:02.31 (32.09)
  6 Isabella Arcila  24 Mission Viejo Na  1:01.30    1:02.52  q802  
    r:+0.58  29.90      1:02.52 (32.62)
  7 Melanie Margali  27 Saint Petersburg  1:03.61    1:02.74  q794  
    r:+0.69  30.45      1:02.74 (32.29)
  8 Kennedy Goss     22 Granite Gators    1:00.70    1:03.18  q777  
    r:+0.62  30.52      1:03.18 (32.66)

Men’s 100 Back

Ryosuke Irie takes the top spot with a time of 54.36. Nineteen-year-old Michael Andrew touched for second with a time of 54.73, followed by Grigory Tarasevich with a time of 54.81.

Fourth place finish goes to Jacob Pebley with a time of 55.10, followed by Christopher Reid (55.25), Mark Nikolaev (55.33), and Cory Main (55.47). Eighth place finisher of this morning’s session is Nicholas Pyle, with a time of 55.75.

 Event 27  Men 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 51.85  8/13/2016 Ryan Murphy, USA
     American: A 51.85  8/13/2016 Ryan Murphy, USA
    U.S. Open: O 51.94  7/8/2009  Aaron Peirsol, Longhorn
     Jr World: J 52.53  8/6/2018  Kliment Kolesnikov, RUS
     Pro Swim: P 52.40  2016      David Plummer
    Trial Cut: T 56.59
    Name            Age Team                 Seed    Prelims  FINA       
==================================================================
                         === Round 1 ===                          
 
  1 Ryosuke Irie     29 Una TE              52.53      54.36  q867  
    r:+0.60  26.20        54.36 (28.16)
  2 Michael Andrew   19 Race Pace Club      53.55      54.73T q850  
    r:+0.58  26.45        54.73 (28.28)
  3 Grigory Tarasev  23 Cardinal Aquatic    53.06      54.81  q846  
    r:+0.55  26.60        54.81 (28.21)
  4 Jacob Pebley     25 Team Elite          53.72      55.10T q833  
    r:+0.62  26.66        55.10 (28.44)
  5 Christopher Rei  23 Crimson Tide Aqu    53.92      55.25  q826  
    r:+0.61  26.64        55.25 (28.61)
  6 Mark Nikolaev    21 Grand Canyon Uni    53.68      55.33  q822  
    r:+0.57  26.64        55.33 (28.69)
  7 Corey Main       24 Gator Swim Club     53.76      55.47  q816  
    r:+0.50  27.15        55.47 (28.32)
  8 Nicholas Pyle    18 Great Britain       54.50      55.75  q804  
    r:+0.56  27.34        55.75 (28.41)

Women’s 200 Breast

Annie Lazor takes top seed with a time of 2:27.06. Kierra Smith followed close behind with a time of 2:27.12, followed by Molly Renshaw with a time of 2:28.54.

A fourth place goes to Mary-Sophie Harvey with a time of 2:29.15, followed by Bethany Galat (2:29.40), Melissa Rodriguez (2:30.84) and Esther Gonzalez Medina (2:32.01). Eighth place finisher is nineteen-year-old Calypso Sheridan with a time 2:33.18.

 Event 28  Women 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        World: W 2:19.11  8/1/2013  Rikke Moeller Pedersen, DEN
     American: A 2:19.59  8/2/2012  Rebecca Soni, USA Olympic Team
    U.S. Open: O 2:20.38  7/11/2009 Rebecca Soni, Trojan
     Jr World: J 2:19.64  8/30/2015 Viktoria Gunes, TUR
     Pro Swim: P 2:21.41  2016      Yuliya Efimova
    Trial Cut: T 2:33.29
    Name            Age Team                 Seed    Prelims  FINA       
==================================================================
                         === Round 1 ===                          
 
  1 Annie Lazor      24 Mission Viejo Na  2:23.51    2:27.06T q846  
    r:+0.73  33.82      1:11.22 (37.40)
        1:48.59 (37.37)     2:27.06 (38.47)
  2 Kierra Smith     25 Hpc-Ontario       2:22.23    2:27.12  q845  
    r:+0.77  33.89      1:11.39 (37.50)
        1:49.29 (37.90)     2:27.12 (37.83)
  3 Molly Renshaw    22 Great Britain     2:22.96    2:28.54  q821  
    r:+0.74  34.06      1:12.29 (38.23)
        1:50.30 (38.01)     2:28.54 (38.24)
  4 Mary-Sophie Har  19 Club Aquatique    2:25.37    2:29.15  q811  
    r:+0.70  33.71      1:11.53 (37.82)
        1:49.77 (38.24)     2:29.15 (39.38)
  5 Bethany Galat    23 Una Ags           2:21.77    2:29.40T q807  
    r:+0.61  34.32      1:12.65 (38.33)
        1:50.79 (38.14)     2:29.40 (38.61)
  6 Melissa Rodrigu  24 Desert Dragons    2:25.60    2:30.84  q784  
    r:+0.69  33.68      1:13.43 (39.75)
        1:51.76 (38.33)     2:30.84 (39.08)
  7 Esther Gonzalez  23 Aggie Swim Club   2:28.71    2:32.01  q766  
    r:+0.67  34.70      1:13.55 (38.85)
        1:52.04 (38.49)     2:32.01 (39.97)
  8 Calypso Sherida  19 Northwestern Uni  2:35.04    2:33.18  q748  
    r:+0.75  34.09      1:12.89 (38.80)
        1:52.64 (39.75)     2:33.18 (40.54)

Men’s 200 Breast

A trio of 2:12’s will going into tonight’s final, led by Nic Fink, who finished in 2:12.05. Cody Miller touches for second with a time of 2:12.69, followed by Andrew Wilson with a time of 2:12.93.

Fourth place finisher Will Licon isn’t far off of the pack, finishing in at 2:13.33. Fifth place goes to Miguel De Lara Ojeda (2:14.08), James Wilby (2:15.02) and Luca Pfyffer (2:15.78). An eighth-place finish goes to Carlos Claverie, with at time of 2:16.20.

Event 29  Men 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        World: W 2:06.67  1/27/2017 Ippei Watanabe, JPN
     American: A 2:07.17  6/30/2016 Josh Prenot, Cal Aquatics
    U.S. Open: O 2:07.17  6/30/2016 Josh Prenot, Cal Aquatics
     Jr World: J 2:09.39  7/27/2017 Qin Haiyang, CHN
     Pro Swim: P 2:08.95  2018      Andrew Wilson
    Trial Cut: T 2:17.89
    Name            Age Team                 Seed    Prelims  FINA       
==================================================================
                         === Round 1 ===                          
 
  1 Nic Fink         25 Athens Bulldog S  2:08.56    2:12.05T q882  
    r:+0.74  29.67      1:03.21 (33.54)
        1:37.13 (33.92)     2:12.05 (34.92)
  2 Cody Miller      27 Sandpipers Of Ne  2:10.59    2:12.69T q869  
    r:+0.68  29.83      1:03.82 (33.99)
        1:38.47 (34.65)     2:12.69 (34.22)
  3 Andrew Wilson    25 Athens Bulldog S  2:08.37    2:12.93T q865  
    r:+0.59  30.02      1:04.19 (34.17)
        1:38.49 (34.30)     2:12.93 (34.44)
  4 Will Licon       24 Longhorn          2:08.71    2:13.33T q857  
    r:+0.70  30.13      1:03.96 (33.83)
        1:38.29 (34.33)     2:13.33 (35.04)
  5 Miguel De Lara   24 Una Prvt          2:11.77    2:14.08  q843  
    r:+0.71  29.89      1:04.09 (34.20)
        1:38.52 (34.43)     2:14.08 (35.56)
  6 James Wilby      25 Great Britain     2:08.05    2:15.02  q825  
    r:+0.73  30.07      1:05.18 (35.11)
        1:40.09 (34.91)     2:15.02 (34.93)
  7 Luca Pfyffer     22 Swiss Swimming    2:16.44    2:15.78  q811  
    r:+0.72  30.46      1:04.08 (33.62)
        1:39.45 (35.37)     2:15.78 (36.33)
  8 Carlos Claverie  22 Pinnacle Racing   2:11.71    2:16.20  q804  
    r:+0.74  30.75      1:05.73 (34.98)
        1:40.19 (34.46)     2:16.20 (36.01)

Women’s 100 Butterfly

Twenty-eight-year-old Amanda Kendall leads into the final with a time of 58.64. Farida Osman followed closely behind with a time of 58.83. Third place finisher is Kelsi Dahlia, touching in at 59.61.

Natalie Hinds finishes in fourth with a time of 59.83, followed by Tain Bruce (1:00.01). Giovanna Diamante and Haley Black tie for sixth place this morning with a time of 1:00.09, followed by Emily Large, who touched for eighth place with a tie of 1:01.10.

Event 30  Women 100 LC Meter Butterfly
==================================================================
        World: W   55.48  8/7/2016  Sarah Sjostrom, SWE
     American: A   55.98  7/29/2012 Dana Vollmer, USA Olympic Team
    U.S. Open: O   56.38  1/15/2016 Sarah Sjostrom, SWE
     Jr World: J   56.46  8/7/2016  Penny Oleksiak, CAN
     Pro Swim: P   56.38  2016      Sarah Sjostrom
    Trial Cut: T 1:00.69
    Name            Age Team                 Seed    Prelims  FINA       
==================================================================
                         === Round 1 ===                          
 
  1 Amanda Kendall   28 Mission Viejo Na    57.80      58.64T q846  
    r:+0.66  26.78        58.64 (31.86)
  2 Farida Osman     24 Pinnacle Racing     58.51      58.83  q838  
    r:+0.66  27.34        58.83 (31.49)
  3 Kelsi Dahlia     24 Cardinal Aquatic    56.37      59.61T q806  
    r:+0.63  27.48        59.61 (32.13)
  4 Natalie Hinds    25 Athens Bulldog S    51.70Y     59.83T q797  
    r:+0.65  27.37        59.83 (32.46)
  5 Tain Bruce       20 Great Britain       58.92    1:00.01  q790  
    r:+0.69  28.15      1:00.01 (31.86)
  6 Giovanna Diaman  21 Pinheiros           59.38    1:00.09  q787  
    r:+0.71  27.96      1:00.09 (32.13)
  6 Haley Black      22 Hpc Vancouver       59.84    1:00.09  q787  
    r:+0.66  28.27      1:00.09 (31.82)
  8 Emily Large      18 Great Britain       58.62    1:01.10  q748  
    r:+0.65  28.60      1:01.10 (32.50)

Men’s 100 Butterfly

Marius Kusch touches for first place going into tonight with a time of 51.35. Luis Martinez followed with a time of 52.62. Caeleb Dressel finishes in third with a time of 52.78.

Jack Conger touches for a fourth-place finish of 53.09, followed by Tom Shields (53.10), Justin Lynch (53.21), Matthew Josa (53.40), and Daniil Anitpov (53.44).

Event 31  Men 100 LC Meter Butterfly
==================================================================
        World: W 49.82  8/1/2009  Michael Phelps, USA
     American: A 49.82  8/1/2009  Michael Phelps, USA
    U.S. Open: O 50.22  7/9/2009  Michael Phelps, North Baltimore
     Jr World: J 50.62  7/29/2017 Kristof Milak, HUN
     Pro Swim: P 51.00  2018      Jack Conger
    Trial Cut: T 54.19
    Name            Age Team                 Seed    Prelims  FINA       
==================================================================
                         === Round 1 ===                          
 
  1 Marius Kusch     25 Una QU              51.83      51.35  q913  
    r:+0.67  23.75        51.35 (27.60)
  2 Luis Martinez    23 Guatemala           52.14      52.62  q848  
    r:+0.65  24.58        52.62 (28.04)
  3 Caeleb Dressel   22 Gator Swim Club     49.86      52.78T q841  
    r:+0.64  24.96        52.78 (27.82)
  4 Jack Conger      24 Cavalier            51.00      53.09T q826  
    r:+0.71  24.37        53.09 (28.72)
  5 Tom Shields      27 California Aquat    51.55      53.10T q825  
    r:+0.71  24.94        53.10 (28.16)
  6 Justin Lynch     22 California Aquat    52.20      53.21T q820  
    r:+0.64  24.67        53.21 (28.54)
  7 Matthew Josa     23 California Aquat    52.10      53.40T q812  
    r:+0.63  24.38        53.40 (29.02)
  8 Daniil Antipov   21 Grand Canyon Uni    52.81      53.44  q810  
    r:+0.69  24.66        53.44 (28.78)

Women’s 200 IM

Melanie Margalis touches for a first-place finish of 2:14.36. Just three tenths behind is Leah Smith with a time of 2:14.69, followed by Kayla Sanchez, who touched in 2:15.00.

Fourth place finish goes to Abbie Wood, who touched at 2:16.64, followed by Kathleen Baker (2:16.73), Mary-Sophie Harvey (2:16.77), Calypso Sheridan (2:18.10), and Yara Hierath (2:19.46).

 Event 32  Women 200 LC Meter IM
==================================================================
        World: W 2:06.12  8/3/2015  Katinka Hosszu, HUN
     American: A 2:06.15  7/27/2009 Ariana Kukors, USA
    U.S. Open: O 2:08.32  7/29/2018 Kathleen Baker, Team Elite-NC
     Jr World: J 2:09.98  1/29/2017 Rikako Ikee, JPN
     Pro Swim: P 2:08.66  2015      Katinka  Hosszu
    Trial Cut: T 2:17.39
    Name            Age Team                 Seed    Prelims  FINA       
==================================================================
                         === Round 1 ===                          
 
  1 Melanie Margali  27 Saint Petersburg  2:08.70    2:14.36T q827  
    r:+0.65  28.73      1:02.67 (33.94)
        1:41.41 (38.74)     2:14.36 (32.95)
  2 Leah Smith       23 Tucson Ford Deal  2:16.68    2:14.69T q821  
    r:+0.73  29.36      1:04.38 (35.02)
        1:44.04 (39.66)     2:14.69 (30.65)
  3 Kayla Sanchez    17 Hpc-Ontario       2:12.64    2:15.00  q815  
    r:+0.75  28.80      1:03.21 (34.41)
        1:43.44 (40.23)     2:15.00 (31.56)
  4 Abbie Wood       20 Great Britain     2:12.49    2:16.64  q786  
    r:+0.72  29.20      1:04.53 (35.33)
        1:43.99 (39.46)     2:16.64 (32.65)
  5 Kathleen Baker   22 Team Elite        2:08.32    2:16.73T q784  
    r:+0.70  28.56      1:03.22 (34.66)
        1:42.83 (39.61)     2:16.73 (33.90)
  6 Mary-Sophie Har  19 Club Aquatique    2:12.98    2:16.77  q784  
    r:+0.71  28.36      1:04.38 (36.02)
        1:44.77 (40.39)     2:16.77 (32.00)
  7 Calypso Sherida  19 Northwestern Uni  2:16.30    2:18.10  q761  
    r:+0.71  29.01      1:03.86 (34.85)
        1:44.39 (40.53)     2:18.10 (33.71)
  8 Yara Hierath     17 Badger Swim Club  2:16.39    2:19.46  q739  
    r:+0.73  29.95      1:05.43 (35.48)
        1:47.02 (41.59)     2:19.46 (32.44)

Men’s 200 IM

Twenty-three-year-old Gunner Bentz posts a top time of 2:04.47, followed closely by Leonardo Coelho Santos with a time of 2:04.71. Mark Szaranek touches for third with a time of 2:04.79.

Fourth place goes to Kenneth To with a time of 2:04.91, followed by Jay Litherland (2:05.30), Tomas Peribonio (2:06.11), Brandonn Cruz De Almeida (2:06.12) and Zachary Tan (2:06.14).

Event 33  Men 200 LC Meter IM
==================================================================
        World: W 1:54.00  7/28/2011 Ryan Lochte, USA
     American: A 1:54.00  7/28/2011 Ryan Lochte, USA
    U.S. Open: O 1:54.56  7/10/2009 Ryan Lochte, Daytona Beach
     Jr World: J 1:57.06  7/27/2017 Qin Haiyang, CHN
     Pro Swim: P 1:56.32  2012      Michael Phelps
    Trial Cut: T 2:04.09
    Name            Age Team                 Seed    Prelims  FINA       
==================================================================
                         === Round 1 ===                          
 
  1 Gunnar Bentz     23 Dynamo Swim Club  1:58.23    2:04.47  q768  
    r:+0.71  26.05        57.56 (31.51)
        1:33.89 (36.33)     2:04.47 (30.58)
  2 Leonardo Coelho  23 Pinheiros         1:58.83    2:04.71  q763  
    r:+0.68  26.08        57.45 (31.37)
        1:35.03 (37.58)     2:04.71 (29.68)
  3 Mark Szaranek    23 Gator Swim Club   1:58.07    2:04.79  q762  
    r:+0.68  26.49        58.78 (32.29)
        1:35.10 (36.32)     2:04.79 (29.69)
  4 Kenneth To       26 Gator Swim Club   2:00.40    2:04.91  q760  
    r:+0.68  26.01        57.96 (31.95)
        1:34.23 (36.27)     2:04.91 (30.68)
  5 Jay Litherland   23 Dynamo Swim Club  1:58.46    2:05.30  q753  
    r:+0.72  26.42        57.41 (30.99)
        1:34.11 (36.70)     2:05.30 (31.19)
  6 Tomas Peribonio  23 Unattached        2:00.40    2:06.11  q738  
    r:+0.62  26.63        59.41 (32.78)
        1:35.99 (36.58)     2:06.11 (30.12)
  7 Brandonn Cruz D  21 Sccp Brazil       2:01.65    2:06.12  q738  
    r:+0.68  27.23        58.28 (31.05)
        1:36.62 (38.34)     2:06.12 (29.50)
  8 Zachary Tan      15 Phoenix Swim Clu  2:04.05    2:06.14  q738  
    r:+0.64  27.68      1:00.35 (32.67)
        1:36.11 (35.76)     2:06.14 (30.03)

Women’s 50 Free

Margo Geer slides into first place with a time of 25.28. Olivia Smoliga touches with a time of 25.54 for second, followed by Natalie Hinds touching at 25.55.

Seventeen-year-old Kayla Sanchez finishes in fourth with a time of 25.73, followed by Kelsi Dahlia (25.78) and Farida Osman (25.79). Lia Neal and Madison Kennedy tie for seventh place finish, sealing the final with a time of 25.80.

 Event 34  Women 50 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 23.67  7/29/2017 Sarah Sjostrom, SWE
     American: A 23.97  7/30/2017 Simone Manuel, USA
    U.S. Open: O 24.10  7/29/2018 Simone Manuel, Stanford Swimmin
     Jr World: J 24.33  9/16/2017 Rikako Ikee, JPN
     Pro Swim: P 24.17  2016      Sarah Sjostrom
    Trial Cut: T 25.99
    Name            Age Team                 Seed    Prelims  FINA       
==================================================================
                         === Round 1 ===                          
 
  1 Margo Geer       26 Mission Viejo Na    24.72      25.28T q820  
         r:+0.68                       
  2 Olivia Smoliga   24 Athens Bulldog S    24.84      25.54T q796  
         r:+0.69                       
  3 Natalie Hinds    25 Athens Bulldog S    21.91Y     25.55T q795  
         r:+0.65                       
  4 Kayla Sanchez    17 Hpc-Ontario         24.94      25.73  q778  
         r:+0.70                       
  5 Kelsi Dahlia     24 Cardinal Aquatic    24.79      25.78T q774  
         r:+0.62                       
  6 Farida Osman     24 Pinnacle Racing     24.62      25.79  q773  
         r:+0.68                       
  7 Lia Neal         24 Team Elite          24.77      25.80T q772  
         r:+0.65                       
  7 Madison Kennedy  31 SwimMAC Carolina    24.86      25.80T q772  
         r:+0.67

Men’s 50 Free

Michael Andrew touches below the 22 mark with a time of 21.96, taking first place. Caeleb Dressel takes second with a time of 22.35, followed by Blake Pieroni, who touches at 22.43.

Fourth-place-finisher is Michael Chadwick with a time of at 22.44, followed by Ali Khalafalla (22.57) and Peter Holoda (22.67).  Bradley Tandy and Marcelo Chierighini tie for a seventh-place finish, with a time of 22.72.

 Event 35  Men 50 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 20.91  12/18/2009Cesar Cielo Filho, BRA
     American: A 21.15  7/29/2017 Caeleb Dressel, USA
    U.S. Open: O 21.14  7/9/2009  Cesar Cielo, Auburn/BRA
     Jr World: J 21.75  8/25/2017 Michael Andrew, USA
     Pro Swim: P 21.56  2015      Nathan Adrian
    Trial Cut: T 23.19
    Name            Age Team                 Seed    Prelims  FINA       
==================================================================
                         === Round 1 ===                          
 
  1 Michael Andrew   19 Race Pace Club      21.46      21.96T q863  
         r:+0.64                       
  2 Caeleb Dressel   22 Gator Swim Club     21.15      22.35T q818  
         r:+0.62                       
  3 Blake Pieroni    23 Unattached          22.17      22.43T q810  
         r:+0.60                       
  4 Michael Chadwic  23 Team Elite          21.99      22.44T q809  
         r:+0.67                       
  5 Ali Khalafalla   22 Mission Viejo Na    21.97      22.57  q795  
         r:+0.64                       
  6 Peter Holoda     23 Phoenix Swim Clu    22.70      22.67  q784  
         r:+0.66                       
  7 Marcelo Chierig  28 Brazil              22.09      22.72  q779  
         r:+0.68                       
  7 Bradley Tandy    27 Phoenix Swim Clu    21.70      22.72  q779  
         r:+0.60