ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT





Florida and Georgia Split in Clash of SEC Powerhouses -- November 14, 2003

ATHENS, Ga., November 13. THE No. 6 University of Florida men's swimming and diving team won the final event of the evening to pull out a victory against No. 7 Georgia, while the No. 2 Gator women's swimming and diving team suffered its first defeat of the season by the third-ranked Bulldogs on Thursday evening at the Gabrielsen Natatorium.

Men’s Meet:
Men's Final Scores
#6 Florida 125
#7 Georgia 118

The score was tied at 75 after eight events and Florida pulled ahead with a provisional qualifying win in the 200-yard backstroke (1:46.96) by senior Chris Kellam (Mt. Juliet, Tenn.), which was followed by sophomore Ryan Lochte’s (Daytona Beach, Fla.) provisional qualifying time win in the 500-yard freestyle (4:23.84) to give the Gators a 100-88 lead.

The Gators started off well with a win in the 400-yard medley relay. Kellam, senior Ansel Tjin-A-Tam (Paramaribo, Suriname), Mangabeira and Sioui won the race with a time of 3:19.28.

Jayme, seeing his first action in more than a month, won a pair of individual events: the 50-yard free (20.46) and the 100-yard free (44.88). Lochte swam times provisional times in both the 200-yard individual medley (1:48.71) as well as the 500-yard free (4:23.84) in winning both.

Junior Zach Wilcox (Yarrow Point, Wash.) won the one-meter (347.85) for the fourth time in as many tries this season, while Sioui (1:38.93) and Wiebeck (1:38.99) each posted provisional marks in the 200-yard free and finished second and third, respectively.

The Florida men’s team won eight of the 13 events, with the 400-yard freestyle relay team of junior Gabriel Mangabeira (Piratininga, Brazil), junior Kris Wiebeck (Tampa, Fla.), senior Carlos Jayme (Goias, Brazil) and junior Adam Sioui (Ontario, Canada) turning in a time of 3:00.62 to win the event by more than two seconds over Georgia and earn the victory for the Gators.

Georgia junior Robert Margalis, who missed last Saturday's Michigan meet due to illness, was still battling sickness and clocked an NCAA consideration time by winning the men's 200-yard freestyle, while sophomore Damien Alleyne finished fourth in 1:40.67. Margalis was involved in one of the tightest races all day - the final 25 yards of the men's 500-yard freestyle. Florida's Lochte swam a 24.00 in the final leg to out-touch Margalis for first. The Bulldog finished second with a B-cut time of 4:24.01, just 0.17 of a second behind Lochte.

The Bulldogs took three of the top four spots in the 200-yard butterfly, led by Lam with a provisional time of 1:47.58 for the victory. Andrew Mahaney finished third, followed by Brandon Cover in fourth.

Freshman Chris Colwill took top honors on the 3-meter springboard after finishing second on the 1-meter. Junior Todd Avery claimed a third-place finish on the 1-meter and finished fourth on the 3-meter.

"We really had some big time performances on the men's side, particularly Randy Lam," added Bauerle. "Under the circumstances, Robert really swam well. He had a real battle with Lochte; they are two of the top swimmers in the country right now. The level of swimming was terrific. Chris Colwill did a great job winning the 3-meter diving event."

The Florida men's team won eight of the 13 events, with the 400-yard freestyle relay team of junior Gabriel Mangabeira (Piratininga, Brazil), junior Kris Wiebeck (Tampa, Fla.), senior Carlos Jayme (Goias, Brazil) and junior Adam Sioui (Ontario, Canada) turning in a time of 3:00.62 to win the event by more than two seconds over Georgia and earn the victory for the Gators.

The Bulldogs won the next two events to go ahead 114-112, setting up the final showdown in the 400-yard freestyle relay.


Women’s Meet:
Women’s Final Scores
#3 Georgia 135
#2 Florida 108

Georgia sophomore Vipa Bernhardt (Bad Hersfeld, Germany) won the 200-yard breaststroke with an NCAA automatic qualifying time of 2:14.03. Senior Sara McLarty (DeLand, Fla.) won the 500-yard free (4:47.11) and the 1,000-yard free (9:39.55), the latter a provisional time.

Senior Nicole Bolt (Orlando, Fla.) took top honors in the three-meter with a score of 297.14 as the Gators took the top three spots in the event. Sophomore Jessica Ranieri (Huntington Valley, Pa.) was second (289.05) and senior Kristen Connor (Gainesville, Fla.) was third (283.05). Bolt also won the one-meter (275.62).

Georgia sophomore Maureen Farrell (Northridge, Calif.) won the 200-yard backstroke (1:59.46) with a provisional time, while freshman Leah Retrum (Columbus, Ohio) was right behind in second with another NCAA time (1:59.75).

"I think Laura Conway and Julie Hardt changed the meet for us," added Bauerle. "We thought Florida was going to be stronger in the distance, and we came up with some great swims that really turned the meet in our direction."

Mary DeScenza led a 1-2 finish in the 200-yard freestyle, as the sophomore posted an NCAA automatic qualifying time of 1:46.40. Joyce took second in 1:47.89 as the remaining six swimmers posted NCAA B-cuts. Joyce added to the Lady Bulldogs' point total with a first-place finish in the 100-yard freestyle with an A-cut time of 49.30. Georgia swept the top three spots in the 50-yard freestyle, all in NCAA provisional time, with senior Mabry leading the way in 23.05, followed by Andrea Georoff and Paige Kearns in second and third, respectively.

"DeScenza was great as always. We can pretty much put her anywhere," said Bauerle. "Kara Lynn was great as well. Andrea Georoff and Neka really came through for us with some big time swims."

Six more NCAA provisional times were posted in the 500-yard freestyle, including Conway, who touched the wall in 4:51.17 to finish third. Haley Chura collected a third-place finish and an NCAA B-cut time of 2:00.33 in the 200-yard backstroke.

"It was an amazing meet on both sides," said Georgia head coach Jack Bauerle. "The swims were great, obviously, but we had great effort. It was great to get a win; it has been a couple years since we got a win against their women's team. They are a great team across the board. For the guys, we are disappointed. We got it down to the last relay. We gave it a great run, and I could not be happier with the effort. Even though there was disappointment on the end of that one, that is college swimming at its best.

"We changed our (women's) lineup in a way we were hoping (Florida) was not expecting," offered Bauerle. "We knew had to do something a little different to win the meet."

The rest of the provisional qualifying marks by the women on the evening: Janelle Atkinson (Jamaica) (200-yard freestyle, 1:49.71, sixth; 500-yard freestyle, 4:48.23, third), Ashley Carusone (Gainesville, Fla.) (200-yard butterfly, 2:01.34, fourth; 500-yard freestyle, 4:51.81, fourth), Jaime Ellis (Spring, Texas) (100-yard free, 51.17, fifth; 200-yard freestyle, 1:48.15, third), Farrell (50-yard freestyle, 23.53, fourth), Chantal Gibney (Dublin, Ireland) (100-yard free, 50.76, fourth; 200-yard freestyle, 1:49.54, fourth), Rebecca Harper (Holmdel, N.J.) (200-yard butterfly, 1:59.44, third), Katie McCann (Walpole, Mass.) (200-yard individual medley, fifth), McLarty (200-yard individual medley, 2:02.55, third), Retrum (200-yard individual medley, 2:04.20, sixth), Jamie Tannhauser (Seattle, Wash.) (500-yard freestyle, 4:52.20, fifth), Brittany Johnson (Winston Salem, N.C.) (200-yard freestyle, 1:50.72, seventh), 400-yard freestyle relay team of Atkinson, Gibney, Mary Uhle (Sankt Ingbert, Germany), Christine Woodruff (Orlando, Fla.), 3:21.07.


Results

Event 1 Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
3:38.32 A
3:44.86 B
School Finals Points
===============================================================================
1 Georgia 'A' 3:43.04 B 11
1) Mabry, Neka SR 2) Poewe, Sarah SO
3) Yevak, Katie JR 4) Joyce, Kara Lynn FR
26.91 55.36 1:24.06 1:57.29 2:23.04 2:51.86 3:16.11 3:43.04
2 Florida 'A' 3:43.95 B 4
1) Farrell, Maureen JR 2) Bernhardt, Vipa SO
3) Harper, Rebecca JR 4) Ellis, Jaime SR
27.49 56.37 1:25.63 1:58.40 2:25.28 2:53.79 3:17.96 3:43.95
3 Georgia 'B' 3:44.08 B 2
1) Harm, Tricia SO 2) Ertter, Lindsey JR
3) Myco, Rachel FR 4) Arsenault, Samantha JR
27.78 57.10 1:26.10 1:59.12 2:24.45 2:53.72 3:17.66 3:44.08
4 Georgia 'C' x3:49.07
1) Chura, Haley FR 2) Pate, Virginia SR
3) Thorburn, Linn SR 4) Hupman, Christie SO
28.44 57.77 1:27.77 2:01.38 2:27.78 2:57.42 3:22.33 3:49.07
5 Florida 'B' 3:51.10
1) Retrum, Leah FR 2) Duncan, Danielle SO
3) Seland, Casey SR 4) Huff, Mandy SO
28.00 56.73 1:27.34 2:01.94 2:28.24 2:58.54 3:23.38 3:51.10
-- Georgia 'D' X3:56.10
1) Soladay, Jackie SO 2) Corliss, Gretchen FR
3) McCallum, Kelley FR 4) Grams, Beth SO
28.49 58.23 1:28.71 2:04.67 2:31.30 3:02.77 3:27.98 3:56.10

Event 2 Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
3:12.36 A
3:18.13 B
School Finals Points
===============================================================================
1 Florida 'A' 3:19.28 11
1) Kellam, Chris SR 2) Tjin-A-Tam, Ansel SR
3) Mangabeira, Gabriel JR 4) Sioui, Adam JR
24.51 49.57 1:15.53 1:45.89 2:08.52 2:34.53 2:55.89 3:19.28
2 Georgia 'A' 3:20.24 4
1) Osborn, Peter JR 2) Gardner, Scott JR
3) Verhoef, Peter SO 4) Laban, Josh JR
24.46 50.18 1:15.58 1:46.09 2:07.94 2:34.91 2:55.77 3:20.24
3 Georgia 'B' 3:21.93 2
1) Underhill, Colin SR 2) Salyards, Kyle SR
3) Schmidt, Jonathan SO 4) Taylor, Andrew FR
25.11 51.56 1:17.05 1:46.56 2:08.75 2:35.38 2:56.97 3:21.93
4 Florida 'C' 3:25.01
1) Ulrich, Claudio SR 2) Welch, Corey JR
3) Borreca, Nick SO 4) Schultz, Scott SR
24.70 50.96 1:17.67 1:48.59 2:11.65 2:38.50 3:00.71 3:25.01
5 Florida 'B' x3:31.60
1) Zumsteg, Justin JR 2) Mrazek, Bill FR
3) Meena, Elliot SO 4) Yasinsac, Bryan SO
26.43 53.98 1:21.09 1:51.88 2:16.20 2:44.33 3:06.94 3:31.60
-- Georgia 'C' X3:29.51
1) Staak, Ryan FR 2) Parsley, Jeff SO
3) Cover, Brandon SR 4) Stibrich, Nathan SO
25.87 52.77 1:19.34 1:49.86 2:13.33 2:40.90 3:03.49 3:29.51

Event 3 Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 McLarty, Sara SR Florida 9:39.55 9
27.54 56.59 1:25.58 1:54.77 2:23.78 2:52.90 3:22.18 3:51.44
4:20.59 4:49.72 5:18.92 5:47.90 6:16.85 6:45.89 7:14.94 7:44.09
8:13.14 8:42.10 9:11.17 9:39.55
2 Conway, Laura SO Georgia 9:49.69 4
28.02 57.42 1:26.79 1:56.35 2:25.95 2:55.71 3:25.38 3:55.13
4:25.04 4:54.74 5:24.44 5:54.10 6:23.70 6:53.39 7:22.90 7:52.58
8:22.03 8:51.65 9:21.01 9:49.69
3 Hardt, Julie SR Georgia 9:54.45 3
28.27 58.51 1:28.43 1:58.33 2:28.34 2:58.27 3:28.15 3:58.17
4:28.21 4:58.18 5:27.57 5:57.38 6:27.07 6:56.44 7:25.76 7:55.49
8:25.17 8:55.13 9:25.06 9:54.45
4 Maust, Claire FR Georgia 9:56.61 2
28.07 57.83 1:27.90 1:57.91 2:27.92 2:58.01 3:28.20 3:58.50
4:28.80 4:58.96 5:28.91 5:58.85 6:28.86 6:58.69 7:28.52 7:58.36
8:28.15 8:58.07 9:28.02 9:56.61
5 Tannhauser, Jamie SO Florida 9:56.65 1
27.98 57.84 1:27.61 1:57.60 2:27.74 2:57.59 3:27.69 3:57.76
4:27.88 4:57.98 5:27.45 5:57.35 6:27.35 6:57.50 7:27.67 7:57.95
8:28.03 8:57.97 9:27.78 9:56.65
6 Green, Meredith JR Florida 9:59.05
28.35 58.28 1:28.38 1:58.81 2:29.05 2:59.37 3:29.57 3:59.80
4:30.08 5:00.31 5:30.37 6:00.41 6:30.57 7:00.73 7:30.77 8:00.75
8:30.50 9:00.09 9:29.95 9:59.05
7 Ball, Katie FR Florida x9:59.87
28.83 58.84 1:28.97 1:59.09 2:29.15 2:59.24 3:29.12 3:59.05
4:28.89 4:58.93 5:28.90 5:58.86 6:28.84 6:59.15 7:29.36 7:59.47
8:29.71 8:59.96 9:30.19 9:59.87
8 Williams, Ali SR Georgia x10:08.91
27.94 57.70 1:27.80 1:58.06 2:28.45 2:58.93 3:29.44 3:59.88
4:30.30 5:00.85 5:31.52 6:02.26 6:33.16 7:04.12 7:35.06 8:06.07
8:37.03 9:08.15 9:38.80 10:08.91

Event 4 Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Owen, Matthew SO Georgia 9:14.64 9
26.09 54.36 1:22.84 1:51.28 2:19.48 2:47.76 3:15.86 3:44.05
4:12.04 4:40.01 5:07.95 5:36.21 6:04.56 6:32.40 7:00.17 7:27.64
7:55.22 8:22.51 8:48.87 9:14.64
2 Wolfgarten, Jan JR Florida 9:17.20 4
26.06 54.50 1:22.98 1:51.54 2:20.05 2:48.47 3:16.85 3:45.00
4:13.02 4:41.09 5:08.94 5:36.69 6:04.40 6:32.03 6:59.64 7:27.30
7:55.19 8:23.06 8:50.47 9:17.20
3 Hartley, Brian SO Florida 9:18.68 3
26.06 54.47 1:22.84 1:51.06 2:19.49 2:47.80 3:15.93 3:44.10
4:12.06 4:40.15 5:08.15 5:36.33 6:04.50 6:32.65 7:00.46 7:28.44
7:56.36 8:24.01 8:51.58 9:18.68
4 Taylor, Cole SO Georgia 9:22.46 2
26.02 54.13 1:22.48 1:50.93 2:19.27 2:47.40 3:15.67 3:44.04
4:12.49 4:40.84 5:08.99 5:37.30 6:05.61 6:34.02 7:02.34 7:30.99
7:59.29 8:27.39 8:55.21 9:22.46
5 Kaufmann, Scott JR Florida 9:23.45 1
26.15 54.82 1:23.61 1:52.44 2:21.04 2:49.38 3:17.60 3:45.84
4:13.87 4:41.88 5:09.85 5:37.87 6:06.14 6:34.42 7:02.60 7:30.86
7:59.62 8:27.82 8:55.86 9:23.45
6 Friedlander, Steve JR Florida x9:25.59
26.50 54.71 1:23.29 1:51.82 2:20.32 2:48.73 3:17.03 3:45.55
4:14.06 4:42.34 5:10.53 5:39.01 6:07.62 6:36.11 7:04.36 7:32.66
8:01.18 8:29.48 8:57.80 9:25.59
7 Mendoza, Miguel JR Georgia 9:33.35
26.44 54.76 1:23.34 1:52.08 2:20.79 2:49.52 3:18.19 3:46.68
4:15.10 4:43.72 5:12.34 5:41.15 6:10.00 6:38.68 7:07.78 7:37.03
8:06.45 8:35.90 9:05.15 9:33.35

Event 5 Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
1:47.61 A
1:50.83 B
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 DeScenza, Mary SO Georgia 1:46.40 A 9
25.74 53.26 1:20.53 1:46.40
2 Joyce, Kara Lynn FR Georgia 1:47.89 B 4
25.89 53.84 1:20.97 1:47.89
3 Ellis, Jaime SR Florida 1:48.15 B 3
25.78 53.45 1:21.11 1:48.15
4 Gibney, Chantal SR Florida 1:49.54 B 2
25.86 53.64 1:21.47 1:49.54
5 Arsenault, Samanth JR Georgia 1:49.56 B 1
25.66 53.61 1:21.95 1:49.56
6 Atkinson, Janelle JR Florida 1:49.71 B
26.52 54.75 1:22.23 1:49.71
7 Johnson, Brittany FR Florida x1:50.72 B
26.10 54.00 1:22.35 1:50.72

Event 6 Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
1:36.19 A
1:39.07 B
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Margalis, Robert JR Georgia 1:38.08 B 9
23.20 48.23 1:13.16 1:38.08
2 Sioui, Adam JR Florida 1:38.93 B 4
23.92 49.05 1:14.40 1:38.93
3 Wiebeck, Kris JR Florida 1:38.99 B 3
1:40.10 2:01.36 2:21.18 1:38.99
4 Alleyne, Damian SO Georgia 1:40.67 2
5 Schultz, Scott SR Florida 1:42.23 1
24.44 50.23 1:16.21 1:42.23
6 Coan, Matt FR Florida x1:43.20
24.22 50.13 1:16.55 1:43.20
7 Mahaney, Andrew SR Georgia 1:43.41
24.60 50.73 1:17.12 1:43.41
-- Stibrich, Nathan SO Georgia X1:48.49
24.93 52.29 1:20.17 1:48.49

Event 7 Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
22.88 A
23.56 B
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Mabry, Neka SR Georgia 23.05 B 9
2 Georoff, Andrea JR Georgia 23.06 B 4
3 Kearns, Paige JR Georgia 23.26 B 3
4 Farrell, Maureen JR Florida 23.53 B 2
5 Hupman, Christie SO Georgia x24.00
6 Uhle, Mary SO Florida 24.14 1
7 Woodruff, Christin JR Florida 24.43
8 Huff, Mandy SO Florida x24.49

Event 8 Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
19.74 A
20.33 B
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Jayme, Carlos SR Florida 20.46 9
2 Laban, Josh JR Georgia 20.79 4
3 Gardner, Scott JR Georgia 20.91 3
4 Mangabeira, Gabrie JR Florida 20.92 2
5 Borreca, Nick SO Florida 21.09 1
6 Hollinger, Cameron FR Georgia 21.32
7 Yasinsac, Bryan SO Florida x21.93
-- Edging, Matt FR Georgia X22.70

Event 9 Women 200 Yard IM
===============================================================================
2:00.67 A
2:04.29 B
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Yevak, Katie JR Georgia 2:01.39 B 9
26.46 56.37 1:32.00 2:01.39
2 Klein, Melissa FR Georgia 2:02.05 B 4
27.10 58.69 1:32.59 2:02.05
3 McLarty, Sara SR Florida 2:02.55 B 3
27.48 58.73 1:34.63 2:02.55
4 Harm, Tricia SO Georgia 2:02.85 B 2
26.55 57.44 1:34.30 2:02.85
5 McCann, Katie JR Florida 2:03.58 B 1
27.55 58.39 1:34.57 2:03.58
6 Retrum, Leah FR Florida 2:04.20 B
27.74 58.32 1:35.15 2:04.20
7 Carusone, Ashley FR Florida x2:04.31
27.75 59.33 1:36.27 2:04.31
8 Poewe, Sarah SO Georgia x2:05.45
27.37 1:00.18 1:34.69 2:05.45

Event 10 Men 200 Yard IM
===============================================================================
1:46.69 A
1:49.89 B
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Lochte, Ryan SO Florida 1:48.71 B 9
24.11 51.13 1:22.84 1:48.71
2 Lam, Randy SR Georgia 1:50.97 4
24.03 52.25 1:24.18 1:50.97
3 McAuliffe, Brent SR Georgia 1:52.13 3
24.34 53.04 1:24.63 1:52.13
4 Cellini, Michael FR Georgia 1:52.37 2
24.98 53.10 1:25.76 1:52.37
5 Kellam, Chris SR Florida 1:54.05 1
25.27 52.93 1:27.91 1:54.05
6 Thorburn, Will FR Georgia x1:55.10
25.22 54.60 1:28.84 1:55.10
7 Fischetti, Robbie FR Florida 1:55.57
25.39 54.58 1:27.53 1:55.57
8 Mrazek, Bill FR Florida x1:56.29
25.94 56.54 1:28.52 1:56.29

Event 11 Women 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Bolt, Nicole SR Florida 297.14 9
2 Ranieri, Jessica SO Florida 289.05 4
3 Connor, Kristen SR Florida 283.05 3
4 Bassham, Brooke JR Georgia x263.40 2
5 Hunter, Emily FR Georgia 260.85 1
6 Hershman, Sara FR Georgia 214.79
7 Trkovsky, Laura SR Georgia 189.29

Event 12 Men 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Wilcox, Zach JR Florida 347.85 9
2 Colwill, Chris FR Georgia 338.62 4
3 Avery, Todd JR Georgia 299.24 3
4 Schmidt, Justin FR Florida 285.00 2
5 Gouzeev, Genya FR Georgia 208.65 1

Event 13 Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
1:58.11 A
2:01.65 B
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 DeScenza, Mary SO Georgia 1:56.32 A 9
26.69 56.47 1:26.40 1:56.32
2 Yevak, Katie JR Georgia 1:58.88 B 4
27.79 58.34 1:28.76 1:58.88
3 Harper, Rebecca JR Florida 1:59.44 B 3
27.86 58.55 1:29.04 1:59.44
4 Carusone, Ashley FR Florida 2:01.34 B 2
27.96 58.88 1:30.13 2:01.34
5 Thorburn, Linn SR Georgia 2:01.80 1
28.04 58.58 1:29.76 2:01.80
6 Johnson, Brittany FR Florida 2:02.72
28.69 59.70 1:31.07 2:02.72
7 Seland, Casey SR Florida x2:03.07
28.37 59.36 1:30.95 2:03.07
-- McCallum, Kelley FR Georgia X2:06.76
28.07 1:00.26 1:33.00 2:06.76

Event 14 Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
1:44.93 A
1:48.07 B
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Lam, Randy SR Georgia 1:47.58 B 9
24.42 51.89 1:19.72 1:47.58
2 Lochte, Ryan SO Florida 1:49.23 4
25.04 53.33 1:21.71 1:49.23
3 Mahaney, Andrew SR Georgia 1:49.36 3
25.41 53.28 1:21.42 1:49.36
4 Cover, Brandon SR Georgia 1:51.86 2
25.12 53.53 1:22.29 1:51.86
5 Meena, Elliot SO Florida 1:53.05 1
25.68 54.84 1:23.85 1:53.05
6 Zumsteg, Justin JR Florida 1:53.08
25.42 54.58 1:23.78 1:53.08
7 Schmidt, Jonathan SO Georgia x1:53.34
25.42 54.15 1:23.84 1:53.34

Event 15 Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
49.78 A
51.27 B
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Joyce, Kara Lynn FR Georgia 49.30 A 9
23.89 49.30
2 Georoff, Andrea JR Georgia 50.31 B 4
24.47 50.31
3 Kearns, Paige JR Georgia 50.56 B 3
24.49 50.56
4 Gibney, Chantal SR Florida 50.76 B 2
24.56 50.76
5 Ellis, Jaime SR Florida 51.17 B 1
24.80 51.17
6 Uhle, Mary SO Florida 52.39
25.25 52.39
-- Grams, Beth SO Georgia X53.11
25.40 53.11

Event 16 Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
43.53 A
44.83 B
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Jayme, Carlos SR Florida 44.88 9
21.95 44.88
2 Verhoef, Peter SO Georgia 46.37 4
22.35 46.37
3 Alleyne, Damian SO Georgia 46.50 3
22.54 46.50
4 Hollinger, Cameron FR Georgia 46.75 2
22.70 46.75
5 Taylor, Andrew FR Georgia x47.58
22.76 47.58
6 Coan, Matt FR Florida 47.85 1
23.22 47.85
7 Yasinsac, Bryan SO Florida 48.30
23.40 48.30

Event 17 Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
1:58.24 A
2:01.78 B
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Farrell, Maureen JR Florida 1:59.46 B 9
28.64 58.67 1:29.12 1:59.46
2 Retrum, Leah FR Florida 1:59.75 B 4
29.62 59.66 1:29.82 1:59.75
3 Chura, Haley FR Georgia 2:00.33 B 3
28.87 59.25 1:29.89 2:00.33
4 Duncan, Danielle SO Florida 2:03.18 2
29.49 1:00.51 1:32.16 2:03.18
5 McCann, Katie JR Florida x2:06.05
30.25 1:01.34 1:33.45 2:06.05
6 Soladay, Jackie SO Georgia 2:06.29 1
30.28 1:01.79 1:34.24 2:06.29

Event 18 Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
1:44.02 A
1:47.14 B
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Kellam, Chris SR Florida 1:46.96 B 9
26.05 53.33 1:20.66 1:46.96
2 Wiebeck, Kris JR Florida 1:47.27 4
25.73 52.76 1:19.66 1:47.27
3 Underhill, Colin SR Georgia 1:50.39 3
26.40 54.18 1:22.24 1:50.39
4 Leynk, Scott JR Georgia 1:50.50 2
26.49 54.34 1:22.55 1:50.50
5 Osborn, Peter JR Georgia 1:50.96 1
26.07 53.72 1:22.00 1:50.96
6 Ulrich, Claudio SR Florida 1:51.48
26.61 54.99 1:23.41 1:51.48
7 Thorburn, Will FR Georgia x1:52.31
27.21 55.83 1:24.19 1:52.31
8 Zumsteg, Justin JR Florida x1:56.92
28.05 57.84 1:27.80 1:56.92

Event 19 Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
4:45.46 A
4:54.02 B
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 McLarty, Sara SR Florida 4:47.11 B 9
27.26 56.22 1:25.28 1:54.36 2:23.42 2:52.44 3:21.32 3:50.25
4:18.95 4:47.11
2 Atkinson, Janelle JR Florida 4:48.23 B 4
27.50 57.10 1:26.61 1:55.86 2:25.26 2:54.60 3:23.62 3:52.44
4:20.74 4:48.23
3 Conway, Laura SO Georgia 4:51.17 B 3
27.88 56.96 1:26.20 1:55.67 2:24.88 2:54.37 3:23.67 3:53.14
4:22.48 4:51.17
4 Carusone, Ashley FR Florida 4:51.81 B 2
28.03 57.79 1:27.66 1:57.01 2:26.46 2:56.04 3:25.17 3:54.66
4:23.79 4:51.81
5 Tannhauser, Jamie SO Florida x4:52.20 B
27.47 56.30 1:25.63 1:55.02 2:24.40 2:54.03 3:23.77 3:53.68
4:23.14 4:52.20
6 Hardt, Julie SR Georgia 4:52.46 B 1
27.46 57.07 1:26.31 1:55.68 2:25.01 2:54.48 3:24.10 3:53.96
4:23.54 4:52.46
7 Maust, Claire FR Georgia 4:54.50
27.81 57.58 1:27.39 1:57.16 2:26.91 2:56.50 3:26.09 3:55.55
4:25.42 4:54.50
8 Williams, Ali SR Georgia x5:00.50
27.89 57.60 1:27.65 1:58.04 2:28.39 2:58.85 3:29.48 4:00.18
4:30.83 5:00.50

Event 20 Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
4:19.63 A
4:27.41 B
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Lochte, Ryan SO Florida 4:23.84 B 9
24.52 51.79 1:19.23 1:46.56 2:13.88 2:40.84 3:07.53 3:33.97
3:59.84 4:23.84
2 Margalis, Robert JR Georgia 4:24.01 B 4
24.53 51.69 1:19.08 1:46.45 2:13.55 2:40.64 3:07.47 3:33.90
3:59.73 4:24.01
3 Owen, Matthew SO Georgia 4:29.08 3
24.67 51.99 1:19.53 1:46.79 2:14.04 2:41.14 3:08.44 3:36.05
4:02.92 4:29.08
4 Hartley, Brian SO Florida 4:31.86 2
24.79 52.25 1:19.81 1:47.28 2:14.40 2:41.33 3:08.36 3:35.79
4:04.13 4:31.86
5 Wolfgarten, Jan JR Florida 4:34.18 1
25.68 53.32 1:20.93 1:48.75 2:16.50 2:44.23 3:11.71 3:39.58
4:07.21 4:34.18
6 Kaufmann, Scott JR Florida x4:38.21
25.84 54.28 1:22.44 1:50.54 2:18.62 2:46.70 3:14.68 3:42.99
4:11.08 4:38.21
7 Mendoza, Miguel JR Georgia 4:38.52
26.03 53.62 1:21.83 1:49.94 2:18.10 2:46.34 3:14.63 3:43.45
4:11.81 4:38.52
8 Taylor, Cole SO Georgia x4:40.93
25.20 52.61 1:20.68 1:48.91 2:17.42 2:45.95 3:14.64 3:43.38
4:12.40 4:40.93

Event 21 Women 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Bolt, Nicole SR Florida 275.62 9
2 Bassham, Brooke JR Georgia x269.17 4
3 Connor, Kristen SR Florida 268.35 3
4 Ranieri, Jessica SO Florida 244.27 2
5 Hershman, Sara FR Georgia x237.06 1
6 Hunter, Emily FR Georgia 231.82
7 Dierks, Karen FR Georgia 202.42
8 Trkovsky, Laura SR Georgia 142.04

Event 22 Men 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Colwill, Chris FR Georgia 341.47 9
2 Schmidt, Justin FR Florida 321.37 4
3 Wilcox, Zach JR Florida 309.22 3
4 Avery, Todd JR Georgia 288.72 2
5 Gouzeev, Genya FR Georgia 259.87 1

Event 23 Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
2:14.25 A
2:18.27 B
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Bernhardt, Vipa SO Florida 2:14.03 A 9
31.20 1:05.04 1:39.03 2:14.03
2 Ertter, Lindsey JR Georgia 2:15.25 B 4
31.36 1:06.00 1:40.60 2:15.25
3 Poewe, Sarah SO Georgia 2:15.36 B 3
30.70 1:05.32 1:40.39 2:15.36
4 Klein, Melissa FR Georgia 2:15.73 B 2
31.12 1:05.63 1:40.57 2:15.73
5 Pate, Virginia SR Georgia x2:19.28
32.39 1:07.44 1:42.73 2:19.28
6 Huff, Mandy SO Florida 2:19.53 1
32.80 1:09.16 1:43.83 2:19.53
7 Kennedy, Katie JR Florida 2:21.33
32.76 1:08.32 1:44.53 2:21.33
8 Beard, Blair SR Florida x2:25.37
33.34 1:09.97 1:47.52 2:25.37

Event 24 Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
1:57.35 A
2:00.87 B
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Salyards, Kyle SR Georgia 2:02.45 9
27.58 59.13 1:30.55 2:02.45
2 Mrazek, Bill FR Florida 2:04.09 4
28.03 59.52 1:31.66 2:04.09
3 Margalis, Robert JR Georgia 2:04.42 3
28.72 1:00.48 1:32.62 2:04.42
4 McAuliffe, Brent SR Georgia 2:04.46 2
28.33 59.88 1:32.21 2:04.46
5 Parsley, Jeff SO Georgia x2:04.94
28.09 1:00.00 1:32.06 2:04.94
6 Tjin-A-Tam, Ansel SR Florida 2:05.18 1
28.86 1:00.47 1:32.65 2:05.18
7 Welch, Corey JR Florida 2:06.46
28.44 1:00.20 1:32.51 2:06.46
8 Ratliff, Will JR Florida x2:08.98
29.80 1:02.57 1:35.81 2:08.98

Event 25 Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
3:18.95 A
3:24.91 B
School Finals Points
===============================================================================
1 Georgia 'A' 3:21.07 B 11
1) Mabry, Neka SR 2) Kearns, Paige JR
3) Georoff, Andrea JR 4) DeScenza, Mary SO
24.23 50.54 1:14.65 1:40.89 2:04.94 2:31.15 2:55.20 3:21.07
2 Florida 'A' 3:24.40 B 4
1) Atkinson, Janelle JR 2) Gibney, Chantal SR
3) Uhle, Mary SO 4) Woodruff, Christine JR
24.87 51.25 1:15.30 1:41.40 2:05.74 2:32.47 2:56.91 3:24.40
3 Georgia 'B' 3:26.94 2
1) Arsenault, Samantha JR 2) Harm, Tricia SO
3) Hupman, Christie SO 4) Myco, Rachel FR
24.60 50.91 1:15.26 1:42.29 2:06.93 2:33.70 2:59.28 3:26.94
4 Georgia 'C' x3:32.58
1) Rose, Rebecca SR 2) Maust, Claire FR
3) Chura, Haley FR 4) Hardt, Julie SR
25.36 52.67 1:18.73 1:46.26 2:11.38 2:38.85 3:04.31 3:32.58
5 Florida 'B' 3:34.97
1) Johnson, Brittany FR 2) Green, Meredith JR
3) Seland, Casey SR 4) Tannhauser, Jamie SO
25.74 52.63 1:18.56 1:46.71 2:13.08 2:41.50 3:06.95 3:34.97

Event 26 Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
2:55.06 A
3:00.31 B
School Finals Points
===============================================================================
1 Florida 'A' 3:00.62 11
1) Mangabeira, Gabriel JR 2) Wiebeck, Kris JR
3) Jayme, Carlos SR 4) Sioui, Adam JR
22.48 46.13 1:07.64 1:31.16 1:52.35 2:15.29 2:36.49 3:00.62
2 Georgia 'C' 3:02.82 4
1) Verhoef, Peter SO 2) Gardner, Scott JR
3) Laban, Josh JR 4) Alleyne, Damian SO
22.14 45.98 1:07.05 1:31.07 1:52.14 2:16.63 2:38.38 3:02.82
3 Florida 'C' 3:06.09 2
1) Schultz, Scott SR 2) Coan, Matt FR
3) Borreca, Nick SO 4) Hartley, Brian SO
22.33 46.33 1:08.58 1:33.27 1:55.07 2:19.29 2:41.50 3:06.09
4 Georgia 'B' 3:07.43
1) Hollinger, Cameron FR 2) Lam, Randy SR
3) Taylor, Andrew FR 4) Owen, Matthew SO
22.21 47.57 1:09.38 1:33.62 1:55.97 2:20.67 2:42.82 3:07.43
5 Georgia 'A' x3:16.95
1) Cellini, Michael FR 2) Staak, Ryan FR
3) Schmidt, Jonathan SO 4) Cover, Brandon SR
23.06 49.22 1:12.98 1:39.36 2:01.85 2:27.74 2:51.07 3:16.95
6 Florida 'B' x3:17.58
1) Ulrich, Claudio SR 2) Kaufmann, Scott JR
3) Meena, Elliot SO 4) Ratliff, Will JR
23.27 48.23 1:12.33 1:38.83 2:02.65 2:27.94 2:52.05 3:17.58
7 Georgia 'D' x3:17.85
1) Leynk, Scott JR 2) Taylor, Cole SO
3) Thorburn, Will FR 4) Edging, Matt FR
23.08 48.28 1:12.38 1:38.44 2:01.69 2:26.97 2:51.16 3:17.85