2016 Arena Pro Swim Series Santa Clara: Day 3 Prelims Live Recap; Heat Sheet

Jun 21, 2015; Santa Clara, CA, USA; Start of the Men's 200M Backstroke final during the Championship Finals of day four at the George F. Haines International Swim Center. Mandatory Credit: Bob Stanton-USA TODAY Sports
Photo Courtesy: Robert Stanton/USA Today Sports Images

Arena Pro Swim Series editorial coverage is proudly sponsored by Arena USA. Visit ArenaUSA.com for more information on our sponsor. For all the latest coverage, check out our event coverage page.

Everything you need to follow the final morning of prelims at the 2016 Arena Pro Series Santa Clara. Hit refresh for the latest coverage.

Full Results: 2016 Arena Pro Swim Series Santa Clara: Day 3 Prelims – Results

Heat sheet available here: 2016 Arena Pro Swim Series Santa Clara: Day 3 Prelims Heat Sheet – Results

Women’s 200 IM

Caitlin Leverenz took the top seed by a fairly significant margin this morning. She touched in 2:13.88. Karlee Bispo finished second in 2:15.28 and Bronter Barratt earned the third seed with a 2:16.58.

Kim Williams (2:17.68) and Keryn McMaster (2:18.15) took seeds four and five.

Sarah Darcel (2:18.76), Leah Goldman (2:18.99), Sarah-Lee Hevey (2:19.07), and Chloe Isleta (2:20.65) also earned lanes in tonight’s A final.

Event 20  Women 200 LC Meter IM
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Leverenz, Caitlin      25 California Aquat  2:10.35    2:13.88  
                 28.79      1:04.12 (35.33)
        1:41.38 (37.26)     2:13.88 (32.50)
  2 Bispo, Karlee          26 Unattached-MN-    2:12.66    2:15.28  
                 29.20      1:04.11 (34.91)
        1:43.31 (39.20)     2:15.28 (31.97)
  3 Barratt, Bronte        27 St Peters Wester  2:13.20    2:16.58  
                 28.52      1:04.05 (35.53)
        1:45.64 (41.59)     2:16.58 (30.94)
  4 Williams, Kim          19 UN-25-PC-         2:14.18    2:17.68  
                 29.70      1:04.73 (35.03)
        1:44.50 (39.77)     2:17.68 (33.18)
  5 McMaster, Keryn        22 Chandler Swim-US  2:12.45    2:18.14  
                 30.04      1:04.66 (34.62)
        1:46.20 (41.54)     2:18.14 (31.94)
  6 Darcel, Sarah          17 Island Swimming-  2:14.93    2:18.76  
                 29.53      1:04.33 (34.80)
        1:46.23 (41.90)     2:18.76 (32.53)
  7 Goldman, Leah          20 Palo Alto Stanfo  2:15.86    2:18.99  
                 29.53      1:04.64 (35.11)
        1:46.18 (41.54)     2:18.99 (32.81)
  8 Hevey, Sarah-Lee       27 Team Québec-US-  2:15.60    2:19.07  
                 30.15      1:05.89 (35.74)
        1:45.82 (39.93)     2:19.07 (33.25)
  9 Isleta, Chloe          18 Palo Alto Stanfo  2:18.39    2:20.65  
                 30.11      1:05.22 (35.11)
        1:47.16 (41.94)     2:20.65 (33.49)
 -----------------------------------------------------------------
 10 Groves, Madeline       21 St Peters Wester  2:19.33    2:21.65  
                 28.47      1:04.91 (36.44)
        1:50.61 (45.70)     2:21.65 (31.04)
 11 Zhao, Grace            16 Palo Alto Stanfo  2:22.02    2:22.48  
                 31.42      1:08.17 (36.75)
        1:48.69 (40.52)     2:22.48 (33.79)
 12 Chong, Christie        17 Pleasanton Seaha  2:21.47    2:22.99  
                 30.94      1:06.45 (35.51)
        1:49.64 (43.19)     2:22.99 (33.35)
 13 Schanz, Emma           18 UN-CA-            2:16.59    2:23.66  
                 31.29      1:06.71 (35.42)
        1:49.20 (42.49)     2:23.66 (34.46)
 13 Bohl, Georgia          19 St Peters Wester  2:18.64    2:23.66  
                 29.48      1:10.56 (41.08)
        1:48.28 (37.72)     2:23.66 (35.38)
 15 Kinsey, Halladay       16 Davis Arden Raci  2:17.15    2:23.82  
                 29.90      1:09.10 (39.20)
        1:51.89 (42.79)     2:23.82 (31.93)
 16 Herrmann, Danielle     28 Clovis Swim Club  2:21.43    2:24.05  
                 30.44      1:10.24 (39.80)
        1:50.79 (40.55)     2:24.05 (33.26)
 17 Tseng, Courtney        16 Fast Swim Team-C  2:03.77Y   2:24.15  
                 31.61      1:07.84 (36.23)
        1:50.79 (42.95)     2:24.15 (33.36)
 18 Lusk, Zoe              16 Palo Alto Stanfo  2:03.70Y   2:25.13  
                 31.10      1:07.83 (36.73)
        1:50.11 (42.28)     2:25.13 (35.02)
 -----------------------------------------------------------------

Men’s 200 IM

Conor Dwyer, fresh off his 400 freestyle win, posted a 2:00.47 this morning. Mitch Larkin swam a 2:03.50 and Jared Gilliland posted a 2:03.90, to significantly separate the top three from the rest of the field.

Thiago Pereira (2:06.38), Max Williamson (2:06.43), Ethan Dillard (2:06.50), Alex Liang (2:06.81), Stephen Clendenin (2:07.35), and Jack Lindell (2:07.48) complete tonight’s top nine.

Event 21  Men 200 LC Meter IM
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Dwyer, Conor           27 Trojan Swim Club  1:57.41    2:00.47  
                 25.80        56.63 (30.83)
        1:32.22 (35.59)     2:00.47 (28.25)
  2 Larkin, Mitchell       22 St Peters Wester  1:59.31    2:03.50  
                 26.69        57.40 (30.71)
        1:33.95 (36.55)     2:03.50 (29.55)
  3 Gilliland, Jared       21 Chandler Swim-US  2:01.54    2:03.90  
                 26.72        58.39 (31.67)
        1:34.16 (35.77)     2:03.90 (29.74)
  4 Pereira, Thiago        30 Brazilian Swimmi  1:56.65    2:06.38  
                 26.02        57.06 (31.04)
        1:33.82 (36.76)     2:06.38 (32.56)
  5 Williamson, Max        21 Unattached-PC-    2:00.12    2:06.43  
                 26.97        58.58 (31.61)
        1:34.50 (35.92)     2:06.43 (31.93)
  6 Dillard, Ethan         18 Sierra Marlins S  2:05.15    2:06.50  
                 27.10        58.65 (31.55)
        1:36.00 (37.35)     2:06.50 (30.50)
  7 Liang, Alex            16 Palo Alto Stanfo  2:05.66    2:06.81  
                 27.18        59.23 (32.05)
        1:36.96 (37.73)     2:06.81 (29.85)
  8 Clendenin, Stephen     27 Blue Wave Swim T  2:07.22    2:07.34  
                 27.32        59.60 (32.28)
        1:36.42 (36.82)     2:07.34 (30.92)
  9 Lindell, Jack          20 Edina Swim Club-  2:05.38    2:07.48  
                 26.60        58.90 (32.30)
        1:36.50 (37.60)     2:07.48 (30.98)
 -----------------------------------------------------------------
 10 Hill, Robert           20 Chena Swim Club-  2:03.29    2:07.58  
                 27.71        59.57 (31.86)
        1:36.15 (36.58)     2:07.58 (31.43)
 11 Jhong, Christopher     16 Pleasanton Seaha  2:08.10    2:08.47  
                 28.35      1:00.75 (32.40)
        1:38.67 (37.92)     2:08.47 (29.80)
 12 Zhang, Lyon            16 Pleasanton Seaha  2:08.72    2:08.50  
                 28.75      1:01.90 (33.15)
        1:37.84 (35.94)     2:08.50 (30.66)
 13 Larson, Johnthomas     17 Edina Swim Club-  2:07.23    2:09.04  
                 27.78      1:02.29 (34.51)
        1:40.48 (38.19)     2:09.04 (28.56)
 14 Burns, Aidan           18 Santa Clara Swim  2:04.31    2:09.07  
                 27.83      1:01.78 (33.95)
        1:39.29 (37.51)     2:09.07 (29.78)
 15 Comforti, Danny        19 Pitchfork Aquati  2:08.89    2:09.24  
                 28.19      1:02.90 (34.71)
        1:38.94 (36.04)     2:09.24 (30.30)
 16 Walsh, Jack            19 Unattached-MI-    2:07.94    2:09.89  
                 27.64        59.90 (32.26)
        1:39.31 (39.41)     2:09.89 (30.58)
 17 Tremblay, Jeremy       20 Team Québec-US-  2:05.16    2:09.95  
                 28.17      1:02.05 (33.88)
        1:39.83 (37.78)     2:09.95 (30.12)
 18 Hunnicutt, Carlos      20 Willamalane-OR-   2:05.73    2:10.15  
                 28.03      1:01.23 (33.20)
        1:39.28 (38.05)     2:10.15 (30.87)

Women’s 200 Backstroke

Emily Seebohm finished just faster than Hilary Caldwell this morning as the two touched in 2:10.06 and 2:10.71. Janet Hu secured third with a 2:11.11. Minna Atherton grabbed fourth in 2:12.31.

Cal teammates Amy Bilquist and Elizabeth Pelton touched in 2:12.97 and 2:13.61.

Madison White (2:15.14), Catherine Ladd (2:15.39), and Jennifer Lanthrop (2:17.07) complete tonight’s A final.

Event 22  Women 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Seebohm, Emily         23 Brisbane Grammar  2:06.59    2:10.06  
                 30.65      1:03.57 (32.92)
        1:38.19 (34.62)     2:10.06 (31.87)
  2 Caldwell, Hilary       25 Island Swimming-  2:07.96    2:10.71  
                 31.23      1:04.29 (33.06)
        1:37.39 (33.10)     2:10.71 (33.32)
  3 Hu, Janet              20 UN-25-PC-         2:11.55    2:11.11  
                 30.73      1:03.97 (33.24)
        1:37.30 (33.33)     2:11.11 (33.81)
  4 Atherton, Minna        16 Brisbane Grammar  2:08.23    2:12.31  
                 30.65      1:04.05 (33.40)
        1:39.01 (34.96)     2:12.31 (33.30)
  5 Bilquist, Amy          18 California Aquat  2:13.22    2:12.97  
                 31.55      1:05.30 (33.75)
        1:38.99 (33.69)     2:12.97 (33.98)
  6 Pelton, Elizabeth      22 California Aquat  2:09.36    2:13.61  
                 31.68      1:05.43 (33.75)
        1:39.85 (34.42)     2:13.61 (33.76)
  7 White, Madison         21 UN-CA-            2:13.68    2:15.14  
                 32.33      1:06.53 (34.20)
        1:40.93 (34.40)     2:15.14 (34.21)
  8 Ladd, Catherine        19 Santa Clara Swim  2:18.47    2:15.39  
                 32.20      1:05.56 (33.36)
        1:40.08 (34.52)     2:15.39 (35.31)
  9 Lathrop, Jennifer      17 Sierra Marlins S  2:16.73    2:17.07  
                 32.20      1:06.66 (34.46)
        1:42.48 (35.82)     2:17.07 (34.59)
 -----------------------------------------------------------------
 10 McCoy, Taylor          16 Gold Medal Swim-  2:15.58    2:17.70  
                 32.28      1:06.84 (34.56)
        1:42.21 (35.37)     2:17.70 (35.49)
 11 McMaster, Keryn        22 Chandler Swim-US  2:13.51    2:17.85  
                 32.93      1:07.96 (35.03)
        1:43.38 (35.42)     2:17.85 (34.47)
 12 Isleta, Chloe          18 Palo Alto Stanfo  1:56.39Y   2:18.97  
                 32.39      1:07.06 (34.67)
        1:43.11 (36.05)     2:18.97 (35.86)
 13 Friedrich, Anna        16 Livermore Aqua C  2:19.38    2:19.67  
                 32.38      1:07.69 (35.31)
        1:44.29 (36.60)     2:19.67 (35.38)
 14 Olson, Loree           21 California Capit  2:17.33    2:20.00  
                 32.51      1:07.62 (35.11)
        1:44.01 (36.39)     2:20.00 (35.99)
 15 Oliva, Nicole          14 Santa Clara Swim  2:17.39    2:20.18  
                 32.99      1:07.72 (34.73)
        1:44.23 (36.51)     2:20.18 (35.95)
 16 Krivokapic-Zhou, Soph  16 Santa Clara Swim  2:16.57    2:20.40  
                 32.51      1:07.56 (35.05)
        1:43.88 (36.32)     2:20.40 (36.52)
 17 Maynard, Paige         18 Davis Arden Raci  2:17.79    2:20.55  
                 32.67      1:07.79 (35.12)
        1:44.00 (36.21)     2:20.55 (36.55)
 18 Schanz, Emma           18 UN-CA-            2:13.16    2:20.92  
                 32.97      1:08.26 (35.29)
        1:44.54 (36.28)     2:20.92 (36.38)

Men’s 200 Backstroke

In his second swim in as many events, Mitch Larkin stopped the clock in 1:59.40. Jacob Pebley also cleared two minutes with his 1:59.56. Ryan Murphy touched third in 2:00.84.

Abrahm DeVine qualified fourth in 2:01.69. Jared Gilliland (2:02.60) and Patrick Conaton (2:02.58) are seeded fifth and sixth.

Leonardo de Deus (2:04.56), Peter Brothers (2:04.89) and Benjamin Ho (2:07.17) also earned swims in tonight’s A final.

Event 23  Men 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Larkin, Mitchell       22 St Peters Wester  1:53.90    1:59.40  
                 27.84        58.17 (30.33)
        1:28.96 (30.79)     1:59.40 (30.44)
  2 Pebley, Jacob          22 California Aquat  1:56.29    1:59.56  
                 27.64        58.42 (30.78)
        1:29.99 (31.57)     1:59.56 (29.57)
  3 Murphy, Ryan           20 California Aquat  1:55.00    2:00.84  
                 28.05        58.70 (30.65)
        1:29.87 (31.17)     2:00.84 (30.97)
  4 DeVine, Abrahm         19 Unattached-PC-    1:44.64Y   2:01.69  
                 28.45        58.79 (30.34)
        1:30.02 (31.23)     2:01.69 (31.67)
  5 Gilliland, Jared       21 Chandler Swim-US  1:59.78    2:02.60  
                 28.83        59.95 (31.12)
        1:31.39 (31.44)     2:02.60 (31.21)
  6 Conaton, Patrick       20 Unattached-PC-    1:59.67    2:02.68  
                 28.75        59.81 (31.06)
        1:31.48 (31.67)     2:02.68 (31.20)
  7 de Deus, Leonardo      25 Brazilian Swimmi  1:57.43    2:04.56  
                 28.28        59.43 (31.15)
        1:31.91 (32.48)     2:04.56 (32.65)
  8 Brothers, Peter        19 Island Swimming-  2:03.73    2:04.89  
                 29.82      1:01.25 (31.43)
        1:32.86 (31.61)     2:04.89 (32.03)
  9 Ho, Benjamin           18 Palo Alto Stanfo  2:02.93    2:07.17  
                 28.93      1:00.83 (31.90)
        1:33.28 (32.45)     2:07.17 (33.89)
 -----------------------------------------------------------------
 10 James, Brandon         19 Walnut Creek Aqu  2:02.92    2:07.34  
                 29.64      1:02.38 (32.74)
        1:34.54 (32.16)     2:07.34 (32.80)
 11 Murphy, Jack           17 Neptune Swimming  2:07.45    2:07.43  
                 29.56      1:01.81 (32.25)
        1:35.02 (33.21)     2:07.43 (32.41)
 12 Hill, Robert           20 Chena Swim Club-  2:01.74    2:07.75  
                 30.59      1:02.53 (31.94)
        1:35.31 (32.78)     2:07.75 (32.44)
 13 Walsh, Jack            19 Unattached-MI-    1:44.54Y   2:07.83  
                 29.68      1:02.06 (32.38)
        1:35.56 (33.50)     2:07.83 (32.27)
 14 Molinari, Joe          18 Palo Alto Stanfo  1:45.25Y   2:08.04  
                 30.15      1:02.20 (32.05)
        1:35.39 (33.19)     2:08.04 (32.65)
 15 White, Forrest         18 Crow Canyon Coun  2:06.10    2:08.91  
                 30.16      1:03.21 (33.05)
        1:36.55 (33.34)     2:08.91 (32.36)
 16 Knox, Jon              20 Una Troj-CA-      2:06.43    2:09.03  
                 29.38      1:01.22 (31.84)
        1:34.80 (33.58)     2:09.03 (34.23)
 17 Cho, Andrew            18 Palo Alto Stanfo  2:04.21    2:09.61  
                 30.76      1:03.16 (32.40)
        1:36.64 (33.48)     2:09.61 (32.97)
 18 Assouab, Adil          23 Trojan Swim Club  2:08.46    2:10.30  
                 30.57      1:03.46 (32.89)
        1:37.05 (33.59)     2:10.30 (33.25)

Women’s 100 Freestyle

After tying for fifth in last night’s 50, Simone Manuel moved to 12th in the world rankings with a prelims swim of 53.75. She’ll return to finals as the top seed. Fellow American Dana Vollmer touched second in 54.21.

Australians Brittany Elmslie (54.49), Emma McKeon (54.73), Bronte Barratt (54.85), and Madison Wilson (54.87) followed.

Three Cal swimmers, Natalie Coughlin (55.22), Camile Cheng (55.36), and Farida Osman (55.97) complete tonight’s A final.

 Event 24  Women 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Manuel, Simone         19 UN-25-PC-           53.25      53.75  
                 25.76        53.75 (27.99)
  2 Vollmer, Dana          28 California Aquat    54.44      54.21  
                 25.96        54.21 (28.25)
  3 Elmslie, Brittany      21 Brisbane Grammar    53.54      54.49  
                 26.15        54.49 (28.34)
  4 McKeon, Emma           22 St Peters Wester    55.27      54.73  
                 26.15        54.73 (28.58)
  5 Barratt, Bronte        27 St Peters Wester    56.54      54.85  
                 26.81        54.85 (28.04)
  6 Wilson, Madison        22 St Peters Wester    54.26      54.87  
                 26.48        54.87 (28.39)
  7 Coughlin, Natalie      33 California Aquat    53.85      55.22  
                 26.15        55.22 (29.07)
  8 Cheng, Camille         23 California Aquat    54.86      55.36  
                 26.43        55.36 (28.93)
  9 Osman, Farida          21 California Aquat    55.35      55.97  
                 26.82        55.97 (29.15)
 -----------------------------------------------------------------
 10 Groves, Madeline       21 St Peters Wester    55.04      56.02  
                 27.03        56.02 (28.99)
 11 Heckman, Miranda       15 Pleasanton Seaha    57.17      56.69  
                 27.58        56.69 (29.11)
 12 Bootsma, Rachel        22 California Aquat    56.26      56.80  
                 27.55        56.80 (29.25)
 13 Mack, Linnea           20 UN-CA-              55.87      56.87  
                 27.09        56.87 (29.78)
 14 Bilquist, Amy          18 California Aquat    54.85      56.92  
                 27.24        56.92 (29.68)
 15 Hardy, Jessica         29 Golden West Swim    55.21      57.02  
                 27.19        57.02 (29.83)
 16 Murphy, Maddie         18 Crow Canyon Coun    56.19      57.05  
                 27.58        57.05 (29.47)
 17 Alkhaldi, Jasmine      22 PH-US-              56.10      57.21  
                 27.62        57.21 (29.59)
 18 Bispo, Karlee          26 Unattached-MN-      55.70      57.35  
                 27.43        57.35 (29.92)

Men’s 100 Freestyle

Nathan Adrian touched in meet record time of 48.17, only .17 off his fifth ranked time in the world this year. James Magnussen touched second in 49.45.

Also under 50 seconds were Donor Dwyer (49.66), Kyle Chalmers (49.70), Gabriel Santos (49.77), and Anthony Ervin (49.87).

William Copeland stopped the clock just shy, in 50.00.Yuril Kisil (50.05) and Maxime Rooney (50.10) just slid into tonight’s A final.

Event 25  Men 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Adrian, Nathan         27 California Aquat    48.00      48.17  
                 22.84        48.17 (25.33)
  2 Magnussen, James       25 Ravenswood-US-      48.68      49.45  
                 24.20        49.45 (25.25)
  3 Dwyer, Conor           27 Trojan Swim Club    49.06      49.66  
                 23.65        49.66 (26.01)
  4 Chalmers, Kyle         17 Marion Swimming-    48.03      49.70  
                 24.14        49.70 (25.56)
  5 Santos, Gabriel        29 Brazilian Swimmi    48.84      49.77  
                 23.70        49.77 (26.07)
  6 Ervin, Anthony         35 Unattached-NC-      48.71      49.87  
                 23.20        49.87 (26.67)
  7 Copeland, William      30 Rockbridge Storm    49.09      50.00  
                 23.71        50.00 (26.29)
  8 Kisil, Yuri            20 Ubc Dolphins-US-    49.07      50.05  
                 24.28        50.05 (25.77)
  9 Rooney, Maxime         18 Pleasanton Seaha    48.87      50.10  
                 24.20        50.10 (25.90)
 -----------------------------------------------------------------
 10 Qian, Zhi Yong         20 Zhejiang Sport-U    50.63      50.15  
                 24.11        50.15 (26.04)
 11 Abood, Andrew          26 Marion Swimming-    50.14      50.31  
                 24.33        50.31 (25.98)
 12 Stubblefield, Seth     22 California Aquat    49.09      50.60  
                 24.01        50.60 (26.59)
 13 Thormeyer, Markus      18 Ubc Dolphins-US-    49.59      50.82  
                 24.64        50.82 (26.18)
 14 Gutierrez, Long        21 California Aquat    50.09      51.04  
                 24.00        51.04 (27.04)
 15 Williams, Trent        22 California Aquat    50.55      51.18  
                 24.53        51.18 (26.65)
 16 O'Haimhirgin, Liam     17 Sierra Marlins S    50.52      51.50  
                 24.96        51.50 (26.54)
 16 Chen, Jason            20 Unattached-MI-      50.71      51.50  
                 24.96        51.50 (26.54)
 18 Olafson, Carson        19 Ubc Dolphins-US-    50.50      51.58  
                 25.23        51.58 (26.35)

Women’s 800 Free

The top eight swim tonight.

Men’s 1500 Free

The top eight swim tonight.

Scheduled events:

  • Women’s 200 IM
  • Men’s 200 IM
  • Women’s 200 Backstroke
  • Men’s 200 Backstroke
  • Women’s 100 Freestyle
  • Men’s 100 Freestyle
  • Women’s 800 Freestyle
  • Men’s 1500 Freestyle