Soka University Downs Chapman

ALISO VIEJO, Calif. November, 6. FOR the fledging swimming and diving team on the campus of Soka University (Aliso Viejo, California) the historical first dual meet win was thought to be somewhere in the very distant future. In only the second year of fielding a team, Head Coach Dave Salo reports his men’s team scored a convincing win over Chapman University with a final score of 83 to 41.

Contributing to the first-ever win were freshman stalwarts, Ankur Poseria (Ohio), Andrew Jarvis (Canada) and Nate Flores (New Mexico) who led the team to 7 wins with Chapman taking victories in only the 100 breaststroke, the 500 freestyle and the 200 free relay.

“This team has improved dramatically from our first year and we are attracting some outstanding student-athletes like Ankur, Nate and Andrew that will make a tremendous impact on our ability to compete,” commented Head Coach Salo. “I think we will surprise a lot people this year with our improved competitiveness and our great team spirit.

On the women’s side, Soka University battled in a double dual format against Chapman University and Mills College. Chapman defeated the Soka women 89 to 55 while an outstanding Mills team outscored Soka 120 to 38. Mills took Chapman with a score of 91 to 68.

“Our women have a bit of a way to go to be competitive, but they have improved so much since last season when we were just trying to teach them how to train,” responded Salo regarding his women’s team.

Salo, a two time USA Olympic Coach and Head Coach of the 2005 USA Men’s World Championship Team has been the Aquatics Director and Head Swim Coach at Soka University since 2003.

Licensed to Irvine Novaquatics, Inc. Hy-Tek's Meet Manager 11/5/2005 04:11 PM
SOKA vs Mills vs Chapman – 11/5/2005
Results

Event 1 Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Finals Points
===============================================================================
1 1-1 Chapman University 'A' 2:02.75
1) Best, Edna 2) Loyd, Alison
3) Saldana, Xenia 4) Bannon, Kerry
2 1-2 Mills College 'B' 2:35.98
1) Safreno, Jenny 2) Chavez, Sarah
3) Nakhai, Maliheh 4) Saffitz, Blake
3 1-3 Soka University 'A' 4:08.64
1) Meers, Erika 2) Schroeder, Gigi
3) Shapiro, Lana 4) Finsilver, Robin
— 1- Soka University 'B' DQ
1) Baizan, Malena 2) Cherubini, Margarita
3) Davis, Heather 4) Yoshimachi, Julie
— 1- Mills College 'A' DQ
1) Paulsen, Abbey 2) Lucas, Erin
3) McCurry, Heather 4) Omori, Sai

Event 2 Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Finals Points
===============================================================================
1 1-1 Soka University 'A' 1:44.45
1) Poseria, Ankur 2) Jarvis, Andrew
3) Flores, Nate 4) Reker, Andrew
2 1-2 Chapman University 'A' 1:54.84
1) Ploessel, Eric 2) Hollcraft, Daniel
3) Cooney, Sean 4) Fan, Steven
3 1-3 Soka University 'B' x2:17.39
1) Baxer, Ken 2) Laumann, David
3) Goodspeed, Jesse 4) Shintani, Ryo

Event 3 Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 1-1 Stitt, Catherine MILLS 2:10.65
2 1-2 Bannon, Kerry CHAP 2:18.59
3 1-3 Elbling, Shayna MILLS 2:23.50
4 1-4 Ueltzen, Alexi MILLS x2:29.80
5 1-5 Cowan, Cynthia CHAP 2:46.63

Event 4 Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 1-1 Reker, Andrew SOKA 2:07.49
29.65 1:01.57 1:34.52 2:07.49
2 1-2 Cody, Andrew SOKA 2:23.24
31.76 1:45.77 2:23.24

Event 5 Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
— 1- Phillips, Shelby MILLS X38.85
— 1- Rainville, Anna MILLS X40.44
1 2-1 Fisher, Chrissy MILLS 26.80
2 2-2 Lucas, Erin MILLS 30.39
3 2-3 Paulsen, Abbey MILLS x30.43
4 2-4 Yoshimachi, Julie SOKA 40.25
5 2-5 Utsumi, Lisa-Ann SOKA 40.37
6 2-6 Cherubini, Margarita SOKA x45.84
7 2-7 Hoopai, Kanani CHAP 55.86

Event 6 Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 1-1 Flores, Nate SOKA 22.78
2 1-2 Baxer, Ken SOKA 29.14
— 1- Goodspeed, Jesse SOKA X31.03

Event 7 Women 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 1-1 Loyd, Alison CHAP 2:21.16
2 1-2 Tuttle, Sophia MILLS 2:39.95
3 1-3 Shapiro, Lana SOKA 2:54.44
4 1-4 Nakhai, Maliheh MILLS 3:09.96

Event 8 Men 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 1-1 Jarvis, Andrew SOKA 2:08.20
2 1-2 Cooney, Sean CHAP 2:14.64
3 1-3 Cody, Andrew SOKA 2:46.05
— 1- Paras, Ramon SOKA DQ

Event 9 Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 1-1 Saldana, Xenia CHAP 1:07.73
2 1-2 McCurry, Heather MILLS 1:28.79
3 1-3 Meers, Erika SOKA 1:53.23
4 1-4 Utsumi, Lisa-Ann SOKA 1:58.97

Event 10 Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 1-1 Poseria, Ankur SOKA 52.90
— 1- Cody, Andrew SOKA X1:22.55
— 1- Goodspeed, Jesse SOKA DQ

Event 11 Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 1-1 Bannon, Kerry CHAP 1:01.69
2 1-2 Lucas, Erin MILLS 1:07.20
3 1-3 Omori, Sai MILLS 1:10.14
4 1-4 Davis, Heather SOKA 1:13.20
5 1-5 Saffitz, Blake MILLS x1:15.09
6 1-6 Baizan, Malena SOKA 1:38.36
7 1-7 Hoopai, Kanani CHAP 1:58.30

Event 12 Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 1-1 Flores, Nate SOKA 51.20
2 1-2 Laumann, David SOKA 1:13.57
3 1-3 Shintani, Ryo SOKA x1:17.30

Event 13 Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 1-1 Best, Edna CHAP 1:05.27
2 1-2 Elbling, Shayna MILLS 1:13.47
3 1-3 Paulsen, Abbey MILLS 1:20.65
4 1-4 Safreno, Jenny MILLS x1:28.89
5 1-5 Finsilver, Robin SOKA 1:31.75
6 1-6 Cherubini, Margarita SOKA 1:50.77

Event 14 Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 1-1 Poseria, Ankur SOKA 56.14
2 1-2 Ploessel, Eric CHAP 1:03.26
3 1-3 Paras, Ramon SOKA 1:31.54
— 1- Baxer, Ken SOKA X1:32.22

Event 15 Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 1-2 Stitt, Catherine MILLS 5:49.60
2 1-3 Tuttle, Sophia MILLS 6:16.50
3 1-4 Ueltzen, Alexi MILLS x6:54.58
4 1-5 Cowan, Cynthia CHAP 7:20.00

Event 15 Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 1-1 Fan, Steven CHAP 5:43.12

Event 17 Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 1-1 Fisher, Chrissy MILLS 1:11.32
2 1-2 Schroeder, Gigi SOKA 1:29.00
3 1-3 Chavez, Sarah MILLS 1:30.60
4 1-4 Hoopai, Kanani CHAP 2:30.51
— 1- Rainville, Anna MILLS DQ

Event 18 Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 1-1 Hollcraft, Daniel CHAP 1:14.08
35.56 1:14.08
— 1- Jarvis, Andrew SOKA X1:02.10
28.92 1:02.10
— 1- Reker, Andrew SOKA X1:15.48
35.99 1:15.48
— 1- Laumann, David SOKA X1:23.33
37.37 1:23.33
— 1- Paras, Ramon SOKA XDQ
37.36 DQ

Event 19 Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Finals Points
===============================================================================
1 1-1 Mills College 'A' 1:53.15
1) Stitt, Catherine 2) Tuttle, Sophia
3) Elbling, Shayna 4) Fisher, Chrissy
28.75 57.84 1:25.92 1:53.15
2 1-2 Chapman University 'A' 1:58.48
1) Best, Edna 2) Cowan, Cynthia
3) Saldana, Xenia 4) Loyd, Alison
27.16 1:02.33 1:31.69 1:58.48
3 1-3 Mills College 'B' x2:07.05
1) Omori, Sai 2) Ueltzen, Alexi
3) McCurry, Heather 4) Chavez, Sarah
32.07 1:03.45 1:36.61 2:07.05
4 1-4 Soka University 'A' 2:23.65
1) Shapiro, Lana 2) Finsilver, Robin
3) Schroeder, Gigi 4) Utsumi, Lisa-Ann
32.93 1:05.81 2:17.01 2:23.65
5 1-5 Mills College 'C' x2:26.73
1) Safreno, Jenny 2) Phillips, Shelby
3) Saffitz, Blake 4) Rainville, Anna
35.42 1:14.14 1:47.28 2:26.73
6 1-6 Soka University 'B' x2:32.58
1) Davis, Heather 2) Meers, Erika
3) Baizan, Malena 4) Yoshimachi, Julie
32.52 1:12.51 1:57.22 2:32.58

Event 20 Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Finals Points
===============================================================================
1 1-1 Chapman University 'A' 1:39.27
1) Cooney, Sean 2) Ploessel, Eric
3) Fan, Steven 4) Hollcraft, Daniel
23.86 47.72 1:12.80 1:39.27
— 1- Soka University 'B' X1:34.18
1) Flores, Nate 2) Poseria, Ankur
3) Jarvis, Andrew 4) Reker, Andrew
22.74 44.58 1:07.33 1:34.18
— 1- Soka University 'A' X1:57.81
1) Baxer, Ken 2) Goodspeed, Jesse
3) Cody, Andrew 4) Shintani, Ryo
29.00 58.42 1:27.15 1:57.81

Comments Off

Author: Archive Team

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here

Morning Swim Show

SwimOutlet.com Tech Talk

Speedo Performance of the Week