ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT





Georgia Leads After Day two of Georgia Invitational -- December 2, 2000

ATHENS, Ga., Dec. 2. BOTH the Georgia men's and women's swimming and diving teams will begin the final day of competition of the Georgia Fall Invitational in first place tomorrow. The women used day two of the
three day meet to boost their lead to a healthy 889-518 over second place Clemson. Georgia's men will have to battle on Sunday to hold their lead, as No. 18 Minnesota trails only 709-703 after Saturday night.

"I feel a lot better about both teams than I did a week ago," said Georgia head coach Jack Bauerle. "Both teams rose up any time they had good competition. We are looking forward to a good day tomorrow."

Christine Keller, Maritza Correia and Stefanie Williams paced the women's squad in their run-away effort. Keller, a junior, placed first in the 100-yard back and butterfly events, earning a provisional time for NCAAs in the fly (55.24) and an automatic mark in the back (54.69).

Correia and Williams had the race of the evening as the teammates placed one-two in the 200-yard free with automatic qualifying times of 1:46.93 and 1:47.42.

On the men's side, freshmen Randy Lam and Kyle Salyards helped the Bulldogs hang onto their narrow lead over the Golden Gophers of Minnesota. Lam earned a provisional cut in winning the 400-IM (3:51.85)and Salyards took first in the 100-breast (55.71), also a provisional cut.

"We helped the team out today," said Salyards. "This meet has turned into us vs. Minnesota and we each out touched them in our events. Tomorrow is an important day."

The final day of the Georgia Fall Invitational begins at 9:30 a.m. Sunday with prelims and will be followed at 3 p.m. with finals. All competition is held at the Gabrielsen Natatorium in Athens.

Men's Score:
Georgia: 709
Minnesota: 703
Florida State: 449
Georgia Tech: 335
N.C. State: 210
Florida Atlantic: 101
Clemson: 99

Women's Score
Georgia: 889
Clemson: 518
Florida State: 475
N.C. State: 368
Florida Atlantic: 179

Day Two Results

Men's 200 Medley Relay-- 1. MINN A (Smolinski, Hackler, Krastins,Butler), 1:29.96; 2. FSU A (Main-Baillie, Betts, Crock, Ammons), 1:30.19; 3. GEORGIA A (Fung-A-Wing, Salyards, Gagnon, Murray), 1:30.47;
4. MINN B (Bartell, Malnik, Taylor, Atwood), 1:31.05; 5. FSU B (Forson, Cowling, Boatright, Marshburn), 1:32.58; 6. GEORGIA B (Lindsaym Holwell, Scannell, Fleischman), 1:32.69; 7. NCST A (Holloway, Akman, Haley, Solt), 1:33.57; 8. GA TECH A (Laitala, Tsuji, Hersko, Oliver, 1:33.95; 9. GA TECH B (Nozar, Foster, Skaggs, Campbell), 1:37.29; 10. FAU A (McCormick, Howard, Gardmark, Brock), 1:37.65; 11. FAU B (Bargh,
Garland, Parker, Weaver), 1:37.78.

Women's 200 Medley Relay-- 1. GEORGIA A (Mabry, Roby, Walkley, Williams), 1:42.96; 2. CLEMSON A (Douglas, Commons, Thieler, Burtch), 1:43.59; 3. FSU A (Goodwin, Krynauw, Nethercott, Cech), 1:44.53; 4. GEORGIA B (Keller, Skinner, Buck, Permenter), 1:45.07; 5. NCST A (Gazda, Jones, DeLuca, Hastings), 1:47.38; 6. CLEMSON B (Ball, Bissell, Anderson, Peterson), 1:47.51; 7. FSU B (Colley, Keelan, Bell, Adams), 1:47.53; 8. NCST B (Sheridan, Bowers, Mittendorf, Whitaker, 1:51.13; 9.
FAU A (Pancake, Kennedy, Amor, Soloman), 1:52.13; NCST C (Tonini, Cone, Bullock, Mitchell) X1:51.92.

Men's 400 IM-- 1. Randy Lam (GEORGIA), 3:51.85; 2. Ryan Plummer (MINN), 3:53.19; 3. Justin Mortimer (MINN), 3:54.04; 4. Kyle Salyards (GEORGIA), 3:55.18; 5. Brent McAuliffe (GEORGIA), 3;58.60; 6. Chris Biedrzycki (GATECH), 4:01.54; 7. Scot Davis (GEORGIA), 4:01.91; 8. Kris Carver (MINN), 4:02.72; 9. Colin Underhill (GEORGIA), 3:57.76; 10. Shilo Ayalon (GA
TECH), 4:01.87; 11. Brian Dunham (GEORGIA), 4:02.07; 12. Michael Clarke (FSU), 4:03.46; 13. Chris Rojas (NCST), 4:04.53; 14.Jonathan Kaplan (FSU), 4:04.97; 15. Carl Nylander (GA TECH), 4:05.01; 16. Matt Wheeler
(FSU), 4:07.88.

Women's 400 IM--1. Keegan Walkley (GEORGIA), 4:17.22; 2. Ginny Kirouac (CLEMSON), 4:19.12; 3. Morgan Fleming (GEORGIA), 4:19.74; 4. Courtney Ellis (CLEMSON), 4:20.49; 5. Linn Thorurn (GEORGIA), 4:24.51; 6. Virginia Pate (GEORGIA), 4:27.01; 7. Stphanie Buck (GEORGIA), 4:27.84; 8. Emily Hustead (CLEMSON), 4:30.68; 9. Jennifer Smith (FSU), 4:30.57; 10. Karen Burbella (NCST), 4:30.90; 11. Brie Kelly (FAU),4:34.12; 12. Jessica Diebel (CLEMSON), 4:35.93; 13. Bridgett Bowers (NCST), 4;36.49; 14. Kristina Kennedy (FAU), 4:37.43; 15. Andrea Van der Plaats (FAU), 4:40.35; 16. Emily Fess (NCST), 4:46.57.

Men's 100 Fly-- 1. Devin Crock (FSU), :48.61; 2. Chad Krastins (MINN),:48.80; 3. Parker Shade (GEORGIA),
:49.16; 4. Jason Gagnon (GEORGIA),:49.62; 5. Steven Forson (FSU), :49.97; 6. Brian Scannell (GEORGIA),
:50.19; 7. David Laitala (GA TECH), :50.37; 8. Mark Dillon (MINN), :50.41; 9. Randy Lam (GEORGIA), :50.23; 10. Jeff Boatright (FSU), :50.62; 11. Joey Marshburn (FSU), :50.72; 12. Brian Gettelfinger (MINN), :50.95; 13. Will McReynolds (FSU), :51.21; 14. Brady Skaggs (GA TECH), :51.61; 15. Todd Smolinski (MINN), :52.13; 16. Matt Wheeler (FSU), :54.05.

Women' s 100 Fly-- 1. Christine Keller (GEORGIA), 55.36; 2. Candice Nethercott (FSU), :55.65; 3. Katie Permenter (GEORGIA), :56.04; 4. Elise Thieler (CLEMSON), :56.14; 5. Stephanie Buck (GEORGIA), :56.88; 6. Summer Bell (FSU), :57.17; 7. Dawn DeLuca (NCST), :57.74; 8. Leslee Anderson (CLEMSON), :57.92; 9. Caroline Peterson (CLEMSON),
:57.69; 9. Linn Thorburn (GEORGIA), :57.69; 11. Shana Bullock (NCST),:57.74; 12. Loran Hansen (FSU), :57.87; 13. Mary Mittendorf (NCST), :57.94; 14. Margaret Colley (FSU), :58.61; 15. Mary Brewer CLEMSON) :59.13; 16. Jill Deviese (FSU), :59.61.

Men's 3 mtr Diving-- 1. Dan Croaston (MINN), 593.05; 2. Jud Campbell (GEORGIA), 563.45; 3. Joshua Edelman (FSU), 485.50; 4. Kris Daugherty (GEORGIA), 481.10; 5. Matt Streicher (FAU), 471.00; 6. Ben Herdt (MINN), 463.10; 7. Craig Thomas (CLEMSON), 435.50; 8. Patrick Roberts (NCST),419.10.

Women's 1 mtr Diving-- 1. Chelsie Lerew (FSU), 299.55; 2. Lauren King (GEORGIA), 286.10; 3. Michelle Sekeres (FSU), 249.30; 4. Gresin Pizarro (FAU) 234.65; 5. Erin Lambie (NCST), 226.45; 6. Nicole Vanderbeke (NCST), 218.45; 7. Ashley Crone (FAU), 211.10; 8. Erin Bailey (NCST), 208.00.

Men's 200 Free-- 1. Brandon Crook (MINN), 1:39.01; 2. Josh Hersko (GA TECH), 1:39.22; 3. Matt Taylor (MINN), 1:39.36; 4. Nicolas Kintz (GEORGIA), 1;40.10; 5. Andrew Mahaney (GEORGIA), 1.40.81; 6. Grant Butler (MINN), 1:41.34; 7. Jorge Gutierrez (NCST), 1:43.36; 8. Leo Salinas (GA TECH), 1:43.67; 9. Ricky Rauch (GA TECH), 1:42.07, 9. Aaron Shilt (MINN), 1:42.07; 11. Chris Reed (GEORGIA), 1:42.73; 12. Itai Eden (GA TECH), 1:43.26; 13. Erik Esbjornsson (MINN), 1:43.90; 14. Ryan L'Roy (MINN), 1:44.00; 15. Richard Culberson (NCST), 1:44.11; 16. David Silver (GA TECH), 1:44.44.

Women's 200 Free-- 1. Maritza Correia (GEORGIA), 1:46.93; 2. Stefanie Williams (GEORGIA), 1:47.42; 3. Christy Cech (FSU), 1:48.45; 4. Kim Black (GEORGIA), 1:49.23; 4. Julie Hardt (GEORGIA), 1:49.23; 6. Jenna Burtch (CLEMSON), 1:51.16; 7. Kristen Adams (FSU), 1:52.32; 8. Patty Hider (CLEMSON), 1:52.42; 9. Rebecca Rose (GEORGIA), 1:52.09; 10. Andrea Hastings (NCST), 1:52.19; 11. Erin Heitz (CLEMSON), 1:52.47; 12. Charli Reasons (CLEMSON), 1:52.97; 13. Mandy Horne (NCST), 1:53.82; 14. Amy Lo (FSU), 1:54.15; 15. Debbie James (GEORGIA), 1:55.68; 16. Catherine Blaney (CLEMSON), 1:56.32.

Men's 100 Breast-- 1. Kyle Salyards (GEORGIA), :55.71; 2. Jeff Hackler (MINN), :55.80; 3. Justin Betts (FSU), :56.31; 4. Dov Malnik (MINN), :56.49; 5. Chris Maurer (GEORGIA), :56.72; 6. Tomonori Tsuji (GA TECH),
:57.31; 7. Matt Norman (CLEMSON), :57.47; 8. Bryan Holwell (GEORGIA), :57.65; 9. Richard Cowling (FSU), :56.97; 10. Gregor Bovse (CLEMSON), :57.97; 11. Suha Akman (NCST), :58.08; 12. Frank Marinez (GEORGIA),
:58.52; 13. Robert Dabrowski (FSU), :58.53; 14. Tim Montgomery (FSU), :58.82; 15. Justin Wingo (GEORGIA), :58.95; 16. Robert Foster (GA TECH),:59.07.

Women's 100 Breast-- 1. Ashley Roby (GEORGIA),1:02.04; 2. Jamie Skinner (GEORGIA), 1:02.13; 3. Mandy Commons (CLEMSON), 1:02.52; 4. Keryn Kryanauw (FSU), 1:03.84; 5. Virginia Pate (GEORGIA), 1:04.27; 6. Courtney Ellis (CLEMSON), 1:04.67; 7. Natalie Jones (NCST), 1:04.84; 8. Caitlin Bissell (CLEMSON), 1:05.71; 9. Leslee Anderson (CLEMSON), 1:04.78; 10. Cissy Schepens (GEORGIA), 1:05.45; 11. Viki Van Den Barselaar (GEORGIA), 1:05.63; 12. Lauren Rafferty (CLEMSON), 1:07.19; 13. Bidgett Bowers (NCST), 1:07.95; 14. Kristina Kennedy (FAU), 1:08.74; 15. Kristan Keelan (FSU), 1:08.87; 16. Karen Cone (NCST), 1:09.82.

Men's 100 Back-- 1. Todd Smolinski (MINN), :48.92; 2. Marc Lindsay (GEORGIA), :49.17; 3. Ben Bartell (MINN), :49.30; 4. Greg Main-Baillie (FSU), :49.53; 5. Mike Fung-A-Wing (GEORGIA), :49.77; 6. Michael Melrose
(MINN), :50.85; 7. Braden Holloway (NCST), :50.88; 8. Mark Dillon (MINN), :52.31; 9. Steven Forson (FSU), :50.52; 10. David Laitala (GA TECH), :50.67; 11. Colin Underhill (GEORGIA), :51.77; 12. Drew Scheerborn (CLEMSON), :52.35; 13. Jorge Oliver (GA TECH), :52.40; 14. Chris Rojas (NCST), :52.40; 15. Will McReynolds (FSU), :52.47; 16. Devin Crock (FSU), :52.49.

Women's 100 Back-- 1. Christine Keller (GEORGIA), :54.69; 2. Neka Mabry (GEORGIA), :57.48; 3. Krystal Ball (CLEMSON), :58.14; 4. Amber Goodwin (FSU), :58.25; 5. Margaret Colley (FSU), :58.36; 6. Nina Douglas (CLEMSON), :58.57; 7. Anna Maria Gazda (NCST), :58.61; 8. Kate Childress (GEORGIA), :58.98; 9. Tessa Solomon (FAU), :58.40; 10. Andrea Hastings
(NCST), :58.92; 11. Kelly Pancake (FAU), :59.76; 12. Betsy Nagy (FSU), :59.83; 13. Charli Reasons (CLEMSON), 1:00.03; 14. Kate Walker (CLEMSON), 1:00.12; 15. Mary Brewer (CLEMSON), 1:00.56; 16. Kathleen Tonini (NCST), 1:01.44.

Men's 800 Free Relay-- 1. MINN A (Mortimer, Crook, Dillon, Taylor), 6:36.93; 2. GEORGIA A (Lam, Mahaney, Lindsay, Kintz), 6:44.40; 3. GA TECH (Hersko, Eden, Salinas, Rauch), 6:46.02; 4. GEORGIA B (Fung-A-Wing,
Read, Shade, Cover), 6:47.58; 5. MINN B (Apprill, Shilt, Esbjornsson, Butler), 6:51.29; 7. FSU A (Paulus, Moe, Cowling, Main-Baillie), 6:57.98; 8. NCST A (Rojas, Gutierrez, Tyner, Culberson), 6:58.71; 9.
MINN C (Frisinger, Melrose, Plummer, Wuttig), 7:02.39; 10. CLEMSON A (Attebery, Stoffer, Tepe, Schuster), 7:04.17; 11. NCST B (Haley, Swank, Kesler, Matthews), 7:04.85; 12. FAU A (Skudin, Szymanski, McCormick,
Gardmark), 7:07.23; 13. FAU B (Broner, Muncie, Gazzaia, Weaver), 7:15.74.

Women's 800 Free Relay-- 1. GEORGIA A (Permenter, Rose, Fleming, Schrader), 7:16.56; 2. GEORGIA B (Williams, Black, Hardt, Correia), 7:33.15; 3. FSU A (Bell Cech, Adams, Lo), 7:40.97; 4. NCST B (Mittendorf, Burbella, Whitaker, Stergion), 7:54.46; 5. FAU A (Uribe, Marinez, Kennedy, Van der Plaats), 7:56.90; 6. CLEMSON B (Diebel, Noll, Odvody, Keyes), 8:08.36.