ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT





Rupprath, Klochkova Win Third Gold as Euro Short Course Champs Wind Up -- December 16, 2002

RIESA, Germany, Dec. 15.


European Short Course Championships
Riesa, Germany
December 12-15, 2002

25 meter pool

DAY FOUR: RESULTS

MEN


200 metres breaststroke
1. Davide Rummolo (ITA) 2:07.70
2. Maxim Podoprigora (AUT) 2:09.87
3. Richard Bodor (HUN) 2:10.62
4. Andrew Bree (IRL) 2:10.70
5. Jakob Johann Sveinsson (ISL) 2:11.19
6. Kamil Kasprowicz (GER) 2:11.53
7. Thijs van Valkengoed (NED) 2:12.63
8. Anders Wold (NOR) 2:14.12

100 metres individual medley
1. Peter Mankoc (SLO) 53.05
2. Jani Sievinen (FIN) 53.58
3. Oleg Lisogor (UKR) 53.65
4. Jens Kruppa (GER) 54.18
5. Jakob Andersen (DEN) 54.47
6. Vytautas Janusaitis (LTU) 55.04
7. Sergiy Sergeyev (UKR) 55.09
8. Pavel Tomecek (CZE) 55.68

200 metres freestyle
1. Emiliano Bremilla (ITA) 1:45.39
2. Kvetoslav Svoboda (CZE) 1:45.45
3. Matteo Pelliciari (ITA) 1:45.79
4. Stefan Herbst (GER) 1:45.83
5. Saulius Binevicius (LT) 1:45.85
6. Simon Burnett (GBR) 1:45.88
7. Nikolaos Xylouris (GRE) 1:47.45
8. Romans Miloslavskis (LAT) 1:47.91

100 metres backstroke
1. Thomas Rupprath (GER) 51.51
2. Stev Theloke (GER) 51.71
3. Orn Arnarson (ISL) 51.91
4. Darius Grigalionis (LTU) 52.73
5. Derya Buyukuncu (TUR) 53.22
6. Yeveeny Aleshin (RUS) 53.29
7. Peter Horvath (HUN) 53.39
8. Volodymyr Nikolaychuk (UKR) 53.70

50 metres butterfly
1. Jere Hard (FIN) 23.47
2. Milos Milosevic (CRO) 23.62
3. Igor Marchenko (RUS) 23.75
4. Apostolos Tsagkarakis (GRE) 23.78
5. Pavel Lagoun (BLR) 23.81
6. Andriy Serdinov (UKR) 23.83
7. Alexei Puninski (CRO) 23.93
8. Johannes Dietrich (GER) 23.99

4 x 50 metres freestyle
1. Netherlands 1:26.41 (Johan Kenkhuis/Gys Damen/Ewout Holst/Mark Veens)
2. Italy 1:26.63 (Lorenzo Vismara/Christian Galenda/Michele Scarica/ Domenico Fioravanti)
3. Ukraine 1:26.83 (Denys Sylantyev/Oleksandr Volynets/Oleg Lisogor/Vyacheslav Shryshov)
4. Germany 1:27.27 (Thomas Rupprath/Carsten Dehmlow/Stephan Kunzelmann/Torsten Spanneberg)
5. Sweden 1:27.45 (Markus Piehl/Stefan Nystrand/Per Nylin/Jonas Tilly)
6. Slovenia 1:28.38 (Peter Mankoc/Matjaz Markic/Emil Tahirovic/Blaz Medvesek)
7. Finland 1:28.71 (Jere Hard/Jani Sievinen/Tero Valimaa/Matti Rajakyla)
8. France 1:28.93 (Julien Sicot/Romain Barnier/Germain Cayette/Xavier Marchand)


WOMEN

400 metres individual medley
1. Yana Klochkova (UKR) 4:29.81
2. Eva Risztov (HUN) 4:33.09
3. Alenka Kejzar (SLO) 4:33.80
4. Federica Biscia (ITA) 4:38.65
5. Paula Carballido (ESP) 4:42.09
6. Diana Remenyi (HUN) 4:44.00
7. Roser Vives (ESP) 4:44.98
8. Elisabeth Jarland (NOR) 4:46.58

200 metres freestyle
1. Alena Popchanka (BLR) 1:55.91
2. Solenne Figues (FRA) 1:56.26
3. Josefin Lillhage (SWE) 1:56.57
4. Petra Dallmann (GER) 1:57.56
5. Laura Roca (ESP) 1:57.84
6. Alessa Ries (GER) 1:57.90
7. Tatiana Rouba (ESP) 1:57.96
8. Julie-Hjort Hansen (DEN) 1:58.20

100 metres breastroke
1. Sarah Poewe (GER) 1:06.67
2. Mirna Jukic (AUT) 1:07.11
3. Agnes Kovacs (HUN) 1:07.97
4. Yelena Bogomazova (RUS) 1:08.00
5. Madelon Baans (NED) 1:08.28
6. Petra Chocova (CZE) 1:08.84
7. Majken Thorup (DEN) 1:08.93
8. Natalia Hissamutdinova (EST) 1:09.51

100 metres butterfly
1. Martina Moravcova (SLO) 56.82 CR
2. Anna-Karin Kammerling (SWE) 57.94
3. Mette Jacobsen (DEN) 59.09
4. Vered Borochovski (ISR) 59.45
5. Lena Hallander (SWE) 59.94
6. Francesca Segat (ITA) 1:00.20
7. Natalya Sutiagina (RUS) 1:00.28
8. Aurore Mongel (FRA) 1:00.86

200 metres backstroke
1. Sarah Price (GBR) 2:05.19
2. Antje Buschschulte (GER) 2:06.26
3. Stanislava Komorova (RUS) 2:07.57
4. Iryna Amshennikova (UKR) 2:08.02
5. Louise Ornstedt (DEN) 2:08.26
6. Karen Lee (GBR) 2:10.27
7. Sanja Jovanovic (CRO) 2:13.69
8. Derya Erke (TUR) 2:15.35

50 metres freestyle
1. Alison Sheppard (GBR) 24.20
2. Aliaksandra Herasimenia (BLR) 24.74
3. Anna-Karin Kammerling (SWE) 24.98
4. Chantal Groot (NED) 25.06
5. Dorothea Brandt (GER) 25.14
6. Hanna-Maria Seppala (FIN) 25.25
7. Judith Draxler (AUT) 25.27
8. Suze Valen (NED) 25.29