2017 Australian SC Championships: Cate Campbell Breaks 50 Free Record

Cate Campbell. Photo Courtesy: Rob Schumacher-USA TODAY Sports

Everything you need to follow along live with day two finals of the 2017 Australian SC Championships. Finals begin at 7 p.m. local time in Adelaide, Australia.

LIVE STREAM

LIVE RESULTS

Schedule of Events:

  • Men’s 100 Free Multi-Class
  • Women’s 100 Free Multi-Class
  • Women’s 400 Free
  • Women’s 100 Fly
  • Men’s 200 Back
  • Women’s 100 Back
  • Men’s 100 Breast
  • Women’s 200 Breast
  • Men’s 200 Free
  • Women’s 50 Free
  • Men’s 200 IM
  • Men’s 100 Back Multi-Class
  • Women’s 100 Back Multi-Class

Hit refresh for the latest results.

Men’s 100 free

Jack Ireland opened up Friday’s finals with a victory in the 100 freestyle, finishing in 52.84 to hold off Braedan Jason (53.27) and Mitchell Kilduff (53.46).

Here is a look at the final:

Event 22  Men 12 & Over 100 SC Metre Freestyle Multi-Class
==================================================================
Title Holder:   53.20  03-Nov-16 Daniel Fox, Chandler
Name                  Age Team              Prelims     Finals
==================================================================
=== Finals ===

1 IRELAND, JACK S14      18 UQSC                53.60      52.84
r:+0.75  12.05        25.50 (13.45)
39.25 (13.75)       52.84 (13.59)
2 JASON, BRAEDAN S13     19 SPRTN               53.74      53.27
r:+0.67  12.32        26.09 (13.77)
39.71 (13.62)       53.27 (13.56)
3 KILDUFF, MITCHELL S14  21 SLCA                53.31      53.46
r:+0.73  12.27        25.54 (13.27)
39.69 (14.15)       53.46 (13.77)
4 PATTERSON, GRANT S3    28 CENCA             1:55.43    1:53.73
17.89        55.74 (37.85)
1:24.72 (28.98)     1:53.73 (29.01)
5 TEMPLETON, JACOB S13   22 SPRTN               54.59      54.26
r:+0.70  12.33        25.85 (13.52)
40.07 (14.22)       54.26 (14.19)
6 CROTHERS, ROWAN S10    20 YERPK               51.01      49.84
r:+0.80  11.58        23.96 (12.38)
36.77 (12.81)       49.84 (13.07)
7 RUSSO, SEAN S13        26 MLCM                55.25      55.31
r:+0.76  12.76        26.72 (13.96)
41.11 (14.39)       55.31 (14.20)
8 LEVY, MATTHEW S7       30 NSYD              1:02.65    1:02.52
r:+0.80  14.65        30.64 (15.99)
46.94 (16.30)     1:02.52 (15.58)
9 HAANAPPEL, MATT S6     23 CATR              1:07.00    1:06.55
r:+0.88  15.07        31.91 (16.84)
49.35 (17.44)     1:06.55 (17.20)
— FOX, DANIEL S14        26 SPRTN               52.68         DQ

 

Women’s 12 & Over 100 Free

Sixteen-year-old Jenna Jones won the 12 & Older Multi-Class 100 freestyle to open up the women’s events on Friday.

Jones finished in 1:03.01. Thirteen-year-old Jasmine Greenwood finished second (1:02.47) and nineteen-year-old Amy Cook was third (1:04.77).

Here is a look at the final:

Event 23  Women 12 & Over 100 SC Metre Freestyle Multi-Class
==================================================================
Title Holder:   1:06.62  03-Nov-16 Lakeisha Patterson, Lawnton
Name                  Age Team                 Seed     Finals
==================================================================
1 JONES, JENNA S13       16 SOSC              1:02.75    1:03.01
r:+0.70  14.06        29.64 (15.58)
46.20 (16.56)     1:03.01 (16.81)
2 GREENWOOD, JASMINE S1  13 BBASC             1:06.80    1:02.47
r:+0.81  14.30        29.93 (15.63)
46.20 (16.27)     1:02.47 (16.27)
3 COOK, AMY S14          19 SLCA              1:02.71    1:02.77
r:+0.77  13.89        29.67 (15.78)
46.10 (16.43)     1:02.77 (16.67)
4 BOTHA, MEGAN S14       20 CATR              1:07.88    1:09.86
r:+0.90  15.87        33.36 (17.49)
52.01 (18.65)     1:09.86 (17.85)
5 VAN RIJSWIJK, ASHLEY   17 TUMT              1:15.25    1:10.02
r:+0.86  15.98        33.98 (18.00)
52.20 (18.22)     1:10.02 (17.82)
6 JONES, ELLA S10        17 SPRW              1:14.73    1:11.11
r:+0.79  16.03        33.93 (17.90)
52.77 (18.84)     1:11.11 (18.34)
7 LEIGHTON, ANNA S14     17 BGOLD             1:15.12    1:12.12
r:+0.87  16.58        34.57 (17.99)
53.54 (18.97)     1:12.12 (18.58)
8 HALLIDAY, RUBY S8      17 BGOLD             1:20.87    1:21.94
r:+0.82  18.47        39.34 (20.87)
1:00.62 (21.28)     1:21.94 (21.32)
9 STEVENS, CASEY S14     18 MLCM              1:15.33    1:15.38
r:+0.80  16.65        35.42 (18.77)
55.71 (20.29)     1:15.38 (19.67)

 

Women’s 400 Free

Mikayla Sheridan surged to victory in the 400 free to kick off the open events for the evening.

Sheridan won the race in 4:02.00. Madison Wilson finished in second place at 4:04.54 and Kiah Melverton was third in 4:05.23.

Jordan White was fourth (4:06.04), followed by Jessica Ashwood (4:07.01), Leah Neale (4:08.22), Madeleine Gough (4:08.27) and Moesha Johnson (4:09.09).

Event 24  Women 400 SC Metre Freestyle
==================================================================
World: W 3:54.52  11-Aug-13 Mireia Belmonte, Spain
Commonwealth: C 3:54.92  08-Aug-09 Joanne Jackson, GBR
Australian: R 3:58.31  09-Nov-11 Blair Evans, City of Perth
All Comers: A 3:59.23  27-Nov-15 Jessica Ashwood, Chandler
Title Holder:   4:02.76  04-Nov-16 Ariarne Titmus, StPeters Western
Meet Qualifying:  4:19.58
Name                  Age Team              Prelims     Finals
==================================================================
=== Finals ===

1 SHERIDAN, MIKKAYLA     22 SPRTN             4:05.84    4:02.00
r:+0.70  13.29        28.64 (15.35)
44.26 (15.62)     1:00.07 (15.81)
1:15.56 (15.49)     1:31.21 (15.65)
1:46.76 (15.55)     2:02.31 (15.55)
2:17.14 (14.83)     2:32.12 (14.98)
2:47.04 (14.92)     3:02.22 (15.18)
3:17.13 (14.91)     3:32.11 (14.98)
3:47.21 (15.10)     4:02.00 (14.79)
2 WILSON, MADISON        23 BOND              4:06.71    4:04.54
r:+0.72  12.94        27.68 (14.74)
42.71 (15.03)       58.21 (15.50)
1:13.47 (15.26)     1:29.05 (15.58)
1:44.67 (15.62)     2:00.30 (15.63)
2:15.64 (15.34)     2:31.22 (15.58)
2:46.66 (15.44)     3:02.40 (15.74)
3:17.95 (15.55)     3:33.64 (15.69)
3:49.49 (15.85)     4:04.54 (15.05)
3 MELVERTON, KIAH        20 TSS               4:08.89    4:05.23
r:+0.73  13.69        28.63 (14.94)
43.95 (15.32)       59.42 (15.47)
1:14.95 (15.53)     1:30.48 (15.53)
1:45.98 (15.50)     2:01.63 (15.65)
2:17.26 (15.63)     2:32.94 (15.68)
2:48.49 (15.55)     3:04.35 (15.86)
3:19.78 (15.43)     3:35.55 (15.77)
3:50.87 (15.32)     4:05.23 (14.36)
4 WHITE, JORDAN          24 SLCA              4:09.50    4:06.04
r:+0.72  13.65        28.52 (14.87)
43.78 (15.26)       59.22 (15.44)
1:14.75 (15.53)     1:30.22 (15.47)
1:45.98 (15.76)     2:01.58 (15.60)
2:17.14 (15.56)     2:32.73 (15.59)
2:48.35 (15.62)     3:03.85 (15.50)
3:19.44 (15.59)     3:34.91 (15.47)
3:50.61 (15.70)     4:06.04 (15.43)
5 ASHWOOD, JESSICA       24 CHAND             4:08.09    4:07.01
r:+0.77  13.65        28.71 (15.06)
44.13 (15.42)       59.81 (15.68)
1:15.36 (15.55)     1:31.19 (15.83)
1:46.89 (15.70)     2:02.73 (15.84)
2:18.23 (15.50)     2:33.73 (15.50)
2:49.32 (15.59)     3:05.05 (15.73)
3:20.70 (15.65)     3:36.48 (15.78)
3:52.12 (15.64)     4:07.01 (14.89)
6 NEALE, LEAH            22 SPRTN             4:09.19    4:08.22
r:+0.72  13.40        28.70 (15.30)
44.01 (15.31)       59.74 (15.73)
1:15.47 (15.73)     1:31.31 (15.84)
1:47.10 (15.79)     2:02.87 (15.77)
2:18.39 (15.52)     2:34.08 (15.69)
2:49.82 (15.74)     3:05.62 (15.80)
3:21.29 (15.67)     3:37.33 (16.04)
3:53.05 (15.72)     4:08.22 (15.17)
7 GOUGH, MADELEINE       18 TSS               4:10.24    4:08.27
r:+0.79  13.85        29.38 (15.53)
44.79 (15.41)     1:00.42 (15.63)
1:15.98 (15.56)     1:31.86 (15.88)
1:47.27 (15.41)     2:03.30 (16.03)
2:18.60 (15.30)     2:34.51 (15.91)
2:49.89 (15.38)     3:06.00 (16.11)
3:21.74 (15.74)     3:37.63 (15.89)
3:53.34 (15.71)     4:08.27 (14.93)
8 JOHNSON, MOESHA        20 BURAQ             4:12.99    4:09.09
r:+0.83  13.86        29.02 (15.16)
44.38 (15.36)       59.85 (15.47)
1:15.67 (15.82)     1:31.34 (15.67)
1:47.11 (15.77)     2:02.75 (15.64)
2:18.58 (15.83)     2:34.24 (15.66)
2:50.15 (15.91)     3:06.06 (15.91)
3:21.76 (15.70)     3:37.74 (15.98)
3:53.80 (16.06)     4:09.09 (15.29)
9 COOK, TAMSIN           18 UWSC              4:09.95    4:10.10
r:+0.58  13.54        28.81 (15.27)
44.16 (15.35)       59.80 (15.64)
1:15.58 (15.78)     1:31.31 (15.73)
1:47.03 (15.72)     2:02.98 (15.95)
2:18.81 (15.83)     2:34.81 (16.00)
2:50.63 (15.82)     3:06.48 (15.85)
3:22.59 (16.11)     3:38.92 (16.33)
3:54.77 (15.85)     4:10.10 (15.33)
10 MESSER, MIKAYLA        18 CHAND             4:09.84    4:14.43
r:+0.72  13.86        29.31 (15.45)
44.92 (15.61)     1:00.76 (15.84)
1:16.33 (15.57)     1:32.21 (15.88)
1:48.08 (15.87)     2:04.27 (16.19)
2:20.07 (15.80)     2:36.30 (16.23)
2:52.62 (16.32)     3:09.09 (16.47)
3:25.46 (16.37)     3:42.04 (16.58)
3:58.44 (16.40)     4:14.43 (15.99)

 

Women’s 100 Butterfly

Emma McKeon turned in an impressive 100 butterfly on Friday, surging to victory in 56.79.

Brianna Throssell finished second in 57.11, followed by Gemma Cooney (58.22).

Emily Washer finished fourth (59.26), followed by Laura Taylor (59.38), Ellysia Oldsen (59.61) and 16-year-old Brittany Castelluzzo (1:00.27).

Tianni Gilmour rounded out the top eight in 1:00.38.

Event 25  Women 100 SC Metre Butterfly
==================================================================
World: W 54.61  07-Dec-14 Sarah Sjostrom, Sweden
Commonwealth: C 55.30  09-Nov-13 Alicia Coutts, Australia
Australian: R 55.30  09-Nov-13 Alicia Coutts, Redlands
All Comers: A 55.68  12-Aug-09 Jessicah Schipper, Commercial
Title Holder:   56.70  04-Nov-15 Madeline Groves, StPeters Western
Meet Qualifying:  1:02.61
Name                  Age Team              Prelims     Finals
==================================================================
=== Finals ===

1 MCKEON, EMMA           23 GUSC                57.48      56.79
r:+0.74  12.28        26.92 (14.64)
41.83 (14.91)       56.79 (14.96)
2 THROSSELL, BRIANNA     21 UWSC                59.06      57.11
r:+0.69  12.61        27.33 (14.72)
42.30 (14.97)       57.11 (14.81)
3 COONEY, GEMMA          17 BGRAM               59.13      58.22
r:+0.76  12.52        27.16 (14.64)
42.49 (15.33)       58.22 (15.73)
4 WASHER, EMILY          21 CARL                58.96      59.26
r:+0.74  12.39        27.39 (15.00)
43.02 (15.63)       59.26 (16.24)
5 TAYLOR, LAURA          18 TSS                 59.37      59.38
r:+0.69  12.96        27.98 (15.02)
43.60 (15.62)       59.38 (15.78)
6 OLDSEN, ELLYSIA        22 MARI                59.71      59.61
r:+0.71  12.68        27.74 (15.06)
43.36 (15.62)       59.61 (16.25)
7 CASTELLUZZO, BRITTANY  16 TTG               1:00.82    1:00.27
r:+0.73  12.76        28.35 (15.59)
44.04 (15.69)     1:00.27 (16.23)
8 GILMOUR, TIANNI        21 SPRTN             1:00.90    1:00.38
r:+0.74  13.02        28.57 (15.55)
44.42 (15.85)     1:00.38 (15.96)
9 STUART, ALICE          20 TSS               1:00.34    1:00.45
r:+0.65  12.98        28.38 (15.40)
44.13 (15.75)     1:00.45 (16.32)
10 GOOD, ALEXANDRA        19 SYP               1:00.32    1:00.46
r:+0.74  13.13        28.35 (15.22)
44.06 (15.71)     1:00.46 (16.40)

 

Men’s 200 Back

Veteran Travis Mahoney took control and held off the competition in the 200 back. The 27-year-old finished in 1:52.54, besting the competition by more than a half second.

Daiya Seto of Japan was runner-up in 1:53.93.

Peter Mills finished third in 1:53.95, followed by Kazimir Boskovic in 1:54.06, Joshua Beaver in 1:54.35, Jared Gilliland in 1:54.65, Bowen Gough in 1:56.58 and Hayden Hinds-Syndenham in 1:56.99.

Event 26  Men 200 SC Metre Backstroke
==================================================================
World: W 1:45.63  27-Nov-15 Mitch Larkin, Australia
Commonwealth: C 1:45.63  27-Nov-15 Mitch Larkin, Australia
Australian: R 1:45.63  27-Nov-15 Mitch Larkin, StPeters Western
All Comers: A 1:45.63  27-Nov-15 Mitch Larkin, StPeters Western
Title Holder:   1:47.41  04-Nov-16 Mitch Larkin, QLD
Meet Qualifying:  2:03.11
Name                  Age Team              Prelims     Finals
==================================================================
=== Finals ===

1 MAHONEY, TRAVIS        27 MARI              1:55.36    1:52.54
r:+0.73  12.60        26.29 (13.69)
40.29 (14.00)       54.61 (14.32)
1:08.91 (14.30)     1:23.42 (14.51)
1:38.12 (14.70)     1:52.54 (14.42)
2 SETO, (V), DAIYA       23 JPN               1:55.20    1:53.93
r:+0.57  12.97        27.05 (14.08)
41.39 (14.34)       55.91 (14.52)
1:10.46 (14.55)     1:25.14 (14.68)
1:39.83 (14.69)     1:53.93 (14.10)
3 MILLS, PETER           21 BGRAM             1:55.86    1:53.95
r:+0.64  12.62        26.83 (14.21)
41.59 (14.76)       56.45 (14.86)
1:10.85 (14.40)     1:25.31 (14.46)
1:39.73 (14.42)     1:53.95 (14.22)
4 BOSKOVIC, KAZIMIR      22 NUN               1:56.59    1:54.06
r:+0.67  12.92        27.21 (14.29)
41.64 (14.43)       56.18 (14.54)
1:10.55 (14.37)     1:24.98 (14.43)
1:39.69 (14.71)     1:54.06 (14.37)
5 BEAVER, JOSHUA         24 IVN               1:54.88    1:54.35
r:+0.53  12.74        26.69 (13.95)
41.05 (14.36)       55.65 (14.60)
1:10.19 (14.54)     1:25.09 (14.90)
1:40.07 (14.98)     1:54.35 (14.28)
6 GILLILAND, JARED       22 CHAND             1:56.81    1:54.65
r:+0.65  13.05        27.13 (14.08)
41.44 (14.31)       56.09 (14.65)
1:10.68 (14.59)     1:25.54 (14.86)
1:40.37 (14.83)     1:54.65 (14.28)
7 GOUGH, BOWEN           19 NUN               1:56.45    1:56.58
r:+0.67  12.99        27.00 (14.01)
41.45 (14.45)       56.26 (14.81)
1:11.24 (14.98)     1:26.54 (15.30)
1:41.69 (15.15)     1:56.58 (14.89)
8 HINDS-SYDENHAM, HAYDE  20 SOSC              1:58.14    1:56.99
r:+0.64  13.36        27.66 (14.30)
42.08 (14.42)       57.01 (14.93)
1:11.80 (14.79)     1:27.07 (15.27)
1:42.01 (14.94)     1:56.99 (14.98)
9 EDWARDS-SMITH, JOSHUA  14 UWSC              1:57.60    1:57.35
r:+0.67  13.20        27.51 (14.31)
41.98 (14.47)       56.82 (14.84)
1:11.58 (14.76)     1:26.93 (15.35)
1:42.25 (15.32)     1:57.35 (15.10)
10 LEWIS, HAYDEN          22 MARI              1:56.93    1:57.95
r:+0.64  13.31        27.95 (14.64)
42.62 (14.67)       57.48 (14.86)
1:12.38 (14.90)     1:27.78 (15.40)
1:43.03 (15.25)     1:57.95 (14.92)

 

Women 100 Back

Another backstroke event, another veteran victory. Twenty-five-year-old Emily Seebohm cruised to victory in the 100 backstroke, winning in 56.80.

Minna Atherton finished second in 57.07, holding off Kaylee McKeown (57.11).

Holly Barratt (57.53) finished third, followed by Sian Whittaker (58.16), Abby Duncan (59.57), Gabriella Peiniger (1:00.58) and Jessica Adams (1:01.36).

Event 27  Women 100 SC Metre Backstroke
==================================================================
World: W 55.03  04-Dec-14 Katinka Hosszu, Hungary
Commonwealth: C 55.31  04-Dec-14 Emily Seebohm, Australia
Australian: R 55.31  04-Dec-14 Emily Seebohm, Brothers
All Comers: A 55.46  27-Nov-15 Emily Seebohm, Brisbane Grammar
Title Holder:   56.48  04-Nov-16 Emily Seebohm, Brisbane Grammar
Meet Qualifying:  1:02.21
Name                  Age Team              Prelims     Finals
==================================================================
=== Finals ===

1 SEEBOHM, EMILY         25 BGRAM               58.31      56.80
r:+0.72  13.28        27.68 (14.40)
42.23 (14.55)       56.80 (14.57)
2 ATHERTON, MINNA        17 BGRAM               57.56      57.07
r:+0.61  13.09        27.40 (14.31)
42.08 (14.68)       57.07 (14.99)
3 MCKEOWN, KAYLEE        16 SPRTN               58.49      57.11
r:+0.61  13.40        27.94 (14.54)
42.57 (14.63)       57.11 (14.54)
4 BARRATT, HOLLY         29 ROC               1:00.23      57.53
r:+0.65  13.73        28.12 (14.39)
42.77 (14.65)       57.53 (14.76)
5 WHITTAKER, SIAN        20 MVC                 58.75      58.16
r:+0.63  13.75        28.31 (14.56)
43.33 (15.02)       58.16 (14.83)
6 DUNCAN, ABBY           19 NWD               1:00.06      59.57
r:+0.63  13.93        28.63 (14.70)
43.90 (15.27)       59.57 (15.67)
7 PEINIGER, GABRIELLA    15 MVC               1:00.85    1:00.58
r:+0.67  14.03        29.14 (15.11)
44.94 (15.80)     1:00.58 (15.64)
8 ADAMS, JESSICA         18 DVE               1:01.74    1:01.36
r:+0.53  14.67        30.03 (15.36)
45.45 (15.42)     1:01.36 (15.91)
9 HABIB, MICAELA         19 MARI              1:01.01    1:01.69
r:+0.67  14.75        30.30 (15.55)
46.50 (16.20)     1:01.69 (15.19)
— BROWN, CHARLI          15 CARL              1:02.10   x1:02.77
r:+0.65  14.65        30.22 (15.57)
45.95 (15.73)     1:02.77 (16.82)

 

Men’s 100 Breast

Liam Hunter hung on to win the 100 breaststroke final, finishing in 58.27.

Tommy Sucipto was on his heels, but came up just short in 58.85.

Grayson Bell finished third in 58.90, followed by Zac Stubblety-Cook (59.11), Samuel Williamson (59.25), James McKechnie (59.41), Jake Packard (1:00.03), and Alex Milligan (1:00.30).

Event 28  Men 100 SC Metre Breaststroke
==================================================================
World: W 55.61  15-Nov-09 Cameron van der Burgh, RSA
Commonwealth: C 55.61  15-Nov-09 Cameron van der Burgh, RSA
Australian: R 57.14  10-Nov-13 Christian Sprenger, Commercial
All Comers: A 57.67  04-Nov-16 Tommy Sucipto, ROC
Title Holder:   57.67  04-Nov-16 Tommy Sucipto, Rockingham
Meet Qualifying:  1:03.42
Name                  Age Team              Prelims     Finals
==================================================================
=== Finals ===

1 HUNTER, LIAM           20 CHAND               58.73      58.27
r:+0.65  12.45        27.44 (14.99)
42.60 (15.16)       58.27 (15.67)
2 SUCIPTO, TOMMY         22 ROC                 59.81      58.86
r:+0.57  12.63        27.83 (15.20)
43.34 (15.51)       58.86 (15.52)
3 BELL, GRAYSON          20 TSS                 59.38      58.90
r:+0.70  12.55        27.70 (15.15)
43.15 (15.45)       58.90 (15.75)
4 STUBBLETY-COOK, ZAC    18 WBAC                59.37      59.11
r:+0.75  13.08        28.29 (15.21)
43.64 (15.35)       59.11 (15.47)
5 WILLIAMSON, SAMUEL     19 FAS                 59.02      59.25
r:+0.71  12.47        27.68 (15.21)
43.19 (15.51)       59.25 (16.06)
6 MCKECHNIE, JAMES       22 STP                 59.65      59.41
r:+0.75  12.52        27.68 (15.16)
43.32 (15.64)       59.41 (16.09)
7 PACKARD, JAKE          23 SPRTN               59.39    1:00.03
r:+0.64  12.64        28.17 (15.53)
43.72 (15.55)     1:00.03 (16.31)
8 MILLIGAN, ALEX         19 UWSC                59.67    1:00.30
r:+0.73  13.05        28.61 (15.56)
44.27 (15.66)     1:00.30 (16.03)
9 BREMER, LENNARD        23 UWSC              1:00.55    1:00.72
r:+0.62  13.45        28.86 (15.41)
44.62 (15.76)     1:00.72 (16.10)
10 BENNETT, EWAN          23 MLC               1:00.03    1:01.06
r:+0.66  12.88        28.48 (15.60)
44.40 (15.92)     1:01.06 (16.66)

 

Women’s 200 Breast

Taylor McKeown dominated the field to win the 200 breaststroke. The 22-year-old finished in 2:20.55.

Jessica Hansen finished nearly three seconds behind in second place at 2:23.50.

Tessa Wallace was third (2:23.77), followed by Ruta Meilutyte (2:24.17), Mikayla Smith (2:25.51), Cassandra Van Breugel (2:27.28) and Aisling Scott (2:29.86).

Event 29  Women 200 SC Metre Breaststroke
==================================================================
World: W 2:14.57  18-Dec-09 Rebecca Soni, USA
Commonwealth: C 2:15.42  15-Nov-09 Leisel Jones, Australia
Australian: R 2:15.42  15-Nov-09 Leisel Jones, Nunawading
All Comers: A 2:17.75  29-Nov-03 Leisel Jones, Redcliffe L/L
Title Holder:   2:21.87  04-Nov-16 Aisling Scott, Brisbane Grammar
Meet Qualifying:  2:33.88
Name                  Age Team              Prelims     Finals
==================================================================
=== Finals ===

1 MCKEOWN, TAYLOR        22 SPRTN             2:22.04    2:20.55
r:+0.77  14.71        32.09 (17.38)
49.74 (17.65)     1:07.70 (17.96)
1:25.77 (18.07)     1:43.74 (17.97)
2:02.23 (18.49)     2:20.55 (18.32)
2 HANSEN, JESSICA        22 NUN               2:26.63    2:23.50
r:+0.70  14.89        32.61 (17.72)
50.65 (18.04)     1:08.82 (18.17)
1:27.32 (18.50)     1:45.88 (18.56)
2:04.52 (18.64)     2:23.50 (18.98)
3 WALLACE, TESSA         24 PWCAL             2:27.24    2:23.77
r:+0.71  14.93        32.68 (17.75)
50.84 (18.16)     1:09.27 (18.43)
1:27.65 (18.38)     1:46.64 (18.99)
2:05.23 (18.59)     2:23.77 (18.54)
4 MEILUTYTE, (V), RUTA   20 LTU               2:27.51    2:24.17
r:+0.61  14.54        32.57 (18.03)
50.69 (18.12)     1:09.06 (18.37)
1:27.36 (18.30)     1:45.94 (18.58)
2:04.63 (18.69)     2:24.17 (19.54)
5 SMITH, MIKAYLA         19 NUN               2:28.37    2:25.51
r:+0.62  14.97        32.59 (17.62)
50.95 (18.36)     1:09.43 (18.48)
1:28.18 (18.75)     1:47.34 (19.16)
2:06.55 (19.21)     2:25.51 (18.96)
6 VAN BREUGEL, CASSANDR  23 WOYW              2:29.33    2:27.28
r:+0.81  15.04        33.09 (18.05)
51.43 (18.34)     1:10.38 (18.95)
1:29.57 (19.19)     1:48.84 (19.27)
2:08.10 (19.26)     2:27.28 (19.18)
7 SCOTT, AISLING         24 BGRAM             2:26.79    2:29.86
r:+0.69  15.35        33.33 (17.98)
51.69 (18.36)     1:10.44 (18.75)
1:29.52 (19.08)     1:49.42 (19.90)
2:09.46 (20.04)     2:29.86 (20.40)
— SPURR, JUSTINE         22 PERC              2:36.36   x2:35.33
r:+0.65  15.51        34.18 (18.67)
53.35 (19.17)     1:13.20 (19.85)
1:33.60 (20.40)     1:54.30 (20.70)
2:14.97 (20.67)     2:35.33 (20.36)
— DAVIDSON, SARAH        17 MARI              2:38.24   x2:35.79
r:+0.72  15.90        34.81 (18.91)
54.50 (19.69)     1:14.38 (19.88)
1:34.92 (20.54)     1:55.31 (20.39)
2:15.93 (20.62)     2:35.79 (19.86)
— SHRESTHA, TESS         16 NWD               2:37.48   x2:36.15
r:+0.72  15.88        35.17 (19.29)
54.71 (19.54)     1:14.68 (19.97)
1:34.48 (19.80)     1:54.65 (20.17)
2:14.90 (20.25)     2:36.15 (21.25)

 

Men’s 200 Free

It was a fantastic finish in the men’s 200 freestyle.

Zachary Attard split a 13.06 in the final 25 meters to win the event in 1:45.89, just a tenth of a second ahead of Jorden Merrilees (1:45.99).

Joshua Parrish was third (1:46.95), followed by Jack Gerrard (1:47.63), Jack McLoughlin (1:47.80), Thomas Wotton (1:47.97), Caiden Gill (1:48.55) and Andrew Spoon (1:49.05).

Event 30  Men 200 SC Metre Freestyle
==================================================================
World: W 1:39.37  15-Nov-09 Paul Biedermann, Germany
Commonwealth: C 1:40.80            B. Hayden/C. McEvoy, CAN/AUS
Australian: R 1:40.80  27-Nov-15 Cameron McEvoy, Bond
All Comers: A 1:40.80  27-Nov-15 Cameron McEvoy, Bond
Title Holder:   1:42.75  04-Nov-16 Cameron McEvoy, Bond
Meet Qualifying:  1:51.49
Name                  Age Team              Prelims     Finals
==================================================================
=== Finals ===

1 ATTARD, ZACHARY        18 CARL              1:47.56    1:45.89
r:+0.77  11.84        24.92 (13.08)
38.21 (13.29)       51.58 (13.37)
1:05.13 (13.55)     1:18.92 (13.79)
1:32.83 (13.91)     1:45.89 (13.06)
2 MERRILEES, JORDEN      23 MVC               1:47.18    1:45.99
r:+0.69  11.44        24.40 (12.96)
37.36 (12.96)       50.80 (13.44)
1:04.21 (13.41)     1:18.19 (13.98)
1:32.09 (13.90)     1:45.99 (13.90)
3 PARRISH, JOSHUA        20 TSS               1:48.49    1:46.95
r:+0.65  12.21        25.85 (13.64)
39.31 (13.46)       52.90 (13.59)
1:06.49 (13.59)     1:20.24 (13.75)
1:33.80 (13.56)     1:46.95 (13.15)
4 GERRARD, JACK          23 MVC               1:49.66    1:47.63
r:+0.72  11.85        24.93 (13.08)
38.19 (13.26)       51.76 (13.57)
1:05.72 (13.96)     1:19.89 (14.17)
1:34.10 (14.21)     1:47.63 (13.53)
5 MCLOUGHLIN, JACK       22 CHAND             1:48.77    1:47.80
r:+0.69  11.59        24.46 (12.87)
37.59 (13.13)       51.42 (13.83)
1:05.39 (13.97)     1:19.71 (14.32)
1:33.98 (14.27)     1:47.80 (13.82)
6 WOTTON, THOMAS         20 GUSC              1:49.24    1:47.97
r:+0.64  11.84        25.20 (13.36)
38.66 (13.46)       52.33 (13.67)
1:06.22 (13.89)     1:20.42 (14.20)
1:34.41 (13.99)     1:47.97 (13.56)
7 GILL, CAIDEN           19 NUN               1:49.29    1:48.55
r:+0.65  11.71        24.80 (13.09)
38.06 (13.26)       51.88 (13.82)
1:05.86 (13.98)     1:20.16 (14.30)
1:34.42 (14.26)     1:48.55 (14.13)
8 SPOOR, ANDREW          21 CARL              1:48.83    1:49.05
r:+0.76  12.13        25.58 (13.45)
39.18 (13.60)       53.30 (14.12)
1:07.33 (14.03)     1:21.37 (14.04)
1:35.43 (14.06)     1:49.05 (13.62)
9 HAUCK, THOMAS          14 ALLSA             1:49.90    1:49.96
r:+0.80  11.97        25.47 (13.50)
39.36 (13.89)       53.51 (14.15)
1:07.56 (14.05)     1:21.87 (14.31)
1:36.08 (14.21)     1:49.96 (13.88)
10 PAUNICH, CHRISTOPHER   23 UWSC              1:50.33    1:50.35
r:+0.68  11.79        25.55 (13.76)
39.25 (13.70)       53.27 (14.02)
1:07.02 (13.75)     1:21.71 (14.69)
1:36.27 (14.56)     1:50.35 (14.08)

 

Women’s 50 Free

Cate Campbell continued her dominance in the 50 freestyle, winning the event in 23.19, a new Commonwealth and Australian record.

Shana Jack finished second in 24.01, followed by Bronte Campbell in 24.08.

Holly Barratt was fourth (24.63), followed by Brittany Elmslie (25.03), Jemima Horwood (25.15), Natasha Ramadan (24.34) and Madison Wilson (25.42).

Event 31  Women 50 SC Metre Freestyle
==================================================================
World: W 22.93  07-Aug-17 Ranomi Kromowidjojo, Netherlands
Commonwealth: C 23.44  19-Dec-09 Francesca Halsall, GBR
Australian: R 23.47  09-Nov-13 Cate Campbell, Commercial
All Comers: A 23.64  27-Nov-15 Cate Campbell, Commercial
Title Holder:   24.27  04-Nov-16 Emily Seebohm, Brisbane Grammar
Meet Qualifying:  25.87
Name                  Age Team              Prelims     Finals
==================================================================
=== Finals ===

1 CAMPBELL, CATE         25 COMM                24.39      23.19C
r:+0.80  11.25        23.19 (11.94)
2 JACK, SHAYNA           18 COMM                24.27      24.01
r:+0.74  11.69        24.01 (12.32)
3 CAMPBELL, BRONTE       23 CHAND               24.46      24.08
r:+0.74  11.73        24.08 (12.35)
4 BARRATT, HOLLY         29 ROC                 24.93      24.63
r:+0.70  11.92        24.63 (12.71)
5 ELMSLIE, BRITTANY      23 BGRAM               24.86      25.03
r:+0.80  12.18        25.03 (12.85)
6 HORWOOD, JEMIMA        16 UWSC                25.23      25.15
r:+0.74  12.29        25.15 (12.86)
7 RAMSDEN, NATASHA       16 ABBT                25.37      25.34
r:+0.73  11.99        25.34 (13.35)
8 WILSON, MADISON        23 BOND                25.35      25.42
r:+0.74  12.41        25.42 (13.01)
9 BUCHANAN, CARLA        22 ACACI               25.13      25.52
r:+0.71  12.37        25.52 (13.15)
10 SOUTHWELL, EMMA        19 SLCA                25.36      25.53
r:+0.71  12.13        25.53 (13.40)

 

Men’s 200 IM

Daiya Seto continued his strong night with a win in the 200 IM. The 23-year-old from Japan finished in 1:53.33, well ahead of the rest of the field.

Travis Mahoney, also continuing his strong night, finished second in 1:55.28.

Kazimir Boskovic, also in his second final of the night, finished third in 1:55.77, followed by Tomas Elliott (1:56.18), Jared Gilliland (1:57.64), James Traiforos (1:58.22), Callum Sherington (1:59.11) and Hayden Hinds-Sydenham (1:59.1).

Event 32  Men 200 SC Metre IM
==================================================================
World: W 1:49.63  14-Dec-12 Ryan Lochte, USA
Commonwealth: C 1:51.55  15-Nov-09 Darian Townsend, RSA
Australian: R 1:52.01  11-Aug-13 Kenneth To, Trinity Grammar
All Comers: A 1:52.86  10-Aug-09 Leith Brodie, Albany Creek
Title Holder:   1:55.04  04-Nov-16 Clyde Lewis, StPeters Western
Meet Qualifying:  2:05.81
Name                  Age Team              Prelims     Finals
==================================================================
=== Finals ===

1 SETO, (V), DAIYA       23 JPN               1:56.73    1:53.33
r:+0.63  11.39        25.13 (13.74)
39.88 (14.75)       53.64 (13.76)
1:09.70 (16.06)     1:25.79 (16.09)
1:40.02 (14.23)     1:53.33 (13.31)
2 MAHONEY, TRAVIS        27 MARI              1:58.21    1:55.28
r:+0.71  11.51        25.77 (14.26)
40.38 (14.61)       54.31 (13.93)
1:10.88 (16.57)     1:27.98 (17.10)
1:42.57 (14.59)     1:55.28 (12.71)
3 BOSKOVIC, KAZIMIR      22 NUN               1:58.69    1:55.77
r:+0.67  11.84        26.04 (14.20)
40.73 (14.69)       54.51 (13.78)
1:11.06 (16.55)     1:27.87 (16.81)
1:42.47 (14.60)     1:55.77 (13.30)
4 ELLIOTT, TOMAS         22 SOSC              1:57.71    1:56.18
r:+0.68  11.97        26.06 (14.09)
41.55 (15.49)       56.19 (14.64)
1:12.32 (16.13)     1:28.51 (16.19)
1:42.92 (14.41)     1:56.18 (13.26)
5 GILLILAND, JARED       22 CHAND             1:59.19    1:57.64
r:+0.65  11.93        26.09 (14.16)
41.67 (15.58)       56.16 (14.49)
1:12.94 (16.78)     1:29.63 (16.69)
1:44.40 (14.77)     1:57.64 (13.24)
6 TRAIFOROS, JAMES       21 TRGR              1:58.56    1:58.22
r:+0.69  12.01        26.35 (14.34)
41.40 (15.05)       55.53 (14.13)
1:12.21 (16.68)     1:29.46 (17.25)
1:44.58 (15.12)     1:58.22 (13.64)
7 SHERINGTON, CALLUM     20 CARL              1:59.53    1:59.11
r:+0.62  11.89        25.99 (14.10)
41.22 (15.23)       55.59 (14.37)
1:12.67 (17.08)     1:30.42 (17.75)
1:45.32 (14.90)     1:59.11 (13.79)
8 HINDS-SYDENHAM, HAYDE  20 SOSC              2:00.29    1:59.21
r:+0.74  11.88        26.52 (14.64)
41.95 (15.43)       56.37 (14.42)
1:13.30 (16.93)     1:30.95 (17.65)
1:45.70 (14.75)     1:59.21 (13.51)
9 MILLIGAN, ALEX         19 UWSC              1:59.39    2:01.06
r:+0.68  11.72        26.18 (14.46)
42.02 (15.84)       57.35 (15.33)
1:13.93 (16.58)     1:30.68 (16.75)
1:46.29 (15.61)     2:01.06 (14.77)
10 OLIVER, DOUGLAS        21 YERPK             2:00.81    2:01.09
r:+0.77  11.93        26.05 (14.12)
41.40 (15.35)       56.55 (15.15)
1:14.05 (17.50)     1:31.72 (17.67)
1:46.30 (14.58)     2:01.09 (14.79)

 

Men 12 & Over 100 Backstroke Multi-Class

Sean Russo had the fastest time in the 100 backstroke multi-class, finishing in 1:00.84.

Event 34  Men 12 & Over 100 SC Metre Backstroke Multi-Class
==================================================================
Title Holder:   1:00.02  04-Nov-16 Sean Russo, MLC Marlins
Name                  Age Team                 Seed     Finals
==================================================================
1 PATTERSON, GRANT S3    28 CENCA             2:02.32    2:03.51
r:+0.67  29.94      1:01.69 (31.75)
1:32.59 (30.90)     2:03.51 (30.92)
2 RUSSO, SEAN S13        26 MLCM              1:00.02    1:00.84
r:+0.67  14.27        29.49 (15.22)
45.22 (15.73)     1:00.84 (15.62)
3 FOX, DANIEL S14        26 SPRTN             1:03.35    1:01.75
r:+0.78  14.54        29.84 (15.30)
45.79 (15.95)     1:01.75 (15.96)
4 IRELAND, JACK S14      18 UQSC              1:04.44    1:03.82
r:+0.78  15.01        30.86 (15.85)
47.41 (16.55)     1:03.82 (16.41)
5 POWELL, LOGAN S9       18 SPRTN             1:04.99    1:04.07
r:+0.72  15.70        31.44 (15.74)
47.80 (16.36)     1:04.07 (16.27)
6 AUNGLES, JESSE S8      22 MARI              1:09.06    1:10.59
r:+0.74  17.07        34.64 (17.57)
52.64 (18.00)     1:10.59 (17.95)
7 KILDUFF, MITCHELL S14  21 SLCA              1:07.01    1:10.46
r:+0.72  15.69        32.99 (17.30)
51.98 (18.99)     1:10.46 (18.48)

 

Women’s 12 & Over 100 Backstroke Multi-Class

Katherine Downie swam the fastest time in the multi-class 100 backstroke, finishing in 1:09.21.

Event 35  Women 12 & Over 100 SC Metre Backstroke Multi-Class
==================================================================
Title Holder:   1:06.56  04-Nov-16 Taylor Corry, MLC Marlins
Name                  Age Team                 Seed     Finals
==================================================================
1 DEDEKIND, KATJA S13    16 UQSC              1:10.89    1:10.74
r:+0.76  17.01        35.12 (18.11)
53.58 (18.46)     1:10.74 (17.16)
2 DOWNIE, KATHERINE S10  21 PERC              1:10.79    1:09.21
r:+0.68  16.49        33.90 (17.41)
51.53 (17.63)     1:09.21 (17.68)
3 JONES, JENNA S13       16 SOSC              1:14.34    1:12.32
r:+0.65  16.61        34.52 (17.91)
53.26 (18.74)     1:12.32 (19.06)
4 GETSON, JAIME-LEE S14  18 PROP              1:12.80    1:12.29
r:+0.68  17.10        34.96 (17.86)
53.86 (18.90)     1:12.29 (18.43)
5 COOK, AMY S14          19 SLCA              1:17.14    1:17.24
r:+0.75  17.85        36.93 (19.08)
56.94 (20.01)     1:17.24 (20.30)
6 JONES, ELLA S10        17 SPRW              1:27.45    1:23.83
r:+0.78  19.30        39.65 (20.35)
1:01.94 (22.29)     1:23.83 (21.89)
— STEVENS, CASEY S14     18 MLCM              1:23.34         DQ
r:+0.81

1 Comment

1 comment

Author: Taylor Brien

avatar
Taylor Brien is the Assistant Operations Manager and a staff writer at Swimming World. A native of Bettendorf, IA and a 2015 graduate of Illinois College, she has covered a variety of events since joining the SW team in 2015, including the NCAA Championships, World Championships, Olympic Trials, and 2016 Rio Olympic Games.

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here