2017 NJCAA Championships: Indian River Jumps to Early Lead on Day One

Photo Courtesy: CHSAA

 

Indian River jumped to an early lead on both the men’s and women’s side on day one of the 2017 NJCAA Championships. The Pioneers won 10 of the 11 events swum in night one to kickstart their push towards a new NJCAA Championship title.

2017 NJCAA Championships, Day One Finals – Results

Events:

  • Women’s 50 Breast
  • Men’s 50 Breast
  • Women’s 1000 Free
  • Men’s 1000 Free
  • Women’s 200 IM
  • Men’s 200 IM
  • Women’s 50 Free
  • Men’s 50 Free
  • Men’s 3-Meter Diving
  • Women’s 200 Medley Relay
  • Men’s 200 Medley Relay

Hit refresh for the latest coverage.

Women’s 50 Breast

Indian River started the night off strong with a 1-2 finish in the women’s 50 breast. Courtney Perrett grabbed first with a 29.28, while teammate Lauren Meyrick finished second overall with a 29.47.

Iowa Central’s Ann Marie Spiker picked up the bronze with a 30.95, followed by Southwestern Oregon’s Madeline Cramer’s 32.22.

Iowa Central grabbed fifth with a 32.58 finish from Lexi Quigley, while Indian River’s Taylor Miller added a sixth place finish of 32.97.

South Georgia State’s Delaney Smith and Lynx’s Miranda Kindhart finished seventh and eighth with times of 33.01 and 33.79.

 Event 1  Women 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
        NJCAA: @ 28.98  2015      Christina Loh IRSC, IRSC
    Name            Age School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Perrett, Courtn  19 Indian River-FL     29.06      29.28         20  
  2 Meyrick, Lauren  20 Indian River-FL     30.80      29.47         17  
  3 Spiker, AnnMari     Iowa Central-IA     30.97      30.95         16  
  4 Cramer, Madelin  19 SWOCC               32.40      32.22         15  
  5 Quigley, Lexi    19 Iowa Central-IA     32.50      32.58         14  
  6 Miller, Taylor   19 Indian River-FL     33.10      32.97         13  
  7 Smith, Delaney      SGSC-GA             33.32      33.01         12  
  8 Kindhart, Miran     Lynx-IL             33.29      33.79         11

Men’s 50 Breast

Indian River swept the top of the podium with a 1-2-3 finish in the men’s 50 breast.

Andrew Wojcik picked up the gold medal with a 25.33, followed closely teammate Joel Hansson’s 25.53. Jonas Olczyk rounded out the top three with a 25.81, making them the only three athletes beneath the 26-second mark.

Southwestern Oregon’s Chris Broschat grabbed fourth with a 26.26, just ahead of Southern Georgia State’s Kyle Martin’s 26.42.

Iowa Central’s Dylan Van Pletzen (26.66), Lynx’s Oakley Johns (27.63), and Monroe’s Maclain Conner (28.15) rounded out the top eight.

 Event 2  Men 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
        NJCAA: @ 24.20  2016      Craig Emslie IRSC, IRSC
    Name            Age School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Wojcik, Andrew   20 Indian River-FL     24.87      25.33         20  
  2 Hansson, Joel F  22 Indian River-FL     25.48      25.53         17  
  3 Olczyk, Jonas R  22 Indian River-FL     26.10      25.81         16  
  4 Broschat, Chris  20 SWOCC               26.31      26.26         15  
  5 Martin, Kyle        SGSC-GA             26.28      26.42         14  
  6 VanPletzen, Dyl  19 Iowa Central-IA     26.56      26.66         13  
  7 Johns, Oakley       Lynx-IL             27.82      27.63         12  
  8 Conner, Maclain  18 MCC                 28.52      28.15         11

Women’s 1000 Free

Ianthe van der Westhuisen of Indian River picked up the title in the women’s 1000 free with a final time of 10:22.78. Teammate Madisyn Lyons finished second overall with a 10:28.97.

Megan Mack of Monroe added a third place finish of 11:04.87.

 Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
=========================================================================
        NJCAA: @ 10:05.15  2016      Tamara Miler MCC, MCC
    Name            Age School               Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Van Der Westhui  18 Indian River-FL  17:27.71   10:22.78         20  
                 27.50        57.33 (29.83)
        1:27.55 (30.22)     1:58.29 (30.74)
        2:29.28 (30.99)     3:00.50 (31.22)
        3:31.89 (31.39)     4:03.32 (31.43)
        4:35.03 (31.71)     5:06.87 (31.84)
        5:38.53 (31.66)     6:10.34 (31.81)
        6:42.19 (31.85)     7:14.03 (31.84)
        7:45.78 (31.75)     8:17.62 (31.84)
        8:49.38 (31.76)     9:21.18 (31.80)
        9:52.56 (31.38)    10:22.78 (30.22)
  2 Lyons, Madisyn   20 Indian River-FL  18:27.73   10:28.97         17  
                 27.86        57.93 (30.07)
        1:28.55 (30.62)     1:59.72 (31.17)
        2:31.29 (31.57)     3:02.80 (31.51)
        3:34.44 (31.64)     4:06.14 (31.70)
        4:38.12 (31.98)     5:10.05 (31.93)
        5:42.26 (32.21)     6:14.05 (31.79)
        6:46.04 (31.99)     7:17.88 (31.84)
        7:49.59 (31.71)     8:21.66 (32.07)
        8:53.56 (31.90)     9:25.83 (32.27)
        9:57.97 (32.14)    10:28.97 (31.00)
  3 Mack, Megan R    20 MCC              19:37.81   11:04.87         16  
                 29.33      1:01.35 (32.02)
        1:34.51 (33.16)     2:07.83 (33.32)
        2:41.34 (33.51)     3:15.11 (33.77)
        3:48.73 (33.62)     4:22.87 (34.14)
        4:57.03 (34.16)     5:30.79 (33.76)
        6:04.91 (34.12)     6:38.63 (33.72)
        7:12.15 (33.52)     7:45.63 (33.48)
        8:19.14 (33.51)     8:52.76 (33.62)
        9:26.49 (33.73)     9:59.91 (33.42)
       10:33.01 (33.10)    11:04.87 (31.86)

Men’s 1000 Free

Indian River finished 1-2 in the men’s 1000 free as Luka Tomic posted a 9:21.92 for the gold. Teammate Jacob Andrasco posted a 10:05.77 for second, while Southwestern Oregon’s Cas Sheridan finished third with a 10:14.87.

 Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
=========================================================================
        NJCAA: @ 9:14.36  2016      Jason Van Der Tauw IRSC, IRSC
    Name            Age School               Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Tomic, Luka      18 Indian River-FL  17:07.89    9:21.92         20  
                 24.01        50.98 (26.97)
        1:18.35 (27.37)     1:45.84 (27.49)
        2:13.60 (27.76)     2:41.46 (27.86)
        3:09.61 (28.15)     3:38.24 (28.63)
        4:06.99 (28.75)     4:35.86 (28.87)
        5:04.81 (28.95)     5:33.60 (28.79)
        6:02.39 (28.79)     6:31.17 (28.78)
        7:00.04 (28.87)     7:28.94 (28.90)
        7:57.70 (28.76)     8:26.61 (28.91)
        8:54.79 (28.18)     9:21.92 (27.13)
  2 Andrasco, Jacob  19 Indian River-FL  16:31.97   10:05.77         17  
                 25.96        54.02 (28.06)
        1:22.86 (28.84)     1:52.21 (29.35)
        2:21.85 (29.64)     2:51.86 (30.01)
        3:22.27 (30.41)     3:52.73 (30.46)
        4:23.48 (30.75)     4:53.97 (30.49)
        5:24.44 (30.47)     5:55.47 (31.03)
        6:26.55 (31.08)     6:57.90 (31.35)
        7:29.39 (31.49)     8:01.09 (31.70)
        8:32.63 (31.54)     9:03.75 (31.12)
        9:34.81 (31.06)    10:05.77 (30.96)
  3 Sheridan, Cas A  19 SWOCC            18:04.11   10:14.87         16  
                 26.04        54.34 (28.30)
        1:23.89 (29.55)     1:53.03 (29.14)
        2:22.17 (29.14)     2:51.82 (29.65)
        3:21.74 (29.92)     3:52.68 (30.94)
        4:23.86 (31.18)     4:55.60 (31.74)
        5:27.62 (32.02)     5:59.91 (32.29)
        6:32.32 (32.41)     7:04.73 (32.41)
        7:37.21 (32.48)     8:09.97 (32.76)
        8:41.59 (31.62)     9:13.62 (32.03)
        9:45.16 (31.54)    10:14.87 (29.71)

Women’s 200 IM

Natalie Grothe of Indiana River led a 1-2-3 finish for the Pioneers, maintaining her spot atop the podium with a final time of 2:05.95. Teammates Malin Wallen and Morgan Holt grabbed the silver and bronze medals with times of 2:07.04 and 2:08.47 respectively.

Southern Georgia State’s Kiana Ocasio-Molina picked up a fourth place finish of 2:13.61, while Iowa Lakes’ Monique Dias was fifth with a 2:14.15.

Southern Georgia State’s Jessica Dunton (2:14.64), Southwestern Oregon’s Sienna Smith (2:14.46), and Southwestern Oregon’s Angelica Lemus (2:18.49) completed the top eight.

 Event 5  Women 200 Yard IM
=========================================================================
        NJCAA: @ 2:01.05  2015      Barbara Caraballo IRSC, IRSC
    Name            Age School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Grothe, Natalie  21 Indian River-FL   2:07.15    2:05.95         20  
                 27.43        59.96 (32.53)
        1:35.57 (35.61)     2:05.95 (30.38)
  2 Wallen, Malin M  19 Indian River-FL   2:09.00    2:07.04         17  
                 28.36      1:00.39 (32.03)
        1:38.17 (37.78)     2:07.04 (28.87)
  3 Holt, Morgan A   19 Indian River-FL   2:07.31    2:08.47         16  
                 26.52      1:00.28 (33.76)
        1:37.74 (37.46)     2:08.47 (30.73)
  4 Ocasio-Molina,      SGSC-GA           2:12.78    2:13.61         15  
                 28.62      1:02.17 (33.55)
        1:42.01 (39.84)     2:13.61 (31.60)
  5 Dias, Monique       Iowa Lakes-IA     2:16.89    2:14.15         14  
                 28.59      1:03.89 (35.30)
        1:42.84 (38.95)     2:14.15 (31.31)
  6 Dunton, Jessica     SGSC-GA           2:17.43    2:14.64         13  
                 28.15      1:02.40 (34.25)
        1:43.07 (40.67)     2:14.64 (31.57)
  7 Smith, Sienna L  20 SWOCC             2:14.46    2:14.66         12  
                 27.83      1:02.51 (34.68)
        1:43.19 (40.68)     2:14.66 (31.47)
  8 Lemus, Angelica  18 SWOCC             2:18.08    2:18.49         11  
                 29.33      1:02.61 (33.28)
        1:44.78 (42.17)     2:18.49 (33.71)

 Men’s 200 IM

Hylton Collinson of Iowa Lakes maintained his spot as the top seed in the men’s 200 IM with a final time of 1:49.64, improving upon his prelims time of 1:52.10 by more than two seconds.

Indian River finished second through fourth with top swims by Cameron Newton (1:50.00), Harrison Howerton (1:53.24), and Gabriele Sasia (1:54.65).

Southern Georgia State’s Andrew Brown finished fifth overall with a 1:57.43, just ahead of Iowa Central teammates Dylan Van Pletzen (1:57.47) and Austin Monette-Waters (1:57.80).

Shane Williams of Southwestern Oregon was eighth with a time of 1:58.84.

 Event 6  Men 200 Yard IM
=========================================================================
        NJCAA: @ 1:47.68  1998      Marcin Malinski IRSC, IRSC
    Name            Age School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Collinson, Hylt     Iowa Lakes-IA     1:52.10    1:49.64         20  
                 23.31        51.47 (28.16)
        1:22.46 (30.99)     1:49.64 (27.18)
  2 Newton, Cameron  20 Indian River-FL   1:55.16    1:50.00         17  
                 23.65        52.05 (28.40)
        1:23.78 (31.73)     1:50.00 (26.22)
  3 Howerton, Harri  20 Indian River-FL   1:54.35    1:53.24         16  
                 23.30        51.29 (27.99)
        1:26.28 (34.99)     1:53.24 (26.96)
  4 Sasia, Gabriele  19 Indian River-FL   1:52.56    1:54.65         15  
                 23.12        51.17 (28.05)
        1:25.82 (34.65)     1:54.65 (28.83)
  5 Brown, Andrew       SGSC-GA           1:57.12    1:57.43         14  
                 25.00        54.88 (29.88)
        1:28.60 (33.72)     1:57.43 (28.83)
  6 VanPletzen, Dyl  19 Iowa Central-IA   1:57.06    1:57.47         13  
                 24.70        55.39 (30.69)
        1:28.08 (32.69)     1:57.47 (29.39)
  7 Monette-Waters,  18 Iowa Central-IA   1:57.28    1:57.80         12  
                 25.14        54.47 (29.33)
        1:29.63 (35.16)     1:57.80 (28.17)
  8 Williams, Shane  18 SWOCC             1:59.89    1:58.84         11  
                 25.24        55.23 (29.99)
        1:29.46 (34.23)     1:58.84 (29.38)

Women’s 50 Free

Osianna McReed and Courtney Stewart of Indian River maintained their spots as the top two seeds in the women’s 50 free with the only sub-24 second finals swims. McReed sprinted to gold with a 23.13 finish, followed by Stewart and her time of 23.85.

Southwestern Oregon’s Anessa Clear picked up third with a 24.16, followed by a tie for fourth. Lynx’s Madi Ewald and Iowa Central’s Sandra Alonso Rivas delivered matching times of 24.50 for fourth.

Sarah Dostie of Indian River finished sixth with a 24.82, while Southern Georgia State’s Nikki Daley was seventh with a 24.84.

Erie’s Tabby Smith took eighth with a 25.35.

 Event 7  Women 50 Yard Freestyle
=========================================================================
        NJCAA: @ 22.47  2016      Tayla Lovemore IRSC, IRSC
    Name            Age School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 McReed, Osianna  19 Indian River-FL     23.29      23.13         20  
  2 Stewart, Courtn  18 Indian River-FL     24.03      23.85         17  
  3 Clear, Annessa   20 SWOCC               24.07      24.16         16  
  4 Ewald, Madi         Lynx-IL             24.67      24.50         14.5
  4 Alonso Rivas, S     Iowa Central-IA     24.51      24.50         14.5
  6 Dostie, Sarah E  19 Indian River-FL     24.51      24.82         13  
  7 Daley, Nikki        SGSC-GA             24.57      24.84         12  
  8 Smith, Tabby     19 Erie-NI             25.07      25.35         11

 Men’s 50 Free

Indian River swept the top five spots in the men’s 50 free final, led by Gavin Erdmann. All five Pioneers stopped the clock somewhere along the 20-second mark, with Erdmann claiming gold with a 20.26.

John Fauteux was second with a 20.33, followed by teammates Nicholas Loomis (20.67), Guillaume Bolivard (20.73), and Paul Tobin (20.83).

Iowa Lakes’ Jakub Murici finished sixth overall with a 21.01, while Southern Georgia State’s Zac Elz was seventh with a 21.20.

Lucas Wittmann of Iowa Central rounded out the top eight with a 21.47.

 Event 8  Men 50 Yard Freestyle
=========================================================================
        NJCAA: @ 19.06  2012      Bradley Tandy IRSC, IRSC
    Name            Age School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Erdmann, Gavin   20 Indian River-FL     20.33      20.26         20  
  2 Fauteux, John S  20 Indian River-FL     20.53      20.33         17  
  3 Loomis, Nichola  19 Indian River-FL     20.76      20.67         16  
  4 Bolivard, Guill  19 Indian River-FL     20.82      20.73         15  
  5 Tobin, Paul C    20 Indian River-FL     20.89      20.83         14  
  6 Murici, Jakub       Iowa Lakes-IA       21.09      21.01         13  
  7 Elz, Zac            SGSC-GA             20.99      21.20         12  
  8 Wittmann, Lucas     Iowa Central-IA     20.92      21.47         11

Men’s 3-Meter Diving

The men’s 3-meter diving finals was highlighted by a new NJCAA record by Robby Costine of Indian River. Costine finished with an accumulated 623.65 points to blast past the previous record of 614.50 set in 2008 by IRSC’s Michael Wright.

Teammate Gavrilo Blijden added a second place finish of 519.70, while Herkimer County Community College’s (HCCC) Nicholas Herrlett finished third with a total of 382.15 points.

Lynx teammates Josh Kelch (342.82), Juan Maldanado (313.55), and Andrew Walker (283.95) were fourth through sixth, while Genesee’s Thomas Slenker finished seventh with a total of 269.80.

 Event 9  Men 3 mtr Diving
=========================================================================
        NJCAA: @ 614.50  2008      Michael Wright IRSC, IRSC
    Name            Age School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Costine, Robby   19 Indian River-FL    598.20     623.65@        20  
  2 Blijden, Gavril  20 Indian River-FL    487.75     519.70         17  
  3 Herrlett, Nicho     HCCC-US            317.95     382.15         16  
  4 Kelch, Josh         Lynx-IL            306.65     342.82         15  
  5 Maldanado, Juan     Lynx-IL            317.40     313.55         14  
  6 Walker, Andrew      Lynx-IL            275.35     283.95         13  
  7 Slenker, Thomas     Genesee            245.50     269.80         12

Women’s 200 Medley Relay

Indian River powered past the competition in timed finals of the women’s 200 medley relay. The relay team of Courtney Stewart (26.59), Courtney Perrett (28.46), Osianna McReed (24.74), and Malin Wallen (23.70) touched first with a 1:43.49, finishing close to ten seconds ahead of the competition.

Jordyn DuBois (29.26), Ann Marie Spiker (30.99), Kailie Valentine (26.80), and Lexi Quigley (26.15) of Iowa Central picked up second with a final time of 1:53.20.

Southwestern Oregon’s Angelica Lemus (30.01), Madeline Cramer (32.34), Sienna Smith (26.98), and Annessa Clear (24.26) rounded out the top three with a combined time of 1:53.59.

 Event 11  Women 200 Yard Medley Relay
==================================================================================
        NJCAA: @ 1:41.18  2016      , IRSC
                          Lovemore, Loh, Ware, McReed
    School                           Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 Indian River-FL  'A'          1:43.50    1:43.49         40  
     1) Stewart, Courtney W 18        2) Perrett, Courtney 19         
     3) McReed, Osianna L 19          4) Wallen, Malin M 19           
                 26.59        55.05 (28.46)
        1:19.79 (24.74)     1:43.49 (23.70)
  2 Iowa Central-IA  'A'          1:52.50    1:53.20         34  
     1) DuBois, Jordyn 18             2) Spiker, AnnMarie             
     3) Valentine, Kailie 18          4) Quigley, Lexi 19             
                 29.26      1:00.25 (30.99)
        1:27.05 (26.80)     1:53.20 (26.15)
  3 SWOCC  'A'                    1:56.79    1:53.59         32  
     1) Lemus, Angelica Y 18          2) Cramer, Madeline M 19        
     3) Smith, Sienna L 20            4) Clear, Annessa K 20          
                 30.01      1:02.35 (32.34)
        1:29.33 (26.98)     1:53.59 (24.26)
  4 SGSC-GA  'A'                  1:55.98    1:53.85         30  
     1) Ocasio-Molina, Kiana          2) Elliott, Madison             
     3) Dunton, Jessica               4) Smith, Delaney               
                 28.82      1:02.31 (33.49)
        1:29.01 (26.70)     1:53.85 (24.84)
  5 MCC  'A'                      2:00.74    1:56.55         28  
     1) VanDermeer, Ashley N 18       2) Chrisman, Heather I 19       
     3) Gregor, Alison E 19           4) Marquart, Hallie A 19        
                 31.12      1:03.11 (31.99)
        1:31.35 (28.24)     1:56.55 (25.20)
  6 Lynx-IL  'A'                  1:58.20    2:00.66         26  
     1) McDonald, Haley               2) Kindhart, Miranda            
     3) Westhoff, Madison             4) Motta, Carla                 
                 29.67      1:03.49 (33.82)
        1:34.30 (30.81)     2:00.66 (26.36)
  7 Erie-NI  'A'                  2:11.70    2:04.60         24  
     1) Slimak, Alexis 19             2) DeBiase, Allie 19            
     3) Smith, Tabby 19               4) Klein, Kristin 19            
                 33.36      1:05.14 (31.78)
        1:33.29 (28.15)     2:04.60 (31.31)
  8 Genesee  'A'                  2:02.01    2:05.51         22  
     1) Carpenter, MiKenna            2) Harloff, Lindsay             
     3) Priest, Angel                 4) Dunton, Miranda              
                 30.67      1:11.60 (40.93)
        1:39.01 (27.41)     2:05.51 (26.50)
  9 Iowa Lakes-IA  'A'            2:16.16    2:09.04         18  
     1) Harrison, Michelle            2) Dias, Monique                
     3) Wellard, Kylie                4) Nehring, Renee               
                 36.17      1:08.49 (32.32)
        1:39.06 (30.57)     2:09.04 (29.98)
 10 JCC-NI  'A'                   2:14.85    2:11.34         14  
     1) Moller, Rachel                2) Ridout, Autumn               
     3) Schneggenberger, Jessica 18   4) Kuzminksi, Christine         
                 35.65      1:13.98 (38.33)
        1:45.19 (31.21)     2:11.34 (26.15)
 11 FIT-MR  'A'                   2:09.05    2:11.92         12  
     1) Fotos, Cassandra              2) Vira, Veronika               
     3) Landis, Alexa                 4) Bello, Natalia Loren         
                 31.89      1:09.74 (37.85)
        1:42.08 (32.34)     2:11.92 (29.84)
 12 HCCC-US  'A'                  2:16.97    2:22.01         10  
     1) Barrera, Daniela              2) Boone, Morgan                
     3) VanNostrand, Jensen           4) Han, Mai                     
                 33.16      1:15.42 (42.26)
        1:47.98 (32.56)     2:22.01 (34.03)

Men’s 200 Medley Relay

The Pioneer men followed the women’s success with a second relay gold for Indian River. Jason van der Touw (22.97), Andrew Wojcik (25.08), Nicholas Loomis (20.99), and Gavin Erdmann (19.58) combined to post a first place finish of 1:28.62.

Southwestern Oregon’s Michael Fields (25.29), Christian Broschat (26.22), Carson Rose (23.49), and Thomas Crawford (21.17) turned in a final time of 1:36.17 for second place.

The relay team of Marko Dominovic (26.05), Hylton Collinson (25.63), Keagen Blau (24.08), and Jakub Murici (20.48) from Iowa Lakes finished third overall with a time of 1:36.24.

 Event 12  Men 200 Yard Medley Relay
==================================================================================
        NJCAA: @ 1:26.65  2012      , IRSC
                          Mosley, Hildebrand, Tandy, Weir
    School                           Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 Indian River-FL  'A'          1:28.58    1:28.62         40  
     1) Van Der Touw, Jason S 21      2) Wojcik, Andrew C 20          
     3) Loomis, Nicholas R 19         4) Erdmann, Gavin T 20          
                 22.97        48.05 (25.08)
        1:09.04 (20.99)     1:28.62 (19.58)
  2 SWOCC  'A'                    1:40.05    1:36.17         34  
     1) Fields, Michael S 20          2) Broschat, Christian F 20     
     3) Rose, Carson M 20             4) Crawford, Thomas L 19        
                 25.29        51.51 (26.22)
        1:15.00 (23.49)     1:36.17 (21.17)
  3 Iowa Lakes-IA  'A'            1:38.14    1:36.24         32  
     1) Dominovic, Marko              2) Collinson, Hylton            
     3) Blau, Keagen                  4) Murici, Jakub                
                 26.05        51.68 (25.63)
        1:15.76 (24.08)     1:36.24 (20.48)
  4 Iowa Central-IA  'A'          1:35.49    1:36.79         30  
     1) Anderson, Devon               2) VanPletzen, Dylan R 19       
     3) Brunelli, Nicholas            4) Benassila, Badr              
                 25.04        51.47 (26.43)
        1:15.38 (23.91)     1:36.79 (21.41)
  5 SGSC-GA  'A'                  1:40.02    1:37.41         28  
     1) Bohr, Kevin                   2) Martin, Kyle                 
     3) Austin, Trace                 4) Davis, Jake                  
                 26.77        52.87 (26.10)
        1:16.53 (23.66)     1:37.41 (20.88)
  6 Lynx-IL  'A'                  1:41.72    1:38.67         26  
     1) McDanel, Logan                2) Johns, Oakley                
     3) Kelch, Josh                   4) Elaisa, Paul                 
                 25.94        53.13 (27.19)
        1:17.32 (24.19)     1:38.67 (21.35)
  7 MCC  'A'                      1:42.74    1:40.33         24  
     1) Puzio, Caleb J 18             2) Conner, Maclaine W 18        
     3) Metzger, Benjamin R 21        4) Parks, Alexander C 18        
                 26.64        54.68 (28.04)
        1:17.78 (23.10)     1:40.33 (22.55)
  8 Genesee  'A'                  1:47.82    1:45.01         22  
     1) Podlaski, Kyle                2) Vacanti, Benjamin            
     3) Ferrer, Joan                  4) Richardson, Thomas           
                 26.35        56.36 (30.01)
        1:20.96 (24.60)     1:45.01 (24.05)
  9 Erie-NI  'A'                  1:46.89    1:45.32         18  
     1) May, Charlie 18               2) Zifra, Brad 18               
     3) Oldman, Mike 18               4) Achenbach, Andrew 18         
                 27.09        55.61 (28.52)
        1:22.02 (26.41)     1:45.32 (23.30)
 10 Tigers  'A'                   1:51.34    1:50.52         14  
     1) Michael, Timothy              2) Skukauskas, Tomas            
     3) Sanchez, Kevin                4) Kuznetsov, Nikita            
                 28.93        58.65 (29.72)
        1:25.62 (26.97)     1:50.52 (24.90)
 11 HCCC-US  'A'                  1:51.91    1:53.08         12  
     1) Roten, Cameron                2) Lanckton, Nicholas           
     3) Rawl, Daniel                  4) Jory, Austin                 
                 27.79      1:01.79 (34.00)
        1:28.65 (26.86)     1:53.08 (24.43)

Women’s Team Scores:
1. Indian River State College – 230
2. Southwestenr Oregon CC – 128
3. Iowa Central Community College – 123.5
4. South Georgia State College – 116
5. Monroe Community College – 77
6. Lincoln College – 52.5
7. Genesee Community College – 47
8. Erie Community College – 41
9. Iowa Lakes Community College – 39
10. Fashion Institute of Technology – 23
11. Jamestown Community College – 22
12. Herkimer County Community College – 10

Men’s Team Scores:
1. Indian River State College – 303
2. South Georgia State College – 102
3. Southwestern Oregon CC – 101
4. Lincoln College – 100
5. Iowa Central Community College – 99
6. Iowa Lakes Community College – 88
7. Monroe Community College – 74
8. Genesee Community College – 65
9. Herkimer County Community College – 29
10. Erie Community College – 25
11. Queensborough Tigers – 14
12. Jamestown Community College – 7

Comments Off on 2017 NJCAA Championships: Indian River Jumps to Early Lead on Day One

Author: Taylor Brien

avatar
Taylor Brien is the Circulation and Operations Manager at Swimming World. A native of Bettendorf, IA and a 2015 graduate of Illinois College, she has covered a variety of events since joining the SW team in 2015, including the NCAA Championships, World Championships, Olympic Trials, and 2016 Rio Olympic Games.

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here