2016 Italian Nationals: Day 4 Finals Live Recap

italian-flag
Photo Courtesy: Orbilius Magister

Live coverage of day four finals of the 2016 Italian Nationals. Hit refresh for the latest coverage.

Women’s 200 free

Federica Pellegrini continued to shine at the 2016 Italian Nationals as the soon-to-be four-time Olympian crushed the women’s 200 free.

Pellegrini won in a time of 1:55.30, pushing her to fourth in the world rankings. Only Katie Ledecky (1:54.43), Emma McKeon (1:54.83) and Sarah Sjostrom (1:54.87) have been faster this year.

Alice Mizzau placed second in a time of 1:58.71 to secure the second spot on the Italian Olympic roster.

Martina De Memme (1:59.33), Stefania Pirozzi (1:59.52), Erica Musso (1:59.74), Chiara Masini Luccetti (2:00.28), Alice Nesti (2:00.30) and Linda Caponi (2:01.35) finished third through eighth in the finale.

Finale A
1 4 PELLEGRINI Federica 1988 ITA 26.82 55.73 1’25.35 1’55.30
Circolo Canottieri Aniene 28.91 29.62 29.95
2 6 MIZZAU Alice 1993 ITA 28.05 57.56 1’27.98 1’58.71
Gr.Nuoto Fiamme Gialle 29.51 30.42 30.73
3 5 DE MEMME Martina 1991 ITA 28.45 58.46 1’28.64 1’59.33
Centro Sportivo Esercito 30.01 30.18 30.69
4 7 PIROZZI Stefania 1993 ITA 28.43 58.43 1’29.09 1’59.52
GS Fiamme Oro Roma 30.00 30.66 30.43
5 8 MUSSO Erica 1994 ITA 28.85 58.72 1’29.32 1’59.74
GS Fiamme Oro Roma 29.87 30.60 30.42
6 1 MASINI LUCCETTI Chiara 1993 ITA 27.84 58.24 1’29.40 2’00.28
GS Forestale 30.40 31.16 30.88
7 2 NESTI Alice 1989 ITA 27.94 58.43 1’29.56 2’00.30
Centro Sportivo Esercito 30.49 31.13 30.74
8 3 CAPONI Linda 1998 ITA 28.59 59.10 1’30.18 2’01.35
Team Nuoto Toscana Empoli 30.51 31.08 31.17
Finale B
1 4 TAVOLETTA Flora 1994 ITA 28.38 59.16 1’29.94 2’00.71
Olimpic Nuoto Napoli 30.78 30.78 30.77
2 8 ROMEI Giorgia 2000 ITA 29.15 59.75 1’31.00 2’01.48
Andrea Doria 30.60 31.25 30.48
3 5 GALIZI Giada 1993 ITA 28.71 59.29 1’30.63 2’02.07
GS Fiamme Oro Roma 30.58 31.34 31.44
4 6 ORIGLIA Gioelemaria 1996 ITA 28.86 59.73 1’31.38 2’02.17
Futura Club I Cavalieri 30.87 31.65 30.79
5 1 CERACCHI Rachele 1998 ITA 28.18 59.14 1’30.67 2’02.54
Circolo Canottieri Aniene 30.96 31.53 31.87
6 2 BERTOTTO Francesca 1996 ITA 28.94 59.95 1’31.57 2’03.04
Nuoto Livorno 31.01 31.62 31.47
7 7 ONGARO Sara 1999 ITA 29.23 1’00.12 1’32.08 2’04.06
Bergamo Nuoto 30.89 31.96 31.98
8 3 SCARABELLI Alice Antonia 1998 ITA 28.95 1’00.08 1’32.18 2’04.83
Team Insubrika 31.13 32.10 32.65

Men’s 200 IM

Federico Turrini put up a winning time of 1:59.61 to clear the FINA A cut of 2:00.28 for Olympic roster selection.

Giovanni Sorriso, meanwhile, missed the A cut with a second-place time of 2:00.68. Lorenzo Glessi finished third in 2:01.79 with Luca Dioli earning fourth in 2:01.85.

Davide Cova (2:02.06), Lorenzo Tarocchi (2:02.91), Gabriele Minichini (2:03.01), and Gianluca Maiorana (2:03.73) picked up the rest of the finishing times in finals.

Finale A
1 5 TURRINI Federico 1987 ITA 26.30 56.78 1’31.79 1’59.61
Centro Sportivo Esercito 30.48 35.01 27.82
2 3 SORRISO Giovanni 1992 ITA 26.43 57.65 1’31.55 2’00.68
Circolo Canottieri Aniene 31.22 33.90 29.13
3 4 GLESSI Lorenzo 1998 ITA 25.90 56.86 1’32.22 2’01.79
Centro Sportivo Esercito 30.96 35.36 29.57
4 2 DIOLI Luca Angelo 1988 ITA 26.40 57.73 1’32.44 2’01.85
GS Forestale 31.33 34.71 29.41
5 6 COVA Davide 1989 ITA 26.38 58.01 1’32.87 2’02.06
SMGM Team Nuoto Lombardia 31.63 34.86 29.19
6 7 TAROCCHI Lorenzo 1995 ITA 26.86 57.70 1’33.43 2’02.91
SMGM Team Nuoto Lombardia 30.84 35.73 29.48
7 1 MINICHINI Gabriele 1995 ITA 26.40 59.26 1’34.34 2’03.01
Imolanuoto 32.86 35.08 28.67
8 8 MAIORANA Gianluca 1994 ITA 26.63 57.46 1’33.08 2’03.73
Larus Nuoto 30.83 35.62 30.65
Finale B
1 5 CERVI Riccardo 1996 ITA 26.52 59.35 1’34.24 2’03.91
Team Veneto 32.83 34.89 29.67
2 6 MATTEAZZI Pier Andrea 1997 ITA 27.75 58.74 1’34.85 2’04.05
De Akker Team 30.99 36.11 29.20
3 4 CARINI Giacomo 1997 ITA 26.30 58.30 1’34.70 2’04.28
Gr.Nuoto Fiamme Gialle 32.00 36.40 29.58
4 3 BAIONI Andrea 1995 ITA 26.33 59.43 1’34.78 2’04.66
Circolo Canottieri Aniene 33.10 35.35 29.88
5 8 BERTOLDI Matteo 1997 ITA 26.51 58.48 1’35.03 2’04.91
De Akker Team 31.97 36.55 29.88
6 1 FACCHINI Alessio 1991 ITA 26.55 59.39 1’34.69 2’05.31
Centro Nuoto Torino 32.84 35.30 30.62
7 7 VELLUTI Andrea 1992 ITA 26.57 59.19 1’35.86 2’05.55
Circolo Canottieri Aniene 32.62 36.67 29.69
8 2 BRIVIO Emanuele 1998 ITA 26.71 58.84 1’35.47 2’06.06
Team Insubrika 32.13 36.63 30.59

Women’s 50 back

Elena Gemo won the sprint backstroke event in a time of 28.34, while Arianna Barbieri took second in the event with a time of 28.43.

Silvia Scalia (28.51), Tania Quaglieri (28.53), Veronica Neri (28.73), Carlotta Zofkova (28.80), Francesca Fresia (29.06) and Laura Letrari (29.20) also competed in the A final.

Finale A
1 3 GEMO Elena 1987 ITA GS Forestale 28.34
2 4 BARBIERI Arianna 1989 ITA Gr.Nuoto Fiamme Gialle 28.43
3 5 SCALIA Silvia 1995 ITA SMGM Team Nuoto Lombardia 28.51
4 7 QUAGLIERI Tania 2000 ITA Sea Sub Modena 28.53 RIC-RIJ
5 6 NERI Veronica 1992 ITA SMGM Team Nuoto Lombardia 28.73
6 2 ZOFKOVA’ COSTA D.S. C. 1993 ITA GS Forestale 28.80
7 8 FRESIA Francesca 2000 ITA Andrea Doria 29.06
8 1 LETRARI Laura 1989 ITA Centro Sportivo Esercito 29.20
Finale B
1 5 MENOTTI Martina 1999 ITA Rari Nantes Marche 29.23
2 4 CARTAPANI Stefania 1990 ITA SMGM Team Nuoto Lombardia 29.28
3 7 BIANCHI Alessia 2000 ITA DDS ssd 29.60
4 1 SCARABELLI Alice Antonia 1998 ITA Team Insubrika 29.61
5 6 SIBONI Beatrice 1996 ITA De Akker Team 29.67
6 8 SARTI CIPRIANI Federica 1998 ITA SMGM Team Nuoto Lombardia 29.78
7 3 FERRARINI Alice 1996 ITA Nuoto Cl.Azzurra 91 – BO 29.89
8 2 TRENTIN Eleonora 1999 ITA FlorentiaNuotoClub 29.92

Men’s 50 free

Luca Dotto cleared the FINA A cut (22.27) in the men’s 50-meter free with a time of 21.91.  That swim tied him for ninth in the world rankings.

Federico Bocchia, known as King Shark for his pre-race escapades, claimed second with a 22.06 also under the FINA A cut for potential Olympic selection.

Giuseppe Guttuso (22.30), Piero Codia (22.50), Andrea Vergani (22.56), Lucio Spadaro (22.63), Michele Santucci (22.70) and Leonardo Vimercati (22.80) placed third through eighth in the event.

Finale A
1 4 DOTTO Luca 1990 ITA GS Forestale 21.91
2 5 BOCCHIA Federico 1986 ITA De Akker Team 22.06
3 6 GUTTUSO Giuseppe 1994 ITA Promogest Coop – Cagliari 22.30
4 3 CODIA Piero 1989 ITA Centro Sportivo Esercito 22.50
5 2 VERGANI Andrea 1997 ITA Gestisport Coop 22.56
6 8 SPADARO Lucio 1991 ITA GS Fiamme Oro Roma 22.63
7 7 SANTUCCI Michele 1989 ITA GS Fiamme Azzurre 22.70
8 1 VIMERCATI Leonardo 1995 ITA Gestisport Coop 22.80
Finale B
1 4 LEONARDI Luca 1991 ITA GS Fiamme Oro Roma 22.81
2 1 IZZO Giovanni 1998 ITA Imolanuoto 22.82
3 2 VENDRAME Ivano 1997 ITA Larus Nuoto 22.90
6 SCHIRRU Mattia 1992 ITA SMGM Team Nuoto Lombardia 22.90
5 7 MIRESSI Alessandro 1998 ITA Centro Nuoto Torino 22.94
6 3 CASTALDELLO Giorgio 1995 ITA Riviera Nuoto – Dolo 22.96
7 8 DI COLA Stefano 1998 ITA Gr.Nuoto Fiamme Gialle 23.13
8 5 ZAZZERI Lorenzo 1994 ITA FlorentiaNuotoClub 23.18

Women’s 50 breast

Martina Carraro, who already ranked fourth in the world in the women’s 50-meter breast with a 30.79 from the Milan Trophy meet, nearly topped the time tonight in Italy.

Carraro claimed the title in 30.86, just off her 30.79 from earlier this year.

Arianna Castiglioni placed second overall in a time of 31.02 to move to seventh in the world, while Ilaria Scarcella took third in 31.56.

Michela Guzzetti (31.66), Lisa Angiolini (32.21), Sara Gyertyanffy (32.23), Lisa Fissneider (32.25) and Alessia Ferraguti (32.27) placed fourth through eighth.

Finale A
1 4 CARRARO Martina 1993 ITA Nuoto Cl.Azzurra 91 – BO 30.86
2 5 CASTIGLIONI Arianna 1997 ITA Gr.Nuoto Fiamme Gialle 31.02
3 6 SCARCELLA Ilaria 1993 ITA Circolo Canottieri Aniene 31.56
4 3 GUZZETTI Michela 1992 ITA Centro Sportivo Esercito 31.66
5 2 ANGIOLINI Lisa 1995 ITA Virtus Buonconvento 32.21
6 8 GYERTYANFFY Sara 1998 ITA Imolanuoto 32.23
7 1 FISSNEIDER Lisa 1994 ITA Gr.Nuoto Fiamme Gialle 32.25
8 7 FERRAGUTI Alessia 1998 ITA Swim Pro SS9 32.27
Finale B
1 4 SCIMONE Jasmine 1996 ITA SMGM Team Nuoto Lombardia 32.61
2 3 MOROTTI Sara 1999 ITA SMGM Team Nuoto Lombardia 32.72
3 8 CASAROTTO Eleonora 1998 ITA CN UISP Bologna 32.73
4 5 VALENTINI Nicol 1989 ITA Roma Nuoto 32.78
5 6 TEDESCHI Sofia 1997 ITA Larus Nuoto 32.89
6 7 BINCOLETTO Matilde 1999 ITA UISP Nuoto Cordenons 32.98
7 2 TAGLIORETTI Elisa 1993 ITA Gestisport Coop 33.07
8 1 BAT Mihaela 1998 ITA Centro Nuoto Torino 33.97

Men’s 800 free

Gabriele Detti moved to third in the world in the men’s 800-meter free at the 2016 Italian Nationals.

Detti put up a 7:48.19, second only to Mack Horton (7:46.07) and Gregorio Paltrinieri (7:47.32) this year.  Detti improved on his fourth-ranked 7:51.02 from the Milan Trophy meet.

Samuel Pizzetti finished second in 7:58.37 with Domenico Acerenza earning third in 7:59.67.

Federico Vanelli (8:05.10), Simone Ruffini (8:05.19), Riccardo Andriola (8:12.37), Matteo Furlan (8:14.71), Ediz Yildirimer (8:17.67) and Lorenzo Biancalana (8:22.05) also swam in the top heat.

Serie unica
1 4 DETTI Gabriele 1994 26.99 55.99 1’25.10 1’54.45 2’23.70 2’53.13 3’22.49 3’52.05
Centro Sportivo Esercito ITA 29.00 29.11 29.35 29.25 29.43 29.36 29.56
4’21.40 4’50.96 5’20.58 5’50.23 6’19.77 6’49.55 7’19.16 7’48.19
29.35 29.56 29.62 29.65 29.54 29.78 29.61 29.03
2 5 PIZZETTI Samuel 1986 27.63 57.54 1’27.92 1’58.40 2’28.31 2’58.60 3’28.39 3’58.54
Centro Sp.vo Carabinieri ITA 29.91 30.38 30.48 29.91 30.29 29.79 30.15
4’28.24 4’58.71 5’28.63 5’59.27 6’29.46 6’59.79 7’29.40 7’58.37
29.70 30.47 29.92 30.64 30.19 30.33 29.61 28.97
3 2 ACERENZA Domenico 1995 27.82 57.28 1’27.20 1’57.59 2’27.90 2’58.51 3’29.16 3’59.67
Larus Nuoto ITA 29.46 29.92 30.39 30.31 30.61 30.65 30.51
4’29.94 5’00.13 5’30.47 6’00.98 6’31.39 7’01.89 7’31.45 7’59.67
30.27 30.19 30.34 30.51 30.41 30.50 29.56 28.22
4 3 VANELLI Federico 1991 28.15 57.81 1’27.62 1’57.80 2’28.18 2’58.82 3’29.54 4’00.16
GS Fiamme Oro Napoli ITA 29.66 29.81 30.18 30.38 30.64 30.72 30.62
4’31.02 5’01.78 5’32.93 6’03.62 6’34.63 7’05.38 7’36.06 8’05.10
30.86 30.76 31.15 30.69 31.01 30.75 30.68 29.04
5 7 RUFFINI Simone 1989 28.79 58.87 1’29.71 2’00.09 2’31.13 3’01.59 3’32.44 4’02.84
Centro Sportivo Esercito ITA 30.08 30.84 30.38 31.04 30.46 30.85 30.40
4’33.55 5’03.95 5’34.95 6’05.23 6’36.20 7’06.96 7’37.63 8’05.19
30.71 30.40 31.00 30.28 30.97 30.76 30.67 27.56
6 8 ANDRIOLA Riccardo FC 1998 28.93 59.43 1’30.09 2’00.76 2’31.42 3’02.34 3’33.25 4’04.22
Circolo Canottieri Aniene ITA 30.50 30.66 30.67 30.66 30.92 30.91 30.97
4’34.91 5’06.02 5’37.06 6’08.24 6’39.52 7’11.05 7’42.44 8’12.37
30.69 31.11 31.04 31.18 31.28 31.53 31.39 29.93
7 1 FURLAN Matteo 1989 28.76 59.18 1’29.80 2’00.84 2’31.87 3’03.28 3’34.32 4’05.85
Marina Militare CS Nuoto ITA 30.42 30.62 31.04 31.03 31.41 31.04 31.53
4’36.75 5’08.12 5’39.13 6’10.50 6’41.45 7’12.87 7’44.00 8’14.71
30.90 31.37 31.01 31.37 30.95 31.42 31.13 30.71
8 6 YILDIRIMER Ediz FC 1993 27.54 57.72 1’28.51 1’59.40 2’31.22 3’02.42 3’33.56 4’05.13
Turchia TUR 30.18 30.79 30.89 31.82 31.20 31.14 31.57
4’36.89 5’08.68 5’40.41 6’12.10 6’43.84 7’15.27 7’46.93 8’17.67
31.76 31.79 31.73 31.69 31.74 31.43 31.66 30.74
9 0 BIANCALANA Lorenzo WC1999 28.81 59.45 1’30.45 2’01.14 2’32.70 3’03.80 3’35.49 4’06.60
Tirrenica Nuoto ITA 30.64 31.00 30.69 31.56 31.10 31.69 31.11
4’38.48 5’10.08 5’42.15 6’14.18 6’46.59 7’19.02 7’51.08 8’22.05
31.88 31.60 32.07 32.03 32.41 32.43 32.06 30.97

SCHEDULED EVENTS

  • Women’s 200 free
  • Men’s 200 IM
  • Women’s 50 back
  • Men’s 50 free
  • Women’s 50 breast
  • Men’s 800 free